عامل کشتار پلنگ ایرانی با تایید دادگاه تجدیدنظر برای ۴۲ ماه حبس روانه زندان شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: خردادماه سال جاری به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر شکار یک پلنگ ایرانی در مناطق جنگلی شهرستان تالش در استان گیلان نیروهای یگان محیط زیست تالش پس از دو ماه تحقیق، بررسی و بدست آوردن یک قطعه عکس، متخلف مربوطه را شناسایی نمودند.

محیط بانان پس از جمع آوری مستندات ضمن هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی، بصورت غافلگیرانه وارد مخفیگاه وی در مناطق جنگلی شده و به جستجوی این مکان پرداختند.

….تصویر بدست آمده از گوشی تلفن همراه متهم مربوط به لحظاتی پس از کشتار پلنگ در مناطق جنگلی تالش

در جریان بازرسی از این مخفیگاه در تاریخ ۱۳۹۳/۳/۴ یک عدد دم پلنگ به همراه یک قبضه اسلحه شکاری غیرمجاز کشف و ضبط و یک نفر متهم در این زمینه بازداشت و به مراجع قضایی معرفی گردید.

با توجه به مستندات، تصاویر و دم پلنگ کشف شده، متهم در بازجویی ها به کشتار یک پلنگ در منطقه جنگلی چوبر تالش در فروردین ماه سال جاری و با شلیک توسط اسلحه غیرمجاز اعتراف نمود.

متهم پس از تکمیل پرونده به مراجع قضایی معرفی و در جریان رسیدگی به پرونده در شعبه اول دادگاه عمومی بخش حویق در شهرستان تالش، متهم مربوطه به جرم شکار غیرمجاز گونه جانوری حمایت شده (پلنگ) به تحمل سه سال حبس تعزیری و به جرم حمل و نگهداری از سلاح غیر مجاز به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم گردید. (مشاهده حکم صادره در دادگاه بدوی)

….تصویر بدست آمده از گوشی تلفن همراه متهم مربوط به لحظاتی پس از کشتار پلنگ در مناطق جنگلی تالش

همچنین اسلحه مربوطه با حکم قاضی به نفع دولت توقیف و متهم می بایست جریمه نقدی به مبلغ پنجاه میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده محیط زیست ناشی از شکار یک پلنگ ایرانی را پرداخت نماید.

متهم که از وضعیت مالی مناسبی برخوردار بود با در اختیار گرفتن دو وکیل به حکم صادره از شعبه اول دادگاه عمومی شهرستان تالش اعتراض نمود.

با اعتراض متهم پرونده جهت رسیدگی مجدد به شعبه دوازدهم دادگاه تجدیدنظر استان گیلان در شهر رشت ارجاع گردید.

در جریان بررسی مجدد پرونده توسط قضات شعبه دوازدهم دادگاه تجدیدنظر استان گیلان با توجه به اقرار صریح متهم، عکس های موجود، دم پلنگ کشف شده و سایر محتویات پرونده دلایل متهم برای اعتراض به رای بدوی را غیر موجه دانستند.

بنابراین قضات دادگاه تجدیدنظر ضمن رد تقاضای تجدیدنظر خواهی متهم، رای دادگاه بدوی مبنی بر تحمل ۴۲ ماه حبس تعزیری، پرداخت مبلغ ۵۰ میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست و توقیف اسلحه مربوطه به نفع دولت را قطعی دانستند.

پس از تایید رای صادره در دادگاه تجدیدنظر، پرونده به واحد اجرای احکام ارجاع و متهم پس از پرداخت جریمه نقدی و توقیف اسلحه جهت گذراندن دوران محکومیت خود روانه زندان گردید.

+1588
-17
  

84 دیدگاه

 1. اهورا می‌گوید:

  زندان برای شما آشغال ها کمه…

  پر طرفدار Thumb up 164 Thumb down 26

 2. درنا می‌گوید:

  خدا لعنتش کند، انقدر بی وجدانند که با وقاحت تمام موجودی به این زیبایی رو خودخواهانه از طبیعت حذف می کنند و برای دفاع از رفتار کثیفشان وکیل می گیرند
  کاش این شیاطین از روی زمین حذف می شدند، دنیا بدون اینها بهشت بود…

  پر طرفدار Thumb up 137 Thumb down 18

  • شکارچی واقعی می‌گوید:

   جناب درنا
   چرا این بنده خدا را لعنت می کنید؟!
   چرا به یک شکارچی محترم و اصیل توهین می کنید؟!

   این فرد به هیچ عنوان مقصر نیست

   مقصر اصلی مسئولان محیط زیست هستند که مجوز شکار پلنگ را صادر نمی کنند.

   این بنده خدا که پلنگ رو شکار کرده یک شکارچی قانونمند و محترم بوده ولی به دلیل سیاست های اشتباه سازمان و عدم صدور پروانه شکار برای پلنگ دیگه بالاخره مجبور شده غیرقانونی پلنگ شکار کنه

   شکار یک ورزش مفید است و شکارچیان واقعی هرگز در شکار زیاده روی نمی کنند و حداکثر سالی یک پلنگ شکار میکنند آن هم پلنگ نر و تروفه و هرگز به پلنگ های ماده شلیک نمی کنند !!

   شکارچیان قانونمند هدفشان این است که با کشتن پلنگ های نر و مسن شرایط را برای جفتگیری و تولید مثل پلنگ های جوان تر فراهم کرده و از این طریق به تقویت ژنتیکی و برقراری تعادل در اکوسیستم کمک کنند.

   بارها به مسئولان بی کفایت هشدار داده بودیم که شکارچیان واقعی خیلی قانونمند هستند و به قانون خیلی احترام می گذارند اما اگر حتی یکسال به آنها پروانه شکار داده نشود چون نمی توانند از این ورزش سالم و سنت پسندیده (شکار) دست بکشند بلافاصله خودشان تصمیم می گیرند شکار غیرمجاز انجام بدهند !!

   اگر ما قرار نیست پلنگ ها را شکار کنیم پس برای چی این همه اسلحه مجاز و سهمیه فشنگ به شکارچیان فروخته شده؟؟!! خب این تفنگ ها و فشنگ ها که برای نگاه کردن نیست برای شکار فروخته شده !!

   اگر برای این شکارچی محترم و قانونمند که در تصاویر فوق می بینید پروانه شکار پلنگ صادر شده بود الان مجبور به شکار غیرقانونی پلنگ نمیشد و بیچاره به زندان هم نمی رفت

   امیدوارم مسئولین بی کفایت هرچه سریعتر نسبت به صدور پروانه شکار پلنگ اقدام نمایند تا از تکرار این اقدامات غیرقانونی جلوگیری شود

   با تشکر / یک شکارچی واقعی

   داغ Thumb up 118 Thumb down 128

   • امیر می‌گوید:

    شما قبل از شکار قانونمند یکبار خودت رو به یک روانشناس نشون بده شاید بطور قانونی بستری شدی! تا ببینیم چرا از کشتن لذت می بری

    پر طرفدار Thumb up 72 Thumb down 16

    • امیرعلی ( اون یکی ) می‌گوید:

     امیر جان شما متوجه نشدی ایشون داره متلک میندازه ؟

     پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 14

    • سولماز می‌گوید:

     شما همه این اطلاعات رو از اون بی فرهنگ وحشی پرسیدین که فهمیدین یه همچین قصدی داشته ؟ از عکس گرفتن یارو معلومه چقدر شعور بالایی داشته و به چه چیز فکر می کرده

     پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 8

   • فرناز حیدری می‌گوید:

    درست است که در دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی در اروپا و آمریکا هم طبیعت شناسان معدودی حیات وحش را صرفا به خاطر علاقه یا ارزشهای واقعی آن دوست داشتند و تعداد شکارچیان در آنزمان زیاد بود اما اکثر همین شکارچیان هم در آن برهه زمانی تشخیص داده بودند که جمعیت حیوانات اعم از شکار و شکارچی به سرعت رو به کاهش است. مساله اینجاست که سازمان شکاربانی و نظارت بر صید چه در ایران چه حتی در آمریکا برای این تاسیس نشد که از گونه های قابل شکار و ماهیان در برابر صیادان حفاظت کند بلکه هدف در آنزمان مدیریت و حفاظت از جمعیت حیوانات قابل شکار و ماهیان بر مبنای استفاده پایدار شکارچیان و مردم عادی بود. اما بعدها در ایران همان شکارچیان متوجه تغییر ابعاد مساله شدند و اتفاقا راه را برای ایجاد سازمان محیط زیست در سال ۱۹۷۲م . ۱۳۵۱ ه.ش. هموار کردند تا حیوانات آسیب پذیر بیش از پیش تحت حفاظت قرار گیرند. سوال اینجاست که چطور شکارچیان امروز ما ضرورت تغییر موضع را متوجه نمیشوند و پیوسته بر ادامه همان مسیر اشتباهی پای میفشارند که حتی پیش کسوتان شکار سالها پیش آن را کنار گذاشتند؟

    پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 3

   • بهفر می‌گوید:

    جناب شکارچی قانونی،
    ممنون می شوم توضیح بدین چه لذتی در کشتن پلنگ یا هر جاندار دیگری به صرف تفریح وجود دارد؟ شاید ما هم به جرگهٔ شکارچیان قانونی بپیوندیم اگر توضیح بدین دقیقا لذت این کار چیست،به قول گفتنی شاید ما عمرمون بر فنا بوده تا به حال از اینکه لذت این کار رو درک نکردیم.
    تصوّر نکنم شکار تفریحی از هر جنبه‌ای که به آن نگاه کنید مفید باشد (تنها شکار توسط دامدار یا کشاورز جهت حفظ سرمایه خودشون را میشه مفید محسوب کرد، که آن هم حتی‌الامکان باید راهکار‌های دیگری رو انتخاب کنند ولی‌ گاهی چاره‌ای نیست).
    در حال حاضر زیست بوم کشور به علت تعرض انسان به محیط زیست و شکار بیش از حد شکننده تر از همیشه میباشد، و منطق حکم میکنه که همه افراد جامعه به صورت مسئولانه از شکار خودداری کنند.
    شکار به عنوان تفریح، متعلق به زمانی بود که بشر سعی بر نشان دادن استیلای خود به محیط خشن و وحشی پیرامون داشت، با پیشرفت بشر از این طرز تفکر سالهاست که گذشته. امیدوارم که شکارچیان سرگرمی غیر مخرب تری برای خودشان پیدا کنند، عکس برداری از طبیعت تمام مؤلفه های هیجان انگیز شکار رو دارد، و امیدوارم که به مرور از تعداد شکار چیها کم و به تعداد عکاسان طبیعت و کوهنوردان اضافه بشه.

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 5

   • محمد ابراهیمی می‌گوید:

    دوستان عزیز، این بنده خدا با زبان طنز صحبت کرده که پر از کنایه است، اتفاقا بیان خوبی هم در طنز دارند
    لطفا بر این اساس در مورد متنشون نظر بدید

    پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 6

   • farshad می‌گوید:

    برو پیش یک روانشناس قانون مند و دارای پروانه طبابت
    کی گفته شکار یه سنت خوبه
    شکار زمانی خوبه که گرسنه باشی نه برای لذت و جنون

    موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

   • دوستدار محیط زیست می‌گوید:

    شکارچی واقعی واقعا واسه شما و افرادی که مثل شما فکر میکنند متأسفم تو تصویر اینطور که نشون میده پلنگ مسن نبوده و اگه بخوان واسه ی افرادی مثل شما پروانه شکار پلنگ صادر کنن فکر نمیکنم به یک سال بکشه که نسل پلنگ در ایران منقرض بشه

    موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

    • دوستدار محیط زیست می‌گوید:

     البته من عذرخواهی میکنم از شکارچی واقعی من فکر کردم صحبت هایی که کردید جدی و واقعی بود بعد متوجه شدم به حالت طنز و کنایه اینارو گفتی

     موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

  • فاتح می‌گوید:

   با همه حرفهای درنا موافق هستم و کاملا درست میگه..این افراد فرهنگ ندارن احساس ندارن و زندان هم براشون کمه

   پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 7

  • محمد می‌گوید:

   خانم وکیل گرفتن جزو حقوق متشاکی هستش چون اون هم یک انسان هستش و درسته خلاف کرده ولی حقوقی رو هم داره حتی اگه انسان هم کشته باشه بازم حق داره وکیل بگیره در ضمن نه اونا که از سیاهی دارن میفتن نه شما که از سفیدی داری میفتی هر چیزی حدی داره ..

   داغ Thumb up 8 Thumb down 13

   • درنا می‌گوید:

    اونی که برای آدم کشتن وکیل می گیرد ممکن است مرتکب قتل عمد نشده باشه یا ممکنه برای دفاع شخصی ناگزیر به قتل شده باشه و قاتلان وکیل می گیرند تا یا اثبات کنند اساسا مرتکب قتل نشده اند، یا لااقل مرتکب قتل عمد نشده و به شکل سهوی و ناخواسته مرتکب قتل شدند، یا اینکه ثابت کنند برای دفاع از جان یا حیثیت شان مرتکب قتل شده اند…
    ولی یک نفر که به عمد با اسلحه شکاری به شکل غیر قانونی حیوانی را که در لیست انقراض است وحشیانه می کشد و عکس یادگاری می گیرد خیلی خیلی وقیح است و وکیل گرفتنش هم اوج وقاحتش…

    پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 8

   • فاتح می‌گوید:

    هیچ حقی نداره

    پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 3. هادی می‌گوید:

  از وضع مالی مناسبی برخوردار است ….!!!؟؟؟؟
  قابل توجه کسانی که تأکید دارند شاکارچیان (به قول خودشون شکارکشان) آدمهای بومی بی مال و منالی هستند و اونا با شکارچی واقعی فرق دارند.
  برادر و خواهر من فرقشو بفرمایید تا بدونیم!
  خبرهایی از این دست اثباتی در عدم تفاوت ریشه ای در ماهیت عمل شکار است.
  متاسفانه پدیده شوم شکار در شرایط اضطرار طبیعتمان را در پشت نامها پنهان کرده ایم
  به امید دلسوزی شکارچیان به حال گونه های ارزشمند و مضطرب محیط زیستمان

  پر طرفدار Thumb up 55 Thumb down 27

  • چغوک می‌گوید:

   ” به امید دلسوزی شکارچیان به حال گونه های ارزشمند و مضطرب محیط زیستمان ”
   متاسفانه چنین امیدی وجود ندارد !
   باور کنید اکثر این جماعت و مخصوصا آن هایی که داد و قالشان از همه بیشتر است ، وقتی تفنگ به دست وارد طبیعت می شوند از هیچ جنایتی رویگردان نیستند
   مخصوصا اگر مطمئن باشند که احتمال مواجهه با ماموران را نخواهند داشت

   پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 12

 4. امین می‌گوید:

  چه پلنگ بزرگ و زیبایی بوده !!!!
  جگرم آتیش گرفت

  با این که اعدام هم برای همچین انگلی واقعا کمه ولی بازهم از قضات دادگاه تالش که بدون درنظر گرفتن موضعیت مالی و فامیل بازی در شهرستان های کوچک این مجرم کثیف اشد مجازات رو تعیین کردن ممنونم

  همینطور از قضات دادگاه تجدیدنظر که بدون هیچگونه چشم پوشی و تخفیف تمام احکام صادره در دادگاه بدوی رو تایید کردن سپاسگزارم

  پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 15

 5. فرخ حمیدی می‌گوید:

  اینم کرمیه که بعضی از دوستان باید بریزند آخه
  برادر من تو این اوضاعه بی پلنگی در کشورمان
  چته که نمی تونی جلوی خودتو بگیری؟
  اگر زنده بود مگر غیر از این بود که همیشه لذت تعریف کردنشو برای دوستاتبه همراه داشت که بگی نزدیک کلبه من پلنگ زیبایی زندگی می کنه و حظشو ببری
  حالا کشتیش چه گیر اومد جز زندان و بی آبرویی و داغ دله ایرانیا رو تازه کردی!!!

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 3

 6. Nature می‌گوید:

  یه درخواست فوری از کارکنان سازمان محیط زیست دارم
  چند روز پیش در منطقه کوه شاه کرمان یه پلنگ به یه گله گوسفند حمله کرد و چند تا گوسفندو کشت
  مشابه این اتفاق حدود دو سال پیش تو همین منطقه افتاد و باعث شد محلیا اقدام به مسموم کردن طعمه برای کشتن این حیوون بکنن و موفق هم شدن
  در این رابطه یه قلاده پلنگ و یه عقاب طلایی و یه روباه به علت مسمومیت تلف شدن
  به خاطر خدا از همه مسئولین و دوستداران محیط زیست میخوام تمام تلاششونو بکنن تا این اتفاق دوباره نیفته، وگرنه باید دوباره شاهد یه خبر تلخ دیگه تو صفحه اول همین سایت باشیم
  خواهشا پیگیری کنین

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 3

 7. شهرابی می‌گوید:

  خیلی از این حکم خوشحال شدم و بی نهایت از قضات ممنونم که قاطعانه حکم صادر کردند
  آب خنک خوش بگذره احتمالا تا بیای بیرون رنگ و ریخت اسلحه یادت می ره تا تو باشی دیگه از این غلطا نکنی
  به نسبت می شه گفت احکام صادره از سوی قضات به سمت خوبی پیش می ره و احکامی از این دست زنگ خطر، برای عده ای بی شرف هست تا پا از گلیم درازتر نکنند
  دمت گرم دیده بان

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 7

 8. مجتبی ام می‌گوید:

  پنج میلیون تومان به نظر شما کم نیست یا از کم کمتر نیست؟

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 3

  • افشین می‌گوید:

   پولش زیاد مهم نیست چون خیلیا میتونند به راحتی پرداخت کنند مهم مجازات زندان هست که یک روزش هم نمی ارزه همچین کاری بکنند.

   پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 9. جمشید ازخوی می‌گوید:

  ایکاش قانونی، زندگی را به پلنگ مغرور ولی مغلوب خودخواهی انسان ایرانی برمیگرداند !
  و ایکاش همه در برابر قانون برابر بودند.

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 10. مهسا می‌گوید:

  ممنون از حکم دادگاه بدوی و تایید تجدید نظر
  به نظر من حبسش کافی است و امیدوارم در آن مدت حسابی متنبه شود اما جریمه نقدی بسیار کم است
  مجازات بازدارنده اول جلوی تکرار جرم را میگیرد و به دنبال آن دیگران نیز هوشیار میشوند که قانون و مجازاتی هست که نمیتوان از آن سرپیچی کرد

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 3

 11. نادر شکوهی می‌گوید:

  سلام
  باید این کثافت مثل همون پلنگ بی چاره با گلوله سقط کرد تا بدن نجسش از روی زمین محو شود
  مگر پلنگ بی چاره چقدر جای شما را تنگ کرده بود ؟!
  زندان برای این افراد کمه باید این افراد را تکه تکه کرد بعد بدن کثیفشه بندازن جلو سگ

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 15

 12. علیرضا 2 می‌گوید:

  با سلام خدمت همه دوستان
  من هم مثل همه از دیدن این تصاویر نارااحت شدم و به شدت آن را محکوم می کنم
  آقا هادی فرق شکارچی با شکار کش این است شکارچی هیچ وقت شکارچی دیگر را نمیکشد شکارچی اسلحه غیر مجاز ندارد
  شکارچی عاشق طبیعت است و برای حفظ ونگهداری آن هر کاری می کند (کشتار نه ) از جمع آوری زباله گرفته تا کار های دیگر …

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 19

  • حسین می‌گوید:

   علیرضای عزیز
   ممنون از اطلاعاتتان
   آیا فقط شکارچی واقعی زباله را از طبیعت جمع میکند؟! من که تا کنون ندیده ام
   شکارچی با طبیعت گرد متفاوت است مگر اینکه شما نظری متفاوت داشته باشید و همه عاشقان طبیعت را شکارچی بدانید.
   دوست عزیز کدام بهتر است:
   ١) طبیعت گردی با هدف دیدن زیباییهای آن
   ٢) کشتار حیوانات طبیعت با هدف لذت از این کار
   ٣) طبیعت گردی با هدف دیدن زیباییهای آن و شکار یک موجود با اسلحه مجاز و …. ( به قول شما و همفکران طرفدار شکارتان)
   میتوان بدون حذف یک جاندار نیز از طبیعت استفاده کرد و با دیدن موجودی که نکشته ایم بیشتر لذت ببریم

   یا حق

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 6

 13. شهروحش می‌گوید:

  تصاویر چیزی جز جهالت و بلاهت محض را نشان نمیدهد .

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 3

 14. سعید می‌گوید:

  این افراد اکثرا آدم های حقیر و عقده ای هستند که بیماری های روانیشون رو میخوان توی طبیعت خالی کنن
  به نظر من این افراد باید رفتار درمانی بشن . اینها مریضن

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 4

 15. علی ستاری می‌گوید:

  باسلام
  به نظر من مجازات کشتن حیوانات نادر باید علاوه بر زندانی کردن فرد بیمار شامل جریمه نقدی براساس توان پرداخت نیز باشد
  بدینصورت از این فرد بیمار که توان مالی خوبی داشته باید مبلغ به مراتب بیشتر و کمرشکنی گرفته شود
  قوانین نیاز به بازنگری دارند تا حالت بازدارنده داشته و دست قضات باز باشد.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 5

 16. داوود ظریف می‌گوید:

  حیف مخلوق زیبایی مثل این پلنگ ایرانی بزرگ که از بین رفت
  حیف حیف که بهای جریمه پلنگ با یک سگ یکی است
  کسی که به سمت پلنگ نشانه رود باید گردن زد

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 4

 17. امیر امینی می‌گوید:

  حکم خوب و متناسبی بود باشد که درس عبرتی برای سایر دزدان و متعدیان به طبیعت گردد.
  شکارچی را باید با پس گردنی قانون از طبیعت درو کرد چرا که لیاقتش را ندارد

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 11

 18. محمد می‌گوید:

  جریمه ۵ میلیون تومان کمه حداقل باید ۲۰ میلیون تومان باشه . زندان هم نباید کمتر از ۵ سال باشه

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 4

 19. امین می‌گوید:

  جا داره از محیط بانان دلسوز و فداکار تالش هم تشکر کنیم که فقط با درا ختیار داشتن دوتا عکس این متهم رو شناسایی کردن و کاری کردن که ۳ سال و نیم بره زندان
  حتما این پولدار عوضی کلی هم پیشنهاد رشوه به محیطبانان شریف داده ولی با دیواری از شرافت و انسانیت روبرو شده

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 4

 20. زهره می‌گوید:

  وقتی عواطف و احساسات ملتی و بلکه تمام مردم جهان از یک جنایت جریحه دار می شود بایستی اشد مجازات موجود برای عامل جنایت منظور شود مانند خرسهای بیگناه سمیرم. اینجا نیز همه ما تا مدتها دچار تالمات روحی عمیقی شدیم.
  بنابراین اینجا یک جنبه قضیه ارزشمند بودن گونه جانوری است که بدست چنین بی وجدانانی کشته شده و بعد دیگر آن جریحه دار شدن احساسات مردم بویژه دوستداران حیات وحش است.
  این حکم بسیار مناسب است و امیدوارم وقتی در روسیه کشتن یک گربه خانگی معادل پنج سال حبس است اینجا حداقل در مورد پلنگ این مدت حبس تعیین شده لازم الاجرا گردد تا دیگر کمتر شاهد وقوع چنین جرایم تاسف باری باشیم.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 21. saeed . h می‌گوید:

  چقدر بزرگ جثه بوده … واقعا که حیف شد

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 1

 22. مسعود افضل - آوای وحش می‌گوید:

  با سلام
  عزیزان متخلف نگران نباشند
  چندماه بعد طرف به یک مناسبتی عفو می خوره و از زندان میاد بیرون و روز از نو روزی از نو !
  مجازات ها در این کشور بازدارنده نیستند . یعنی مجازات با نوع خلاف تناسبی ندارد !!!

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 3

 23. بابک می‌گوید:

  چه عجب یک حکم منصف و عادل دیدیم ما
  حقشه حیوون زبون بسته رو کشتی حالا سزاشم ببین جنایتکار

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 4

  • فرشید می‌گوید:

   به نظرم حکم خیلی پایین بوده. ۵ میلیون هم شد جریمه برای پلنگی که تعدادشون به شدت کمه.
   جریمه باید ۵۰ میلیون باشه و زندان ۱۰ سال تا کسی دیگه جرات چپ نگاه کردن هم به پلنگ نازنین نداشته باشه چه برسه شلیک و شکار….

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 24. ارش می‌گوید:

  ۵ میلیون !!!!!!!!!!!!!
  چقد زیاد !!!
  جریمه پلنگ و خرس باید خیلی بیشتر از اینا باشه
  مثل اون یاروی قبلی پوست پلنگ رو ۷ میلیون فروخته بود بعد ۵ میلیونشو داد واسه جریمه پلنگ !!!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 2

 25. درنا 2 می‌گوید:

  واقعا این تصویر بسیار ناراحت کننده است
  ولی میخواهم با صراحت بگویم که این دست افراد مشکلات روحی و روانی دارند
  اینقدر احساس خود کم بینی دارند که میخواهند با اینکار خودی نشان دهند و با تایید افرادی از جنس خودشان مورد تمجید و تعریف قرار بگیرند
  هیچ وقت یک شکارچی واقعی که عاشق طبیعت است و با قواعد و قوانین جاری مملکت پیش میرود اینکار را نمیکند و اینکار را جنایت و قتل و غارت میپندارد

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 10

 26. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  وحشی کدامیک است پلنگ یا این انسان ؟
  لعنت خدا بر شما قاتلین حیوانات . خدایا در کشورمان چاقو بعنوان سلاح نامیده میشود و حمل آن جرم است چطور اینهمه سلاح گرم در دست این روانیها وجود دارد ؟!
  اینها برای جامعه ایرانیان خطرناکند . چرا یک قانون جدی برای دارندگان این سلاحهای غیر مجاز تصویب نمیشود ؟!
  چرا حتی برای درخواست سلاح مجاز قوانین سخت نیستند ؟
  آخر در روزگار امروز هستند کسانی که خدا میداند از چه کار به پول رسیده و فخرشان خریدن تفنگ و رفتن به شکار که نه کشتن حیوانات است
  آخر داشتن هر چیزی فرهنگ هم میخواهد چرا خودمان را گول میزنیم ما فرهنگ داشتن برخی چیزها را نداریم
  چند نفر در کشور ما هستند که دستشان بدهانشان میرسد و ثروتی دارند و از آن برای حفظ محیط زیست و یا طرحهای حمایتی حیوانات هزینه میکنند
  ما حتی پناهگاه مناسبی برای حیوانات درمانده که قابل برگشت به طبیعت نیستند را نداریم
  هر کشوری که محیط زیست امنی دارد خود مردم آن کشور برای آن ارزش قایلند و از آن حراست میکنند در کشور ما اکثر مردم هر جا برسند آشغال میریزند و اگر حیوانی ببینند اولین گزینه شان کشتن آنست
  ما هر لطمه ای به محیط زیست میزنیم و انتظار داریم که دولت همه اینها را درست کند بخدا شدنی نیست باید فرهنگ همه به سطحی برسد که قدر این طبیعت و حیوانات را بدانیم
  بنظر من این آقا که عشقش کشیده و این پلنگ را کشته باید به حبس طولانی مدت محکوم شود ۴۲ ماه حبس و ۵ میلیون تومان نشان میدهد که قانون هم در کشور ما قدر این حیوانات و محیط زیست را نمیداند و ارزش زیادی قایل نیست
  فقط باید تاسف خورد ه
  هر بار که خبر کشته شدن این حیوانات را میخوانم احساس میکنم قسمتی از کشورمان کنده شده که جبرانی ندارد
  سالهاست که ذره ذره از محیط زیست کشورمان کاسته میشود حیوانات میمیرند درختان قطع میشوند یا میسوزند رودخانه ها خشک میشوند یا آلوده میگردند نمیدانم طبیعت کشورمان چند سال دیگر میتواند این ها را تحمل کند!!
  انقدر در مورد حفظ اینها سخن گفته اند که همه میدانند که راهکار چیست
  در کنار درک مردم از ارزش طبیعت کشور قوانین باید بسیار سخت و بازدارنده باشند. ۵ میلیون جریمه ای نیست که این قاتل پلنگ نتواند آنرا بپردازند
  دوران حبس کشتن حیوانات باید باندازه ای باشد تا زندگی اینها را تباه کند تا کسی جرات رفتن به طبیعت کشورمان با اسلحه را پیدا نکند
  آنان که خود را شکارچی ! مجاز میدانند و خود را جدا میدانند باید بدانند که هر تفنگ مجاز با جواز شکارش الگویی برای صدها تفنگ غیر مجاز است که دارندگان آنها قاتلین حیوانات هستند و به هیچ حیوانی رحم نمیکنند
  درد انقدر عمیق است که هر بار میخواهم خلاصه بگویم اما نمیشود
  این سایت دیده بان محلی برای درد دل کردن شده کاش مسئولین بالای کشور نیز سری به این سایت میزدند و درد دل طبیعت دوستان و عاشقان میهن را میخواندند

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 5

 27. محیط بان ایران اسلامی می‌گوید:

  قضات شریف و همکاران خوبم خدا قوت

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 5

 28. سعید می‌گوید:

  من دعا میکنم که چنین مفسد فی الارضی در زندان دعوایی چیزی بکند و دوباره دادگاهی شده و به اعدام با طناب دار محکوم شود
  یا در آنجا به ایدز مبتلا شود.
  اگر صاحب اقیانوسها باشم و اینجور آدمی به یک قطره نیازمند باشد به ناموس زهرا قسم نمیدهم.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 10

  • مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

   ازنظر مجازات مدت زندان خوب است اما جریمه ۵ میلیونی برای پلنگ باشکوه ایرانی بسیار اندک و ناچیز است
   باید حداقل ۱۰۰میلیون جریمه بابت کشتار پلنگ ایرانی درنظر بگیرند، تا دیگر هیچ احدی فکر کشتن پلنگ را درمخیله اش هم نگنجاند..
   دست قضات تجدید نظر را میبوسم که قاطعانه حکم اولیه را تایید کرده و تخفیفی برای این دزد شرور قائل نشدند…
   پاینده باد سایت وزین و محبوب دیده بان محیط زیست وحیات و حش ایران
   خسته نباشید

   پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 4

 29. پلنگ مازندران می‌گوید:

  بنده به عنوان کسی که چندین سال تو طبیعت هستم و اسلحه هم دارم و شکار مجاز انجام میدم به شدت این کار ایشون رو محکوم میکنم.
  بارها پیش آمده اسلحه به دست بودیم و خرس و گرگ و حتی مرال به نزدیکی کلبه جنگلی ما می آمد و ما فقط از دیدنش لذت میبردیم. ببینید دوستان اینجور آدما که مشکل مالی ندارن و ازین کارا میکنن عقده ی شکار دارن.
  سازمان به راحتی با ایجاد قرق اختصاصی برای شکارهای کوچک مثل کبک میتواند این دوستان را مجاز کند. شکارچی مجاز همین که بتونه به بهانه ی اسلحه و شکار وارد طبیعت بشه و از طبیعت لذت ببره براش کافیه. زمانی که سنم کمتر بود دیوانه وار به شکار علاقه داشتم اما در حال حاضر فقط میخوام تو طبیعت باشم تفنگ بهانس. ایشالا هیچوقت همچین صحنه هایی تکرار نشه. اگر سازمان از در دوستی وارد شه اطمینان دارم شدنیه. کمااینکه کشورهای اروپایی و افریقایی یا کانادا اینکار رو انجام دادن و هم قشر شکارچی میتونه به صورت قانونمند به شکار بره هم دوست داران طبیعت از بابت اینکه جمعیت حیوانات منقرض نشه خیالشان راحت باشه. کمااینکه در برخی کشور ها به دلیل اینکه جمعیت حیوان از پتانسیل منطقه بیشتره هر سال برای از بین بردن حیوانات پیر و مسن پروانه صادر میکنند. امیدوارم یه روزی به اونجا برسیم و دقدقه ی محیط زیست نداشته باشیم…

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 14

  • فاتح می‌گوید:

   خدا وکیلی انصافا به من بگو توی شکار کردن و کشتن یه موجو زنده که داره راحت زندگی میکنه چه لذتی داره..جواب بده و بگو چه لذتی داره این کار که با اسلحه نشونه بری و تیر بزنی..احتمالا میخوای بگی مرغ و کوسفند سر بریده میشه توی کشتارگاه..این موضوع خیلی خیلی خیلی با این چیزهایی که داریم میبینیم فرق داره..مرغ و گ.سفند هیچوقت منقرض نمیشن برای مصرف مردم هستند و پرورشی هستند و خیلی تفاوت داره..انصافا بگو شکار چه لذتی داره

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 30. پلنگ مازندران می‌گوید:

  اگر سازمان نیروهای انسانی و محیطبانها رو افزایش بده کسی جرات شکار غیر مجاز نداره.
  محیطبانها باید ۴برابر تعداد فعلی باشن و حقوق و مزایای خوب داشته باشن.
  اون زمان شما ببین شکار غیر مجاز چقدر کم میشه.
  ما مناطقی داریم که شکار داره اما محیطبان نداره.
  دوستانی که تو استانهای مازندران گلستان گیلان سمنان و استانهای شکارخیز دیگه زندگی میکنن میدونن چی میگم.
  حتی بعضی از مناطق حفاظت شده به تعداد کافی نیرو ندارن وگرنه چطور میشه کسی بره تو مناطق حفازت شده شکار کنه؟
  چون نیروها کم هستن نمیتونن کل منطقه رو کنترل کنن.
  اینطوری شکار غیرمجاز کنترل میشه اما چیزی که بیشتر از شکار رو کم شدن جمعیت حیات وحش تاثیر گذاشته تخریب زیستگاههاست…

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 4

 31. آرش می‌گوید:

  به نظر میرسه این پلنگ باشکوه هیکلی به اندازه ی یک شیر ماده داشته
  واقعا نگین منطقه خودش رو از بین برد
  متاسفم چون این انسان پست برای منطقه ی خودش هم اهمیت قائل نبود
  دوستان توجه کنید
  انسانیت چیزی نیست که فقط به انسان تعلق داشته باشد
  ما چون انسان هستیم تمام صفات خوب را در قالب کلمه انسانیت گرد آوردیم
  هر موجودی میتواند انسانیت داشته باشد همانطور که خیلی از انسان ها انسانیت ندارند و امروزه در حیوانات انسانیت بیشتر دیده می شود

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 32. amir می‌گوید:

  نامردا میکشن واسه اینکه بگن ما پلنگ شکار کردی ایم
  خاک بر سر همچین آدمایی با این طرز تفکر واقعن متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

 33. کوشکی می‌گوید:

  سلام آقای شکارچیه واقعی
  انگار فیلم هندی زیاد نگاه میکنی
  مجوز شکار پلنگ؟ مگه چند قلاده پلنگ تو ایران هست که مجوز شکارشم بدن؟

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 7

 34. مهرداد می‌گوید:

  آفرین بر قاضى
  ولى این حیوانات که یکى دو تا نیستند که با زندان رفتنشان جامعه راحت شود.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 6

 35. مجید(حیوانات نگین های آفرینشند) می‌گوید:

  خدا لعنت کنه این اشغال و امثالهم رو

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 36. درنا 2 می‌گوید:

  متوجه نمیشم بعضی از این دوستان چرا منفی میدن / بطور مثال به نظر پلنگ مازندران

  داغ Thumb up 9 Thumb down 11

 37. مهدی می‌گوید:

  نمیدونم چرا این همه شکار چی عذاب میکشه که یه حیوانو بکشه که چی بشه……؟
  همه مرضه..

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 6

 38. مجید می‌گوید:

  ۵ میلیون تومان خیلی خنده داره برای حیوانی که کمتر از هزار قلاده از اون در یک کشور با مساحت حدود یک میلیون و ششصد هزار کیلومتر مربع باقی مونده
  جریمه پلنگ باید حداقل ۱۰۰ میلیون تومان باشه تا بازدارندگی داشته باشه

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 3

 39. Amir می‌گوید:

  جاش نیس ولی دوستانی که تمایل به ادامه تحصیل تو رشته منابع طبیعی محیط زیستودر مقطع ارشد دارن خوشحال میشم
  کمکشون کنم.

  من دانشجوی ترم آخر محیط زیستم متنفرم از هرچی شکارچیه

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 7

  • ارش می‌گوید:

   شما دانشجوی ارشد محیط زیست هستی واقعا ؟؟؟؟
   پس چرا اینطور توهین امیز صحبت میکنی ؟؟؟؟
   همین شکارچیا بودن که سازمان شکاربانی رو تشکیل دادند تا هم شکار بمونه هم شکارچی
   حالا همشون بد شدن
   . معدن دار ها و گله دار ها و بهره برداران جنگل و زدن جاده های زیاد توی مناطق همش هیچی …

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 40. پلنگ سبزوار می‌گوید:

  وااااااااااااااای یک خبر بددددددددددددد

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 3

 41. مصطفی صندل می‌گوید:

  باسلام
  احسنت به رای قاطع قضات محترم دادگاه بدوی و تجدیدنظر
  اگر قوانین محیط زیست این گونه اجرا شوند، حساب کار دست همه خواهدآمد
  دست مریزاد

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 42. رضا دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  به نظر من دست قاضی و تیم تجدید نظر کننده درد نکنه که تحت تاثیر مسائل و فشارهایی که بعضیان برای کمک به این فرد خاطی داشته اند که قطعا وجود داشته قرار نگرفته اند هر چند که میزان مبلغ جریمه پایین است مخصوصا که پوست پلنگ چند برابر ارزش ریالی آن بیشتر است ۴۲ ماه برای این فرد خاطی نیز کم می باشد اما با توجه به این قوانین عقب مانده و باز ندارنده خوب است.
  سخنی هم به این فرد خاطی دارم امیدارم خودش یا نزدیکان و مرتبطینش به او برسانند اگر پست فطرت و رذل نیستی بدون اسلحه و سلاح سرد پلنگ بکش در اون صورت خودم هزینه آتلیه و فیلمبرداری را می دهم که ازت عکس و فیلم بگیرند و نیز از دادگاه می خواهم که این فرد را از مجازات معاف دارد

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

  • مهدی:حامی حیات وحش می‌گوید:

   @رضا دوستدار محیط زیست، سلام:
   دوست خوبم عجب حرف زیبا و کلام پخته و سنجیده ای خطاب به این جنایتکار و دزد ترسو زدید، احسنت…
   اگر جرات دارد با دست خالی و بدون هیچ سلاحی در شرائط برابر با پلنگ مبارزه کرده و پلنگ را بکشد آنگاه عکس و فیلم تهیه کند و احساس قدرت و زور زیاد خود را برخ بکشد
   گرچه اگر کسی هم باشد که خداوند چنان قدرتی به او داده باشد که با دست خالی با پلنگ وحشی در طبیعت (نه در سیرکها) مبارزه کند قطعا چنین انسانی از شعور پهلوانی نیز برخوردار است و هیچگاه از زور بازویش جهت کشتن مخلوقات باشکوه خداوند استفاده نمیکند….یاحق.

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 43. احمد می‌گوید:

  فقط ۴۲ ماه !!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 44. سولماز می‌گوید:

  وحشی همچین عکس گرفته ! … خیلی حالم گرفته شد

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 45. مهدی (حامی حیات وحش ایران) می‌گوید:

  فقط ۵ میلیون ناقابل.. !! واقعا” مضحکه!
  این بیمار روانی رو باید از از اون منطقه به کویر لوت تبعید کرد.. تا فرق نعمت رو بدونه..
  لعنت خدا بر شما.. غارتگران

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

 46. علی می‌گوید:

  سلام
  واقعا متاسفم برای این همه توحش یک انسان! نه تنها محل زندگی پلنگ را تصرف کرده این بلکه حق داشتن زندگی رو هم ازش گرفته.من سال ها پیش وقتی نوجوان بودم با دوستانم کبک شکار می کردیم یک روز پدر بزرگ مرحومم صحبتی با من کرد.بعد از اون چند مزتبه باز هم کبک شکار کردم ولی در بهار وقتی یک کبک را شکار کردم جوجه هاش رو پیدا کردم و تا ماه ها شب ها راحت نمیخوابیدم. بعد از اون سال هاست شکار نمی کنم و از شکار تنفر دارم. تازه کبک حیوان حلال گوشت است و ما به اندازه ی یک وعده نهار کبک شکار می کردیم نمی دانم شکار پلنگ! به این زیبایی چه دردی از شخص دوا می کند. برای این انسان ……صفت متاسفم! و امیدوارم خدا من رو به خاطر گرفتن جان مخلوقاتش ببخشد

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 47. اردک ماهی می‌گوید:

  بدبخت با تفنگ حیوون رو کشتی بعد عکس قهرمانانه هم میندازی ؟

  . . . داشتی تن به تن باهاش در میوفتادی

  اونوقت میدیدم چجوری جرت میده بی وجوذ

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 48. مجید می‌گوید:

  دوست عزیز جناب اردک ماهی
  حرف دل مارو گفتی اگه جرات داشت تن به تن مبارزه میکرد . پهلوان واقعی کسی است که موقع نزاع دست به چاقو نمیبره . این افراد ترسو و عقده ای هستند و با اینکه وضعیت مالی خوبی داشته ولی با کمال پررویی یک حیوان کمیاب رو از طبیعت حذف میکنه و متاسفانه قانون ناقص اونو فقط ۵ میلیون جریمه میکنه .

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 49. طبیعت مرد می‌گوید:

  من با اصل شکار مخالف نیستم
  اما کشتن گوشتخواران خصوصا سر هرم ها جنایت هست
  این که دیگه گونه حفاظت شده هست

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 50. ایمان می‌گوید:

  امیدوارم خداوند به این افراد درک تماشای زیبایی های طبیعت و احساس وطن پرستی دهد. کشتن یک موجود زیبا کاری بس ناجوانمردانه است. هیچ لذتی از تماشای این حیوان آن هم زنده بهتر نیست.
  عمل زشت شکار کاری خلاف انسانیت و مردانگی است.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 51. هادی می‌گوید:

  کمرت بشکنه شکارچی که کمر مارو شکوندی
  خدا بچه هاتو بگیره مادرتو مرگ بده که تو رو پس انداخت بی غیرت نامرد

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 52. هادی می‌گوید:

  دلمون خونه
  هیچ وقت یک انسان سالم نمیتونه قلب یه حیوونو نشونه بگیره
  چه شکارچی قانونی چه غیر قانونی

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 53. فرشید می‌گوید:

  به نظر من که باید بیشتر ازینا زندانی بشه. ۳ برابر ۴ برابر حکم الانش. جریمه ۵ میلیونی اصلا جریمه محسوب نمیشه فکر میکنم فقط پوست پلنگ بیچاره دوبرابر این جریمه فروخته میشه.
  قیمت پوست پلنگ که به صورت قاچاق به فروش میرسه حدود ۱۰ – ۱۲ میلیون تومانه این یعنی جریمه تعیین شده برای کشتن پلنگ خیلی خیلی کمه.
  ۵ میلیون باید جریمه حیواناتی باشه که تعدادشون زیاده نه گونه های در حال انقراض.
  برای پلنگ باید چیزی حدود ۳۰ میلیون تعیین بشه تا کسی جرات شلیک و چپ نگاه کردن به پلنگ و یوز پلنگ نداشته باشه .
  البته فکر میکنم جریمه کشتن یوزپلنگ در حال حاضر ۲۵ میلیون تومانه که بازم کمه و باید دوبرابر بشه.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 54. sade می‌گوید:

  فقط اعدام. نامردا.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 55. مهرداد می‌گوید:

  آخه حکم حبس تعزیری که فی البداعه متهم رو به زندان نمی فرسته چه فایده ای داره باید قوانین شکارغیرمجاز مورد بازنگری قرار گیرند بخش حقوقی سازمان محیط زیست باید فعالانه با این قضیه برخورد کنه

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 56. امیددژند می‌گوید:

  ۴۲ماه؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  توی کشور چین شکار پاندا حکم اعدام داره ولی ما باوجود ارزش بالای این گربه سان که تعدادش داره کمتر میشه ۴۲ ماه؟؟؟؟؟؟؟؟
  از اون زمان که سازمان محیط زیست برنامه ای داشت که ببر مازندران را احیا کند که در قبال دادن ۲ قلاده پلنگ ۲ قلاده ببر سیبری بگیرد نمیدونم خبر دارید که روس ها دارند نسل پلنگ ایرانی را در آنجا افزایش میدن ولی ما در کشور خودمان که این پلنگ در سراسر جهان ان را به نام پلنگ ایرانی میشناسند داریم به آن آسیب میرسانیم واقعا جای تاسف داره

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 57. محمد 13 می‌گوید:

  ای بابا!!!

  امیدوارم شکاچی های شمال کشور روزی حسرت این رو نخورن که د یگه گنجشکی هم وجود نداره که شکارش کنن!

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 58. ناشناس می‌گوید:

  چقدر زیباست …
  واقعا چرا درک نمیکنی?

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>