یک روز در کنار محیط بانان پناهگاه حیات وحش موته

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: پناهگاه حیات وحش موته یکی از غنی ترین عرصه های طبیعی کشور به لحاظ تنوع زیستی و غنی ترین زیستگاه حیات وحش کشور به لحاظ تعداد پستانداران شاخص و قابل سرشماری می باشد.

در جریان سرشماری پاییزه سال گذشته در این منطقه مجموعا ۱۱,۵۸۴ آهو، قوچ و میش، کل و بز و گراز شمارش شده که این تعداد شامل ۵۱۸۰ آهو، ۵۱۰۲ قوچ و میش، ۱۲۶۷ کل و بز و ۳۵ گراز بوده است.

این منطقه وسیع با مساحت ۲۰۴,۳۵۰ هکتار در شمال استان اصفهان و جنوب استان مرکزی واقع است و به لحاظ مدیریت تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان می باشد.

در ایام نوروز تصمیم گرفتیم بازدیدی از این منطقه کم نظیر داشته باشیم. به همین منظور طی هماهنگی صورت گرفته راهی موته شده و یک شبانه روز مهمان محیط بانان این منطقه و در کنار آنها بودیم.

حوالی ظهر از تهران به راه افتاده و حدود ساعت ۱۸ عصر به ورودی پاسگاه محیط بانی آب باریک (سر محیط بانی شهید علی جمالی) در قلب منطقه امن پناهگاه رسیدیم.

در ابتدای ورود به منطقه، یک آهوی نر با شاخ هایی با پیچ و تاب زیبا به ما خوشامد گفت. همچنین تعداد زیادی آهو مشاهده نمودیم که در تمام نقاط دشت پراکنده بودند.

تمامی تصاویر این گزارش در روزهای هشتم و نهم فروردین ماه سال جاری در پناهگاه حیات وحش موته تهیه شده است

ملاقات با مرتضی جمشیدیان رئیس خوش نام پناهگاه حیات وحش موته با بیش از ۳۰ سال سابقه درخشان افتخار بزرگی برای ما بود.

مهمترین دلیل شکوفایی جمعیت حیات وحش در موته مدیریت مرتضی جمشیدیان و سالها تلاش و از جان گذشتگی او در این منطقه بوده است.

مرتضی جمشیدیان ۲۴ سال است که ریاست منطقه موته را بر عهده دارد و همواره در متن تمامی درگیری ها، کشمکش ها و روزهای خوب و بد موته حضور داشته است.

جمشیدیان در مورد تاریخچه موته می گوید: در جریان انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ و پس از آن شکارچیان متخلف از شرایط کشور سوء استفاده کرده و تقریبا تمامی حیات وحش این منطقه را از بین بردند. در سال ۱۳۵۸ پس از انسجام دوباره سازمان محیط زیست در جریان اولین سرشماری پس از پیروزی انقلاب اسلامی تنها ۴۵ آهو در موته شمارش شد.

در آستانه غروب آفتاب و گرم صحبت ها و خاطرات رئیس منطقه بودیم که هوا تاریک شد.

شام را در پاسگاه محیط بانی آب باریک مهمان محیط بانان موته بودیم.

محیط بان فرزاد نیکبخت، محیط بان صرد خزائی و محیط بان علی دری، سه محیط بان شجاع، فداکار و دوست داشتنی.

 

فرزاد نیکبخت ماموری بسیار قوی هیکل، جدی در کار و در عین حال بسیار صمیمی با حدود ده سال سابقه است که پدرش نیز محیط بان موته و بازنشسته همین منطقه بوده است.

صرد خزائی محیط بانی جوان، ورزیده و بسیار با انگیزه بود که شهریور ماه سال گذشته با ضربات سنگ و چاقوی شکارچیان متخلف مجروح و روانه بیمارستان شد.

و علی دری محیط بان زحمتکشی که وظیفه حراست از پاسگاه، رسیدگی به مزرعه علوفه، دیده بانی، سرکشی به آبشخورها و … را به عهده داشت.

پس از صرف شام، به همراه محیط بان نیکبخت و محیط بان خزائی عازم گشت شبانه شدیم.

آنها برای حفاظت از آهوها هر شب تا صبح به گشت زنی در دشت می پرداختند، چراکه شکار آهو در شب بوسیله پروژکتورکشی و تعقیب با موتورسیکلت اصلی ترین روش متخلفین برای شکار آهو است.

محیط بانان با مهارت بالایی با چراغ های خاموش در دشت به گشت زنی می پرداختند تا متخلفین احتمالی متوجه حضور آنها نشوند.

نیمه های شب به یک قلعه بسیار قدیمی در قلب منطقه رسیدیم که به درستی مشخص نبود متعلق به چه دورانی است.

جای جای قلعه برای یافتن گنج توسط افراد سودجو حفاری و گود برداری شده بود.

محیط بانان تا صبح بیدار بودند و به نوبت تنها یکی دو ساعت درون خودرو می خوابیدند.

آنها شبها بیدار بودند تا آرامش آهوها در طول شب حفظ شود.

صبح روز بعد با روشن شدن هوا، گشت شبانه به پایان رسید و همراه محیط بانان عازم گشت و کنترل در ارتفاعات شدیم.

از دشت عبور می کردیم تا به دامنه ارتفاعات برسیم. باورش بسیار سخت بود، به هر کجای دشت که نگاه میکردیم آهوها در حال جست و خیز و چرا بودند.

قدم به قدم و نقطه به نقطه دشت گله های کوچک و بزرگ آهو پراکنده بودند.

آنقدر تعداد آهوها زیاد بود که گمان میکردیم در یکی از مناطق حفاظت شده آفریقا مشغول بازدید هستیم!

منطقه بسیار وسیع و تا چشم کار میکرد دشت بود.

به دامنه ارتفاعات که رسیدیم محیط بان نیکبخت لانه یک کفتار را به ما نشان داد.

درون لانه انبوهی از استخوان ها و اسکلت حیواناتی بود که کفتار جمع آوری نموده و از آنها تغذیه کرده بود.

محیط بانان نیکبخت کفتار را نیز در کنار لانه دیده بود اما ما موفق به مشاهده آن نشدیم.

وی گفت چندی قبل نیز یک کفتار راه راه بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده ای که از قلب منطقه می گذرد تلف شده است.

سه منطقه شور رباط ترک، شور آب باریک و سی کلفت جمعا به مساحت ۳۷,۰۰۰ هکتار بعنوان منطقه امن پناهگاه معرفی شده اند که مدتهاست قرار است این محدوده امن به پارک ملی ارتقاء یابد اما هنوز این مهم صورت نگرفته است.

محیط بانان به هیچ عنوان اجازه ورود دام اهلی به داخل منطقه امن در هیچ زمانی از سال را نمی دهند و این موضوع باعث ارتقاء کیفیت پوشش گیاهی و امنیت این محدوده شده است.

حدود منطقه امن با تابلوهایی مشخص شده و ورود و خروج به این محدوده بدون هماهنگی اکیدا ممنوع است.

محیط بانان برای برخورد با متخلفین شگرد بسیار جالبی بکار برده اند و در نقاط متخلفی از مسیرهای ورودی به منطقه امن میخ هایی را در زمین تعبیه کرده اند که فقط خودشان از محل آنها خبر دارند.

خودروها و یا موتورسیکلت های متعلق به متخلفین زیادی پس از ورود به درون منطقه امن بلافاصله پنچر شده و محیط بانان خاطرات بسیاری از پنچر شدن لاستیک وسایل نقلیه متخلفین پس از ورود به منطقه امن داشتند.

پناهگاه حیات وحش موته دارای دو بخش مختلف است، یکی بخش جلگه ای و هموار که محل زیست آهو است، دیگری تپه ماهورها و مناطق کوهستانی که عمدتا محل زیست قوچ و میش و کل و بز میباشد.

بلندترین ارتفاعات منطقه حدود ۳۰۰۰ متر و کوتاهترین آنها تقریباً ۱۵۰۰ متر از سطح دریا می باشند که این اختلاف ارتفاع باعث پدید آمدن رویشگاههای مختلفی در منطقه شده و تنوع زیستی قابل توجهی را پدید آورده است.

با شروع تپه ماهورها گله های بزرگی از قوچ و میش های وحشی را مشاهده نمودیم.

موته از لحاظ وضعیت منابع آبی در شرایط نسبتا مساعدی قرار دارد هرچند که زمستان گذشته برف چندانی در منطقه نباریده است.

به همت محیط بانان در تمام بخش های منطقه اعم از دشت ها و تپه ماهورها آبشخورهای متعددی احداث و مرتبا به آنها سرکشی و رسیدگی می شود.

انواع گیاهان بوته‌ای و درختچه‌ای به ویژه درمنه و گون در موته رویش دارند. تاکنون در مجموع ۴۷۸ گونه گیاهی متعلق به ۲۴۰ جنس و ۵۳ خانواده در این منطقه شناسایی شده است.

نزدیک به ۲۷۰ گونه از این مجموعه از گونه های گیاهان دارویی مفید می باشند که از جمله آنها آویشن، کرفس کوهی، کاکوتی، کما، جاشیر، زرشک، گل اورانه، خاکشیر تلخ، تمشک، انجیر، ریواس و … می باشد.

آسمان و زمین موته هرگز خالی از پرنده نیست و در تمام مسیر، پرواز پرندگان به چشم و سروصدای آنها به گوش می رسید.

در این منطقه تاکنون ۸۸ گونه پرنده متعلق به ۵۸ جنس و ۳۵ خانواده شناسایی شده اند که برخی از این پرندگان بومی، برخی مهاجر و برخی بطور اتفاقی دیده شده اند.

از جمله آنها یک جفت دلیجه بود که بر بالای درختی لانه سازی کرده بودند.

همچنین تعداد زیادی کبک و به خصوص یک کبک زیبا که گویی در مقابل دوربین عکاسی ژست گرفته بود.

از دوزیستان تنها یک گونه به نام وزغ سبز عربی از خانواده Bufonidae و راسته Anura در پناهگاه حیات وحش موته وجود دارد.

تخم های این وزغ درون آبگیر کوچکی در کنار یکی از چشمه های منطقه قابل مشاهده بود.

تاکنون در پناهگاه حیات وحش موته ۲۵ گونه خزنده متعلق به ۲۲ جنس و ۱۰ خانواده شناسایی شده اند که انواع لاک پشت ها، انواع جکوی ها، بزمجه، انواع آگاما، اسکینگ ها و مارها ازجمله خزندگان موته می باشند.

در مسیر یک آگامای نسبتا بزرگ را مشاهده کردیم که در شکاف سنگی مخفی شده بود و همچنین یک لاک پشت زیبا.

در ادامه مسیر به سمت ارتفاعات بازهم با گله های بزرگ قوچ و میش مواجه شدیم.

گله هایی چند صد عددی که بعضا تصویربرداری از تمام گله در قاب دوربین نمی گنجید.

از ویژگیهای منطقه موته کانی سازی طلاست. ناحیه ای در شمال موته به وسعت ۱۶۰ کیلومتر مربع دارای ۹ منطقه طلا دار جدا از هم با حداکثر فاصله ۱۵ کیلومتر وجود دارد. طلاسازی در این منطقه وابسته به سنگهای اسیدی آذرین میباشد.

متاسفانه معدن طلای موته با تخریب گسترده در قلب منطقه چشم اندازی ناراحت کننده را پدید آورده است.

این سطح گسترده از تخریب توسط معادن به خصوص معدن طلای موته نشان از آن دارد که هنوز مسئولان کشور طلای واقعی که همان طبیعت و تنوع زیستی این منطقه ارزشمند می باشد را به درستی درک نکرده اند.

عملیات معدن کاوی در بخشی از منطقه باعث بوجود آمدن آبگیری نسبتا بزرگ و دائمی در محل قدیمی معدن طلا شده که این آبگیر سالهاست به همین شکل پابرجا مانده است.

بالاخره به ارتفاعات موته رسیدیم و محیط بانان در محلی که برای دیده بانی در ارتفاعات ایجاد کرده بودند به دوربین کشی مشغول شدند.

وسعت زیاد و طبیعت بکر موته از ارتفاعات منطقه کاملا نمایان بود.

از هر سو که نگاه می کردیم کوهستان و دشت خودنمایی می نمود و هیچ نشانی به غیر از نشانه های طبیعت به چشم نمی خورد.

ناهار را مهمان محیط بانان بودیم و نوشیدن چای آتشی پس از صرف غذا در ارتفاعات موته بسیار لذت بخش بود.

محیط بانان شب قبل را تا صبح مشغول گشت شبانه بودند و هرکدام تنها یکی دو ساعت درون خودرو خوابیده بودند و صبح مجددا راهی ارتفاعات شده بودند اما پس از خوردن ناهار همچنان سرحال و با انگیزه بودند برای ادامه گشت و کنترل مجددا به راه افتادیم.

حشرات از بارزترین و موثرترین عناصر یک اکوسیستم هستند اما هرگز بررسی و مطالعه ای در مورد تنوع و نقش آنها در زیستگاه های متخلف کشور صورت نگرفته است.

حشرات غذای بسیاری از پرندگان، خزندگان و حتی پستانداران را تشکیل داده و در زادآوری گیاهان نقش مهمی را برعهده دارند.

این دو حشره و یک روباه در نزدیکی محل استراحت ما در ارتفاعات حضور داشته و شکار دوربین تصویربردار ما شدند.

در بازگشت از ارتفاعات گله های کل و بز وحشی را مشاهده کردیم که در کمال آرامش و بدون ترس چندانی از حضور ما مشغول چرا بودند.

جمعیت بسیار مناسب و آرامش وحوش در پناهگاه حیات وحش موته گویای برقراری امنیت مناسب در داخل منطقه بود که این را باید نتیجه زحمات شبانه روزی محیط بانان دانست.

در مسیر بازگشت بازهم آهوان فراوانی را مشاهده نمودیم.

نکته جالب اینجاست که اکثرا تصور می شود که آهو تنها در دشت زندگی می کند اما آهوان موته در تپه ماهورها و حتی ارتفاعات این منطقه نیز حضور داشته و مشاهده می شدند.

پناهگاه حیات وحش موته با کمبود شدید نیروی حفاظتی مواجه است. این منطقه با وسعت بیش از ۲۰۰ هزار هکتار تنها با ۹ محیط بان در هر شیفت حفاظت می شود که شرایط حفاظت را با وجود دشتی بودن بخش عمده منطقه و ورود متخلفین با موتورسیکلت های تندرو به درون دشت بسیار دشوار می کند.

 

اسفندماه سال گذشته ۳ نفر شکارچی شرور و سابقه دار که بوسیله موتورسیکلت های قاچاق و اسلحه غیرمجاز طی یک سال دست به کشتار صدها آهو، کل وبز، قوچ و میش، گرگ، کفتار و گراز در پناهگاه حیات وحش موته زده و با مشقت فراوان توسط محیط بانان دستگیر شده بودند، در دادگاه به جرائم بسیار خوبی محکوم اما در کمال ناباوری در دادگاه تجدیدنظر استان، از بسیاری از اتهامات خود تبرئه شدند. (لینک مرتبط)

جدا شدن از موته، آهوان زیبا و محیط بانانش برایمان بسیار سخت بود. اما وجود چنین زیستگاهایی و حضور اینگونه محیط بانانی، امید به حفظ باقیمانده طبیعت ارزشمند این سرزمین را در دلمان زنده کرد.

تلاش بی وقفه و جدیدت محیط بانان در سایه مدیریتی توانمند، موته را به زیستگاهی کم نظیر و نمونه در کشور مبدل کرده است.

با تشکر از ریاست و محیط بانان فداکار پناهگاه حیات وحش موته که علی رقم تمامی کمبودها، برای حفظ این میراث طبیعی ارزشمند از هیچ تلاشی فروگذار نکرده اند.

+1618
-2
  

47 دیدگاه

 1. اهورا می‌گوید:

  سپاس فراوان دیده بان ارجمند برای گزارش
  بسیار شادمان شدم و خنده ای بر لبانمان نشست پس از خبرهای بسیار ناگوار…
  هنگامی این جمعیت آهوان زیبا را دیدم واقعا از ته دلم شاد شدم
  براستی باید دست این محیط بانان بی منت را بوسید برای تلاش شبانه روزیشان دروووود محیط بانان گرامی.
  دیده بان گرامی آیا در این منطقه پلنگ هست؟؟؟

  آدم این آهوان بازیگوش و بسیار زیبا را می بیند احساس آرامش می کند..
  امیدوارم از چشم دشمنان دور بماند.

  پر طرفدار Thumb up 54 Thumb down 2

 2. مهسا می‌گوید:

  دیده بان ، گزارش زیبایی بود
  و ممنون از محیط بانان متعهد موته

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 1

 3. مسعود شهرابی می‌گوید:

  امیدوارم مسئولان به ارزشهای واقعی چنین مناطقی پی برده، همت کنند و مشکلات را کاهش دهند؛ مشکلات محیط بانان و کمبودهای حفاظتی تنها با همت و تعامل سازمان با دیگر نهادها حل شدنی هست
  آهوان منطقه زیبا و کم نظیر هستند
  بی نهایت از همه محیط بانان زحمتکش منطقه ممنونم
  دیده بان عزیز ممنون از گزارش خوب و امید بخشتون؛ ظاهرا گونه جدیدی از بزمجه در غرب کشور شناسایی شده لطفا پیگیر باشین

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 3

 4. DORNA می‌گوید:

  با تمام دشواری هایی که شغل محیطبانی دارد اما به نظرم بهترین شغل ممکن است
  هر روز نفس نفس بودن با طبیعت و پاسداری از آن.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 2

 5. امید عزت پور می‌گوید:

  سال نو مبارک
  گزارش عالی بود
  محیط بانان خداقوت

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 6. جواد می‌گوید:

  با سلام
  در ابتدای کلام عرض سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو را خدمت همه همکاران خصوصا دوستان مستقر در پناهگاه حیات وحش را موته دارم.
  جا دارد که از زحمات جناب آقای جمشیدیان که یک اسوه و الگوی تمام عیار برای تمام پرسنل محیط زیست است تشکر کنم و بدون تعارف بگم در مدتی که اینجانب در خدمت ایشان بودم متوجه نشدم که چه موقع ایشان در خانه حضور دارند چون واقعا از سحرگاه تا سحر بعدی و شب و روز حضورشان در منطقه محسوس و قابل رویت بود.

  ایشان علاوه بر حضوردر منطقه و ریاست اداره شهرستان گلپایگان پیگیر تمام پرونده های حقوقی در دادگستری چندین شهرستان نیز بودند و چندین بار شکارچیان و صاحبان نفوذ و قانون گریزانی که از ایشان خاطرات خوبی نداشتند قصدجان ایشان را کرده بودند و یا در جاده ها قصد واژگونی ماشینشان را کرده بودند که خوشبختانه در این کار ناکام مانده بودند و خواهند ماند.

  واقعا این همه زحمت بدون ادعای ایشان برایم قابل ستایش بود.
  امیدوارم ایشان و همه زحمتکشان محیط زیست در پناه آقا امام زمان سالم و پایدار و عاقبت بخیر باشند.

  بقیه همکاران موته نیز انسانهای زحمتکش و درستکاری هستند و زحمت بسیار زیادی را در این منطقه متحمل می شوند علیرغم دریافت حداقل دستمز .

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 3

 7. نیروانا می‌گوید:

  باید به این محیط بانان خدا قوت و زنده و پاینده باشید گفت
  ببینید چقدر پوشش گیاهی پر پشت شده شبیه مرغزارهای مغولستان حالا همین منطقه را با دشتهای اطراف که با دامداری سنتی تبدیل به دشتهای خشک و بدون پوشش شده مقایسه کنید تا تفاوت حفاظت شده و نشده را ببینید
  همین امر در مناطق قمیشلو و کلاه قاضی هم صدق میکند
  در ضمن با این جمعیت زیاد طعمه نبودن یوز در این زیستگاه عجیب است !

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 3

 8. سولماز می‌گوید:

  خسته نباشید
  امیدوارم سال ۹۴ سال خوبی برای شما دوستان و محیط زیست این کشور باشه
  یه سوال که البته ربطی به موضوع نداره . این شیر ایرانی که قراره به باغ وحش تهران بیاد از کدام کشور وارد ایران میشه ؟ ما چه چیزی به جای آن دادیم ؟

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 9. رضا مجذوبی می‌گوید:

  با سلام و تبریک عید نوروز ۹۴ و بهار طبیعت
  بسیار جالب و زیبا بود و ضمن عرض خسته نباشید به محیطبانان زحمتکش چند نکته که بنظرم رسید رو ذکر میکنم:
  ۱- “مهمترین دلیل شکوفایی جمعیت حیات وحش در موته مدیریت مرتضی جمشیدیان و سالها تلاش و از جان گذشتگی او در این منطقه بوده است.” این جمله متاسفانه اشاره داره به واقعیتی تلخ که بعد از انقلاب به سازمان محیط زیست ایران سایه انداخته : بجای اینکه مدیریت از بالا به پایین موجب حفاظت وحوش و مناطق باشه متاسفانه برعکسه و قائم به فرد و “محیطبانان” شده یعنی در هر منطقه و پاسگاهی که محیطبانانش بلحاظ فکری و توانایی بدنی و عرق کاری خودشون بیشتر فعالیت میکنن شاهد بهبود شرایط و رسیدن به حالت مطلوب هستیم و در سایر مناطق که دلایل فوق کمرنگ است یا بچشم نمیخورد منطقه را خالی از وحوش میابیم که این شرایط ساختاری بسیار شکننده و روالی فرسایشی و مملو از سعی و خطا را در این ۳۶ سال برای مناطق و حفاظت از حیات وحش رقم زده در حالیکه باید مدیریت کلان با برنامه ریزیی با افق و چشم اندازی با آمیزه ای علمی-تجربی- بومی در کنار تربیت و شارژ بازوی اصلی و اجرایی سازمان یعنی “محیطبانان” راه و روش را بگونه ای پی بگیرند که در صورت بازنشسته شدن یا جابجایی افراد خللی در نگهداری مناطق بوجود نیاید… ما در خراسان مناطقی داشته ایم که با چند هزار راس وحش پس از جابجایی رییس یا سرمحیطبان یا بازنشسته شدن افراد دلسوز و تلاشگر منطقه شاهد سقوط آمار وحوش و رسیدن به چند صد راس هستیم…تا کی باید آب در هاون کوبید با این روش ؟؟؟!!!!

  ۲- من خودم شخصا بارها در مناطق حفاظت شده با اکوسیستم دشتی و بالطبع دارای آهو بعنوان “زیبای دشتزی” بوده اند مهمان دوستان محیطبان بودم و نکته ای که در تمام این موارد شاید برای من بسیار آزار دهنده بود همین نکته بود که زمانیکه ما شب در حال استراحت در پاسگاه بودیم گاه و بیگاه به کرات تا سحر شاهد رفت و آمد و گشت و کشیک این زحمتکشان گمنام مظلوم و بی ادعای “حفاظت از حیات وحش ایران” یعنی محیطبانان بودم که اگر شما هم یک شب اینگونه تلاش و خدمتی را تجربه کنید قطعا بفکر شغل دیگری خواهید بود….

  ۳- بنظر من بهتره “شگردها”یی که توسط محیطبانان مناطق برای حراست و حفاظت بهتر حریم مناطق از گزند متخلفان بکار برده میشود را به صراحت و روشنی بیان نکنید … چون به هر حال در بین شکارچیان همانگونه که بسیاری افراد فهیم و با اصالت و دلسوز حیات وحش (که در بین دوستان من تعداد زیادی را شاهد هستم) ولی هستند افرادی ناآگاه ، طماع و سودجو که ازین گزارشات سواستفاده مینمایند و سپس بدنامی آن را باید “شکارچیان” قانونمند بدوش بکشند….

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 5

 10. خدا قوت و شاد باش نوروز به همه محیط بانان زحمتکش ایرانم و به ویژه محیط بانان پرتلاش موته
  بنده هم چند باری در خدمت این عزیزان بودم و از نزدیک شاهد تلاش و علاقه و ذوق محیط بانان خوب این منطقه بودم
  سپاس از گزارش کامل و خوبتون

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 11. majid mtx می‌گوید:

  با عرض سلام و تبریک سال نو

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 12. حسین می‌گوید:

  اگه تورهای یک یا چند روزه تحت نظارت سازمان محیط زیست برای علاقمندان و توریست های خارجی وجود داشته باشه، خیلی خوب میشه.
  به نظر من از خاطرات آقای جمشیدیان میشه کتاب نوشت یا فیلم ساخت.
  یه پیشنهاد هم برای سازمان محیط زیست دارم:
  اگه هر ساله یه کنفرانس برگزار کنه و از همه روسای ادارات محیط زیست استانها دعوت کنه تا تجارب و پیشنهادات خودشون رو ارائه بدهند، فکر میکنم خیلی مفید و اثرگذار باشه.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 13. محسن187 می‌گوید:

  بسیار بسیار زیبا بود

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 14. میش مرغ می‌گوید:

  از گزارش زیباتون متشکرم
  دوست داشتم ادامه میداشت و تموم نمیشد …

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 15. k,navid می‌گوید:

  خیلی خوبه
  چرا نمیشه یا بهتر بگم نمی خان جاهای دیگه هم مثل اینجا حفاظت کنن تا به موقع ازش بهره برداری شه
  نباید تو همچین منطقه اجازه معدن میدادن حتی طلا هر جا که یه اکیپ واسه هر کاری اونجا مستقر شه به شکار غیر مجاز ختم میشه
  امید که شر این جاده های خاکی و معدن ها از شر طبیعت کم شه که دسترسی افراد معمولی نادون به این مناطق قطع شه و بهترین کاری که محیط بانان این منطقه کردن اجازه ورود دام به این منطقه ندادن
  من به چشم دیدم کاری که چرای دام با یه منطقه میکنه ضرر و تخریبش خیلی بیشتر شکار غیر مجازه
  انشالا امسال جدی جلوی چرای دام و جاده معدن بگیرن
  به خدا تو ۳/۴ سال دوباره منطقه میشه قبل
  امیدوارم تو همه مناطق شاهد این وفور نعمت باشیم.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 16. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  خیلی زیبا بود و ممنونم از این گزارش
  کاش میشد پلنگهایی که شک داریم بتونن تو حیات وحش به زندگی خودشون ادامه بدن رو تو این زیستگاه رها کرد.
  مطمئنن از پس خودشون بر میان.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 17. کیوان می‌گوید:

  توجه کنین به استخوانهای جلو لونه لانه کفتار راه راه
  همشون استخوان سگه یعنی تنها تغذیه این حیوان سگهای گله یا ولگرده یا شغال و شاید هم روباه البته به روباه شک دارم لازم بذکر است که روباه حامل بیماری هاری میباشد که برای جانوران دیگه مسری اما برای روباه تاثیر نداره به همین خاطر خیلی کم حیوانات اونو میکشن

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

  • داریوش می‌گوید:

   منظورتون برای کفتار تاثیر نداره؟

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

  • دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

   موافقم . کفتار حیوانیست که از لاشه استفاده میکند . باید حیوانات شکارچی در منطقه باشند که ته مانده انها را کفتار و حیوانات دیگر مصرف کنند . وقتی چنین نیست بقول شما کفتار هم سگ و حیوانات کندتر را برای خوراکش استفاده میکند .

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 18. حمید موسوی می‌گوید:

  جای خوشحالی و امید زیادی داره همچین پناهگاه حیات وحش و محیط بانان خوب و فداکاری
  ولی دیدبان جان ای کاش آماری به این دقیقی نمی دادی مخصوصا در خصوص چراغ خاموش رفتن و میخ های روی جاده چون شکارچیان غیر مجاز هم این خبر رو میخونن…

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 5

 19. محسن می‌گوید:

  گزارش خیلی خوبی بود
  کاش پارک ملی لار هم مثل منطقه موته از ورود دام و عشایر جلوگیری کنه تا وضع اسفبار مراتع به حال اولش برگرده و هم حیوانات وحش چراگاه بیشتری داشته باشند.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 20. nabzesabz می‌گوید:

  با سلام وعرض ارادت خدمت همه دوستان وعاشقان حیات وحش
  من فارغ التحصیل محیط زیستم و تا الان افتخار بودن در کنار محیط بانان عزیز رو داشتم. چند روز دیگه به پناهگاه حیات وحش حیدری یه سری میزنم دوستان اگر از شرایط و اوضاع این پناهگاه میخوان با خبر بشن خوشحال میشم در خدمتشون باشم.
  پناهگاه حیات وحش حیدری یکی از زیستگاه های اصلی گونه خالص قوچ میش اوریال در شمال شرق کشور محسوب میشود. شهرت قوچ این منطقه تا به ‌آنجا است که برخی شکارچیان خارجی ایت منطقه را بهشت قوچ دنیا نام گذاشته‌اند. علائم و ردپای پلنگ در منطقه ای به نام “زوپلنگ” بارها مشاهده شده است.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 21. nabzesabz می‌گوید:

  این منطقه در مجاورت رشته کوه بینالود و در فاصله حدود ۷۰ کیلومتری شهر نیشابور در استان خراسان رضوی واقع شده است و نام منطقه از دره و روستای حیدری گرفته شده است.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

 22. هیرکانی می‌گوید:

  فوق العاده بود
  موته جای بسیار با ارزشیه
  امیدوارم قدرش دونسته بشه و حفاظت در خوری ازش انجام بشه

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 23. amir می‌گوید:

  بسیار زیباست
  درود بر محیطبانان

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 24. kooshan می‌گوید:

  با سلام و تبریک سال نو خدمت مدیریت تلاشگر پناهگاه حیات وحش ” موته ” آقای مرتضی جمشیدیان و محیط بانان سختکوش و گرامی آقایان ” فرزاد نیکبخت , صدر خزائی و علی دری” و دیگر محیط بانان عزیز و سایر همکاران.

  تهیه و ارائه گزارش مستند از نقاط ارزشمند و حائز اهمیت در ارتباط با محیط زیست و حیات وحش کشور امری ضروری و مهم و شایسته تقدیر و تحسین است که دیده بان به آن پرداخته و تداوم اینکار برای انعکاس دقیق واقعیات موجود بسیار سودمند است.
  در این بازدید موقعیت و وضعیت فعلی و مشکلات و نیز زحمات کارکنان پناهگاه در حد مقدور بخوبی ترسیم شده است , در رابطه با گزارش به چند نکته می توان اشاره کرد :

  ۱ _ همانطور که آقای جمشیدیان بدرستی درباره وضعیت نامطلوب گذشته گفته اند همواره عده قلیلی سودجو مترصد فرصت مناسب برای فعالیتهای سوداگرانه و خسارت زدن به سرمایه های ملی کشور هستند و برایشان میراث فرهنگی و منابع طبیعی تفاوتی ندارد. از اینجاست که اهمیت همدلی و همزبانی مسئولین و مقامات عالی رتبه کشوری در حمایت از حل تفاهم آمیز مسئله هسته ای و پشتیببانی و تقدیر از زحمات طرف ایرانی مذاکرات روشن می شود , این توافق و اجرای آن ضمن رفع اختلافات و کسب رضایت طرفین , موانع موجود در مسیر پیشرفت کشور را که در این رابطه ایجاد شده برداشته و باعث تحکیم ثبات و آرامش در کشور می شود. ادامه این مسیر تعاملی با تأکید بر اولویت منافع ملی و تثبیت آن بعنوان شیوه مناسب اداره امور کشور بنوبه خود بستر لازم برای انجام اقدامات اساسی در زمینه بهبود حفاظت از محیط زیست و مآلأ حیات وحش را فراهم می کند.

  ۲ _ سازمان حفاظت محیط زیست کشور در حال حاضر ضمن اینکه مسئولیتهای مهم و بزرگی بعهده دارد با مشکلات بسیاری مواجه بوده و ابزارهای لازم جهت حل مشکلات را نیز در اختیار ندارد , مشکل آلودگی هوا , نداشتن توان و اختیار کافی برای صیانت از ذخائر طبیعی کشور , افزایش تعدی به زیستگاهها و محدودتر شدن روز افزون آنها که ناشی از گسترده تر شدن بهره برداریهای اقتصادی قانونی و غیر قانونی است , عدم توجه ضروری وزارتخانه های دولتی و نهادها و ارگانهای غیر دولتی به رعایت ملاحظات زیست محیطی , مشکلات رفاهی و معیشتی محیط بانان , کمبود نیروی انسانی , عدم تجهیز به امکانات ضروری و روزآمد و در دست نداشتن ابزار های قانونی از این جمله اند , مشکلات محدود به اینها نیست موانعی مثل وفور تولید و واردات و توزیع اسلحه و مهمات شکاری که نهادهای رسمی متعددی در آن دخیل هستند همچنین می توان به وفور شکار غیرقانونی و مجازاتهای غیر بازدارنده و مشکلات مختلف دیگر نیز اشاره کرد.
  راه حل اصولی ایجاد ” وزارت محیط زیست ” با اختیارات و مسئولیتهای روشن و دقیق و امکانات و ابزارهای متناسب و درخور است که بایستی در اولویت قرار گیرد و همزمان با پیشرفت و توسعه تدریجی کشور تمهیدات مورد لزوم برای تشکیل آن انجام شود.

  ۳ _ در شرایط فعلی و با محدودیت امکانات موجود برنامه کوتاه مدت باید تقویت جایگاه “س.ح.م.ز.” فعلی باشد و نقد سازنده جهت افزایش کارآیی و اصلاح نقاط ضعف در حد مقدورات می تواند مد نطر باشد.
  پیشنهاداتی مانند انحلال این نهاد یا ادغام و زیر نظر سایر وزارتخانه ها بردن آن و یا خارج کردن ” س.ح.م.ز.” از حیطه اختیارات ریاست جمهوری و دولت نه تنها اقدامی مثبت نیست بلکه به بدتر شدن اوضاع و تشدید و افزایش مشکلات و معضلات عرصه محیط زیست و حیات کشور منجر خواهد شد.

  ۴ _ “س.ح.م.ز. فعلی و “وزارت محیط زیست” آتی همزمان با استفاده بهینه از دانش و توان داخل کشور ارجح است نسبت به تبادل نظر و همکاریهای متقابل علمی و اجرایی با همتایان خود در دیگر کشورها و اعزام دانشجویان و کارشناسان و کارکنان و نیز محیط بانان و مراودات دوجانبه و اجرای طرحهای مشترک گردشگری طبیعی با آنها بپردازد تا همراه با تبادل دانش و تجارب طرفین , زمینه گسترش فرهنگ متناسب با صیانت از طبیعت و حیات وحش در کشور مهیا شود.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 3

 25. بهرام می‌گوید:

  محیطبانان عزیزسال نو مبارک
  من از دوست داران حیات وحش هستم مطمین باشید کار شما مثل جهاد در راه خداست
  هرچند در این کشور ما ارزش کار شما را نمیدانند فقط شعار می دهند
  ارزش یک اختلاس کننده را بیشتر میدانند

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 26. کاکتوس می‌گوید:

  با سلام به ادمین عزیز
  نکته اول اینکه آیا عکس ۴۰ از بالا تاییدیه وزارت ارشاد گرفته!!!!؟ D:
  نکته دوم اینکه من در روز سیزده فروردین عازم کوهی در یکی از مناطق آزاد شدم برای طبیعت گردی و برای دومین بار در این کوه با رد خرس مواجه شدم، این منطقه علاوه بر خرس، کل و بز، کبک، کبک دری، تشی، خرگوش ، پایکا، گراز، گرگ، شغال، روباه، سارگپه و… زیست میکنند و در گذشته توسط اهالی پلنگ نیز مشاهده شده بود.
  اما متاسفانه هیچ نظارتی بر این منطقه وجود ندارد و با وجود نزدیکی‌این منطقه به پرور میخواستم بدانم چه دوندگی هایی لازم است و چطور می شود این منطقه را حداقل جز مناطق شکار ممنوع کرد تا با در کنار هم قرار گرفتن پرور، بولا، دودانگه با فاصله ی کمی تا این منطقه زیستگاهی امن تر برای گونه های موجودش باشد؟
  در پایان چند تصویر از این منطقه که خودم گرفته ام
  ۸pic.ir/images/tbq89eagqfzz1kbp66yh.jpg
  8pic.ir/images/h868hogc6nele64kiqfo.jpg
  8pic.ir/images/rawzv0bizf78x23mdvem.jpg
  8pic.ir/images/1s105pdpn5jwiro9smky.jpg
  ( فیلم هایی هم موجود بود که در صورت نیاز برایتان میتوانم ایمیل کنم)

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 27. Hamid می‌گوید:

  با تشکر از محیط با نان موته. فقط جای چند تا یوزپلنگ در این منطقه خالی‌ است

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 28. ایرانى امارات می‌گوید:

  سلام و خدا قوت به محیط بانان عزیز
  اى کاش تو این دشت خبرهایى از پلنگ و یوزپلنگ هم باشه

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 29. ایمان می‌گوید:

  دیدبان از زحماتتان سپاسگزارم.
  محیط بانان زحمتکش این منطقه با تلاش خود شادی وصف نشدنی را بر طبیعت دوستان هدیه میدهند و قطعا دعای خیر وطن پرستان را به همراه خود دارند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 30. ساواش می‌گوید:

  باسلام وخسته نباشی خدمت تک تک محیط بانان عزیز
  ایول
  انشالله سال جدید بهترین سال عمر تک تک محیط بانان با همت وزحمت کش باشه انشالله.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 31. محمد می‌گوید:

  با عرض سلام و خسته نباشید و تشکر از گزارش مفید شما .
  نکاتی را لازم به ذکر میدانم :
  ۱- رشته کوه های مشرف به آب باریک و کوه پلنگی و دو ساربان و … ازیک طرف ضلع جنوبی به منطقه موته مشرف است و از طرف شمالی به مناطق حاشیه ای محلات و آقای جمشیدیان ونیروهای زحمت کش ایشان سمت موته را حراست می کنند و متأسفانه شکارچیان متخلف از سمت محلات دائمأ در حال گذر و گریز به این کوه ها هستند و چون اکثرأ بومی روستاهای محلات هستند کمتر به تله می افتند و بنده از اهالی آن مناطق گفتگوی فروش گوشت شکار را شنیده ام و ….
  ۲ – سرشماری های اعلام شده جای تأمل دارد به این دلیل که شمارش وحوش باید با نصب دوربینهای مختلف و پلاک کردن حیوان و … و در طی زمان طولانی انجام بپذیرد چرا که به عنوان مثال بز نر ( پازن ) اکثر اوقات خود را داخل غار و سوراخهای طبیعی می گذراند و به غیر از فصل جفت گیری تقریبا نمی توان آنها را دید و درصدی از قوچ و میش منطقه موته مهاجر می باشند و از مناطق الیگودرز و کوه های بختیاری و … در فصل سرما به این منطقه مهاجرت می کنند و خود دریابید چه مشکلاتی در سرشماری پیش می آید !
  با سپاس

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 32. داریوش می‌گوید:

  چرا یه ده قلاده پلنگ رو نمیازید اینجا رها کنید؟ با توجه به کشتار پلنگها به دست عشایر غیور دامدار بهترین کار همینه

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 33. کوشان مهران می‌گوید:

  در آخرین شماره فصلنامه حفاظت شکار وطبیعت نوشتاری با عنوان “معرفی مجدد یوز به موته
  کوشان مهران صفحه ۴۰″ از سوی نگارنده منتشر گردید:

  http://www.magiran.com/magtoc.asp?mgID=4284

  آنگونه که شاهزاده اسکندر میرزا فیروز در خاطرات خویش نگاشته اند در دهه ۱۳۴۰وبه هنگام برگزیدن موته به عنوان زیستگاهی برای آهوان، برآورد می شد که تنها حدود ۱۵۰ سر آهو در این زیستگاه وجود دارد ولی در پاییز سال ۱۳۵۰ جمعیت آهوان در حدود ۷۶۰۰ سر برآورد شده بود(محیط زیست در ایران صفحه ۴۶)

  البته ناگفته نمایند در صورت گزینش مناسب و پاسداشت عملگرایانه از یک زیستگاه در کنار افزایش تعداد جانوران تا آستانه برد زیستگاه و احیای پوشش گیاهی، به دلیل امنیت ومناسب بودن زیستگاه،جانوران وحشی از دیگر مناطق به این پناهگاه کوچ می نمایند.

  دشت موته زیستگاه گوسپند کوهی اصفهان و گوسپند کوهی عراق(جمعیتی از گوسپند کوهی ارمنی با مقداری تفاوت با جمعیت مراکان) را جدا نموده است.

  در ایران کهن واژه “اراک” گویا به معنای تختگاه بوده و پس از معرب شدن به شکل عراق بکار می رفته است و در دیوانسالاری قدیمبه این بخش از ایران که شامل فراهان و… بوده عراق عجم و به میان رودان(بین االنحرین )عراق عرب گفته می شده است.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 34. بهزاد می‌گوید:

  سلام و خسته نباشید هم شما و هم محیط بانان زحمتکش.
  این نوع گزارش ها را بیشتر تهیه و منتشر کنید.
  موفق باشید

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 35. رشید خزاعی می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت همه محیط بانان وتشکر بی نهایت از دیدبان عزیز

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 36. کیان می‌گوید:

  زندگی در کنار حیوانات، بسیار زیباتر از در کنار انسانها بودن است

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 37. محسن مرادی می‌گوید:

  باسلام به شما عزیزان
  میهمان و میزبان که با تلاش صادقانه خود تصویرهای بسیار فرح انگیز و لذت بخشی را فراهم آوردید.
  خدا قوت دست مریزاد انشاا…

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 38. ناشناس می‌گوید:

  متشکرم از زحمتتون

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 39. محمدرضا محمودیان می‌گوید:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما عزیزان
  انشالا درپناه حق همیشه پاینده باشید
  خداقوت

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 2

 40. BERETA می‌گوید:

  با سلام و تشکر از دیده بان که زحمت کشیده و این گذارش جالب را تهیه کردن
  همانطور که خودتان برداشت کردید تمام زیبایی و پایداری این زیستگاه فقط و فقط مدیون زحمات و حضور مداوم جناب جمشیدیان رییس محترم منطقه در کنار دیگر محیط بانان پر تلاش بوده که علیرقم مشکلات فراوان مجدانه به حفاظت و نگهداری از این پناهگاه ارزشمند میپردازند و مسولان سازمان میبایست توجه بیشتری نسبت به این منطقه و پرسنل فداکار آن داشته باشند.
  در پایان مجددا یادآور میشوم که مدیریت صحیح – جدیت و قانون مداری و از جان گذشتگی رییس این منطقه باعث گردیده با تلاش همکارانشان این محیط به یکی از غنی ترین و بکر ترین مناطق زیستگاهی کشور تبدیل شود.
  با تقدیم احترام رضا میرزایی

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 41. مهدی می‌گوید:

  با سلام و خدا قوت جانانه خدمت محیط بانان عزیز و مسولین تهیه این خبر زیبا

  من از نزدیک این منطقه را مشاهده کردم و به جرات میتونم بگم وجود این منطقه با ارزش و احیای آن مدیون ریاست دلسوز و محیط بانان متعصب از جمله آقای نیکبخت و آقای خزاعی و دیگر همکارانشان است .

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 3

 42. خسته نباشید محیط بانان محـــــــترم…………………

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 3

 43. سوسن اکبری می‌گوید:

  با تشکر از محیط بانان عزیز

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 44. علی ثاق می‌گوید:

  واقعا لذت بخش بود ممنون

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>