پنجمین اجلاس وزیران محیط زیست اکو به میزبانی ترکیه برگزار شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: نشست یکروزه وزیران و روسای عالی رتبه محیط زیست کشورهای عضو اکو به میزبانی دولت ترکیه آغاز بکار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این اجلاس، وزیران و روسای عالی محیط زیست کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی (اکو) شامل افغانستان، آذربایجان، ایران، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، قرقیزستان، قزاقستان، ترکمنستان و ازبکستان حضور بهم رساندند تا ضمن توجه به چالش های اخیر جهانی و منطقه ای در خصوص محیط زیست و تغییرات آب و هوا به راهکارهایی در مقابله با این تغییرات دست یابند.

از آنجا که هدف از تشکیل این گردهمایی، حرکت واحد در مسیر توسعه پایدار منطقه اکو می باشد بررسی میزان تأثیرپذیری منطقه از استقرار اقتصاد سبز، افزایش بلایای طبیعی و گسترش گرد و غبار ناشی از تغییرات اقلیم و دستیابی به رویکردی مشترک در دستور کار نشست وزیران می باشد.

این نشست گام مهمی در ایجاد صدای واحد و مستحکم در بیان مواضع منطقه در مجامع مهم و تأثیرگذار جهانی خواهد برداشت.

کشور ایران نیز در نشست استانبول به ریاست دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست حاضر شد.

شایان ذکر است پیش از این اجلاس، نشست دو روزه مقامات ارشد به منظور آماده سازی و توافق اولیه بر سر موضوعات اصلی محیط زیست منطقه گرد هم آمده و پیرامون چالش های پیش روی منطقه مانند بحران ریزگردها، گسترش طوفان شن و افزایش بلایای طبیعی در منطقه اکو بحث و گفتگو نمودند.

همچنین بررسی میزان پیشرفت اجرای برنامه اقدام همکاری های محیط زیستی و گرمایش جهانی در منطقه و شناسایی شکافها و موانع موجود بر سر راه اجرای آن، شناسایی وضعیت محیط زیست منطقه و تهیه گزارش نهایی آن بر مبنای فرمتی واحد و در نهایت آماده سازی پیش نویس بیانیه عملگرای پایانی اجلاس وزیران محیط زیست تحت عنوان “بیانیه استانبول پیرامون تغییرات آب و هوا و اقتصاد سبز در زمینه توسعه پایدار” از اصلی ترین عناوین اقدامات، طی دو روز نشست مقامات ارشد محیط زیست کشورهای عضو اکو در استانبول بود.

+6
-5
  

3 دیدگاه

 1. مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

  همایش ؛ همایش ؛ راهت ادامه دارد…..

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 2. مصطفی می‌گوید:

  دیگه خسته شدیم از راحت طلبی و از زیر کار در رفتن بعضیا!!….خانم دکتر بهتر نیست به جای این همایش ها ! وارد گود بشین و کارهای عملی در راستای بهبود وضعیت طبیعت کشور انجام بدهید….

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 3. Amir می‌گوید:

  مشکل ما اینه که هنوز فکر میکنن تا فاجعه خیلی مونده

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>