پس از ده سال، آب زاینده رود به تالاب گاوخونی می رسد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان اعلام کرد: با مشارکت مردم و دستگاه های مرتبط پس از ده سال آب رودخانه زاینده رود به تالاب بین المللی گاوخونی می رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست اصفهان، حمید ظهرابی اظهار داشت: با احیای شورای عالی آب در دولت یازدهم و تشکیل جلسات متعدد، مدیریت یکپارچه حوضه آبریز زاینده رود به تصویب رسیده و به عنوان یک الگوی مناسب برای حوضه های آبریز مبنا قرار گرفته است.

زاینده رود نباید خشک شود

وی گفت: براساس ماده ۹ مصوبه معروف به «مصوبه ۹ ماده ای» شورای عالی آب کشور و دستور ریاست جمهور مبنی بر اینکه  «اگر آب زاینده‌رود به اندازه کافی هم نباشد، نباید خشک شود.» در حال حاضر آب در بستر زاینده رود جریان دارد و امیدواریم تا دو  روز آینده به تالاب بین المللی گاوخونی نیز برسد.

وی افزود: بر اساس مصوبات شورای عالی آب و دستور ریاست جمهور، مبنا بر این است که زاینده‌ رود حتی با جریان حداقلی آب زنده نگه داشته شود و مردم اطراف این رودخانه و زیست بوم طبیعی حوضه این حق را دارند که سهمی از آب نیز به حیات رودخانه اختصاص یابد.

رهاسازی حداقلی آب برای تامین نیاز محیط زیست

ظهرابی با بیان اینکه خوشبختانه دوره آبیاری کشاورزی در این حوضه با موفقیت انجام شد؛ گفت: در حال حاضر رهاسازی آب زاینده رود به میزان حداقلی برای تامین نیاز زیست محیطی رودخانه انجام می شود.

وی اظهار داشت: عدم قطع جریان  پایه و حداقلی رودخانه در پایان فصل کشاورزی و عدم استفاده آب به منظور کشاورزی باعث شده که آب به سمت تالاب سرازیر شود و پس از ده سال خشکی بخشی از بستر رودخانه و تالاب، شاهد ورود آب به تالاب بین المللی گاو خونی باشیم.

تالاب کاملا خشکیده گاوخونی که روزگاری یکی از بزرگترین تالاب های کشور و زیستگاه مناسبی به شمار می رفت

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اقدامات موثر کشاورزان و دوستداران محیط زیست برای رساندن آب به تالاب بین المللی گاوخونی گفت: کشاورزان و مردم شرق اصفهان برای لایروبی بستر رودخانه به منظور تسریع در انتقال آب به تالاب گاوخونی و مقابله با برداشت های غیرمجاز آب در مسیر رودخانه مشارکت فعال و خودجوشی داشته اند و حتی هزینه هایی را نیز برای لایروبی رودخانه و پر کردن کانال های سطحی و زیر زمینی غیر مجاز برداشت آب متحمل شده اند.

بر اساس مصوبه شورای آب، زاینده رود باید دائما جریان داشته باشد

وی تاکید نمود بدون شک برای رفع هر معضلی مشارکت مردم تعیین کننده و اثر گذار است و این مشارکت، همراهی و همدلی مردم شرق اصفهان است که به عنوان مکمل برنامه ریزی های مدیران دولت تدبیر و امید، همگان را به حیات دوباره زاینده رود و تالاب بین المللی  گاوخونی  امیدوار کرده است.

ظهرابی گفت: رودخانه دائمی زاینده رود از سال ۸۵ به رودخانه ای فصلی تبدیل شده است اما با اجرای مصوبه ۹ ماده ای شورای عالی آب، آب باید به صورت دائمی در زاینده رود جریان داشته باشد.

وی افزود: با اجرای کامل مصوبه ۹ ماده ای و اعمال مدیریت یکپارچه در این حوضه، تامین آب برای تالاب بین المللی گاوخونی اصفهان که مهم ترین زیستگاه آبی مرکز کشور به شمار می آید، امکان پذیرمی شود.

آب تا دو روز دیگر به تالاب گاوخونی می رسد

ظهرابی گفت: هم اکنون آب در بند ۱۶ – ۱۰ در حوالی شهر ورزنه می باشد و پیش بینی می شود تا دو روز آینده آب به تالاب بین المللی گاوخونی برسد که باعث خوشحالی مردم، کشاورزان و دوستداران محیط زیست شده است.

موقعیت فعلی آب زاینده رود در مسیر رسیدن به تالاب گاوخونی در تصویر فوق به رنگ آبی مشخص شده است

ظهرابی با بیان اینکه رسیدن آب به تالاب بین المللی گاوخونی امیدها را برای احیای مجدد این زیستگاه ارزشمند زنده کرده است، اظهار داشت: به نظر می رسد حتی در  شرایط فعلی و مشکلات موجود در حوضه آبریز هم می توان با اعمال مدیریت صحیح، بخشی از حقابه زیستی رودخانه و تالاب را تامین نمود و کشاورزان نیز با اقدامات اخیر خود ثابت نمودند که برای احیای تالاب بین المللی گاوخونی حاضرند از منافع کوتاه مدت خود چشم پوشی کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در پایان گفت: در حال حاضر حجم آب رها شده بسیار کم است و جوابگوی تمامی نیازهای زیستی رودخانه و تالاب بین المللی گاوخونی نیست و نمی توان انتظار داشت که این تالاب در کوتاه مدت به صورت کامل احیا شود چراکه محدودیت های زیادی نظیر لزوم تامین آب شرب در سر راه این مهم نیز وجود دارد.

+328
0
  

13 دیدگاه

 1. رشید می‌گوید:

  با آرزوی اینکه دو روز دیگر بالا نشینان صحبتهایشان را در مورد زاینده رود و تالاب گاوخونی فراموش نکنند و سر قولشان باشند

  زنده باد زاینده رود و تالاب گاوخونی

  به امید روزی نزدیک برای آبگیری تمامی تالاب های خشک و کم آب در کشورمان

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 2

 2. محمد رضا می‌گوید:

  چین کشور رودها، قوانین و مقرراتی که سالهاست به جهت حفظ بهداشت رودخانه ها و جلوگیری از فرسایش خاک تصویب شده و هر دو سال مورد بازنگری قرار میگیره تا صنعتی شدن بیش از بیش کشور محیط زیست و شبکه آبهای سطحی و زیر سطحی گرفتار عوارض این صنعتی شدن نشوند، به عنوان مثال ممنوعیت ساخت هر نوع کارخانه، کارگاه، و چراء دام در شعاع ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ متری نسبت به رود و بسیاری قوانین دیگر که در سال جدید به سازمان محیط زیست استان کوانگ دونگ به جهت صنعتی ترین استان ابلاغ شده.
  gz.gov.cn/GZ00/2.3/201505/a781b9babcf046348c4009c46d7dadbd.shtml

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 3. پلنگ سبزوار می‌گوید:

  باز بعد ۴ ماه آبو از بالا میبندند روز از نو روزی از نو

  متاسفانه تو مملکت ما دستگاهای دولتی با هم رابطه خوبی ندارن نمونش تو آتش سوزی جنگلهای زاگرس

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

 4. آرمان می‌گوید:

  البته امیدوارم زنده شدن زاینده رود به خشکیدن کارون منجر نشه

  متاسفانه دستکاری در طبیعت با این که همیشه ضرر داشته، اما همچنان بشر بر این کار اصرار داره

  مثل احداث تونل های متعددی که آب کارون رو به اصفهان منتقل میکنن

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 4

 5. جوانان چنارود (اورگان) ، تیزبین، زردکوه بختیاری می‌گوید:

  این کار، کار درستیه اما باید شرایط را در بالا دست نیز فراهم کنند.
  وقتی روستاهای چهار محال و حتی اصفهان آب بسیاری به طور قانونی و غیر قانونی برداشت میکنن حجم آب رودخانه بسیار کم میشه.
  روستاهای چهار محال که حتی در ناحیه ی حاشه ی اصفهان قرار دارن (حاشیه ی بخش چنارود) مثل روستای آزادگان (بردشاه) که با احداث بند می توان گفت حدود یک سوم آب رودخانه را برداشت میکنن.
  بند احداث شده از زیر روستای حسین آباد در بخش چنارود شروع میشود تا پایان روستای آزادگان.
  تا وقتی این برداشت های غیر قانونی وجود دارن میشه گفت فکر نکنیم آب سرازیر شده به تالاب دوامی داشته باشه.

  البته به دلیل خشکسالی این روستا ها مجبور به انجام دادن این کار شدن.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 3

 6. کوشان مهران می‌گوید:

  پروردگارا!

  ده سال به عمد جریان زنده رود بر گاوخونی بسته شده بود!!!!

  آیا گمان می برید تنها در راه خدا حق آبه قانونی پایین دست زنده رود به دارندگان باغ و زمین اختصاص یافته شده بود!!

  در اوایل دهه ۱۹۹۰ حکومت صدام به دلیل مسایل سیاسی با تغییر جریان آب ورودی به تالاب های جنوب عراق باعث خشک شدن بسیاری از این اسفنج های بزرگ طبیعی گردید واکنون با تخریب آن سد ها تا حدودی موفق به احیای بخشی از تالاب ها وبازگشت شنگ هندی و دیگر گونه ها شده اند:

  unwater.org/wwd10/downloads/Support_for_EnvMng_of_IraqiMarshlands_2004-9.pdf
  و
  pure.ltu.se/portal/files/40230817/POSSIBILITIES_OF_RESTORING_THE_IRAQI_MARSHES_KNOWN_AS.pdf
  و
  macalester.edu/academics/environmentalstudies/students/projects/waterscience/iraqimarshlands.pdf
  و
  macalester.edu/academics/environmentalstudies/students/projects/waterscience/iraqimarshlands.pdf
  و
  cmsdata.iucn.org/downloads/2011_010.pdf
  و
  iq.one.un.org/documents/Marshlands%20Paper%20-%20published%20final.pdf
  و
  pdf.usaid.gov/pdf_docs/Pdaca871.pdf

  البته در حال حاضر حکومت ترکیه با کاهش دبی رودهای دجله وفرات باعث احتمال نابودی مجدد تمامی این تلاش ها خواهد شد.

  در خصوص تالاب هور العظیم میهنمان نیز دیدیم کهنه تغییرات اقلیمی نگون بخت بلکه برای راحتی کار استخراج نفت بخش های گسترده ای از این تالاب خشک و وجدان الدوله های محیط زیست نیز تا پیش از افزایش هولناک میزان ورود غبار عربی به درون فلات ایران، به هیچ روی اشارتی به این فاجعه انسان ساخت نمی نمودند.

  برای هزاران سال غبار عربی از بادیه های عربستان بپا خواسته و مقدار زیادی به عنوان یک کود طبیعی پس از ریزش در آب های خلیج فارس باعث افزایش رشد چمنزار های دریایی می گردید که چراگاه مطلوب دوگونگ به حساب می آیند.

  زیستبوم های تالابی خوزستان و دریاچه های فارس وگاوخونی ودریاچه نمک و مسیله همگی زنجیره ای از اسفنج سترگ طبیعی تشکیل داده وباعث جذب این غبار شده به گونه ای که عبور آن از رشته کوه البرز بسیار ناچیز می گردید.

  نه دشمنی بیگانگان و نه تحریم باعث از میان رفتن زیستبوم های آبی ارزشمند ایران نشده است. تنها خودمان و خودمان و در این میان نباید بی تفاوتی و سترونی خواجه سرایان ریش دار محیط زیست را به دست فراموشی سپرد.

  از دشمنان برند شکایت به دوستان

  چون دوست دشمنست شکایت کجا بریم

  **************************************************************************

  نیروانا می‌گوید:
  ۲ تیر ۱۳۹۴ در t ۵:۴۱ ق.ظ

  یکی ار همکاران عکسی به من نشان داد که از شکار دوقلاده یوز در کنار گاوخونی توسط پدر بزرگش وبا استفاده از همین جیپها انجام شده بود البته آنها به شکار آهو رفته بودند که اتفاقی یوزها را میبینند

  جناب نیروانا نگاره پیوست شاید از انگشت شمار تصاویری باشد که از ببر هیرکانی (توران) زنده ودر طبیعت تاجیکستان در سال ۱۹۳۷گرفته شده است:

  koocheha.com/%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86-%D8%B4%D8%AF%D8%9F-%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%AA-%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D8%B4%D8%B4%D9%85-%D9%87%D9%81%D8%AA-%D8%B3%D8%A7/

  آیا امکان دسترسی وارسال نگاره آن یوزها توسط شما به آدرس پست الکترونیکی من وجود دارد؟

  Kooshan2002@hotmail.com

  با سپاس

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 7. مهدی می‌گوید:

  درود بر همه ی عوامل دست اندر کار و با آرزوی این که مردم به همین ترتیب با این روند همکاری کنند و آب در زاینده رود باقی بماند و برداشت های بی رویه ی آب زاینده رود پایان یابد.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 8. مهدی بردیا می‌گوید:

  خدارو شکر

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 9. شکارچی نیمه پشیمان می‌گوید:

  بزارین برسه به گاو خونی بعد جشن بگیرین ازاین کارا زیاد کردن ولی تالاب بی اب موند که موند

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 10. دوستدار‏ ‏طبیعت‏ ‏و‏ ‏شکار‏ ‏ می‌گوید:

  نوشدارو‏ ‏پس‏ ‏از‏ ‏مرگ‏ ‏سهراب‏ ‏.‏ ‏اون‏ ‏تالاب‏ ‏با‏ ‏یک‏ ‏دریاچه‏ ‏مصنوعی‏ ‏تفاوتی‏ ‏نخواهد‏ ‏داشت‏ ‏.‏ ‏کدوم‏ ‏تالاب؟؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 11. کیان می‌گوید:

  تاببینیم و تعریف کنیم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 12. برنو می‌گوید:

  تا ببىنیم!!!!!

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>