موافقت سازمان محیط‌ زیست با تغییر کاربری جزیره آشوراده

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: جزیره آشوراده تنها بخش سواحل دریای خزر که از دخالت‌های غیر مسئولانه مصون مانده بود، قرار است به مرکز گردشگری تبدیل شود.

به گزارش همشهری، رئیس‌جمهور که هفته گذشته به استان گلستان سفر کرده بود، حین بازدید از این استان گفت: «پس از برگزاری چندین جلسه کارشناسی و با توافق مسئولان، جزیره آشوراده استان گلستان در دریای خزر با مراعات مسائل زیست‌محیطی به یک مرکز گردشگری تبدیل میشود.»

جزیره آشوراده بخشی از پناهگاه حیات‌وحش میانکاله محسوب میشود که در سال ۱۳۵۴ به‌عنوان ذخیرگاه زیست‌کره در فهرست یونسکو ثبت شد. این جزیره تنها جزیره در سراسر سواحل جنوبی دریای خزر است و از آنجا که در خلیج گرگان واقع شده بخش عمده تخم ریزی ماهیان خاویاری در این منطقه صورت می‌گیرد و از لحاظ شیلاتی اهمیت فراوانی دارد. علاوه بر این، آشوراده زیستگاه پرندگان کمیابی چون قرقاول، زنگلوله بال و ایستگاه زمستانگذرانی پرندگان مهاجر است.

اعلام خبر تبدیل شدن آشوراده به مرکز گردشگری، جامعه کارشناسان و فعالان محیط‌ زیست را بهت‌زده کرد. کارشناسان میگویند که واگذاری آشوراده و تبدیل آن به قطب گردشگری خطای بزرگ زیست‌محیطی است اما آنچه بیش از تصمیم رئیس‌جمهور باعث شگفتی کارشناسان محیط‌ زیست شد، موافقت سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اجرای این طرح است.

پیشینه

بخش جالب ماجرا اینجاست که آشوراده دوبار پیش از این هم تا آستانه واگذاری پیش رفته بود؛ بار نخست سال ۸۴ و اواخر دولت هشتم بود؛ زمانی که معصومه ابتکار، ریاست سازمان حفاظت محیط‌ زیست را بر عهده داشت. ماجرا از این قرار بود که یک شرکت گردشگری در سال ۸۲ مدعی مالکیت ۳۸۰ هکتار از اراضی آشوراده شد. مدیر آن شرکت ادعا کرد که اسناد مربوطه را از بنیاد … گرفته است. این درحالی است که میانکاله و آشوراده از سال ‌۱۳۴۹ به‌عنوان منطقه حفاظت‌ شده اعلام شده و هرگونه سندی مبنی بر مالکیت این منطقه یا بخشی از آن فاقد وجاهت قانونی است.

با وجود این، سال ۸۴ مدعیان مالکیت ۳۸۰ هکتار اراضی آشوراده با این ادعا که می‌خواهند آشوراده را تبدیل به کیش دوم کنند، توانستند در پایان دولت هشتم موافقت سازمان حفاظت محیط‌ زیست را برای اجرای طرح گردشگری در آشوراده جلب کنند. در آن زمان ریاست سازمان حفاظت محیط‌ زیست را معصومه ابتکار برعهده داشت.

با اتمام دولت هشتم و روی کار آمدن دولت نهم، فاطمه واعظ جوادی، رئیس وقت سازمان حفاظت محیط‌ زیست، با این طرح مخالفت کرد و با پیگیری از طریق مراجع قضایی و سازمان بازرسی کل کشور اجرای طرح گردشگری در آشوراده غیرقانونی اعلام شد و در سال ۸۶ جزیره آشوراده به سازمان حفاظت محیط‌ زیست بازگردانده شد.

ماجرای آشوراده تا سال ۹۰ مسکوت ماند اما با انتصاب محمد جواد محمدی‌زاده به ریاست سازمان حفاظت محیط‌ زیست، واگذاری آشوراده بار دیگر به یکی از مباحث جنجالی زیست‌محیطی تبدیل شد و در صدر اخبار زیست‌محیطی قرار گرفت. این بار مالک یکی از شرکت‌های فرآورده‌های لبنی وارد میدان شده بود با این رویکرد که ۵۰ هکتار اراضی آشوراده را تبدیل به منطقه گردشگری کند.

در آن زمان با حمایت‌های مسئولان وقت سازمان حفاظت محیط‌ زیست، آشوراده تا آستانه واگذاری پیش رفت اما مخالفت شدید بدنه کارشناسی سازمان حفاظت محیط‌ زیست و فشار رسانه‌ها مانع تغییر کاربری آشوراده شد و بدین‌ترتیب یکبار دیگر، آشوراده از تخریب مصون ماند.

در آن زمان یکی از منتقدان جدی واگذاری آشوراده معصومه ابتکار بود که ریاست کمیته محیط‌ زیست شورای شهر را برعهده داشت. در آْن زمان علاوه بر ابتکار، مدیران کل وقت منابع طبیعی و محیط‌ زیست مازندران هم با این طرح به‌شدت مخالفت کردند. این طرح مخالف دیگری هم داشت؛ علیرضا اورنگی، رئیس وقت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری هم حاضر به امضای تفاهمنامه‌ای نشد که رئیس وقت سازمان حفاظت محیط‌ زیست برای واگذاری آشوراده تنظیم کرده بود. بدین‌ترتیب اجرای طرح گردشگری در آشوراده ناکام ماند.

تصرف در منطقه حفاظت شده

پرونده تغییر کاربری آشوراده که گمان می‌رفت با روی کارآمدن دولت یازدهم (که یکی از شعارهایش حفظ محیط‌ زیست بود) برای همیشه مختومه اعلام شود، آبان‌ماه سال گذشته برای نخستین‌بار در دولت یازدهم از سوی معاون اول رئیس‌جمهور مطرح شد. اسحاق جهانگیری آبان‌ماه سال گذشته گفت که قرار است جزیره آشوراده با همکاری و مسئولیت سازمان میراث فرهنگی تبدیل به قطب گردشگری شود.

جهانگیری در حالی از تغییر کاربری آشوراده و تبدیل آن به قطب گردشگری سخن می‌گفت که این منطقه ۴۴ سال است به منطقه حفاظت‌شده تبدیل شده است. ضمن آنکه براساس طرح مدیریت جامع پناهگاه حیات وحش میانکاله که به پایمردی زنده‌یاد کامبیز بهرام سلطانی تدوین شد و به تأیید سازمان حفاظت محیط‌ زیست رسید ۷۰درصد عرصه‌های آشوراده جزو «زون حفاظت» است و دخل و تصرف در زون حفاظتی تحت هیچ شرایطی مجاز نیست.

همچنین بر اساس طرح مدیریت جامع پناهگاه حیات وحش میانکاله، حتی در زون تفرج هم نباید بازار، هتل و سایر کاربری های گردشگری ساخته شود. این در حالی است بر اساس طرحی که قرار است در آشوراده اجرا شود، پیست دوچرخه‌سواری و اتومبیلرانی، احداث هتل و بازار هم پیش‌بینی شده است. علاوه بر این، با اجرای این طرح، بخشی از ساحل جزیره آشوراده که ایستگاه زمستانگذرانی پرندگان مهاجر است به قایقرانی و ایجاد پلاژ شنا اختصاص یافته است. درحالیکه در طرحی که قرار بود در دولت دهم در آشوراده اجرا شود، متقاضی اجرای طرح گردشگری متعهد شده بود که هتل، بازار و سایر مراکز مرتبط را در بندرترکمن احداث کند.

0
-615
  

68 دیدگاه

 1. M. Sohrabpour می‌گوید:

  به آن جانداران بباید گریست …………..که فریاد رس را ندانند کیست

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 0

 2. امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

  یعنی من مرید این کارشناسان محیط زیست !!! شدم …
  آشوراده رو می خوان بکنن سایت گردشگری ، بعد بدون هتل و غیره ، اون شرکت گردشگری هم گفت چشم !!!
  بازدید کننده ها می خوان شب توی چادر بمونن احتمالا …
  خدا رو شکر این مشکل بزرگ زیست محیطی هم توسط کارشناسان !!! اداره محیط زیست حل شد ..
  خیلی هم خوب …
  این پول چه هااا که نمی کنه …

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 4

  • farhad می‌گوید:

   این کار ربطی به کارشناسان محیط زیست نداره.
   این تصمیم در سفر اخیر ریاست محترم جمهور به گرگان گرفته و ابلاغ شده و به عنوان یک کارشناس محیط زیست فقط میتوانم بگم متاسفم که حرفها با اعمال چقدر متفاوته.
   کجاست حفظ محیط زیست که شعار میدادن و دارن میدن؟
   همش تبلیغاته

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 3

   • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

    فرهاد جان ، منظور بنده همون مشاوران رییس جمهور و سازمان محیط زیست هست …

    پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

    • کاکتوس می‌گوید:

     آقای فرهاد شما و امثال شما خود را ناراحت نکنید چرا که اگر این عده ای که دست به این کار زده اند اگر تنها اندکی تفکر میکردند متوجه می شدند که سواحل شمالی ایران از توریست و گردشگری بیش از حد رنج میبرد نه از نبود آن!!
     دیده بان یه تحقیقی بفرمائید ببینید پای اون شرکت معروف که میگفتند زمین خواری در خراسان کرده و هم اکنون هم در حال خشک کردن بخشی از آبهای خلیج فارس برای ساخت و ساز و هر روزم در صدا و سیما با افتخار تبلیغ میکنه… پای اون آغازاده ها در این پروژه نیست!!!؟
     البته جالب ترین چیز اینجاست که در برنامه اصل ۵۰ اگر اشتباه نکنم وقتی رئیس اداره محیط زیست گلستان روی خط آمد اعلام کرد با رعایت مسائل زیست محیطی این اقدام انجام میشود! من فکر میکنم اینها آن قدر کوته فکر هستند که فکر میکنند رعایت مسائل زیست محیطی در تعبیه دیدن چند سطل زباله برای گردشگران خلاصه میشود!!
     اینجاست که آن حرف تکراری شایسته سالاری در جامعه ما خود را نشان میدهد اما چه سود که عده ای با حرف هایشان گنجشک را رنگ میکنند و جای قناری به ملت می فروشند!!
     گویا عده ای ایران را با سر خرمن اشتباه گرفته اند!!

     پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 3. محمّدحسن می‌گوید:

  گندشو درآوردن دیگه…

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 0

 4. علی می‌گوید:

  فقط یه تپه آباد مونده که …

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 0

 5. درنا می‌گوید:

  سازمان محیط زیست از اهداف و کارکردهای اصلی اش فاصله گرفته،
  و بیشتر فعالیتهای آن، جنبه تبلیغاتی، نمایشی و سیاسی به خود گرفته.
  متاسفم…

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 5

 6. پلنگ سبزوار می‌گوید:

  نه توروخدا واگذار کنید بره
  اصلا چطوره مناطق حفاظت شده رو واگذار کنید به بخش خصوصی..
  پرنده های مهاجرم که خاستن بیان تابلو بزنید این مکان فروخته شده جهت فرود یا استراحت به مناطق دیگر مهاجرت کنید !
  یا به کشور دوست و همسایه افغانستان بروید
  با تشکر جمعی از دوستداران محیط زیست

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 2

  • reza می‌گوید:

   آقا پول میدونی چیه؟
   ویلا می دونی چیه؟
   زمین تنیس شخصی می دونی چیه؟
   باغ وحش شخصی میدونی چیه؟
   پس کشوری که اقتصاد داقون داره باید از گوشت خودش بخوره

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 7. دوست طبیعت می‌گوید:

  دست در دست هم دهیم به کین میهن خویش را کنیم نابود

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 0

 8. بنده خدا می‌گوید:

  همینه دیگه
  هوشیار بشید و بیدار
  هرجا نشینید و فریاد بزنید شکارچیان عامل انقراض حیات وحش هستند.
  تا بوده همین بوده.
  آهای فعالان محیط زیست آهای کسانی که دلتون برای محیط زیست مثلا میسوزه بیدار بشید
  از این و اون نیست از ماست که بر ماست

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 4

  • مصی می‌گوید:

   بله واقعا از ماست که بر ماست…

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

  • یک زمین برای همه می‌گوید:

   از آب گل آلود ماهی نگیرید.

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 9

  • محسن می‌گوید:

   جانا سخن از زبان ما میگویی
   واقعیت واژه ای است که هرچه بخواهی پنهانش کنی بیشتر نمایان میشه
   این نتیجه صبوری شکارچیان قانون مداره که این همه اتهامات را شنیدند و دم نزدند حساب شکارکش ها را به پای اونا گذاشتن و چیزی نگفتن حالا تحویل بگیرند عاشقان طبیعت و برخورد کنن اگه راست میگن

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 6

   • معین می‌گوید:

    جناب محسن لطفا از آب گلالود برای شکارچیا ماهی نگیرید
    شکارچی و تخریب گر هر دو عامل نابودی محیط زیست هستند
    طرفداران محیط زیست هم با شکارچی و هم با تخریبگر زیستگاه با هردو مبارزه می کنند و به امید خدا طبیعت کشور را از شر هر دو رها می کنند

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 10

    • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

     بله معین جان ، به سختی هم دارین مبارزه می کنین …
     خسته نباشین …
     با این شدت اگه با داعش مبارزه کرده بودین تاحالا اثری ازش باقی نمونده بود !

     پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

     • معین می‌گوید:

      جناب امیرعلی
      کامنت و دیدگاه بسیار سطحی و بی محتوایی درج فرمودین !
      از شما بعید بود !
      اگر هم خواستین خوشمزه بازی در بیاورید باید بگم که اصلا با نمک نبود!
      ولی فکر می کنم بیشتر از روی مواجهه با واقعیت و عدم توانایی شما در پاسخگویی بود

      پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 8

     • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

      شما هر جور دوست دارین فکر و برداشت کن …
      فعلا که شما و امثال شما برای تخلیه روحی حاصل از مشکلات روزمره و آرامش اعصاب دارین حسابی توی این آب گل آلود ماهیگیری می کنین و واقعا هم صیادان ماهری هستین …
      دست مریزاد و عذر خواهی می کنم در برابر کامنت حکیمانه و گوهربار شما کامنتی سطحی و بی نمک ارسال کردم …
      عفو بفرمایید ای بزرگ کامنت نویس …

      داغ Thumb up 7 Thumb down 7

     • مصی می‌گوید:

      امیر علی جان کاسه داغ تر از آش شنیدی؟… شکارچی واقعی هرگز خرابکار نیست که آقا معین با طرفداراش میخواد باهاشون مبارزه کنه شکارچیان واقعی خود بخشی از دوست‌داران حیات وحش هستند پس با خرابکاران طبیعت جمع نبندید.!!!

      داغ Thumb up 4 Thumb down 7

     • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

      درود بر شما جناب مصی

      داغ Thumb up 3 Thumb down 4

  • مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

   دلمون خوش بود که این دولت ، دولت تدبیر و امید هست و دیدگاههایش با دولت قبل زمین تا آسمان تفاوت دارد و مطابق شعارهائی که میدادند دغدغه اصلیشان محیط زیست است و مسائل زیست محیطی در اولویت کارهایشان قرار دارد….
   اما زهی خیال باطللللل………
   همانطور که قبلا هم گفتم: پول، پول و باز هم پول…….
   محیط زیست کیلوئی چند؟؟؟؟؟ اینها همه شعار و تبلیغات است…
   افسوس و صدها هزار افسوس بر اینهمه خوش باوری و ساده انگاری ما ایرانیان….

   پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 0

   • kooshan می‌گوید:

    دوست گرامی _ آقای مهدی حامی حیات وحش
    ممکن است برداشت شما این بوده ، تصور نمی رود که ایشان در زمان تبلیغات و یا در مناظرات حفاظت از محیط زیست را دغدغه و برنامه اصلی خود در انتخابات قرار داده باشند بهرحال امکان بررسی و مشخص شدن موضوع هست چه خوب بود خودتان پیگیری می کردید و واقع مطلب را به اطلاع بقیه دوستان می رساندید

    داغ Thumb up 0 Thumb down 10

    • مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

     دوست عزیز جناب kooshan:
     بنده اگر صحبتی در اینمورد کرده ام با توجه به سخنان ریاست محترم جمهور جناب دکتر روحانی بود که بارها فرموده بودند (محیط زیست اولویت دولت است) و اگر لازم باشد و دیده بان صلاح بداند آدرسهای آنرا خواهم گذاشت، چنانچه خودتان هم مطلب داخل پرانتز را سرچ نمائید ملاحظه خواهید فرمود…. یاحق

     موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 9. شکارچی مجاز می‌گوید:

  مشکل محیط زیست ما فقط شکار و شکارچیه .پروانه صادر نکردنکه بگن ما دلسوز محیط زیستیم.اما جایی که حرف از پول باشه یه جزیررو میفروشن…

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 10. یک زمین برای همه می‌گوید:

  واقعا متاسفم هنوز موضع گیری های چندسال قبل خانم ابتکار توی گوشم هست زمانی که ایشان سکان محیط زیست کشور را در دست نداشت. آن زمان بیشتر برای محیط زیست دلسوزی می کردند. بعد هم که دوباره ریاست را عهده دار شدند وضعیت نامناسب محیط زیست کشور را سیاست های نادرست دولت گذشته عنوان نمودند. حال چه جوابی دارند بدهند؟ این شعبده بازی که محصول دوران ایشان است؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 11. سارینا می‌گوید:

  فکر کنم … هی تبلیغ می کرد برای همین آشوراده دندون تیز کرده بود

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

  • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

   سارینا جان ، اس ام اس های تبلیغاتی فروش زمین توی میانکاله تقریبا هفته ای ٢ بار برای من میومد …
   البته پارسال …

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 12. یاشار از تبریز می‌گوید:

  با دست روی دست گذاشتن که کار پیش نمی رود.
  اجازه چنین کاری را به هیچ کس نخواهیم داد.
  خواهش می کنم شماره شماره روزنامه ها و برنامه های خبری را در سایت قرار دهید تا همگی به آنها اطلاع رسانی کنیم.
  از دوستانی که به محیط مجازی آشنا هستند خواهش می کنم که به فکر تشکیل یک کمپین باشید.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 13. آرش می‌گوید:

  به خدا همون دشت لوت برای ایران بهتره
  باید همه جای ایران دشت لوت بود
  نه اینکه ارزشش کمتر از جنگل و .. هاست به خاطر اینکه حداقل اینطوری خرابش نمیکنن و روش بهره برداری ازش رو نمیدونند
  خدا میدونه چه دست ها و تهدیدهایی اون پشت پشتا نیست

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

  • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

   اونجا هم میتونن کلی معدن پیدا کنن برامون آرش جان …
   خدا رو شکر ایران ثروت های نهفته بسیاری داره …

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 14. بابک می‌گوید:

  آنچه ب جایی نرسد فریاد است

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 15. موثق نکته سنج می‌گوید:

  خوبه که اینبار مسایل کوچک و حاشیه اى مجال دادند به یک موضوع بزرگ و اساسى بپردازیم……!! ، ولى نگرانم که فردا فلان شکارچى و شکارکش دوباره همه را سرگرم کنند……..و این مشکلات حیاتى و اصلى پس پرده بروند……

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 16. مجید( حیوانات نگینهای افرینشند) می‌گوید:

  واقعا متاسفم
  ولی در عین حال نباید بیکار نشست و منفعل شد
  باید هر طور ممکنه اعتراض خودمونو اعلام کنیم و با این تصمیم مخالفت کنیم

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 17. مرد دو هزار چهره می‌گوید:

  عجب حرفی میزنی دیده بان! نکنه انتظار دارین، خانم ابتکار با دستور رییس جمهور مخالفت کنه…

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 18. شهرابی می‌گوید:

  واقعا باید گل گرفت در سازمانی رو که توانایی نگهداری از مناطق تحت اختیارش رو نداره
  خانم ابتکار از حسن نیت شما ممنونم!! مخالفتهای شما در گذشته با ساخت و سازهای محدود در آشوراده و موافقت امروز شما با ساخت و سازهای گسترده در آشوراده تنها نشان از عدم صداقت شماست!
  عملا دولت مدعی حامی و حافظ محیط زیست و خانم به اصطلاح قهرمان زمین روی دولت قبل و رئیس سابق سازمان رو سفید کردن؛ تا کی ادعا تا کی دروغ تا کی بازی با کلمات
  چندی قبل فعالان حوزه محیط زیست از شخص رئیس جمهور درخواست کردند که با ادامه ساخت جاده جنگل ابر مخالفت کرده و جنگل ابر رو به عنوان مناطق چهار گانه ارتقاء دهند. اولا می بینیم که دولت در مناطق چهارگانه دخل و تصرف می کنه پس بماند مناطق غیر و ثانیا ابلهانه هست که فکر کنیم دولت در مقابل مجلس قد علم خواهد کرد. احتمالا دولت با ساخت جاده جنگل ابر موافقت خواهد کرد و مجلس هم در مقابل واگذاری آشوراده سکوت خواهد کرد(البته این دو مورد تنها تمثیلی از بده و بستانهای سیاسیست)
  اگر ادعایی نداشتید ناراحت نبودیم متاسفانه به شدت مدعی حفاظت از محیط زیست هستید اما در عمل خلاف ادعای خود عمل می کنید!
  تا وقتی اثرات بلند مدت حفاظت از محیط زیست و پایداری فعالیتهای انسانی و همسویی آن با محیط زیست مد نظر نباشد و نگاه و عملکرد مسئولان صرفا کوتاه مدت، منطقه ای و حزبی باشد مشگلات ما حل نخواهند شد
  بر اساس قانون تغییر کاربری این زمینها، ساخت و ساز و یا واگذاری آشوراده خلاف قانون بوده و دولت به عنوان مجری اجازه تخلف ندارد
  قوه قضائیه دنبال زمین فروشها نگرد…
  دمت گرم دیده بان که شرافت و صداقت داری

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

  • مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

   دوست گرامی جناب شهرابی عزیز:
   رحمت بران شیر حلالی که نوش جان کردید، ضمن تائیدکلیه مواردی که ذکر فرمودید باید عرض کنم شیوائی و صداقت کلامتان کاملا بر دلم نشست و بسیار تاثیر گذار بود و همواره از شما بسیار آموخته ام، پاینده و سرفراز باشید.

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 19. مجید می‌گوید:

  پناهگاه حیات وحش هامون خشکید ، پارک ملی دریاچه ارومیه در حال خشک شدن ، جنگل گلستان در حال سوختن ، پارک ملی بختگان تبدیل به شوره زار ، پارک ملی کویر محل اکتشاف معادن و نفت ، مرداب انزلی تبدیل به فاضلابخانه گیلان ، فریدونکنار : مکان اعدام پرندگان مهمان با اعمال شاقه ، جزایر حفاظت شده هندورابی و فارور حفاظت شده : الحاق به منطقه آزاد کیش ، هزار مسجد : واگذار به بخش خصوصی ، کلیدر حیدری : واگذار به بخش خصوصی ، منطقه حفاظت شده البرز : عبور اتوبان تهران شمال ، جنگل ابر : عبور جاده ، خار توران : محل پرورش شتر ، گاوخونی : الحاق به دشت کویر ، پارک ملی گنو : تقلیل به منطقه حفاظت شده ، میانکاله : آتش سوزی های مکرر و در آینده تغییر کاربری شاید کیشی دیگر .
  ببر و شیر نابود شدند . یوزپلنگ ، گورخر ، گوزن زرد ، مرال ، شوکا ، خرس سیاه ، فک دریای خزر ، ماهیان خاویاری دریای خزر ، قوچ لارستان ، سمندر لرستان ، گاو دریایی خلیج فارس ، تمساح پوزه کوتاه و ……….. در آستانه انقراض .

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 20. عاشق طبیعت می‌گوید:

  باید از جاذبه های طبیعی گردشگری به صورت علمی و هوشمندانه بهره برداری شود تا آسیبی به محیط زیست وارد نشود

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 21. علی می‌گوید:

  تو هم مومن نبودی
  بر گلیم ما و حتی در حریم ما
  ساده دل بودم که میپنداشتم
  دستان نا اهل تو باید مثل هر عاشق رها باشد
  تو هم از ما نبودی!
  تو هم با من نبودی یار!
  ای آوار! ای سیل مصیبت!!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 22. رضا شمشیری می‌گوید:

  تو را خدا اینقدر قدیمی فکر نکنید
  باید از کارکردهای زیست محیطی مناطق بهره گرفت
  این است فلسفه مناطق ،دیگر بحث شکاربانی منتفی شده تا عده ای بعنوان محیط بان بدون مزد چوبانی کنند و یک عده یک پروانه بگیزند و در مملکت امام زمان گناه کنند
  درود بر ابتکار و متخصین محیط زیست ایران زمین.

  داغ Thumb up 2 Thumb down 17

 23. بهرام می‌گوید:

  این چه وضعشه. اگه اینجوریه ما هم میانکاله رو توریستی میکنیم. واقعا مسخرست. یه تیکه از میانکاله برا گلستانه, ببینید چه بلایی سرش آوردن , اونوقت میخوان کل میانکاله رو از بهشهر بگیرن!!!
  مردم بهشهر ۳۰ کیلومتر ساحل آزاد دارن ولی چون توی میانکاله هست بخاطر محیط زیست راه دسترسی ندارن و حق وارد شدن به اونو ندارن حالا گلستان!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 24. دوستدارمحیط زیست می‌گوید:

  از دشمنان برند شکایت به دوستان چون دوست دشمن است شکایت کجابریم؟
  فقط باید گفت : متاسفم . کاردیگه ای ازدستمون برمیاد؟

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 25. محسن می‌گوید:

  هر چند که همیشه بین شکارچی وشکارکش فاصله ای بی نهایت است اما حتی اگربه غلط این شکار کش های بی قانونی وبی وجدان را هم در زمره شکارچیان با اخلاق وقانون مدار قرار بدیم خواهیددید که شکارچی بهانه ای برای اهداف دیگس لطمه شکارچی به طبیعت بیشتره یا رای ۱۵۱ منتخب با فرهنگ بادانش وباابزارو…تفنگ شکارچی کشنده تر ونابود کننده تره یاامضای منتخبین مردم، دوستدارن سینه چاک چرا نمیرید سراغ حضرات نماینده واز اونها توضیح نمی خواهید این جنگل متعلق به همه ایرانیان است وحق همه اگر راست میگید برید ونگذارید تراژدی دریاچه ارومیه تکرار بشه اگر نه که دیگه…..

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

  • حسام می‌گوید:

   جناب محسن

   طرفداران محیط زیست بارها برای تخریب زیستگاه ها سینه سپر کردند

   برای جلوگیری از تخریب باغ گیاه شناسی نوشهر، احداث جاده در کوه بافق، خروج جاده از پارک ملی گلستان و ….

   تا حالا شنیدین چهارتا شکارچی که ادعای طبیعت دوستی و قانون مداری میکنن و همیشه میگن تخریب زیستگاه آفت محیط زیسته یک با فقط یک بار یک اعتراض منسجم و حتی غیر منسجم بر علیه تخریب محیط زیست انجام داده باشند !!!!!!؟؟؟؟؟؟

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

  • موثق نکته سنج می‌گوید:

   جناب محسن موافقم

   داغ Thumb up 4 Thumb down 4

  • درنا می‌گوید:

   اتفاقا شخصا در حال مکاتبه با نمایندگان مجلس هستم.

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

   • درنا می‌گوید:

    توصیه می کنم همه دوستان حداقل از طریق سایت اینترنتی نمایندگان مجلس در این مورد به آنها اطلاع رسانی کنند بعدا آقایان نگویند ما فریب خوردیم.

    پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

    • مهسا می‌گوید:

     درنا، دوست محترم .. اگر راهکاری قانونی و منطقی دارید اطلاع رسانی کنید تا ما هم بتوانیم ملحق شویم. ممنون.
     با نظر آقایان حسام، مجید و شهرابی نیز موافقم.

     موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

     • درنا می‌گوید:

      مهسا جان بسیاری از نمایندگان در فضای مجازی سایت دارند از طریق سایت می توان برایشان کامنت گذاشت، من چون در مورد پرندگان مهاجر در سایت سازمان بازرسی شکایتی را ثبت کردم تا وقتی که نتیجه نهایی اش مشخص نشده شکایت جدیدی را ثبت نمی کنم.
      اما سایر دوستان می توانند همین مورد را به سازمان بازرسی گزارش دهند.
      قطعا بی تاثیر نخواهد بود نشانی ثبت شکایات یا اعلام سوء جریان:
      http://shekayat.bazresi.ir/Portal/Home/Default.aspx?CategoryID=f0e6f38a-4177-4dff-aabd-7e17bae8416a

      پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 26. محمد می‌گوید:

  ندونم کاری و مدیریت غلط و پول کثیف زیر میزی طرح های غلط مسدود کردن راه گذر حیوانات از ییلاق به قشلاق خشک سالی و نساختن آبشخور به تعداد نیاز ایجاد شهر های مسکونی و صنعتی و پادگان های نظامی در مکان وحوش باعث از بین رفتن انواع گونه ها شده است . نه شکارچی…!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 27. سعید می‌گوید:

  دوستانی که از موافقت سازمان محیط زیست متعجب شدند از رویه و شرایط کشور کاملا بی اطلاع هستند.
  یقین متیقن داشته باشید دستور خیلی خیلی جالبتر از این هم صادر شود از طرف ریاست محترم سازمان محیط زیست تایید و جهت اجرا ابلاغ خواهد شد.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 28. امیر امینی می‌گوید:

  خانم ابتکار ،شاید نظر یک شهروند هیچکاره برات مهم نباشه و هیچ تاثیری توی زندگیت نداشته باشه.اما من جزو کسانی بودم که به شما اعتقاد داشتم. حرف های آقای روحانی رو هم تا حدی باور کردم. رای ندادم ولی تو دلم بعد از چند سال سخت یه امیدی زنده شد. میدونستم شق القمر نمی تونید بکنید ،ولی از سد شما هم کسی به راحتی رد نخواهد شد.
  نمی دونم چرا ولی همیشه یه حس خوبی ازتون می گرفتم ،نمی گم مثل یه مادر ولی واقعا حس خوبی بهتون داشتم. الان که اینا رو می خونم باورم نمی شه. ازتون خواهش می کنم ،از همه هموطنام خواهش می کنم یه نقشه ایران بیارن و به سواحل شمالی دریای مازندران نگاه کنند ، ١٠ سال دیگه ١۵ سال دیگه اگه بخواهیم به بچه هامون طبیعت بکر شمال ایران رو نشان بدیم باید کجا رو نشون بدیم؟
  نمی دونم آخه چند وقت پیش یه ساختمان قدیمی رو خراب کردم که خیلی خاطره توش بود از مرحوم پدر،از بچگی ،از خیلی چیزا ، یه چیزایی ازش نگه داشتم ،برای یادگاری.بابا ما کل این ساحل رو از بین بردیم این یه تیکه رو بذاریم برای یادگاری لااقل.
  بابا فکر کنیم این یه ذره نیست. بابا این ذره سهم اونایی که با این همه توسعه بی حساب کتاب مخالفن. نه اینکه بدین به ما ، خرابش نکنین . این ذره سهم اون پرنده ها ،سهم اون ماهیا،سهم اون فک بد بخت خزری، سهم طبیعت،بابا چرا ما اینجوری شدیم آخه.
  شما چرا اینجوری شدی خانم ابتکار ؟!!!!من دارم سکته می کنم از ناراحتی. کو اون معصومه ابتکار که مثه شیر جلو جاده نور که از وسط لار رد میشد وایستاد؟!!
  چه بلایی سرت اومد خانم ابتکار؟!!نمی دونم به چی و کی اعتقاد داری، و برام هم مهم نیست ،اما من اگه جای شما بودم اگر نمی تونستم جلوی این پروژه رو بگیرم ،استعفا میدادم تا این فاجعه تو زمان تصدی من بر سازمان محیط زیست صورت نگیره. من هنوزم فکر می کنم شما نهاد پاکی دارین و ایران رو هم دوست دارین. شما میدونین که اینا همه شعاره که بارعایت مسایل زیست محیطی و … اگه اونجا هتل بسازن هر روز حیاطش گنده تر میشه. هر روز زباله و فاضلابش رو میریزن تو دریا . مردم آشغال میریزن،نمی دونم مثه همه اتفاقات بدی که تا حالا واسه طبیعت مظلوم ایران افتاده، این یکی هم عاقبت شومی برای اون منطقه رقم خواهد زد، پس تو رو به هر کی می پرستی، تو رو به روح تمام محیط بانایی که جون وزندگیشونو برای این طبیعت و حفاظت از درختا و حیوناش دادن، هر اتفاقی افتاد شما با این جریان همسو نشو . شما آب به این آسیاب نریز .
  خانم ابتکار شما ما رو نا امید نکن.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 29. hosein می‌گوید:

  با عرض سلام خدمت تمامی دوستان در عرصه محیط زیست
  این سخنان مربوط به ۱۳/۱۰/۹۲ می‌باشد و من میخواستم بگویم که بین دولت قبلی و فعلی هیچ تفاوتی نیست الا در طرح صورت مسئله ها و گرنه در آخر جوابها یکی است
  (به هر حال اوضاع محیط زیست در کشور حال خوبی ندارد، هفته گذشته ابتکار در مجلس شورای اسلامی حاضر شد و در جلسه غیر علنی مجلس جملات تکان دهنده ای را به زبان آورد و پشت پرده اوضاع بد محیط زیست را به اطلاع نمایندگان رساند.

  کمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در باره این جلسه به خبرنگار نابناک گفت: در جلسه غیر علنی مجلس خانم ابتکار اشاره نمودند که ۸ سال است برنامه های محیط زیست تعطیل شده است. هفته آینده برنامه و وظایف دقیق همه دستگاه ها را در خصوص مسائل زیست محیطی و بخصوص آلودگی هوا جمع بندی و در حضور رئیس جمهور در شورای عالی محیط زیست مطرح خواهد شد و با جدیت سازمان و رئیس جمهور پیگیر خواهند بود و از دستگاه ها مراتب حل مشکلات محیط زیست را در سه موضوع استاندارد سازی سوخت، استاندارد سازی خودرو و واحد های آلاینده پیگیری خواهند کرد.)

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 30. hosein می‌گوید:

  گوش اگر گوش دولتمردان و ناله اگر ناله دلسوختگان تمامی عرصه ها آنچه البته به جایی نرسد فریاد است…فریاد است…فریاد است…فریاد است…فریاد است…فریاد است…فریاد است…فریاد است…فریاد است…

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 31. فرهاد می‌گوید:

  احتراما با توجه به موقعیت استراتژیک زیست محیطی این جزیره که در متن بالا شرح کافی دارد و اتفاقات اخیر در کشور مانند ۱۵۱امضا در مجلس محترم این واقعیت آشکار است،آنجا که پای منفعت و سود باشد (چه کسانی از تبدیل جزیره ای با اهمیت اکوسیستمی فوق و کشیدن جاده از میان بکر ترین جنگل و مراتع باقی مانده و حفاظت شده سود میبرند)سازمان محیط زیست چوب حراج به اموالش میزند و صدایی مخالف شنیده نمیشود و ندادن مجوز به گروه اندک شکارو طبیعت نوردان نه به خاطر دلسوزی به زیست محیط بل بزرگ پنداری جزعیات و پنهان نمودن ضعف های بیشمار این سازمان عریض و طویل است حال قضاوت بر عهده نسلها بعد با گذشت زمان است . یا حق دوستدار طبیعت و حیات وحش

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 32. kooshan می‌گوید:

  با این گزارش و آنجه دیده بان در بخش معرفی پناهکاه حیات وحش میانکاله ( که جزیره آشوراده جزئی از آن است ) بدست می دهد بهتر می توان در این باره نظر داد این منطقه از نظر زیست محیطی مهم و ارزش بالای داخلی و بین المللی دارد ضمن اینکه در حال حاضر نیز گردشگری از آشوراده انجام می شود و گویا شکار مجاز و نیز کشتار غیرقانونی الآن هم در آنجا زیاد صورت می گیرد از طرفی اگر طرح دولت بر مبنای ایجاد تسهیلات گردشگری با اولویت گردشگران خارجی باشد واجد آثار مثبت اقتصادی اجتماعی و موجب نهادینه شدن فرهنگ زیست محیطی در منطقه خواهد شد چراکه با حضور گردشگران کشورهای دیکر زمینه تبادلات سودمند اجتماعی و فرهنگی فراهم آمده ، طبعأ هم مردم منطقه و هموطنان گردشگر به ملاحظات لازم عمل می کنند و هم نظارت و حفاظت بهتری صورت می گیرد پس این طرح اگر اصولی و حساب شده انجام شود تجربه خوبی از کار اقتصادی با رعایت الزامات حفاظت از محیط زیست خواهد شد در وهله اول بایستی جزئیات و مشخصات طرح اعلام و مورد مطالعه کارشناسان و صاحب نظران قرار گرفته و جنبه های مثبت و منفی آن بلحاظ تأثیرات زیست محیطی بخوبی بررسی شود.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

  • زهره می‌گوید:

   انشاء الله تبعات سوء زیست محیطی این طرح خیلی کمتر از درآمدزایی اش باشد!

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

   • kooshan می‌گوید:

    دوست گرامی _ خانم زهره
    برخی از مناطق کشور عمدتأ مراکز چند استان از نظر توسعه و پیشرفت وضعیت بالنسبه خوبی دارند این شرایط برای محیط زیست بدون هزینه نبوده است حال منطقی نیست از مناطق مناطق کمتر توسعه یافته کشور انتظار داشت خواسته های منطقی خود را پیگیری نکنند آنها نیز خواهان بهبود وضعیت زندگی خود هستند مخالفت و تقابل با آنها چاره ساز نیست باید خواهان اجرای اقداماتی در کشور شد که ضمن تحقق رفاه برای مردم کمترین آسیبها به محیط زیست وارد شود.
    اتخاذ رویکرد تعامل در صحنه بین المللی و ارتقای روابط با کشورهای دیگر و استفاده از سرمایه های خارجی در اجرای طرحهای صنعتی و تجاری و خدماتی نظیر همین طرح مرکز گردشگری آشوراده _ البته با بررسی و مطالعه کافی _ از این دست اقدامات است بهتر است سعه صدر و تحمل شنیدن نظرات یکدیگر را داشت در مورد همین خبر می بینیم که هموطن ما آقای امیر از جزیره آشوراده از تمایل مردم منطقه به اجرای این طرح گفته اند که دوستانی هم تلاش درخوری برای مخفی سازی نظر ایشان مبذول کرده اند این موضوع چندان اهمیتی ندارد اما حداقل در این مورد خاص می شد تحمل بیشتری نشان داده و به پاسخ منطقی اکتفا کرد

    موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 33. جمشید ازخوی می‌گوید:

  تفاوت بین شعار باشعور،
  تفاوت بین ماه .. باماه آسمان.!است.
  مدیریت ۸۹۰ کیلومتر نوار ساحلی شمال ایران یک فاجعه است که توسط هیچ فرد حقیقی یا حقوقی قابل دفاع نبوده و نیست.!
  تنها %۱۵ از این نوار ساحلی در اختیار سازمان ها،نهادها،ارگان ها،بنیاد های ریز و درشت نیست.!
  آنهمه اثرات سو مدیریت ها از تحدید نسل تاس ماهیان گرفته تا
  سیل های بنیان بر افکن ،
  زراعت پر هزینه رو به نقصان،
  رود خانه های آلوده یاخشک شده، بدون هیچ نشانی از زندگی،
  جنگل های باقی مانده در حاشیه های جاده ها برای پنهان کردن عمق فاجعه رخ داده در درون جنگل ها،
  تراکم جمعیت بیش از حد ظرفیت مناطق روستائی وشهری،
  کافی نیست.!
  در صورت تصویب این طرح پیشنهاد میشود،بااحداث ایستگاه تحقیقاتی حمایت از گونه های در معرض خطر انقراض همانند فک خزری ، یا معرفی گونه های منقرض شده نظیر ببر کاسپین یا گور اسب کولانی یا یوز پلنگ از محل در آمد توریسم منطقه ای ،ضمن تقویت فرهنگ حفاظت از محیط زیست در نگهداری از حیات وحش ،گام اصولی برداشته شود.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 34. امین می‌گوید:

  اینم اون سازمانی که سنگشو به سینه میزدید.مشکل ۴تا شکارچی بود که حل شد.سرتونو مثل کبک کردین زیر برف بخدا حالا ببینین این سازمان چه بلای سر حیط زیست بیاره بشینین تماشا کنین

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

  • kooshan می‌گوید:

   دوست گرامی _ آقای امین
   اصولأ اگر شخصی علاقمند به حفظ محیط زیست و حیات وحش کشور از وجود س.ح.م.ز. حمایت کند بمعنای دفاع از مقام و موقعیت ریاست و کارشناسان و کارمندان آن نیست بالاخره این امور در کشور یک متولی و مرجع مسئول می خواهد
   مثلأ حالا همه می دانیم در کشور ایتالیا وزارتخانه ای متصدی این کار است و در دیگر کشورها هم یا نهادهای رسمی و دولتی و یا احتمالأ غیررسمی و غیر دولتی این مسئولیت را بعهده دارند
   حال اگر مسئولین ذیربط عملکردشان مطلوب و یا نامطلوب است سخن دیگری است که این هم باید با دلیل و برهان باشد و نمی توان در این رابطه به تفاسیر و سلایق شخصی متوسل شد چرا که دامنه آنها بسیار وسیع بوده و نتیجه خاصی ببار نمی آورند
   بسیاری از دوستان در مورد اصل خبر که موضوعی مشخص است مطلبی را ارائه نکرده و صرفأ به ابراز سلایق و برداشتهای شخصی اکتفا کرده اند
   هر یک از ما مختاریم مواردی را با توجه به سلایق خود بپسندیم و یا پسند نکنیم ،
   جانبداری کرده و یا برعکس مخالفت کنیم که بدون ایراد است اما اینها جنبه شخصی دارد و نمی تواند مبنای بررسی عملکرد مسئول یا گروه مسئولی قرار گیرد زیرا سلایق متکی به ذهنیات فرد بعلل مختلف هستند اما عملکردها خارج از فکر ما وجود داشته و باید بعلت تأثیرات واقعی خود بررسی شوند
   خلاصه اینکه کارآمدی س.ح.م.ز. بایستی از طریق سنجش نتایج حاصل از اقدامات این نهاد در وضعیت محیط زیست و حیات وحش کشور صورت گیرد که قابل اندازه گیری است و قضاوت درباره خصوصیات شخصی و رفتاری مدیران و کارشناسان و کارمندان آن در این زمینه نتیجه بخش نیست
   در رابطه با طرح مرکز گردشگری در جزیره آشوراده نیز می توان نتایج مثبت یا منفی احتمالی طرح را در عمل برآورد کرده و بر این اساس نظر مخالف یا موافق داد.

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 2

 35. درنا می‌گوید:

  مدیری میتواند دغدغه محیط زیست و مهین را داشته باشد که پاسپورت کشور دیگری در کشو میز کارش نباشد!و حساب بانک ش ، من و شما میمانیم با یک برهوت

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 36. پلنگ ،آهو ودرناخاکستری تایباد می‌گوید:

  اقای رئیس جمهور محترم!
  در محیط زیست را تخته کنید.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 37. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  میانکاله تنها مکان امن برای تولید مثل فوکهای خزری است
  یعنی همه چیز در کشور ما برایش سرمایه گذاری شده و سوداور است و فقط مکانهای حفاظت شده و پارکهای ملی مانده که باید از دان پول استخراج شود
  اینهمه زمین کشاورزی در کشور هست که بی استفاده مانده آنها را رها کرده اند یا تبدیل به ویلا شده اند حالا نوبت ….
  حیف است امیدوارم این طرح اجرا نشود

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 38. علی می‌گوید:

  متاسفم، واقعا متناسفم بعنوان محیط بانی که بارها در کنار همکاران عزیزم در روزهای گرم تابستان در نهایت مظلومیت آتش افروخته شده توسط تعدادی گردشگر ناآگاه رو در اون منطقه خاموش کردیم، برای صورت و دست و پای سوخته همکارام متاسفم، برای ساعتها تشنگی و گرسنگی محیط بانان عزیزی که بدلیل شدت آتیش نمیتونستن برگردن برای سیراب شدن، هنوز عکسهای اون روزا رو دارم، حیف، حیف از سیاسی کاریها که به نظرات کارشناسی میچربه، حیف که قدر این مناطق بی نظیر رو بعضیها نمیدونن
  آقای هوشمند من معمولا کم نظر میدم ولی واقعا دلم درد گرفت لطفا بیشتر تلاش کنین، خدا بزرگه

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>