یک گوزن زرد ایرانی در سایت تکثیر و پرورش قلاجه کرمانشاه تلف شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: بر اساس اطلاعات موثق دریافتی یک گوزن زرد ایرانی در سایت تکثیر و پرورش درابادام واقع در منطقه حفاظت شده قلاجه کرمانشاه تلف شد.

به گفته منابع آگاه این گوزن زرد که جنسیت آن نر بوده است از حدود ۲۰ روز قبل دچار نوعی بیماری شده و به دلیل قصور در تشخیص و درمان عارضه، دو روز قبل تلف شده است.

لاشه این گوزن بلافاصله از محل سایت به مکان دیگری منتقل شده و اداره کل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه تاکنون از اطلاع رسانی در این زمینه خودداری کرده است.

سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی از سال ۱۳۹۰ در منطقه درابادام واقع در کیلومتر ۱۵ جاده اسلام آباد به گیلان غرب با هدف تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی در شرایط نیمه اسارت و معرفی مجدد این گونه به زیستگاه های اصلی تاسیس شده است.

در این سایت  با انتقال ۹ راس گوزن زرد ایرانی از دشت ناز ساری و منطقه حفاظت شده دنا فعالیت خود را آغاز نموده است.

در سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی درابادام با وجود صرف هزینه زیاد، نیروی انسانی و زمان فراوان، به دلیل سوء مدیریت نه تنها موفقیتی در تکثیر این گونه در معرض انقراض حاصل نشده، از مجموع ۹ راس گوزن منتقل شده تاکنون ۵ راس به علل گوناگون تلف شده و تنها ۴ گوزن دیگر در این سایت باقیمانده است.

+5
-431
  

39 دیدگاه

 1. سولماز می‌گوید:

  آخه وقتی بلد نیستید برای چی حیوانات رو زجر می دید ؟
  هر کاری یه عالمه عرضه می خواد و بیشتر از اون تخصص اون کار احتمالا همین طور مثل گله گوسفند ولشون کردن که مریض شدن بعد از ترسشون پنهانش کردن معلومه وضعیت محیط زیست با این آدمها به کجا می کشه ؟ به همین جایی که هست

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 1

  • مهدی حامی حیات وحش می‌گوید:

   بریزید ، بپاشید ، حیف و میل کنید….
   بقول معروف : کی به کیه؟ تاریکیه…

   پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 0

   • امین منصوری می‌گوید:

    مهدی جان بریز و بپاش در ادارات محیط زیست هست نه در پاسگاههای محیطبانی. زمستان پارسال نیز تمام گوزنهای زرد بیجار مردند ، البته مسولان محیط زیست کردستان شهامت نداشتند خبرشو رسانه ای کنن.
    نمیدانم محیط زیست چه اصراری داشته که گوزنها را از ساری و خوزستان که زیستگاهشان است جهت پرورش و تکثیر به کردستان و کرمانشاه منتقل کرده و با این کار غیر کارشناسی سبب مرگشان شده است.
    مقصر این اتفاقات محیطبانان نیستند، بلکه کارشناسان کارنابلد محیط زیست مقصرند.

    پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

    • مهدی حامی حیات وحش می‌گوید:

     سلام جناب منصوری:
     فکر نمیکنم بنده در پستی که گذاشته ام نامی
     از محیط بانان عزیز، زحمتکش و کم توقع کشورمان
     برده باشم…
     روی سخن تنها با مدیران نالایقی هست که همانطور
     که در متن خبر آمده است…

     در سایت تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی درابادام با وجود صرف هزینه زیاد، نیروی انسانی و زمان فراوان، به دلیل سوء مدیریت نه تنها موفقیتی در تکثیر این گونه در معرض انقراض حاصل نشده، از مجموع ۹ راس گوزن منتقل شده تاکنون ۵ راس به علل گوناگون تلف شده و تنها ۴ گوزن دیگر در این سایت باقیمانده است.

     باقی بقایتان…

     پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 2. عرفان می‌گوید:

  آفرین بر شما که اینقدر رو دارید. هر جای دیگه بود مسئولین بعد از معذرت خواهی از مردم استعفا میدادن

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 0

 3. افشین می‌گوید:

  این یک نمونه که فقط در کشور ما امکانش وجود دارد!!
  سایت تکثیر با رشد منفی ۵۶٪ !!!!!

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 0

 4. بابک می‌گوید:

  آفرین به مسئولین باید بخاطر خدمت صادقانه تشویقشون کرد…

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

 5. مهسا می‌گوید:

  احسنت! متاسفانه این ضعف مدیریت در همه جا کم و بیش وجود دارد.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 6. میثم می‌گوید:

  خدا روشکر در زمان شلوغی های اول انقلاب چند راس از این گوزن به کشور دیگری برده شد و در حال حاضر از شرایط خوبی برخوردار هستند. جمعیتشونهم رشد خوبی داشته.
  حالا چرا این گونه در محل زندگی طبیعی و زیستگاه خودش نمیتونه تکثیر کنه ولی در هزاران کیلومتر دورتر میتونه معلوم نیست. البته نه که نیست . نباید باشه….

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 0

 7. محمدعاشق حیات وحش می‌گوید:

  احتمالا آزمون و خطا بوده!! اصلا بی کفایتی نقشی نداشته

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 8. مجید می‌گوید:

  اینم خودش رکورد جالبی !
  البته اشکالی نداره مثل تکثیر ببرهائی که از روسیه اومدن ایران الان دقت کنید چند تا شدن فقط مشکلی که هست نمیشه سرشماریشون کرد !

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 9. رضا مجذوبی می‌گوید:

  خسته نباشند همگی!!!!
  با این مدیریت که توی فنس ۵۶% تلفات حاصلشه تا این لحظه، آینده حیات وحش ایران مثل طلای ۲۴ عیار درخشانه پس….اینقدرم نگین شکار و شکارچیا همه چیزو نابود کرده…..نیک نظر کنین و پر خویش در این تیر ببینید

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 4

 10. فایزه می‌گوید:

  خوب یک گوزن هم به خاطر ندونم کاری دام پزشکان مرد
  البته راحت شد
  خدا بیامرزدش

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 11. مسعود شکیبایی می‌گوید:

  اینجا سایت تکثیر بوده یا سایت تسریع در روند انقراض، اینا میخواستن گوزن زرد رو افزایش بدن یا کاهش؟
  تا وقتی چهار چنگولی به اون میزشون میچسبن بهتر از این نمیشه
  وقتی از پس یک سایت تکثیر برنمیان خداییش حفاظت از مناطق چهارگانه پیش کش
  وقتی تو سایت کرخه بعد از چندین سال تکثیر بر اثر عدم تدبیر و پیش بینی به یک باره همه چیز نابود میشه و بعد ریاست سابق سازمان در اظهاراتی میگن ویروس!!! میاز؛ دیگه چه توقعی داشته باشیم یعنی رئیس سابق سازمان فرق مگس و ویروس رو نمیدونست!!
  ۱ پروژه تعریف میشه هدف اول حیف و میل کردن اندک بودجه سازمان هدف دوم خودنمایی و هدف آخر تکثیر هست
  اگه تو همین سایت تکثیر ۱ گوساله به دنیا میامد چنان در بوق و کرنا میکردن که نگو اما ۵ گوزن تلف شدن صداشو در نیاوردن! احتمالا تاکسیدرمی میشه سر از یکی از اتاقهای سازمان درمیاره
  داستان، داستانه چند گوره خر ماده و امید به زادآوری بدون جنس نر البته به کمک معجزه…
  مسئولان خوش و خرم…

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 0

 12. علی می‌گوید:

  به جان خودم حرفم نمیاد نمیدونم چی بگم گریه کنم یا خنده؟
  حیف از اون پولی که…

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 13. kooshan می‌گوید:

  واقعیت این است که استان کرمانشاه جزء استانهایی در کشور است که در جنبه های مختلف توسعه و بپیشرفت از استانداردهای کشوری عقب تر هستند و اینگونه طرحها در این استانها با شرائط فعلی نتیجه مطلوب نخواهد داد و باید در مناطق مناسب تر کشور اجرا شوند مثلا بهتر است در استان کرمانشاه تمرکز روی توانمند سازی ادارات حفاظت محیط زیست و سر و سامان دادن به سلاحهای بیشمار در دست مردم و حفاظت جدیتر از گونه های مختلف گیاهی و جانوری موجود و تلاش در راستای آموزش همگانی و ارتقای شاخص های فرهنگی و اجتماعی و قانونمداری باشد

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

  • Azimi می‌گوید:

   دوست گرامی جناب kooshan
   عرایض شما عین اهانت به مردم عزیز و شریف استان کرمانشاه است. اگر استان از نظر استانداردهای کشوری عقب تر است به این دلیل است که مردم آن هنوز تاوان هشت سال جنگ را پس می دهند. به این دلیل است که مردم آن از نظر اقتصادی در وضعیت خوبی نیستند و مرزهای آن به خاطر وجود گروهک های غیر داخلی امنیت ندارد.
   پیشنهاد می کنم ابتدا از نزدیک استان را ببینید، سپس در مورد آن نظر بدهید. شوکای مرخیل را ببیند که چگونه آسوده خاطر در اورامانات زیست می کند. آهو ها را در قصر شیرین ببینید (تا همین چند سال پیش هم مین های زمان جنگ در جای جای قصر شیرین جا خوش کرده بودند). پلنگ را در شاهو و پراو و دالاهو ببینید. تالاب هشیلان را نیز فراموش نکنید. البته بد نیست بدانید همه ی اینها با کمترین نیروهای ممکن حفظ شده اند. در ضمن بد نیست بدانید که استان از نظر اسلحه های غیرمجاز از بعضی از استانهای دیگر کشور در وضعیت بهتری قرار دارد. و بعد از ماجرای یک ماه پیش مسئولین به فکر جمع آوری سلاح ها افتاده اند.
   دوست عزیز مشکل ما این است که کسانی که خود را متخصص می دانند در تهران جمع شده اند و توجهی به دیگر استان ها ندارند. در ضمن مسئولین سازمان محیط زیست استان را مردم استان انتخاب نمی کنند.

   پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

   • امین منصوری می‌گوید:

    درود بر جناب عظیمی همشهری عزیز.کاملا حق با شماست.خوشبختانه در چند سال اخیر محیط زیست کرمانشاه روند رو به رشدی داشته است.

    پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

   • kooshan می‌گوید:

    دوست گرامی _ آقای عظیمی _ در اینکه قریب به اتفاق مردم همه استانهای کشور عزیز و شریف هستند بحثی نیست آنجه مطرح شده بود اختلاف درجه توسعه و بیشرفت استانهای مختلف در کشورمان است که شما نیز آن را رد نکرده و به ذکر علتهای آن در مورد استان کرمانشاه پرداخته اید که در این هم اختلافی نیست باید توجه داشت بحث در مورد شاخصهای توسعه و پیشرفت در یک استان و حتی در سطح ملی توهین به مردم نیست شما قطعا باید از وضعیت پیشرفت طرح مونوریل و نیز تکمیل ساخت راه آهن غرب در محدوده استان کرمانشاه مطلع باشید در مقابل فرضا روند ساخت خط آهن اصفهان _ شیراز و راه اندازی متروی شهر مشهد و مثالهای دیکر نظیر نرخ بیکاری و معضلات اجتماعی در سطح استان در قیاس با کل کشور را هم در نظر بکیرید جه نتیجه ای بدست می آید ؟
    آیا اشاره به این موارد ارتباطی با توهین دارد ؟ این مسائل بکرات در رسانه های ملی و استانی مطرح شده است و همانطور که بدرستی گفته اید ناشی از عدم توجه کافی به برخی مناطق کشور است که بعضأ مانند استان کرمانشاه درگیر مشکلات جنگ نیز بوده اند بد نیست به این نکته هم اشاره کرد که شما اطلاعات مفید _ اما کلی _ از وضعیت مطلوب زیست محیطی گونه های جانوری مناطق مختلف استان ذکر کرده اید که جای خوشحالی دارد امیدوارم در آینده با ذکر جزئیات و آمار و منابع و مآخذ آن را برای استفاده علاقمندان مستند کنید ضمنأ موجب امتنان بود که نظر خود را در باره طرح تکثیر نسل گوزن زرد در قلاجه استان کرمانشاه که موضوع اصلی خبر دیده بان و نظر درج شده بود بیان می کردید گرچه از نظرات سایر دوستان مشخص شده که اجرای این طرح نه تنها در استان کرمانشاه بلکه در اکثر نقاط کشور ناموفق بوده و محل تأمل جدی است و نهایتا اینکه از توجه و انتقاد شما دوست گرامی ممنون هستم

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 14. علی می‌گوید:

  از قدیم گفتن کارو باید دست کاردون سپرد
  این گوزن های با ارزشو تو طبیعت به حال خودشون ول میکردن امکان اینکه تکثیر بشن بیشتر بود تا اونجا!!!
  فکر کنم بر اثر بی غذایی مردن

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 15. امیر می‌گوید:

  سایت تکثیر یا سایت تقلیل!!!

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 16. علی م می‌گوید:

  اینا اگه برن تو طبیعت عالی زندگی میکنن

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 17. مهتاب! می‌گوید:

  چند تای دیگه باید تلف بشه تا بی کفایتی آقایان ثابت بشه ؟
  کاش یکی بیاد از مسیر اسلام آباد به همین سایت کشتار گوزن زرد فیلم بگیره تا ببینن محیط زیست اسلام آباد واقعا نابود شده گوزن که چیزی نیست

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 18. محمد2 می‌گوید:

  چرا در بابت کشف دو راس مرال شکار شده در شهرستان کردکوی استان گلستان چیزی ننوشتید چون متخلفین تونستن از تو مشتتون فرار کنن چیزی ننوشتید دو تا مرال رو یک جا زدن چرا خبر رسانی نمیکنید نکنه به ضرر تون هست از خبر شکار چهار تا خرگوش که مهمتره

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 19. امید می‌گوید:

  بلایی از این بدتر سر گوزن های زرد سایت تکثیر بیجار اومد و الان فقط سه گوزن نر مونده که اصلا امکان زاد و ولد ندارن و حتی زحمت آوردن گوزن ماده و یا انتقال این گوزن ها به سایت دیگه ای رو هم به خودشون نمی دند.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 20. داریوش می‌گوید:

  چند تایی رو که برده بودن پارک ملی دنا اگه یادتون باشه بیشترشون رو مردم محلی کشتن و سراشون رو جلوی محیط بانی آویزون کردن
  میبینید که ما با اینچنین وحوش دوپایی …

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

  • رضا مجذوبی می‌گوید:

   وقتی مدیریت در سازمانهای دولتی و طبعا سازمان “حفاظت محیط زیست” در ایران بجای همراهی معقولانه با مردم و بودن در کنار مردم….در مقابل مردم قرار میگیرند در همه جا اگه مردم از دستشون بر بیاد تا جایی که در توانشان هست به ارگانها و….ضربه و خسارت میزنند….صندلیهای عمومی و اتوبوسها، کیوسکها، کشتار حیات وحش و…..نمونه این تقابل نادرست هستند…..

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

 21. سرخپوست خوب می‌گوید:

  آقا تکثیر نخواستیم. چهار تا جای امن تو این مملکت پهناور در اختیارشون بذارید بتونن آرامش داشته باشن خودشون تکثیر میشن.
  اون سه چهار تای باقی مونده هم ول کنین تو طبیعت یا خودشون تکثیر میشن یا حداقل تو اسارت نمی میرن.
  فقط بالا غیرتا سایت تکثیر برای یوزپلنگ درست نکنید که وضع این یکی بحرانیه

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 22. همیار می‌گوید:

  با سلام
  فقط بیت المال مسلمین از بین می برند

  داغ Thumb up 5 Thumb down 7

  • افشین می‌گوید:

   ما غصه میخوریم نسلشون منقرض میشه شما غصه پولشو میخوری!!
   دوست عزیز از این پولا زیاد حیف و میل میشه پس غصشو نخور فعلا درد ما چیز دیگس درد بیت المال به کنار!!

   پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 23. عشق طبیعت می‌گوید:

  آقای مسئول سایت تکثیر ، تو رو به خدا بگو واسه نظارت و رسیدگی به امور سایت تکثیر گوزن زرد چند شب رو در کنار گوزن ها به صبح رسوندی ؟که رشد ۵۶ درصدی داشته البته منفی(اگه من جای شما بودم از خجالت استعفا می دادم)

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 24. فرهاد قلی نژاد می‌گوید:

  با سلام
  وضعیت بحرانی گوزن زرد ایرانی از جزایر دریاچه ارومیه تا زیستگاههای اصلی آن در دز و کرخه خوزستان یادآور و تاکید کننده اصول علمی و اکولوژی است که حفاظت بیشتر از زیستگاهها را برای نجات یک گونه تاکید می کند و تکثیر در شرایط اسارت با صرف هزینه های هنگفت بسیار دشوار است. بنابراین پیرامون گوزن زرد ایرانی می طلبد سازمان حفاظت محیط زیست راهکارهای اساسی را با بررسی های علمی اتخاذ نماید راهکارهایی که بر پایه مطالعه استوار بوده و از سلیقه های مدیریتی به دور باشد. امروز وضعیت جمعیت گوزن زرد ایرانی وضعیت امیدوار کننده ای نیست و این در حالی است که هنوز ردپای گوزن های زرد اصیل و بومی از جنگ های دز در شهرستان دزفول پاک نگردیده است.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 25. جمشید ازخوی می‌گوید:

  اگر همت و دلسوزی نگاهبانان حقیقی عرصه حیات وحش فلات ایران زمین در ادوار دهه ۱۳۴۰ خورشیدی نبود و چند راس گوزن زرد در دام تقدیر افتاده توسط بومیان دلسوز، از اقلیم تمدن ساز کرخه و همکاری باغ وحش هامبورگ آلمان فدرال آن سالها درازای انتقال گونه نر، نبود اکنون گوزن زردی در دشت ناز، جزیره کبودان، سایت دز و کرخه، پردیسان تهران، سایت کرمانشاه و بیجار و ایلام نبود که با آن آقایان محیط زیستی پز بدهند.!!
  یک راس گوزن نر در سال گذشته در پردیسان تهران کشته میشود، ۵۰راس در سایت کرخه و دز از مگس میاز میمیرند، یک راس در سلیمانیه عراق بطور قاچاق فروخته میشود، ۶ راس در پارک پردیسان در چند سال قبل تلف میشود، ۶راس از ۷راس گوزن منتقله از دشت ناز به سایت کرخه در سالهای نه چندان در مقصد تلف میشود. این سیاهه کارنامه درخشانی از برنامه های تکثیر گونه منقرض شده گوزن میان رودان است. از این گونه تنها در آلمان در وضعیت رضایت بخش ودر اسرائیل وجود دارد.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 26. جمشید ازخوی می‌گوید:

  آقای قلی نژاد یعنی در جنگلهای دیار خونگرمان جنوب، گونه های وحشی دیده شده است؟
  من اولین بار است که چنین خبری را میخوانم !
  لطفا شفاف اطلاع رسانی کنید.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 27. فرهاد قلی نژاد می‌گوید:

  جناب آقای جمشید. با سلام
  بله، هرچند آخرین مشاهده گوزن زرد توسط محیط بانان به دهه ۷۰ بر میگردد ولی گزارش های متعدد و شواهد قابل بررسی احتمال وجود گوزن های زرد ایرانی اصیل را در جنگل های دز افزایش داده است. که ردیابی گوزن های مذکور نیازمند بررسی علمی با روش های مشخص و هدفمند است.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 28. مهدی حسن زاده می‌گوید:

  اداره محیط زیست باید پاسخگوی این بی تدبیری و سوء مدیریت باشد و از افتادن چنین اتفاقاتی جلوگیری نماید

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 29. مریم می‌گوید:

  بنظرم تمام کسانی که پست میزارند و سازمان یا اداره محیط زیست رو مقصر و متهم میکنند چون شناختی از شرایط ادارات محیط زیست ندارند و از تلاش مسئولین و محیط بانان غافل هستند بی انصافند و کنار کولر نشسته اند و بی خبر از واقعیت ها!.مگر بیماری ها را می شود کنترل کرد؟قابل توجه آقایان استخدام نشده!؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 30. پاکدشت می‌گوید:

  مریم خانم سلام
  ما منکر زحمات و تلاش مسئولین و کارکنان محیط زیست نیستیم فقط همه با هم میگیم این مسئول اداره که توی یک سال ۵ گوزن از ۹ گوزنش می میره علتش بیماری نیست …..علتش بی کفایتیه بی کفایتبی

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 31. جاسم می‌گوید:

  چی شد مسئول محترم شهامت استعفا رو نداشتی؟؟؟؟؟
  ……….حیا کن ریاست رو رها کن

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>