منشا ریزگرد‌ها کاملا شناسایی شده‌ است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مدیر مرکز تحقیقات منطقه‌ای ریزگرد‌ها، روز گذشته با اعلام اینکه منشا ریزگردها شناسایی شده به اختلاف نظرها دراین‌باره پایان داد و گفت: اکنون از نظر شناسایی منشا گردوغبار هیچ مشکلی وجود ندارد، کامل‌ترین مطالعه خاورمیانه در زمینه گردوغبار در ایران انجام شده و منشا داخلی و خارجی ریزگرد‌ها نیز کاملا شناسایی شده‌اند، بنابراین مسئولان باید همه تلاش خود را در زمینه کنترل و مدیریت این کانون‌ها به‌کار گیرند.

‌آنطور که علیرضا زراسوندی به ایلنا گفته است بیشترین منبع گردوغبار و ریزگرد موجود در هوای کشور، در خارج از ایران قرار دارد اما منشا داخلی نیز بسیار مؤثر است به‌طوری که نمی‌توانیم منشا و کانون‌های ریزگرد در کشور به‌ویژه در استان خوزستان را نادیده بگیریم، حتی در این روز‌ها شاهدیم برخی کانون‌های جدید ریزگرد در داخل کشور، در حال فعال شدن هستند.

زراسوندی درباره وضعیت ریزگرد‌ها در استان خوزستان گفت: براساس تحقیقاتی که در سال ۸۷ انجام شد، محققان در ارتباط با بروز بحران‌های زیست‌محیطی در آینده ازجمله مسئله گردوغبار هشدار‌های لازم را دادند. آن روز‌ها شاید این پدیده ماهی یک بار در خوزستان رخ می‌داد اما ما می‌دانستیم در چنین روزهایی که با چالش کمبود آب روبه‌رو می‌شویم، خشکسالی و کم‌بارشی، این گرد و خاک را ایجاد خواهد کرد.

مدیر مرکز تحقیقات منطقه‌ای ریزگرد‌ها تاکید کرد: برای کنترل گردو غبار باید ۳ برنامه در ۳ بازه زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت درنظر گرفته شود. در برنامه کوتاه‌مدت، پیش از هر چیز آموزش باید مدنظر باشد، بحث تعطیلی مدارس نیز بسیار اهمیت دارد که اکنون به استاندار این اختیار داده شده است.

همچنین جلب رضایتمندی مردم به‌ویژه شاغلینی که در این شرایط کار می‌کنند و احساس می‌کنند که باید حقوق اضافه‌تری دریافت کنند بسیار اهمیت دارد، علاوه بر این موارد توزیع ماسک، شیر، تجهیز‌کردن مراکز درمانی و فرودگاه‌ها و ارائه خدمات بهتر شهری نیز باید مدنظر قرار بگیرد.

به گفته وی، در برنامه میان‌مدت حقابه‌های داخلی تالاب‌ها و دریاچه‌ها باید تأمین شود و در برنامه بلندمدت باید به سمت ایجاد کمربند‌ها و فضاهای سبز، درختکاری، نهالکاری و در ‌‌نهایت مالچ‌پاشی حرکت کنیم.

برنامه‌های کوتاه‌مدت اکنون در حال اجرا‌ست و حتی هلال احمر هم به این مسئله ورود کرده است. در مورد برنامه میان‌مدت نیز باید توافقی با متولیان مدیریت آب صورت بگیرد تا تالاب‌ها دارای آب شوند.

+81
-3
  

18 دیدگاه

 1. دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  این راه حلها فقط کلی گویی است و مهم عملی کردن است.
  مگه به این راحتی هاست. جمله آخر خیلی جالبه که گفته “در مورد برنامه میان‌مدت نیز باید توافقی با متولیان مدیریت آب صورت بگیرد تا تالاب‌ها دارای آب شوند”!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  تو رو خدا یادتان نرود که با متولیان آب توافق شود که دریاچه ارومیه، تالاب هورالعظیم و …. را هم دارای آب کنند و جنگلهای سوخته گلستان را هم بگید درخت دار کنند.
  یه دریاچه هم تو کویر مرکزی ایران درست کنید دیگه خیلی خوبه.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 0

 2. بهنام میثاقی می‌گوید:

  چرائی بوچود آمدن این بحران یک مسئله است و اینکه چه باید انجام دهیم می تواند اولویت ما باشد
  پیشنهاد می شود با ایجاد یک همدلی ملی در غرب استان خوزستان و شهرهای آن و همچنین استان های مجاور از همین روزها که فصل درخت کاری است ، چند میلیون نهال مناسب کاشته شود
  تمامی امکانات کشور و همکاری حتی ارتش و NGO ها و کلیه نهاد های دولتی باید در خدمت این طرح و پشتیبانی و حفاظت از آن قرار گیرد
  تالاب ها دوباره پر آب شوند و این امکان که آیا می شود آب دریا را به مناطق خشک انتقال داد مورد بررسی قرار گیرد
  باور دارم که مردم این استان و استان های مجاور برای نجات خود و سرزمین شان از هر گونه اقدامی پشتیبانی عملی خواهند کرد
  مالچ پاشی را می توان از همین لحظه آغاز کرد
  جانتان خوش –همراز با زمین

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 3. DORNA می‌گوید:

  واقعا طنز تلخه…
  این مشکل از چندین سال پیش وجود داشت اگر این کارها را اون زمان انجام داده بودند به این وضعیت نرسیده بود…
  مردم هم که اعتراض می کنند مسئولان عذر بدتر از گناه می آورند که مشکل یک شبه ایجاد نشده… درسته اما از یکسال و نیم پیش
  که خانوم ابتکار در هر مصاحبه ای یک پاراگراف درباره ریزگرد حرف زده اند، چرا تا همین حالا ،هیچ اقدام اجرایی موثر انجام نشده…
  حرف زدن واقعا دیگر اثری ندارد منتظر اقدام فوری اجرایی هستیم…
  همه می گویند حق آبه تالابها باید رعایت شود اما هیچکس نمی گوید این اتفاق دقیقا کی و از کجا آغاز می شود از کدام تالاب یا کدام سد؟!
  تالاب بختگان هم طبق نظر کارشناسان فقط به دلیل اهمال کاری مسئولان نابود شد…

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 4. میثم می‌گوید:

  واقعن چه کشف بزرگی !!!!
  یعنی تا الان کسی نمیدونست منبع ریز گردها کجاست!!!! تبریک میگم جایزه ای چیزی میخواین خجالت نکشین بگید…

  همه میدونن منشا ریزگردها تالاب هور العظیم یا تالاب هویزه هست.
  که در سال ۱۹۷۳ با ۱۳۵۱ خورشیدی ۷۵۰هزار هکتار وسعت داشته ولی الان به کمتر از ۱۰۰هزار هکتار رسیده….بزرگترین تالاب خاورمیانه رو که زیستگاه بسیاری از موجودات بویژه پرندگان ابزی و کنار ابزی از بین بردن و تبدیل به بیابونش کردن بعد میان با خوشحالی و غرور میگن منشا ربزگردها را کشف کردیم!!!
  شاخ غول شکستین!!! همه چی شده تظاهر دروغ سو نمایش. . ..

  به گزارش UNEP نود درصد بزرگترین تالاب خاورمیانه در اثر ساخته های بشری در ترکیه عراق و ایران به بیابان و نمکزار تبدیل شده.
  که با هر بادی یک طوفان شن و خاک و نمک بلند میشه. البته مهم نیست یه چند روزی ایلام و خوزستان مردم خاک بخورن بعدش تموم نیشه و کسی یادش نمیمونه….
  همین مشکل در انتظار ارومیه هست خواهیم دید تحمل خاک و نمک پخش شده در آسمان چه حسی داره….

  دولت سازندگی ….اونایی که با افتخار دم از سد سازی و رتبه جهانی در جهان دم میزدید !!!!
  بیاین ببین نتیجه کارهای غیر اصولی و کارشناسی نشده تون رو …
  محصولات زراعی نابود.. سلامت نردم نابود… ادامه زندگی به سختی…
  موج مهاجرت روز افزون…
  نتیجه خدمت خالصانه به مردم جنگ دیده و زجر کشیده ایلام و خوزستان…

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 5. امیر می‌گوید:

  به ایشان تبریک می گوییم!!!
  اکنون مانده است مقابله و رفع آنها که آنهم انشاء اله سر فرصت !!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 6. شاهین می‌گوید:

  متاسفانه هم میهنان عزیز خوزستانی ما شرایط بسیار بدی رو دارن تحمل می کنند امیدواریم هر چه زودتر فکری به حالشون بشه ، اما به هر حال شرایط پیش رو نتیجه بی توجهی به محیط زیست هست!!! متاسفانه در کشور ما هم مردم و هم مسولین در حال تخریب و نابودی منابع طبیعی ایران هستند که پیامدهای منفی آن یکی یکی در حال خودنمایی است. البته نقش مسولین در نابودی طبیعت ایران بسیار پررنگتر هست.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 7. حامیان محیط زیست می‌گوید:

  یه خورده رویایی هست اما شدنی…………….اگر بخواهن می شود وگرنه هزار تا راهکار هم جواب نمی دهد

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 8. درنا 2 می‌گوید:

  به امید خدا در چه سالی این مشکل حل خواهد شد .

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 9. بابک می‌گوید:

  جنگل هاو مراتع رو نابود کنن و چنتا سد دیگه بسازن که آب جاری دیگه وجود نداشته باشه مشکل ریزگردها و دریاچه ارومیه حل میشه.
  متاسفانه برنامه ریزی و اجرای صحیح و برخورد قاطع با متخلفین و قاچاقچیا وجود نداره. جایی رو سراغ دارم ک تو ۵هکتار زمین ۷تا چاه غیرمجاز حفر کردن.
  انگار بی آبی فقط برا اوناست و منابع آب زیرزمینی ارث پدرشونه.
  اطلاع دادم به اداره جهاد آب منطقه ای و منابع طبیعی اما پیگیری این موضوع تو حیطه وظایف هیچ کدوم از ادارات نبود.
  این وضعیت مملکت ماست که به غنای فرهنگی تو دنیا معروفیم

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 10. عقاب طلایی می‌گوید:

  یکمی دیر اما امیدوارم مردم جنوب کشور نجات پیدا کنن

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 11. موتا می‌گوید:

  درود گرامیان
  راه حل اینه که آب خلیج فارس یا خزر یا عمان رو وصل کنن به مرکز ایران تمام مسایل حل میشه.
  کسانی که که مخالف این طرحن بعدها برای همه آشکار خواهد شد. گروهی به غلط میگن آب شور اکوسیستم و سفره های زیر زمینی رو نابود میکنه ولی حتی با فرض این که حرفشون درست باشه میتوان براحتی با توان خارق العاده ای که با احداث نیروگاههای اتمی در کشور در زمینه تولید انرژی بوجود اومده آب شور دریا رو شیرین کرد و بعد وارد فلات ایران کرد.
  اسراییل داره این کار رو میکنه ولی ما که شهید دادیم نباید بکنیم . حالا دکتر کهرم و وزیر و وکیل صغری کبری میچینن که به مردم ماسک بدیم . بچه گول میزنن ؟؟ تورو خدا به فکر مردم باشین یه روزی این مقامها رو از شما میگیرن یه روزی این کره زمین کن فیکن میشه اونوقت دیگه کسی به هیچ نهادی نیاز نداره . اونجا فقط عمل نیکتون بداد میرسه . شما را به خداوند میسپارم . والسلام .

  داغ Thumb up 1 Thumb down 5

  • میثم می‌گوید:

   جناب موتا نمیدونم چرا من رو یاد بعضی از پیمانکارهای کلان بسیار کلان میندازید که به هر نحوی به دنبال ایجاد یک پیمانکاری برای خودشون هستند.
   و اصلن هم مهم نیست که ضرورتی داره یا نه!!!!

   این ریزگرده نتیجه عمل همین دیدگاه و افرادی چون شما هست….

   پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 12. موتا می‌گوید:

  آقا میثم ضرورت چیه ؟
  یعنی مردم یزد و کرمان و اصفهان آب نمیخوان و آبادانی نمیخوان؟ توسعه نمیخوان ؟ بده تو این برهوت یه دریاچه احیا شه ؟
  دوست عزیز این طرحها رو اجرا کنیم از این خاک خوردن که بهتره حداقل بختگان و هامون رو پر آب کنیم دشت لوت و کویر نمک به کنار
  در ثانی با ایجاد این تالابها و دریاچه ها میدونید چقدر درصد رطوبت بالا میره و حتی میتونه رو اقلیم بلوچستان و کوههای خشک مکران هم تحول ایجاد کنه، با باران زایی
  واقعا دوستان بیان بگن چرا نمیخوان این فوایدو ؟
  چرا نباید آب خلیج وارد داخل فلات شه ؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 2

  • میثم می‌گوید:

   چون شما نمیدونید چه پی آمدهای شومی داره…
   دقیقن مثل همون سد سازان قهار که وقتی کارشناسان مخالفت میکردند .گوش که ندادن هیچ ، برخورد امنیتی هم باهاشون کردن که چرا میخواین جلوی آبادانی مملکت رو بگیرن.
   حالا کی مملکت رو به سمت نابودی و خشکی هدایت کرده؟؟ کی باعث ایجاد ریزگردها شده؟؟ کی باعث مهاجرت اجباری چند ملیون نفر از جنوب و جنوب غرب کشور هست؟

   مشکل اینجاست که کار در دست کارشناسان کارآمد نیست

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 13. ط. صادقیان می‌گوید:

  واقعا دردناک و مسخرست… بعد اینهمه مدت تازه با هوررا و سرو صدا منشا رو کشف کردن!!!! اینهم نتیجه مدیریت غلط و نادرست منابع طبیعی… من نمیدونم یعنی اینقدر سخته کار رو دست کاردان سپردن؟؟؟!!!! فارغ التحصیلای بیابانزدایی و مدیریت بیابان تو رشته های غیر مرتبط مشغولن چرا؟؟ چون هرجا میریم با نیشخند می گن چه رشته ای؟؟ نه نمیگیریم این رشته بازار کار نداره!!!!!!!!!!!!! اونوقت این وضع مملکتیه که بیش از دو سومش بیابون و کویره یک سوم دیگشم به شکلهای فجیع تر در معرض تخریبه…. کی می بینه اینهارو؟؟!! کیه که بشنوه…. مردم فوج فوج دارن تو این وضعیت از بیماریهای مختلف عذاب می کشن و سلامتیشونو از دست میدن، از منابع آب و خاک که دیگه چیزی برای نسل بعد نمی مونه، جین جینم سد زدن و حقابه های رودها و تالاب هارو بستن و خودشون آتیش به جون طبیعت و مردم انداختن..بگذریم از پولهایی بیت المالیکه به خاطر مکانیابیهای غلط سدهایی تحوال مردم و طبیعت داد که فقط کار جمع و انبار کردن رسوبات رو دارن و تخریب زمین و .. این وضعیت ماست.. مملکتی که حتی نمی دونه کجای کارش می لنگه و باید چجوری درمان رو شروع کنه یا شایدم میدونه اما لال و کر موندنش بیشتر به سودشه!!! اینهم از مسئولان محترم محیط زیست تا دیروز که هوارمیکردن به ما بها نمیدن که اوضاع این شد ما همه چیز رو می دونیم و پیش بینی کردیم فقط ما بیایم روکار ببینید چه میکنیم.. خب چی شد؟؟ ازشما حداقل انتظار کار بیشتر و علمی تر میرفت.. شما که الان جزئی از دولت شدید دستتون هم که خداروشکر بازه… واقعا گریه داشت راهپیمایی ۲۲بهمن مردم خوزستان و اهواز با ماسک.. چرا مردمیکه اینقدر پشت دولت و نظامشون هستن باید اینقدر نادیده گرفت می شدن اگر بازهم توجه نشه فردا تک تک شهرها و استانها وضعیت مشابهی خواهند داشت… دیگه باند بازی و رقابت برای انداختن حلقه افتخار مبارزه باریزگردهارو به گردن تموم کنید.. این یه کار ملی و حتی بین المللیه.. هرکس بیربطی نخواد به خاطر امتیازاتش خودشو وسط بندازه و با نابلدی وضع رو بدتر کنه.. اگه این معضل حل بشه افتخارش برای مملکتمونه و نفس راحت و هوای پاکش برای همه مردم خوبمونه خصوصا کسایی که دارن از این فاجعه زجر می کشن… هر یک روزیکه هدر میره جبرانش ماهها زمان میبره…

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 14. موتا می‌گوید:

  دوست عزیز بالاخره باید یه تحولی صورت بگیره .کشور باید توسعه پیدا کنه کانال سوئز و یا کانال پاناما یا انتقال سین کیانگ در چین بد بودن که اجرا شدن . اونی هم که سد ساخت هدف خیر داشت . شما چه راهکاری داشتین . شما اگر مغرض نبودین طرح میدادین . نه اینکه هر طرحی رو به سخره بگیرین . کشور ما تو اقلیمه خشکه .ما نمیتونیم وایستیم ببینیم بیابونا دورمونو بگیرن . بعد خدا خدا کنیم . آب رو باید کشوند وسط .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 15. محمد مرام می‌گوید:

  با سلام مدیر سایت گرد وخاک احتمالا بدلیل درگیری بین حامیان حیات وحش با شکارچیان بوده .

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 16. ط. صادقیان می‌گوید:

  مونای عزیز اگر روی سخنتون با من بود، نه عزیزم من مطمئنن با سد سازی مخالف نیستم چراکه در مکانیابی های درست بسیار به نفع مردم و آبادانی منطقه بوده اما روی سخن من باسدهایی که با چشمهای خودم دیدم بلااستفاده در اکوسیستمهای حساس با صرف هزینه های زیاد زده شده بودن و بعد از یکی دوسال به دلیل مکانیابی نادرست رهاشده بودن.. در ضمن من نه دوست دارم و نه اهل مسخره گرفتن هستم حرفهامم یه جور شکوه و درد دل بود و اینو به هر مسئولی که برخورد کردم و حتی بصورت متنی فرستادم. مشکل ماهم همینه باور کنیم تو اقلیم خشک و فراخشکیم نه با زبون با عمل باور کنید اونوقت خیلی از اقداماتیکه الان انجام میدیم رو دیگه انجام نمی دادیم نه فقط روی صحبتم با بالادستیاست نه با همه هستم از مردم عادی گرفته تا رئیس دولت و کشور و سازمان و غیره… بهرحال امیدوارم روزی همه در یک جبهه برای یک هدف اونهم آبادانی و سربلندی کشورمون و مردممون در کنارهم و باهم قرار بگیریم..

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>