رئیس مجلس: برای دوره ۵ ساله هرگونه شکار و صید در کشور ممنوع شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مغفول واقع شدن محیط‌ زیست، گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست برای کشور یک سازمان تفننی نبوده، بلکه یک سازمان ضروری است که مسئولیت حفاظت از نظم طبیعی کشور را برعهده دارد.

به گزارش خانه ملت، دکتر علی لاریجانی امروز (دوشنبه ۷ مهر) در مراسم گرامیداشت مقام محیط ‌بان با بیان اینکه محیط‌ زیست به عنوان مسئله‌ای مهم در کشور مغفول واقع شده است گفت: موضوع محیط‌ زیست و توجه به آن یکی از نیازهای اساسی کشور است که باید به آن توجه بیشتری صورت گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط‌ زیست برای کشور یک سازمان ضروری است و نه یک سازمان تفننی، تصریح کرد: مسئولان سازمان محیط‌ زیست مسئولیت حفاظت از نظم طبیعی کشور را برعهده دارند، نظم طبیعی که خداوند در عالم قرار داده و انسان بخشی از آن است؛ در دوران جدید این نظم طبیعی با دخالت انسان دچار تغییر و تحول شده که سرعت گرفتن کارها و پیشرفت برخی امور از این مورد دخالت‌ها است اما برخی آسیب‌ها و صدمات مانند تغییر آب و هوا نیز بر محیط‌ زیست تحمیل شده است.

تخریب محیط زیست افزایش نا آرامی بشر را در پی دارد

وی تصریح کرد: دخالت در طبیعت به قدری زیاد شده است که برخی از گونه‌های جانوری به کلی از بین رفته و این وضعیت شرایط زندگی و آرامش روانی انسان‌ها را تهدید می‌کند.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه انسان‌ها در صورت وجود نظم طبیعی در محیط‌ زیست آرامش خواهند داشت، گفت: امروزه به واسطه برهم خوردن این نظم طبیعی و فاصله گرفتن انسان‌ها از طبیعت، اضطراب و ناآرامی بشر یکی از مشکلات جوامع است و به همین علت انسان‌ها بیشتر تمایل به سفر کردن و بودن در محیط‌ زیست دارند.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر اهمیت وظیفه سازمان محیط‌ زیست برای حفظ و فراهم کردن شرایط طبیعی زندگی انسان‌ها، ادامه داد: اگر این شرایط طبیعی حفظ نشود اضطراب و نگرانی بشر افزایش می‌یابد.

وی با یادآوری اینکه مدل زندگی شهرنشینی و توسعه کشور به طبیعت تعدی می‌کند، تصریح کرد: در برخی موارد به منظور توسعه کشور چاره‌ای نیست و باید در طبیعت دستکاری شود و محیط‌ زیست برای توسعه کشور باید هزینه‌هایی پرداخت کند.

دکتر لاریجانی گفت: البته زمینه‌سازی برای توسعه کشور آدابی دارد که کشورهای توسعه‌یافته توانسته‌اند با به‌کارگیری این آداب و حداقل هزینه‌ها با حفظ محیط‌ زیست، توسعه پایدار را رقم بزنند نه اینکه مانند شهر تهران، آلودگی هوا را تا حد بحرانی افزایش دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بخش دیگر از تعدی‌هایی که به طبیعت و محیط‌ زیست صورت می‌گیرد، غیرقانونی و غیرضروری است. اینکه افرادی چون سلاح دارند به جان گونه‌های گیاهی و جانوری بیفتند، دیگر ضرورت شهرنشینی و توسعه نیست، بلکه اینگونه رفتارها تعدی و سوء استفاده است.

محکوم شدن محیط بانان به دلیل درگیری با متخلفان از نظر قضایی قابل قبول نیست

وی با تاکید بر ارج نهادن به خدمات ارزشمند محیط‌بانان به علت کار پرمشقتی که دارند، افزود: محیط‌بانان ضابطان قوه قضائیه محسوب می‌شوند، بر این اساس اگر در راستای انجام وظیفه خود با متخلفان درگیری پیدا کنند و از لحاظ قضایی دچار مشکل شوند، قابل قبول نیست.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: در این راستا اگر احتیاج به وضع قوانین جدیدی باشد، مجلس شورای اسلامی برای تصویب این قانون اعلام آمادگی می‌کند و رئیس سازمان محیط‌ زیست پیشنهادات لازم را به مجلس ارائه کند.

وی با یادآوری اینکه درخصوص حفاظت از محیط‌ زیست باید با افرادی که محیط‌ زیست را به مخاطره می‌اندازند برخورد جدی صورت گیرد، گفت: لازم است در این زمینه در برخورد با افراد خاطی و متخلف طبقه‌بندی صورت گیرد چرا که ما از لحاظ منابع طبیعی و جنگل‌ها با محدودیت بسیاری مواجه هستیم.

وی با یادآوری اینکه در شروع به کار خانم ابتکار در سازمان حفاظت محیط‌ زیست بر حفظ جنگل‌ها و منابع طبیعی تاکید داشتم، تصریح کرد: درست است که بخشی از این منابع به مرور زمان پیر می‌شوند و از بین می‌روند اما باید با مراقبت دقیق مانع تخریب شدید جنگل‌ها شد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه تعدی به طبیعت برای نسل‌های آینده بسیار مخرب است، گفت: وضع ضوابط مقطعی برای برخورد با مخربان محیط‌ زیست ضروری است و برای حفظ محیط‌ زیست باید سرمایه‌گذاری‌های لازم انجام گیرد، شاید این بحث در گذشته حاشیه‌نشین توسعه محسوب می‌شد اما امروز اگر به محیط‌ زیست به‌عنوان متن توسعه نگاه نکنیم، به توسعه پایدار دست نخواهیم یافت.

وی تاکید کرد: توسعه صنعتی برای رفع بیکاری و افزایش رونق اقتصادی، ضروری است، اما این اقدامات باید با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی صورت گیرد.

درآمدزایی یکی از اصول مهم برای حفظ محیط‌ زیست است

رئیس مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه ما کشوری هستیم که دارای معادن غنی و ذخایر نفتی و گازی هستیم، بر لزوم توجه به معادن و بهره‌برداری صحیح از این منابع به منظور توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال تاکید کرد و گفت: درآمدزایی یکی از اصول مهم برای حفظ محیط‌ زیست و حل مشکلات این بخش است، باید توجه داشت اگر نرخ رشد اقتصادی کشور افزایش نیابد، نمی‌توانیم چنین مشکلاتی را برطرف کنیم.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه گلایه شما محیط‌بانان نسبت به پایین بودن حقوق به علت کمبود بودجه به حق است، تصریح کرد: این موضوع ناشی از این می‌شود که وضع درآمدی کشور مناسب نیست و در حال حاضر بیشتر به درآمدها و بودجه‌های نفتی اتکا می‌شود، در حالی که باید بهره‌برداری از معادن با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

وی با بیان اینکه در بودجه سال ۹۴ و برنامه ششم به معادن توجه خاصی خواهیم داشت، افزود: سازمان محیط‌ زیست باید از این ظرفیت استفاده و در کنار رعایت نکات زیست‌محیطی بهره‌برداری از معادن را تسهیل کند.

برای دوره ۵ ساله هرگونه شکار و صید در کشور ممنوع شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر کاهش تعداد گونه های جانوری و گیاهی در کشور گفت: برای دوره ۵ ساله هرگونه شکار و صید ممنوع شود تا شرایط تنوع زیستی در کشور بهبود یابد.

علی لاریجانی گفت: ادامه داد: اغلب شکارها تفننی است و کمتر کسی برای معاش شکار می کند و شکار تفننی از نظر اسلام اشکال شرعی دارد.

رئیس نهاد قانونگذاری با یادآوری اینکه در فصل بودجه‌ریزی قرار داریم و دولت لایحه‌هایی برای تبصره‌های مختلف بودجه به مجلس ارائه کرده است، گفت: شما می‌توانید با استفاده از ابتکاراتی صحیح، جهشی در بودجه سازمان محیط‌ زیست ایجاد کنید و اگر در این رابطه پیشنهادهایی دارید، در طول روزهای آینده به مجلس شورای اسلامی ارائه کنید.

+1492
-1138
  

59 دیدگاه

 1. دوست می‌گوید:

  دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه گلایه شما محیط‌بانان نسبت به پایین بودن حقوق به علت کمبود بودجه به حق است، تصریح کرد: این موضوع ناشی از این می‌شود که وضع درآمدی کشور مناسب نیست و در حال حاضر بیشتر به درآمدها و بودجه‌های نفتی اتکا می‌شود، در حالی که باید بهره‌برداری از معادن با رعایت ملاحظات زیست‌محیطی مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

  یکی برای من این رو تفسیر کنه, بقیش رو من براتون تفسیر میکنم

  پر طرفدار Thumb up 49 Thumb down 4

  • سعید s می‌گوید:

   از سخنان ایشان به این نتیجه میرسیم:خصوصی سازی مناطق و پروانه شکاربه افراد خاص و خارجی ها.همان هدفی که دنبال میشد.

   پر طرفدار Thumb up 60 Thumb down 1

   • داوود می‌گوید:

    سعید جان کاملا صحیح میفرمایید.جناب لاریجانی ای کاش از شکارچی اختصاصی پناهگاه حیات وحش حیدری نیز سخن به میان می آوردید. سخنان شما در دفاع از محیط زیست با یکدیگر متناقض است.از طرفی میگویید شکار مجاز پنج سال ممنوع شود و از طرفی میگویید سازمان محیط زیست به احداث معادن در پارکهای ملی و پناهگاههای حیات وحش سختگیری نکند و تسهیل یابد.شما بگویید شکار مجاز بیشتر به جمعیت حیات وحش آسیب میرساند یا ایجاد معادن؟؟؟ ای کاش میتوانستید جلوی شکار غیر مجاز را میگرفتید…و حرف آخر اینکه ما شکارچیان مجاز به قانون احترام میگذاریم و هر تصمیمی که گرفته شود برای ما قابل احترام است، ولی اگر خبردار شویم که مجوز شکاری برای شخصی خاص و یا خارجی صادر گردیده است، آرام نخواهیم نشست..

    پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 3

  • محیط بانان بحر آسمان می‌گوید:

   یعنی تمام زحمات و درگیریهای ما با معدن کاوان شد کشک؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ممنوعیت شکار به چه قیمتی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 0

 2. دوست می‌گوید:

  در صدد این هستیم که همه شکارچیان به صورت خودجوش تا پنج سال دست به اسلحه نبرند, و حتی اگر شکار را آزاد اعلام کردند هیچ شکارچی ای به شکار نرود…

  داغ Thumb up 25 Thumb down 26

  • هوبره می‌گوید:

   مثل تمام آرمان های بزرگ دیگر! آدما وقتی کاری ازشون برنمیاد بیشتر حرف می زنند!

   پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 9

   • مخالف می‌گوید:

    آقای لاریجانی این حرفو زدین که محیط زیست به ایجاد معادن سختگیری نکنه؟
    اگه ممنوعیت شکار بخواد مشروط به عدم دخالت سازمان در احداث معادن و تخریب زیستگاهها باشد، ما چنین شرطی را نمی پذیریم، چون آثار مخربش خیلی بیشتر از شکاره.

    پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 3

 3. amir ali می‌گوید:

  اقای لاریجانی نوکرتم تصویب کن سرور تاج سر

  پر طرفدار Thumb up 63 Thumb down 46

 4. وحید.ب می‌گوید:

  ممنوعیت شکار شعار بسیار جالبی است!

  قبل از هرچیز باید گفت چرا ارگان های مشخصی سه سال پیش تعداد قابل توجهی سلاح قاچاق را جواز نمودند و از آن بدتر که سهمیه مهمات دولتی در اختیارشان نهادند تا بروند به جنگ با طبیعت!
  آیا اگر فقط شکارمجاز ممنوع شود
  تورهای زنده گیری پرنده در مناطق مختلف شمال که اکثرا” در ملک شخصی افراد برپا شده و با استفاده از…. هیچ گاه با آن ها برخورد نشده هم جمع میشوند؟
  برای بحران آب چه راه حلی دارند؟ آیا مخالفت با شکار قانونی در کل تاثیری بر حفظ گونه های باارزش دارد؟
  نکند اسیر جو شده ایم و فکر میکنیم که شکاردزدان و گوشت فروشان و سوداگران و دور زنندگان قانون هم در چنین وضعی دعوت سازمان را لبیک گفته و دست از عمل شنیعشان میشویند؟

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 11

 5. امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

  هر وقت تونستن جلوی جنایاتی مثل نسل کشی موته و فریدونکنارو بگیرن ، میشه انتظار داشت با ممنوعیت شکار نسل حیوانات در ایران منقرض نشه !

  پر طرفدار Thumb up 58 Thumb down 7

  • امین منصوری می‌گوید:

   مدتی بود که فقط خواننده کامنتهای این سایت بودم و کامنتی نمیگذاشتم ، اما لازم دیدم به چند نکته اشاره کنم.در خبر واگذاری پناهگاه حیات وحش حیدری به شکارچیان به راحتی میشد حدس زد که ممنوعیت شکار در راه است و پناهگاه حیدری پیش زمینه و پیش ساخت شکارگاه اختصاصی آقا زاده ها خواهد بود .از متن خبر اینگونه استنباط میشود که مدیران محیط زیست به خودی خود توان ممنوعیت شکار را نداشته و در قبال قول عدم مخالفت با ساخت و سازها و جاده سازی و معدن سازی از ریاست مجلس برای اعلام این خبر یاری خواسته اند. حدس میزنم که زین پس اخبار شکار و صید غیر مجاز افزایش خواهد یافت، زیرا شکارچیان مجاز به جرگه متخلفین خواهند پیوست و زیاد با راه و چاه شکار غیر مجاز آشنایی ندارند و در صد دستگیری ها افزایش خواهد یافت.ممنوعیت شکار به تسریع انقراض گونه ها کمک شایانی خواهد کرد ،یعنی دقیقا عکس خواسته مخالفین شکار خواهد بود.در خبر فریدونکنار دیدیم که محیط زیست نتوانست با هفتاد محیطبان جلوی دویست شکارچی غیر مجاز را در شهر بگیرد.حالا در کوه و بیابان چگونه دو سه نفر محیطبان میتوانند جلوی ده بیست نفر شکارچی غیر مجاز را بگیرند؟ اصلا توان رویارویی با سیل عظیم متخلفین را خواهند داشت؟ خدا کنه بتوانند…

   پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 1

   • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

    درود بر شما جناب منصوری …
    یک نکته دیگه هم این وسط هست ، تا الان که پروانه صادر میشد تمام محیط بانان عزیز ، از کمبود حقوق ها ناراضی بودن ، و محیط زیست هم که همیشه کمبود بودجه داشته ، اگه قرار بشه پروانه صادر نشه خدا میدونه هزینه هایی که از این طریق جبران میشد رو چجوری می خوان جبران کنن !

    پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 2

    • امین منصوری می‌گوید:

     دوست گرامی امیر علی عزیز درود بر شما.اگه متن خبر رو با دقت خوانده باشید متوجه این موضوع خواهید شد که جناب لاریجانی قول افزایش حقوق محیطبانان را از سال آینده داده است، البته به شرط فعالیت بی وقفه معدن کاوان و سخت گیری نکردن محیط زیست. کلا مشخص است که حساب ویژه ای به روی معادن و تخریب زیستگاهها باز کرده اند. اگر امسال محیط زیست پروانه شکاری صادر نکند احتمالا تا پایان سال از لحاظ مالی مشکل خواهد داشت. به هر حال اثرات مخرب معادن خیلی بیشتر از شکارچی مجاز است. خود من شکارچی مجازی هستم که حدود شش سال است که تیری بسوی جانداری شلیک نکرده ام، اما شکارچیان غیر مجاز چه؟ آیا آنان دست از شکار میکشند؟ من که میگویم قطعا نه و تعداد تخلف ها افزایش خواهد یافت. شاد و پیروز باشید

     پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 2

    • خروس می‌گوید:

     به گمانم پولی که بابت صدور پروانه اخذ می شود به صندوق ذخیره ارزی واریز می شود نه به حساب سازمان محیط زیست و اساسا برای سازمان قابل برداشت نیست، همانطور که جریمه های رانندگی برای راهنمایی و رانندگی قابل برداشت نیست و مستقیم به حساب دولت می رود… وگرنه با همین پول جریمه ها می شد از راهنمایی رانندگی یک امپراتوری ساخت!

     پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 2

     • ناشناس می‌گوید:

      پولی که بابت صدور پروانه شکار، صدور دفترچه شناسایی شکارچیان و جرایم ضرر و زیان شکار اخذ میگردد، مستقیما به شماره حسابهای محیط زیست واریز میگردد و ما از آن بی بهره ایم.

      پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 6. حسام می‌گوید:

  درود بر رئیس مجلس و این موضع قابل تقدیرشان
  حتما باید شکار در ایران ممنوع اعلام شود

  در جواب دوستان شکارچی که ظاهرا از این موضع رئیس مجلس ناراحت هستند باید عرض کنم مقوله شکار مجاز از مقوله شکار غیرقانونی جداست و قرار نیست با ممنوعیت صدور مجوز، جلوی شکار غیرمجاز گرفته شود
  در شرایط فعلی که خشکسالی، تغییر اقلیم، صید و شکار غیرمجاز، جزیره ای شدن و تخریب زیستگاه ها و غیره آسیب جدی به حیات وحش کشور وارد کرده است دیگر صدور مجوز برای هیچ گونه ای چه پرنده و په پستاندار معنی ندارد و زیان آور است بنابراین باید صدور مجوز متوقف شود
  پس لطفا آسیب هاب=ی ناشی از حوادثی مانند موته و فریدونکنار و شکار دزدی و موضوع بی ربط کمبود آب رو برای مقایسه با شکار قانونی سریعا وسط نکشید تا همه چیزو با هم قاطی کنید
  شکار غیرمجاز ۱۰۰ حیوان و شکار مجاز یک حیوان را حذف می کند قبول. اما در شرایط فعلی حتی کم شدن یک راس پستاندار یا حتی یک قطعه پرنده با صدور مجوز خیانت به طبیعت کشور است

  پر طرفدار Thumb up 51 Thumb down 45

  • قرقاول می‌گوید:

   من مخالف صد در صد شکارم و بیزار از شکار . شکارچی اما
   شما را به خدا بگذارید مقامات محض رضای خدا یک قدم عملی و کاربردی بردارند بعد قربون صدقه قد و بالایشان بروید… ناگزیر شدم منفی بدهم…

   پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 24

 7. محمد می‌گوید:

  پس ما ماهیگیرا چیکار کنیم
  شکار را ممنوع کنید ولی ماهیگری قلاب را نه

  داغ Thumb up 7 Thumb down 22

  • مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

   رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند /// چنان نماند چنین نیز هم نخواهد ماند….

   بحمدا… گوش شیطان کر خبرهای خوبی بگوش میرسد…
   بامید اینکه همگان وضعیت وخیم حیات وحش را درک کنیم و از صمیم قلب با این طرح همکاری کنیم…
   بخدا ۵ سال برای ممنوعیت شکار زمان زیادی نیست، اما هردقیقه آن برای حیات وحش درحال انقراض کاملا حیاتیست…
   خدایا ممنون که بالاخره یک نفر که دارای مقام اجرائی بالائی هست ناله ها و ضجه های حیوانات مظلومت را شنید…
   بامید روزهای خوب برای محیط زیست و حیات وحش ایران عزیز…
   ایران بمان، همیشه بمان سرفراز و جاودان……..

   داغ Thumb up 30 Thumb down 33

  • مرد هزار چهره می‌گوید:

   طرف آمد ابروشو درست کنه زد چشمش هم کور کرد

   پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 0

 8. میثم می‌گوید:

  جلوی شکارچی مجاز و قانون مند با تفنگ مجاز گرون شکاریش رو به راحتی میشه گرفت. به راحتی …راحت..
  سالهاست که تقریبن شکار ممنوع هست… پس چرا شرایط مدام داره بدتر و بدتر میشه؟؟؟؟!!!
  اگه تونستین جلوی ساخت و ساز تو پارک ملی بیخ گوشتون تو همین تهران رو بگیرین اونوقت ما هم باور میکنیم…
  اگه تونستین اون نادان که گوزن زرد رو تو حیاط اداره تون کشت بگیرین اونوقت ما هم باور میکنیم…
  اگه تونستین جلوی ساخت ساز در بسیاری از مناطق حفاظت شده و پارک ملی بگیرین و جلوی تخریب زیستگاه که به مراتب از شکار بی رویه مخربتر هست بگیری اونوقت ما هم باور میکنیم.

  والا آقای لاریجانی بنده این حرف شما رو باور ندارم. چرا؟؟؟
  چون بین حرف و عمل شما تناقض زیاد هست…
  حکایت شکارچی و مخالفت با اون شده یک دیوار کوتاه و بی دفاع که هر کس میخواد در امور محیط زیست خودی نشان بده و بعضن سر پوشی بر تخلفات زیست محیطیش بدست بیاره میاد و چنتا لگد به شکارچی و مسئله شکار مجاز میزنه یکم دور برش رو نگاه میکنه خوب که توجه ها رو جلب کرد و یک چهره موجه بدست آورد میره دنبال کاراش…
  چرا یک دهم این حساسیت ها که در ممنوعیت شکار مجاز وجود داره در مقابله با تخریب زیستگاه و از بین بردن مناطق حفاظت شده پارک های ملی وجود نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!
  آقای لاریجانی با ایجاد معادن شما تیر خلاص رو به زیستگاه و حیات وحش میرنی… چرا وقتی در پارک ملی در اطراف یزد به اسم اشتغال زایی در وسط پارک ملی خواستن چاه بزنند شما سکوت کردی؟؟؟
  چرا زمانی که طی دو دوره مجوز برای سلاح های بی کیفیت غیر مجاز صادر شد و عین نقل نبات از مرزهای غربی کشور هزارتا هزارتا وارد میشد شما سکوت کردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  بعد الان اومدین و با درخواست متوقف شدن ۳۵۷ مجوز شکار که در سال گذشته صادر و نهایتن امسال هم اگه اعلام میشد در همین حد بود. میخواهید محیط زیست کشور رو نجات بدید؟؟؟

  چطور از در اوایل دهه ۳۰طی یک برنامه مشخص تا اوایل دهه ۵۰ وضعیت حیات وحش به نحوی شکوفا شد که به شکارچیان مجوز شکار حیوانات ماده برای کنترل جمعیت داده میشد
  در آن زمان شما میتونستید بهترین سلاح های شکاری و مهمات با کیفیت رو با قیمت مناسب خریداری کنید.
  بعد الان وضعیت طوری شده که فقط میخواهید با لغو ۳۵۷مجوز مشکلات زیست محیطی رو حل کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  بسم اله سالهاست که شکار ممنوع شده….
  این شما این جان محیطبانان بی دفاع ..و این هم ژ۳… کلاش…سیمینوف به دستان متخلف و گوشت فروش عشایر و دامدار…
  یا علی جلوشون رو بگیرید…
  انگار نه انگار همین دیروز ۲۰۰نفر قلچماق تفنگ به دست آمدن جلوی محیطبانان رو گرفتن و تهدید به درگیری کردن… من موندم کدوم یکی از این دویست نفر شکارچی مجازی بوده که از سازمان مجوز شکار داشته و حالا شما میخواهید جلوی این افراد روگیرید
  راه نجات حیات وحش ایران اول جلوگیری از تخریب زیستگاه ها و بعد بازگشت دیدگاه شکاربانی و تامل با شکارچیان مجاز و مبارزه با قاچاق سلاح هست.
  خدا وکیلی بعد از سی وچند سال به این نتیجه نرسیدید که دارید بی راهه میرید؟؟ یه نگاهی به آمار های قبل و الان بندازید در راه خداااااا….

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 6

  • Azimi می‌گوید:

   جناب میثم
   از ابتدا تا به حال من و شما هیچگاه از این مباحثه ها به هیچ نتیجه ای نمی رسیم. نمیدانم چرا؟
   انصافاً برخی از عرایض شما را قبول دارم، اما شما سازمان حفاظت محیط زیست را یک سازمان مستقل می نگرید. شما باید بهتر بدانید که این سازمان در ایران صرفاً جنبه تشریفاتی داشته و نه اختیارات قانونی وسیعی داشته و نه چنان توانی دارد که بتواند در برابر برخی تصمیمات قد علم کند.
   چندین بار مشاهده نموده ام که اشخاص نظامی در لباس وظیفه و با تجهیزاتی که متعلق به دولت است به شکار رفته اند. این اشخاص حتی اگر دستگیر هم بشوند، مطمئناً محاکمه نمی شوند. همانطور که دوستان شما همیشه گلایه می کنند که چرا محط بانان زورشان به برخی شکارچی ها می رسد و برخی با خیال آسوده شکار می کنند.
   این سؤال را نباید از محیط بان پرسید، این سؤالی است که باید از مسئولین مهم کشوری پرسیده شود. این قضیه مانند این است که یک تیر و کمان اسباب بازی دست کسی بدهیم و بگوییم که با این تیر و کمان در مقابل سلاح های جنگی ، از طبیعت دفاع کن.
   تفکر ما باید در همه امور زیست محیطی باشد، در ارتباط با مصرف آب باید بدانیم که هدر دادن آن مستقیم و غیر مسقیم به طبیعت و نیز خود ما آسیب وارد می کند، در ارتباط با آلودگی های زیست محیطی و زباله ها نیز همینطور است. و کلاً در یک کلام باید یک عینک زیست محیطی داشته باشیم و کارهای روزمره را با آن نگاه کنیم و ببینیم که این کاری که در حال حاضر انجام می دهیم چه نتایجی در پی دارد. با این تفکر می توان از نابودی جنگل جلوگیری کرد، می توان از انباشت زباله در طبیعت جلوگیری کرد، از آلودگی هوا جلوگیری کرد، و از نابودی گونه های گیاهی و جانوری نیز جلوگیری کرد.
   دوستان آیا وقت آن نشده همه ما یکی از این عینک ها را به چشم بزنیم…

   داغ Thumb up 19 Thumb down 19

  • k,navid می‌گوید:

   کاملا درسته ممنوع کردن به جز این که کسانی که انتظار شکار قانونمند رو دارن به بی قانونی رو بیارن هر چند که مرام شکارو رعایت کنند به جای ۴۰۰ مجوز هزاران شکارچی بی جواز این راه درست نیست با ایجاد معادن راه های جنگلی به جز ابن که راه رو واسه چند جوان تازه تفگ به دست باز کنید کاری نکردین قدیما شکارچی با جیپ یا پیاده ۲ـ۳ روز دنبال شکار بود با این جاده ها وسط جنگل پارک دشت هر کس با پراید میاد ۲ساعت شکار تو صندوقه مگه میشه همه ماشینارو گشت اینا باعث نابودی محیط زیست نه اون شکارچی که کل سال یا حتی چند سال منتظر جواز نشته شما فقط حرفای قشنگ میزنید واسه رسانه چند تا کارشناس گفتن عمل نکردین همیشه نوش دارو بعد

   پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 3

 9. ابی می‌گوید:

  سلام
  ممنوع کردن فاییده ندارد مجوز بدید تا قانونی شکار کنن

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 16

 10. شهرابی می‌گوید:

  آقای لاریجانی آسیب ها و صدماتی مانند تغییرات آب و هوایی که به قول شما بر محیط زیست تحمیل شده قابل کنترل هست؛ ایران جزء چند کشور اول دنیا در پیشبرد!! افزایش دمای جهانی و تولید گازهای گلخانه ای است و نقش پر رنگی رو بازی میکنه در واقع این صدمات رو ما خود! بر محیط زیست خود! تحمیل میکنیم

  دکتر لاریجانی: درست است که بخشی از منابع (جنگلها) به مرور زمان پیر می شوند!! اما باید با مراقبت دقیق مانع تخریب شدید جنگلها شد.
  آقای لاریجانی گونه ها در طبیعت میمیرند و متولد میشوند طبیعت در همه حال دست به خود پالایی می زند مرگ در کنار تولد و پیری در کنار جوانی؛ و البته متاسفانه این نگاهی است که بر مسئولان تحمیل شده مطمئن باشید عده ای با این عنوان که جنگلها و منابع طبیعی با گذر زمان پیر شده و از بین میروند مسئولان را به هر چه بهره برداری بیشتر مجاب میکنند (جنگلها را تا از بین نرفته کاملا بهره برداری کنیم این نگاه سوء از کجا نشأت گرفته؟)

  پایین بودن حقوق محیط بانان به خاطر کمبود بودجه و کمی درآمد کشور! بهتره حقوق و ساعات کاری محیط بانان رو با دیگر نیروها مقایسه کنید و البته چند روز پیش نمایندگان بعد از سه هفته تعطیلات تابستانی! به مجلس بازگشتند آن هم کم و بیش و گفته شده سازمان ح م ز باید بهره برداری از معادن رو تسهیل کنه!!!

  تا اونجا که ما دیدیم سازمان در بهره برداری از معادن کمرنگ ترین نقش رو بازی میکنه شاید منظور آقای لاریجانی این هست که در اندک مناطق چهارگانه بهره برداری از معادن صورت بگیره!
  با همه این اوصاف به نظر من بهره برداری از معادن در کشور به آسانی و بدون نگاه زیست محیطی و بلند مدت صورت میگیره خیلی جالب بود چند روز پیش خبری داشتیم مبنی بر اینکه یک معدن آهن ده میلیاردی به نام همسر یکی از مدیران سند خورده با وجود گزارش به وزیر باز هم پروانه بهره برداری صادر شد! از این آسونتر آخه چقدر تسهیل بشه!

  ورای اونچه که در کشور میگذره نگاه به محیط زیست در مسئولان تنها به چند روز و چند همایش ختم میشه و در نهایت با گذر زمان تیشه به ریشه خود میزنیم باید نگاه، فرهنگ، قانون و حتی علم روز رو نه حتی با محیط زیست با طبیعت سازگار کرد

  از طبیعت راه زندگی را بیاموزیم

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 11. محیط بان شمال می‌گوید:

  آخه این چه فرمایشی است جناب لاریجانی عزیز؟!!
  وقتی این همه سلاح اعم از مجاز و قاچاق دست مردم وجود داشته و زمینه برای تخلف هم کاملا فراهم، با این تعداد محیط بانهای بسیار بسیار اندک (نسبت به وسعت مناطق) و متاسفانه آگاهی کامل شکارچیان از این موضوع, عدم تناسب بین تعداد سلاح و ظرفیت شکار موجود در طبیعت, عدم دقت و سخت گیری در صدور صلاحیت دارندگان و خریداران سلاح و… ۵ سال ممنوعیت شکار که سهل است! گیریم یکماه… چگونه میتوان جلو شکار را گرفت؟!! مثال: مگر خرید و فروش مواد مخدر جرم نیست؟ پس چرا علیرغم سخت گیری دستگاههای ذیربط طی چند سال اخیر باز هم شاهد قاچاق وسیع و ترانزیتی آن بوده و اقدامات دستگاههای مختلف هم تاثیر چندانی برای مقابله و ریشه کنی این معضل اجتماعی نداشته است؟!
  جواب:
  ۱) مجاورت با کشورهای افغانستان و پاکستان به عنوان بزرگترین تولید کنندگان مواد در دنیا و قرار گرفتن کشور در مسیر ترانزیت جهانی
  ۲) مشکلات اقتصادی و بیکاری جوانان و بالطبع گرایش به سمت مشاغل کاذب, درآمد های آسان و …
  ۳) تهاجم فرهنگی و تبلیغات سوء بیگانگان در این زمینه و…

  بنابراین زمینه برای این جرم در کشور ما مساعدتر از سایر کشورها است.
  نتیجه اینکه در وهله اول باید عامل شکار (اسلحه) از جامعه حذف گردد (سلاح غیرمجاز جمع آوری و سلاح مجاز اعمال محدودیت شدید در صلاحیت ها) سپس به سایر مسائل اعم از فرهنگی, آموزشی و… در این زمینه پرداخت.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 4

 12. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  این خبر دل دوستداران حیوانات و محیط زیست را شاد کرد اما سوال من اینست کدام قانون افرادی که خلاف آنرا عمل کنند و دست به کشتار حیوانات بزنند آنان را محکوم میکند ؟
  آیا باز احکام صادره برای کشتن یک پلنگ ۶ ماه و از این قبیل خواهد بود ؟
  آیا با آنان مانند قاتل خرسهای سمیرم رفتار خواهد شد ؟
  اگر قانون جزای این متخلفین تغییر نکند حیوانات و محیط زیست این کشور در امان نخواهد بود .

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 7

 13. گارد کوهستان می‌گوید:

  درود بر همه
  با این تفاسیر می توان گفت یک دست صدا ندارد آقای لاریجانی درست فرمایش می کنند اما باید سایر ارگانها مخصوصا نهاد رهبری ولایت فقیه از این فریضه الهی که بر دوش همه ملت است پشتیبانی کند بدون فرمایش ایشان سنگ بر روی سنگ بند نمی اید

  داغ Thumb up 9 Thumb down 19

 14. سعید1 می‌گوید:

  با تشکر از نظرات واقعی همه دوستان.
  در یک کلام میشه گفت جانا سخن از زبان ما می گویید….
  سالهاست غیر کارشناسانه و احساسی سخن راندن ازطریق تریبون رواج داره….جناب آقای لاریجانی برادر بزرگوار،با این حجم تحصیل کرده در زمینه های محیط زیست و منابع طبیعی و جانور شناسی و….. که هشون الان در حال اتلاف عمر هستن تا حالا کدوم کار علمی و تحقیقاتی رو به انجام رسوندین که بی پرده اعلام میکنین شکار باید ممنوع بشه…
  برادر من امکان سنجی انجام دادین؟؟؟؟آمار دارید چه میزان از تلفات وحوش به دلیل شکاره؟؟؟؟؟میزان زادآوری و نرخ رشد چقدره…؟؟؟شما بی زحمت لطفی کنید و جواز تمام اسلحه هایی که بطور غیر قانونی وارد شده بودن را باطل اعلام کنید و طی یک فراخوان همه را جمع آوری کنید،بحمدلله هم اسم و آدرسشون موجوده و هم سیستم اطلاعاتی ایران عزیز قوی!
  بعد از اون هم مرزها را دستور بفرمایید یک ذره جدی تر بگیرن و اجازه ندن سلاح قاچاق وارد بشه…تا اینجا مشکلتون از بابت شکار قول میدم حل بشه…
  -بعد از اون لطفا دستوری صادر کنید تا بهره برداری غیر متعارف از جنگلها،مراتع،معادن،آبهای زیر زمینی که در حال حاضر چند سالی هست عده اییی تافته جدا بافته به اونها دست اندازی کردن متوقف بشه….
  -بی زحمت از حقوق این محیط بانهای عزیز هم بیشتر دفاع کنید،وضعیت معیشتی و حقوق اونها را که یک ساعته مانند همین دستور صریحتان میشه روبراه کرد رو انجام بدید و اینقدر امروز و فردا نکنید!
  -خواهشا قبل از این که جاده ایی احداث بشه مطالعات اون را که ابدا با وجود این همه تحصیلکرده بیکار کار سختی نیست عملی کنید تا خدایی نکرده مثل جاده بافق یهویی نیفته وسط زیستگاه یوز پلنگ ایرانی و تازه بعدش دنبال چاره باشیم!
  -لطفا و عاجزانه قبل از احداث واحد صنعتی اول یه نفر به خودش زحمت بده تحقیقی بکنه ببینه محل احداث و موقعیت و شرایط تولید آسیبی به محیط زیست انسانی و جانوری نمیزنه؟؟به خدا کار سختی نیست……این جوونای بیکارم از این علافی در میان و آسیب های اجتمهاعی هم که همه دلسوز جوونا شدن خودبخود حل میشه….
  و هزار و یک راهکار دیگه که خود شما بمراتب از ما مردم عامه بهتر میدونید باید چیکار کنید….فقط توروخدا شعار ندید،کار غیر کارشناسانه و باصطلاح آب در هاون نکوبید….جون هر جوندار فقط به زمان و تصمیمات ما بستگی داره نه شکار و شکارچی و تفنگ و…….
  من الله توفیق….

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 5

  • سعیدs می‌گوید:

   خوابیده را میشود بیدار کرد ولی کسی که خودش را به خواب زده هرگز.جریان شکارچی بیرحم و عامل تخریب محیط زیست مانند جریان اسراف و قاچاق سوخت قبل از گرانی بنزین و ….است!

   پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 8

 15. سرخپوست خوب می‌گوید:

  ممنوع شود؟
  اینم تورم چند سال قبله که برای مهارش دستور صادر بشه؟
  بالاترین مقام قانون گذاری مملکت شما هستید.تصویب کنید.بعدشم یه سازمان باعرضه پیدا کنید اجرا کنه.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 6

 16. شکارچی می‌گوید:

  شکار برای من ممنوع باشه بعد آقازاده ها و خارجیها راحت برن شکار . فکر کنید من و دوستان شکارچی ۵سال صبر کنیم . مطمئن باشید شکارچیهای مجاز و قانونمند تا قبل از ۵سال به دسته غیر مجازها تبدیل میشود.

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 6

  • کمال می‌گوید:

   اینهمه ماها داد میزنیم راه حل اساسی ارائه بدیم تا محیط زیست حفظ بسه بعد اینا میان از بیخ و بن ممنوع می کنن و برای شکار هم نحوه به بهشت و جهنم رفتن را توضیح میدن . خودشون میخوان که مردم رو به بی قانونی بیارن و همش دنبال انجام هر کاری از راه خلاف باشن . شکارچی مقید هم ممکنه یک سال دو سال دوام بیاره و شکار نرود آخرش چی ؟ تفریح دیگه ای هم که همراه هیجان لازم برای اون باشه وجود نداره پس میره دنبال کار غیر قانونی . خود کرده را تدبیر نیست . از همین جا تشکر میکنم از همه اونهایی که وقتی نمی تونن تصمیم سازنده بگیرن سریع از الفاظ ممنوع و حرام و گناه است و ….. استفاده می کنن . آفرین الان دیگه محیط زیست ایران نجات پیدا کرد, بروید و سرتون را با خیال راحت روی بالش بزارین ……….. ویلا سازی , معدن داری , چوب بری , آلوده کردن رودخانه ها و …………… اصلا کاری با محیط زیست نداره !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 17. حسام می‌گوید:

  شکار چه بصورت مجاز و چه غیرمجاز تا امروز به عنوان یک عمل غیراخلاقی، شنیع و به دور از انسانیت شناخته میشده

  به امید خدا با تصویب ممنوعیت شکار، به زودی شکار به غیر از عملی زشت و غیر انسانی به عملی کاملا غیرقانونی هم جرم تبدیل خواهد شد

  آن وقت دیگر فعل شکار کاملا معادل فعل دزدی است و هیچ جنبه قانونی حتی در حد محدود هم نخواد داشت

  داغ Thumb up 37 Thumb down 37

  • کمال می‌گوید:

   این دیدگاه شماست چرا به عموم مردم تعمیم می دهید . هزارتا کار خلاف شرع توی همین خیابانهای مملکت داره انجام میشه , شاید هم جلوی چشم خود شما دوست عزیز , اما حاضر نیستید از این الفاظ براش استفاده کنید . بعد شکار شنیعه و جرمه و غیر انسانی محسوب میشه ؟ بنده خدا , به خاطر خودخواهی امثال من و شما میدونین روزانه چند ده هزار قطعه مرغ و راس گوسفند سلاخی میشه ؟پرورشی هستن , درست . اما اونا هم جون دارن , حق حیات دارن , گناه دارن ولی همون خوی شکارچی گری شما باعث میشه با پای خودشون و بی دفاع ( نه میتونن پرواز کنن نه فرار کنن و نه هیچ آزادی عملی دارن ) به سلاخ خونه برده بشن ( صید از پی صیاد دویدن عجب است ) . خوبه من هم کورکورانه بگم ازامروز به بعد به امید خدا خوردن گوشت و کباب و هرگونه مورد وابسته حرام و شنیع است و کسی دنبالش نره !!!!!!!!!! راه کار این داستانها نیست که شما و امثالهم میگین . راه حل غنی سازی و حفظ ریست گاه ها و بعدا بهره برداری مناسب و به موقع هستش . دنبال راه کار باشیم نه اینکه سریع با ربط هر مساله ای با بهشت و جهنم رفتن , صورت مساله را پاک کنیم .

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

 18. مرتضی می‌گوید:

  با سلام
  با جناب میثم کاملاً موافقم والا بخدا هرجا که پا میزارم تو هرمنطقه ای چه آزاد وحفاظت شده وپارک ملی طرف خیلی راحت مجوز جاده سازی و بهره برداری معدن( که البته درکنار معدن محیط زیست منطقه وحیونشم بنام میشن) میگیره وشروع بکار ویا علی…
  جناب آقای رئیس مجلس چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  شما تو لحظه صدور این مجوز کجایی اونجا فکر تنوع زیستی اون منطقه رو کدوم کارشناسی کرد که حالا توی همایشها چوب توی سرشکارچی مجاز میزنید غیرمجازه که تکلیفش روشنه میره کارشو انجام میده حالا خواه شما یکسال لغو پروانه کنی خواه ده سال …..
  خشکسالی یکطرف شکارچی مجاز وغیر مجاز یکطرف اونم دوره ای میگذره ولی مجوز بهره برداری معدن و جاده سازی هزار طرف چون دیگه همیشه هست.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 2

 19. رامین می‌گوید:

  آقا سعید کاملا صحیح مطالب و عنوان کردی
  آزاد شدن بهره برداری از معادن بویژه در مناطق کوهستانی برابر است با تخریب و نابودی جنگل ها و گونه های گیاهی و جانوری .
  اما در کل با ممنوعیت شکار برای مدتی در کنار ممنوعیت صدور جواز جدید حمل سلاح کاملا موافق بوده و مطمئن هستم همین الان نیز بسیاری از شکارچیان دلسوز سالیانی است که از شکار حیوانات دست کشیده اند .

  داغ Thumb up 11 Thumb down 14

 20. جمشید ازخوی می‌گوید:

  ایشان از اواخر سال ۱۳۸۶بعنوان رئیس قوه مقننه بر این صندلی تکیه کرده اند و با توجه به اینکه تبار ایشان ییلاق خوش آب و هوای لاریجان در استان مازندران در فاصله ۴ساعت از پایتخت است ،اینقدر دیر متوجه وضعیت اسف بار حیات وحش و منابع طبیعی و رفتار غیر معقول،حد اقل با اقلیمی که در روز گاری نه چندان دوراز حیث غنای وحوش و جنگل، افسانه خاص و عام بوده و اکنون بحال نزار افتاده ،جای تامل و تاسف بسیار دارد و بهیچ عنوان پذیرفتنی نیست.از زمان کشف نفت در ایران تمامی بودجه ها در این مملکت نفتی بوده و محدود به دوره دولت تدبیر وامید نبوده و نخواهد بود .!باید از دولت مردان ترکیه یاد گرفت که چگونه سیستمی را بدون داشتن معادن زیر خاکی! و رو خاکی !توسط معمار ترکیه نوین” تورگوت اوزال “توانسته اند تا رتبه ۱۷اقتصادی جهان ارتقا دهند !وبرای رسیدن به رده ۱۰اقتصاد برتر جهان خیز بردارند.!….اکنون، ما دور هم جمع شده ایم تا بعوض ارتقا این سازمان به سطح وزارت به اطلاع برسانیم که محدودیت بودجه داریم.!!!

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 0

  • Azimi می‌گوید:

   دوست گرامی، جناب جمشید
   اینکه همیشه در کامنت هایتان اصول و ادب را مدنظر دارید، مایه ی مباهات است.
   بنده فکر نمی کنم جناب آقای لاریجانی رئیس مجلس و برخی مسئولین، هنوز اهمیت حفظ محیط زیست را درک کرده باشند. بلکه برخی تحرکات اخیر ایشان در خصوص محیط زیست، به خاطر سر زبان افتادن مسائل محیط زیست میان مردم و انتقادهای وارده بر عملکرد مسئولین است. به همین خاطر است که می گوییم باید مسائل مربوط به محیط زیست مانند دیگر مسائل (همچون مسائل اقتصادی، تورم ، قیمت ها و…) وارد بحث های روزانه مردم شود و عموم مردم اخبار مربوط به محیط زیست را دنبال کنند. اینگونه فشار بر مسئولین زیاد شده و می توان انتظار عملکرد های بهتری را داشت.

   اما مطمئناً اگر مسئله محیط زیست از مطالبات مردمی نباشد، مسئولین نیز به این مسئله به چشم تشریفات و مسائل جانبی می نگرند. به همین خاطر نباید مردم که یکی از اصلی ترین اهرم های فشار بر مسئولین در چارچوب قوانین است را فراموش کرد و اهرم دیگر رسانه ها هستند.

   البته پیش نیاز جلب مشارکت های مردمی، تغییر در دیدگاه آنان است که این وظیفه ی همه ی ماست. اما متأسفانه دوستان شکارچی به دنبال طرحی ضربتی و یک روزه هستند و می خواهند عملکرد سازمان بر اساس تفکر شکاربانی باشد و دوستان مخالف شکار نیز به دنبال طرح های بگیر و ببند هستند. و جالب اینکه هر دو این دوستان گلایه می کنند که چرا کار فرهنگی انجام نمی شود؟ چون همه ما منتظریم کس دیگری کار را شروع کند و هیچ کس آستین بالا نمی زند.

   جناب جمشید کشور ترکیه و همه ی آن کشورهایی که دوستان عنوان می کنند، از جایی شروع کرده اند، و ممکن است از امور کوچک نیز شروع کرده باشند، اما ما امور کوچک را تمسخر می کنیم و فوراً قصد داریم یک طرح تحول عظیم را اجرا کنیم و می خواهیم یک شبه ره صد ساله را برویم.

   (البته پیش از اینکه این طرح عظیم را اجرا اکنیم بهتر است یاد بگیرم به جای رأی های مثبت و منفی، پیشنهادات و انتقادات و نیز ایده های خود را مطرح کنیم،زیرا همه چیز را همه گان دانند…)

   پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 21. kohgard می‌گوید:

  این بحث ها برای چیست؟
  شکارکشان محلی : ما همچنان به هرجنبنده ای شلیک می کنیم و عاشق گوشت شکاریم و در تمام فصول مشغول بکاریم.
  آقازاده ها و خارجی ها: داداش پول میدیم شکار میزنیم و می بریم اونهم از نوع مرغوب و در قلب قرق ها.
  شکارچیان قانونمند: هر چی که سازمان محیط زیست تصویب کنه ما می گیم چشم ….
  طرفداران محیط زیست : می سوزیم و می سازیم و اشک حسرت برگونه داریم .
  حال تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل!!!

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 10

 22. فاتح می‌گوید:

  احسنت به رئیس مجلس..میبینم که شکارچی ها ترسیدن..

  داغ Thumb up 34 Thumb down 38

 23. ابی می‌گوید:

  سلام
  رو اینجور حساب کتاب باید سوار ماشین شدنو ممنوع کرد چون اون بیشتر از شکار داره جون حیوونارو میگیره پس منطقی باشید
  عزیزان

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 15

 24. یاکریم می‌گوید:

  دیگه یا کریم و کبوتر قرقاول در امانند

  داغ Thumb up 5 Thumb down 13

 25. سهراب قرائی می‌گوید:

  با این کار فقط شکارچیان مجاز محروم میشوند و همچنان شکار و صید غیر مجاز ادامه خواهد یافت

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 2

 26. شص می‌گوید:

  جناب آقای لاریجانی که خیلی برمدیریتش اعتقاد داشتم بعید دیدم از شما چرا….. ! براساس کدام یقین خیل عظیمی از شکار چیان مجاز که خود حامی طبیعت هستن را تفنن کار دانستی ,فرض بر تفنن عده ای بگذاریم آیا شادی و تفریح وشادابی فقط باید مال مردم کشورهای باشد که مسیر کوچ پرندگان است و همگام با کشورهای سلطه گر ما هم مردم خود را در تحریم بگذاریم .
  سرور عزیز درشمال کشور چه میگذرد دل تمام شکارچیان مجاز را هم به درد آورده وچندسالی هست که داد به ناکجا آباد میزنند
  آنچه باعث نسل کشی و اندوه است دامهاو قایقهای موتوری که شب هنگام با مجوز نانوشته وارد شده و در هر شب به تعداد کل فصل شکار شکار چیان مجاز زنده گیری و نسل کشی انجام میدهن.
  باید توجه داشت باشی پرندگان شکار شده در بازار فریدونکنار زنده گیری شده یا با تفنگ ……..پس به کدامین گناه

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

 27. شاهین می‌گوید:

  خبر خوبی هست که بالاخره مسئولین بلند پایه مملکتی هم به ضرورت حفاظت از محیط زیست پی برده اند که البته این مهم مرهون زحمات همه دوست داران طبیعت و حیات وحش از جمله همین سایت خوب دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران هست.
  البته بحث ممنوعیت ۵ ساله شکار را سال گذشته گروهی از عزیزان علاقه مند به این حوزه مطرح کردند و من واقعاً تعجب می کنم چرا برخی دوستان به حرفهای آقای لاریجانی در این مورد خاص ایراد وارد می کنند!!!
  مگر این همان چیزی نبود که می خواستیم حالا که رئیس قوه مقننه آن را مطرح می کند همه باید از آن حمایت و پشتیبانی کنیم و به استقبال آن برویم.
  به هر حال نتیجه آن تلاشها گویا تا حدودی ثمر داده و امروز یکی از روسای قوای سه گانه کشور که شاید در گذشته اساساً آشنایی زیادی با حوزه محیط زیست هم نداشته امروز طرح ممنوعیت شکار را مطرح می کند.
  این به نظرم جای خوشحالی داره که به دلیل اطلاع رسانی طبیعت دوستان تا حدودی دیدگاه مسئولین به محیط زیست عوض شده است.
  البته من هم میدانم که هنوز تا وضعیت مطلوب فاصله بسیار زیادی وجود داره
  همینکه آقای لاریجانی می فرمایند که در برخی جاها ما مجبور هستیم برای توسعه کشور از محیط زیست چشم پوشی کنیم یعنی هنوز هم بطور کامل مسولین ما ضرورت انکار ناپذیر حفظ محیط زیست رو به زوال ایران را درک نکرده اند ولی باز هم تاکید می کنم شرایط خیلی بهتر شده شاید ۲ سال پیش آقای لاریجانی اصلاً به موضوعی مانند شکار یا محیط زیست و ضرورت حفاظت از آن فکر هم نمی کردند ولی امروز خود ایشان و برخی دیگر از مسولین نگاه جدیدی به این حوزه دارند که جای خوشحالی و امیدواری است.

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 20

 28. مرد هزار چهره می‌گوید:

  شکار مجاز که تقریبا بیشتر از پنج ساله که ممنوع است( با توجه به وضعیت صدور پروانه ها )، فکری به حال شکار غیر مجاز بکنید جناب لاریجانی.منظور شما را از افزایش حقوق محیطبانان از طریق ساخت معادن نفهمیدم! یعنی چی؟

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 1

 29. جمشید ازخوی می‌گوید:

  آقای عظیمی،همو طن فرزانه و شهروند مسئول!!با قدر دانی از حسن نیت و مداقه شما،فرهنگ اجدادی این کهن بوم وبر، ادب رابزرگترین سر مایه میداند و اغلب به این خصلت بنده رانو اخته و می نوازند.!من با دقت و وسواس زیاد،با دانش اندک، ضمن رعایت آئین نگارش درست و با واژه گزینی وسواس گونه ،سعی دربه اشتراک گذاشتن دید گاه شخصی ضمن تمرین مدارا،در حال آموختنم.!هر چند که دوستان ناظر در دیده بان را فراوان زحمت داده ام.! اعتقاد راسخ دارم آفرینش با اندیشه آغازو با گفت و گو فرجام خواهد یافت.!!ضمن تائید دید گاه شما،با عقب گرد ۴۰ ساله به دوران پسا صنعتی در اروپا و آمریکای شمالی،با رصد عواقب و نتایج رفتار غیر اصولی و بهره کشی ظالمانه ازطبیعت خود و سایر ملل ذی نفوذ ،به ناگاه با بروز رخداد های ویرانگر و تحمیل خسارت های مالی و جانی ،با تغییررویکرد ،رفتار اصولی را در کنار ارزیابی های محیط زیستی نصب العین ساخته وسبب بازگشت ضربآهنگ زندگی در قالب تدوین و اتخاذ رعایت استاندارد های محیط زیستی و صدور آن به سایر ملل منجمله ایران در قالب دستور العمل های رنگین ایزو شده است.آنها زمانی بخود آمدند که هیچ جنبنده ای در رود های تمدن ساز ادر نایسه، راین،تیمزو پاریس یافت نشده و حیات آبزیان در شاخه ها وسر شاخه های دانوب دیده میشد،چهره ای که در اغلب رود ها و رود خانه های این ملک علی الخصوص شمال ایران رخ نموده است. وقس هذا،..اخیرا طبق یک نظر سنجی در آلمان فدرال محیط زیست دومین دغدغه ذهنی شهر وندان آنست.!!!!و من هم معتقدم محیط زیست دغدغه هیچ از سیاست گذران و دولت مردان این ملک نبوده و نیست.!

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 30. hanter می‌گوید:

  درمنطقه ما دردل منطقه شکارممنوع الوند معادن سنگ گرانیت همچنان لرزه براندام طبیعت ووحوش وغیروحوش انداخته .راستی که یک شهروچهل نرخه . اگرمنطقه تحت حمایت وحفاظت محیط زیست است فقط برای شکارچیان قانونمندومجاز است یابرای معدنچیان وشکارکشان نیز هست .ماکه مدتهاست خلاف این رامی بینیم وازدورنظاره گر تخریب ناجوانمردانه منابع خدادادوشکارغیرمجازوبیرحمانه شکارکشانیم وآب دهان قورت داده وانگشت دردهان چشم براه صدورپروانه قانونی شکاریم که آنهم ظاهرا خیالی است باطل .خداوند عاقبت همه ماراختم به خیر گرداند.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 31. kooshan می‌گوید:

  دوستان گرامی
  اولأ همه اینها فعلأ در حد نظر است و هنوز تصمیمی گرفته نشده است ممکن است احتمالات مطرح شده از طرف برخی دوستان بخصوص موافقان شکار درست هم باشند اما فعلا حدس و گمان بوده و واقعیت ندارند بنابراین بهتر است بر اصل آنچه که ریاست محترم مجلس اظهار داشته اند متمرکز شد و حول آنها گفتگو کرد

  نکته اول در سخنان ایشان این است که سازمان حفاظت محیط زیست را بدرستی مسئول و متولی حفظ نظم طبیعی کشور دانسته اند طبعأ خود ایشان بدلیل جایگاهشان در نهاد قانون گذاری کشور بیشتر از ما معترفند که برقراری این نظم در گرو در اختیار داشتن اقتدار و توان و امکانات مناسب این مسئولیت مهم است و تأکید ایشان بر وضعیت محیط بانان مؤید این موضوع است بنابراین سخنان ایشان را باید بفال نیک گرفت و منتظر تعامل مجلس و دولت در جهت رفع کمبودها و نیازهای سازمان حفاظت محیط زیست بود که اقدامی مثبت و درخور تقدیر است

  در مورد ایجاد تسهیلات معدن کاوی از طرف سازمان حفاظت محیط زیست گرچه ایشان بر لحاظ الزامات زیست محیطی تصریح کرده اند ولی باید توجه داشت اگر در منطقه ای فعالیتی آغاز شود توقف آن غیرممکن خواهد بود کما اینکه بسیاری از ساخت و سازها ، جاده کشیها ، راه اندازی معادن و امثالهم که بدون مطالعه و رعایت ملاحظات زیست محیطی انجام شده حتی بعد از مشخص شدن موضوع امکان اصلاح و یا توقف آنها بدلایل متعدد نظیر مخالفت مردم یا بهره بردار و کارگران شاغل و یا نهاد و ارگان و وزارتخانه ذیربط ممکن نکردیده و فقط منشأ منازعات همیشگی و بی نتیجه شده اند در مورد مناطق حساس در اختیار سازمان حفاظت باید بیشتر احتیاط کرد در شرایط فعلی که ضرورت رعایت ملاحظات زیست محیطی و دغدغه حفاظت از محیط زیست نه در نهادهای رسمی دولتی و خارج از دولت و نه در افکار عمومی و زندگی روزمره مردم کاملأ نهادینه نشده است هر گونه دستکاری این مناطق ریسکی خطرناک بوده و احتمال دارد اساس و دوام این مناطق مهم را به مخاطره اندازد بنظر میرسد اگر اقدامات رئیس جمهور محترم و وزارت خارجه در مذاکرات هسته ای بنتیجه رسیده و توافق نهایی بدست آید بسیار محتمل است که با لغو تحریمها و سایر محدودیتهای ناشی از آن بتوان با همکاری همه قوا و مدیریت صحیح و بهینه کردن نحوه مصرف درآمدهای نفتی و سایر منابع درآمدی مرتبط با آن ، عمده مشکلات اقتصادی کشور را حل کرد و در این صورت شاید نیازی به معدن کاوی در این قبیل مناطق طبیعی ارزشمند نباشد در مورد مناطق با اهمیت و حساسیت کم هم هر نوع دستکاری و دخالت باید با مطالعه و بررسی و اخذ نظرات کارشناسان مخالف و موافق صورت گیرد

  در مورد ممنوعیت موقت شکار نیز این مهم می بایست بدور از شائبه های تبلیغاتی و طی تعامل و گفتگو در سطح ملی و سنجش نظرات و آرای مختلف و با بررسی و مطالعه کارشناسان انجام شود مبنا و اساس هر اقدام می باید بهبود و ارتقای سطح حفاظت از حیات وحش کشور باشد و لازم است صداهای متفاوت شنیده شود درباره ممنوعیت موقت شکار یک نکته مهم وجود دارد اگر این قانون نهایتأ تصویب و اجرا شود بر شکارچیان قانونمند است که آن را محترم بشمارند حتی اگر در نظر آنان ایراد اساسی داشته باشد زیرا عدم رعایت آن با هر توجیه و بهانه ای قانونمندی خود آنها را زیر سؤال خواهد برد

  ضمن اینکه راه برای ابراز مخالفت مدنی و تلاش قانونمند برای اصلاح و یا تغییر آن باز است ، آنانی که بمحض شنیدن هر احتمال ممنوعیت موقت شکار بلافاصله تهدید به شکار غیر مجاز می کنند را نمی توان شکارچی قانونمند دانست فرد قانونمند جدا از نوع فعالیتی که در اجتماع دارد کسی است که در هر حال و بدون توجه به تمایلات شخصی خویش به قانون احترام گذاشته و آن را رعایت میکند کسی که خود را شکارچی یا شکارچی مجاز و قانونمند می خواند و مدعیست با متخلفین کشتارگر تفاوت دارد اما هشدار داده و تهدید می کند که در صورت تصویب چنین قانونی به شکار غیرمجاز روی آورده و در حقیقت به کشتارگران حیات وحش ملحق می شود را نمی توان مصداق صفت قانونمند دانست اینها را بدرستی می توان ” متخلفین بالقوه ” نامید که در زمان و موقعیت مقتضی ” بالفعل ” خواهند شد ، شکارچیان قانونمند دقت داشته باشند که این سنخ تفنگ بدستان در صورت راه یافتن به جمع شان وجهه آنان را نیز خدشه دار خواهند کرد.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 32. kooshan می‌گوید:

  نکته ای مهم که در جهت تکمیل مطالب پیش گفته ضروری است مورد توجه قرار گیرد در نظر گرفتن تمهیدات و سازوکاری است که در صورت تصویب و اجرای ممنوعیت موقت شکار بتوان از طریق آن لااقل از بخش عمده تخلفات قانون شکنان و کشتارگران حیات وحش ممانعت بعمل آورد والا این تصور بحق در ذهن شکارجیان قانونمند ایجاد خواهد شد که هدف از اجرای این قانون نه صیانت از حیات وحش کشور بلکه نیات و مقاصد دیگری است

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 33. داریوش می‌گوید:

  ها پس بگو معدن ها رو میخوان

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 34. رضا می‌گوید:

  بابا اینهمه مقاله نویسی برای چیه ، محیط زیست آخرین اولویت توسعه پایدار والسلام ختم کلام

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 35. محمود می‌گوید:

  به به …..دمشون گرم…..حالا شکار رو هم ممنوع کردن…روستاییان وعشایر محترم که همه فصول شکار میفرمودند به همراه آقازاده ها با خیال راحت شکار کنن…شکارچیان مجاز هم که سالها قانونی شکار میکردن سماق تناول بفرمایند…..جور جورشششششد

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 36. داریوش می‌گوید:

  پنج سال که پایان بپذیره چی؟ دوباره شکارچیها به اندازه ۱۰ سال شکار کنن؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 4

 37. حسین می‌گوید:

  میدونید چرا داره طبیعت ما از بین میره ؟ چون جایی نیست که علاقه مندان به تفنگ بتونن خود رو در آن تخلیه کنن از این رو به طبیعت روی آورده و موجبات خسارات جبران ناپذیر میشن از این روی باید مسولان محیط ها و پارک های شکار مصنوعی رو تاسیس کنن که علاقه مندان در آن انرژی زائد خود را تخلیه کنن و به جون طبیعت نیفتن

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 38. امیر حسن می‌گوید:

  ایا تصویب شده

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>