عاملین صید غیرمجاز ۱۱۰ ماهی قزل آلای خال قرمز در پارک ملی لار دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: محیط بانان پارک ملی لار در استان تهران حین گشت و کنترل در حاشیه رودخانه اصلی لار به حضور دو نفر با یک دستگاه موتورسیکلت که از مسیرهای فرعی وارد پارک شده بودند مشکوک شده و به بازرسی از مظنونین پرداختند.

رئیس اداره پارک ملی لار گفت: در بازرسی از مظنونین در ابتدا آلات و ادوات جرم مشاهده نگردید اما پس از مدتی جستجو در علفزارهای اطراف ابتدا یک رشته تور پرتابی سالیک و سپس ۱۱۰ قطعه ماهی قزل آلای خال قرمز کشف و ضبط گردید.

نقی میرزاکریمی افزود: متهمین بازداشت شده و پس از پرداخت مبلغ ۲۲ میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست ریال جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی شدند.

…..تصویر: صیادان غیرمجاز ۱۱۰ ماهی قزل آلای خال قرمز در پارک ملی لارپس از دستگیری توسط محیط بانان

ماهی قزل آلای خال قرمز از گونه های حمایت شده کشور محسوب می شود و در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت IUCN در طبقه در آستانه انقراض (EN) قرار دارد.

پارک ملی لار به عنوان یکی از معدود زیستگاه های اصلی این گونه ارزشمند در ایران به شمار می رود و این حیث از اهمیت زیادی برخوردار است.

ماهی قزل‌آلای خال قرمز، ۲ فرم ساکن و مهاجر دارد که فرم مهاجر این ماهی پیش از این به جای دریاچه لار به دریای خزر مهاجرت می‌کرده است اما در حال حاضر با توجه به ایجاد سد، به دریاچه لار می‌رود.

برخی از بچه ماهی‌های به دنیا آمده ساکن رودخانه می‌شوند و برخی دیگر مهاجرت می‌کنند. دو عامل درونی و بیرونی در این زمینه موثر است که عامل درونی مربوط به خصوصیات متابولیسم و عامل بیرونی مرتبط با شرایط محیطی رودخانه است.

منطقه لار از سال ۱۳۵۵ به عنوان پارک ملی حفاظت می‌شود و شامل رودخانه‌های الرم،‌ آب سفید، خشک رود و رودخانه اصلی لار می‌شود که مکان مناسبی برای تخم‌ریزی قزل‌آلای خال قرمز است.

از خصوصیات قزل‌آلا‌های خال قرمز در پارک ملی لار، وجود جمعیت ساکن در رودخانه و جمعیت مهاجر از دریا به رودخانه است.

از دیگر ویژگی‌های این گونه عدم هرگونه تکثیر مصنوعی در رودخانه ها و دریاچه سد لار می باشد. یکی از مشکلات بزرگ قزل‌آلاهای خال قرمز در دنیا، تکثیر مصنوعی این ماهی و رها کردن آن در رودخانه‌های مختلف است. این کار باعث کاهش تنوع ژنتیک قزل‌آلای خال قرمز می‌شود و خوشبختانه در لار تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است.

بر اساس مصوبه هیات دولت جریمه قابل پرداخت بابت صید غیرمجاز هر قطعه ماهی قزل آلای خال قرمز معادل دویست هزار ریال می باشد.

+112
-116
  

36 دیدگاه

 1. چغوک می‌گوید:

  چند تا از این ماهی ها رو باید شکار کنی و کباب کنی تا اون ” طبل غازی ” رو تا نصفه پر کنی ؟!!!

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 1

 2. reza می‌گوید:

  این همه جرم تو پایتخت واقعا جای تاسف داره.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 3

  • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

   بعد دوستان تهرانی عزیز حرف از باند و باند بازی در استان ها و شهر های دیگه میزنن !!!

   پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 7

   • سهراب قرائی می‌گوید:

    خیلی در شهرستان ها آمار جرم و جنایت و قاچاق و این جور شکارها کمتره کسانی که شهرستانی ها رو مسخره میکنن و بی فرهنگ میدونن خودشون از همه بدترن و برای پوشوندن عیب های خودشون این حرف ها رو میزنن

    پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 3. همیار محیط زیست می‌گوید:

  درود و خسته نباشید به محیطبانان زحمتکش و دلسوز پارک ملی لار که با تمام وجود از این عرصه بی نهایت ارزشمند حفاظت می کنند

  متاسفانه پارک ملی لار با وجود اهمیت فوق العاده به لحاظ طبیعی، گردشگری، بحث کیفیت و کمیت آب شرب شهر تهران، مراتع ارزشمند، تاثیر مهم در کاهش آلوگی هوای تهران و …. با کمبود شدید نیروی محیط بان مواجه است.

  آیا باورتان می شود که پارک ملی لار با وجود بیش از ۸۰ کیلومتر رودخانه که برای حفاظت از قزل آلای خال قرمز نیاز به پایش شبانه روزی دارد (دقت کنید ۸۰ کیلومتر رودخانه)، ۲۸ هزار هکتار عرصه پارک ملی و حدود ۶۰ هزار هکتار منطقه شکار ممنوع تنها با ۳ الی ۴ نفر نیرو در هر شیفت حفاظت می شود!!!!

  در صورت ادامه روند فعلی و عدم اقدام عاجل از سوی سازمان حفاظت محیط زیست، به دلیل کمبود شدید نیرو در کنار حضور بی ضابطه گردشگران و عشایر در تابستان، وجود مستثنیات و ساخت و سازهای غیرمجاز در داخل منطقه، احداث راه، جاده و پل برای عشایر در داخل منطقه،متاسفانه تا چند سال آینده از پارک ملی لار هیچ چیز باقی نخواهد ماند.

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 11

 4. امیر امینی می‌گوید:

  عشایر!!!! وای وای ، امان از این عشایر .
  من نمی دونم این دولت جمهوری اسلامی ما چه بدهی سنگینی به این عشایر داره که هر چقدر امتیاز و جاده و مجوز حمل اسلحه و شکار و بهترین مراتع کشور و فرصت تخریب محیط زیست رو بهشون میده تموم نمی شه. خوب بگین ما چقدر بدهکاریم ،ببینیم شاید نصف ایران رو بدیم این بدهی ما صاف شه، راحت شیم از دست این عشایر.

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 11

  • گلیل می‌گوید:

   امیر عزیز یه تنه به قازی نرو شما از کجا میدونید عشایرین. دیوار کوتاهتر پیدا نمکنید.
   عشایران با طبیعت بزرگ میشون با طبیعت زندگی میکنن این شهر نشینانن که لنسرو تور ووووووووو دارن نه عشایر دوست گرامی

   داغ Thumb up 5 Thumb down 23

  • محیط بان می‌گوید:

   واقعا راست گفتی بابا این عشایر درسته که با طبیعت بزرگ شدن و از این حرفا ولی به نظر من تنها عامل تخریب زیستگاهها و از بین بردن مراتع که مهمترین عامل در از بین رفتن حیات وحش است همین عشایرند
   مرتعی که ۵۰ تا پروانه چرا داره ۵۰۰ تا دام میارن تازه حمایت های بیجایی که از طرف برخی از ارگان ها و نهادها میشن سه ماه پروانه چراشون به ۵ ماه هم میکشه
   حالا سلاح ها و جاده سازی و شکار و دوست و آشناهاشون که برای شکار میارن بماند
   کاش یک کم محیط زیست و منابع طبیعی تو این مملکت ارزش داشت به خدا دلم واسه اون بره و بزغاله های وحشی میسوزه که از دست واق واق سگهای گله عشایر جرأت آمدن سر چشمه واسه آب خوردن را ندارن
   همه چشمه های مناطق را این عشایر قرق کردن کاش زمانی برسه که سازمان حفاظت محیط زیست بتونه دست همه عشایر را از مناطق کوتاه کنه انشاا….

   پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 8

   • گلیل می‌گوید:

    محیط بان گرامی حرف شما متین
    ولی شما زمین خواران وارگانهای دولتی بزرگ رو ولش کردی به چهار تا عشایر چسپیدی این همه جاده رو عشایر درست نکرده اقایون واسه رفاه حال خود و ویلا سازیهای خود درست کردن همیشه تو بهترین ییلاق وبهترین طبیعت میبینی که دارن ویلا می‌سازند اونا نکنه عشایرن.
    دوست گرامی باید از بالا درست شه. ………..
    یکم منطق خوبه به خدا

    داغ Thumb up 10 Thumb down 9

    • سهراب قرائی می‌گوید:

     دوست عزیز لطفا یک حرف منطقی بزنید خود شما اگر بخوای مثلا بری مسافرت بعد جاده نداشته باشیم چی میگی؟ بازم از این حرفها میزنید؟ کسی هم برای رفاه حال خودش جاده درست نمیکنه اگر بکنه جلوی شما رو نمیگیرند که عبور نکنید پس برای رفاه حال همه هست

     داغ Thumb up 1 Thumb down 7

     • M می‌گوید:

      وقتی استفاده از طبیعت برای ما فقط صدمه زدن و تخریبه، بهتره جاده نداشته باشیم.
      جاده ای که از وسط قدیمی ترین پارک ملی گلستان میگذره، به جزء آسیب و سیلاب چی داره؟ وقتی یه سرمایه طبیعی از بین بره، احیاش صدها سال طول میکشه

      پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

  • مهدی یکی از عشایر لار می‌گوید:

   چرا بیخودی عشایر را متهم میکنی؟
   آخه چه پدر کشتگی باهاشون داری؟
   چه تعدی به شما یا دیگران کردن؟
   اینها اصلا عشایر نبودند و دو نفر از اهالی روستای توچال بودن و اجدادشان حتی یک سگ هم نداشت چه برسه به دام و عشیره!

   داغ Thumb up 2 Thumb down 6

 5. امیر می‌گوید:

  هر ماهی بیست هزارتومن!!!! واقعا این مبلغ بازدارندست

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 0

 6. محمد فراهانی می‌گوید:

  من نظری ندارم.
  ما اینجا ماهی نداریم.
  توکارش نیستیم.
  حتما خوشمزست دیگه!

  داغ Thumb up 11 Thumb down 19

 7. پارسا t می‌گوید:

  دیده بان محترم ، اگر امکان دارد هویت و مشخصات این افراد خلافکار را مشخص کنید که آیا اینها گردشگر هستند یا بومی یا عشایر؟ زیرا اخبار دیگری در رابطه با همین منطقه لار داشتیم و دوستان در رابطه با هویت افراد متخلف بحثهای طولانی داشتند.
  شاید برای بعضی از دوستان این ابهام بوجود آمده بر طرف شود.
  البته از نظر من یک گردشگر طبیعت برای گردش و تفریح راه سالم و قانونیش را انتخاب میکند و با خلاف کردن یک روز با نشاط و مفرح در طبیعت را برای خود زهر مار نمیکند! هر چند که ممکن است بعضی از آنها آنطور که باید، نظافت و جمع آوری ذباله هایشان را در طبیعت رعایت نکنند.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 9

 8. امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

  ١-٢ بار دیگه همچین صیدی صورت بگیره احتمالا نسل قزل آلای خال قرمز منقرض میشه و خیالشون راحت میشه !!!

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 9. رضایی می‌گوید:

  ظاهرا رودخانه های مهم هر دو استان آذربایجان هم زمانی زیستگاه اصلی ماهیان خال قرمز بوده و الان اثری از این ماهی در آنجا نیست…

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 10. رهگذر می‌گوید:

  دوستان به مبلغ جریمه تعیین شده برای پرداخت دقت فرمودید ٢٠ هزار تومن برای هر ماهی به این با ارزشی !!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 11. محسن می‌گوید:

  بازم اخبار غارت از طبیعت رو میشنویم که هر روز بیشتر و با کمال پر رویی و طلبکارانه به یغما میبرند
  از شکار غیرمجاز چهارپایان نر و ماده بگیر تا فرسایش خاک مراتع بدلیل چرای بیش از حد دام و آتش زدن بوته های کمیاب گون و غیره برای درست کردن چایی و غذا
  ماهیگیری با تور یواشکی در شبها در سد و رود لار . ریختن زباله در طبیعت . شستشوی لباس و ظروف در چشمه ها و رودها …
  واقعا که . اینم شد پارک ملی؟ ملی یعنی برای کل ۸۰ میلیون ایرانی نه چند گروه گله دار
  وای بحال مناطق دیگه که ملی نیست …
  چرا دولت فکری به حال اسکان عشایر نمیکنه ؟ مثل خیلی از جاهای دنیا که دامداری صنعتی انجام میدهند .

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 12. کاکتوس می‌گوید:

  کاربران و دلسوزان بیایید واقع بینانه تر ببینیم.
  خوب به یاد دارم در شروع فصل دوم آن سریال معروف شبکه سه که با کلی بوق سر صدا آمد آقای هشمت فردوس در شروع فیلم هوس قزل آلای خال قرمز کرده بودند و نوه ایشان به آب آتش میزد که برایشان بیابد!!!! وقتی صدا و سیمایی که قول تبلیفات و فرهنگ سازی به سازمان میدهد بعد گونه ای این چنین تهدید شده را در سر سفره نشان میدهد از عوام چه توقعی می شود داشت!!!؟
  اگر از من میپرسید میگویم آن سخنرانی شخصیت بهبود فریبا در مجموعه پایتخت هم پیش کش خودشان چراکه ناگهان موجی به راه انداخت بعد آرام گرفت اما خوب به خاطر بسپارید که برای تغییر طوفان لازم نیست که به یک باره وزیدن بگیرد به یک باره آرام شود بلکه نسیمی لازم است که همواره بوزد تا همواره یادآوری کند که فاصله قدر ندانستن و حسرت خوردن با نازیدن پز دادن به به گفتن به اندازه ی یک تار مو است!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 13. طبیعت دوست می‌گوید:

  بیایین ببینید برادران ماهی گیر در دریاچه مثلا حفاظت شده گهر در قلب منطقه امن اشترانکوه چه می کنند نسل قزل آلا را درآوردند
  جسد خرس قهوه ایی در بالای دریاچه و ناله های خرس زخمی دل هر طبیعت دوستی را در این منطقه به درد آورده
  البته با تشریف فرمایی مدیر کل جدید لرستان وضعیت بدتر شده است
  دیگه خسته شدیم از این همه سو مدیریت. همه طبیعت لرستان را رها کردند.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

  • محمدعاشق حیات وحش می‌گوید:

   دوست عزیز از لرستان با تنوع بالای حیات وحش مگه چیزی هم مونده ، اون از نماینده مجلس که خرس را نماد نفهمی می دونست و تفکراتی که پر از خرافات و رسوم عجیب و غریب

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 14. ج می‌گوید:

  ماهی غزل خال قرمز همش دونه ای ۲۰ هزار تومان جریمه !
  بابا ماهی معمولی در استانهای دیگه دونه ای ۱۰ هزار تومان و ماهی غزل معمولیش بیشتر جریمه داره
  حداقل خال قرمز دونه ای ۵۰ جریمه کنن
  دست مریزاد با این جرائم کار متخلفین را راحتر و خیال اونا را آسوده تر کردین

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 15. عاشق طبیعت می‌گوید:

  دیدبان چرا دیدگاه منوحذف کردید من میگم باید نظارت بیشتری به محیط زیست بشه قبل از وقوع جرم باید جلوگیری بشه اصلا میگیم جریمه شدن بشن خوبه بازدارندس ولی این پول چه دردی رودوا میکنه فقط میره تو جیبه دولت جانوران زنده میشن باید سازمان بیشتر بها بده نیروشو زیادکن وعکس عمل خوبی داشته باشن محیط بانان حرف بدی نزدم که همچون مناطقی مثل لار دردنیا کم پیدا میشود هم جریمه شکار چندبرابر بشه هم اینکه امنیتی بشه نه اینکه هرکه وارد پارک شد به راحتی به شکار خودش بپردازه باید جرات نکنه اززیاد بودن محیط بان وارد منطقه بشه ومحیط بانان همه منطقه رو بایدرسد کنن نه بعد ازوقوع جرم

  داغ Thumb up 7 Thumb down 5

 16. عاشق طبیعت می‌گوید:

  زمانی محیط بانان عزیز همیشه آماده باش باشند وجریمه سنگین حتی بابت ورود شکارچی به منطقه حتی اگرهم شکار نکرده باشدلحاظ شود دیگر دود مان آن شکارچی رابه باددهد عمرن خواب شکار راهم نمیبینند به امید پاسداری ازطبیعت

  داغ Thumb up 4 Thumb down 7

 17. جمشید ازخوی می‌گوید:

  تا زمانی که مسافر ایرانی با خودروهای قسطی و لیزینگی بدون آموزش فرهنگ شهر نشینی چه در پایتخت ام القراءی جهان اسلام (تهران)،چه در شهرهای متوسط این ملک، با سیل ویرانگر تبلیغات رسانه های شنیداری و دیداری، برای سفر زیارتی یا سیاحتی با حداقل آگاهی نسبت به چگونگی رفتار با جاده !، کوه !، جنگل!، دریاچه! ، رود خانه!، چشمه! ، دریا !، دشت !، پارک های شهری و جنگلی ! سرازیر میشوند، برون داد فاخر آن چیزی جز: پارک گلستان ، پارک جنگلی سی سنگان ، عرصه های جاده فیروز کوه، تنگه واشی، کلار دشت، سد لتیان، دشت طالقان ، ییلاق بند در رضائیه ، کرانه های ساحلی کشور، پارک ملی لار و بقیه اش با شما کاربران عزیز ،… نیست هموطن.!

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 18. یکی از عشایر لار می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید جانانه خدمت محیط بانان زحمتکش و دلسوز لارخصوصا جناب آقایی و حمیدی عزیز
  چه عجب اینبار در بوق نکردید که این دو نفر از روستای …. هستند و بهار و تابستون میان لار و پاییز و زمستون هم توچال و خجیر را غارت میکنند?
  چه مشکلی با مسگرابادی ها داشتی که شکار را در بوق و کرنا کردی و تهمت ها به عشایر مسگراباد زدی!
  اصولا چه مشکلی با عشایر داری?
  بطور کل چرا اشتباه شخص پ فردی را به گروه و ایل نسبت میدهی?
  همه ساله گردشگردها که با اجازه شخص شما وارد لار میشوند منطقه را به گند میکشند و نامی از انها نمیبری?
  ادعاهایم را همه با دلیل و مدرک ثابت میکنم.
  من خودم عشایر هستم و بارها متخلفان را از منطقه خودمان خارج کردم و جلوگیری کردم.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 5

 19. طبیعت دوست می‌گوید:

  دم محیط بانان گرم که این ها رو گرفتن ، تا ثابت بشه به یه سری از آدم های به ظاهر طبیعت دوست که طبیعت رو به نفع خودشون شخم نزنن ،
  دم سازمان محیط زیست گرم ،. ولی خداییش این جریمه بازدارنده که نیست هیچ ،، بدتر همه میخندن به مقداش

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 20. اکبر می‌گوید:

  با سلام
  من نمیدونم چرا تا ی اتفاقی میوفته سریع ب این قشر زحمت کش عشایر نصبت داده میشه!!!

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

 21. اکبر می‌گوید:

  اخه تا کی سانسور ؟؟؟؟؟!!!!!!چرا ??چرا ??چرا ??!!به چ حقی اسم اقای .. رو تو کامنتی عشایر لار گذاشته بود حذف کردید . چرا مردم و گمراه میکنید چرا نمیگذارید ک مردم از حقیقت ماجرا با خبر بشن چرا دارید به یکسری عشایر بیگناه ظلم میکنید؟؟ گیرم که اینجا با دروغ و پنهان کاری مردم و گمراه میکنید ؟ من فقط اینو میخوام بدونم که در محضر خدا شما چ پاسخی میخواهید بدهید ؟؟ ایا اونجا هم میتونید اسم ی عده ای رو پنهان کنید یا گناه و ب گردن ی سری عشایر زحمت کش و…. بندازید؟؟
  امیدوارم که خداوند خودش جواب ظالم و بده

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 22. اسد جوان می‌گوید:

  آقا من یه گزاش از تخلف عشایر در لار نوشتم
  چرا پاکش کردید و نمایش ندادید؟
  آیا از قشر خاصی حمایت بی دلیل میکنید؟
  من از عشایر لار خلاف دیدم و تورو ماهی آنها بازداشت شد این یک مورد بود که من مسافر دیدم و با اجازه آقایان .. اقدام کردم برید پای درد دل این آقایان بنشینید ببینید چه کسانی و چه اقشاری بیشترین آسیب را به لار و محیط زیست آنجا میزنند
  آقای عشایر !! در هر مکان و هر قشری از جامعه افراد بد و خوب با هم پیدا میشوند و اینک بگوییم همه عشایر در لار بیکار نشسته اند و هیچ دخالتی یا خلافی در رابطه با محیط زیست ندارند بی انصافی و اشتباه محض هست

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>