دریاچه ارومیه می تواند در مدت زمان ۱۰ سال احیا شود / آخرین وضعیت فعلی دریاچه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: دریاچه ارومیه می تواند در مدت زمان ۱۰ سال احیا شده و به تراز اکولوژیک خود بر گردد.

عیسی کلانتری در گفتگو با مدیران حوزه آخیز دریاجه ارومیه گفت: پیش از این تصور می شد زمان احیای دریاچه به حدود ۱۳ سال برسد که این رقم با برآوردهای صورت گرفته و برنامه های احیا، سه سال کاهش می یابد.

کلانتری اضافه کرد: اکنون دریاچه ارومیه نزدیک به دو میلیارد مترمکعب آب دارد و در صورت احیاء با اضافه شدن ۱۲ تا ۱۲٫۵ میلیارد مترمکعب، این رقم به حدود ۱۴٫۵ میلیارد مترمکعب می رسد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر همچنین غلظت نمک دریاچه ارومیه حدود ۵۰ درصد است که با اجرای عملیات احیاء و نتایج آن، این سهم به ۲۵ درصد می رسد.

مطمئن هستیم زندگی به دریاچه ارومیه بر می گردد

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه یادآوری کرد: مطمئن هستیم زندگی به دریاچه ارومیه بر می گردد و این امر نیازمند همکاری مردم، مسئولان و حمایت های دولت است.

وی با انتقاد از عدم آغاز عملیات احیای دریاچه ارومیه در چندین سال گذشته گفت: در صورتی که این عملیات، در سال های گذشته رخ می داد، هزینه های احیا نیز بسیار کمتر از زمان حال بود.

انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه پایه علمی ندارد

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه پایه علمی ندارد و شخصیت علمی خاصی از این طرح حمایت نکرده چرا که این طرح خواسته برخی افراد دارای منفعت فردی است.

کلانتری افزود: عده ای به دنبال این هستند که هیچ کدام از برنامه های دولت درخصوص احیای دریاچه ارومیه به اجرا درنیاید و بسیاری از آنها نیز انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه را پیشنهاد می کنند که این امر پایه علمی ندارد.

دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه هر طرحی، کامل و بی ایراد و اشکال نیست ادامه داد: هر پروژه ای که در احیای دریاچه ارومیه پیشنهاد و اجرایی شود، مشکلاتی را برای عده ای از شهروندان و مردم اطراف دریاچه ایجاد می کند ولی مطمئنا تبعات آن، بیشتر از تبعات خشکی کامل دریاچه ارومیه نیست.

کلانتری گفت: تصمیمات بزرگ در کنار منافع بسیار زیاد، یک سری آسیب هایی نیز دارد.

وی از تصمیم ستاد احیای دریاچه ارومیه برای ارائه نظرات نهایی خود به هیات دولت در نیمه دوم خرداد ماه امسال خبر داد و افزود: هیات دولت در نیمه دوم خردادماه امسال با تشکیل جلسه، در خصوص راه حل های نهایی احیای دریاچه ارومیه تصمیم می گیرد و مصوبات ستاد احیای این دریاچه را مورد بررسی قرار می دهد.

احیای دریاچه از اولویت های شخص رئیس جمهور است

وی از همراهی و مشارکت تمامی دستگاه ها به ویژه دانشگاه های معتبر کشور برای تصمیم سازی در خصوص احیای دریاچه ارومیه قدردانی کرد و ادامه داد: همه پیشنهادات ارائه شده حول محور احیای دریاچه ارومیه است و دولت و شخص رییس جمهوری نیز اولویت خود را برای احیای این دریاچه قرار داده اند و بر آن مصمم هستند.

وی اضافه کرد: ما مطئمن هستیم با استفاده از تکنولوژی و سرمایه گذاری، با کاهش مصرف آب می توان افزایش محصول را در این حوضه در بخش کشاورزی شاهد باشیم تا مشکلی در این خصوص نیز نداشته باشیم.

وی به برخی انتقادهای صورت گرفته در این جلسه به ویژه از سوی استاندار آذربایجان غربی در خصوص انتقال آب زرینه رود به تبریز و اقدامات انجام شده برای احداث خط دوم این انتقال نیز پاسخ داد و اظهار کرد: خط دوم متوقف شده است و انتقالی نخواهیم داشت ولی در خصوص خط نخست، من صلاحیت اظهارنظر ندارم و باید مسئولان مرتبط در این خصوص پاسخگو باشند.

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه / جنوب دریاچه ارومیه در وضعیت بحرانی قرار دارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: در صورت تداوم روند فعلی خشکسالی و وضعیت بد بارش ها جنوب دریاچه ارومیه که دچار مشکل کم آبی است در وضعیت کاملا بحرانی قرار گرفته و کاملا خشک می شود.

حسن عباس نژاد افزود: ،سطح تراز دریاچه ارومیه در تاریخ دوم خرداد سال ۱۳۹۳ به رقم ۶۷/۱۲۷۰ سانتی متر بالاتر از سطح آبهای آزاد رسیده که در مدت زمان مشابه سال گذشته این سطح تراز  ۰۴/۱۲۷۱ سانتی متر بوده که کاهش ۳۷ سانتی متری نسبت به سال گذشته وجود دارد.

وی ادامه داد: در صورت ادامه روند کاهش سطح آب در پاییز امسال سطح تراز دریاچه ارومیه به کمتر از ۱۲۷۰ متر خواهد رسید.

دریاچه نسبت به وضعیت نرمال دارای ۷ درصد آب و ۳۱ درصد پهنه آبی می باشد

عباس نژاد گفت: براساس برآورد های انجام یافته حجم آب دریاچه ارومیه در وضعیت فعلی حدود ۲/۲ میلیارد متر مکعب بوده که ۷% حجم در وضعیت نرمال می باشد.

وی اظهار کرد: میزان ورودی از رودخانه ها به دریاچه در سال آبی جاری نیز در حدود  ۳۵۰ میلیون متر مکعب بوده که در زمان مشابه سال آبی گذشته ۶۷۰ میلیون متر مکعب بوده است.

مساحت عرصه آبی دریاچه هم اکنون یکهزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع میباشد که ۳۱ درصد عرصه آبی در وضعیت نرمال است.

+107
0
  

15 دیدگاه

 1. زهره می‌گوید:

  دولت باید با تمام قوا مقابل جریان هایی که در صددند احیای دریاچه را فدای منافع مادی خود کنند بایستد. چون منافع همان افراد در دولت های گذشته بود که سبب ویرانی های همه جانبه زیست محیطی و … شد.
  فقط باید جامعه دلسوز علمی کشور سکان هدایت امور احیای دریاچه را در دست بگیرند. چون افرادی که عمر خویش را صرف کسب علم و معرفت می کنند به مادیات گرایشی ندارند و دوست دارند اندوخته های علمی خود را صرف احیای کشور و رفاه ملت خود کنند.
  بسیاری از چهره های سرشناس علمی مان که شهرت جهانی دارند به دلیل احیای آرمانهای انسانی و اخلاقی در سطح جهان محبوب شدند. نمونه اش پروفسور سمیعی رئیس انجمن مغز و اعصاب جهان است که در صدد است مرکز علم و اعصابی پیشرفته تر از آلمان در ایران تاسیس کند. ایشان هر بار که برای شرکت در کنگره های علمی به ایران سفر می کند چندین عمل جراحی بسیار پیچیده را بر روی بیماران به رایگان انجام می دهد.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 2. میثم می‌گوید:

  امیدوارم این فاجع زیست محیطی که زندگی مردم در شهر های اطراف را هم به خطرخواهد انداخت هر چه زودتر بر طرف شود

  خشک شدن جنگل های بلوط زاگرس و خشک شدن دریاچه ارومیه به طرز عجیلی غمگینم میکنه:(
  پروردگار مردم این سرزمین را از دشمن خشکسالی و دروغ در حفظ کن.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

  • مهدی حامی حیات وحش می‌گوید:

   کلانتری افزود: عده ای به دنبال این هستند که هیچ کدام از برنامه های دولت درخصوص احیای دریاچه ارومیه به اجرا درنیاید و بسیاری از آنها نیز انتقال آب از دریاچه خزر به دریاچه ارومیه را پیشنهاد می کنند که این امر پایه علمی ندارد.

   خیلی،خیلی معذرت میخواهم بنده اصولا ادم بددهنی نیستم اما جائی که پای منافع کشورعزیزم درمیان است کنترل خود را ازدست میدهم..
   عده ای خیلی غلط وبیجا میکنند،پس دولت دراین میان چکاره است؟ دولت بایدخیلی محکم توی دهان این عده ای که میخواهندیک پروزه ملی میهنی راعرصه تاخت وتاز وسوءاستفاده مالی قراردهند بکوبد وقاطعانه جلوی زیاده خواهی این افرادفرصت طلب وسودجو، که منتظرهستندازهراب گل الودی بنفع خویش ماهی بگیرند راگرفته وهر انچه را که به نفع کشور ومنافع ملی کشوراست انجام دهد…که البته وصدالبته دراین میان ازپشتیبانی قاطع مردم عزیز وشریف ایران برخوردار خواهد بود…..

   یک سخن هم با جناب دکتر روحانی رئیس جمهور محترم دارم…
   جناب روحانی اگر تنها همین یک کار یعنی نجات دریاچه ارومیه از خطر خشک شدن را در کارنامه کاری خود داشته باشید شمارا بس، که آیندگان بنیکی از شما و خدمات شما یاد کرده و نامتان در تاریخ مطمئنا بجا مانده و در آخرت هم اجری عظیم در پیشگاه خداوند متعال خواهید داشت…
   بامید آنروز زیبا و شکوهمند که در اخبار سراسر دنیا گفته شود… دریاچه ارومیه از خطر خشک شدن نجات یافت .

   «سونات مهتاب برای دریاچه نمک»

   وای بر ما
   اگر خواهر خزر بمیرد
   خلیج فارس آنقدر خواهد گریست
   که همه دریاهای دنیا بالا بیایند
   و بالا می‌آیند
   تا همراه رود‌ها، چشمه‌ها و
   دو دیدهٔ من
   از میان ِ مکافاتِ زخم و نمک بگذرند
   و می‌گذرند
   تا آسمانِ سراسرِ این سرزمین
   -با هزاران امیدِ بارآور از باران
   به جانب ارومیه راه بیفتد
   و راه می‌افتد
   تا دیگر
   نه هیچ تَنِ تشنه‌ای از تاریکی بترسد و
   نه زخم‌های بیشمار ما از نمک

   شعراز: سیدعلی اکبرصالحی شاعر برجسته بختیاری تبار

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 3. محمد ابراهیمی می‌گوید:

  واقعا چطور همچین اتفاق عظیمی میتونه تو سکوت و منفعت طلبی و بی تفاوتی ما انسانهای این سرزمین رخ بده!
  انگار هر چی اتفاقی فجیع تر باشه انسانها راحت تر باهاش کنار میان و قبولش میکنند!

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 4. امیر می‌گوید:

  من مدتی پیش در یکی از سایتها نظریه انتقال اب از دریای کاسپین را از قول یک شخصیت علمی خواندم حال اگر اقای کلانتری نظر ایشان را مردود میشمارد کاش به عملکرد خودشان در دوران وزارت کشاورزی سابق هم نظری بیندازند که در دوران ایشان در مناطق بالا دست وبیشه زارهای وسیع لنجانات طرحای وسیع کشاورزی اجراشد وبه نابودی بیشه های اطراف زاینده رود انجامید یعنی همان زمانی که افتخارشان اینبود که درخت چنار کهنسال را ریشه کن کرده وبه جای ان شالیزار درست کرده ان

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 5. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  ده سال زمانیست که بگفته کارشناسان لازم است تا دریاچه احیا شود . نمیخواهم بد بین باشم اما اصولآ طرحهای بلند مدت در کشور ما نیمه تمام میماند زیرا مدیران عوض میشوند . رییس جمهور جدید با نظرات و رویکرد تازه بر سر کار میاید و … صدها اتفاق دیگر . در کشور ما طرحها سلیقه ای و بدون کارشناسی باجرا درمیایند و بعد صدها کارشناس با صرف چندین برابر هزینه و زمان باید انرا درمان کنند . و طرحهای مثبت هم در کشور کم نبوده اند که با تغییر مدیریتها نیمه تمام رها شده اند چون با سلیقه مدیر جدید نبوده اند . میخواهم بگویم حال که عزم جدی برای احیا دریاچه ارومیه وجود دارد و کارشناسان دلسوز و کاربلد برای ان وارد شده اند تا انجا که ممکن است کار را تسریع کنند تا طولانی نشود چون همه میدانیم تغییرات بر روی برخی پروٍز ه ها چه میاورد . احیا دریاچه ارومیه از یک فاجعه که خسارات زیادی را در پی دارد جلوگیری میکند که کارشناسان بارها هشدار داده اند .

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 6. سعید می‌گوید:

  من نمیدانم با چه معجزه ای در حالی که سدها جلو آب را گرفته اند و سی هزار چاه عمیق هم مثل جذام به جان دریاچه افتاده اند و از کناره ها در حال مکش جان دریاچه هستند دریاچه احیا خواهد شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 7. احسان نفر خلج می‌گوید:

  مگه آب رفته رو میشه برگردوند معجزه میخواد ولی امیدوارم که این طور باشه اگه خدا بخواد دعا کنید که بشه وگرنه همه ضرر میبینن

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 8. مرتضی خاکپور می‌گوید:

  تنها راه پر آبی دریاچه ارومیه انتقال آب از دریاچه خزر در یک سال اجرایی می شود ؛ طرح ماندگار من در وبلاکم است .

  khakpour-m.blogfa.com

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 9. roz می‌گوید:

  امیدوارم روزی برسه رودخانه های دایمی که به دریاچه می ریختند آبشون باز به دریاچه برگرده و سدها جلوی آب آنها را نگیرند اولین اقدام آزاد سازی آب سدهاست که حق دریاچه است بعد اقدامات دیگر

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 10. roz می‌گوید:

  انشااله این اتفاق روزی بیفته

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 11. علی می‌گوید:

  بنظر اینجانب دریاچه ارومیه با وعده و وعید و اختصاص دادن بودجه احیاء نمی شود و روز به روز وضعیت این فاجعه و تراژدی در این منطقه وخیم تر هم خواهد شد . البته بنده فرد بدبینی نیستم ولی به این موضوع واقع بینانه نگاه می کنم و نمی خواهم خود و دیگران را فریب بدهم . بنا بفرموده سعدی (بحال کسی سخت باید گریست که دَخلَش بُوَد نوزده و خرجش بیست) ، وقتی میزان تبخیر در این منطقه در سال به بیش از ۱۶۰ سانتی متر(۶/۱ متر) می رسد و ججم آب دریاچه ارومیه در اثراحداث سدهای بدون برنامه یا نگرش تک بُعدی از یک سو و تغییرات اقلیمی منطقه از طرف دیگر از ۳۶ میلیارد مترمکعب به حدود۲ میلیارد مترمکعب کاهش یافته ،بودجه بدون منبع تأمین آب مشخص بچه درد دریاچه ارومیه می خورد ؟درد دریاچه را فقط با آب می توان درمان کرد

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 12. ولی رضاپور می‌گوید:

  من احیا دریا را فقط به اراده انسانی متکی می دانم که بعضی ها یا ندارند یا نمی خواهند . با بودجه یا حرف و قول و قرار دریا بی دریا ، مرد باشید ، دریا مال تمام ایران است . اگر خشک شود ما نیز میآیم به شهرهای امن تا تعادل برقرار شود . آنوقت تهران ۴۰ میلیون خواهد شد . سونامی مهاجرت در انتظار دشمنان دریا باشد .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 13. رسول می‌گوید:

  طرح های مختلفی در این مورد پیشنهاد شده است
  تا آنجا که من اطلاع دارم هیچیک مورد تصمیم قطعی و اجرائی قرار نگرفته است
  پس این ده سال مربوط به کدام پیشنهاداست؟
  این ده سال از چه تاریخ شروع گردیده یا شروع خواهد شد؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 14. حسین گلابیان می‌گوید:

  اینجانب به شهادت مقالات منتشره در سایت http://www.urmiana.com و نشریه فصلی انجمن مشاوران ایران و شماره و تاریخ ثبت اختراع:۶۰۳۷۲ -۱۴/۰۵/۱۳۸۸ لینک مربوط به ثبت اختراع در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران، بدون هیچ گونه چشمداشت مادی از ۷-۸ سال قبل به این باور و عقیده راسخ رسیده ام که به دلیل حاکمیت بی چون و چرای قوانین “هیدرو ترمیک ” در مسئله و بحران خشک شدن دریاچه ارومیه، ضمن اقدام به احیای حق آبه طبیعی دریاچه در حد حدود سالانه ۳ -۴ کیلومتر مکعب، که امر است واجب و عیر قابل اجتناب ، ناچارا” باید مقداری آب هم از خاریج حوزه آبگیر ارومیه – مشخصا” از دریاچه خزر (چون منبع دیگری وجود نداری)، به دریاچه ارومیه منقل شود تا دریاچه قابل احیا شدن باشد. با این انتقال آب میان حوضه ای، بدنه آبی ثابتی، که شرط لازم برای حیات مستدام دریاچه ارومیه است، دوباه شکل میگیرد. ح. گلابیان

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>