رئیس جمهور: دریاچه ارومیه راهی جز احیا به خود نمی بیند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس جمهور روز چهارشنبه ۹۴/۲/۳۰ در جمع نخبگان و ایثارگران آذربایجان شرقی در بخشی از سخنان خود گفت: کسی حق ندارد محیط زیست را قربانی حرکت های اقتصادی کند.

به گزارش نصرنیوز، حسن روحانی در جمع نخبگان آذربایجان شرقی با اشاره به ایجاد سدهای بدون مطالعه در حوزه دریاچه ارومیه گفت: احداث بدون پیوست زیست محیطی این سدها نتیجه اش خشک شدن دریاچه ارومیه شده است.

روحانی در ادامه با تاکید بر تلاش همه جانه دولت برای احیای دریاچه ارومیه، گفت: بخش بزرگی از کشور از بحران دریاچه ارومیه تاثیر می پذیرد، ما در اولین روز و اولین جلسه دولت تدبیر و امید بحث دریاچه ارومیه را روی میز گذاشتیم و کارگروه نجات دریاچه ارومیه را به ریاست معاون اول تشکیل دادیم.

وی افزود: مطالعات اجرای پروژه های احیای دریاچه ارومیه انجام شده است و قطعا دریاچه ارومیه راهی جز احیا به خود نمی بیند.

رئیس جمهور در پایان با اشاره به بحران آب در اکثر استان های کشور، گفت: نمی توانیم به روال گذشته مصرف آب را ادامه دهیم و باید با اصلاح الگوی کشت کشاورزی و تغییر الگوی مصرف آب در این خصوص تجدید نظر جدی کنیم.

+133
-1
  

8 دیدگاه

 1. کیوان می‌گوید:

  بله انشااله تا صد سال دیگه همه این وعده ها محقق میشود و همه امیدوار بمانند
  واقعا ممنونیم البته تا اون موقع میتونین تو فیلم و عکس این وعده ها رو ببینین تا وقتش هم برسه

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 2. ایرانی می‌گوید:

  امیدوارم که روزی این دریاچه و دیگر دریاچه های خشک شده کشورمان را دوباره پرآب و پویا ببینیم.
  اما با خواندن اینگونه اخبار و متاسفانه ندیدن هیچ کار اجرایی روز به روز مایوس تر میشم و متاسفانه این حس بهم دست میده که گویا هرگز اتفاقی از جانب هیچ مسئول یا نهادی نخواهد افتاد و باید منتظر نابودی یا نجات این سرمایه های ملی براثر اتفاقات طبیعی باشیم.
  **************
  متن زیربخشی از گزارش تابناک در این مورد با عنوان: اعتبارات احیای دریاچه ارومیه، صرف حقوق و حق مأموریت شده است؟
  می باشد.

  امروز پس از گذشت ۹ ماه، گویا خبری از این اعتبارات نیست و حتی به گفته نادر قاضی‌پور، نه تنها این اعتبارات به استانداری داده شده، بلکه اعتبارات این بخش در جاهای دیگری هزینه شده است.
  نادر قاضی‌پور در خصوص این موضوع می‌گوید: «دولت برای نجات این دریاچه، ۷۲۹ میلیارد تومان اعتبار تخصیص داد و انتظار این بود که اعتبار مذکور صرفاً برای نجات این دریاچه هزینه شود؛ اما معلوم نیست این اعتبارات کجا رفت، زیرا در یک سال گذشته، نه تنها شاهد نجات دریاچه نبودیم، بلکه وضعیت آن روز به روز بد‌تر از گذشته شد».
  وی اعتقاد دارد، این اعتبار باید فقط برای انتقال آب به دریاچه ارومیه و نجات این دریاچه اختصاص داده شود و نباید صرف هزینه‌هایی چون برگزاری مراسم، همایش‌ها، سمینار‌ها، پرداخت حق جلسه مسئولان دولتی، هزینه مأموریت، اضافه کار، حقوق برخی افراد و مانند این شود.
  نماینده مردم ارومیه با بیان اینکه خوشبختانه وضعیت دریاچه ارومیه به دلیل بارش های اخیر نسبت به ماه گذشته خیلی بهتر شده است، اظهار کرد: هنوز کار خاصی از قبیل انتقال آب، تجهیز باغات منطقه به روش باغداری و آبیاری نوین و یا موارد دیگری که قرار بود برای احیای دریاچه ارومیه صورت گیرد، هنوز انجام نشده است.
  وی در پاسخ به اینکه آیا اعتبارات در نظر گرفته شده در اختیار استانداری آذربایجان شرقی است یا خیر، گفت: تا جایی که من می‌دانم، هنوز دولت مصوبه‌ای در این خصوص ندارد و اعتبارات این کار در اختیار استانداری قرار نگرفته است.
  جهانگیر‌زاده همچنین درباره هزینه کرد اعتبارات به بخش های دیگر نظیر برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها و یا پرداخت حقوق به برخی افراد نیز گفت: فکر نمی‌کنم چنین چیزی درست باشد. مبالغ حدود ۷۰۰ میلیارد تومان است و نمی‌شود همه آن را حقوق پرداخت کرد؛ اما همایش هایی در این خصوص برگزار شده و البته ارقام پیش بینی شده در بودجه احیای دریاچه ارومیه، اعتباراتی برای کارهای فرهنگی و اجتماعی در نظر گرفته شده بود که امکان دارد، ابهام از این قسمت به وجود آمده باشد.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 3. شیرین می‌گوید:

  کی ؟ و چگونه ؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 4. کوشان مهران می‌گوید:

  باید فاجعه خشکانیده شدن ونه خشک شدن طبیعی دریاچه آرال،دریای خوارزم، را آویزه گوشمان قرار دهیم!

  isdle.ir/news/index.php?news=8487
  برای نجات یک دریاچه/
  داستان فراز و فرود دریاچه سوان ارمنستان

  سبزپرس – گروه محیط طبیعی؛ کوشان مهران: اتفاقاتی که در قرن گذشته بر سر «دریاچه سوان» در ارمنستان آمد، یکی از نمونه های دست اندازی در طبیعت محسوب می شود. تئوری «لنین» در شوروی سابق باعث شد تا آب این دریاچه برای انتقال برق منتقل شود و این دریاچه با مشکلات جدی روبرو شود اما پیش از فروپاشی شوروی، اقدامات احیای دریاچه آغاز شد. آنچه در ادامه می خوانید، مطلبی به نقل از شماره ۱۹۳ مجله شکار و طبیعت است که در آذرماه ۱۳۵۴ به چاپ رسیده است:

  **************************************************************

  iren.ir/NSite/FullStory/?id=4827

  نگرشی بر وضعیت دریاچه ارومیه
  چند و چون دریاچه های ارومیه آذربایجان ایران و وان ترکیه نیز اکنون وضعیت یک بام و دو هوا را پیدا کرده است. مقایسه عکس های هوایی ۱۹۸۴ و ۲۰۱۰ تنها نشانه ای از یک فاجعه انسان ساخت است. درشرایطی که مزارع و مراتع اطراف دریاچه ارومیه همانند گذشته سبز و خرم هستند، چیچست باستانی چونان کویر مرکزی تفدیده و داغدار جرعه ای آب گردیده است.

  *************************************************************

  old.sharghdaily.ir/news/91/01/27/28765.html

  پیش‌پا‌افتاده اما حیاتی در دریاچه ارومیه
  تبدیل مشت عثمان به انگشت شست چنگیز

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 5. پندار نیک می‌گوید:

  آقایی در یک برنامه تلویزیونی فرمودند. (مرگ دریاچه ارومیه فرا رسیده.واحیای آن غیر ممکن است) ایشان صریح و رک گفتند و عده ای هم برافروخته شدند ولی ظاهرا تا حالا حق با ایشان بوده.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 6. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  کاش برید و ببینید به سر جنگلهای شمال تو مسیر سد شفارود چه بلایی دارن میارن.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 7. ای کاش شکارچی نمیشدم می‌گوید:

  آقای رییس جمهور کم وعده سر خرمن بده، کشور مسایل و مشکلات مهمتری از باشگاه فوتبال تراکتورسازی تبریز دارد. بنزین هم که تک نرخی کردی، قربون اون شیب ملایمت.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 8. باسلام….مجلسیان محترم زنگ خطر محیط زیست ایران داره گوش بشریت رو آذار میده و شما در آخرین درجه اهمیت به این مسائل رای میدین…برادرانه توصیه میکنم فوریت در تصویب و اجرای قوانین حفاظت از آب و خاک رو در دستور کار مجلس قرار بدین…نظرات غیر کارشناسانه خودتونم بزارین کنار و با اهل خبره مشو.رت کنید…بسیاری طرح رو رای دادین سد احداث کردین کانال کشی کردین تا کشاورزی آذربایجان غربی ÷یشرفت کنه!!!!
  نمیدونم آمار عواید این کارها که بعضا با فور رای به تصویب و انجامش دادین چه میثزان هست ولی الان شما خوب میدونین که اگه ده ها برابر اون عواید رو صرف احیای دریاچه ارومیه کنین باز ناممکن بنظر میاد
  اگر اون زمانها تذکر میدادیم که هر دستیازی به چرخه زیست محیطی باید با هزاران نفر ساعت مطالعه و طرح و برنامه و مشاوره انجام بشه شما دوان دوان بدنبال تصویب طرههاب بنظر معقولانه خود بودید ولی بقول سعدی
  نیکی چه بدی داشت که یکبار نکردی؟!
  هزاران بار این دور تسلسل آزمایش و خطا رو اجرا و به مشکل خوردین خوب یبارم از خود سازمان محیط زیستیا کمک بگیرین مگه چی میشه؟
  بودجه مناسبی برای ان جی او ها تصویب کنین که تاثیر خود مردم بر مردم از تاثیر مصوبات شما خیلی بیشتره تازه هزینشم درصد ناچیزی از طرحهای کلانیه که بیت المال و محیط زیستو بورطه سقوط کشوندن!!!
  مجلسیا همت کنین….خطر جدیست

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>