تالاب جازموریان به کانون ریزگرد و آلودگی های محیط زیستی تبدیل شده است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تالاب جازموریان یکی از بزرگترین حوزه های آبریز فلات مرکزی ایران و جنوب شرق کشور محسوب می شود. این تالاب به وسیله ده ها رودخانه فصلی و دو رودخانه دائمی بمپور و هلیل رود تغذیه می شود.

افزون بر این دو رودخانه، شماری آبراهه نیز وجود دارد که آب آنها مستقیما وارد هامون جازموریان می‌شوند. در این حوضه آبریز ۹۱ رودخانهٔ کوچک و بزرگ جریان دارد که هلیل‌رود بزرگ‌ترین آنهاست. حجم آب این رودخانه بستگی به ذوب شدن برفهای انباشته شده در کوههای استان کرمان و ریزش باران دارد.

اما تالاب جازموریان این روزها به بیابانی بی آب و علف و محل چرای شترها و دامهای مردم محلی تبدیل شده است.

احداث سدهای متعدد بر روی رودخانه های تغذیه کننده جازموریان بخصوص هلیل رود و عدم تامین حق آبه، مهمترین دلیل خشک شده این تالاب ارزشمند است.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمان با انتقاد از بی توجهی مسئولان در رفع مشکل ریزگردها در این استان، گفت: متاسفانه عواید حاصل از معادن کرمان صرف مشکلات زیست محیطی در این استان نمی شود.

شهباز حسن پور بیگلری در گفت وگو با خانه ملت، در خصوص اینکه تالاب جازموریان به بزرگترین کانون ریزگرد در استان کرمان تبدیل شده است، گفت: متاسفانه یکی از بزرگترین معضلات اکثر استان های مرزی کشور موضوع ریزگردها و آلودگی های زیست محیطی است که طی چند سال گذشته در جنوب استان کرمان و تالاب جازموریان و غرب این استان افزایش پیدا کرده است، البته مشکلات این چنینی در همه استان های کشور حکایت از بی توجهی مسئولان به محیط زیست دارد.

نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی، افزود:  در گذشته با کاشت بسیاری از گونه های گیاهی تا حد بسیاری از افزایش ریزگردها در این استان جلوگیری شد، اما در حال حاضر تغییر اکوسیستم استان کرمان و کاهش میزان بارندگی و البته خشکسالی های ممتد مرگ گونه های گیاهی، مراتع، جنگل‌ها و افزایش میزان ریزگردها را در پی داشته است.

وی  تصریح کرد: متاسفانه سرمایه‌ای که از طریق معادن و صنایع در استان کرمان حاصل می‌شود صرف مشکلات زیست محیطی در این استان نشده و متاسفانه به خزانه کشور واریز می شود، به عبارت بهتر در حال حاضر ۶۵ درصد از کل گردش مالی کشور تنها در استان تهران صورت می گیرد.

حسن پور با اشاره به اینکه در سال های ۹۲ و ۹۳ بیش از ده ها میلیارد از عواید استان کرمان به ویژه در حوزه معادن به حساب دولت و منابع طبیعی کشور واریز شده است، گفت: این درحالی است که این سرمایه باید صرف کاشت و تقویت منابع طبیعی در همین استان می‌شد، همچنین در قبال این موضوع هیچ هزینه‌ای در استان کرمان نمی شود. همه این موارد از گذشته تا کنون سبب بروز مشکلات محیط زیستی بسیاری در این استان شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تاکید کرد: با توجه به مصوبات مجلس شورای اسلامی در خصوص ریزگردها دولت تاکنون به وظیفه خود در قبال استان کرمان عمل نکرده و هیچ اقدام اساسی در برخورد با ریزگردها صورت نگرفته است، زیرا باید از منابع تصویب شده در جهت برخورد با ریزگردها در همه استان های کشور استفاده شود؛ چرا که همه کشور دریاچه ارومیه، خوزستان و سیستان بلوچستان نیست، بنابراین رسیدگی به یک نقطه خاص و بی توجهی به استان های دیگر نتیجه بی برنامگی هایی است که مسئولان گرفتار آن شدند.

عضو مجمع نمایندگان استان کرمان، گفت: متاسفانه در ۲۰۰ سال گذشته بیشترین تلفات جانی در اثر حوادث طبیعی در استان کرمان اتفاق افتاده است، همچنین بدترین شرایط آبی کشور در این استان وجود دارد، اما مسئولان متاسفانه به رفع مشکلات این چنینی توجه نمی کنند.

+21
-46
  

10 دیدگاه

 1. تیزبین می‌گوید:

  چرا نباید درآمد استان کرمان صرف محیط زیست شود؟
  بله دیگه عاقبت بی توجهی به محیط زیست همینه ……
  اشتباه بی توجهی و پیگیری نکردن موضوعات محیط زیست بوده که حالا با مشکل ریزگردها روبه رو شده ایم.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

  • سعید گ می‌گوید:

   قطب کشاورزی بودن هزینه داره و متأسفانه هزینه اش رو جازموریان داره میپردازه…
   بخش بزرگی از آب هم که هدر میره…
   درسته که معادن و صنایع باید دینشون به محیط زیست رو ادا کنند ولی کلی مشکل دست به دست هم دادند که این اتفاق افتاده. گیر دادن تنها به معادن مشکوکه…

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 2. داریوش می‌گوید:

  نمیدونم چرا با این همه ثروت و سرمایه همیشه مشکل بودجه داریم ؟

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 3. رشید می‌گوید:

  مشکل ریز گردها متاسفانه در تمامی کشور وجود دارد و هزاران بیماری و مرگ و میر به همراه دارد ولی هیچ اقدامی نمیشود

  به گفته رییس سازمان انشالله تا ۱۰سال آینده پی گیری میشود . انشالله

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 4. Moslem می‌گوید:

  باسلام خدمت دوستداران محیط زیست دلیل اصلی نابودی تالاب جازموریان (زیستگاه حیواناتی چون جبیر٬ گرگ٬ کفتار٬ گراز٬ خرگوش وحشی٬ شغال٬ روباه٬ کاراکال٬ گربه وحشی٬ گربه جنگلی٬ تشی٬ جوجه تیغی و محل زمستانگذرانی پرندگان مهاجری چون هوبره٬ غاز٬ اردک وحشی٬ مرغابی و همچنین زیستگاه اصلی دراج و مرغ جیرفتی وهمچنین زیستگاه بسیاری از خزندگان می باشد‌)
  علاوه بر خشکسالی ضعف مدیریتی برخی از مسئولان می باشد که با ایجاد سد بر روی رودخانه هلیل رود که منبع اصلی تامین آب این تالاب می باشد نه تنها باعث نابودی این تالاب شده بلکه باعث خشک شدن و شور شدن سفرهای آب جنوب کرمان شده لازم به ذکر است که این سد هیچ گونه کارایی ندارد بهتر است که دریچه های این سد کاملا باز شود تا هلیل رود جاری شود و این تالاب دوباره احیا شود و اکوسیتم منطقه دوباره فعال شود «به امید چنین روزی»

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 5. میثم می‌گوید:

  ۶۵% در تهران…
  ۳۵% در ما بقی کشور..
  که مطمعنن به استنا های مرز نشینی چون ایلام کرمانشاه سیستان…یا کوهکیلویه بویر احمد.. چیزی نخواهد رسید تا اصفهان مشهد تبریز قزوین مرکزی وجود داره.

  تبعیض تا چه حد!!! نارضایتی مردم باعث بسیاری از مشکلات خطرناک در طول تاریخ بوده!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 6. DORNA می‌گوید:

  خدا را خیلی خیلی شکر می کنم این نماینده به محیط زیست استانش توجه دارد، ایکاش تک تک نمایندگان مجلس محیط زیست شهر و استان خودشون رو الویت اول قرار می دادند.
  اگر نمایندگان مردم به اهمیت و ارتباط مستقیم محیط زیست و حیات وحش، با سلامت روح و روان و جسم و جان مردم، توجه داشته باشند، بیش از اینها برای محیط زیست در مجلس وقت می گذارند و هزینه می کنند.

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

 7. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  از کشور فغانستان ایراد گرفته میشود که حقابه ایران را نمیدهد . انوقت در کشور خودمان !!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

 8. محمد رضا س می‌گوید:

  جا داره از زحمات جناب آقای حسن پور نماینده محترم سیرجان تشکر کنم خدا شما را نگه داره برای ما و اسلام

  داغ Thumb up 4 Thumb down 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>