ثبت تصاویر کم نظیر از یک گربه جنگلی و پنج توله اش در اشترانکوه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پس از شناسایی لانه یک گربه جنگلی در منطقه حفاظت شده اشترانکوه، محیط بانان نسبت به تعبیه یک دوربین تله ای در مسیر ورودی لانه اقدام نموده و پس از چند روز در هنگام بازبینی تصاویر ثبت شده توسط دوربین، متوجه شدند گربه مذکور ماده بوده و دارای پنج توله می باشد.

مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه لرستان در این باره گفت: به دنبال گزارش یکی از محیط بانان منطقه حفاظت شده اشترانکوه مبنی بر مشاهده یک گربه جنگلی، با عنایت به اهمیت موضوع به همراه محیط بانان محدوده مشاهده را مورد پایش مستمر قرار داده و پس از یک هفته بررسی و ردزنی توانستیم مسیر تردد و لانه گربه مذکور را که در یکی از باغات حاشیه منطقه اقدام به لانه سازی نموده بود شناسایی کنیم.

کوروش لشنی افزود: پس از شناسایی لانه گربه جنگلی نسبت به تعبیه یک دوربین تله ای در مسیر ورودی لانه اقدام نموده و پس از چند روز در هنگام بازبینی تصاویر ثبت شده توسط دوربین، متوجه شدیم گربه مذکور ماده بوده و دارای پنج توله می باشد.

هم اکنون محل زندگی این گربه توسط محیط بانان بصورت ویژه تحت نظر قرار دارد تا آسیبی متوجه مادر و توله هایش نشود.

پس از انقراض شیر ایرانی و ببر مازندران تعداد گربه سانان ایران از ۱۰ گونه به ۸ گونه (پلنگ، یوزپلنگ، کارکال، سیاهگوش، گربه شنی، گربه پالاس، گربه جنگلی و گربه وحشی) کاهش یافت.

گربه جنگلی یکی از ۸ گربه سان وحشی ایران می باشد که تاکنون مطالعات جامعی در زمینه پراکنش، جمعیت و رفتارهای این گونه در کشور انجام نشده است.

+765
0
  

68 دیدگاه

 1. عالی است اگر در اختیار محیط بانان دوربین های پیشرفته قرار بگیرد تصاویر بهتر از اینها از انواع وحوش ثبت خواهند کرد

  پر طرفدار Thumb up 102 Thumb down 3

  • مهدی حدادی می‌گوید:

   امید جان درست میگه باید محیط بانان مجهز به این امکانات باشند.
   دست محیط بانان اشترانکوه درد نکنه خسته نباشید.

   پر طرفدار Thumb up 62 Thumb down 3

  • پروین می‌گوید:

   آقا امید
   محیط بانان با شوق و ذوق هنری مانند شما میتوانند لحظات بینظیری را به ثبت برسانند
   امیدوارم که سازمان از محیط بانان با ذوقی مانند شما حمایت کند و وسایل مدرن و پیشرفته در اختیار جوانان مستعدی مانند شما بگذارد.
   لوازم عکاسی و فیلمبرداری پیشرفته هزینه اش خیلی زیاد است و با حقوق محیط بانی فقط و فقط عشق است که کمک و یاورتان میباشد.
   امیدوارم باز هم کارهای زیبایتان را ببینیم.
   آخه تو این مملکت اینهمه پول حیف و میل میشه اونوقت جوانان با استعداد مملکت باید حسرت بخورند.؟؟؟؟
   دلمون پره زبان در دهان پاسبان سر است.

   پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 4

  • آهو می‌گوید:

   ‏ ‎عظمت خدارو شکر
   واقعا اگه امکانات و دوربین مناسب در اختیار محیط بانان قرار بگیره تصاویر زیبایی را از گونه های جانوری خاص مثل پلنگ خرس و…میگرند

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 2. محمد ابراهیمی می‌گوید:

  ای جوووووونم
  عاشق اون شیطنت و بازیگوشی این کوچولوهام :)
  گربه سانان واقعا فوق العاده زیبا و در اکوسیستم با اهمیت هستن
  امیدوارم روزی برسه که دیدن این حیوانات در طبیعت کشورمون اتفاق کم نظیری محسوب نشه
  به هر حال خبر قشنگی بود

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 0

 3. حمید می‌گوید:

  بالاخره یه خبر خوب از طبیعت ایران زمین رو دیدم
  انشاالله که هر پنچ توله سالم باشن

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 0

 4. کوشان مهران می‌گوید:

  عالی است!

  شال پیچا را دست کم نگیرید!

  در گویش مازندرانی به گربه جنگلی شال پیشا یعنی گربه شغالی می گویند. گربه ای که درست و یا نادرست به عنوان قاتل ماکیان اهلی شناخته شده و در کنار تغییر کاربری زمین های کشاورزی به ویلا و خانه به دلیل گرفتار شدن در تله های سیمی و فنری و مورد هدف قرار گرقتن با گلوله و برخوردهای جاده ای و تاکسیدرمی و فروش در مغازه های صنایع دستی جمعیت آن در حال کاهش است.

  زیرگونه ساکن در دلتای رود نیل مصر بر طبق برآورد حدود ۱۰۰ قلاده بوده و به دلیل تراکم بسیار جمعیت انسانی و شکار به شدت در معرض تهدید می باشد و در غرب استان سین کیانگ(ترکستان چین) به دلیل فشار شکار و تخریب زیستگاه(بویژه خشکیدن نیزارها به دلیل انحراف جریان آب) نسل آن نابود شده است.

  نام این گربه زیبا در زاگرس چیست؟

  در متون قدیم عموما از گربه هایی همچون گربه جنگلی و سیاه گوش با عنوان”گربه کوهی” نام برده شده و در پاره ای منابع سیاه گوش با نام عربی”وشق” اسم برده شده است.

  در قرون پیشین و بویژه قرن نوزدهم و نخستین دهه های قرن بیستم در کنار پوست پلنگ، ببر، سمور سنگی و جنگلی و شنگ پوست شغال و گربه جنگلی خطه هیرکانی از طریق بندر انزلی به روسیه و بازارهای اروپایی ارسال می شد.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 4

  • گنجشک ! می‌گوید:

   خیلی از جانوران نادر ایران ، اسامی محلی جالبی دارن چون زمانی این حیوانات به تعداد زیاد در همه نقاط مشاهده می شدند و اسم خاصی هم می گرفتند .
   یادمه اوایل دهه ۷۰ که بحث یوزپلنگ آسیایی به تازگی باب شده بود روزی مادبزرگم در تلویزیون موقع مشاهده عکس یک یوزپلنگ گفت : این که یک تازیکه !
   گفتم یوزپلنگه و مرحوم مادبزرگم گفت ما به این حیوان میگیم ” تازیک ” . اون موقع متوجه شدم زمانی ( حدود سال های ۱۳۱۰ تا … ) در منطقه ما ( فردوس در خراسان جنوبی ) یوزپلنگ آنقدر حیوان آشنایی بوده که اسم مخصوص به خود را داشته است ! .
   البته اسم کاملش ” تازی پلنگ ” بود که مخففش رو تازیک خطاب می کردند یعنی سگ تازی کوچک ! . جالبه که یوز رفتارهایی ما بین سگ سانان و گربه سانان دارد ! .
   مادبزرگم می گفت در دوران نوجوانی وقتی دخترها در فصل بهار برای جمع کردن رستنی های بیابانی به صحرا می رفتند سرگرمی جالبی داشتند ؛ به این ترتیب که هنگام نزدیک شدن به یک بوته ” تریخ ” یا ” غیچ ” بزرگ ، شرط می بستند چه حیوانی از زیر بوته فرار خواهد کرد . غالبا خرگوش یا روباه و گاهی هم ” تازیک ” جوانی که مشغول استراحت در زیر بوته بوده با نزدیک شدن دخترکان فرار می کرده است .
   تازیک های جوان غالبا در کمین بره ها یا بزغاله های به جا مانده از گله های گوسفند بودند و در فرهنگ مردم آن منطقه خسارت ناشی از پلنگ یا گرگ و کفتار به درنده خویی حیوان و خسارت ناشی از روباه و شغال و تازیک به بی عرضه گی چوپان تعبیر می شده است . یعنی تازیک را حیوانی مخرب نمی دانستند ! .
   از اون منطقه سرشار از حیات وحش امروزه فقط مناطق مظفری و رباط شور با تراکم بسیار پایین جانداران باقی مانده است .

   پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 2

   • کوشان مهران می‌گوید:

    جناب گنجشگ

    دانش شما درباره زیستبوم پیرامون خودتان بسیار عالی و در خور توجه می باشد. خلاف باوری که برخی در پی جای انداختن آن بودند یوزپلنگ نیز همچون دیگر گوشتخواران مایل به تغذیه از دام اهلی می باشد. در بیابان بزرگ آفریقا و بویژه کوهستان تاسیلی و الحجر یوزپلنگ با بدن روشن شمال آفریقا نه تنها از بز و گوسپند دام داران طوارق حتی از کره شتر نیز تغذیه می نماید.

    کتاب راهنمای پستانداران افغانستان نوشته دکتر خوشحال حبیبی پیشکش من است به شما دیگر افرادی که به کوچکترین اجزای زیستبوم پیرامون خویش با ریزبینی توجه می نمایند:

    catsg.org/cheetah/05_library/5_3_publications/H/Habibi_2004_Mammals_of_Afghanistan.pdf
    و

    پستانداران بزرگ زیستگاه واخان، کنام گوسپند وحشی پر شکوه مارکوپولو :
    pdf.usaid.gov/pdf_docs/PDACJ928.pdf

    پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

    • گنجشک ! می‌گوید:

     البته من نقل قولی از مادربزرگ مرحومم رو نوشتم . خودم تا به حال یک یوز ( اسیر یا آزاد ) را از نزدیک ندیده ام ! .
     بهتر بود می نوشتید : در گذشته دقت پیشینیان ما نسبت به زیست بومشان در خور توجه بوده است . همین انتخاب نام ” تازی پلنگ ” به بهترین شکلی این موضوع را نشان می دهد ، یعنی پلنگی که مثل یک سگ تازی جثه ای باریک و کشیده دارد ! .
     و البته تفاوت گذاشتن بین پلنگ و یوز پلنگ هم خیلی جذابه موضوعی که هنوز در بعضی جوامع حاشیه کویر حل نشده است ! .

     پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

   • گنجشک ! می‌گوید:

    ۲ نکته :
    اول اینکه در چند جای متن قبلی ” مادربزرگ ” رو غلط نوشتم . با عرض پوزش از دوستان .
    دوم اینکه از پیران محلی شنیده بودم که یوزپلنگ یا همان تازیک رو گاهی در حال خوردن انگور یا محصولات جالیزی دیده بودند . خواستم بدونم این مطلب درسته ؟ یعنی این جانور علاقه ای به خوردن میوه ها داره یا این موضوع فقط یک خطای مشاهده بوده . البته اطلاعات ما در مورد یوز آسیایی بسیار کم است .
    تا چند سال قبل در بیابان های مسطح به دنبال یوز می گشتند ( مثل نمونه آفریقایی ) اما الان ثابت شده یوز ایرانی بیشتر علاقه به زندگی در محیط های تپه ماهوری یا کوهپایه ای داره .

    پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

    • کوشان مهران می‌گوید:

     گربه خانگی گهگاه پونه های کنار نهر آب را می خورد. خوردن انگور به دلیل آبدار بودن به احتمالی مورد مصرف گوشتخواران قرار گیرد کما اینکه جز شغال حتی گزارش مستند تغذیه گرگ از هندوانه و خربزه وجود دارد.

     ظل السلطان جدا از شخصیت سیاسی از دیدگاه طبیعت شناسی بسیار خبره بوده و در خاطرات خویش به وجود یوزپلنگ هم در کوه و هم در دشت اشاره داشته است.

     در بیابان بزرگ شمال آفریقا رشته کوهستان های مجزا به دلیل داشتن منابع آبی و چراگاه بیشتر گونه های مطلوب یوزپلنگ، یعنی قوچ بربری، غزال داما، غزال دورکاس، غزال شاخ بلند و در دهه های پیشین آنتیلوپ های اوریکس شاخ شمشیری و آداکس بیشتری را نسبت به دشت های هموار به خود جذب کرده و پس از کاهش شدید جمعیت یوزپلنگ و طعمه های آن به دلیل شکست در رقابت بر سر آبشخور با دام اهلی و فشار شدید شکار غیر مجاز اکنون کوهستان ها و دره ها بدل به قابل اطمینان ترین زیستگاه شده است.
     در ایران نیز پس از کاهش شدید جمعیت گیاهخوارانی همچون آهو، جبیر و گورخر در هموارها به دلیل کشتار شکارچیان و گوشت فروشان محلی سوار بر جیپ و موتورسیکلت عملا نواحی کوهستانی بدل به پناهگاه یوزپلنگ شده است.

     ( در قصر فیروزه تهران به دلیل نا امنی و دست اندازه در کفه قصر فیروزه بسیاری از آهوان به نواحی شیبدار پناه برده اند ولی هیچگاه با مشاهده آهوانی که در حال بالا رفتن از کوه می باشند نمی توان فتوی داد که از صبح ازل آهوی ایرانی کو زی و صخره گرد بوده است).

     ولی هیچگاه… هیچگاه نباید به بهانه کوه زی بودن یوزپلنگ ایرانی چشم بر باز گذاشتن دست شرکت های نفتی در پارک ملی کویر به عنوان بی ارزش بودن زیستگاه دشتی در حفظ یوزپلنگ بست.

     اگر امنیت در زیستگاه دشتی برای یوزپلنگ و طعمه های آن فراهم شود، که این نیازمند کار جدی و نه گرفتن عکس یادگاری می باشد، باز هم پره زرد و مکرش و سیاه پرده زیستگاه خوبی بزای یوزپلنگ خواهد شد وگرنه این احتمال وجود دارد که با یافتن معدنی در کوهستانی که اخرین پناهگاه یوزپلنگ شده عده ای یوزپلنگان ایرانی را نه کو ه زی و قوچ افکن و پازن شکن بلکه پرنده ای مگس گیر بر خواهند شمرد.

     پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

     • کاکتوس می‌گوید:

      درود بر شما کوشان مهران عزیز؛
      شما دقیقا بر جان مطلب اشاره کردید که پیشروی انسان ها باعث شده است در دهه های اخیر یوز ها بیشتر مناطق تپه ماهوری را به دشت های هموار ترجیح دهند و زیباترین حرف شما جمله ی اخرتان بود! “عده ای یوزپلنگان ایرانی را نه کوه زی و قوچ افکن و پازن شکن بلکه پرنده ای مگس گیر بر خواهند شمرد!!”
      و اما کاربر گنجشک گرامی؛
      در مورد وجود گیاهان در فهرست غذایی گوشتخواران می توانم بگویم که گوشتخواران به چند علت از گیاهان استفاده میکنند اول هنگامی که معده ها یشان خالی باشد برای اینکه دیواره معده یشان از آسیب شیره معده شان مصون بماند از گیاهان استفاده میکنند چرا که گیاهان، پوششی داخل معده به وجود می آورند و در جای دیگر هنگامی که معده هایشان پر و اشباع باشد برای هضم بهتر غذا و اینکه استخوان های بلعیده شده به دیواره ی معده آسیب نزند از گیاهان استفاده میکنند البته این حرف هم برای آب دار بودن میوه جات بسیار درست است چرا که بدن برای سوزاندن آن همه پروتئین گوشتی مقدار نسبتا زیادی آب می طلبد و حتی یکی از دلایل مکیدن خون شکار توسط گوشتخواران همین نیاز به آب است چرا که خون مقدار زیادی آب دارد!
      (تنها خواستم اطلاعاتی که دارم را باز گو کنم کمی یا کاستی اگر در آن مشاهده شد پوزش می طلبم)

      پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

     • امیر می‌گوید:

      باتشکر از اطلاعات زیادی که دادید که خودش نشانه علاقه شما به طبیعت است

      پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

    • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

     گنجشک جان در مورد یوز اطلاع ندارم ولی من یک گربه دارم که به ظرز عجیبی عاشق هندوانست …
     هر جا باشه به خاطر بوی هندوانه میاد تا بهش بدم …

     پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

   • گلستان می‌گوید:

    بله درسته.ما هم به اینا میگیم (شال بامشی).شال=شغال ، بامشی=گربه.
    البته فک نکنم الان دیگه باشن.متاسفانه نسلشون افتاده.

    پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

  • شاهباز می‌گوید:

   البته جناب کوشان مهران تصاویر و خبر در مورد گربه وحشی است؛ نه گربه جنگلی؟!

   داغ Thumb up 2 Thumb down 28

  • سجاذ می‌گوید:

   غرب مازندران و شرق گیلان معروف به شال پیچا که امروزه تعدادش بسیار کم شده است

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

  • رضا می‌گوید:

   منفی یعنی چی؟؟!!

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 5. زهره می‌گوید:

  از محیط بانان گرامی که این گونه جانوری ارزشمند را تحت مطالعه و حمایت خود قرار داده اند بینهایت سپاسگزاریم.
  این مادر و توله هایش بسیار خوش شانس بوده اند که در تیررس دید و توجه محیطبانان عزیز منطقه قرار گرفته اند.
  خداوندا تمام حیوانات مظلوم سرزمین مان را از چشم نامحرمان بیرحم دور بدار!

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 6. سجاذ می‌گوید:

  عالی بود. انشاله که نسل این گربه زیبا در منطقه زیاد و حفظ بشه
  ما کاری جز دعا و آرزو نمیتونیم انجام بدیم

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 7. اندیشه می‌گوید:

  آشغال هایی که مردم تو محیط ریختند بیشتر از گربه ها تو چشم میاند.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 0

 8. امیر می‌گوید:

  آقا پس این گربه ها که تو شهر ولن چین پس ؟؟؟

  داغ Thumb up 5 Thumb down 10

  • کوشان مهران می‌گوید:

   گربه های شهری و در واقع گربه های اهلی سرتاسر جهان از نسل گربه وحشی Felis silvestris می باشند که به احتمال زیاد مصریان باستان نخستین تمدنی بوده که زیرگونه آریقایی این گربه سان را به تدریخ خانگی و دست آموز نمودند.

   دور رگه شدن گربه های خانگی و گربه های بدون مالک(Feral) با گربه های وحشی خلوص ژنتیکی جمعیت هایی همچون گربه وحشی اسکاتلندی(تنها گربه سان بریتانیا پس از نابودی سیاه گوش) را به شدت در معرض خطر قرار داده است.

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

  • گنجشک ! می‌گوید:

   خیلی وقت ها مرز مشخصی بین این گونه ها وجود نداره چون این حیوانات غالبا با هم جفت گیری می کنند .

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

  • زهره می‌گوید:

   گرفتاری های روزمره و مشغله های ذهنی مردم مانع از دیدن آنها می شود. وگرنه صرفا نگاه کردن لحظه ای به گربه های شهری هم موجبات تسلی خاطر شهروندان را فراهم می کند. چون بشر ذاتا علاقه زیادی به گربه سانان دارد ولی خداوند نوع کوچک و اهلی اش را به انسانها هدیه داده است. اما ما قدر این هدایای ارزشمند الهی را امروزه نمی دانیم.

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

  • مهسا می‌گوید:

   مخلوقات زیبای خداوند هستند ، دوست محترم

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 9. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  توروخدا مواظب اینا باشین
  حیف هستن

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 10. RAPSON می‌گوید:

  باید محیط بانها به بهترین امکانات مجهز باشند ولی متاسفانه نیستند بعد از چندتا خبر ناگوار یه خبر خوب خوندیم

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 11. سولماز می‌گوید:

  چه نازن
  بعد از اون همه خبر بد حال کردم
  خدا نگهدارشون باش

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 12. سعید می‌گوید:

  هم میهن گرامی آشغال نریزید.
  آشغال در طبیعت و در کوچه و بازار نریختن محبت و لطف نیست وظیفه است.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 13. تنگ بی ماهی می‌گوید:

  کاش میشد یه گروه تشکیل داد به اسم دوست داران محیط زیست که توی پارک های جنگلی فرهنگ سازی کنن و هر چند وقت یک بار به محیط زیست رسیدگی کنن و زباله ها رو جمع آوری کنن
  من شخصا اولین نفر برای تشکیل گروه میرم….

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 14. علی دالوند می‌گوید:

  از آقای لشنی باید تقدیر کرد
  مسول منطقه اشترانکوه دورود
  دستون درد نکنه

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 15. reza می‌گوید:

  صاحب باغ همشونو می کشه.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 10

 16. اهورا می‌گوید:

  بسیار خبر خوبی بود
  امیدواریم که آسیبی به این گربه سانان کوچولوی زیبا نرسه
  خدا نگهبان شما کوچولوهای ناز نازی

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 17. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  آن جمله آخر که تاکنون شمارش و پایش نشده اند و پراکندگی آنها در کشور مشخص نیست برایم جالب بود
  میخواهم بپرسم آیا تاکنون بودجه ای برای سرشماری و مطالعات حیات وحش کشور در نظر گرفته شده و کدام گونه تاکنون مدنظر قرار گرفته است ؟
  حداقل سازمان امکان این را هم ندارد حیواناتی که به هر دلیلی بدام میافتند را ردیاب نصب کنند و نوع زندگی و مسیر حرکت آنها را مطالعه نمایند
  مگر کارگذاری چیپ و یا ردیاب چقدر هزینه دارد و این پولها در قبال ریخت و پاشها چند درصد است ؟
  حداقل اگر سازمان نیروی کافی ندارد میتوانند در قالب پروژه های تحقیقاتی این مطالعات را بعهده دانشگاهها و دانشجویان یا دوستداران و علاقمندان محیط زیست بگذارند کاری که اغلب در دنیا انجام میشود و بودجه آنرا دولت یا دوستداران محیط زیست و یا اسپانسرها تامین میکنند
  بدین ترتیب حیوانات در کشور دارای شناسنامه شده و دایمآ در کنترل قرار دارند و هر کسی نمیتواند برای تفریح تیری شلیک کند و پلنگ یا خرس … بکشد بعد برای دوستانش از شجاعتش بگوید .

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 18. حمید می‌گوید:

  ای کاش کلاسهایی هم در مورد محیط زیست برای مامورین نیروی انتظامی گذاشته میشد تا بهتر بتوان از محیط زیست حفاظت نمود

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 19. آریان می‌گوید:

  خیلی نازن امیدوارم خطری تهدیدشون نکنه

  “پس از انقراض شیر ایرانی و ببر مازندران تعداد گربه سانان ایران از ۱۰ گونه به ۸ گونه کاهش یافت”
  ۲ تا از بزرگترین و زیباترینشون….

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

  • امیر می‌گوید:

   شاید یک جستجوی اساسی بتونه اون دوتای اولی یعنی شیر وببر مخصوصا ببر را که هنوز باقطعیت زیاد نمیتوات گفت منقرض شده را پیدا کنه

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 20. حجت آذریار محیط بان و مسئول روابط عمومی و امورحقوقی اداره حفاظت محیط زیست خوی می‌گوید:

  واقعا خسته نباشید محیط بانان عزیز و گرامی میهن اسلامی
  از خبر فوق بسیار خوشحال شدم به نظر من اگه دوربین های تله ای پیشرفته در اختیار محیط بانان قرار گیرد واقعا تصاویر کم نظیری از حیات وحش به ثبت می رسد که در نوع خود میتواند خارق العاده باشد.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 21. مهسا می‌گوید:

  خواهش میکنم تحت نظر بگیریدشون تا در امان باشند
  گربه مادر هم باید خوب تغذیه شود که شیرش کافی باشد
  این سرمایه های طبیعی نیاز به حمایت و حفاظت دارند
  خبر خوبی بود. ممنونم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 22. ایان می‌گوید:

  این بچه گربه های ملوس و مادرشان در پناه ایزد یکتا باشند.
  هم وطن هرجا که سرسبز بود قرار نیست که شما برید و آشغال بریزید فقط به فکر خود نباشید.
  محیط بانان نباید اجازه دهند درجایی که حیات وحش زندگی می کند مردم رفت و آمد کنند

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 23. jorjani می‌گوید:

  خبر بسیار خوبی بود، درود بر محیط بانای زحمت کش …

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 24. توحید می‌گوید:

  هنوز محیط بانان قرار دادی پارک ملی تندوره عیدی و حقوق فروردین ماه و اردیبهشت ماه رو دریافت نکردن!
  چه انتظاری میشه ازشون داشت؟
  حفاظت از پلنگ؟
  نفروختن شکار؟
  جلوگیری از چرای دام در پارک ملی؟
  خالی نکردن پاسگاه در شیفت کاری؟
  درود به شرف و غیرتشان که مردانه پای تمام نامردی ها و حق ناشناسیها ایستاده اند
  یکه و تنها مثل آخرین پلنگهای باقیمانده پارک…

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 25. داریوش می‌گوید:

  پلنگ برفی هم در ایران بوده؟

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

  • کوشان مهران می‌گوید:

   جناب آقای داریوش

   درباره وجود پلنگ برفی در ایران و بویژه کوهستان کپه داغ حرف و حدیث بسیار است. پوست هایی که به عنوان پلنگ برفی ایران به دنیای علم عرضه شده در واقع متعلق به پلنگ ایرانی با پوشش زمستانه و رنگی روشن تر از نمونه های هندی بوده است.

   در حول و حوش ایران این شکارگر ستیغ های برف آلود در شرق هندوکش افغانستان و کوهستان پامیر افغانستان و بویژه واخان و دره آجار، زیستگاه گوسپندان شکوهمند مارکوپولو و اوریال افغان و آیبیکس هیمالایا و خرس قهوه ای ایزابل، و ازبکستان و تاجیکستان وجود دارد.

   رشته کوه شرقی ترکمنستان، هم مرز با ازبکستان، که تنها زیستگاه مارخور بخارا در ترکمنستان به شمار می رود به احتمال زیاد قابلیت زیست پلنگ برفی را داشته است.

   بسیار دوست دارم رابطه و تقسیم قلمرو و زیستگاه را میان پلنگ و پلنگ برفی در هندوکش و بویژه دامنه های جنوبی هیمالایا بدانم.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 26. داریوش می‌گوید:

  یادمه پدربزرگم میگفت همیشه صدای نعره های پلنگ در ارتفاعات دنا به هوا بلند بوده حتی میگفت پلنگ سیاه هم دیده اونجا
  این نشون میده چقدر پلنگ تو زاگرس زیاد بوده ضمنا فکر نمیکنم گربه های ایران فقط ۱۰ گونه بوده باشه من یه نوع گربه تو زابل دیدم که شبیه هیچکدوم از این گونه نبود راه راه بود و پوزه کشیده ای مثل سگسانان داشت

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

  • کوشان مهران می‌گوید:

   جناب آقای داریوش

   تا کنون بیشتر گزارش های مستند پلنگ سیاه (Melanetic) از کوهستان های اتیوپی، جنگل های بارانی غرب آفریقا و مالزی بوده است. از دیگر نمونه های سیاه رنگ گربه سانان می توان به سروال سیاه، پومای سیاه، جاگوار سیاه و گربه جنگلی سیاه اشاره نمود.

   “Molecular Genetics and Evolution of Melanism in the Cat Family”

   pucrs.br/fabio/genomaenglish/index_arquivos/artigos_eduardo/Copy%20of%20Melanism_CB_reprint.pdf

   لطفا مکان مشاهده آن گربه را بیان بفرمایید.

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

   • داریوش می‌گوید:

    اون گربه رو زمان سربازی در منطقه هامون دیدم درباره پلنگ سیاه که البته پلنگ سیاه از پلنگ معمولی زاده میشه و یه گونه جداگونه نیست مطمئن هستم راست میگه که دیده البته داستانش مربوط به دهه های قبله شاید ۶۰ سال پیش و بیشتر شایدم ۸۰ سال پیش تاریخ دقیقش رو نمیدونم تعریف میکرد انقدر پلنگ زیاد بوده که کسی جرات رفتن به کوه رو نداشته اما شکار گسترده سمداران نسل پلنگ رو در دنا بکلی از بین برد این ده دوازده تایی هم که الان هست از جاهای دیگه آوردن ول کردن

    پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

    • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

     اون پلنگ به احتمال زیاد به علت وجود بیش از حد ملانین رنگش تیره بوده و نوعی جهش ژنتیکی هست که دقیقا در نقطه مقابل آلبینو یا زال ( فاقد ملانین ) قرار داره ، در کشور های دیگه به حیواناتی که به خاطر این جهش یا نقص ژنتیکی سیاه هستن یا تیره تر از حد نرمال هستن ملانیک گفته میشه …

     موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

   • داریوش می‌گوید:

    یه چیزی تو مایه گربه زباد بود شکل و شمایلش

    موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

    • کوشان مهران می‌گوید:

     جناب داریوش

     این جانور نبود؟

     en.wikipedia.org/wiki/File:Marbled_polecat.jpg

     موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

     • امیر می‌گوید:

      این عکس که شما نشان دادی از تیره راسو ونام اون پلنگ موش یا زرده بر است ودر ضمن گفته راه راه بوده نه مثل این خالدار مشخصات کداریوش گفته به گربه زباد خیلی شبیه است شایدم اگر از دور دیده کفتار کوچک جثه ای بوده که ازدور شبیه گربه سان دیده شده یک حیوان دیگه ای هم هست بااین مشخصات که البته در زیستگاه اصلی ان جزیره تاسمانی استرالیا دهها سال است منقرض شده واثری از ان دیده نشده است به نام ببر تاسمانی شاید هم نوعی از ببر ایرانی واخرین ان که بالاترین احتمال رادارد گربه وحشی است که پوست ان به همه طرحی دیده میشود

      موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 27. محیط بهبهان می‌گوید:

  وای گربه من عاشق گربه هستم عزیزم

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 28. شاهین می‌گوید:

  ممنون این هم خبر خیلی خوبی بود

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 29. سلیمان می‌گوید:

  با سلام خدمت همه عزیزان
  بابا من ابن گربه را یکی دوبار البته تقریبا ۲۰ سال پیش تو زمینهای کشاورزیمون به اتفاق برادرم دیدم.اولش فکر کردیم خانگیه.ولی جثه بزرگترش و ترسی که از ما کرد و سرعت فرار کردنش،همچنین با توجه به فاصله زیاد زمینهامون از شهر ما رو به شک انداخت.وقتی واسه پدرم تعریف کردیم گفت اونم تو جوونیاش دقیقا سال ۱۳۴۲ یکیشونو تو خونشون دیده .البته بعد از شنیدن سر و صدای مرغاشون که البته همون روز ۱۷ تاشونو کشته بود.البته اونطور که پدرم می گفت روزهای قبل هم خفه کردن مرغها تو محله اتفاق افتاده بوده.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>