طرح «نکاشت» در ۵۰ هزار هکتار از اراضی زراعی دریاچه ارومیه اجرا می شود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: سخنگوی ستاد احیای دریاچه ارومیه گفت: طرحی موسوم به طرح «نکاشت» در ۵۰ هزار هکتار از زمین های زراعی حوضه آبریز دریاچه ارومیه در زرینه رود اجرا می شود.

به گزارش ایرنا، داود رضا عرب اظهار کرد: اجرای طرح نکاشت جزو مصوبات دولت است که در راستای نجات دریاچه ارومیه به تصویب رسیده است.

وی افزود: در طرح نکاشت قرار است در ۵۰ هزار هکتار از اراضی زراعی در بخش زرینه رود به اجاره دولت درآید و خسارتی که از نکاشتن محصول متوجه صاحبان اراضی می شود به آنان داده شود تا آب مورد استفاده جهت زراعت در این بخش به دریاچه ارومیه برسد.

وی ادامه داد: اعتبار در نظر گرفته شده برای طرح نکاشت ۲۵۰ میلیارد تومان است که دولت آنرا تامین می کند. این طرح سه ساله و موقتی است اما میزان مبلغ خسارت افرادی که زمین های زراعی خود را نمی کارند فعلا یک ساله پرداخت می شود.

عرب گفت: طرح نکاشت جزو ۲۶ مصوبه ستاد احیای دریاچه ارومیه است که اجرای آن در زمان کشت پاییزه یعنی از آبان ماه آغاز می شود.

وی افزود: مجری این طرح استانداری های آذربایجان غربی و شرقی است و ستاد احیای دریاچه ارومیه بر آن نظارت دارد.

به گفته وی صاحبان این اراضی کشاورزی می توانند کشت دیم که به آب نیاز ندارد، انجام دهند.

عرب درباره وضعیت کنونی دریاچه ارومیه گفت: اکنون دریاچه ارومیه بدترین روزهای خود را سپری می کند که امیدواریم هر چه زودتر شاهد بارندگی در این منطقه باشیم.

دریاچه ارومیه بزرگ ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا است. آب این دریاچه عمدتا از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.

این دریاچه چند سالی است با بحران خشکی مواجه شده و هم اکنون بیش از ۹۵ درصد آب خود را از دست داده است. در حال حاضر ستاد احیای دریاچه ارومیه با تصویب ۲۶ پیشنهاد در قالب مصوبه در تلاش برای نجات این حوضه آبی ارزشمند است.

+96
0
  

12 دیدگاه

 1. مرغ زنبورخوار می‌گوید:

  کلا ما ملت نوشدارو پس از مرگ سهرابیم…

  نخبه ترین شاعر مملکت ما فردوسی، خوب ما را می شناخته!
  که در شاهکار تراژدی شاهنامه، به این صفت ما ملت پرداخته است!

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 2. مجید(حیوانات نگین های آفرینشند) می‌گوید:

  هرچند خیلی دیره ولی دعا کنیم جواب بده

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 3. زهره می‌گوید:

  امیدواریم که بقیه راهکارهای نجات احیای دریاچه ارومیه هم مانند این طرح مثبت اجرایی گردد. با تشکر فراوان از تمام کسانی که در راه نجات دریاچه باشکوه ارومیه اهتمام می ورزند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 4. یاشار از تبریز می‌گوید:

  دیروز و امروز باران خوبی هم در استان بارید.
  هرچند تاثیر چندانی ندارد ولی باز از هیچی بهتره

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 5. مصطفی منافی می‌گوید:

  بهترین راه درحال حاضر کشیدن آب از خزر تا دریاچه ارومیه ست…جالبه که بدونید دریای خزر از طریق ولگا راه داره به آب های آزاد پس آبش ته نمیکشه…البته اگه برادران روس با ما همکاری کنن و کانال رو باز کنن برامون!

  داغ Thumb up 4 Thumb down 7

 6. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  ن که نفهمیدم این گزارش یعنی چه اما رودها را آزاد بگذارید در مسیر آنها بدون برنامه و مطالعه سد نسازید بگذارید طبیعت کار خودش را بکند همه چیز درست میشود
  من متوجه نمیشوم آیا چیزی جز آب مشکل دریاچه ارومیه را حل میکند ؟!
  چرا آب سدها را بسمت دریاچه باز نمیکنند ؟ مگر نباید چایین دست سدها سهم آب خود را داشته باشند ؟ واقعآ برای من گنگ است ؟

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 7. جمشید ازخوی می‌گوید:

  ایکاش بجای احداث میانگذر در قبال کوتاه کردن ۲۰ دقیقه ای فاصله ارومیه _ تبریز و احداث خط آهن یکطرفه ! روی پل با در نظر گرفتنصرفه جوئی در مصرف سوخت های فسیلی در مقابل از دست رفتن دریاچه ، تعطیلی صناعت زراعت و باغداری (معیشت پایدار اهالی) ،رکود گردشگری سلامت و طبیعت گردی و ایرانگردی ،… و در نتیجه عدم تولید ثروت و ارزآوری ، با احداث یک پل معلق نظیر دروازه طلائی در شهر سانفرانسیسکو ایالت کالیفرنیا یا پل معلق آتاتورک در تنگه بسفر استانبول این فاجعه محیط زیستی رخ نمیداد.ایکاش.!!!! آنوقت همه را در کنار هم داشتیم.!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

  • امیر می‌گوید:

   احداث پل هم زیباتر بود وهم سازگار با محیط زیست ولی متاسفانه خیلی از تکنوکراتهای ما فکر میکنند بالاترین علم روز دنیا را دارند نمونه اول همین دریاچه ارومیه ونمونه دوم وضعیت حوضه زاینده رود و نابودی پوشش گیاهی جنگلهای شمال وزاگرس (غرب کشور ) ایا همه این اتفاقات را میتوان به حساب خشکسالی گذاشت

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 8. hasan می‌گوید:

  بعداز مرگ سهراب

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>