نشست ویژه بررسی و ساماندهی صید غیرمجاز پرندگان در فریدونکنار برگزار شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: جلسه ویژه بررسی مسائل و ساماندهی صید غیرمجاز پرندگان در فریدونکنار صبح امروز در سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد.

به دنبال آغاز فصل مهاجرت پرندگان و شروع فعالیت صیادان و بازار پرنده فروشان فریدونکنار و اعتراض طرفداران محیط زیست به روش های غیرقانونی صید پرندگان، صبح امروز جلسه ای با حضور سرهنگ حمیدرضا خیلدار فرمانده یگان محیط زیست، مجید فدایی مدیرکل روابط عمومی، محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی و کارشناسان دفتر حیات وحش سازمان محیط زیست، دکتر ناصر مهردادی مدیر کل، کارشناسان و فرمانده یگان محیط زیست استان مازندران و نمایندگانی از سازمان های مردم نهاد حامی محیط زیست در محل سازمان برگزار شد.

در این جلسه مسائل و مشکلات موجود در زمینه صید غیرمجاز پرندگان از طریق روش های غیرقانونی، تلاش های صورت گرفته و راهکارهای پیش رو جهت ساماندهی دامگاه ها و بازار پرندگان فریدونکنار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران در این نشست ضمن اعلام مشکلات متعدد موجود و موانع پیش رو برای حل معضل فریدونکنار، اظهار داشت: ما بدون ورود جدی و همراهی طرفداران محیط زیست و سازمان های مردم نهاد دوستدار طبیعت قادر به حل این معضل ریشه دار نخواهیم بود.

دکتر مهردادی همچنین از انجام مذاکرات صورت گرفته با مسئولان رده بالای استان از جمله استانداری، مازندران، فرمانداری شهرستان های مرتبط، شورای تامین و نهاد انتظامی در خصوص مشکل صید پرندگان در فریدونکنار و و مصوبات امیدوار کننده ای در این زمینه خبر داد.

سرهنگ حمیلدرضا خیلدار فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست نیز جمع آوری تورهای هوایی و برخورد با تخلفات گروهی از صیادان و مقاومت آنها در برابر قانون را وظیفه نیروی انتظامی دانست و گفت: در صورت دریافت مصوبه شورای تامین استان در مورد ساماندهی دامگاه های فریدونکنار، با فرمانده انتظامی استان در مورد برخورد قانونی با متخلفان و جمع آوری تورهای هوایی وارد مذاکره خواهیم شد.

برای اطلاع از وضعیت صید پرندگان در فریدونکنار اینجا و اینجا کلیک کنید.

+26
0
  

23 دیدگاه

 1. وحید.ب می‌گوید:

  معضل قتل عام پرندگان با تور تنها به تالاب های استان مازندران و شهرستان فریدون کنار ختم نمیشود متاسفانه همه ساله تخلفات وسیعی در بین مردم و برخی ضابطین در استان گیلان صورت میگیرد.
  مبارزه با آن نیازمند حضور مسئولان در بین مردم است. ساده لوحانه است اگر فکر کنیم که بدون گفت وگوی موثر با خاطیان قضیه حل شود.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 2. مهسا می‌گوید:

  به سهم خودم ممنونم که بی تفاوت نسبت به این جنایات در حق پرندگان نیستید و جلسه برای چاره اندیشی ترتیب میدهید
  امیدوارم این بساط شوم را بتوانید برهم بزنید هرچه سریعتر تا کار و جلسه تان ارزش واقعی پیدا کند
  به عمل کار براید.. موفق باشید

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

  • زهره می‌گوید:

   شما بدرستی حق مطلب را ادا نمودید.
   در کنار این جلسات آگاهی رسانی در سطح استان بسیار حائز اهمیت است.
   به عنوان مثال یکی از دوستان عزیز بنده که ساکن ساری هستند بعد از سالها امروز تماس تلفنی داشتیم که من آدرس سایت دیده بان را به ایشان دادم که پس از رویت این خبر بسیار ناراحت شدند.
   ایشان (به دلیل مشغله فراوان کاری و زندگی) هیچ اطلاعی از این کشتارهای نسل برانداز پرندگان مهاجر نداشتند و بازار پرندگان را هم نمی شناختند.
   قدر مسلم اطلاع رسانی و آگاهی دادن اولیه پیرامون این اخبار وحشتناک به مردم ، عزم آنان را در همکاری و تشریک مساعی با محیط زیست و نیروی انتظامی جزم خواهد کرد.
   هر کجا که حضور پر شور مردمی باشد مشکلات با سرعت برق حل خواهد شد.

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 3. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  ظاهرا تو فریدونکنار حرف آخرو چاقو و قمه و چوب و چماق میزنه و با این جلسات هم بعید میدونم مشکلی حل بشه
  فقط چوب تر اونجا کاربرد داره و بس

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 4. علیرضا از سمنان می‌گوید:

  از حرف تا عمل فاصله بسیار است تا ببینیم چه اقدام اساسی صورت میگیره از این جلسه ها تو ایران زیاد برگزار میشه

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 5. reza می‌گوید:

  بابا از پارسال تا حالا کجا بودین حالا که دوباره قتل عام کردن جلسه گذاشتین.
  حالا که بعضی هاشون منقرض شدن .

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 6. فعال محیط زیست می‌گوید:

  بازم دم سازمان محیط زیست تو این دوره گرم که صدای دوستداران طبیعت رو میشونه و درهای سازمان رو بروی اونها نبسته
  بخاطر حرفشون جلسه میذاره و مدیراشو مجبور به پاسخگویی کرده
  دوره گذشته فعالان محیط زیست رو از در سازمان تو راه نمی دادن

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 7. محسن می‌گوید:

  سازمان محیط زیست یک ارگان دولتیه که مستقیم زیر نظر ریاست جمهوری هست این معنی نداره که دولت جلوی چندتا قاتل حیوانات رو نتونه بگیره…!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 8. بابک می‌گوید:

  امیدوارم جلسشون نتیجه عملی هم داشته باشه وفقط ب حرف ختم نشه

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 9. شهرابی می‌گوید:

  اول اینکه بدونیم این پرندگان مهاجر نه از برای ساکنان آن مناطق خاص که از برای این کره خاکی-آبی هستند
  مشخصا این متخلفین سودجو و زیرک در مقابل سازمان و قانون گردن کلفتی کرده و در مقابل دیگر مسئولین جهت جلب توجه و حمایت اشک تمساح ریخته و مظلوم نمایی می کنند!!
  بهتره خانم ابتکار جهت جلوگیری از این تخلفات فوق العاده گسترده خود وارد عمل شده و با استاندار و فرمانداری شهرستانهای مرتبط تماس بگیرند؛ ایشان به عنوان معاون ریاست جمهوری به مسئولان رده بالای استانی جهت مقابله با این تخلفات گسترده، نه درخواست بلکه باید دستور بدهند!
  خطاب به مسئولان سازمان و فرمانده یگان حفاظت فروش تاکسیدرمی گونه های مختلف جانوری و کشتار گونه های حمایت شده ملی و بین المللی یه تخلف خیلی بزرگ هست که نیاز به ساماندهی نداره! باید متوقف بشه؛ بهتره سازمان به وظایف خودش عمل کنه و جلوگیری از تخلف از وظایف سازمان در هر نقطه ای از ایران هست
  ممنون دیده بان عزیز

  داغ Thumb up 4 Thumb down 3

 10. مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

  دوصدگفته چون نیم کردارنیست….
  بقول قدماجوجه رااخرپائیزمیشمارند،بایددیدایاکردارشان باحرفشان یکیست؟
  ضعف درمقابل این دزدان وغارتگران انها راجری ترمیکند باید یکبار برای همیشه کارراتمام کرد…
  باکمک نیروی انتظامی واگرلازم شدارتش وبسیج ونیروهای مردمی بایدبراین دزدان بیشرم تاخت وبساطشان رابرچید،بنده خودم یک بسیجی هستم واگرلازم شدفراخوان دهند خود ودوستانم باکمال افتخاردرصف اول بااین غارتگران به مبارزه برمیخیزیم…..

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 11. درنا می‌گوید:

  به قول فرمایش تمام دوستان در کامنت های بالا بی صبرانه منتظر توقف کشتار پرندگان هستیم…
  هر یک روز تاخیر، در اقدام بازدارنده و جدی، هزاران پرنده را به مسلخ می برد.
  تمام فروشگاههایی که حیوانات تاکسیدرمی شده می فروشند باید بسته و جمع آوری گردند،
  حتی اگر دولت ملزم به پرداخت غرامت و خسارت به آنان باشد
  و فروش هر نوع حیوان تاکسیدرمی شده در اون منطقه باید به طور کامل ممنوع گردد.

  داغ Thumb up 7 Thumb down 9

 12. amir ali می‌گوید:

  سروران گرامی
  این نشست برایندی دارد و مصوبات آن اجرا هم می شود یا مثل همایشها است؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 13. سولماز می‌گوید:

  زود باشید همشونو کشتن . گناه دارن به خدا . عجله کنید تا اینها نسل این بیچاره هارو منقرض نکردن

  داغ Thumb up 5 Thumb down 4

 14. خرس می‌گوید:

  اینکه عده ای مثلاً شکارچی میتوانند جلوی کار قانونی یک ارگان دولتی را بگیرند همانقدر مسخره است که این نشست اگه فقط برای تسکین خاطر دل دوستداران محیط زیست باشد علاوه بر مسخره بودن بسیار دردآور است.هرگونه ممانعت از کار نیروهای محیط زیست حکم وجرم آن مشخص ونوع برخورد هم مشخص است اما تنها دلیل این یاغی گری ازسوی آدمهای فرصت طلب مثلاً شکارچی
  مقایسه نکردن اعمال آنها با تظاهرات بدون مجوز میباشد.و عدم برخورد قاطع را هیچ جوری نمیتوان به باور هیچ انسان دوستدار زندگی قبولاندکه اینجا استثنائ وجود دارد.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 15. مهدی چلانی می‌گوید:

  این جلسه و سایر جلسات در این خصوص یک دور باطل توسط سازمان محیط زیست است که البته برخی افراد و انجمن ها نیز بر ان دامن می زنند. مشکل اول، از جای دیگر است. متاسفانه در محیط زیست همیشه هر وقت خواستند جایی را درست کنند نه تنها موفق نشدند بلکه چند جای دیگه رو هم خراب کردند. چند نفر از افراد و گروه هایی در این جلسه بوده اند با این مردم، با فرهنگ اینها و با عقاید و باورهای اینها زندگی کرده اند؟ و چند نفر از اینها از درون این مردم و کاری که انجام می دهند مطلع هستند؟ با جرعت می گویم هیچ کدام. و خیلی جالب خواهد بود که این افراد جمع شده اند تا در مورد چیزی که نمی دانند یا حتا ندیده اند، نظر بدهند و تصمیم گیری کنند. یک دور باطل که جز نمایش و خرابکاری دست آوردی نخواهد داشت. متاسفم، هم برای این سازمان و هم برای این افراد. اینها دنبال جواب نیستند، دنبال وقت تلف کردن و شو دادن هستند.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

  • رضا می‌گوید:

   شما چند نفر و گروه را که در این جلسه شرکت کردند می شناسید آقای چلانی؟ و تا چه حد از مذاکرات جلسه آگاهید؟

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 2

 16. سعید می‌گوید:

  سلام به همه دوستداران محیط زیست
  یک ماه پیش صیادان محترم اقدام به نصب تور هوایی در مسیر حیوانات زبان بسته نمودند که بندگان خدا (محیط بانان )جهت جلوگیری از کار آنها اقدام نمودند ولی صیادان باتفنگ به استقبال آنها رفتند کسی چیزی گفت؟اقدامی کرد؟حالا که حیوانات شکار شدند،کشته شدند،سلاخی گردیدند،جلسه تشکیل دادند.آیا دفعه اول است که در مورد شکارهای بیرحمانه این پرندگان اینگونه اقدام میشود هر ساله که ما شاهدش هستیم هیچ خبری از یک اخبار امیدوار کننده نیست
  سعی شود نوش دارو پس از مرگ سهراب نباشیم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

  • میهمان می‌گوید:

   دوست عزیز سلام.
   جمع آوری تورها، احتیاجی به این همه نیرو از یگان حفاظت از محیط زیست و نیروی انتظامی نداشته و نخواهد داشت. با یک حکم قانونی از مراجع ذیصلاح که مطمئناً هیچ وقت صادر نخواهد گردید، با استفاده از هلی کوپتر می توان تمام تورهای موجود را از بین برد و جمع آوری کرد. پس همه اینها بهانه ای بیش نیست.

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 17. محمد مهدی ( مازنی ریکا ) می‌گوید:

  با سلام
  با این همه جلسه امسال شاهدیم که بیشتر از پارسال دام هوایی تو منطقه فریدونکنار هستیم!!!

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 18. M. Sohrabpour می‌گوید:

  اگر قرنهاست که قتل عام وحشیانه پرندگان مهاجرتوسط تورهاى هوایى در دنیا منسوخ شده، چرا دولت قدرتمند ما باید از جلو گیرى از این روش صید بیرحمانه و در تضادمطلق با تمامى اصول انسانى ، عقلانى، زیست محیطى، وجدانى و الهى عاجز باشد؟
  NGOهایى نظیر Ducksunlimited مبالغى بسیار گزاف صرف خرید تالاب ها، احیاء تالابها، تبدیل اراضى به تالاب ها، و…..جهت تکثیر میلیونها میلیون پرنده مهاجر مینمایند. وبعد چگونه است که ما چشمان خود را بسته و بخود با این راحتى اجازه میدهیم که نه تنها هیچ اقدامى جهت تداوم حیات این موجودات الهى نداشته باشیم، بلکه در نهایت قساوت قلب و با روشى کاملا” ناجوانمردانه و نابرابر و از طریق تورهاى هوائى دست بقتل عام بى رویه هر نوع پرنده بى دفاعى که در این مسلخ بیفتد بزنیم؟
  خداوند آخر و عاقبت این قماش از شکار کشها را بخیر کند!!!!!!

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>