محیط بان ماشااله مهنایی از اتهام قتل عمد شکارچی غیرمجاز تبرئه شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: خوشبختانه ماشااله مهنایی محیط بان منطقه حفاظت شده خاییز که در جریان درگیری مسلحانه با شکارچیان غیرمجاز در فروردین ۱۳۸۹ دو نفر از آنان را هدف گلوله قرار داده و منجر به فوت یکی از شکارچیان شده بود از اتهام قتل عمد تبرئه شده و پس از پنج سال از زندان آزاد خواهد شد.

ماشاله مهنایی طبق کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بهبهان به اتهام قتل عمد یکی از شکارچیان و ایجاد جرح عمدی شکارچی دیگر به زندان منتقل شده و تحت محاکمه قرار گرفت.

از اواسط سال ۱۳۸۹ تاکنون نزدیک به پنج سال است که ماشاله مهنایی در زندان بسر می برد. در این مدت ماشاله، همسر و دو فرزندش تحت سخت ترین شرایط مالی و روحی قرار گرفته اند. آنها هر روز منتظر صدور حکم اعدام برای ماشااله بوده اند و سال های سختی را سپری کرده اند.

ماجرا چه بود ؟

ماجرا به پنج سال قبل و روز عید سال ۸۹ یعنی تاریخ ۱۳۸۹/۱/۱ برمی گردد. محیط بان هدایت اله دیده بان مسئول منطقه حفاظت شده خائیز در استان کهگیلویه و بویراحمد صبح بسیار زود و ساعاتی پس از تحویل سال نو به تنهایی مشغول گشت زنی در ارتفاعات بوده است.

ناگهان صدای شلیک چندین گلوله در کوه می پیچد و دیده بان از روی صدای شلیک ها متوجه می شود که برخی از گلوله ها از سلاح جنگی شلیک شده است.

محیط بان هدایت اله دیده بان به سمت محل صدای شلیک گلوله ها حرکت کرده و به دوربین کشی و جستجو می پردازد و نهایتا حوالی ساعت ۱۱ صبح ۶ فرد مسلح را مشاهده می کند که صورت های خود را بسته اند.

محیط بان در حالی که افراد مسلح متوجه حضور او نشده بودند با دوربین عکاسی از آنها تصویربرداری می کند.

……تصویر تهیه شده از شکارچیان غیرمجاز توسط محیط بان هدایت اله دیده بان لحظاتی پیش از آغاز درگیری

مسئول منطقه حفاظت شده خائیز از طریق تلفن همراه با سایر محیط بانان تماس گرفته و ۴ محیط بان از دو پاسگاه منطقه برای برخورد قانونی با متخلفین عازم ارتفاعات می شوند.

دیده بان که تسلیم نشدن افراد مسلح و بروز درگیری مسلحانه را محتمل می دانست طی تماس تلفنی پاسگاه انتظامی و رئیس پلیس پیشگیری شهرستان را نیز در جریان می گذارد.

محیط بان دیده بان بصورت نامحسوس افراد مسلح را زیر نظر داشت تا زمانیکه چهار مامور دیگر به ارتفاعات می رسند.

اسلحه ژ۳ در دست یکی از شکارچیان در تصویری که لحظاتی پیش از درگیری ثبت شده به وضوح مشخص است

حوالی ساعت ۱۴ محیط بانان تنگه ای را شکارچیان درون آن مشغول استراحت بودند محاصره می کنند. محیط بانان از بالا به تنگه مسلط بودند و شکارچیان در پایین قرار داشتند.

در این لحظه شکارچیان که متوجه حضور مامورین در اطراف خود شده بودند با صورت های کاملا بسته از تنگه خارج می شوند.

مامورین با صدای بلند فرمان ایست را صادر کرده و خود را به شکارچیان معرفی می کنند.

محیط بانان با صدای بلند اعلام می کنند: «ما مامور محیط زیست هستیم، اطراف شما محاصره است و راه فرار ندارید، اسلحه ها را روی زمین بگذارید.»

۶ نفر شکارچی یک اسلحه ژ۳ ، یک ناتو (اسلحه جنگی پیشرفته متعلق به نیروهای ناتو) ، یک برنو، یک تک لول ساچمه زنی و احتمالا یک کلاشینکف در اختیار داشتند.

شکارچیان سلاح های خود را زمین نمی گذارند و یکی از آنها فریاد می زند و به محیط بانان می گوید که: «پایین نیایید وگرنه شلیک می کنیم»

از پنج نفر محیط بان سه نفر آنها مسلح بودند. ماشاله مهنایی و یکی از دیگر از مامورین که مسلح بودند اقدام به شلیک هوایی می کنند اما بازهم متخلفین تسلیم نمی شوند.

ماشااله مهنایی یک تیر به فاصله حدودا پنج متری در کنار پای یکی از شکارچیان شلیک می کند تا او را وادار به تسلیم کند.

پس از آن شکارچیان مسلح به سمت محیط بانان تیراندازی می کنند.

پس از تیراندازی مستقیم از سوی متخلفین ماشاله مهنایی به سمت شکارچیان شلیک کرده و یکی از شکارچیان مسلح را از ناحیه پا هدف قرار می دهد.

شکارچی مجروح روی زمین افتاده و شروع به فریاد زدن می کند.

در این لحظه یکی از شکارچیان که اسلحه نداشت به سمت شکارچی زخمی می دود تا سلاح او را برداشته و با مامورین درگیر شود.

ماشااله مهنایی قبل از آنکه شکارچی دوم اسلحه شکارچی مجروح را بردارد او را نیز از ناحیه پا هدف قرار می دهد و هر دو متخلف کنار هم روی زمین می افتند.

پس از تیر خوردن دومین شکارچی تیراندازی ها قطع شده محیط بان هدایت اله دیده بان که مسلح نبود برای کمک به مجروحین به سمت پایین تنگه می رود.

درحالیکه دو شکارچی مجروح روی زمین افتاده و چهار نفر دیگر بالای سر آنها ایستاده بودند، محیط بان هدایت اله دیده بان خودش را به شکارچیان می رساند.

متخلفین ابتدا قصد داشتند به دیده بان شلیک کنند اما وقتی می بینند که او بدون سلاح و برای کمک به مجروحین پایین رفته از درگیری منصرف می شوند.

دیده بان برای جلوگیری از ادامه درگیری به سایر محیطبانان می گوید که منطقه را ترک کنند و خودش به تنهایی بالای سر مجروحین حاضر می شود.

درحالیکه دیده بان با وسایل کمک های اولیه مشغول بستن زخم های دو شکارچی مجروح بود، چهار شکارچی دیگر اسلحه ها و کوله پشتی های مجروحین را از روی زمین برداشته و پس از چند لحظه درگوشی صحبت کردن به قصد خروج از منطقه به راه می افتند.

دیده بان از چهار شکارچی خواهش می کند تا منطقه را ترک نکنند و برای انتقال مجروحین به پایین کمک کنند اما آنها به راه خود ادامه می دهند.

حتی یکی از شکارچیان مجروح به چهار نفر دیگر التماس می کند که بایستند و نروند اما آنها بدون توجه به درخواست های دیده بان و دوستان مجروح خود به همراه اسلحه ها و کوله پشتی ها از صحنه درگیری دور می شوند. حتی فحش و ناسزاهای دوست مجروحشان نیز فایده نداشته و آنها منطقه را ترک می کنند.

محیط بان دیده بان به تنهایی مشغول بستن زخم های مجروحین می شود اما امکان انتقال آنها به پایین کوه وجود نداشته است.

خونریزی یکی از شکارچیان قطع می شود اما خونریزی نفر دیگر بسیار شدید بوده و قطع نمیشده است.

پس از حدود ۴۰ دقیقه شکارچی مجروحی که خونریزی زیادی داشت دچار تشنج شده و پس از دقایقی فوت میکند.

حوالی غروب آفتاب دیده بان متوجه سروصدای زیادی  می شود و می بیند که حدود ۴۰ فرد مسلح از طایفه شکارچیان در حال بالا آمدن از ارتفاعات هستند.

دیده بان مطمئن بود اگر افراد مسلح او را در کنار جنازه هم طایفه خود ببینند بلافاصله او را خواهند کشت.

دیده بان برای آنکه افراد طایفه بتوانند محل استقرار مجروحین را پیدا کنند آتش بزرگی در کنار آنها روشن کرده و دقایقی پیش از رسیدن آنها محل را ترک می کند.

دیده بان از مسیرهای فرعی و در تاریکی شب خود را به شهر می رساند و بلافاصله حافظه دوربین، عکس ها و فیلم ها را به دست پلیس آگاهی می رساند.

پس از این حادثه پرونده ای در زمینه در دادگستری شهرستان تشکیل شده و محیط بانان بارها مورد بازجویی و تحقیقات قرار می گیرند.

بازداشت ماشاله مهنایی و رسیدگی به پرونده

ماشاله مهنایی حدود ۶ ماه پس از حادثه نیز آزاد بود اما با صدور کیفرخواست قتل عمد از سوی دادگستری روانه زندان می شود.

طی این سال ها چندین جلسه دادگاه در خصوص این پرونده تشکیل شده است.

خانواده و اولیای دم مقتول تقاضای قصاص ماشاله مهنایی را داشته اند و همراهان مقتول در روز حادثه نیز منکر هرگونه تخلفی شده و حتی همراه داشتن سلاح را نیز انکار کرده بودند.

داداگاه به منظور صدور رای، درخواست اعلام نظر کارشناسی می کند تا مشخص شود که آیا ماشاله مهنایی قانون بکارگیری سلاح را رعایت کرده یا خیر؟

بنابراین هیاتی متشکل از زبده ترین کارشناسان رسمی دادگستری در رشته اسلحه و مهمات عازم شهرستان شده و ضمن بازدید از محل درگیری به بررسی شرایط می پردازند.

مستند سازی های مسئول منطقه، ماشاله مهنایی را از اتهام قتل عمد و چوبه دار نجات داد

شکارچیان در بازجویی های خود اعلام کرده بودند که ما برای تفریح و بصورت غیرمسلح به کوه رفته بودیم اما مامورین محیط زیست به سمت ما شلیک کرده و برادر مارا کشتند.

اما مستندسازی های هدایت اله دیده بان و عکس ها و فیلم های تهیه شده، ادعای شاکیان پرونده را در خصوص عدم همراه داشتن سلاح گرم را رد کرده و کارشناسان به وضوح در تصاویر مختلف سلاح ها را مشاهده و نوع آنها را نیز مشخص می کنند.

تصویر فوق نشان می دهد کارشناسان در گزارش خود ادعای شکارچیان مبنی بر عدم همراه داشتن سلاح را رد میکنند

علی رقم جمع آوری پوکه ها توسط خانواده مقتول از صحنه درگیری، تلاش های دیده بان برای پیدا کردن پوکه از صحنه درگیری با کمک مامورین پلیس آگاهی نتیجه می دهد و تعدادی پوکه برنو و ژ۳ که از چشم شکارچیان دور مانده بود از صحنه درگیری کشف و صورتجلسه می گردد.

………………………………..تصویر دو عدد از پوکه های کشف شده در صحنه درگیری


………تصویر فوق: نظریه کارشناس رسمی دادگستری در خصوص پوکه های کشف شده از صحنه درگیری

قانون بکارگیری از سلاح توسط ماشاله مهنایی در حادثه مرگ شکارچی غیرمجاز رعایت شده است

کارشناسان اسلحه و مهمات نیز پس از بررسی شرایط و زوایای پرونده همگی بر این عقیده بوده اند که محیط بان ضارب (ماشاله مهنایی) با توجه به دریافت گواهی نامه صادره توسط معاونت آموزش ناجا مبنی بر اتمام موفقیت آمیز دوره آموزش اسلحه شناسی کلاشینکف و تیراندازی با آن واجد شرایط استفاده از سلاح بوده است.

نظریه هیئت سه نفره کارشناسان اسلحه و مهمات در خصوص رعایت قانون بکارگیری سلاح در حادثه مرگ شکارچی

همچنین با توجه به مسلح بودن شکارچیان غیرمجاز، عدم تمکین به فرمان ایست و ایجاد درگیری با مامورین، قانون بکارگیری سلاح توسط ماشاله مهنایی رعایت شده است.

آنها قانون بکارگیری سلاح در مورد شلیک به مقتول حادثه را محرز می دانند اما اعتقاد داشتند قانون بکارگیری سلاح در مورد مصدوم حادثه که مسلح نبوده رعایت نشده است.

صدور رای نهایی دادگاه:

در نهایت با توجه به محتویات و مستندات موجود در پرونده و بر اساس نظریه هیئت کارشناسان اسلحه و مهمات، دادگاه در تاریخ ۱۳۹۴/۱/۳۰ رای خود را بشرح زیر صادر می کند:

دادگاه با توجه به مجموع محتویات پرونده و تحقیقات صورت گرفته، گزارش مرجع انتظامی، نظریه پزشکی قانونی و نظریه هیئت سه نفره کارشناسان اسلحه و مهمات، قانون بکارگیری سلاح در مورد اصابت گلوله به مرحوم ح . ف رعایت گردیده (مشمول ماده ۱۳ قانون بکارگیری سلاح) لیکن در مورد هدف قرار گرفتن مصدوم ب . ف نمی تواند در راستای اجرای قانون بکارگیری سلاح بوده باشد.

با استناد به ماده ۱۲ قانون بکارگیری سلاح توسط مامورین نیروهای مسلح در موارد ضروری مصوب ۱۳۷۳ مامورینی که با رعایت مقررات این قانون مبادرت به بکارگیری سلاح نمایند از این حیث هیچگونه مسئولیت جزایی و مدنی نخواهند داشت بنابراین درخصوص اتهام متهم دایر به قتل عمدی مرحوم ح . ف با توجه به موارد استنادی فوق الذکر حکم برائت وی صادر و اعلام می گردد.

اما در خصوص اتهام دیگر متهم دایر بر ایراد ضرب و جرح عمدی با سلاح جنگی نسبت به مجروح دیگر حادثه به نام ب . ح با توجه به نظریه هیئت سه نفره کارشناسان اسلحه و مهمات و دفاعیات غیر موجه متهم، بزه انتصابی به نامبرده در این خصوص محرز و مسلم بوده و متهم از بابت جنبه خصوصی جرم به پرداخت دیه به شاکی و از بابت جنبه عمومی جرم به تحمل یک سال حبس تعزیری با احتساب ایام بازداشت قبلی محکوم می گردد.


این رای اوایل هفته جاری به وکیل مدافع متهم ابلاغ شده است.

با توجه به اینکه همراهان شکارچی مرحوم تمامی مدارک جرم ازجمله اسلحه ها، کوله پشتی ها و پوکه ها را از صحنه درگیری خارج نموده و سپس ادعا کرده بودند که ما بدون اسلحه وارد منطقه شده بودیم، بطور یقین درایت هدایت اله دیده بان مسئول منطقه حفاظت شده خاییز در مستندسازی حوادث رخ داده در صحنه درگیری ازجمله مسلح بودن شکارچیان متخلف و تیراندازی آنها بسوی مامورین و پیگیری های شبانه روزی دیده بان در طول این سال ها منجر به اعلام نظریه صحیح از سوی کارشناسان اسلحه و مهمات گردید و در نهایت دادگاه نیز با استناد به نظریه کارشناسی حکم بر برائت ماشااله مهنایی از اتهام قتل عمد را صادر نمود.

با عنایت به این موضوع که مجازات یک سال حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی می باشد و ماشاله مهنایی نزدیک به پنج سال است که در زندان بسر می برد بنابراین عملا دوره محکومیت یکساله خود را گذرانده و نیازی به تحمل حبس مجدد وجود ندارد.

بنابراین ماشاله مهنایی پس از نزدیک به پنج سال تحمل زندان و انتظار صدور حکم اعدام نهایتا هفته آینده از زندان آزاد و به آغوش خانواده خود و طبیعت زیبای خاییز بازخواهد گشت.

+674
-2
  

64 دیدگاه

 1. مسعود شهرابی می‌گوید:

  خدا رو بی نهایت شاکرم که محیط بان مهنایی به آغوش گرم خانواده و جامعه محیط زیست برگشتن امیدوارم همیشه موفق باشین

  امیدوارم سازمان ح م ز قدر این محیط بانان زحمتکش رو بیشتر بدونه محیط بان مهنایی پنج سال رو مظلومانه در زندان سپری کردن قدر ایشان رو بدونید

  زحمتها و پشتکار جناب هدایت الله دیده بان یه الگو برای همه مسئولین باید باشه آقای دیده بان دمت گرم

  اما از این چند شکارچی هر چی بگم کم گفتم باید باقی شکارچیان به جرم منحرف کردن مسیر قانون و شهادت دروغ و جمع آوری مدارک جرم و غیره محاکمه بشن تا درس عبرتی برای دیگر متخلفان باشه

  شکارچیان در نهایت بی … رفیق یا به گفته ای برادر زخمی خودشون رو رها کردن و این نهایت بی … هست

  برخی فکر کردن گانگستر شدن و هر غلطی که بخوان می تونن بکن. شاید عدم امنیت منطقه باعث عدم حضور مامورین انتظامی در محل حادثه و تنها ماندن هدایت الله دیده بان شده به هر حال عدم حضور نیروی انتظامی جای سوال داره

  محیط بان مهنایی پنج سال رو در زندان سپری کردن که بر اساس رای صادره تنها مستحق یک سال حبس بوده اند!

  شکارچیان با منحرف کردن مسیر قانون باعث طولانی شدن زمان رسیدگی به پرونده شده اند باید شکارچیان جوابگوی محیط بان مهنایی و خانواده ایشان باشن باید این افراد رو محاکمه کرد

  ممنون دیده بان همیشه خوش خبر باشی

  پر طرفدار Thumb up 60 Thumb down 17

 2. مهسا می‌گوید:

  خوش خبر باشی دیدبان محترم

  آرزوی سلامتی و موفقیت برای تمام محیط بانان شریف و متعهد را دارم

  انتظار میرود هفته آینده هم زمان با آزادی محیط بان مهنایی ، از ایشان استقبال گرمی شود

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 14

 3. مجید NGO می‌گوید:

  اگه محیط بانی این همه دردسر داره دیگه واسه چی از محیط زیست حمایت کنیم.

  طرف با این همه شواهد، تازه به پا هم تیر زده (مرسی نشونه گیری) باز کباب شده!

  امیدوارم سازمان محیط زیست به فکر کمک مالی برای تهیه دیه باشه.

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 11

  • شیرین می‌گوید:

   یعنی دیه اون شکارچی رو این آقای محیط بان باید بده؟؟؟!!!!!!!!!!!
   نه………………. باور نمی کنم !!!!!!!!!!!!
   ایشون تو این سالها هم خودشون و هم خانوادشون به اندازه کافی گرفتار مشکلات بودند
   از سازمان محیط زیست خواهشمندیم اینجا خودشون رو نشون بدهند

   پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 10

  • چغوک می‌گوید:

   خداوکیلی ، اگه عکس دوم رو بدون متن ببینید ، چه برداشتی خواهید داشت ؟!!!
   غیر از این است که یاد گروه های تروریستی در عراق و سوریه و افغانستان می افتید ؟
   این افراد هم تروریست هستند اما ( حداقل ) برای محیط زیست ؛ قبیله و عشیره و ارتباطات منسوخ اینچنین هم دارند ؛ همین اتفاق اگر برای محیط بانی در پارک های ملی اطراف تهران رخ می داد ، هیچ مشکلی متوجه محیط بان نمی شد ؛ اما در این مناطق دور از مرکز ، بسیاری از مردمان عشایر خودشان را مالک محیط زیست و جانورانش می دانند و نه تنها در برابر محیط بانان مقاومت می کنند که درگیری و سرسختی و شکایت های بعدی را هم دارند .
   سال ها باید بگذرد تا مردم این مناطق با مقوله ی حفظ محیط زیست آشنا شوند .

   پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 5

   • ساسان می‌گوید:

    چغوک جان این آشنایی را چه کسی باید فراهم کند؟! این آشنایی که شما می فرمایید یعنی آموزش و آموزش در حیطه محیط زیست وظیفه سازمان است.
    اقتصاد این مناطق به شدت به این عشایر وابسته است.
    حرکت این شکارچیان به شدت محکوم میشه، اما نگاهی سطحی به این قضایا بی انصافی محضه.

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 6

 4. مهران می‌گوید:

  واقعا دادگاه ها و سیستم قضایی ما اینقدر که به حفظ جان و حقوق شکارچیان غیرمجاز که در واقع تروریست های طبیعت هستند و با انواع اسلحه های جنگی و پیشرفته علاوه بر طبیعت و حیات وحش امنیت عمومی را هم به خطر می اندازند به حفظ جان حافظان طبیعت و حقوق آنها فکر می کنند ؟

  چرا باید یک محیطبان وظیفه شناس بخاطر انجام وظیفه و مقابله با تروریست های طبیعت پنج سال بی دلیل در زندان باشد و بعد هم مجددا به خاطر آسیب وارده به یکی از این ها محکوم به حبس شود ؟

  چرا علی الرغم اینکه سران مملکت هم به حفظ طبیعت و مقابله با متجاوزین به آن و حمایت از محیطبانان تاکید دارند اما هیچ اقدامی انجام نمی شود….؟!

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 8

 5. pd می‌گوید:

  کسی ک حکم قضایی برا حمل و استفاده از سلاح داره چرا وقتی ازش در زمان مناسب استفاده کرده باید اینطوری باهاش برخورد کرد؟

  نتیجش اینه ک یکی داره سر یکی دیگه رو میبره (میدون کاج) نیرو اتنظامی میدون اگه شلیک کنه خودش و اعدام میکنن اگه نکنه طرف و میکشه… چوب،دو سر سوخت هستن این بیچاره ها!

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 6

 6. میش مرغ می‌گوید:

  چه شیر دل بوده این محیط بان غیور

  از دیدن عکس این مجرمان ترس بر اندام انسان میفته چه برسه بری و درگیر بشی !

  لطفا بفرمایید سرنوشت قاچاقچیان سلاح که در این عکس سلاحهایشان مشهود است چه شد و چه حکمی گرفتند ؟؟

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 9

 7. امیر می‌گوید:

  به به چه خبر خوشی

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 8

 8. دوست می‌گوید:

  خدا رو شکر…

  خدارا بارها و بارها شککککر…

  همه خوشحالیم که اینبار حقیقت پنهان نماند و حق به حق دار رسید.

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 6

 9. رضا مجذوبی می‌گوید:

  این برادر کشیها و خونریزیها و….نتیجه اعمال سیاستهای غلط در بی مدیریتی حیات وحش کشورمونه و این خونهای ریخته شده(چه محیطبان و چه شکارچی) در این سالها عاقبت دامن مسببانش را که فقط حرفهای قشنگ و ژستهای مدیریتی برای عامه مردم و جامعه گرفته اند را ….خواهد گرفت که از قدیم بیاد داریم”چوب خدا صدا نداره وقتی هم بخوره دوا نداره”….پس تا خونهای جدیدی ریخته نشده و خانواده هایی دیگر داغدار نشده اند راه خطای پیموده شده در این سالیان در روش “حیات وحش گردانی” را اصلاح و راه “مدیریت حیات وحش” را شروع نمایید تا تهدیدها را به فرصتهایی برای حفاظت بهتر از حیات وحشمون بدل کنیم…

  پر طرفدار Thumb up 50 Thumb down 30

  • رضا مجذوبی می‌گوید:

   منفی یعنی چی؟ هرجای نظر من که اشتباهه یا ایرادی بهش وارد هست رو با توضیح مشخص کنین تا حداقل خودم بدونم؟؟؟!!!!
   ممنون

   پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 24

   • شکارچی می‌گوید:

    جناب مجذوبی شما به دنبال بدنام کردن شکارچیان هستید این افراد مگر شکارچیان قانونمند بوده اند که شما از سیاستهای غلط میگویید؟

    شما به کسانی شکارچی میگویید که ژ۳ ، ناتو و کلاشنیکف به همراه داشته و یحتمل کمترین خلاف آنها شکار غیر قانونی بوده شما به چه حقی و در چه جایگاهی به خود اجازه توهین و بدنام کردن شکارچیان قانونمند را میدهید؟

    مگر شما از اطرافیان یا دوستان این اشرار مسلح هستید که با تخطئه به دنبال حمایت از آنها هستید؟

    با بدنام کردن شکارچیان به جایی نخواهید رسید

    داغ Thumb up 19 Thumb down 21

    • رضا مجذوبی می‌گوید:

     دوست گرامی بنده خودم صاحب انواع سلاحهای شکاری و کمان هستم و طرفدار پر و پا قرص شکار تروفه و اسپرت…من به این مورد خاص کاری ندارم…در مورد کلی صحبت کردم
     چه بسا همین افرادی رو که امروز در قالب “اشرار” با سلاحهای جنگی و…دیدین سازمان بسان روش سازمان شکاربانی در زمان پهلوی جذب میکرد تا از این جسارت و مهارت و…در جهت حفاظت بهتر از وحوش و مناطق در قالب شکاربانهای حرفه ای استفاده کند.هنوز هم بهترین شکاربانهای باقیمانده و در قید حیات سازمان و آشنا با نبض حیات وحش “شکارچیان” محلی هستند که توسط سازمان شکاربانی بعنوان “شکاربان” استخدام شدند و پس از “آموزش دیدن” به امثال “امیر خان آهنی” یا “مرحوم چکنه ای” و….بدل شدند

     پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 6

   • کوشان مهران می‌گوید:

    جناب آقای مجذوبی

    پاره ای اوقات خدنگ های منفی که بدون سبک و سنگین نمودن پیام برای دیدگاه ارسال می شوند نشانگر حقانیت شما و در دست نداشتن دلایل منطقی برای پاسخبه مدعای شما می باشند.

    پیشینه بازداری (قوشبازی) در میان هیتیان جنگاور که از نخستین پایه گذاران تمدن در آناتولی بوده وبا امپراتوری مصر باستانبر سر تصرف بر سوریه و لبنان و فلسطین جنگها کرده اند کمتر شناخته شده است:

    rbedrosian.com/Urartu/Canby_2002_Falconry_Hittite.pdf

    داغ Thumb up 16 Thumb down 17

    • رضا مجذوبی می‌گوید:

     دوست عزیزم جناب کوشان مهران
     ممنون از لطفتون و خیلی بیشتر ممنون از زحماتتون در مجلات مرتبط با شکار و حیات وحش و همچنین مطالب بسیاز نغز و شیوایی که در این سایت به همگان هدیه میکنین

     داغ Thumb up 6 Thumb down 5

  • رضا می‌گوید:

   اقای مجذوبی هیچ حرفی درباره شکارچی نزدن که شما جناب شکارچی میگین به دنبال بد نام کردن شکاچیان هستند

   داغ Thumb up 13 Thumb down 13

   • AHOO می‌گوید:

    جناب مجذوبی هیچ سیاستی این آدمهارو راضی نخواهد کرد که شما دم از مدیریت میزنید
    شما بفرمایید میشه ورود هرویین مدیریت شده داشته باشیم که خونی ریخته نشه!!!!؟؟؟

    داغ Thumb up 13 Thumb down 14

    • رضا مجذوبی می‌گوید:

     بنظر من باید همیشه به دنبال علتهای اصلی ولی پنهان وقایعی مشابه مورد فوق گشت
     چرا هموطنانی از ما،در کشوری سرشار از فرهنگ و تاریخ و تمدن و با میراث بینظیر طبیعی و زیستگاههایی که زمانی نه چندان دور لبریز از حیات و وحوش بود(۳۶ سال قبلتر) و با تمام بیرحمی و ظلمی که درین سالیان اخیر به آنها نثار شده هنوز هم مستعد دوباره شکوفا شدن و پرورش هزاران چارپا و ملیونها پرنده هستند…بجای آموزش دیدن و هدایت به سمت شکار ورزشی(اگر مدیریت حیات وحش توسط سازمان بعنوان یکی از اصلیترین ارکان و وظایفش بدرستی صورت پذیرد که چون تاکنون این اراده در عمل دیده نشده روز بروز شاهد پاکتر شدن عرصه های طبیعی از وجود زیستمندانش هستیم) و قطعا با بالاتر رفتن دانش طبیعیشان در قالب رابطه متقابل (علمی-احترام متقابل-همسو) شاید باز شاهد جذبشان بعنوان “شکاربان” و تولد مجدد “آهنیها” و “چکنه ای ها” و”حاتمیها” و…باشیم
     انسان موجودی تربیت پذیر و خواهان تعالیست البته اگر “معلمی آگاه و عملگرا” داشته باشد.

     داغ Thumb up 8 Thumb down 6

 10. حداد می‌گوید:

  خداروشکر

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 5

 11. آرش می‌گوید:

  متاسفانه مردم این مناطق به شکل شگفت آوری انواع اسلحه هارا دارند طوری که ما به شوخی به روستایی در نزدیکی بهبهان تگزاس میگویییم
  اگر اسمش را بنویسم که ماشالا ماشین خودکار سانسور دیده بان پاک میکند

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 4

 12. یاشار از تبریز می‌گوید:

  اولاً خدا را شکر که حکم اعدام محیط بان شکست.
  ثانیاً دستگاه قضایی باید برای افراد شکارچی را به جرم نگهداری و حمل سلاح جنگی به عنوان محارب محاکمه می کرد.
  واقعاً باید تاسف خود که به خاطر زیاده خواهی مشتی ، خانواده ای اینچنین به فشار و نگرانی بیفتد.
  امیدوارم دستگاه قضایی به خاطر از بین رفتن این مشکلات، برای چند تن از این شکارچی ها حکم اعدام را صادر و اجرا کند.
  بسیاری از اینها اسلحه را فقط برای شکار به کار نمی برند.
  پسر عمه من ۵ سال پیش توسط سارق منزلش با اسلحه شکاری کشته شد.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 13

 13. سعید گ می‌گوید:

  مبارک باشه
  اشتباه این محیطبان عزیز این بوده که فردی که مجروح شده هنوز اسلحه به دستش نرسیده بوده و قبل از این که اسلحه رو برداره تیر خورده…
  ولی من جای قاضی بودم هوای ضابط خودم (محیط بان ضابط قضایی) رو بیشتر داشتم و سعی خودم رو میکردم تا علیه فرد تیر خورده مدرکی پیدا میکردم…
  ۴۰ فرد مسلح؟؟ یا خدا!!
  آیا هیچ تلاشی برای پیدا کردن این ها شده؟؟

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 8

 14. شوکا می‌گوید:

  واقعا متأسفم برای این قوانین ضعیف قضایی
  ایشون از محیط زیست دفاع کرده در ضمن چند نفر شاهد بودن که شکارچی ها تسلیم نشدن بعد محیط بانا شلیک کردن
  با این احوال بازم پنج سال رفته زندان !!!!!!!
  باید از ایشون به خاطر شجاعتشون تقدیر هم میشده
  آخه چرا این همه اسلحه تو کشور رو جمع نمیکنید

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 7

 15. محیط بان همین حوالی می‌گوید:

  خدارو شکر…

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 4

 16. blue fox می‌گوید:

  خدارو شکر
  اگه تجدید نظری هم در قوانین در این خصوص بشه که چه بهتر.
  سلامت باشن.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 4

 17. پلنگ هرمزگان می‌گوید:

  خدا محیط زیست ما رو از افراد بی فرهنگ حفظ کنه

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 4

 18. محسن می‌گوید:

  درود بر ماشاالله مهنایی شیر مرد حافظ محیط زیست

  درود بر هدایت الله دیده بان

  در حقیقت دیده بان بود که با مستندسازی ماشاالله مهنایی را نجات داد

  البته در همین پاسگاه حفاظت محیط زیست مامور محیط بان دیگری هم به نام عبدالکریم مهار هست که بارها مقابل این اشرار و متخلفین ایستادگی کرده و حتی یکبار در شهر بهبهان مورد حمله این شکارچیان قرار گرفت و با ضربات چاقو وی را مصدوم کردند

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 8

 19. مصطفی می‌گوید:

  خدا شمارو هدایت کنه. آخه شکارچی کجا بود!! به یه عده شرور با سلاح جنگی میگید شکارچی، آخه شکارچی تعریف داره، چرا اینقدر قصد تخریب دارید، برای هزارمین بار یادآور میشیم که هر اسلحه به دستی شکارچی نیست، تا دلتون بخواد شرور داریم که با اسلحه جنگی توی کوه زندگی میکنه.
  روالی که این سایت و هوادارنش در پیش گرفتن جز برای تخریب شکارچی نیست، والا ما هم شکارچی هستیم! کدوم یکی از ما این کارها رو انجام میدم؟ خیلی هم با محیطبانای منطقه خودمون دوستیم چون کآر خلافی انجام نمیدیم!
  هر چقدر هم تخریب کنید و هر چیزی رو به شکارچی نسبت بدین بازم با شکار نمیتونید مقابله کنید.
  محیط زیست ما هزارتا مشکل بزرگتر از شکار داره که متاسفانه مسئولین خوشحالن شماها با شکار درگیرید و بقیه مسائل رو فراموش کردین.
  حالا شروع کنید به منفی دادن

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 16

  • دوست دار طبیعت می‌گوید:

   با سلام خدمت تمام دوست داران طبیعت و مصطفی
   عزیز شکارچی چند دسته هستن یک شکارچی مجاز که الان با ندادن پروانه نزدیک به دو سال این دسته شکارچی مجاز نداریم دسته دوم شکارچی متخلف و چند نمونه دیگر ولی همه شکارچی هستن دیگه شما کدام قبول ندارین نمیدونم ولی چه مجاز چه متخلف همه یک اسم دارن ان هم شکارچی

   داغ Thumb up 16 Thumb down 22

   • مصطفی می‌گوید:

    دوست دار طبیعت عزیز جواب حرف شما در کامنت بعضی از دوستان از جمله “پندار نیک” اومده، نسبت دادن اینجور مسائل جز برای تخریب شکارچی نیست! احتمالا به نیت حمایت از حیوانات و نه مدیریت محیط زیست.
    در مورد وجود نداشتن شکارچی مجاز در این دو سال هم خدمتون عرض کنم بنده پروانه شکار پرنده مربوط به سال ۹۲ رو هنوز دارم و در سال ۹۳ هم به دلایل شخصی پروانه شکار پرنده نگزفتم وگرنه در مدت کوتاهی صادر شد . پرنده مهاجری که هیچ توجیهی برای ممنوعیت شکارش وجود نداره ! (صحبت از گونه هایی میشه که توی هیچ لیست قرمزی نیستن و همه جای دنیا شکار میشن)

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 9

  • سعید گ می‌گوید:

   آقا مصطفی اگه قصابی ها تعطیل شدن و گوشت گیرت نیومد بخوری، اون وقت شما حق داری. بله آدم باید یه چیزی بخوره تا زنده بمونه! ولی آیا خود شما از سر نیاز شکار میکنی؟ زندگیت با شکار میچرخه؟

   اگه شغل و پیشه و حرفه ات شکاره، آیا طمع نمیکنی و گله ی بیچاره رو قلع و قمع نمیکنی؟

   ولی اگه واسه تفریح میری شکار و حیوون بیچاره رو نقش زمین میکنی و از کشتن لذت میبری، …
   عکس دوم رو نگاه کن!! عین داعشی هاست!!

   داغ Thumb up 11 Thumb down 15

   • مصطفی می‌گوید:

    جناب سعید، حق من رو شما تعیین نمیکنید، جایی که حق باید تعیین بشه به من اجازه بهره برداری معقولانه از طبیعت داده شده .
    بحث ما یک بحث تکراریه و بنا به تجربیاتم علاقه ای به ادامه بحث با شما ندارم. باز هم یادآور میشم حمایت از حیوانات مقوله ای جدا و مدیریت حیات وحش و بهره برداری از اون مقوله ای جداست ، به اندازه ی کافی اشخاصی با عقاید شمارو به مطالعه تجربیات کشورهای موفق در این زمینه دعوت کردم.
    موفق باشید

    پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 8

    • سعید گ می‌گوید:

     دورد بر آقا مصطفی گل
     حرفت حساب و کاملاً قبولش دارم، البته همکاران سایت پست من رو کامل منتشر نکردند!!
     توی کشوری که کلی موارد جور و واجور در مورد شکار میبینیم که شاخ در میاریم!! چه از جانب محیط زیست و چه از جانب کشتارچی ها؛ من و شما نمیتونیم تصمیم بگیریم که الان تو این وضعیت شکار کار خوبیه یا نه، مضمون کلی صحبتهای قبلی من در مورد لذت بردن شما و امثال شما حضرات از کشتن بود. الان هر کسی که دست به تفنگ میشه اسم خودش رو میذاره شکارچی و …
     تکرار مکررات اضافه گوییه

     پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 20. پندار نیک می‌گوید:

  واقعا با این همه مستندات و عکس و شاهد عینی چرا باید حصول نتیجه برای دادگاه اینقدر طول بکشه ؟
  آیا قضاوت اینقدر سخت است؟ یا مسایل بازدارنده ای در پس پرده بوده !
  ولی دوستان در برنامه شکار شش نفر تعداد زیادیه و شکارچی ها هیچوقت شش نفره شکار نمیرن. درثانی تجهیزات شب خوابی و کوله پشتی های پر و استتار و روبند نامناسب و سلاحهای جنگی بدون دوربین بیشتر به گروه حمل قاچاق از راه کوهستان شبیه است تا گروه شکارچی
  اینا با این طرز حرکت شکار که چی شتر هم نمیتونن بزنند. گریز از صحنه و بردن بار و بنه نشان از این داره که جنسهای همراهشون از نظر اونها ارزش بیشتری از جان همراهشون داشته.
  اگه واقعا شکارچی بودن باید زودتر متوجه حضور محیطبان میشدند. اینا هدفشون شکار نبوده. از مسیر شکارگاه خالی از پلیس استفاده میکردند. مسیری خالی از مزاحمت مامور و کوهنورد و جاده پر رفت وآمد.

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 11

  • امین می‌گوید:

   نه خیر دوست عزیز اینا برای شکار اومده بودن وگرنه برای چی شلیک کردن و محیط بان صدای شلیکشون رو شنیده ؟
   قاچاقچی که توی مسیرش الکی شلیک نمیکنه

   داغ Thumb up 12 Thumb down 20

   • شکارچی نیمه پشیمان می‌گوید:

    اینا قاچاقچی بودن
    اگه شکارچی بودن شکارشون کو؟
    شکل کوله هارو نگاه کنین.نه خون هست نه شکل گوشت تو کوله اونشکلیه
    اگه حیوانیم زدن(کوله نفر اول عکس)واسه غذای تو راهشونه
    بیخود از هرخبری شکارچی در نیارین
    حالاچون اول محیط بان دیدشون که شکارچی نیستن
    سال۸۹مگه جریمه شکار یه کل چقد بود که به خاطرش ۶نفردرگیربشن اونم مسلحانه
    من سال ۸۸ ۹۰۰هزار تومن به خاطر ۳تا کل جریمه شدم تازه اسلحهمم باخنده تحویل دادم
    محیط بانا زرنگ تر بودن خفتم کردن این که بزن بکشو درگیری نداره تازه پولم نداشتم

    پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 11

   • پندار نیک می‌گوید:

    آقای امین اگه شلیک کرده بودن خف میکردن نه اینکه دراز دراز راه برن.شلیکی در کار نبوده.مثل رنگ متفاوت پوکه ها!اینایی که رسوم شکارو بلدن میدونن من چی میگم.شما ظاهرا در این موارد اطلاعات ندارید.اونا هم نداشتن واینکاره نبودن والا شش جفت چشم توسط محیط بان پیش دید وغافلگیر نمیشدند.چند سال پیش در دشت شیر احمد سبزوار نیز اشرار با محیطبانان درگیر شدند و یک محیط بان داخل محدوده فنس به شهادت رسید.مستند جبیران ساخته مهدی فرقانی پور را تماشا کنید.لزومی نداره هر تفنگ بدستی را شکارچی فرض کنیم.در شکارموفق سه نفر زیاده.دو نفر کم!

    پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

 21. داریوش می‌گوید:

  تو سربازی که بودیم فرمانده پاسگامون ماشین یک قاچاقچی سوخت رو پنچر کرد و ماشین تعادلش رو از دست داد و رانندش کشته شد هیچ گونه بازداشت و محاکمه ای هم در کار نبود یعنی ارزش سوخت از محیط زیست بیشتره؟

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 22. من هستم می‌گوید:

  بیچاره عمرش هدر رفته.چه خدایا شکری داره؟
  تو شهر ما (سراب) پنج ماه پیش یه پلیس جوون بیست ساله بدون سلاحی رو عمداً به قتل رسوند، یه ماه نشده تبرءه شد.چرا این قانون برای محیط بانان عزیزمون اجرا نمیشه؟ چرا باید فی دلیل پنج سال عمرش به باد فنا بره؟
  اگه این کار ادامه پیدا کنه، محیط بانان دیگه با شکارچیا درگیر نمیشن و…

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 5

 23. شیرین می‌گوید:

  همین؟! بخاطر همین ۵ سال ایشون در زندان بودند؟
  من فکر کردم تیر رو مستقیم زدن تو مغز شکارچی!
  این همه سال بخاطر وظیفه شناسی باید زندانی بشن؟
  بنظر من بخاطر حمایت و نجات دیگر همکارانشون این اتفاق افتاد
  خدارو شکر که حق به حق دار رسید.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 7

 24. Nature می‌گوید:

  آقا ماشالاه خیلی مردی…
  دمت گرم که تا پای جونت به مسئولیتت عمل کردی
  تو کاری کردی که واسش آموزش دیدی و حقوق میگیری
  به نظرم حکم پنج سال زندان کاملا غیرعادلانه و تحت تاثیر جو قومیتی شهرستان محل سکونت ایشون است

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 7

 25. آرش می‌گوید:

  نه نه دوستان تند نروید
  باز هم بهتر که قانون انجام میشه
  اینگونه برخورد کمی باشدت کمتر هم در مورد محیط بان و هم پلیس باید باشه
  به هر صورت حالا کلی میگم مامور نباید از سلاحش سو استفاده کنه و به جهت افکار شخصی و احساس خطر احتمالی به کسی صدمه بزنه ولی متاسفانه در سراسر دنیا برخی اوقات مصونیت پلیس بیش از حد عدالت است
  معمولا نیروهای انتظامی تعداد بالایی دارند و همچین وضعیتی کمتر پیش می آید ولی محیطبانان نه
  واقعا این قضیه اگر با تعداد زیاد محیطبانان همراه بود فکر نمیکنم همچین نتیجه ی تلخی میداشت
  از این گذشته ناگفته نماند بیشتر نیروهای انتظامی این مناطق خودشان قوم و خویش همین افراد شرور هستند پس انتظار جمع آوری سلاح داشتن دور از ذهن است

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 26. کوشان مهران می‌گوید:

  در این هنگامه باز باید شاکر بود که سر این محیطبان گرامی بی دلیل بالای دار نرفته است.

  در این موارد دولت می باید خود را صاحب خون مامور خویش بداند و نباید گذاشت پای خون بس هایی که در مواردی آغشته به پول خونبهاست به میان آید و وای بر مناطق طایفه ای که هر تفنگ بدستی کوس انا الحقی خویش را در آن دیار می زند.

  اقدامات عباس میرزا در خراسان نقطه اوج چنین سیاستی بود. خود وی در نامه ای به “محمدخان زنگنه”، امیرنظام آذربایجان در این باره می نویسد: “کارهای خراسان که الحمدلله از شفقت خدا، نظم کامل گرفته و کلمه واحده شده. دیگر کرد و ترک و عرب و قرایی، لفظش موقوف شد. ما که شکر گزاریم و انشا»الله خدا هم زیاد خواهد کرد.” سخنان عباس میرزا نشان از سیاست وی برای ایجاد وحدت ملی به شیوه مدرن آن دارد. وحدتی که در پرتو آن همه تعلقات قومی و قبیله ای در برابر تعلق به ملیت ایرانی یعنی همان کلمه واحده مورد نظر عباس میرزا، رنگ می بازد.
  البته وحدت ملی تنها با اعمال نظم یکسان صورت نمی گیرد، بلکه توسعه نیز دیگر رکن مهم آن است. این مهم نیز از دید عباس میرزا پنهان نیست. در همان نامه در ادامه توضیح سیاست های خود در مورد خراسان می گوید: “انشا»الله در نظر است که مرو را آباد کنیم و هزار خانوار مروی مشهد و دوهزار خانوار مروی که در شکیبان هرات سکنا دارند را کوچانده به مرو مامور کنیم.”

  عباس میرزا چه می اندیشید وخیال خام پاره ای افراد که ذهنشان هنوز درگیر بانگ خوش بع بع گوسپند وبوی تازه مادر بزرگ است مدیریت منابع طبیعی را آنگونه بسوی پرتگاه نیستی سوق داده که هر قداره بند محلی خود را ایمن از هرگونه پیگرد قانونی می داند.

  نوشتار پیوست که درباره پیشینه مدیریت وبهره برداری از محیط زیست طبیعی ایالات متحده می باشد نشان دهنده کامیابی ها وشکست ها در این عرصه می باشد:
  wildlifedepartment.com/aboutodwc/A%20Conservation%20Timeline%5B1%5D.pdf

  با وجود اینکه در قرن نوزدهم وبویژه نیمه دوم آن پاره ای افراد، اعم از طبیعت شناس ویا شکارگر،متوجه سرعت نابودی طبیعت وگونههای آن شده بودند ولی در عمل تنها با شروع قرن بیستم و اعمال قوانین سراسری تا حدود زیادی بسیاری از گونه ها و زیستگاه ها احیا گردیدند.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 4

 27. ایمان می‌گوید:

  خدا را شکر
  چطور میشود که بیش از ۵ سال طول بکشد !
  خدا میداند بر این مرد و خانواده اش چه گذشته در این مدت
  جای تعجب دارد که چرا مامور دولتی هم اگر به دفاع از ارزشها برخیزد ؛ مصونیتی ندارد؟
  امیدوارم مدیران گاهی قوانین را مطالعه و نسبت به مناسب بودن آنها اقدامات لازم را انجام دهند.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 3

 28. رضا دوستدار محیط زیست می‌گوید:

  من از این تعجبم که برای دارندگان اسلحه مجازات تعیین نشده است؟
  آیا پاک کردن اثر جرم توسط طایفه جرم نیست؟
  آیا یک مامور دولتی محیط زیست که با اشرار مبارزه می کند باید مورد بی حمایتی قانون قرار بگیرد؟ فرق آت با مامورین ناجا چیست؟

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 4

 29. دوست دار طبیعت می‌گوید:

  عزیزان طرف دیگه قضیه هم نگاه کنید یک نفر جان خودش از دست داده یک خانواده داغ دار شدن فقط بخاطر هوس یک شکار ! آخه چرا ؟

  ارزش داشت آیا واقعا یک شکار ارزش جان یک انسان داره که آن شکارچی بخاطرش با محیط بانان درگیر و عد کشته بشه و اگر خودش هم کشته نمیشد امکان داشت جان محیط بان بگیره به خاطر ……

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 5

  • شوکا می‌گوید:

   نه ارزش نداشت اون شکار کش خدا بیامرز اولا که خودش به محیط بانا شلیک کرد
   دوما محیط بان قبلش گفته بود تسلیم شید که نشدن
   سوما اگه شما اونجا بودی کسی داشت بهت شلیک میکرد چه میکردی ؟
   چهارما که وظیفشو انجام داده آقای محیط بان از محیط زیست ما به خاطر من و شما و نسل آینده ما دفاع کرده
   درود به شرفش

   پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 9

 30. mohitban222 می‌گوید:

  اول بایدشاکر بود خدارا بخاطر این آزادی
  دوم: باید بر این محیط بان برای مستندسازی تبریک گفت
  سوم: از چندین سال قبل قرار بوده سازمان هر محیط بان را مجهز به دوربین امانی و شخصی جهت استفاده در ماموریت ها بنماید هنوز خبری نیست امید است به واقعیت بپیوندد

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 31. حافظان طبیعت می‌گوید:

  اول که خدا رو شکر که آزاد میشه

  دوم اینکه محیطبان بیچاره با این همه مستندات پنج سال را پشت میله های زندان بوده و آدم زرنگی مثل دیده بان همراه اون بوده و پیگیر کار بوده حالا فکرشو بکن خیلی وقتا از این اتفاقا برا محیطبانا میوفته که هیچ مستنداتی هم ندارن و بقیه افراد همراه هم شهادت دروغ میدن تکلیف محیط بان بیچاره با این ضعف قوانین چیه که زندگیش به خاطر منافع ملی به خطر افتاده و خانواده بیچارش در استرس اعدام و مشکلات اقتصادی با این حقوق کم و ……

  هیچی دیگه واقعا محیطبان بیچاره باید وایسه شکارچی بزنه یکی شون بکشه یا خودشه بزنه اگه نمرد و رمق داشت از خودش دفاع کنه

  دمتون گرم با این قانونتون ولی اقا ماشاالله دمت گرم برادر خیلی با شرف و با غیرتی

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 4

 32. آرش می‌گوید:

  کلا در اسلام قصاص قبل از گناه بی معنی هست
  ولی وقتی مستقیم به طرف مامور قانونی شلیک کرده و مستند سازی هم شده نباید اینقدر اذیت می کردند
  در غیر اینصورت محیطبان واقعا محکوم بود

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 33. پلنگ سبزوار می‌گوید:

  چطور شده که محیط بان به منطقه اعزام شده جهت درگیری و بعد از درگیری به همین سادگی بدون اینکه جهت بازداشت شکارچیان وارد عمل بشن محیط بانو تنها میذارن با اون همه افراد مسلح منطقه رو ترک میکنند آخه با عقل جور در میاد؟
  چطور به پا شلیگ کرده که طرف فوت شده؟
  اصلا حرفای محیطبان قابل قبول نیست دوستان شاید اونا اشرار بودن؟

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 4

 34. شهاب می‌گوید:

  هر چی خواستم بگم به خانواده مقتول تسلیت عرض میکنم ولی این عکسها رو که میبینم متوجه شدم اینها حتی شکارچی غیر مجاز هم نیستند بلکه برای تفریح ممکنه به جای شکار بانک و طلا فروشی هم بزنن

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 35. اردک ماهی می‌گوید:

  خبر خوبی بود

  ممنون دیده بان

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 36. kooshan می‌گوید:

  آیا واقعأ این نحوه پوشش و مسلح شدن ,تداعی کننده شباهت بین آنها و افراطیون و تندروهای شناخته شده نیست? ! اما همانطور که دوستانی اشاره کرده اند این احتمال منتفی نیست که هدف اصلی این دسته شبه نظامی شکار سودجویانه نبوده ولی برای خورد و خوراک مسیر به احتمال قوی بالاخره دست به کشتن حیوانات هم می زدند ,نکته مهم این بوده که مخفیانه وارد منطقه شده و دست به تیراندازی نیز زده اند و این خود دلیلی کافی برای مداخله محیط بانان بوده است و اگر این فرض متصور است که ممکن است قاچاقچیان مواد مخدر و دیگر خلافکاران از مناطق حفاظت شده و سایر نقاط تحت مسئولیت “س.ح.م.ز.” برای تردد استفاده کنند این در حیطه اختیارات مدیریت نظامی و انتظامی و امنیتی کشور است که تدابیر مناسب و هماهنگیهای لازم را برای حضور و مداخله قانونی و بموقع برقرار کنند ولی در این مورد خاص دیده می شود که با وجود اعلام آقای هدایت الله دیده بان رئیس منطقه حفاظت شده خائیز نهادهای ذیربط وارد صحنه نمی شوند. حال بهتر است به نکات مهم این رخداد نگاهی انداخت:
  در بسیاری از استانها و مناطق کشور پیوندهای طایفه ای قوی و فرهنگ متناسب آن بویژه در جوامع محلی وجود دارد که بعلت پذیرش عمومی نمی توان ایرادی به آن وارد کرد مشروط باینکه همزمان و همراه با رعایت آداب و رسوم محلی, قوانین کشور نیز مراعات شود, اینکه با وقوع هر حادثه, بستگان و آشنایان و طایفه فرد آسیب دیده بدون پی بردن به اصل ماجرا و بی توجه به ساز و کارهای پذیرفته شده قانونی کشور , که خود نیز در بسیاری موارد از مزایای آنها بهره مند می شوند, مسلح به سلاح گرم یا سرد و یا بدون سلاح وارد صحنه شده و بهر چه صلاح بدانند عمل کنند رویه ای اشتباه و غیر معقولانه و ناقض مقررات قانونی و قواعد مدنی مورد استناد و عمل در جامعه بوده و منشأ بسیاری نزاعها و ضرب و جرحها و قتلهاست که در کشور روی می دهند, مشابه این اتفاقات گاه حتی در شهرها البته با شدت و خشونت کمتری رخ می دهد که در مواردی رسانه ای شده است مثلأ پیش آمده که بیماری فوت شده و خانواده و بستگان و آشنایان وی که اقدامات درمانی را مناسب تشخیص نداده اند دست جمعی به درمانگاه هجوم برده اند . طبیعتأ اصلاح این رویه های ناصواب اما ریشه دار بخصوص در مناطق روستائی و عشایری استان‌های کمتر توسعه یافته, نیازمند اقدامات اقتصادی, اجتماعی, آموزشی, امنیتی و انتظامی و قضایی ویژه است که در بلند مدت نتیجه خواهد داد این موضوع در درجه اول باید مدنظر علاقمندانی باشد که ساکن کلان شهرهای توسعه یافته تر بوده و اخبار و رویدادهای محیط زیست و حیات وحش را عمدتأ از طریق دنیای مجازی پیگیری می کنند , عدم توجه به این واقعیات و مطالبه اقدامات قاطع از نظر آنان توسط “س.ح. م.ز ” در برابر متخلفین در مواردی مثل این حادثه یا کشتار پرندگان مهاجر در فریدونکنار و نظیر اینها, چنین پیامدهایی برای محیط بانان و خانواده هایشان بدنبال دارد , همینطور که در این خبر بروشنی دیده می شود حتی با لحاظ همه جنبه های قانونی و وجود مدارک و شواهد مستند بعلت فشار افکار عمومی محلی که خود تحت تأثیر و نفوذ آداب و رسوم مذکور قرار دارند باز هم محیط بان ابتدا متهم بقتل عمدی متوفی معرفی شده و در مورد مجروح حادثه نیز بجای یکسال, پنج سال در زندان مانده و معلوم است در اینگونه حوادث فارغ از ضارب و مضروب, متضرر اصلی محیط بانها هستند .
  متأسفانه طبق روال معمول در مورد این خبر هم که شواهد و مدارک آن روشن و غیرقابل انکار است , باز برخی نظرات دیده می شود که با اشاراتی کلی و مبهم به ” سیاستهای غلط و بی مدیریتی حیات وحش کشور ” و بدون توجه به مشکلات اصلی کشور که عامل همه نابسامانیها در همه زمینه ها و از جمله محیط زیست و حیات وحش کشور است و احتمالا فروکاستن همه آنها در مطالباتی شخصی نظیر صدور پروانه شکار و ارائه تسهیلات شکار و مجوز شکارگاه اختصاصی و همچنین برابر قرار دادن تلاش و انجام وظیفه از سوی محیط بانان با فعالیتهای قانون شکنانه و جاهلانه , در ظاهر , و بدون اشاره به تفاوت عمل طرفین , از درگیربها اظهار ناخرسندی شده , اما با آوردن عبارات تحریک آمیز ” این برادر کشیها و خونریزها … و این خونهای ریخته شده ( چه محیط بان, چه شکارچی ) … پس تا خونهای جدیدی ریخته نشده و خانواده هایی دیگر داغدار نشده اند… ” عملأ تهاجم غیر قانونی به محیط بانان از زاویه تعصبات ناصواب طایفه ای مجاز شناخته شده واین اقدامات تندروانه تشویق می شود , چرا که بنا به اخبار مستند رسانه ها علت اصلی نزاعهای و طایفه ای در کشور, تأکید افراطی و یکجانبه در نزاعهای رخ داده بر این مطلب است که بهر حال خونی ریخته شده و بتلافی و انتقام و بنابر تعصبات و رسوم طایفه ای ,البته ناصواب , خون طرف مقابل هم باید ریخته شود بدون اینکه جزئیات و جهات قانونی و نیز خلاف قانون, حادثه روی داده و طرفین دعوا و میزان تخطی هر یک از طرفین ,از مقررات و ضوابط قانونی و مدنی پذیرفته شده کشور مد نظر باشد. حتی در مواردی با این طرز تفکر و بنابر این رسومات و با صلاحدید خود شخص بتلافی یک خون , خونهای متعدد ریخته شده است .
  دیدگاه منطقی و درست در این باره نه هیزم بر آتش ریختن و شعله ور کردن آن با این گمان که در این میان منفعتی شخصی بدست آید , بلکه ارائه نظر و طریقی منطقی و معقول که بتوان ضمن کاهش مخاطرات پیش روی محیط بانان, از حضور این دسته جات مسلح و قشون کشیهای ناموجه جانبدارانه از آنها در جوامع محلی کاسته شود و در صورت عدم چاره جویی, این حضور محدود به مناطق روستایی و عشایری نشده و بتدریج دامنه منازعات طایفه ای به شهرها هم کشیده مبشود که موارد مستندی
  از وقوع این درگیریها در برخی شهرها هر ساله رسانه ای می شود جدا از این معضل, همانطور که دوستانی نیز بدرستی اشاره کرده اند بسیاری از جرائم در حوزه شهرها نیز توسط خلاف کارانی صورت می گیرد که متعلق به این مناطق بوده و با همان طرز تفکر حیطه ارتکاب جرم خود را تغییر داده اند.
  نهایتأ اگر خواستار پیشرفت و رفاه و سعادت هموطنان و فرزندان و نسلهای آینده هستیم و حاضریم اولویت را بر حصول منافع ملی و برآوردن خواسته و مطالبات قریب به اتفاق ایرانیان قرار دهیم و داوطلبانه و با میل و رغبت حاضر به پذیرش محدودیتهای کوتاه مدت بر تمایلات و خواسته های شخصی خود باشیم گامی جدی برای حل مشکلات اساسی کشور در همه زمینه ها و استقرار مدیریتهائی درست در جهت حل این موانع برداشته می شود در این صورت جدلهای بی حاصل بر سر شکار و چانه زنی های یکجانبه و تکراری برای صدور چند مجوز شکار , بی معنی خواهد بود زیرا شهروندان آگاهی که به واقعیات توجه داشته و به حقوق و مسئولیتها و تکالیف خود واقفند و بنابر سلایق شخصی تمایل به شکار دارند, نیازی به پروانه ,گرچه برای رعایت نظامات لازم است , ندارند چون می دانند اگر دست به این فعالیت میزنند بدان جهت است که در ابن زمان هیچ خدشه ی بر منافع و مصلحتهای عمومی وارد نمی کنند ,هر چند عمل ایشان
  مخالفانی مدنی نیز داشته باشید, نیل به این شرایط در درجه نخست و بیش و پیش از هر چیز به قرارگیری کشور در مسیر پیشرفت و توسعه و مدنیت بستگی دارد که در این روند فرهنگ عمومی متناسب با لحاظ شاخص های فرهنگ بومی که آداب و رسوم و آئینهای محلی معقول و مثبت و سازنده نیز در آن جای دارد در این راستا شکل خواهد گرفت , این فرهنگهای محلی پیراسته و اصلاح شده هم بعنوان وزنه ای قابل توجه در مبادلات فرهنگی با ملل دیگر ایفای نقش کرده و هم می توانند موضوعاتی مورد توجه و جذاب برای گردشگران خارجی و منبع کسب درآمد و ارتقای سطح رفاه این هموطنان باشد. پس باید تلاش همگانی بویژه سعی هموطنان مجهز به علم و دانش و دارای احساس مسئولیت باید بر پیشرفت همه جانبه کشور و در همه امور داخلی و مناسبات خارجی باشد, این سطح از توسعه , فرهنگ ملازم و متناسب خود را خواهد داشت که بنیان و بستر ضروری دیگر بخشهای فرهنگی مثل فرهنگ حفاظت از محیط زیست و حیات وحش کشور را ایجاد کرده و آنها را سامان خواهد داد.

  داغ Thumb up 1 Thumb down 5

 37. کارشناس محیط زیست می‌گوید:

  واقعا قوانین در کشور ما بسیار ضعیف و پر از ایراد است.
  چرا باید این محیط بان زحمت کش پنج سال از عمر با ارزشش را بخاطر …. در زندان بگذراند؟؟
  هنوز در قرن بیست ویکم قوم و قبیله بازی از سوی یک قوم که تا کنون نیز مشکلات بسیاری را برای این کشور و حیات وحش گرانبهای آن به وجود آورده اند ادامه دارد.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 5

 38. ریحانه میران می‌گوید:

  خدا رو شکر که این محیط بان غیور به دامن طبیعت بازگشتند…فقط کاش قوانین در خصوص شکارغیر مجاز و محیط بانان تصحیح بشه که دیگه شاهد این گونه درگیری ها نباشیم.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 39. حمیدرضا می‌گوید:

  اون شکارچیان که شهادت دروغ دادن چی شدن؟

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

 40. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  قانون منع حمل سلاح در طبیعت باید اجرا شود یعنی چه که طرف با تتفنگش در طبیعت میگردد حالا اگر او را بگیرند میگوید حیوان نکشته ام و تفنگم جواز دارد اگر هم نگیرند که کارش را میکند !

  وقتی سازمان اعلام میکند تا ۵ سال شکار ممنوع است تا طبیعت بتواند خود را ترمیم کند حمل سلاح در طبیعت به چه معنی است !

  داغ Thumb up 7 Thumb down 7

 41. ماشاالله مهنایی می‌گوید:

  با تشکر از کلیه عزیزان و دوستداران محیط زیست .که با ارسال دیدگاه های خود بنده را مورد لطف خود قرار دادند و با تشکر ویژه از قضات محترم شعبه ی ۱۷کیفری استان خوزستان و دقت نظر در باب جزییات پرونده که منجر به صدور قرار وثیقه و درنها یت ازادی بنده از زندان در مورخ ۲۲ اردیبهشت ماه گردید دیدگاه تکمیلی خود در مورد جزییات پرونده را مشروحا به اطلاع عموم خواهم رساند

  داغ Thumb up 7 Thumb down 5

 42. صمصام مهنایی می‌گوید:

  با عرض تسلیت به خانواده ی مقتول و ابراض هم دردی
  روحش شاد

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 43. محیط بان مازندران می‌گوید:

  سلام وقت شما بخیر
  ما محیط بانان در طول یک ماه خدمت مدت ۱۸روز بصورت شبانه روزی مشغول کار بوده و ۱۲ روز بقیه رو به استراحت میپردازیم در صورتی که بقیه یگانهای حفاظتی و عملیاتی در قبال هر ۱۰ روز کار شبانه روزی ۲۰روز به استراحت میپردازند , بقیه یگانها حداقل ۴۰درصد حقوقشان از ما بیشتر است خالص دریافتی اردیبهشت ما ۱٫۱۰۸٫۵۰۰ تومان میباشد. همه ی یگانهای نظامی در هر نقطه ای که عملیات میکنند حمایت مردمی را در آن صحنه دارند ولی ما در کوه ودشت و صحرا فقط و فقط روبرویمان یک عده شکارچی بیرحم هستند که اگر از خودمان دفاع نکنیم به دیار باقی باید سفر کنیم واگر هم دفاع کنیم به این صورت محکوم میشویم , حالا قضاوت با شما……

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 44. امیر می‌گوید:

  سلام خدمت همگی،من خودم شکارچی هستم حتی یک بار هم به صورت غیر مجاز شکار نکردم،اگر محیط بانان با شکارچیان برخورد مناسبی داشته باشند این اتفاقات پیش نمیاد.هر زمان که با هر محیط بانی روبرو میشم جوری باهام رفتار میشه که فکر میکنم کسی کشتم.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>