محیط بانان در پی شناسایی عامل کشتار یک خرس قهوه ای در ارتفاعات اشترانکوه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): چندی قبل نیروهای یگان محیط زیست منطقه حفاظت شده اشترانکوه لرستان گزارشی را از طریق همیاران محلی دریافت نمودند مبنی بر اینکه عشایر کوچ نشین یک خرس قهوه ای را با شلیک گلوله از پای در آورده اند.

مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه در این باره گفت: پس از دریافت گزارش کشته شدن خرس، دو نوبت جهت جستجو و بررسی موضوع عازم ارتفاعات منطقه شدیم اما موفق به کشف لاشه خرس و اطلاعاتی در این زمینه نشدیم.

تصویر: لاشه خرس قهوه ای کشته شده توسط عشایر کوچ نشین در منطقه حفاظت شده اشترانکوه لرستان

احمد گودرزی اظهار داشت: اما با توجه به حساسیت موضوع و اهمیت گونه خرس قهوه ای، دست از جستجو و تحقیق بر نداشته و مجددا عازم ارتفاعات منطقه شدیم.

در سومین روز از جستجوها دئر ارتفاعات بالای ۳ هزار متر اشترانکوه در محدوده ای به نام “نمداربزمان” موفق به کشف لاشه یک خرس قهوه ای شدیم که چندین روز از مرگ حیوان گذشته بود.

مسئول منطقه حفاظت شده اشترانکوه گفت: بررسی ها نشان می داد خرس قهوه ای بالغ با شلیک اسلحه گلوله زنی از پای درآمده و لاشه خرس نیز در همان محل رها شده است.

پس از آن تحقیقات برای شناسایی عاملین شلیک به خرس قهوه ای آغاز شده و سه نفر از عشایر که چادرهایشان در نزدیکی محل مشاهده لاشه خرس قرار داشت در این رابطه شناسایی شدند.

احمد گودرزی اظهار داشت: سه متهم با دستور قضایی تحت پیگرد قرار گرفته و دو نفر از آنان بازداشت شدند اما نفر سوم متواری شده است.

دو متهم همچنان در بازداشت بسر می برند اما تاکنون به کشتار خرس اعتراف نکرده اند و تلاش برای شناسایی محل اختفا و بازداشت نفر سوم همچنان ادامه دارد.

+387
-86
  

56 دیدگاه

 1. اهورا می‌گوید:

  ای بابا این مرگ سریالی خرس ها پایانی ندارد!!!
  این چوپانان چگونه به خودشان اجازه می دهند زیست بوم و حیات وحش ایران را نابود کنند؟؟؟!!!!

  پر طرفدار Thumb up 56 Thumb down 11

  • فعال محیط زیست می‌گوید:

   در طول ۹ ماه اخیر این جسد دومین خرس است که در ارتفاعات دریاچه گهر کشف میشود.

   متاسفانه به علت رهها شدن منطقه حفاظت شده اشترانکوه به عنوان بانک ژنی زاگرس در طول یک دهه اخیر علنا این منطقه به مرز نابودی کامل رسیده است.

   خوشبختانه با حضور مدیریت جدید شاهد برخورد های جدی با متخلفین و زمین خواران و… هستیم . علیرغم تلاشهای مدیریت جدید منطقه و محیط بانان باز هم نیمی از منطقه رهها شده است.

   با توجه به وسعت ۱۴۰ هزار هکتاری این منطقه و تعداد تنها ۱۵ محیط بان و یک خودرو و کمترین تجهیزات آنهم منطقه ایی که سالها رهها شده و حضور ۷۰ هزار گردشگر به قلب این منطقه نمی توان انتظار بیشتری از این عزیزان داشت.

   مشکل مهم تر دیگر احداث جاده غیرقانونی از سمت مورزرین الیگودرز به سمت دریاچه گهر (تا قلب منطقه امن حیات وحش) بوده که علیرغم تخریب آن با فشار طبیعت دوستان کشور متاسفانه بازهم این مسیر در طول چند سال اخیر بازگشایی شده و هیچ همتی از سوی سازمان محیط زیست برای تخریب آن وجود ندارد و قولهای داده شده برای احداث پاسگاه در این منطقه ودیگر مناطق رهها شده تا کنون عملی نشده است .

   پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 2. کوشان مهران می‌گوید:

  لایارد انگلیسی که در سال ۱۸۴۰ به عنوان پژوهش های باستان شناسی اما در واقع برای شورانیدن ایلات جهت معطوف نمودن توجه دولت ایران از محاصره وبازپس گیری شهر تاریخی هرات،تختگاه خراسان بزرگ، از مسیر آذربایجان وهمدان به اصفهان ولرستان وبختیاری وخوزستان آمده بود در خاطرات خویش به شیر هایی اشاره داشت که تابستان ها به کوهستان های پوشیده از جنگل بلوط شهر خرم آباد می آمدند و از دیواره های دژی نام می برد که پوشیده از شاخ پهن گونه ای گوزن، به احتمال زیاد گوزن زرد،و پازن وگوسپند کوهی بود.

  در اوایل دهه ۱۸۸۰ شاهزاده مسعود میرزا ظل السلطان از شکار مرال هایی در لرستان، به احتمالی پاپی، سخن می گفت که درشت تر از مرال مازندران بودند.

  پس چه شد که شیر ومرال وگوزن زرد وشوکا برای همیشه از خاطره این بخش از سرزمینمان رفتند کهاکنونتصور وجود شیر ومرال در کوهستان های مشرف به خرم آباد حتی برای پاره ای از کارشناسان محیط زیست از محالات است واین در حالی است که تا چند دهه پیش زیستگاه شیر بربری در ارتفاع سه هزار متری مراکش بوده است؟

  همان بلایی که بر سر آن گونه ها آمد اکنون به شدت خرس وپلنگ وپازن و بویژه گوسپند کوهی عراق لرستان را تهدید می نماید.

  فشار چرای دام وانتقال بیماری های دامی و غوغای سگان گله و از دست رفتن آبشخور ها هم اندازه شکار دزدی وقاچاق سلاح چرخه زیگونگی استان را تهدید می نماید.

  خرس ها به دلیل انتقال بذر هایی که در سرگین انها پخش می شوند ومی رویند به حق باغبان طبیعت به حساب می آیند.

  در جزیره موریس بذر گونه ای درخت تنها هنگامی جوانه می زد که از مسیر دستگاه گوارش دودو عبور می نمود و پس از نابودی این بزرگترین کبوتر فاقد توانایی پرواز در اواسط قرنهفدهمتا چند دهه پیش این گونه درختی در عمل منحصر به چند پایه پیر شده وتنها هنگامی موفق به تولید نهال های جدید شدند که بوقلمون هایی میوه های این درختان را خورده وبذر انها توانایی باور شدن را پیدا نمود.

  تا اواخر دهه ۱۳۵۰ با وجود بافت عشایری و دارا بودن سلاح جمعیت چهارپایان استان بدان حد بود که پروانه شکار پازن تروفی اشترانکوه صادر می گردید ولی باید دید حال چه شده که جز حیات وحش پوشش جنگلی ومراتع تا بدین حد در حال تخریب می باشد.

  آیا وجود این میزان سلاح در میان مردم به عنوان ایجاد امنیت خود دلیلی بر ناتوانی ایجاد آرامش وثبات نمی باشد؟

  پر طرفدار Thumb up 53 Thumb down 6

 3. پندار نیک می‌گوید:

  بازهم معضل وآفت همیشگی حیات وحش، دام و عشایر

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 15

 4. مهراب از اراک می‌گوید:

  مگر حیوانات چقدر در طبیعت تولید مثل میکنند که این کشتارها را جبران کنه…؟!

  حیوانات آدم نما

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 10

 5. مسعود شهرابی می‌گوید:

  کشته شدن خرس در ارتفاع سه هزار متری یعنی اینکه حیات وحش در ارتفاعات هم هیچ امنیتی نداره!
  یه زمانی میگفتن برخی از گونه ها برای امنیت بیشتر به ارتفاعات پناه میبرن اما سپردن اسلحه به دست هر ابلهی که غیر از خودش و غرور و ادعا چیزی نمی بینه باعث شد حیات وحش حتی در مرتفع ترین نقاط قابل زیست هم امنیت نداشته باشه!
  نمی دونم چرا کاری کردن که اسلحه دست هر بنی بشری بیافته البته باید سود یه عده رو این وسط در نظر گرفت! حتی در آمریکا هم دومین لابی قدرتمند کمپانی های اسلحه سازی هستن!
  زحمات محیط بانان نیاز به اعتراف گیری سخت و اصولی و حکمی قاطع داره
  پس احکام افزایش جرایم کی ابلاغ می شه؟

  پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 10

 6. kooshan می‌گوید:

  این همه سلاح که با توجیهات مختلف و بدون رعایت ضوابط کافی از سوی دستگاهها و نهادهای ذیربط بسادگی در اختیار جوامع محلی قرار گرفته ، براستی ضرب المثل معروف ” تیغ در دست … ” را تداعی می کند ، در رابطه با از بین بردن بی جهت خرس ، این عشایر محترم کوچ نشین حتی، بهانه خسارت زدن حیوان به محصولات شان ، را هم در اختیار ندارند و احتمالأ در یک شرط بندی در رابطه با مهارت تیراندازی و یا بجهت یک گذران وقت مخرب و مضر و جاهلانه به تعقیب حیوان تا ارتفاع بالا پرداخته و نهایتأ خرس بی پناه را با تیر کشته اند ، امید است محیط بانان گرامی بتوانند مدارک لازم جهت محکومیت آنها را ، اگر مقصر هستند ، جمع آوری و به دادگاه ارائه دهند .

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 7. احسان می‌گوید:

  یادمه یه سال اونقدر که نا امنی برای بازدید کننده ها از دریاچه گهر درست کرده بودن همه رو از منطقه بیرون کردن اونوقت بگید طرح اسکان عشایر بد بود.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 3

 8. پلنگ هرمزگان می‌گوید:

  امان از دست این عشایر

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 6

 9. امیر می‌گوید:

  بسیار سپاسگذارم از دوست گرامی بابت نوشته های جامعشون. ازسوی از محیط بانان گرامی هم بخاطر پیگیری ماجرا کمال تشکر را دارم.
  مجازات این قانون گریزان تا حدودی میتواند آرامش بخش دوستداران محیط زیست باشد و از سوی شاید بتواند از حوادث آینده پیشگیری کند.
  امیدوارم جرایم جدید هرچه زودتر به جریان بیفته ٬ زمان زیادی برای نگهداری این گونه های نادر برامون نمونده بنابرین همه باید هرچه در توان دارند حتی در حد گذاشتن یک کامنت٬ تا از انقراض این گونه های ارزشمند جلوگیری کنند.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 5

 10. متاثف می‌گوید:

  این عشایر شدن آفت حیات وحش !
  بعضی خانواده هاشون حتی یه بزغاله هم ندارن چه برسه به گله گوسفند طبق عادت قدیمه اجدادشون بهار که میشه از مناطق گرمسیر که البته اکثرشون تو اون مناطق خانه دارند و فقط بهار و تابستان چادر نشینن به خاطر گرما کوچ میکنن تو کوهستان ……

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 5

 11. کوشان مهران می‌گوید:

  خرس هایی که تنها چشم امیدشان به نان تافتون است…. شیر هایی که شیره بدنشان از برای خوردن تنها وتنها مرغ و ضایعات کشتارگاهی از دست رفته است:
  arw.ir/?p=62368

  هنگامی که نیکبه ناتوانی های خویش آگاه می باشیم پس چرا با برپاسازی اینگونه محوطه های محصور در میله و فنس با نام غلط انداز باغ وحش موافقت می نماییم؟!

  آیا بهتر نبود برای آشنایی شهروندان خرم آباد با طبیعت از گونه های پرنده مقاوم استفاده می نمودیم؟

  دامنه های پوشیده از جنگل مشرف به شهر زیبای خرم آباد می توانند محل مناسبی برای فنس کشی وایجاد یک محوطه چند ده هکتاری جهت رها سازی مرال،گوزن زرد،پازن وگوسپند کوهی باشند وبه حق این مجموعه در صورتی که منطقی اداره شود می تواند همچون دژ فلک الافلاکی کی از جاذبه های گردشگری شهر گردد.

  سازمان حفاظت از محیط زیست بر پایه چه دلایلی با ایجاد این گونه باغ وحش ها موافقت می نماید و چه کسی و یا کسانی باید پاسخگوباشند؟

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

  • kooshan می‌گوید:

   دوست ارجمند آقای کوشان مهران ، یک نظر اجمالی به دیدگاه بعدی یعنی نظر دوست گرامی ، دوستدار طبیعت و شکار ، که تقریبأ همفکر شما هستند بیاندازید ، شاید در رابطه با سؤال انتهایی شما مفید باشد .

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 12. دوستدار‏ ‏طبیعت‏ ‏و‏ ‏شکار‏ ‏ می‌گوید:

  ارتفاع‏ ‏سه‏ ‏هزار‏ ‏متری‏ ‏منطقه‏ ‏زیبا‏ ‏و‏ ‏حفاظت‏ ‏شده‏ ‏اشترانکوه‏ ‏زیر‏ ‏پای‏ ‏عشایر‏ ‏.‏ ‏لاشه‏ ‏بی‏ ‏جان‏ ‏خرس‏ ‏قهوه‏ ‏ای‏ ‏. راستی‏ ‏پلنگ‏ ‏هم‏ ‏هست‏ ‏.‏ ‏بهار‏ ‏سری‏ ‏به‏ ‏دره‏ ‏نگار‏ ‏زدم‏ ‏. خبری‏ ‏از‏ ‏قزل‏ ‏آلا‏ ‏خال‏ ‏قرمز‏ ‏و‏ ‏سمندر‏ ‏زیبای‏ ‏لرستان‏ ‏نبود‏ ‏.‏ ‏چهار‏ ‏تفنگ‏ ‏کالیبر‏ ‏۱۲به‏ ‏جان‏ ‏کبکها‏ ‏افتاده‏ ‏بود‏ ‏.‏ ‏صدای‏ ‏شلیکها‏ ‏تا‏ ‏یک‏ ‏ساعت‏ ‏ادامه‏ ‏داشت‏ ‏.‏ ‏سمندر‏ ‏مفلوک‏ ‏در‏ ‏دبه‏ ‏های‏ ‏پلاستیکی‏ ‏که‏ ‏بومیها‏ ‏گرفته‏ ‏بودن‏ ‏دونه‏ ‏ای‏ ‏دو‏ ‏هزار‏ ‏تومن‏ ‏. پنجاه‏ ‏تا‏ ‏تو‏ ‏یه‏ ‏دبه‏ ‏کنار‏ ‏خیابون‏ ‏.‏ ‏یه‏ ‏چنتایی‏ ‏هم‏ ‏مرده‏ ‏بودند . اوضاع‏ ‏دریاچه‏ ‏گهر‏ ‏با‏ ‏آن‏ ‏آلودگیها‏ ‏گفتن‏ ‏ندارد .‏ ‏حیف‏ ‏از‏ ‏اشترانکوه….

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 7

 13. آخه تو قرن ۲۱ زندگی عشایری چه معنی میده؟!!
  همش تقابل انسان با طبیعت میشه!
  اسلحه هم که دارن دو تا بی وجدان توشون باشه هر جا برن نسل جنبندگان را از بین میبرن!

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 9

  • داوود NL می‌گوید:

   اینجا ایران است. لطفا ساعت خود را هفتاد سال عقب بکشید!

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

  • حمید می‌گوید:

   جناب رد پا
   باز هم نظر کارشناسی دادی ؟
   اول از همه اینجا ایران است و سال ١٣٩۴ و نه قرن ٢١ تاریخ ما میلادی نیست !
   شما اگر عشایر را از نزدیک دیده باشید این طوری نظر نمی دادید روی مبل زیر کولر نشستید ویک لحظه بدون برق هم نمیتوانید تحمل کنید
   حالا این قشر زحمت کش بدون برق و اب و راه و امکانات سالها زحمت میکشند و شما از خوردن گوشت و لبنیات انها لذت میبرید و تازه دستور
   میدهید که باید بروند شهر و از دامداری و زندگی روستای دست بکشند ؟
   اینها هزاران سال است که در ان مناطق دامداری میکنند و کشور به این افراد نیازمند است
   مقصر اصلی سازمان محیط زیست است اگر طی سالهای گذشته خسارات ناشی از حمله گرگ و پلنگ را به دامداران پرداخت میکرد و خسارت زنبورداران که ازحمله خرس خسارت دیده بودند پرداخت میشد شاید کار به اینجا نمیرسید
   وقتی کل دارای یک دامدار در یک شب به باد میره و سازمان محیط زیست که متولی این کار است جوابگو نیست چه انتظاری از انسان ورشکسته
   روحی و مالی دارید ؟
   همین الان هم اگر این اتفاق بیافته کی خسارت دامدار را میده ؟
   من کار این افراد را شدیدا محکوم میکنم ولی نباید یکطرفه قضاوت کرد

   داغ Thumb up 5 Thumb down 4

 14. حسام ( میر شکار ) می‌گوید:

  وقتی عشایر در منطقه لرستان ما پا به مناطق حفاظت شده بگذارند بهتر از این نمیشه ! آقا اگر منطقه حفاظت شده است چرا عشایر در اونجا را میکنند ؟ تمام منطقه اشترانکوه و کوه مجاورش یعنی سفید کوه ازنا حفاظت شده است . فقط و فقط هم عشایر غیور این اجازرو به خودشون میدن که به محیط زیست این منطقه تعرض کنن .

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 16

  • شکاربان می‌گوید:

   البته بعضی از تازه به دوران رسیده ها که از روستاهای همجوار سفید کوه صاحب تفنگ های ساچمه ای دولول و گلوله زنی شده اند که حتی تفاوت غاز با اردک را و پازن و قوچ را هنوز نمی دانند، با عناوین مختلف با شکاربانی منطقه سفیدکوه مثلاً همکاری میکنند، البته روزها ، اما شب ها با عده ای قاتل به جان گرازها و تشی ها و سایر جانوران درمانده آن منطقه افتاده و کشتار میکنند
   بنا بر گزارشات و مشاهدات یکی از همین شکارکش های قاتل از سال ۱۳۸۳ تاکنون فقط بیش از ۸۰۰ گراز کشته اند با همکاری ارامنه و دوستانشان با جیپ های لندکروز و نورافکن و…………. ،

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 15. اشترانکوه - دریاچه گهر ازنا می‌گوید:

  آخه ما از دست این عشایر مسلح چه خاکی بریزیم تو سرمون؟
  اصلا دام و دامداری نمیخوایم جمع کنن این بساط نابودی طبیعت و حیات وحش رو… هر بهار شاهد ورود سیل آسای آقایون و دامها و اسلحه هاشون به دشت های اشترانکوه هستیم.
  هر وقت وارد منطقه میشن جنایت و آتش زدن مزارع و شکار حیات وحش بیداد میکنه.
  مفت و بدون هیچ دردسری گونه های ارزشمند رو با دام هایشون می چرند و به چرنده و پرنده و جهنده و خزنده و رمنده هم رحم نمیکنن.
  هر چادری حداقل یک دولول یا برنو با کلی فشنگ دارند که یکسره صدای شلیک هاشون تو کوه می پیچه
  اشترانکوه به اندازه ی کافی نابود شده این اندک گیاهان و حیات وحش نادر این منطقه رو حفظ کنید.

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 5

  • فعال محیط زیست می‌گوید:

   این دریاچه گهر ازنا یعنی چه ؟؟؟ شما دوستار محیط زیست هستید یا مبلغی برای شهر ازنا !!!؟؟؟- ضمنا دریاچه گهر در حوزه سیاسی شهر دورود واقع است و متعلق به همه مردم ایران زمین و آیندگان .

   داغ Thumb up 2 Thumb down 11

  • میثم سالاروند می‌گوید:

   عزیزم گهر دورود نه گهر ازنا…اون یکی خرس قهوه ایی رو میکشه تو هم اطلاعات طبیعت ایرانو

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 4

   • اشترانکوه - دریاچه گهر ازنا می‌گوید:

    دریاچه ی گهر قطعا یک پدیده ی ملی هست و متعلق به کل مردم ایران و این جنگ بین ازنا و دورود و الیگودرز هیچ دردی ازش درمون نمیکنه…

    اما حرف رو هم من میتونم بزنم هم شما ولی تقسیمات کشوری کاملا مشخص و در دسترس هست اگه به استدلال شما باشه از طرف الیگودرز هم به دریاچه ی گهر راه وجود داره و اتفاقا کوتاهتر هم هست پس دریاچه متعلق به الیگودرزه؟
    ای کاش این دریاچه با این همه زیبایی در منطقه ی لرستان نبود

    موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 3

 16. اشترانکوه - دریاچه گهر ازنا می‌گوید:

  دریاچه ی گهر رو همین آقایون کلا نابود کردن و نه احترامی برای گردشگر قایل هستن نه به فکر حفظ فرهنگ اصیل لر و بختیاری هستند…

  دریاچه ی گهر رو عملا غرق کردن…همین امسال ی الاغ رو برای حمل بار تا ۷۰ هزار تومان کرایه میدادن…ی جمعیت عظیمی از عشایر بیکار و معتاد جمع شدن در مسیر تردد گردشگران و هر کدوم ۲۰ تا الاغ دارن و این حیوانات بیچاره رو یکسره کرایه میدن طوری هم بار حیوون رو میبندن که وسط راه بیفته و گردشگر بدبخت هم پولش رفته هم مجبوره بارشو خودش ببره هم دستش به جایی بند نیست…

  فقط ی دکه ی فروش اقلام هم در خود دریاچه شده مافیای فروش خوراکی که اجناسش رو تا ۱۰ برابر گرون میده مثلا ی لیوان آب جوش رو میده ۵۰۰۰ تومان و کسی هم نیست بگه چرا؟؟

  اجازه هم نمیدن کس دیگه مواد غذایی رو بیاره و بفروشه و چون منظقه رو کامل میشناسن اگه کسی بخاد چیزی بفروشه شبانه بلایی سرش میارن که پیرهن تنش هم براش نمونه…

  غروب یکساعت موتور برق رو روشن میکنن و روی تخته ۵۰ تا پریز نصب کردن و هر گوشی رو یکساعت که شارژ میکنن برا یکساعت ۵۰۰۰ تومان ازش میگیرن ی حساب سرانگشتی که بکنی میفهمی چه درآمد سرسام آوری دارن و چه مافیایی درست کردن…

  متاسفانه همین امسال حول و حوش ۱۵ خرداد از مسیر الیگودرز به سمت دریاچه ی پلنگ رو همین عشایر محترم شکار کرده بودن …

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 5

 17. اشترانکوه - دریاچه گهر ازنا می‌گوید:

  مطالبی رو که عنوان میکنم صرفا جهت اطلاع است: از سمت دورود که میخای بری دریاچه گهر ی نگهبانی هست که از هر ماشین ۷۰ هزار تومان و از هر نفر ۲ هزار تومان میگیره در قبالش عملا ارایه ی خدمات صفر هست…اگر سازمان گردشگری و محیط زیست استان خبر داره و سکوت میکنه که هیچی ولی اگه خبر نداره و آگاه نیست محض اطلاعشون توضیح دادم

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 5

  • فعال محیط زیست می‌گوید:

   بعید می دانم ۷۰ هزار تومان باشه – ولی دوست گرامی هر نفر ۲ هزار تومان برای جمع آوری زباله ها و حمل آن با الاغ از دریاچه تا شهر می باشد و خدمات سروس بهداشتی .

   داغ Thumb up 3 Thumb down 6

   • رضا می‌گوید:

    دوست عزیز سلام
    اول دریاچه گهر همه می دونن متعلق به شهرستان دورود هست
    دوم اینا مشکل محیط زیست نیستن مشکل سازمان گردشگری که داره به هر قیمتی نابود می کنه
    سوم اون جادی که از الیگودرز داشتن می زدن شما خواب بودید اعتراض بکنی همون مردم محیط زیستی دورود فریاد زدن اشترانکوه رو نابود نکنن
    چهارم پدر طبیعت اشترانگوه رو همون عشایر الیگودرز درآوردن ارتفاع ۳۰۰۰متری کی میره اونجا به غیر از مردم شول آباد

    داغ Thumb up 1 Thumb down 5

    • اشترانکوه - دریاچه گهر ازنا می‌گوید:

     برادر من شما بفرما تفاوت جاده ای که از دورود میاد با جاده ای که از الیگودرز میاد چیه؟
     غیر از اینه که هر دو جاده ی خاکی هستن؟ اونقد که جاده ی دورود منطقه رو نابود کرده قطعا جاده ی مسیر الیگودرز مسلما تخریب نکرده…دریاچه ی گهر قطعا یک پدیده ی ملی هست و متعلق به کل مردم ایران و این جنگ بین ازنا و دورود و الیگودرز هیچ دردی ازش درمون نمیکنه…
     اما حرف رو هم من میتونم بزنم هم شما ولی تقسیمات کشوری کاملا مشخص و در دسترس هست اگه به استدلال شما باشه از طرف الیگودرز هم به دریاچه ی گهر راه وجود داره و اتفاقا کوتاهتر هم هست پس دریاچه متعلق به الیگودرزه؟ای کاش این دریاچه با این همه زیبایی در منطقه ی لرستان نبود

     پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 18. طبیعت گرد می‌گوید:

  حالا نوبت خرسهاس دیگه….ای داد بیداد از این همه جهل و نادانی

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 19. شکاربان می‌گوید:

  منطقه اشترانکوه که دربس در اختیار عشایر کوچ رو بوده و همچنان هست،و این از خدا بی خبران تا ستیغ قله های برافراشته اشترانکوه رفته و اقدام به شکار کل و بز و حتی بزغاله ها می نمایند که بیشتر این تخلفات در جبهه شمالی کوه از جانب اهالی روستاهای قلعه رستم و بیدستانه و تیان تا روستای کمندان و در جبهه جنوبی هم از دره اسور آغاز و تا منطقه شاه مکان و تاپله است، ولی علیرغم وجود پاسگاه درب آستانه و کمندان و دریاچه گهر و حضور همیشگی شکاربانی که در گذشته عمدتاً شکاربانها از اهالی همان روستاها انتخاب میشدند، ولی به خاطر گستردگی و سخت گذر بودن منطقه امکان کنترل و نظارت دقیق بر منطقه کاریست بس دشوار که باز با شگفتی در این منطقه هم عبور و مرور و عشایر و دامپرور و زنبوردار آزاد بوده و با توجه به شناخت مناسب از کوهستان منطقه خود دست به نابودی حیات وحش آن منطقه میزنند، با اعتقادات و خرافه های بی بنیان همچون کشتن خرس برای کیسه صفرا و بالا بردن سوی چشم و یا زبان خرس برای اسهال بچه (کشتن دو توله و مادرشان در منطقه سفید کوه خرم آباد) که باعث ویران شدن و ناآرامی در این گستره زیبا و بی بدیل شده است، باری، میبینیم که بیشتر این کشت و کشتارها عمدتاً بویسله عشایر و دامداران و….. بوده و یا در کشتار معاونت دارند. تنها راه خلاصی از این جنایات خلع سلاح اجباری و کامل روستاعیان و عشایر و دامداران است که این گزارشها و تصاویر تازه بخش کوچک و آشکار شده از این فجایع می باشد که توسط عده ای لو رفته است و تا مادامی این کار انجام نشود باید همواره اخباری چنین دهشت بار و ناراحت کننده را ببینیم و بشنویم، بله نباید آزموده را دوباره آزمود،(به یاد خلع سلاح سراسرس دهه ۱۳۴۰ ۱۳۳۰-) ،به امید نیل به این مهم!

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 2

  • دوستدار‏ ‏طبیعت‏ ‏و‏ ‏شکار‏ ‏ می‌گوید:

   شکاربان‏ ‏زدی‏ ‏تو‏ ‏خال‏ ‏سیاه‏ ‏.‏ ‏درود‏ ‏بر‏ ‏تو‏ ‏.‏ ‏چهار‏ ‏سال‏ ‏این‏ ‏مناطق‏ ‏حفاظت‏ ‏شده‏ ‏و‏ ‏پارکهای‏ ‏ملی‏ ‏رو‏ ‏ازین‏ ‏عناصر‏ ‏و‏ ‏سلاحهای‏ ‏بومی‏ ‏خالی‏ ‏کنید‏ ‏ببینید‏ ‏چه‏ ‏پتانسیل‏ ‏عظیمی‏ ‏دارد‏ ‏برای‏ ‏انفجار‏ ‏جمعیت‏ ‏این‏ ‏طبیعت‏ ‏وحش‏ ‏پوست‏ ‏کلفت‏ ‏ایران‏ ‏.

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 3

  • شیرین می‌گوید:

   تو این قرن اینهمه خرافات ! یعنی اینا نمیدونن دکتر چیه؟!!!

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

   • اشترانکوه - دریاچه گهر ازنا می‌گوید:

    سرکار خانم این عزیزان خیلی هم قشنگ میدونن دکتر چیه ولی غرور عجیبی دارن که با شکار ی حیوان وحشی و عکس گرفتن با آن ارضا میشن و حس برتری و خودخواهی خودشونو به تصویر میکشن…از طرفی هم چون چادرهاشون در حریم قلمرو حیات وحش هست برای حفاظت از خودشون مرتب شلیک میکنن.

    پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

  • دلیر می‌گوید:

   عزیزم دامدار یه اسلحه با جواز داره سه تا بی جواز اینارو نمی شه خلع اسلحه کرد

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 20. رضا می‌گوید:

  سلام دوستان سایت چیتا نیوز در حال راه اندازیه دوستان می تونن اخرین خبرهای محیط زیست ایران رو اونجا دنبال بکنن

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 21. داریوش می‌گوید:

  نباید گذاشت نسل پلنگ و خرس رو هم از بین ببرن هیچ عاملی در تاریخ مانند عشایر به محیط زیست ایران زیان نزده
  باید ترس رو توی دلشون انداخت راه دیگه ای نیست باید تک به تک خلع سلاح بشن یعنی چه اصلا هر کی رسیده یه تفنگ گرفته تو دستش؟

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 22. Nature می‌گوید:

  زمانی که بدون حساب و کتاب به هر کی که از راه میرسید مجوز اسلحه میدادن، بدون اینکه فک کنن این حیات وحش بی پناه ظرفیت محدودی داره، نتیجش میشه همین دیگه…..
  الان دیگه کی میتونه این سلاح ها رو از دست این جانیا پس بگیره….این آدما دیگه تا روزی میتونن و نفس میکشن به قتل عام ادامه میدن…..

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 23. تیزبین می‌گوید:

  عشایر طی چند سال اخیر صدمات زیادی رو به محیط زیست زدن.دیگه دارن شورشو در می یارن .فکر کنم باید به سمتی بریم که عشایر رو خلع سلاح کنیم.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

 24. تیزبین می‌گوید:

  عشایر طی چند سال اخیر صدمات زیادی رو به محیط زیست زدن.دیگه دارن شورشو در می یارن .فکر کنم باید به سمتی بریم که عشایر رو خلع سلاح کنیم یا شاید هم باید فرهنگ سازی شه ؛البته فرهنگ سازی کار محیط زیست نیست.شرمنده ام برای محیط زیستمون.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 25. اسلامی می‌گوید:

  با سلام خدمت مسول منطقه حفاظت شده اشترانکوه مهندس احمد گودرزی به خاطر زحمات بی دریغ ایشان که حتی با تیم زحمت کش شان تا ارتفاعات سه هزار متری هم برای حفظ حیات وحش رفته اند
  برای ایشان و محیظ بانان عزیز منطقه اشترانکوه آرزوی موفقیت و سربلندی می کنم
  از همه ی عزیزان کمال تشکر دارم

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 26. دوستدار دیده بان حیات وحش می‌گوید:

  واقعا دست مریزاد داره رفتن به اون همه ارتفاع و کشف و ضبط تخلفات و این همه دلسوزی برای محیط زیست و حیات وحش، تشکر مسولین محترم منظقه حفاظت شده اشترانکوه تشکر مهندس احمد گودرزی تشکر جناب آقای مدیرکل محترم به خاطر انتخاب شایسته برای پرسنل اشترانکوه، خواهشمندیم این تیم را حفظ کنید

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 27. دوستدار طبیعت می‌گوید:

  تشکر فراوان از مهندس احمد گودرزی مسوول دلسوز و پیگیر منطقه حفاظت شده اشترانکوه و محیط بانان محترم این منطقه؛ خدا قوت…

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 28. اشترانکوه می‌گوید:

  شییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییررررررررررررررره مهندس گودرزی

  داغ Thumb up 6 Thumb down 8

 29. ناشناس می‌گوید:

  با سلام خدمت همه عزیزان؛ متاسفانه طبیعت و حیات وحش اشترانکوه همیشه طعمه عشایر بوده به دلیل پایین بودن اطلاعات و آگاهی عشاید کشورمان؛ باز هم خداروشکر که امسال اشترانکوه مسول بسیار خوبی داره

  داغ Thumb up 5 Thumb down 6

 30. گهر می‌گوید:

  کار محیط زیست لرستان امسال عالیه ممنونیم

  داغ Thumb up 7 Thumb down 6

 31. الهام می‌گوید:

  ممنون از مسول منطقه حفاظت شده اشترانکوه

  داغ Thumb up 7 Thumb down 8

 32. Moslem می‌گوید:

  عشایر شده آفت طبیعت هم با تبر هم با اسلحه

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 33. پارسه می‌گوید:

  باید تمام عشایرو خلع سلاح کرد دامهاشون از منطقه خارج بشن تنها راه همینه

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 34. جواد می‌گوید:

  با سلام – قابل توجه دوستان و خوانندگان عزیز !

  زمانیکه یک تخلف در اشترانکوه کشف و ضبط می شود تا چند روز محیط بانان حاضر در برنامه گشت یا به علت پیاده روی زیاد در مناطق صعب العبور و شن اسکیها و یا به علت کتک خوردن از دست متخلفان توان بازگشت مجدد به منطقه بصورت فعال را ندارند و باید فکری به حال این موضوع کرد خصوصا زمانیکه بدانیم تعداد نیروهای این منطقه همیشه کم بوده و الان نیز کم هستند علیرغم اینکه پرسنل این منطقه بسیار زحمتکش و پرتوان هستند و هر نیرو مجبور هست جور چند نفر را بکشد ولی کمبودها محسوس هستند

  در همین برنامه گشت شاید دو و سه نفر مصدوم داده اند و عشایر با سنگ و چوب آنها را مورد نوازش قرار داده اند در این منطقه به هنگام درگیری تنها خداوند مگر به فریادت برسد وگرنه نه با بی سیم با جایی ارتباط داری و نه با تلفن نه کسی در آن نزدیکیها وجود دارد و واقعا زندگی در شرایط سخت است

  خدا به همه شما همکاران عزیز قوت عطا فرماید و نگهبان و نگهدارتان باشد .موفق و پیروز باشید

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

  • شکاربان می‌گوید:

   امان از ***فرهنگ عقب ماندگی و عقب ماندگی فرهنگی ***،که دامن این بی خبران را گرفته

   آیا میشه اینها را که خود را مالک و صاحب طبیعت و محیط زیست ایران میدونند را با سرخ پوستان کشور کانادا مقایسه کرد? اونها کجا و ما کجا، جای بسی نا امیدی داره.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 35. نیروانا می‌گوید:

  عشایر در فرهنگ شفاهی و فولکلور خود هم دارای تعامل و همزیستی و هم تقابل و ضدیت با طبیعت و حیات وحش و جنگل هستند

  باید با آموزش آنها کفه همزیستی با طبیعت را افزایش داد و از نیروی بالقوه آنها در گسترش جنگلها و بازسازی طبیعت استفاده کرد و عشایر هم میتوانند با رهایی از قیود فکری کهنه در پیشرفت و تعالی خود موثر باشند

  در کامنتها به شهر خرم آباد اشاره شده بود من سالها پیش این شهر زیبا را دیده بودم که دارای رودخانه با صفایی در داخل شهربود و همینطور جنگلهای بلوط در کوهها و تپه های اطراف شهر اما چندی پیش که آنجا رفتم رودخانه داخل شهر به فاضلاب و جنگلها همه تراشیده و حداکثر به باغ و دیمزار تبدیل شده بود

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 36. دولول می‌گوید:

  این عشایر خیلی همبستگی با هم دارن اصلا همدیگرو لو نمی دن
  تو منطقه آذربایجان یه نفر یه خرس کشته بود و جسدش سوزونده و چال کرده بود
  محیط زیستم اومد و لاشه رو درآوورد
  بعد از یک ماه طرف جرمش و اصلا قبول نکرد و آزاد شد

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 37. رشید می‌گوید:

  منطقه حفاظت شده و عشایر و کشتار خرس و اسلحه . چه قدر بهم نزدیک هستند

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 38. حافظان طبیعت می‌گوید:

  درود بر این محیطبانان و مهندس با این پیگیری هاشون

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 39. ali می‌گوید:

  من گفته بودم که پلنگ تموم شد حالا رفتن سراغ خرس

  من فقط میخوام که قانون درباره ی مجازات شکارچیان اصلاح بشه و مدت زندان و جریمه اون بیشتر بشه

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>