تشریح آخرین وضعیت دریاچه ارومیه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود.

این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

در حال حاضر با توجه به افت قابل ملاحظه تراز دریاچه ارومیه، قسمت‌های وسیعی از آن خشک گردیده است.

ستاد احیا دریاچه ارومیه روز یکشنبه هفته جاری مورخ ۱۳۹۴/۱/۱۶ آخرین وضعیت تراز دریاچه ارومیه (به سانتی متر) و مقایسه آن با زمان مشابه سال گذشته و دوره های قبل را بشرح زیر اعلام نموده است:

اطلاعات ارائه شده از سوی ستاد احیا دریاچه ارومیه نشان می دهد به دنبال اقدامات صورت گرفته توسط این ستاد و بارندگی های اخیر، تراز دریاچه نسبت تاریخ مشابه در سال گذشته ۳ سانتی متر افزایش یافته اما با تراز اکولوژیک دریاچه ۳/۴۱ متر اختلاف دارد.

+143
0
  

10 دیدگاه

 1. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  آمار مربوط به تراز آب دریاچه را ببینید از سال ۷۵ تاکنون ۶٫۴۵ متر سطح آب پایین رفته
  الان ۵ سالی میشود که گزارشات مربوط به بحران کاهش آب دریاچه ارومیه در بالاترین مسایل محیط زیست کشور قرار گرفته یعنی تقریبا از سال ۸۸-۸۹ هشدارها شروع شد در حالیکه کاهش این ۶٫۵ متر در طی ۱۴ سال اتفاق افتاده و کسی اهمیتی بدان نمیداده یا اگر هم عده کمی در مورد آن هشدار میداده اند مسئولین اهمیتی قایل نبوده اند.
  همیشه اینطور است وقتی فاجعه بطور کامل شکل گرفت تازه آهای آهای شروع میشود.
  چرا مسولین از همان ابتدا اقدام به پیشروی آسیبها نمیشوند عجیب است.
  حالا طرحهای مختلف میدهند یکی میگوید آب دریای خزر بیاوریم یکی میگوید اب سد را رها کنیم یک دیگر میگوید باید دعا کنیم بارندگیها بیشتر شود و …
  همین وضعیت در مورد جنگلهای بلوط غرب کشور که آفت زده شد رخ داد بعد از از بین رفتن یکصدهزار هکتار از جنگل تازه گفتند که آفت درختان سیصد ساله بلوط را از بین برده و برای جلوگیری از سرایت باید همه قطع شده و سوزانده شوند !!

  به اعداد نگاه کنید
  یعنی در ده هکتار اول و دوم و …کسی آفت ندید تا اینکه مساحتی در حدود ۱۰۰ کیلومتر در صدکیلومتر را آفت زد تا راه حل ارایه شد.
  چرا و چرا ها همچنان در ذهنها باقی میماند و اشتباهات فاجعه بار مدام تکرار میشوند و هیچگاه مشخص نمیشود چه کسی موجب این تصمیمات و ایجاد خسارات ملی کشورمان شده است.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 1

 2. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  امیدوارم به بهبودی حال دریاچه زیبا.
  این بزرگراه وسط دریاچه هم از عجایب روزگار بود و هست!

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 3. مسعود شهرابی می‌گوید:

  سوال مهم اینجاست که آیا حقابه دریاچه رعایت می شه یا نه؟
  آیا مسئولان به وعده های خود در جهت تغییر الگوی کشت و تغییر و بهبود روشهای آبیاری عمل کرده اند؟

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 4. عیسی طلعتی می‌گوید:

  باید بریم از سدها و آب بندهای متعددی که منبع تغذیه دریاچه هستند بپرسیم چرا این روزها حال دریاچه ارومیه خیلی بده؟

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 5. میثم می‌گوید:

  باز میخوان توجیح کنن بندازن تقصیر خشکسالی…
  پس چرا با فاصله کمی دریاچه وان ترکیه به وضعیت ارومیه دچار نشده!!!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 6. پندار نیک می‌گوید:

  نجات دریاچه ارومیه فقط کار آفریدگار است.
  معضل بزرگی است که برطرف کردن آن از عهده انسان خارج است .

  داغ Thumb up 4 Thumb down 13

 7. k,navid می‌گوید:

  قرار بود سدها باز شه یه حق اب به دریاچه برسه یاد اون زمان که با کشتی از تو دریاچه رد میشدیم به خیر واقعا جای تعجب داره !!
  این همه طرح دادن حتی گفتن از دریا خزر اب انتقال بدیم امیدوارم زودتر کاری بشه که این بمب نمک منفجر نشه که منطقه بزرگی نابود میکنه
  آخه کشاوزی واسه ۳/۴ سال ارزش نابودی کل منطقه تبدیل به شوره زار که دیگه علف هرز داخل اون رشت نمی کنه ارزش داره؟
  چرا همیشه نوش دارو بعد از شکار قطع نابودی چراگاه دشت تبدیل کوه به معدن و خیلی چیزای دیگه واقعا چرا چرا چرا چرا ؟
  مسئولین میزارن نابود شه تا کی بی مسئولیتی آخرش فک کنم یکی باید به خودش بمب ببنده سد منفجر کنه ظاهرا دولت مردا کاری به جز حرف سمینار مصاحبه انجام نمیدن کار عملی می خواد نه هشدار

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 8. دکتر ابراهیمیان می‌گوید:

  ایا اگر همه سده هارا بازکنیم دریاچه پرخواهد شد؟ جواب این سوال حتمن منفی است. زیرا تمام آبهای ذخیره شده پشت سد های آبریز ارومیه از ۳ کیلومتر مکعب تجاوز نمیکند اما دریاچه نیاز به ۵۲ کیلومتر مکعب آب دارد تا به طراز سالهای ۱۳۵۰ برسد!
  پس آنچه در منطقه اتفاق افتاده و دارد اتفاق می افتد از جای دیگری آب میخورد (یا نمیخورد) که ظاهرا مسئولین یا بلد نیستند یا اینکه دارند مساله را کتمان میکنند.
  شما را به خواندن مطالب صفحه ایران سرسبز در فیس بوک دعوت میکنم.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 9. ستار فضلی می‌گوید:

  به خدا نیازی به ابتکار خارق العاده ندارد بیاییم طبیعت را به حال بگذاریم خود طبیعت توانایی نگهداری دریاچه ارومیه و دیگر زیستگاههای خود را دارد اشکال کار اینجاست برای درست کردن ابرو با عدم کارشناسی صحیح چشم در می آوریم بدست آوردن چیزی ارزشش معلوم نیست ما به هوای احیای کشاورزی منطقه تیشه برداشته به ریشه آن می زنیم اگر دریاچه خشک شود انسانی نمی تواند در حوزه دریاچه به شعاع بالای ۳۰۰ کیلومتر نخواهد زیست که بتواند کشاورزی هم بکند پس اینقدر با طبیعت دشمنی نکنیم . فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 10. سپیده می‌گوید:

  تنها راه احیای دریاچه برداشتن همه ساخت و ساز های مخرب در طول ۲۰ سال گذشته است. یکی پل میانگذر و ۱۴ کیلومتر جاده خاکی است که مثل قلاده گلوی دریاچه را خفه کرده و دیگری سدهایی که در مسیر رودخانه های منتهی به دریاچه بسته شدند

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>