یک توله خرس قهوه ای بر اثر برخورد با خودرو در محور کرمانشاه – ایلام تلف شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: متاسفانه جاده های مرگ بار دیگر قربانی گرفت و گونه ارزشمند دیگری از طبیعت کشور حذف شد. این بار یک توله خرس قهوه ای بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در محور کرمانشاه – ایلام در گردنه قلاجه  واقع در منطقه حفاظت شده قلاجه تلف شد.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان گیلانغرب در این باره گفت: حادثه نیمه های شب رخ داده است و صبح روز بعد پس از روشن هوا، خودروهای عبوری متوجه یک توله خرس در کنار جاده شده و موضوع به اداره محیط زیست گزارش می شود.

شاهرخ سبزی افزود: محیط بانان این اداره بلافاصله پس از دریافت گزارش عازم منطقه مربوطه شدند اما توله خرس بر اثر شدت آسیب های وارده تلف شده بود.

متاسفانه خودرویی که با توله خرس برخورد نموده پس از تصادف توقف نکرده است. اگر راننده آن خودرو با کمی مسئولیت پذیری پس از برخورد با حیوان موضوع را گزارش داده بود شاید این توله خرس نجات می یافت.

+221
-355
  

41 دیدگاه

 1. مهدی حدادی می‌گوید:

  زبون بسته خیلی کوچیکه گمونم با مادرش بوده
  اگه اینطور باشه خداکنه به اونا آسیب نرسیده باشه
  تا کی شاهد این مرگ و میر تو جاده هستیم… ؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 56 Thumb down 0

  • Azimi می‌گوید:

   در استان کرمانشاه، چندین محور پرتردد وجود دارد و در این محور ها نیز مکان های پر تردد و پر خطری همچون، گردنه قلاجه، گردنه پاتاق، جاده روانسر – پاوه و… وجود دارد که فاقد تابلو هشدار دهنده (محل عبور حیوانات) است. همچنین در این محل ها نیاز مبرمی به زیر گذر و رو گذر برای حیوانات است که متأسفانه وجود ندارد.
   البته روی دیگر سکه نیز رانندگان هستند که متأسفانه سرعت مطمئنه را رعایت نمی کنند و لازم به ذکر است که اکثر اینگونه تصادفات در شب رخ می دهد که راننده دید کافی ندارد و بهتر این است که هنگامی که دید کافی نداریم، با سرعت کمتری رانندگی کنیم…
   en.wikipedia.org/wiki/Roadkill

   پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 0

   • فائزه می‌گوید:

    خدا رحتمش کنه
    یک بیچاره ی دیگه به خاطر ما انسان ها مرد.
    به امید روزی که محیط زیست نجات یابد

    پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

   • امین منصوری می‌گوید:

    جناب عظیمی درود. به نظر شما آیا دولت حاضر به صرف هزینه ای برای ساخت معبر برای حیوانات میباشد؟ آیا برای دولتمردان ما جان حیوانات اهمیتی دارد؟
    یادش بخیر در زمان جنگ که مدتی در گیلانغرب خدمت میکردم مواقعی که شبانه از گردنه قلاجه عبور میکردم در بیشتر اوقات شاهد تردد وحوش به خصوص خرس و کفتار در این محور بودم، البته اون موقع تردد اون جاده خیلی کمتر از حالا بود.

    پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

  • فرزند ایران می‌گوید:

   آدما تو این جاده ها امنیت ندارن چه برسه به این زبون بسته ها

   پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 0

   • blue fox می‌گوید:

    زبون بسته رو موافقم.ادعا می کنیم که اشرف مخلوقاتیم.عقل و شعورمون برتره.اما این عقل زیاد برای ما مسئولیتی هم به همراه اورده.نباید به عنوان اشرف مخلوقات حواسمونو بدیم به این زبون بسته ها که نمی تونن به ما جیزی بگن ؟

    پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 2. سجاذ می‌گوید:

  خبر بد پشت خبر بد. یکی نیست این حیات وحشو نجات بده. تازه این خبرا یک دهم خبرهای اتفاق افتاده ام نیست. شرم بر این خودخواهی انسان.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 0

 3. زهره می‌گوید:

  باید سراسر جاده های مرگ در تمام کشور حصارکشی شود. بودجه اش هم هر طور شده باید تامین شود.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

  • امین منصوری می‌گوید:

   با درود به زهره خانم
   حصار کشی جاده ها به ضرر محیط زیست بوده و سبب جزیره ای شدن زیستگاهها و قطع ارتباط حیوانات میشود. نصب تابلوهای هشدار دهنده و سرعت گیر یا سرعت کاه در نقاط حادثه خیز میتواند تا حدود زیادی سبب کاهش اینگونه حوادث گردد.
   از اینکه این توله خرس عمر کوتاهی داشت و از لذت زندگی محروم شد خیلی ناراحت شدم.

   پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

   • پروین می‌گوید:

    موجودات بیگناه …………………چقدر ما انسانها ظلم در حق این بیگناهان میکنیم………خدایا ما را بخاطر نادانیمان ببخش و راه درست را نشانمان بده.

    پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

   • محمد ابراهیمی می‌گوید:

    حصار کشی جاده باید همزمان با ساختن زیر گذر و رو گذر برای عبور حیوونا انجام بشه.
    تابلو عبور حیوانات با توجه به فرهنگ پایین رانندگی در ایران بدون تاثیره و نصب سرعت گیر در جاده های بیرون شهری امکان پذیر نیست

    موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

  • مجید(حیوانات نگین های آفرینشند) می‌گوید:

   مساله اینه که اکثر جاده ها محل زندگی این زبون بسته هارو دو قسمت کردن و با حصار کشیدن وضع بدتر میشه ولی میشه نواحی پرخطرو شناسایی کرد و با نصب تابلوهای هشدار دهنده و زیرگذرها تا حدودی این مساله رو کنترل کرد

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

  • پارسا حق نظری می‌گوید:

   خانم زهره حصار کشی به دور جاده ها نمی تواند موجب این شود که تلفات بر اثر عوامل انسانی کاهش یابد و اگر اصولی و علمی ساخت حصار ها پایه ریزی نشود موجب قطع شدن زیستگاه ها مناطق به یکدیگر می شود . بودجه محیط زیست نیز کفاف چنین پروژه عظیمی را نمی دهد. بهترین کار این است جلوگیری شود از جاده سازی در مناطق حفاظت شده و … و همینطور مناطق اطراف آن که زیستگاه های مهمی هستند که گونه های همچون پلنگ و خرس برای به دست آوردن طعمه و قلمرو و… به آن ها پناه می برند که متاسفانه بیشتر اوقات این خارج شدن از مناطق موجب تلف حیوانات یه دلیل عوامل انسانی می شود . بهتر است بجای حصار کشی کل جاده های کشور!!! امنیت مناطق حفاظت شده بیشتر شود تا طعمه گوشتخواران از مناطق خارج نشوند ، فرهنگ سازی بیشتر شود . جلوگیری شود از ساخت جاده به هر دلیلی در اطراف مناطق و نسب تابلو های هشدار (محل عبور حیوانات وحشی) در جاده ها . همیشه پیشگیری بهتر از درمان .

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 4. مجید(حیوانات نگین های آفرینشند) می‌گوید:

  اگر این توله خرس شیرخوار بوده باشه فکر کنم مادرش هم دچار مشکل بشه
  واقعا متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 5. اهورا می‌گوید:

  ای جانم بمیرم….
  خدا میدونه این مرگ و میر کی می خواد دست از سر حیات وحش ایران برداره؟؟؟
  شرم بر هرچی انسان سنگدل…

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 6. پروین می‌گوید:

  در تمام محیط زیست طبیعی و انسانی ضعف فرهنگی و نبود آموزشهای لازم ضربات جبران ناپذیری میزند. فقر فرهنگی از فقر اقتصادی هم خونخوارتر است. وقتی برای چند کیلو گوشت شکار هکتارها جنگل را به آتش میکشند. وقتی درختان اکسیژن ساز زمین را فدای آهن و سیمان میکنند. وقتی طبیعت زیبا را زباله دانی میکنند. به کوه و جنگل و بیابان و هر جای طبیعت نگاه میکنی همه جا را با پلاستیک انباشته میبینی. وقتی خانمهای خانه برای نشستن ظرفها با ظروف یکبار مصرف سرطانزا در مسافرتها از خانواده اش پذیرایی میکند. وقتی در سطح شهرها خیرات خود را با ظرفهای سرطانزا و مضر میدهند این چه خیراتیست؟ خیرات سرطان؟؟؟؟ ایستگاههای صلواتی چایی میدهند با لیوانهایی که برای مواد داغ مناسب نیست و سرطانزا است. چایی صلواتی سرطانی این چه ثوابی دارد؟ که بیشتر مرتکب گناه میشوند. نذر کردی آش رشته و خورش و پلو قیمه بدی. ظرف یکبار مصرفی که با مواد طبیعی مانند ذرت درست کردند که پولش کمی از اون ظرفهای سرطانی بیشتره و نه برای ما ضرری داره و نه برای محیط زیست ضرر داره. با این ظرفها خیراتت را بده قبول حق باشه. همه مادرها و پدرها خانوادشون را دوست دارند و نمیخواهند که خاری به پای خانوادشون فرو بره. زمان پدرامون آب و درخت و نعمتهای طبیعت فراوان بود ولی الان ببینید چه بلایی بر سر آبها و درختان و طبیعت اومده. اگر من و تو از اون نگهداری نکنیم فردا هیچی نداریم. اگه بی تفاوت توی جنگل آتش روشن کنیم و نکات ایمنی را رعایت نکنیم فردا بچه هامون زیر سایه کدام درخت بشینند؟ وقتی به گردش میریم آشغالهامون را همه جا ول کنیم دیگه دفعه های بعد به تماشای طبیعت نمیریم بلکه به تماشای آشغالامون میریم. وقتی با این کمبود آب شلنگ را میگیریم و حیاط و ماشین و میشوریم. آبهای فاضلابها را در لوله ها برامون میفرستند که تولید هزار جور بیماری میکنه. تنها این چهار دیواری خونه من نیست کوچه و خیابان و بیابان و جنگل و دشت هم خونه ماست. اگر من و تو حق حیات داریم اون خرس و بچه هاش هم حق حیات دارند. حیوانات طبیعت را خراب نمیکنند. جنگلها را به آتش نمیکشند. آبها را آلوده نمیکنند. سرشون را انداختند پایین و دارند زندگیشون را میکنند ما هستیم که به حریم آنها تجاوز میکنیم و غذاشون را میدزدیم خونشون را ناامن و کوچک میکنیم و خودشون را به اسیری میبریم و پوستشون را میکنیم. اونی که ما را خلق کرده به ما عقل و درایت و دانایی عطا کرده که از نعماتش بهرمند بشیم ما انسانها زباله ساز هستیم آیا حیوانات هم زباله های خطرناک تولید میکنند؟ و طبیعت را آلوده میکنند؟ در روز چندین کیلو زباله تولید میکنیم که بیشتر آنها مضر برای طبیعت هستند. اگر آنها را تفکیک نکنیم و بازیافت نکنیم ضررهای جبران ناپذیری به محیط زیست میزنه و باعث آلودگی زمین میشود و اگر درست از این نعمات نگهداری و مواظبت نکنیم و نابودش کنیم دیگه یدکیش موجود نیست. ما یک خونه بیشتر نداریم و اون زمینه. همه ما خونمون زمینه و ما خونمون را دوست داریم. در بین موجودات زنده کره زمین فعلا مخربترین موجود زنده همین انسان است.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 7. ایان می‌گوید:

  و باز هم از بین رفتن یکی از گونه های ارزشمند حیات وحش و کاری هم از دست کسی ساخته نیست.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 8. افشین می‌گوید:

  اگر در رسانه ملی این فرهنگسازی انجام میشد که بعد از تصادف بجای ترک محل به حیوان آسیب دیده کمک شود شاید الان این زبون بسته زنده بود.
  بعضی افراد از ترس اینکه براشون دردسر بشه توقف نمیکن اگر توضیح داده میشد که هیچ مشکلی برای افراد کمک کننده بوجود نمی‌اید قطعا این مرگ و میرها کمتر می‌شود.حتی در مناطق روستایی و عشایری اگر گفته شود که خسارت ضرر و زیان شما از حیواناتی نظیر گرگ و پلنگ … تمانم و کمال داده می‌شود دیگر کسی با حیات وحش دشمنی نداشت
  و البته اینها همه یک ای کاش قبلش لازم داره.
  ضعف ما فرهنگسازی است….

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

  • blue fox می‌گوید:

   آقای افشین مگر جریمه ی کشتن یک حیوان در کشور ما چقدر هست از ترس آن فرار کنند؟
   خیر.اهمیتی برای جان آن جانور قائل نیستند.
   در مورد پرداخت خسارت روستاییان باید بگویم تا زمانی که شیوه ی دامداری سنتی در کشور ما پا بر جا باشد دولت تا ابد باید خسارت بدهند.
   عشایر هم که خود باعث تخریب مراتعند.

   پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

   • افشین می‌گوید:

    اگر اشتباه نکنم جریمه خرس قهوه‌ای، کفتار، گرگ،پلنگ، کارال و سیاه گوش ۵ میلیون تومان است!!
    پس با فرهنگسازی و قول پرداخت جریمه ناشی از صدمه به دام‌های عزیزان عشایر و روستایی می‌توان جلوگیری کرد از این همه فاجعه!!

    موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

    • BLUE FOX می‌گوید:

     تا کی جریمه بدهند؟ واقعیت اینه که سیستم دامداری در کشور ما اشکال داره. البته فرهنگ سازی رو موتفق هستم هر چند که زحمت و زمان زیادی رو می طلبه.

     موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

     • BLUE FOX می‌گوید:

      سیستم دامداری مدرن برخورد دامداران و جانوران شکارچی رو به حداقل می رسونه.

      موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 9. ali می‌گوید:

  اگه همیچین اتفاقی زمانی برامون بیوفته موضوع به چه نهادی بیاد گزارش بدیم ؟ آیا یه شماره ملی مثه ۱۱۰ برای این کار وجود داره؟

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 10. مهسا می‌گوید:

  حیوونی بچه خرس.. به نظر من راننده اگر بخواهد میتواند از این حوادث پیشگیری کند

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

  • BLUE FOX می‌گوید:

   همه چیز رو هم نمیشه گردن راننده ها انداخت.
   کسانی که جاده ها رو در جایی که نباید می سازند هم به همان اندازه مقصرند.

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 11. زهره می‌گوید:

  از پاسخ منطقی دوستان محترم، جناب منصوری عزیز – آقای مجید و آقای حق نظری ممنونم. متوجه جملاتم نشدم. بله واقعیت این است که همانطور که این جاده ها از ابتدا سبب گسستن ارتباط بخشی از ساکنان با یکدیگر شد حصارکشی شان وضع را بدتر و ارتباط آنها را بیش از این با یکدیگر قطع می کند. فقط منظور بنده این بود که مسوولین مملکت چه در سطح حکومت و چه دولت از مجلس تا شورای نگهبان و … همه و همه به اوضاع وخیم محیط زیست و حیات وحش توجه بیشتری داشته باشند و بدانند که بسیاری از سیاست های کلی آنها از جمله تبلیغات و برنامه های وسیعشان برای رشد جمعیت منوط به احیا و حفظ بزرگترین سرمایه این مملکت یعنی محیط زیست و حیات وحش است. پس به منظور حفظ محیط زیستی که متعلق به آیندگان هم هست حساسیت ها و توجهاتشان را بیش از هر چیز دیگری معطوف به آن نمایند تا آیندگان ما را لعن و نفرین نکنند.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 12. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  ناراحت کننده ترین صحنه ای که در عمرم دیده ام برخورد خودرو با حیوان است . زیرا حیوان با دردی مواجه میشود که انرا نمیشناسد و نمیداند چه باید بکند در گوشه ای میافتد تا شاید زمان درمانش کند او نمیداند و فقط درد میکشد و ناله میکند انقدر دردناک است که نمیتوان این صحنه را تحمل کرد . جالب است وقتی انسان بکمک حیوان آسیب دیده میرود او با چشمانش فقط التماس میکند و کمک میخواهد . حیوانات مظلوم واقع شده اند باید بانها توجه شود . آنها در کشور ما هر روز با مرگ ناشی از تصادف شلیک تیر گرسنگی یا سم یا هر طریقی که بتوان بانها صدمه زد از طرف انسان در معرض خطر هستند .آرزو میکنم حیوانات درد و رنج نداشته باشند و در کشورمان در کمال آزادی و آرامش زندگی کنند و ما وقتی به طبیعت میرویم از تماشای آنان لذت ببریم . آنروز دست یافتنی است هرگاه همه ما ایرانیها بدانیم هر وجب از کشورمان جزیی از خانه مان است و نباید آنرا کثیف کنیم و باید به حیوانات و طبیعت آن احترام بگذاریم .

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

  • زهره می‌گوید:

   دوست ارجمند اوج فاجعه زمانی است که انسان حتی زمان کمک به یک حیوان زخمی با خشونت دیگران هم مواجه می شود.
   shafaf.ir کتک-خوردن-خانم-دکتر-به-خاطر-گربه

   پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 13. kooshan می‌گوید:

  درباره اینگونه حوادث تاسف بار که به یکی از عوامل مهم و خسارت بار در کاهش جمعیت گونه های ارزشمند جانوری کشور تبدیل شده دوستان گرامی آنچه لازم است بیان کرده اند باید متذکر شد فرهنگ چیزی نیست که تصور شود اگر بطور مکرر از رسانه ها بازگو شود نتیجه مطلوب بدست خواهد آمد اینکار لازم ولی بتنهایی کافی نیست فرضا عنصر مسئولیت پذیری که بسیار مهم و فقدان یا سطح پائین آن در افراد جامعه خیلی زیانبار است باید در وجدان عمومی تک تک افراد جای گرفته و به یکی از خصوصیات روابط اجتماعی بین آحاد جامعه مبدل شود در این صورت حتی اگر شخصی بداند عمل به مسئولیت اجتماعی برایش تبعاتی دارد باز هم آن را انجام خواهد داد بطور مثال در صورت برخورد خودرو با حیوانی راننده بلافاصله اداره محیط زیست منطقه و یا هر مرجع ذیصلاح دیگر را مطلع خواهد کرد بدون اینکه نگران تبعات آن از نظر صرف وقت جریمه و غیره باشد و یا در موضوعی مهمتر در صورت برخورد با عابری پیاده بدون ترس از مجازاتهای احتمالی محل را ترک و متواری نخواهد شد و اولویت نخست او نجات جان مصدوم است چگونگی جای گرفتن اینگونه صفات مثبت اجتماعی رفتار و منش مردم کشورمان با بررسی و تحقیق جامعه شناسی و روانشناسی و سایر علوم مرتبط و استفاده از دیدگاهها و نظرات آنان در زمینه های رشد رفتارهای مثبت اجتماعی مردم و ممکن است این رهیافتها بایستی در تهیه برنامه های آموزشی و تبلیغاتی و جتی تفریحی و سرگرم کننده مد نظر قرار بگیرد

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 14. علی000 می‌گوید:

  بانو زهره ضمن تشکر از دلسوزی های شما و دیگر دوستان فهیم که وقتشونو با تایپ نظرات مفید جامع و کامل بیان میکنن اما:
  از مسولین امید خیری نیست این جنابان اینقدر گرفتارن که دیگه محیط زیست و هزینه براش حروم کردن پوله وقتی تو مایحتاج مردم و گرونی سیب زمینی موندن بیان خرج اینکارا بکنن!!!!همینقدر هم صرفا به خاطر رسانه ها و ناضرین جهانی هست و الا !!!!
  مدیر خوب اونیه که در زمان مدیریتش صدایی از جایی بلند نشه و اتفاقی نیفته و همه چی اروم باشه مثل من و شما که داریم تو فلان شرکت و اداره کار میکنیم تا زمانی خوبیم که مطیع باشیم با اولین انتقاد میشیم ادم بده
  پله های ترقی با گذاشتن و گذشتن از سر همه طی میشه نه با لیاقت اونیم که میخواد کاری بکنه چنان کاری باهش میکنن که یا بشه حاشیه نشین یا ترک اون کار
  محیط زیست هم شده مثل اموزش و پرورش هر دو چون درامد زا نیستن پس فعلا باید تو نوبت بشینن تا شرکت های پول ساز و ادارات درامد زا حرف بزنن و هزینه کنن اگه اون ته کیسه چیزی موند بدن به اینا
  اگه به جای خرس دور از جون شما من رفته بودم زیر تریلی و تازه راننده هم مردونگی میکرد و میایستاد مگه چی میشد ؟خرجش ۲۰۰ ملیون بود که بیمه میداد همین و تمام
  حالا انتظار دارین بیان برا چند تا حیوون که شاید سالی ده تاشون برن زیر ماشین هزینه ملیاردی کنن و جاده رو عوض کنن و زیر گذر و رو گذر بزنن؟زهی خیال باطل
  فقط یه چیز مونده اونم وجدان هر شخص هست که بنا به تربیت و وووچقدر احساس مسولیت کنه و الا هیچ چیز دیگه ای برامون نمونده
  بقدری به قهقرا رفتیم که حتی جواب سلام هم رو نمیدیم امتحان کنین برین تو یه مغازه یا اداره و سلام کنین یا جواب نمیدن یا انگار پدرشونو کشتی یه قری میزنه که یعنی علیک مگر اینکه امید خیری از مون باشه اونوقته که خوش کلام تر و با اخلاق تر از اون ادم پیدا نمیکنی
  البته همه اینا عمومیت نداره ولی سیر نزولیش به سرعت شهاب سنگ نزدیک شده

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 15. amir ali می‌گوید:

  آیا خانم ابتکار از این جنایات با خبرند؟ راستی عکس العملشون چیه؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 16. بابک می‌گوید:

  راننده ترسو و بى مسئولیت
  میسپارمت ب خداخودش میدونه چطور برخورد کنه

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 17. سهیلا می‌گوید:

  امیدوارم اون راننده ی بی مسئولیت تلف شود .

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

 18. سینا می‌گوید:

  خداااااااااااااااااااااااااااااااا

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 19. سولماز می‌گوید:

  مردمون چقدر بی مرام و بی محبت شدن . نمی دونم بعضیها که درصدشونم کم نیست چرا به اینجا رسیدن . چند سال قبل پدرم ناخواسته یه گربه رو زیر گرفت . تا مدتها حتی وقتی کارتون تام و جری رو می دید حالش بد می شد و می کفت چرا همه جا گربه است . حالا این حیوون کوچولو رو زده ول کرده رفته . سقوط تا به کجا

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 20. سعید می‌گوید:

  کوه قلاجه از مناطق کوهستانی زیباست که با داشتن تنوع از لحاظ مناطق صخره ای،قسمت های هموار وجنگلهای انبوه شرایط زیست محیطی مناسبی را برای پرورش و زیست انواع گونه های جانوری دارا میباشد،امیدواریم مردم عزیزمان اللخصوص مسئولین محترم در این خصوص پیگیری های لازم را نموده تا در اینده ای روشن نه تنها شاهد چنین اتفاقات ناگواری نباشیم بلکه زمینه برای زیست ویا تکثیر دیگر گونه های جانوری نیز در این منطقه فراهم شود.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 21. بهنام میثاقی می‌گوید:

  امین جان مخلصیم ، زهره درست میگه ، پارسال هم من پیشنهاد حصار کشی با توری یا هر نوع کارشناسی شده آن را مطرح کرده بودم البته با ایجاد زیر گذر ها و روگذرهای مخصوص عبور حیوانات و مراقبت از آن مکان ها ، البته باید مسئولیت حفظ تنوع زبستی به صورت یک ضرورت ملی فرهنگی ،از مهد کودک ها تا بزرگسالان آموزش داده شود،سرعت در جاده های جنگلی و زیستگاهی محدودیت داشته به صورت یک قانون قوی و بازدارنده عمل نماید.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>