کشکان، خروشان ترین رودخانه لرستان خشکید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رودخانه کشکان یکی از ۳ رودخانه بزرگ لرستان و سیل خیزترین رودخانه این استان است که  حوزه آبریز آن با مساحت ۹۷۷۵/۶۶ کیلومتر مربع بخش مهمی از سرشاخه‌های پر آب رودخانه کرخه را تشکیل می‌دهد.

متاسفانه این رودخانه خروشان به دلیل خشکسالی و استفاده غیراصولی از آب این رود، در بخشی از مسیر خود خشک شده و از حرکت باز ایستاده است و هزاران آبزی به کام مرگ فرورفتند.

………………………………………………….رودخانه کشکان در سال های پر آبی

فاجعه زیست‌محیطی رخ داده است

به گزارش ایسنا، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست لرستان با اعلام اینکه رودخانه کشکان در محدوده پلدختر خشک شده است گفت: خشک شدن این رودخانه یک فاجعه زیست‌محیطی است.

فتحی‌ بیرانوند اظهار داشت: آب این رودخانه از شهر پلدختر تا منطقه چم‌مهر و هلوش خشک شده است و تمام آبزیان این مسیر یا از بین رفته‌اند یا در حال مرگ هستند.

وی با بحرانی دانستن این وضعیت خواستار تشکیل جلسه ستاد بحران در مرکز استان ارستان شد و گفت: وضعیت رودخانه کشکان اسفبار است و باید در اسرع وقت چاره اندیشی شود.

فتحی بیرانوند گفت: در جلسه‌ای که فردا با مدیرکل دادگستری لرستان با حضور مسئولان جهاد کشاورزی و آب منطقه‌ای تشکیل خواهد شد، درباره برخورد با تلمبه های غیرمجاز برداشت آب‌ تصمیم‌گیری می‌ شود.

…………………………………………………….رودخانه کشکان در سال های پر آبی

در شهرستان پلدختر ۱۲۷۰ تلمبه آب غیرمجاز برای برداشت آب از رودخانه کشکان وجود دارد که اگر جلوی برداشت آنها گرفته نشود نمی‌توان به احیای رودخانه کشکان امیدوار شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به کشت محصولات آب‎دوست در منطقه، گفت: سیاست‎های کشت در منطقه باید تغییر کند و جهاد کشاورزی باید اجازه کشت این محصول را ندهد. چرا در رومشکان هنوز باید طالبی کشت شود و یا ویسیان هم اکنون کشت برنج داشته باشد؟

متولیان باید از این امر جلوگیری کنند چراکه برای کشت هندوانه، طالبی و برنج آب زیادی مصرف میشود و تاثیر منفی روی دبی رودخانه می‎گذارند.

فتحی بیرانوند با بیان اینکه در چند نقاط مسیر رودخانه از جمله نزدیک پلدختر و چم گردالی کلا جریان آب قطع شده است، اظهار کرد: این قطعی‎ها در طول تاریخ سابقه نداشته و منجر به یک فاجعه عظیم زیست‎محیطی در مسیر کشکان و سیمره شده است.

برای برخورد با برداشت بی‎رویه آب اهرم قانونی خاصی نداریم

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان در این باره گفت: در شهرستان پلدختر میزان کشت محصولات غیراستراتژیک پایین بوده و تقریبا از مقدار کشتی که مجاز کرده‎ایم نیز کشت صورت گرفته کم‎تر بوده است.

………………………………………….خشک شدن رودخانه کشکان در محدوده پلدختر

دکتر کیانوش حمیدیان اضافه کرد: در ویسیان هم اکنون ۸۵۰ هکتار برنج کشت شده که وزارتخانه اعلام کرده به جز در شمال ایران کشت این محصول را در هیچ جا مورد حمایت قرار نمی‎دهند، برای همین عملا حمایتی از این شالیکاران صورت نمی‎گیرد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اظهار کرد: متاسفانه مشکل اصلی کشت هندوانه و سیب‎زمینی است که علی‎رغم ممنوع کردنکشت آنها در منطقه، ۱۶۳۳ هکتار کشت هندوانه و ۱۶۹ هکتار کشت سیب‎زمینی انجام شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: برای برخورد با زراعت هندوانه، سیب زمینی و محصولاتی که آب زیادی مصرف می کنند اهرم قانونی خاصی نداریم.

امور آب می‎تواند با توجه به حق‎آبه‎ای که دارد با آنها مقابله کند. متولی آب ما نیستیم و تنها می‎توانیم با کار ترویجی و ندادن نهاده با آنها برخورد کنیم.

کشت‎ها سبز است نمی‎توانیم اقدام به جمع‎آوری دستگاه‎های پمپاژ کنیم

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان نیز در این باره گفت: در سطح استان ۱,۳۸۳ دستگاه پمپاژ آب غیرمجاز وجود دارد که با بخشی از آنها برخورد شده است.

علی امید سیفی بیان کرد: برای مقابله با برداشت‎های بی‎رویه ۶۲ پلیس آب در سطح استان کار گشت و بازرسی انجام را می‎دهند و افرادی که چاه غیرمجاز دارند شناسایی و با تشکیل پرونده قضایی برای آنها تحویل قوه قضاییه داده می‎شوند.

…………………………………………..خشک شدن رودخانه کشکان در محدوده پلدختر

وی با بیان اینکه این افراد جریمه شده و به آنها تذکرات داده می‎شود، افزود: متأسفانه زمانی که کشت‎ها سبز است ما نمی‎توانیم اقدام به جمع‎آوری دستگاه‎های پمپاژ کنیم و مجوز این کار را نداریم.

سیفی با اشاره به وضعیت رودخانه کشکان اظهار کرد: روز گذشته هیأتی به منطقه فرستاده شد و از خرم‎آباد تا چم‎مهر را مورد بررسی قرار دادند و از منطقه فیلم و عکس گرفته شد که به وزارت‎خانه برای اقدامات بعدی ارسال شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان خاطرنشان کرد: از مسیر رودخانه هر سال برداشت آب صورت می‎گیرد ولی امسال به علت کم شدن بارش‎ها شرایط حاد شده است. ما نمی‎توانیم تمام رودخانه با ۲۰۰ کیلومتر طول را به طور کامل پوشش دهیم و از برداشت غیرمجاز و بی‎رویه از سطح آن جلوگیری کنیم.

وی یادآور شد: در این مورد جهاد کشاورزی نیز باید ورود پیدا کند و اجازه کشاورزی در این مناطق داده نشود.

باید ستاد بحران تشکیل شود

مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان نیز اظهار کرد: در حریم رودخانه انجام هر عملیاتی ممنوع بوده و باید با آن برخورد شود.

مهرداد غضنفری امرایی گفت: ما تنها با ندادن نهاده به این افراد می‎توانیم از این کار جلوگیری کنیم. هر دستگاهی که در این زمینه مسئول است مانند قوه قضاییه، برق، امور آب، مدیریت بحران و… باید تشکیل کمیته‎ای بدهند و ستاد بحران تشکیل شود که برای این معضل فکری اساسی صورت گیرد.

………………………تلمبه های غیرمجاز که آب رود کشکان را به سمت اراضی زراعی پمپاژ می کنند

غضنفری امرایی یادآور شد: به‎طور مثال امور آب باید از برداشت بی‎رویه و غیرمجاز چاه‎های منطقه جلوگیری کند.

مدیرکل جهاد کشاورزی لرستان اضافه کرد: تاکنون در منطقه ۷۰ الی ۸۰ چاه غیرمجاز را پلمپ کرده‎ایم و سطح کشاورزی در منطقه را سهمیه‎بندی کردیم که اگر مازاد بر آن انجام دهند هیچ نهاده مصرفی و خدماتی به آنها داده نمی‎شود.

وی افزود: لرستان ۸۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد و روی کشت حتی یک هکتار آن هم حساس هستیم که البته میزان کشتی که در منطقه کشکان صورت گرفته خیلی معنادار نیست و تأثیر زیادی بر وضعیت کشکان ندارد؛ خشکی این رودخانه به‎خاطر کمبود بارش و تغییر اقلیم است.

تجمع اعتراض آمیز مردم به خشک شدن رودخانه کشکان

به گزارش فارس، به دنبال خشک شدن رودخانه کشکان، روز گذشته (سه شنبه) گروهی از دوست‌داران محیط‌ زیست و کشاورزان پلدختر با راهپیمایی در خیابان اصلی این شهر در اعتراض به خشک شدن رودخانه کشکان و برداشت‌های بی‌رویه اعتراض کردند.

معترضان با تجمع در مقابل فرمانداری پلدختر خواستار توضیح مسئولان در این باره شدند که پس از چند دقیقه فرماندار پلدختر و امام جمعه این شهر با حضور در جمع معترضان به مطالبات آنها پاسخ دادند.

حجت‌الاسلام محمد سوری امام جمعه پلدختر عمده دلیل خشک شدن رودخانه کشکان را خشک‌سالی‌های متوالی عنوان کرد و افزود: جا دارد، کشاورزان منطقه از کاشت محصولات آب‌دوست خودداری کنند تا ما شاهد این اتفاق نباشیم.

در ادامه فرماندار پلدختر با دعوت از معترضان به آرامش گفت: بحث خشک شدن رودخانه کشکان فراتر از تصمیم‌گیری مسئولان شهرستانی است و در این باره عزم دیگر مسئولان استانی و کشوری را می‌طلبد.

وی افزود: امروز یکی از دلایل خشک شدن رودخانه کشکان برداشت بی‌رویه و غیرمجاز تلمبه‌های آب‌ کشاورزی و کاشت محصولات آب‌دوست است.

ترابی‌نژاد با قول اینکه دوشنبه آینده طی جلسه‌ای با مسئولان استانی در این خصوص تصمیم‌گیری می‌شود، گفت: به علت خشک‌سالی و عدم بارندگی احداث سد خاکی در منطقه بن‌لار و چولهول لازم و ضروری است.

+3
-159
  

18 دیدگاه

 1. اهورا می‌گوید:

  ای داد بیداد خدا ایران را از خشک سالی رهایی بخشد…

  شوربختانه هر روز فاجعه های زیست محیطی دارد بیشتر می شود و هیچ کس هم پاسخگو نیست!!!

  استان لرستان یکی از سر سبز ترین و پر آب ترین استان های ایران است با آن آبشار ها و کوهستان های پر برف و رودهای خروشان ولی شوربختانه این استان ۴ فصل هم در معرض خشک سالی است…

  راستی خشک سالی به استان های سر سبز شمالی هم رسیده و این یعنی پایان فاجعه!!!

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 1

 2. شوکا می‌گوید:

  من نمیدونم این چه جهالتیه که کشور ایران که یک کشور کم آب و گرم و خشکه میان توش محصولاتی کشت میکنن که آب فراوان میخواد
  هندوانه صادر میکنن امارات افتخارم میکنن . آخه افتخار داره ؟ صدور هندوانه اصلا برای ما سود نداره نمیدنم این چه جهالتیه
  آخه عقلم خوب چیزیه لامسب

  پر طرفدار Thumb up 41 Thumb down 0

  • سعید گ می‌گوید:

   اینم یه حرفی از …
   تازه در اومده میگه باید سد بسازیم!!
   آب کشور رو این سدها و کشاورزی دارن تند تند قورت میدن…

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 3. رضا می‌گوید:

  ممنون دیده بان عزیز به خاطر این گزارش
  اکه دقت کرده باشیم همه به این مسله پی می بریم که عامل نابودی محیط زیست لرستان در این دوسال به خاطر مدیریت بد هست اون از بی نیرویی تو اشترانکوه بی اهمیت بودن تانکرهای نفت کش عراقی اون از مسله باغ وحش و رودخانه سزار اون از زمین خواری های محیط زیستی توسط مردم
  چرا یک مدیر نمی تواند یک مجموعه رو اداره بکنه این هم آخرش همین طور میشه در یک سال گذشته فعالان محیط زیستی پلدختر به مدیر نامه نوشتن که رودخانه توسط چاهای غیر مجاز داره ازبین میره اما بی توجهی باعث شده که امروزه شاهد نابودی این رودخانه بشیم
  درخواست فعالان محیط زیستی ازخانم ابتکار اینه که یک نکاهی به اتفاقات لرستان بیندازه تا شاهد تمام شدن طبیعت زاگرس نشیم
  باتشکر

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 1

  • شقایق می‌گوید:

   درخواست بازم درخواست ، تجربه ثابت کرده این تشکلهایی که همش درخواست دارن ، خودشون توانایی برداشتن یک قدم ندارن ،‌فعال زیست محیطی !!! چکار کردی فعال
   فقط انتقاد بی اساس ، کدوم خواسته شما را اجابت نکردن که برآشفته شدی.
   درخواستهای شخصی شما را به این ورطه انداخته

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 4. مسعود شهرابی می‌گوید:

  قسمت آخر این گزارش تاسف آور بود احداث سد خاکی به علت خشک سالی! که باز هم با سد سازی تیشه به ریشه منابع آبی منطقه زده خواهد شد
  هنوز برای مسئولان کشور جا نیافتاده که در کشوری که میزان تبخیر از میزان مصرف بیشتر هست نباید با سد سازی ذخایر آبی رو با خطر بیشتری روبرو کرد؛ سد سازی یعنی افزایش میزان تبخیر آب
  برخورد با برداشتهای غیر قانونی و بی رویه در کنار عدم سد سازی و کشت محصولاتی که آب کمی مصرف می کنند باید در اولویت باشه
  بهتره دولت در تمام کشور کشت گلخانه ای و استفاده از تجهیزات و روشهای نوین آبیاری رو برای نجات! کشور! در اختیار کشاورزان قرار بده
  چند روز پیش وزیر نیرو و جهاد نسبت به عدم کشت محصولات پر مصرف آبی و عدم صادرات چنین محصولاتی و جایگزین نمودن محصولات کم مصرف آبی موضع گیری خوبی داشتن امیدوارم برنامه ریزی در این زمینه هر چه زودتر شروع و عملی بشه
  عدم توزیع نهاده های کشاورزی به کشاورزان متخلف اصلا بازدارنده نیست اولا بالاخره تو کشور یه جایی! مسئول آب هست پس باید با متخلفان برخورد کرد دوما نهاده های کشاورزی در تمام کشور توزیع می شه بسیاری از زمینهای کشاورزی در کشور صرفا جنبه تفریحی و اوقات فراغتی داره یعنی طرف کشاورز نیست یه زمین ارثی داره و وقت اضافه خودش رو با کشت چند محصول یا درخت و رسیدگی به زمین یا باغ پر می کنه متاسفانه به چنین مزارع کوچک و غیر صنعتی نهاده های کشاورزی اختصاص پیدا می کنه و بارها دیده ام حواله نهاده های این افراد توسط برخی خریداری شده و نهاده ها به مناطق دیگر منتقل می شن؛ پس عملا کشاورزان متخلف نهاده ها رو تنها کمی گرانتر به آسانی به دست میارن !…
  شاید دوستان صحنه خشک شدن آنی بستر یک رودخانه رو دیده باشن تعداد زیادی ماهی و خرچنگ و قورباغه مرده یا در حال جان دادن بر بستر رودخانه تمنای آب می کنن دیر نیست که جای ماهی ها انسانها تیشه به ریشه خود زده و تمنای آب کنند!

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 2

 5. امین منصوری می‌گوید:

  نوشدارو بعد مرگ شهراب… تازه میخوان جلسه بزارن در مورد تلمبه های غیر قانونی تصمیم بگیرن!

  واقعا که خسته نباشن. مگر فاجعه ای مهمتر از کم آبی و خشکیدن رودخانه ها و تالابها هست؟ مگه میشه؟ مگه داریم؟ مگه ایرانستان تر از این هم میشه؟

  لعنت به سو مدیریت، لعنت به بی تدبیری، لعنت بر پول پرستی و لعنت بر …

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

 6. رضا می‌گوید:

  متاسفانه همین تلمبه های غیرمجاز هم در بالا دست زاینده رود به جان اون افتاده و نفسش را گرفته.
  اگه دقت کنین در همین بحث رودخانه کشکان و سایر موارد سو مدیریت بیشترین ضرر را به محیط زیست میزنه.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 7. ایرانى امارات می‌گوید:

  کلا مسئولان خیلى خوب حرف میزنند ولى به عمل که میرسد گناه را به گردن دیگران مى اندازند

  آخه این همه تلمبه هاى غیر مجاز و سد …و…و….

  دیگه چه زمانى باید جلو این همه بى قانونى گرفته شود، وقتى که همه چیز از دست رفت.

  فردا به خدا و آیندگان چه پاسخى میدهید اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید….

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

 8. لرستانی می‌گوید:

  بجز خشکسالی اصلی ترین دلیل این فاجعه سؤ مدیریت خود دولتیها است.
  سالهای پیش کشاورزان بومی منطقه با موتورهای گازوئیلی مقدار کمی آب در حدود ۴ اینچ برداشت می کردند اما در چند سال اخیر خود دولت ایستگاه های پمپاژی در منطقه ساخته و موتورهای چت پیشرفته ای قرار داده که ده ها برابر مقدار قبل آب از این رودخانه می مکند.
  جالب اینجاست این آب صرف کاشت محصولات کم ارزشی چون بادمجان، گوجه و خیار می شود که سودی نیز عاید کشاورز نمی گردد و تنها آب است که هدر می رود.
  در گذشته تنها به صورت محدود در برخی مناطق چون ویسیان برنج کشت می شد اما چند سالیست حدود صد کیلومتر طول رودخانه های کشکان و خرم آباد (یکی از سرشاخه های کشکان) به کشت برنج اختصاص داده شده آنهم با کرت هایی که بیشتر به استخر می ماند ……..
  جالب است که در شمال کشور زمینهای مخصوص برنج به قیمت ناچیز در اختیار ویلاسازان گذاشته می شود آن وقت در چنین مناطقی در گرمای ۵۰ درجه برنجکاری می گردد.
  و حقیر نیز مطمئنم که هیچ کس کوششی برای تغییر این الگوی کشت انجام نمی دهد چراکه برخوردهای قهری با صاحبان تلمبه ها به امنیتی شدن موضوع انجامیده و با توجه به قومیتی بودن منطقه همه بی خیال موضوع می شوند و این فاجعه ادامه یافته و تثبیت می شود
  خدا را شاهد می گیرم با چشمان خود دیده ام که در سالهای طلایی و پرآبی این رودخانه ماهیانی به اندازه قد یک انسان میان اندام از آن صید شده است.
  بایستی نشست و گریست به حال محیط زیست این کشور……………

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 9. اشترانکوه - دریاچه گهر ازنا می‌گوید:

  اگه اصفهان یا ارومیه بود بخاطر وجود نمایندگان توانمند دولت ی فکری یا اندک نگاهی بهش میکرد ولی اینجا لرستانه و نمایندگانش حداکثر یک دوره به مجلس راه پیدا میکنند و تا بخواهند با طرح و لایحه و قوانین و وزرا و نهادها و سازمان ها آشنا بشوند ۴ ساله شون تموم شده و باید تشریف ببرن.. عموما هم بعدش یا میرن داخل ی فدراسیونی یا فرمانداری شهر دیگه میشن و….و این دور باطل باعث شده محرومیت در لرستان بیداد کنه.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 10. نیروانا می‌گوید:

  در گذشته کوههای مسیر جاده خرم اباد به پلدختر پوشیده از جنگلهای بلوط بود وابشارهای فصلی مثل ابشارافرینه هم به جریان رودخانه کمک میکرد اکنون با افزایش سطح زیر کشت وابیاری با روشهای بسیار قدیمی وبا راندمان پایین وهمینطور واگذاری اراضی جنگلی جهت ایجاد باغات در دوطرف رودخانه که احیتیاج به اب وپمپاژ دارند نظم سیستم ابی رودخانه به هم ریخته است

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 11. کیان می‌گوید:

  خدا این کشور را نگه دارد از دروغ دروغ دروغ دروغ………………………………………………………………..

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 12. آرش می‌گوید:

  نگران نباشین همینکه آب به اصفهان برسه و کشاورز اصفهانی برسه و به مشکل بی آبی برای کاشت برنج برنخوره کافیه البته صنعت اصفهان هم که اصلا نمیشه در موردش حرفی زد. دیگه خوزستان و لرستانو اکوسیستم کیلویی چنده؟ آره برادر حرص نخور خدا رو شکر کن آب خوردنتو هنوز برای اصفهان قطع نکردن..

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

  • نیروانا می‌گوید:

   کشکان رود هیچ ارتباطی با منطقه فلات مرکزی واصفهان ندارد از کوههای درود وخرم اباد سرچشمه گرفته وبا عبور از پلدختر به رود سیمره یاهمان کرخه میریزد که در نهایت به هور العظیم منتهی میشود اب زاینده رود هم به صورت جیره بندی به خاطر حق ابه تالاب گاوخونی به صورت جیره بندی هر چند روز جاری وقطع میشود کشاورزان شرق اصفهان هم که به صورت قانونی وطبق طومار شیخ بهایی سهم وحق ابه داشتند اکنون به صورت عمده بیکارودچار فقر وفاقد کشاورزی هستند

   داغ Thumb up 2 Thumb down 4

 13. صفایی می‌گوید:

  حیف شد استفاده بی رویه از یه طرف و کمبود بارش در چند سال اخیر باعث خشک شدن کشکان شد

  انشاالله خداوند خودش بزرگه و به امید خدا شاهد بروز ترسالیها خواهیم بود دعا فراموش نشود

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 14. تهمورس می‌گوید:

  دردا و دریغا! آیا روزی مردم و مسئولین بخود میان و آیا آن روز دیر نیست ومی تونن از فاجعه پیش رو پیشگیری کنن؟!

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 15. محسن می‌گوید:

  عرض ادب.من خودم اهل همین منطقه هستم.چند هفته پیش با پراید عرض داخل رودخونه ی خشک رو طی کردم.غم انگیز بود.
  من هم تو اداره آب منطقه ای درگیر پروژه ای هستم هم با کشاورزها در ارتباطم و… طرف قمی هست میاد اینجا زمین و آب اجاره می کنه بقول خودش یک میلیارد سود به جیبش می زنه و می ره.انگار هم نه انگار! پیشنهاد می کنم کلیپ balance روببینید.درد ما همونه.
  راستی کشاورزهای منطقه بخاطر خشک شدنش ضرر زیادی دیدند.برنج کاراو… بعد از اینکه محصولشون خشک شد. یه کشاورزی می گفت نمی دونم کیا اعتراض کردن و دوباره رود جاری شد!

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>