یازدهمین ذخیره گاه زیست کره کشور با نام «تنگ صیاد – سبزکوه» ثبت جهانی شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در جریان اجلاس انسان و کره مسکون (MAB) که هم اکنون در کشور فرانسه در حال برگزاری است، یازدهمین ذخیره گاه زیست کره کشور با عنوان «تنگ صیاد- سبزکوه» چهارمحال و بختیاری ثبت جهانی شد.

در این اجلاس معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست، استاندار و مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری، رئیس دانشگاه شهرکرد و مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و هیات همراه حضور داشتند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری با اعلام تصویب نهایی و اهدا لوح «ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد – سبزکوه» در سازمان یونسکو در کشور فرانسه گفت: این ذخیره گاه در بیست و هفتمین نشست برنامه جهانی انسان و کره مسکون (MAB) در ۱۹ خرداد ماه ۱۳۹۳ به فهرست ذخیره گاه های زیست کره جهان افزوده شد.

شهرام احمدی افزود: پیش‌نویس سند مدیریتی ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد – سبزکوه با پیگیری ها و تلاش بدون وقفه اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری، با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست کشور و استانداری استان انجام و برنامه جامع آن در ۱۷ جلد تهیه و به سازمان یونسکو ارائه شد.

احمدی اظهار داشت: مساحت این ناحیه ۵۳۲,۸۷۸ هکتار است که دارای ۳ ناحیه شامل هسته مرکزی به مساحت ۲۱,۲۳۴ هکتار، بافر به مساحت ۲۴,۱۸۶ هکتار و گذار به مساحت ۲۶۹,۷۸۲ هکتار می باشد.

«ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد – سبزکوه» در برگیرنده پارک ملی و منطقه حفاظت شده تنگ صیاد، منطقه حفاظت شده سبزکوه، بخشی از منطقه حفاظت شده هلن، تالاب بین المللی چغاخور و تالابهای گندمان، علی آباد و سولقان می باشد.

وی از عمده دلایل انتخاب و پذیرش این منطقه به عنوان ذخیره گاه زیست کره را قرارگیری آن در یکی از تقسیم بندی های مهم زیستی و جغرافیایی دنیا، منابع ژنتیکی و گونه های متنوع و ارزشمند گیاهی و جانوری، وجود اکوسیستم ها و چشم اندازهای ویژه کوهستانی، دشتی، جنگلی و تالابی که نیاز به حفاظت دارند، امکان و فرصت مناسب برای دستیابی به توسعه پایدار در این منطقه، وجود ساکنین و بومیان مختلف از قبیل عشایر، روستانشین و شهرنشین در آن، غنای تنوع زیستی گیاهی و جانوری این منطقه که ارزش آن ۱۸۰ برابر متوسط کشور ایران برآورد شده است را عنوان نمود.

شهرام احمدی اهداف این طرح را حفاظت بهینه، توسعه پایدار و تحقیقات، جذب حمایت‌های مالی در سطح ملی و بین المللی برای مکانیزه کردن کشاورزی و اسکان عشایر، توسعه صنایع دستی و ایجاد بازارهای بین‌المللی، ایجاد سایت علمی و تحقیقاتی، خواهر خواندگی با سایر ذخیره‌گاه‌ها، تولید محصولات دامی با برند داخلی برای عرضه در بازارهای بین المللی و گسترش گردشگری بیان نمود.

در حال حاضر ۵۵۳ ذخیره گاه زیستکره در ۱۰۷ کشور جهان تصویب شده و ایران از جمله کشورهای پیشگام و موثر در تحقق برنامه های انسان و کره مسکون سازمان یونسکو (MAB) محسوب می شود و به عنوان یکی از اعضای فعال کمیسیون ملی انسان و کره مسکون یونسکو به شمار می رود.

در ایران در حال حاضر ۱۰ منطقه به عنوان ذخیره گاه زیستکره به اسامی ۱- توران ۲- کویر ۳- گلستان ۴- میانکاله ۵- ارژن و پریشان ۶- گنو ۷- حرا ۸- دنا ۹-ارسباران و ۱۰- دریاچه ارومیه به ثبت رسیده است.

با ثبت نهایی و پذیرش ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد – سبزکوه این تعداد در کشورمان به ۱۱ ذخیره گاه افزایش یافته است.

این ذخیره گاه، دومین ذخیره گاهی است که پس انقلاب در کشور ثبت جهانی شده است.

شایان ذکر است در دهه ۱۹۶۰ متخصصین و کارشناسان ارشد محیط زیست بر ایده نوینی تحت عنوان ذخیره گاه زیستکره به توافق رسیدند و از همان سال ایجاد و تاسیس ذخیره گاه زیستکره در یونسکو به جدیت پیگیری شد تا از این طریق حفاظت و مدیریت مناطق و عرصه های با ارزش اکوسیستمی و دارای غنای ژنتیکی بالای گیاهی و جانوری با در نظر گرفتن جوامع محلی و نقش مشارکتی آنها در روند مدیریت بهینه و توسعه پایدار عملا امکان پذیر گردد.

وجه تمایز ذخیره گاه های زیست کره از دیگر طبقات حفاظت شده، روش برنامه ریزی و مدیریت مناسب آنهاست که بر پایه استفاده های چند منظوره و سپردن نقش اساسی و سازنده به جوامع محلی استوار است.

در این برنامه ریزی ها، توجه به ارتباط متقابل انسان و منابع طبیعی و استفاده پایدار، زمینه حفاظت و حمایت از منابع ژنتیکی گیاهی و جانوری، پژوهش، نظارت و کنترل پیوسته زیست محیطی را فراهم می آورد.

+60
0
  

7 دیدگاه

 1. پندار نیک می‌گوید:

  این ارتقا رتبه نشون میده که از منطقه به خوبی حفاظت شده و مسولین سالمی داشته
  مبارکشون باشه ولی این قضیه در مورد هفتادقله اراک کاملا برعکس بوده و منطقه به یغما رفته
  افسوس و حیف از این منطقه وسیع و مستعد

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 2. دوستدار‏ ‏طبیعت‏ ‏و‏ ‏شکار‏ ‏ می‌گوید:

  به‏ ‏عشایر‏ ‏منطقه‏ ‏تبریک‏ ‏میگم‏ ‏. چراگاهها‏ ‏و شکارگاههای‏ ‏مجانی‏ ‏تون‏ ‏جهانی‏ ‏شد‏ ‏.‏ ‏‏ ‏صیاد‏ ‏در‏ ‏تنگ‏ ‏صیاد‏ ‏نأشه‏ ‏طبیعت‏ ‏و‏ ‏تریاک‏ ‏.‏ ‏یادتونه‏ ‏که‏ ‏؟

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 3. امید عزت پور می‌گوید:

  عالی مبارکه

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 8

 4. کیوان می‌گوید:

  خسته نباشین راستی تو این جلسه گفتین که یازده تای قبلی رو از زیستگاه جهانی دربیارن چون دیگه چیزی توشون نیست که زیستگاه به حساب بیان بخصوص دریاچه ارومیه مگه چیزی ازش مونده وقتی تو داخل ازا این زیستگاهها حمایت نمیشه و هر روز رو به نابودی میرن چه ارزش داره چه ثبت جهانی بشن چه نشن

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 5. شوکا می‌گوید:

  خدا کنه حمایت بشه این طرح در داخل

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 6. داریوش می‌گوید:

  در مورد یکی از این ذخیره گاههای به اصطلاح زیست کره من میدونم که پر از باغهای سیب هست پارک ملی دنا رو میگم که خودتون خبر دارید چی میگذره باید این باغهای سیب که در ارتفاعات هست از ریشه کنده بشن چون شدن بلای جون خرسها و بارها خرسها با باغبانها درگیر شدن و کشته شدن

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 7. رضا مردانی می‌گوید:

  تالاب بین المللی چغاخور بلداجی با انتقال آب رودخانه سبز کوه در معرض خطر قرار گرفته است همچنین منطقه حفاظت شده سبزکوه .تونل انتقال آب در ابتدای حفاری چشمه معروف آلوقره چغاخور را خشکاند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>