دستگیری یک شکارچی غیرمجاز و کشف لاشه یک کل وحشی در اشترانکوه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نیروهای یگان محیط زیست لرستان حین گشت و کنترل در ارتفاع ۳۶۰۰ متری منطقه حفاظت شده اشترانکوه متوجه صدای شلیک گلوله شده و پس از مدتی دوربین کشی یک شکارچی غیرمجاز را مشاهده نمودند که مشغول کندن پوست شکار بود.

مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه در این باره گفت: با توجه به فاصله نسبتا طولانی و صخره ای بودن منطقه، محیط بانان پس از ۳ ساعت پیاده روی به متخلف نزدیک شده و جهت برخورد قانونی با وی وارد عمل شدند.

کوروش لشنی افزود: شکارچی غیرمجاز بدون توجه به فرمان ایست محیط بانان سنگر گرفته، اقدام به تهدید مامورین با اسلحه نمود و پس از برجای گذاشتن لاشه یک کل وحشی و کوله پشتی خود موفق به فرار از دست مامورین شد.

کوروش لشنی افزود: با توجه به شناسایی چهره این شکارچی توسط یکی از محیط بانان، متخلف مذکور یک روز بعد در یکی از روستاهای حاشیه منطقه دستگیر شد.

متهم در جریان بازجویی ها به شکار غیرمجاز یک راس کل وحشی اعتراف نمود و سلاح بکار رفته در جرم که یک قبضه اسلحه برنو بود در یکی از چادرهای عشایر منطقه که متعلق به بستگان متهم بود کشف و ضبط گردید.

متهم پس از اعتراف به شکار غیرمجاز گونه حمایت شده و واریز مبلغ هجده میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک کل وحشی، جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی گردید.

متاسفانه چادرهای عشایر در درون مناطق حفاظت شده با کمترین فاصله نسبت به زیستگاه های حیات وحش به مکان امنی برای اقامت، مخفی شدن، استراحت، تجدید قوا و تهیه آب و آذوقه برای شکارچیان غیرمجاز تبدیل شده است.

+34
-10
  

13 دیدگاه

 1. دستان علوی می‌گوید:

  با سلام و درود
  شاید شنیده اید که می گویند بعضی ها در دل طبیعت زندگی میکنند . بنده به شخصه عشایری را می شناسم که از دل گذشته اند و به روح و روان طبیعت وارد شده اند . به طوری که از داخل چادر آنها میشود هر جنبنده ای شکار کرد. اصلا احتیاجی به کوهنوردی و دوربین کشی و تحمل شرایط سخت و یافتن جانور نیست . فقط یک تفنگ نیمه حرفه ای لازم است تا دسته دسته کبک و دیگر جانوران با لم دادن به متکا و بالشت و خوردن چایی تازه دم مهیا شود.
  با سپاس
  حامی گرگ های ایران

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 2. حسام علی می‌گوید:

  محیط بانان عزیز لرستان خسته نباشید…

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 3. چغوک می‌گوید:

  این “سیر مراحل قانونی ” یعنی چه ؟!!!
  طرف با اسلحه مامور دولت رو تهدید کرده ، شکار غیر قانونی و نداشتن مجوز برای تفنگ و فرار و مخفی نمودن آلت جرم به کنار ! ؛ بعد از این همه و واریز پول جریمه جهت ” سیر مراحل قانونی ” به مراجع قضایی معرفی شده ! .
  ما که دستمان کوتاه است ، حداقل محیط بانان گرامی در مورد چنین تهدید هایی موضع گیری کنند شاید قانون تهدید جانی افراد ، شامل حال چنین برخورد های خطرناکی هم بشود .
  با پیشینه این شکارچیان و فقر فرهنگی شدید این افراد ، احتمال هر فاجعه ای وجود دارد .

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 4. دوست می‌گوید:

  بند آخر خبر توجه رو جلب میکنه..

  متاسفانه چادرهای عشایر در درون مناطق حفاظت شده با کمترین فاصله نسبت به زیستگاه های حیات وحش به مکان امنی برای اقامت، مخفی شدن، استراحت، تجدید قوا و تهیه آب و آذوقه برای شکارچیان غیرمجاز تبدیل شده است

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 5. وحید.ب می‌گوید:

  همش ۳٫۶ کرور تومان وجه ناقابل!
  این جریمه ها هم فرصتی برای ریشخند زدن به قوانین و تجدید قوا برای کشتارگران بی قانون فراهم می آورد!
  دوستانی که اطلاع دارند:
  آیا کل وحشی در همه جای ایران از یک گونه است؟
  (آن طور که در کتاب ها آمده) ولی معمولا” در عمل گویا تفاوت هایی با هم دارند

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 6. محمد--تبریز می‌گوید:

  ایکاش ماموران محیط زیست با ایجاد رابطه گرم و صمیمی با عشایر منظقه و با تعلیم و آموزش مسایل محیط زیست آنها را به ارزش حیوانات و محیط زیست واقف کنند و در دستگیری شکارچیان و قلع قمع کردن قاچاقاچیان و شکارچیان نهایت همکاری را با عشایر انجام دهند.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 7. محمدعاشق حیات وحش می‌گوید:

  برای این عشایر متاسف هستم که همه جوره به محیط زیست آسیب می رسونند
  از چرای بی رویه در ارتفاعات غیر مجاز توسط گله های خود و کشتن گوشتخواران مثل پلنگ و گرگ و کفتار و دست آخر هم شکار و همیار شکارچی ! شدن
  نمی گم از زندگی عشایری دست بردارن ولی به محیط زیست و حیات وحش آن از پشت خنجر نزنند
  مثل همیشه محیطبان مچکریم

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 8. محمد ابراهیمی می‌گوید:

  مبارک مسئولینی باشه که میخوان دامداری و کشاورزی کشور رو به شیوه چند هزار سال پیش رونق بدن!!!

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 9. کمال می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید
  متاسفانه در استان چهارمحال و بختیاری هم این مشکل چادرهای گله دارها و عشایر مخصوصا منطقه تنگ صیاد وجود داره به طوریکه بعضی از شکارچیان غیر مجاز منطقه فرخشهر و حومه از این پوشش استفاده کرده و با هم دستی گله دارهای محلی اقدام به غارت ( واقعا غارت ) این میراث ملی می کنن ( شکار بسیار بیرویه قوچ ، میش ، پازن و … ). فکری به حال محیط زیست بکنید
  چرا مثل کشور های اروپایی سرمایه گذاری و خصوصی سازی بررسی و اجرا نمی شه
  آیا نمی بینیم که هم درآمد خوبی از این راه دارن و هم محیط زیستشون را به بهترین نحو حفظ کردن ؟
  مسئولین به فکر باشید تو را به خدا شکارچی های قانونمند و بسیار علاقه مند را با تصمیمات غلط و اجرای ممنوعیات بدون فکر و برنامه مجبور به انجام خلاف نکنید ……………….

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 10. سهراب می‌گوید:

  فقط فقط آموزش و فرهنگ سازی از آفریقا که بدتر نیستیم!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 11. دالوند می‌گوید:

  دستشون درد نکنه
  خدا قوت به محیط بانان اشترانگوه آقای لشنی و مرتض عبدولوند خدا قوت

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 12. زهره می‌گوید:

  واقعا چه انگیزه ای قشر محیط بان را به یافتن متخلف تحت هر شرایطی وامیدارد؟
  آنها که همچون بسیاری از مشاغل دیگر از پشتوانه مالی چندانی برخوردار نیستند. آیا جز این است که شور و حسی معنوی در کار است!
  آیا جز این است که نیروی محرکه این تلاشها ماورایی است! و ندایی الهی و درونی آنها را با وجود آنهمه کم و کاستی به تکاپو در این عرصه وامیدارد.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 13. ظهرابی می‌گوید:

  متاسفم………….

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>