آلودگی نفتی سواحل هرمزگان بر اثر تخلیه گازوئیل در دریا توسط قاچاقچیان سوخت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: بر اساس اعلام روبط عمومی حفاظت محیط زیست هرمزگان، در جریان عملیات مبارزه با قاچاق سوخت توسط نیروهای دریابانی استان هرمزگان در شهرستان قشم و تعقیب و گریز شناورهای حاوی سوخت، قاچاقچیان ضمن درگیری با نیروهای دریابانی اقدام به تخلیه مقادیر زیادی گازوئیل و مواد نفتی در حوالی روستای کووه ای تا بندر لافت در دریا نموده اند که این حادثه خسارت فراوانی به جنگل های حرا و نوار ساحلی بندر لافت خسارت وارد کرد.

این اداره کل به محض اطلاع از موضوع ضمن هماهنگی با اداره کل بنادر و دریانوردی استان در خصوص پاکسازی منطقه اقدام به پایش و نمونه برداری آب های محدوده مورد نظر نموده است.

….تصاویر: آلودگی نوار ساحلی بندر لافت به دلیل تخلیه مقادیر زیادی گازوئیل توسط قاچاقچیان سوخت در دریا

قاچاق سوخت و تخلیه مواد نفتی توسط شناورهای قاچاقچیان در دریا در زمان درگیری با مامورین دریابانی به معضلی مهم و اساسی برای محیط زیست دریایی خلیج فارس تبدیل شده است.

همچنین بسیاری از شناورهای حامل سوخت قاچاق برای حفظ ظاهر اقدام به حمل و نقل سایر کالای مجاز در کنار مواد نفتی نموده و پس از عبور از اطمینان از عدم حضور نیروهای دریابنی کالای مجاز خود را که معمولا کالاهایی ارزان قیمت هستند به دریا می ریزند.

متاسفانه قاچاقچیان به محض مشاهده نیروهای نظامی و انتظامی ضمن فرار، به منظور از بین بردن مستندات جرم، اقدام به تخلیه سوخت قاچاق به دریا می نمایند که این امر ضربات جبران ناپذیری را بر پیکره محیط زیست دریایی استان و اکوسیستم های مرتبط وارد آورده است.

متاسفانه با توجه به طول مرزهای آبی استان و مشکلاتی که در زمینه مقابله با قاچاق و تعزیر و تنبیه قاچاقچیان در استان وجود دارد این مساله همچنان لاینحل باقی مانده است به گونه ای که به تازگی قاچاقچیان اقدام به قاچاق دیگر مواد نفتی مانند تینر هم نموده اند.

+1
-17
  

12 دیدگاه

 1. سرباز وطن می‌گوید:

  هردم از این باغ بری میرسد

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 2. جمشید ازخوی می‌گوید:

  کرانه های این سالها نا رنگ خلیج فارس!جزیره بسیار زیبای قشم با غروبهای دل نشین ،رستوران نعیم با کباب ماهی های عالی!،گل های کاغذی گلی و صورتی برافراشته بر کوی وبرزن!،درب های کوبه ای از چوب چندل هندی و کنار،….

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 3. احسان می‌گوید:

  نامردای رذل.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 4. علی می‌گوید:

  کاش انقدر که سنگ نام خلیج فارس را بر سینه میزنیم کمی هم بفکر حفاظت از اونم باشیم تا خلیج همیشه فارس بمونه

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

  • محسن می‌گوید:

   یهو ممکنه اسمش رو بزارن خلیج همیشه نفتی !

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

   • محمد می‌گوید:

    خلیج همیشه نفتی بیشتر بهش میاد

    پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

   • امین می‌گوید:

    مقصر خود دولت است وقتی اعلام می کند که اگر ما لنجی را با بار گازوئیل بگیریم لیتری ۵هزار تومان جریمه می کنیم خوب من هم باشم گازوئیل و سوخت قاچاق خود را در هر شرایط و مکانی باشم تخلیه می کنیم.
    دولت باید قانون جدیدی تصویب کند که اگر لنجی سوخت قاچاق خود را در دریا تخلیه کرد علاوه بر جریمه مجازات سختری نیز برای آنها اعمال م کند

    موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 5. فرخ حمیدی می‌گوید:

  باید قیمت گازوئیل درست بشه
  به هر تریلی و غیره نسبت به حمل بار تا مقصد سهمیه گازوئیل بدن تا اضافه نیاره که بتونه به قاچاقچیان سوخت بفروشه ، نرخ باید نرخ خلیج فارس باشه وگرنه با این جریمه ی سنگینی که داره حتما باز هم اگر گیر بفیتن گازوئیل ها رو می ریزن تو دریا . هم گازوئیل ها خراب می شن و هم دریا آلوده میشه و هم متخلفین به خاطر سود بالای آن دست از این کار نمی کشن . حتی هر چقدر که بخواد جریمه اش کنن باز وسوسه می شن و دست از آن کار نمی کشن

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 6. یوز پلنگ درز می‌گوید:

  باید جلو قاچاق سوخت رو گرفت تو جاده های متنهی به شهر های ساحلی مثل بندر خمیر این قاچاقچیان با خیال راحت حرکت میکنند حتی با ماشین های بی پلاک این ماشین ها رو ما هر روز مشاهده میکنیم نیروی انتظامی هم……………………….

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 7. محمد می‌گوید:

  فقط دوشکا جواب این آدمهاست
  شخصا تجربه برخورد با اینها را در بندر پل و قشم دارم
  کلا قاچاقچی ها موقع فرار فقط به خودشون فکر میکنن
  فقط خدا به داد افرادی که ناخداگاه سر راهشون قرار بگیرن برسه

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 8. محمد می‌گوید:

  خدا لعنتتون کنه
  خدا ذلیلتون کنه
  ان شاء الله همین گازوئیل ها سوخت آتیش جهنمتون بشه
  بلند بگو آمیــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 9. محمد می‌گوید:

  اگر جلو این روند گرفته نشه بدون شک جنگل حرا هم به سرنوشت دریاچه ارومیه دچار خواهد شد .
  اگر در کشور دیگری این اتفاق می افتاد آیا به همین سادگی از کنار این فاجعه می گذشتند .

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>