بازگشت حیات به هور به دنبال ورود مجدد آب به تالاب هورالعظیم پس از چهار سال

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: روزهای سه شنبه ۱۸ و جمعه ۲۰ آذرماه به ترتیب دو دریچه اول (تحتانی) و دوم (فوقانی) حوضچه شماره ۳ هورالعظیم که برای فعالیت های نفتی در سال ۱۳۸۹ مسدود شده بود، بازگشایی شده و هم اکنون در مجموع حدود ۴ متر مکعب در ثانیه آب در این تالاب رهاسازی می شود.

تصویر: بازگشایی دریچه های حوضچه شماره ۳ هورالعظیم که از سال ۸۹ مسدود و موجب نابودی تالاب شده بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست پام، این اقدام به دنبال پیگیری های یک سال گذشته برای حفاظت از تالاب هورالعظیم و اجرایی شدن تعهدات مندرج در کمیته های بررسی گزارشات ارزیابی زیست محیطی میادین نفتی آزادگان شمالی و جنوبی و پیگیری های حقوقی و قضایی برای تأمین حقابه صورت گرفته و در نهایت با همکاری وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران به سرانجام رسید.

………………..تصویر: ورود آب به تالاب هورالعظیم به دنبال بازگشایی دریچه های حوضچه شماره ۳

پیش بینی می شود عرصه ای به وسعت هشت تا ده هزار هکتار واقع در حوضچه شماره ۳ به تدریج و طی یک سال آینده، آبگیری و احیاء شود.

این رخداد که می تواند کمک شایان توجهی به فعالیت های مقابله با گرد و غبار کرده و از میزان غبار ناشی از منشاء داخلی در کشور برای استان خوزستان بکاهد، به طور جدی از سفر آبان ماه ۹۲ معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست مورد توجه قرار گرفته و در سفر هفته گذشته معاون محیط زیست انسانی سازمان به استان خوزستان اجرایی شد.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، تالاب هورالعظیم در غرب استان خوزستان از چذابه در شمال و غرب شهر بستان شروع و تا نزدیک خرمشهر امتداد دارد. از کل وسعت این تالاب قریب به دوسوم آن در خاک عراق و یک سوم آن در خاک ایران قرار دارد.

این تالاب همراه با هورالهویزه در کشور عراق مجموعه منحصر بفردی را بوجود آورده است. از نظر طبیعی منطقه هورالعظیم در نتیجه پیوند بین آبهای دو رودخانه کرخه و دجله به وجود آمده است.

در تالاب هورالعظیم نیزارهای انبوهی وجود دارد که عمده ترین گونه های گیاهی آن نی، لوئی، جگن، نیلوفرآبی، درختچه های گز و پده می باشد.

هورالعظیم همواره‌ بعنوان‌ یکی از مهم‌ترین‌ و حیاتی ترین‌ زیستگاه‌ های پرندگان‌ مهاجر آبزی و کنار بشمار می آید. بخش وسیعی از پرندگان آبزی هورالعظیم را انواع اردک ها و غازها تشکیل می دهند. در فصل زمستان انواع پرندگان از جمله غاز و مرغابی، پلیکان، درنا و … به این منطقه و مناطق همجوار آن مهاجرت می کنند. در بین پرندگان بومی هورالعظیم دراج، اردک مرمری، چنگر معمولی، باکلان کوچک و در بین پرندگان مهاجر اردک بلوطی، غاز پیشانی سفید، عروس غاز، اکراس آفریقایی، از اهمیت بیشتری برخوردارند.

ماهیان‌ هورالعظیم متجاوز از ۲۰ گونه‌ اند که‌ اغلب‌ آنها شیلاتی و قابل‌ صید هستند. علاوه‌ بر ماهیان‌ بومیی بعضی‌ از ماهیان‌ خلیج‌ فارس‌ در فصل‌ تخم‌ریزی در آبهای هورالعظیم تخمگذاریی می نمایند. ماهیان‌ هورالعظیم عبارتند از ماهی بنیی، ماهی شیربت‌، ماهیی گتان‌، ماهیی برزم‌، ماهیی حمری، ماهی شلج‌، ماهیی بیاح‌، ماهی هامور معمولی، ماهی کپور نقره‌ای، ماهی کپور سرگنده‌ و ماهی آمورسفید.

گونه ارزشمند و در معرض خطر انقراض هورالعظیم لاک پشت لاک نرم می باشد و از پستانداران منطقه می توان گراز، شغال، خرگوش و شنگ را نام برد.

+167
0
  

14 دیدگاه

 1. پلنگ سبزوار می‌گوید:

  یه خبر خوش

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 1

 2. درنا می‌گوید:

  الحمدلله خدا رو شکر این بهترین خبر زیست محیطی امسال بود بیشتر به رویا می ماند من خواب نیستم؟!

  از زمانی که فیلم مستند (غبار سرخ) به کارگردانی پژمان مظاهری پور را دیدم یکی از غصه های جدی ام تالاب هورالعظیم بود.
  به نظر من این فیلم در این اتفاق مبارک تاثیر ویژه ای داشته است و باید از کارگردانش تقدیر شود.
  به همه دوستان توصیه می کنم آنرا ببینند در شبکه مستند برنامه شبهای مستند پخش شده و قابل تهیه از شرکت سروش سیما
  هست.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 4

  • درنا می‌گوید:

   قطعا در این چند سال بسیاری از گونه های گیاهی و جانوری تالاب آسیب جدی دیده اند تا جایی که می دونم حدود دو سوم از تالاب توسط وزارت نفت خشک شده است…

   پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 4

 3. Feri می‌گوید:

  این آب که همش فاضلابه !!!!!

  داغ Thumb up 5 Thumb down 11

 4. نادر شکوهی می‌گوید:

  سلام
  بازم به غیرت خانم ابتکار

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 8

  • درنا می‌گوید:

   خانوم ابتکار خیلی زودتر از اینها می توانست در این زمینه اقدام کند، اطمینان دارم طرح تحقیق و تفحص مجلس و استناد به مستند غبار سرخ ماجرا را حرکت داد.

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 8

 5. شهرابی می‌گوید:

  خدا رو شکر که حیات به هور بازگشت و امیدوارم این شرایط پایدار باشه
  متاسفانه عدم اهمیت مسائل زیست محیطی باعث چنین مشگلاتی می شه؛ تالابها اهمیت بسیار زیادی در معیشت مردمان هر منطقه دارن نگاه صحیح و بلند مدت به اهمیت تالابها باعث جلوگیری از تخریب این زیست بومهای ارزشمند می شه
  تاسفبار اینجاست که برای تامین حقابه باید به دنبال شکایت و پیگیریهای حقوقی و قضایی بود
  ممنون از پیگیریهای سازمان و خانم ابتکار
  دمت گرم دیده بان

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 6. مجید می‌گوید:

  امیدوارم روزی برسه که خبرها فقط احیا تالاب و دریاچه ، پر آبی رودخانه ، پاکی آب و هوا ، زندگی سبز و بدون زباله ، آمدن حیوانات به شهر ها و زندگی بدون ترس و واهمه در کنار انسان ( مانند بعضی شهرهای هند و کشورهای دیگه ) ، شنیدن صدای آواز پرندگان بر فراز شهرها و نشنیدن صدای بوق و تردد ماشینها ، دیده شدن کوچ پرندگان از آسمان شهر و روستا ، سرسبزی دشت و بیابان ، استفاده از انرژی خورشید به جای سوخت فسیلی و خنده طبیعت به روی انسان باشیم .

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 7. سعید می‌گوید:

  سلام
  بنده حدود یک ماه پیش از منطقه بازدید کردم .این دریچه باز بود و از داغی آب معلوم بود که خیلی وقته بازه .همین طور که در عکس ها مشاهده میشه دبی این دریچه کمتر از یک متر مکعبه که هیچ تاثیری روی آبگیری مخزن شماره ۳ و ۴ تالاب نداره .به احتمال زیاد این آب برای مصارف حفاری چاه های نفت اون قسمت استفاده میشه .به طور خلاصه باید بگم که ورودی آب تالاب هورالعظیم به قدری کمه که حتی اگه تمام دریچه های این قسمت رو باز کنند بازم فایده ای نداره ،چراکه این مقدار آب حتی کفاف پرکردن مخزن ۱ و ۲ رو هم نمیده .درضمن شرکت نفت این دریچه ها رو نصب کرده که اگه مازاد آب هم باشه به سمت عراقی بالاب بره و نه به سمت مخزن ۳ و ۴٫

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 8. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  کاش خانم ابتکار جریان فریدون کنار رو هم پیگیری جدی کنن

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 9. Nature می‌گوید:

  خبر مسرت بخشی بود
  تشکر

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 3

 10. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  یعنی ما همه جا به طبیعت زور میگوییم و برای حیاتش زمان تعیین میکنیم .

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 11. Amir می‌گوید:

  راستی لاکپشتهایی که تو همین منطقه خوراک کارگرهای خارجی میشدن چی شدن؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 12. مصور کریمیان می‌گوید:

  من از سال ۱۳۸۷ تا زمستان ۹۳ در آزادگان جنوبی و پروژه های حفاری نفت فعالیت داشتم .
  الان چهره هورالعظیم کاملا متفاوت شده و اکوسیستم طبیعی اون منطقه جان تازه ای گرفته اما هنوز هم راه زیادی باقی مونده

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>