تخریب گسترده جنگل های حفاظت شده حرا در خور تیاب به دلیل آلودگی نفتی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صنعت صید میگو در استان هرمزگان، یکی از اجزاء مهم اقتصاد شیلاتی کشور می باشد اما در یک دهه گذشته ذخایر این آبزی در صیدگاه های شرق استان هزمزگان به شدت کاهش یافته است.

به همین دلیل موسسه  تحقیقات علوم شیلاتی کشور و  پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان با حمایت مالی اداره کل شیلات استان هرمزگان از تابستان ۱۳۹۳ طرحی مطالعاتی با عنوان «بررسی علل کاهش ذخایر میگوهای تجاری شرق استان هرمزگان» را آغاز نموده است.

در جریان این طرح مطالعاتی ایستگاه‌های نمونه‌برداری در فصل بهار ۱۳۹۴ همانند فصول گذشته در مناطق نوزادگاهی میگو (خوریات لافت، خمیر، یک شُوی و تیاب) و صیدگاه‌‌های مربوط به هر منطقه انتخاب گردید.

آنچه در این طرح مطالعاتی حائز اهمیت بوده مطالعه کلیه عوامل متصوره زیستی و غیر زیستی و موثر در کاهش ذخایر میگوهای تجاری استان می‌باشد، لذا تیم کارشناسی متشکل از دو بخش اکولوژی و بیولوژی، فاکتورهای متصوره در کاهش ذخایر این گونه را انتخاب و در شش پروژه تحقیقاتی این مطالعه در حال اجراء می باشد.

یکی از فاکتورهای مهم انتخاب شده در این مطالعه دو ساله، میزان سلامت و پوشش جنگل‌های حرا در ایستگاه‌های مورد مطالعه به واسطه نقش مهم آن در مرحله نوزادی آبزیان به ویژه گروه‌های پوده‌خوار و از جمله میگو می‌باشد.

تخریب جنگل های حرا در خور تیاب عامل اصلی کاهش ذخایر آبزیان در شرق هرمزگان

تحقیقات نشان داده است جنگل های حرا نقش اکولوژیکی مهمی در اکوسیستم‌های دریایی ایفا می‌نمایند، که نقش نوزادگاهی برای آبزیان از نقاط برجسته اهمیت آنها می‌باشد.

آنچه مسلم است ذرات معلق آلی نقش مهمی را در ترکیب شیمیایی محیط‌های دریایی ایفا نموده و به عنوان پتانسیل غذائی برای بی‌مُهرگان، کفزیان، صافی‌خواران و میکروارگانیزم‌هایی که رسوبات را فرو می برند، به شمار می‌رود.

ذرات آلی به دو شکل معلق (POC)، و محلول (DOC) در آبهای دریایی وجود داشته و از دو منشا زنده (فیتوپلانکتون‌ها) و غیر زنده (دِتریتوس) مشتق می‌شوند.

تخریب ۷۰ درصدی پوشش گیاهی جنگل های حرا در خور تیاب به دلیل آلودگی های نفتی

هر چند که تامین ذرات کربن آلی معلق در اقیانوس‌ها به طور عمومی از تولیدات اولیه توسط فیتوپلانکتون‌ها (ذرات فتوسنتزی مواد آلی)، سرچشمه می‌گیرد، در خوریات، علاوه بر ذرات فتوسنتزی از مواد آلی حمل شده از زمین‌های مجاور ساحل، شاخ و برگ درختان حرا نیز تامین می‌شود.

کاهش شدید تراکم درختان حرا در خور تیاب از چند سال گذشته شروع شده است. در بررسی های صورت گرفته در بهار ۹۴ تخریب بیش از ۷۰ درصدی این پوشش گیاهی را نشان می دهد.

نتایج مطالعه صورت گرفته در این منطقه نشان می دهد علاوه بر مرگ و میر درختان حرای بزرگسال، متاسفانه به علت نشست آلودگی‌های نفتی در بستر، فرصت بازسازی از حراهای جوان نیز گرفته شده است.

از بین رفتن جنگل‌های حرا در خوریات می‌تواند نقطه شروع از هم گسیختگی در شبکه غذائی آبزیان و در نتیجه فروپاشی این زیست‌بوم های ارزشمند باشد.

+1
-84
  

12 دیدگاه

 1. تیزبین می‌گوید:

  واقعا جای تاسف داره.
  چرا باید نفت در بستر دریا نشت کنه.
  هدر رفت نفت جدا، چرا فکر زیست بوم منطقه رو نکردن؟

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

  • دوست می‌گوید:

   خب خوبه, بعد از گذشت یک روز از درج این خبر, تعداد کامنت ها به تعداد انگشتان دست نمیرسه, مثل اینکه عاشقان سینه چاک طبیعت و مخالف شکار فقط مخالفند. بدون هیچ حسی, فقط مخالف اند.

   انگار هیچ کدام نمیخواهند قبول کنند که مأوای عقابان ماهیگیر نابود شده, انگار قبول ندارند که اکوسیستم از بین رفته و همه ی جاندارانی که لابلای این بوم و بر میزیستند مجبور به ترک آشیانه و محکوم به مرگ شدند.

   فرق این فاجعه با کشتار دسته جمعی عقابان ماهیگیر, سبزقباها, سلیم ها , کشیم ها , مارها و ماهی ها.. چیست؟!

   اگر نابخردی عقابی را از پای در می آورد کرور کرور تف و لعنت نثارش میکردید که حق هم هست.. اما حالا که هزاران موجود زنده بخاطر سودجویی نابود شده اند چه میکنید؟!

   گفتار من دفاع از شکارچی نیست, بفهمید.
   گفتار من در شماتت آن کسانی است که در بلوای مخالفت با شکار و ایجاد هیجانات کاذب اجتماعی, سعی در انحراف افکار و ایجاد ناتوانی تمایز بد و بدتر دارند, که موفق هم شده اند.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 2. سپیده می‌گوید:

  مسئولان سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری، چه جوابی دارین؟

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 3. من هستم می‌گوید:

  فقط اسمش حفاظت شده هست!!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 4. مجید(حیوانات نگین های آفرینشند) می‌گوید:

  باز هم خسته نباشید میگم به مسولین محترم

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 5. دوستدار محیط زیست و می‌گوید:

  بازهم تاسف از بی تفاوتی و بی مسئولیتی و سهل انگاری
  باید در حفاظت و نگهداری تلاش بیشتری انجام بگیره
  کاشتن و رشد گیاهان و درختان چند سال زمان نیاز داره؟
  یا نادیده گرفتن آبزیان، که اینقدر راحت اونارو از دست میدیم
  آیا در کوتاه مدت میتونیم این خسارات را جبران کنیم؟ چگونه؟ با چه هزبنه ای؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 6. مهدی می‌گوید:

  مطمئنا اگه نیاز به میگو وجود نداشت، همین تخریب جنگل و کاهش پوشش گیاهی رو هم کسی متوجه نمی شد!

  شیلات که در به وجود آوردن این وضع بی تاثیر نبوده، بعید نیست که به خاطر منافع خودش هم که شده، کمک به رفع این مشکل بکنه!

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 7. سپیده می‌گوید:

  باید به مدیران و مسئولان نهادهای دولتی به خاطر این همه تلاش و پشتکار در انجام وظیفه و مسئولیت پذیریی، نشان افتخار و مدال طلای وظیفه شناسی و مسئولیت پذیری داده شود.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 8. kooshan می‌گوید:

  بهره برداری و فعالیتهای اقتصادی در کشور اگر در چهارچوب یک الگوی پیشرفت و توسعه متوازن و پایدار صورت بگیرد نتیجه حاصل متفاوت بوده و امکان کنترل و ممانعت از برداشت بیرویه از منابع طبیعی و تخریب روزافزون آنها تا حد زیادی مقدور خواهد بود البته صحبت از پیشرفت و توسعه پایدار راحت بوده اما در عمل کاری مشکل و نخست مستلزم وجود فضای عقلانیت و آرامش و ثبات در کشور و وجود یک تفاهم و توافق ملی مبنی بر ضرورت برقراری این شرایط و حرکت در جهت پیشرفت و توسعه همه جانبه کشور با رعایت ملاحظات زیست محیطی است که بایستی اولویت قریب باتفاق هموطنان باشد ، همه شهروندان در این رابطه باید توجیه شوند که ادامه این وضعیت بیش از هر چیز بضرر خود آنهاست و رفاه ، آسایش ، معیشت ، سلامت و … خود و خانواده و فرزندانشان در معرض تبعات و عواقب ناشی از تخریبهای صورت گرفته در طبیعت قرار گرفته و لازم است این رویه تغییر کرده و اصلاح شود ، مردم اگر متوجه شوند فواید توجه به منافع ملی و همگانی ، فارغ از منفعتها و نظرات شخصی که بجا و در حد معقول محترم هستند ، در درجه اول موجب بهتر شدن وضعیت زندگی خودشان می شود استقبال خواهند کرد ، اطلاعات و دانستنیهای ضروری در این باره باید همواره از طریق رسانه های عمومی و فراگیر و در قالب و محتوای مناسب و متنوع در معرض دید عموم مردم قرار گیرد تا بتدریج این تفکر درست در سطح کشور شکل گیرد که جاذبه های بصری طبیعت فقط بخشی از اهمیت آن را نشان می دهد و بخش عمده اهمیت حفاظت از طبیعت کشور در ارتباط مهم و مستقیم این مقوله با شئون مختلف زندگی خودشان است همانگونه که در این خبر دیده بان هم که در ارتباط با تخریب جنگلهای حرای خورتیاب واقع در استان هرمزگان می باشد به این موضوع مهم اشاره شده است ، و روشن است که با تخریب و فرسایش و آلودگی خاک ، آب ، هوا و سایر منابع طبیعی کشور امکان زیست مطلوب همراه با آسایش و آرامش جسمی و روحی برای هموطنان ممکن نیست.
  یک نکته مهم و قابل توجه این است که بعلت فضای مناسبی که فراهم است ، حجم زیاد اخباری که در رابطه با مشکلات کشور و از جمله در حوزه محیط زیست و حیات وحش منتشر می شود احتمال دارد احساس یأس در برخی ایجاد کند ولی از طرفی انتشار اینگونه اخبار می تواند نشان دهنده این موضوع مهم نیز باشد که اگر بموقع مسائل بررسی و تدابیر ضروری در نظر گرفته شده و اقدامات لازم انجام شود ، حل مشکلات ساده تر خواهد بود .
  با توجه بموارد گفته شده و از آنجا که دولت فعلی برنامه ها و اقدامات خود را تلاش در جهت تحقق این شیوه مطلوب پیشرفت و توسعه در کشور اعلام کرده و اقداماتی نیز در حد توان و امکان انجام داده است بنظر میرسد اقدام منطقی و صحیح در حال حاضر حمایت ، همراهی و همکاری برای ادامه این شیوه مدیریت در اداره امور کشور باشد ، در کوتاه مدت انتطار است همانطور که رئیس جمهور محترم چندی پیش در دیدار خود از جنگلهای حرا بر حفاطت از آنها تأکید کردند ، در آینده نزدیک شاهد اقدامات و تدابیر مناسبی از سوی دولت و متعاقبأ “س.ح.م.ز.” در این زمینه باشیم .

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 9. مرتضی باقری می‌گوید:

  از مسئولین محترم خواهش میکنم رفع این مسائل را در اولویت کار خود بگذارند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 10. مجید می‌گوید:

  اینها نتیجه سیاستهای دولت در زمینه محیط زیسته خب الان تنها چیزی که برا دولتها اهمیت نداره همینه

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 11. مطلع می‌گوید:

  مایه افتخار اداره کل هرمزگان و پروژه حفاظت از تالاب های ایران

  جالبه که دارن برا همین تالاب بین المللی که هیچ زیرساخت حفاظتی از پایه ای ترین زیر ساخت ها حتی نداره برنامه مدیریت تدوین میشه!!!!! برای چی؟
  آیا فسر از این هستش که یه پولی این وسط هست و باید مصرف بشه؟ و اون طرح زیبا همانند سایر به قفسه کتابخونه اضافه بشه و خاک بخوره؟؟؟

  از اون ور منطقه حفاظت شده هماگ که بیش از سه سال حفاظت شده اعلام شده و هنوز یه محیط بان نداره پاسگاه محیط بانی هم نداره اصلا مرزش هنوز مشخص نیس، ولی ماشالله الان براش برنامه مدیریت داره تدوین میشه!!! با چه ضمانت اجرایی ؟ خدا میداند!
  احتمالا بهد از تدوین این برنامه ها قراره معجزه بشه!!!

  از دیده بان خواهش میکنم حتما اینو از اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان بخوان! دلیل این کارها چیه؟ و حتی از سازمان و طرح تالاب!
  که آیا برای این مناطق یه پاسگاه ساخته بشه و ماموری یا اینکه چند صد میلیون هزینه بشه و کلی از این مبلغ هم به جیب برخی عزیزان بره که یه کتابچه طراحی بشه و بره تو قفسه و البته در این بین بعضی ها هم بصورت رایگان و با همین پول از تهران میرن بندرعباس و دوری میزنن و حتی پول سوغاتی گرفتنشون هم از این پول داده میشه و میان تهران، حالا اون مناطق هم خودشون حفظ میشن چون الان برنامه مدیریت دارن…

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>