سخنان تامل برانگیز دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): صدها دریاچه مانند ارومیه را در زیر زمین خشک کرده ایم / ما داریم خودکشی می کنیم / با درخت های مشهد عکس یادگاری بگیرید / یک مشت مدیر بی کفایت اصلاً برنامه احیای دریاچه ارومیه را قبول ندارند / آذربایجان شرقی بازنده اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است / خشک شدن دریاچه ارومیه تبریز را تبدیل به شهری متروکه خواهد کرد / دست کم ۴ میلیون نفر مجبور به مهاجرت خواهند بود / دولت هیچ محدودیتی برای طرح های نجات بخش دریاچه ارومیه قائل نشده است / کسی نمی تواند مردم را به دلیل حمایت از محیط زیست و درخواست احیای دریاچه ارومیه بازداشت کند / چرا با دزدان آب برخورد نمی کنید؟ / دولت احمدی نژاد افرادی را که به طور سمبلیک یک لیوان آب به دریاچه ارومیه آب ریختند بازداشت کرده و برچسب ضد انقلابی بودن زد / چرا فشار خون مردم تبریز ۰٫۱ درصد افزایش پیدا کرده است؟ / به والله دولت با هیچ درخواستی از ستاد احیا تاکنون مخالفت نکرده است / ظاهراً کسانی در منطقه تصمیم ساز هستند و احتمالا به دولت احمدی نژاد متصل هستند و نمی خواهند دریاچه ارویمه احیا شود / از این پس هر مدیری که در راه احیای دریاچه ارومیه بایستد و کارشکنی کند به مردم معرفی خواهم کرد.

این سخنان چکیده ای از صحبت های دبیر ستاد ملی احیا دریاچه ارومیه در جمع فرهنگیان آموزش و پرورش آذربایجان شرقی است.

به گزارش نصر، «عیسی کلانتری» دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه روز سه شنبه ۹۴/۶/۱۱ در همایش توجیهی فرهنگیان آموزش و پرورش آذربایجان شرقی به لزوم توجه به توسعه پایدار تاکید کرد و گفت: کشورهایی که توسعه پایدار را قبول ندارند، در همه جا و همه چیز به مشکل بر می خورند. ما هم جزو کشورهایی بودیم که توسعه پایدار را قبول نداشتیم.

وی افزود: وقتی در برنامه توسعه سوم دولت هفتم از توسعه پایدار حرف زده شد، گفتند که این عبارتی غربی و وارداتی است و باید از برنامه حذف شود!

اما توسعه پایدار چه می گوید؟ در کشوری که چهار اصل توسعه پایدار رعایت نشود، آن کشور با مسئله جدی مواجه خواهد شد. از این چهار اصل، دو مورد مربوط به مسئله ای است ما نادیده گرفتیم و دریاچه ارومیه در نتیجه نادیده گرفته شدن این اصول خشک شد.

عیسی کلانتری با اشاره به اظهارات پرویز کردوانی در خصوص لزوم خشک کردن دریاچه ارومیه، گفت: آقای کردوانی گفته بودند که دریاچه ارومیه دیگر خشک شده و باید آن را رها کرد. این حرف زمانی درست بود که دریاچه را خود طبیعت خشک می کرد، حال آنکه دریاچه ارومیه را انسان ها خشک کرده اند. ما همه دست به دست هم دادیم و دریاچه ارومیه را خشک کردیم. (پرویز کردوانی چندی قبل در اظهار نظری سطحی و بی پایه و اساس اعلام کرده بود که دریاچه ارومیه را باید خشک کنیم و در آن کشاورزی کنیم)

وی در ادامه گفت: اولین اصل در توسعه پایدار این است کاری که انجام می شود توجیه اقتصادی داشته باشد، دومین اصل هم این است که هیچ فعالیتی نباید به محیط زیست آسیب بزند و هیچکس حق ندارد به هر دلیلی و تحت هیچ شرایطی به حقوق نسل آینده بشر تجاوز کند.

در حوزه دریاچه ارومیه بطور آشکار این اصول نادیده گرفته شده است. همه این ها دست به دست هم داد تا ما دست مایه تمدن منطقه را از دست بدهیم.

صدها دریاچه مانند ارومیه را در زیر زمین خشک کرده ایم

دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه به بحران مصرف بی رویه آب نیز اشاره کرد و افزود: ما صدها دریاچه مانند ارومیه هم در زیر زمین داریم که آن ها را هم خشک کرده ایم!

کلانتری ادامه داد: سقف بهره برداری از آب های تجدید پذیر نهایتاً ۴۰ درصد است و ما جزو معدود کشورهایی هستیم که بیش از این مقدار از آب های تجدید پذیر استفاده می کنیم. در حوزه دریاچه ارومیه ۷۰ درصد و در کشور ۸۶ درصد آب های تجدید پذیر  استفاده می شود.

وی در ادامه با ابراز نگرانی از این وضعیت، گفت: با چنین وضعی انتظار پایداری از این توسعه را داریم؟ ما با این وضع انتظار تداوم و ماندگاری خودمان را داریم؟

ما که داریم با دست خودمان، خودمان را نابود می کنیم. ما در ۵۰ سال پیش ۲۵ درصد منابع آب تجدید پذیر را هم مصرف نمی کردیم و ۵۰ سال پیش مسئله ای به نام تخریب محیط زیست نداشتیم.

ما داریم خودکشی می کنیم

کلانتری گفت: امروز با تکنولوژی که قرار بود در خدمت انسان باشد، داریم خودکشی می کنیم، ما داریم با چاقوی جراحی خودمان را می کشیم. ما داریم با تکنولوژی ریشه تداوم سرزمین هفت هزار ساله را خشک می کنیم.

ما به بهانه افزایش تولید، به بهانه عدم وابستگی، به بهانه حفظ امنیت ملی، به بهانه تامین امنیت غذایی، به بهانه اینکه مثلا گردن مان پیش دیگران خم نکنیم و اقتدار ملی داشته باشیم به این بحران رسیدیم.

با درخت های مشهد عکس یادگاری بگیرید

این نتیجه ظاهری بحران در حوزه ای است که ۷۰ درصد منابع آب تجدید پذیرش را مصرف می کند. در خراسان رضوی بالای ۱۵۰ درصد آب های تجدید پذیر مصرف می شود؛ در اصفهان و کرمان بالای ۱۲۰ درصد، در فارس بالای ۱۰۰ درصد استفاده می شود.

کلانتری ادامه داد: من چند وقت پیش در دانشگاه مشهد گفتم که با درخت های مشهد عکس یادگاری بگیرید و به آیندگان بگویید زمانی در مشهد هم درخت بود! ما داریم سرزمین خودمان را با دست خودمان نابود می کنیم.

هشدار نسبت به عواقب ویران گر خشک شدن دریاچه ارومیه

دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه با هشدار نسبت به عواقب ویران گر خشک شدن دریاچه ارومیه، گفت: دریاچه ارومیه جایی است که نمکش روی زمین است و حیات مردم را تهدید می کند و رئیس جمهور روحانی هم آگاهانه اعلام کرده است که هر چقدر لازم باشد هزینه خواهد شد تا دریاچه ارومیه احیا شود. اگر دریاچه ارومیه را احیا نکنیم، بایستی بعداً دهها برابر هزینه احیا، خسارت خشک شدن آن را بپردازیم.

وقتی احیای دریاچه ارومیه به عنوان اولین مصوبه دولت مطرح می شود، یعنی دولت اهمیت این مسئله را درک کرده؛ اگر برای احیای دریاچه ۷ میلیارد دلار هزینه نکنیم، باید برای جبران تبعات آن صدها میلیارد دلار هزینه کنیم.

در هشت سال جنگ تحمیلی، کلاً ۱٫۱ میلیون نفر جابجایی جمعیت داشتیم و علی رغم اینکه آن ها مردم شریفی بودند، به یاد داریم شاهد چه مشکلات اجتماعی بودیم. با خشک شدن دریاچه ارومیه دست کم ۴ میلیون نفر مجبور به مهاجرت خواهند بود. کجا؟ این مردم کجا و با چه امکاناتی بروند؟

۱۹۵۰ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه کنار گذاشته شده است

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه آقای روحانی به عنوان یک برنامه ریز استراتژیست، آگاهانه از احیای دریاچه ارومیه حمایت می کند، گفت: برای اجرای طرح های دریاچه ارومیه در سه ماه آخر سال ۹۳، حدود ۴۵۰ میلیارد تومان بودجه تخصیص داده شد، امسال هم ۱۹۵۰ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه تخصیص داده شده است. ما چکار کردیم؟ هنوز مدیران دولتی ما توجیه نشده اند که باید احیای دریاچه ارومیه در صدر برنامه هایشان قرار داشته باشد.

مدیران استانی با ستاد احیا همکاری نمی کنند

کلانتری با انتقاد شدید از عدم هماهنگی و همکاری مدیران استانی با ستاد ملی احیا، گفت: وقتی من آذری مقیم آذربایجان، فرماندارم، استاندارم، معاون استاندارم، روئسای سازمان هایم، مدیران کل ام و… بی تفاوت به مسئله احیای دریاچه ارومیه نگاه کنیم، چه انتظاری باید داشته باشیم از دیگران؟

سازمانی که در حوزه بحرانی دریاچه ارومیه قرار دارد، اما به وضع دریاچه و برنامه های ستاد احیا بی توجه است و دارد کارهای عادی خود را پیگیری می کند، توجه دارد چکار می کند؟ فکر می کنم یک مقدار بین ستاد احیا و دولتی ها فاصله افتاده است و دولتی ها دارند برنامه های عادی خود را پیگیری می کنند.

چرا سازمان حفاظت محیط زیست ما مدعی حقابه دریاچه نیست؟ آقای قاسمی باید یقه استاندار و مدیران را بگیرد و حقابه دریاچه را مطالبه کند. چرا کسی اهمیت نمی دهد؟

صبح امروز در جلسه شوراها از بین ۵۰۰ عضو شوراهای استان فقط ۱۵ نفر در جلسه حضور داشتند؟ چرا؟ مگر شوراها رابط مردم و دولت نیستند؟ آن ها به خودشان زحمت نمی دهند که بیایند و برنامه های ستاد احیا را بگیرند و اجرا کنند، انتظار داریم کسی از تهران بیاید و دریاچه را احیا کند؟

آذربایجان شرقی بازنده اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه

کلانتری تاکید کرد: آذربایجان شرقی بازنده اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است و بیشترین آسیب ها و تخریب های خشک شدن دریاچه ارومیه متوجه این استان خواهد بود و تبریز را تبدیل به شهری متروکه خواهد کرد. ما از مسئولان آذربایجان شرقی انتظار داریم ۱۰ برابر آذربایجان غربی برای احیای دریاچه ارومیه تلاش کنند.

اگر مردم وارد کار نشوند، کار بسیار مشکل خواهد شد. اگر همت و غیرت داشته باشیم، دریاچه ارومیه احیا خواهد شد، این همت و غیرت در دولت هست، دولت هیچ محدودیتی برای طرح های نجات بخش دریاچه ارومیه قائل نشده است. به والله دولت با هیچ درخواست ستاد احیا تا کنون مخالفت نکرده است، علی رغم اینکه هیات دوات موضوعات بسیاری را در دستور کار دارد، با درخواست های ستاد احیا موافقت کرده و حداکثر در طی یک هفته مسئله در هیات دولت مطرح و تصویب شده است.

احیای دریاچه ارومیه در برنامه مسئولین استانی جایگاهی ندارد

کلانتری ادامه داد: گله من از مسئولین اجرایی استان ها است؛ احیای دریاچه ارومیه در برنامه مسئولین استانی جایگاهی ندارد، مدیران استانی فکر می کنند ستاد احیا منبعی برای تامین کسری بودجه دیگر بخش های آن هاست.

ما برای احیای دریاچه ارومیه نیاز به پشتیبانی مسئولین استانی داریم. رئیس جمهور تا کنون چهار بار با شخص من تندی کرده از نتایج طرح های احیای دریاچه سوال کرده است.

مردم باید حقوق خود را مطالبه کنند

کلانتری در ادامه با بیان اینکه شهروندان باید توسط سازمان های مردم نهاد توجیه شوند و مردم باید حقوق خود را مطالبه کنند، گفت: دولت وظیفه دارد برنامه های مصوب ستاد احیای را اجرا کند و مردم هم باید حقوق شهروندی خود را مطالبه کنند و اگر مردم به حقوق خود آگاه باشند، کسی نمی تواند آن ها را به دلیل حمایت از محیط زیست و درخواست احیای دریاچه ارومیه بازداشت کند؛ مثل دولت احمدی نژاد که کسانی را که به طور سمبلیک یک لیوان آب به دریاچه ارومیه آب ریختند بازداشت کرده و برچسب ضد انقلابی بودن زد.

شک نکنید دریاچه ارومیه احیا می شود

وی در ادامه با ابراز امیدواری نسبت به احیای دریاچه ارومیه افزود: من ۹۹ درصد اعتقاد قلبی دارم که پس از همه این تلاش ها دریاچه ارومیه می تواند احیا شود؛ چه از نظر اکولوژیکی، چه از نظر زمین شناسی. اما به شرطی که همه افراد مسئول و مردم پای کار بیایند. ما باید سهم دریاچه ارومیه را برگردانیم. در سال های گذشته سالانه ۲ میلیارد متر مکعب از سهم دریاچه ارومیه در کشاورزی و جاهای دیگر مصرف شده و همین عامل خشک شدن آن است.

کلانتری در ادامه با تاکید بر تقویت روح مطالبه گری مردم، گفت: از ما بخواهید و بپرسید که چرا دریاچه ارومیه خشک شد؟ چرا برنامه های احیا به سرعت اجرا نمی شود؟ چرا گرد و غبارهای نمکی بلند شده؟ چرا فشار خون مردم تبریز ۰٫۱ درصد افزایش پیدا کرده است؟ چرا بیماری های جدید شیوع پیدا کرده است؟ چرا زنبورهای عسل بی خاصیت شده اند؟ (و می دانید که اگر زنیور عسل بی خاصیت شود، بعد از ۸ سال کشاورزی هم بی خاصیت می شود.)

یک مشت مدیر بی کفایت اصلاً برنامه احیای دریاچه ارومیه را قبول ندارند

وی در ادامه باری دیگر به عدم همکاری مناسب مسئولین استانی با ستاد ملی احیا اشاره کرد و گفت: مگر از دولت برای احیای دریاچه ارومیه چه می خواهیم؟ پول هست، اختیارات کامل هست، اما من بی عرضه به اتفاق یک مشت مدیر بی کفایت که اصلاً برنامه ای به نام احیای دریاچه ارومیه را قبول ندارند، این وضع را پدید آورده ایم.

همین وزارت نیرو که باید در ماه شهریور ۱۰۰ میلیون متر مکعب از سد بوکان را به دریاچه ارومیه سرازیر می کرد، هنوز دارد مقاومت می کند؛ چرا؟

جالب هست که حجم آب پشت سد هم اکنون ۳۶۰ میلیون متر مکعب است و سال گذشته این مقدار ۸۰ میلیون متر مکعب بوده و با همان مقدار امورات منطقه حل شده، اما با این حال هنوز هم مسئولان وزارت نیرو از رهاسازی آب پشت سد به دریاچه جلوگیری می کنند.

ظاهراً کسانی در منطقه تصمیم ساز هستند و احتمالا به دولت احمدی نژاد متصل هستند و نمی خواهند دریاچه ارویمه احیا شود.

چرا با دزدان آب برخورد نمی کنید؟

کلانتری گفت: چطور ممکن است مدیری در برابر مصوبات ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه مقاومت و سرپیچی کند؟ چرا سهم دریاچه را نمی دهند؟ چرا کارشکنی می کنند؟ ظاهراً در برنامه مدیران منطقه احیای دریاچه ارومیه جایگاهی ندارد. ۲۰ میلیون متر مکعب برای پایاب سد بوکان کافی است، چرا سهم دریاچه را نمی دهند؟

وی ادامه داد: چرا با دزدان آب برخورد نمی کنید؟ چرا با کسانی که به صورت غیر مجاز از آجی چای آب برداشت می کنند برخورد نمی شود؟ چرا رئیس دادگستری استان سکوت کرده و با این تخلفات برخورد نمی کند؟

من آذربایجان را و ایران را بیشتر از خودم دوست دارم؛ من حق ندارم خیانت کنم؛ من حق ندارم اهمال کاری کنم. که چه شود گفته شود فلانی گذران زندگی اش با آب غیر مجاز است و نباید با او برخورد کنیم؟ تخلف تخلف است چه فرقی دارد؟

از این پس هر مدیری که در راه احیای دریاچه ارومیه بایستد و کارشکنی کند به مردم معرفی خواهم کرد

دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه در پایان با تاکید بر اینکه دریاچه ارومیه قابلیت احیا دارد، گفت: دولت به تنهایی نمی تواند دریاچه را احیا کند، مردم به تنهایی نمی توانند دریاچه را احیا کنند، سازه و سخت افزار به تنهایی نمی تواند و همه این ها باید دست در دست هم بگذارند تا دریاچه احیا شود.

کلانتری گفت: من می دانم که ملت آذربایجان، ملت با غیرتی است. ما تقاضای همکاری می کنیم از مردم. من امروز قسم می خورم هر مدیری که از این پس در راه احیای دریاچه ارومیه بایستد و کارشکنی کند به مردم معرفی خواهم کرد. ما داریم زمان را از دست می دهیم. اگر وضعیت فعلی دریاچه حفظ نشود، دیگر دریاچه ارومیه قابلیت احیا نخواهد داشت.

+1045
-19
  

20 دیدگاه

 1. مهرداد می‌گوید:

  امبدوارم گفته اش در مورد معرفى مسؤولان بى کفایت و خلافکار را عملى کند. این سخنان جرقه امید براى زنده کردن دریاچه را در دلمان روشن کرد.

  پر طرفدار Thumb up 38 Thumb down 4

 2. سعید می‌گوید:

  بدبختی از زمانی شروع شد که شعار خود کفایی در کشاورزی را اجرا کردند و به کسانی که حتی مالک یک هکتار زمین بودند مجوز چاه دادند

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 2

 3. یاشار از تبریز می‌گوید:

  آقای کلانتری

  از هیچ کس نترس و هر کسی خیانت کرد معرفی کن.

  پر طرفدار Thumb up 45 Thumb down 5

 4. مسافر زمین می‌گوید:

  خانمها و آقایان محترم مسئول
  مسئولین سابق و مسئولین حاضر و مسئولین آینده
  محیط زیست محل سیاسی بازی و تصفیه حسابها جناحی و باندی نیست. شما را بخدا دست از سر محیط زیست بردارید. محیط زیست چیزی نیست که اگر خراب شود بتوان به راحتی آن را درست کرد.

  پر طرفدار Thumb up 50 Thumb down 1

 5. م.ن می‌گوید:

  احسن به این شجاعت و درایت
  عاقبت یکی پیدا شد واقعیتها را افشا کند.

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 2

 6. مجید(حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  شعار خودکفایی کشاورزی طبیعت مملکتو به این روز انداخته

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 1

 7. kooshan می‌گوید:

  اظهارات آقای کلانتری قابل تأمل است، ایشان که خود نیز زمانی وزیر بوده اند درباره گذشته ، حال و آینده به مطالبی اشاره داشته اند و نهایتأ می توان استنباط کرد که دیدگاه دولت فعلی در زمینه محیط زیست و از جمله احیای دریاچه ار ومیه نگاهی مثبت وقابل قبول است.
  نکته دیگر برداشت اشتباهی است که از ارتباط مقوله محیط زیست با دیگر مسائل کشور در اذهان وجود دارد،  واقعیت این است نمی توان محیط زیست و مسائل مرتبط با آن را در اتاقی جمع آوری کرد
  و نگهبانی هم بر در آن گماشت تا از افراد در مورد سیاسی بودن و نبودن شخص سؤال کرده  و سپس بر این مبنا اجازه ورود دهد،  مسائل و مشکلات کشور در همه زمینه ها به یکدیگر ربط داشته و چنین ضوابطی را مقرر کردن نه درست و نه مقدور است، همین حالا خود می بینیم که فرضأ بر سر پذیرش توافق اتمی در آمریکا چه بحثهایی در گرفته است و مثالهای فراوان دیگری را می شود بطور مرتب و روزمره در این باره هم در ایران و هم در سایر کشورهای جهان یادآور شد که خود جناب کلانتری هم نمونه هایی را در ارتباط با محیط زیست و نیز احیای دریاچه ارومیه در کشور خود ما ذکر کرده اند که نمایانگر پیوستگی امور بایکدیگر است ،  ضمن اینکه مشخص نیست منظور اشخاص متفاوت از کاربرد این  واژه  « سیاسی»  چه بوده و معمولأ تعریف و توضیح روشنی هم برای آن ارائه نمی شود بنابراین بهتر است بجای درگیر کردن خود در این دور بی انتها و تمرکز بر اینکه این کار و یا این فرد سیاسی است یا غیر سیاسی است و الی آخر بر مشکل و اصل موضوع متمرکز شد و اگر به ملاکی هم نیاز باشد، این معیار بایستی  «منافع ملی» باشد که حفاظت از طبیعت کشور و احیای دریاچه ارومیه هم جزئی مهم و جدایی ناپذیر از آن است حال هر شخص و دولتی،  چه بدلایل سیاسی و یا غیر آن،  در این جهت تلاش کند مثبت و شایسته استقبال است و روشن است که فرد سیاسی کوشنده در عرصه محیط زیست بر شخص غیرَسیاسی ولی بی تفاوت به تخریب محیط زیست   ارجح است و یا شخص غیر سیاسی حامی محیط زیست از فرد سیاسی تخریبگر طبیعت بهتر است پس می بینیم که  «سیاسی»  یا  «غیرسیاسی»  بودن به تنهایی ملاک مناسبی نیست و باید جوانب دیگر را هم مدنظر قرار داد.
  مثلأ در مورد روند اجرای برنامه های احیای دریاچه ارومیه همانطور که دبیر محترم ستاد ملی آن بدرستی تذکر داده اند و باستناد سخنان ایشان می توان پرسید که :
  «چرا برنامه های احیا به سرعت اجرا نمی شود؟  مگر از دولت برای احیای دریاچه ارومیه چه می خواهیم؟ پول هست، اختیارات کامل هست » پس مشکل چیست؟
  « چرا سازمان حفاظت محیط زیست ما مدعی حقابه دریاچه نیست؟ آقای قاسمی باید یقه استاندار و مدیران را بگیرد و حقابه دریاچه را مطالبه کند. »
  «……. چرا کارشکنی می کنند؟ ظاهراً در برنامه مدیران منطقه احیای دریاچه ارومیه جایگاهی ندارد. ۲۰ میلیون متر مکعب برای پایاب سد بوکان کافی است، چرا سهم دریاچه را نمی دهند؟»
     «…….. چرا با کسانی که به صورت غیر مجاز از آجی چای آب برداشت می کنند برخورد نمی شود؟ چرا رئیس دادگستری استان سکوت کرده و با این تخلفات برخورد نمی کند؟»، و پرسشها و مطالباتی نظیر این که بسیار سودمندتر از گرفتار کردن خود در دایره تنگ برخی کلیشه های رایج و بی فایده و فاقد معنی است.
  در انتها باز هم همانطور که دبیر محترم ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه تأکید کرده اند « دولت به تنهایی نمی تواند دریاچه را احیا کند، مردم به تنهایی نمی توانند دریاچه را احیا کنند، سازه و سخت افزار به تنهایی نمی تواند و همه این ها باید دست در دست هم بگذارند تا دریاچه احیا شود.»

  داغ Thumb up 12 Thumb down 16

 8. شاهین می‌گوید:

  درود بر جناب دکتر کلانتری
  چه عجب ی نفر پیدا شد حرف حساب زد!
  دقیقاً همینه بی کفایتی ، بی مسولیتی ، راندخواری و منفعت طلبی عده ای رئیس و به اصطلاح مدیر ، فاتحه منابع طبیعی و محیط زیست ایران رو خونده ، اگر اقدام سریعی نشود تا چند سال آینده ایران تبدیل به سومالی خواهد شد.
  در حال حاضر بایستی سریعاً جهت احیا تالابها و دریاچه های کشور که مهمترین و باارزشترین زیست بومهای چرخه طبیعت هستند سرمایه گذاری بشه و حق آبه آنها داده شود. در ارتباط با منابع آبهای زیرزمینی هر چه سریعتر بایستی بودجه ای چند میلیارد دلاری جهت خریداری چاههای عمیق از سوی دولت و بستن آنها صورت گیرد در غیر اینصورت آینده ای مبهم و خطرناک در انتظار منابع آبی کشور خواهد بود.

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 6

 9. k.navid می‌گوید:

  خیلی خوبه اگه شعار نباشه باید کار عملی بشه

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 10. داریوش می‌گوید:

  مردم هم نباید پی کسی بنشینن باید خودشون دست به کار بشن و درختکاری بکنن

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 4

 11. کیان از کانادا می‌گوید:

  یکی از تفریحات کودکی من شنا کردن در این دریاچه زیبا بود، کوه نوردی در قرباغ بود ، انگور چیدن در دامنه های دریاچه بود. مالیدن خیار به چشمانم برای جلوگیزی از سوزش نمک بود.
  وقتی مهاجرت کردم ! یکی از چیزهایی که دلم برایش پر میزد دریاچه بود. گردنه قوشچی بود. جاده مهاباد بود. تپه های اشنویه بود . بوکان بود و و و .
  پارسال که برگشتم و وضعیت را دیدم تصمیم گرفتم تا وقتی آب به دریاچه برنگردد دیگر به وطنم باز نگردم. این وطن بماند برای همان هایی که حق آبش را می خورند و میروند دنبال نانی چربتر.
  امیداورم آب برگردد که ما هم برگردیم

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

  • kooshan می‌گوید:

   هموطن گرامی، کیان،
   برای شما آرزوی سلامتی و موفقیت دارم، شاید ناخواسته باشد اما این گفته که «این وطن بماند برای همان هایی که حق آبش را می خورند و میروند دنبال نانی چربتر» آب سردی به روی هموطنان شماست، آنانی که با این مشکلات مواجه اند و نگران آینده اما بمانند شما دل کندن از وطن برایشان ساده نیست.
   البته شما مختارید که برگردید یا برنگردید این حق و اختیار شماست ما هم امیدواریم که آب برگردد، اما تلاش جهت رسیدن به این مطلوب برعهده هر ایرانی است ، اینجا و آنجا ندارد. قصد رنجش شما عزیزان نیست اما هموطنان گرامی خارج از کشور بهتر است فراموش نکنند همانطور که در تخریب محیط زیست کشور همه مسئولند در اصلاح امور و آباد کردن هم همگی مسئولیت دارند، امید است با توسعه و پیشرفت کشور که جز با تلاش همه ایرانیان میسر نیست، تمایل همه هموطنان گرامی در خارج از کشور برای برگشتن و دیدن و لذت بردن از زیباییهایی که توصیف کرده اید صد چندان شود.

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 4

 12. خرس می‌گوید:

  مگر این مدیران بی کفایت از خارج وارد شدن تازه آقایان فهمیدن مدیران بی کفایت وجود دارند تمام بدختیها و خرابیها این مملکت بخاطر وجود همین مدیران بی کفایت و نون به نرخ روزخور میباشد.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 1

 13. دوست طبیعت می‌گوید:

  سلام به همه دوستان.من از جنوب کشور هستم و برای من ناراحت کننده است که میبینم در یاچه ای به این زیبایی قربانی تصمیمات یک مشت مدیر بی کفایت شده و روز به روز خشکتر میشود.امیدوارم مسئولین هرچه سریعتر یک فکر اساسی کنند.
  کارون نیز قربانی این افراد شده و انتقال غیر کارشناسی آب از منشا بحران بزرگی ایجاد کرده.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 14. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  قطعاً این دریاچه دیگر به آب نمیرسه اما به نون میرسه!!!!چون صحبت ۱۹۵۰میلیارد تومن پوله!!!!

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 15. مهدی می‌گوید:

  در میان بی کفایتی مسولان برای نجات دریاچه بی تفاوتی مردم به این قضیه بیشتر مرا اذیت میکند!

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

  • kooshan می‌گوید:

   هموطن گرامی، آقای مهدی،
   میزان تمایل عامه مردم جهت ورود به اینگونه مباحث ارتباط مستقیم با سطح توسعه و پیشرفت کشور دارد، با دستیابی به سطوح مناسبی از توسعه پایدار و همچنین سطح فرهنگ عمومی آمادگی اقشار مختلف مردم برای شرکت در چنین بحث و گفتگوهایی افزایش می یابد، تا رسیدن به چنین شرایط مطلوبی می توان از اقدامات مدیریتهای سیاستگزاری، اجرائی، تقنینی و قضایی کشور از جمله دولت در جهت پیشرفت و توسعه کشور حمایت کرد و ضمنأ اجازه داد «س. ح. م. ز.» با انجام وظایف و مسئولیتهای خود که در شرایط فعلی بطور منطقی حداقلی خواهد بود در مسیر حفاظت از محیط زیست تلاشهای مقدور و ممکن را بعمل آورد، امید است بتدریج و با رسیدن به سطوح مطلوب پیشرفت و توسعه شاهد بدست آمدن نتایج مثبتی در این باره باشیم.

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 5

 16. داریوش می‌گوید:

  یکی به من بگه چه دریاچه ای در ایران مونده که خشک نشده باشه من که گشتم چیزی پیدا نکردم نه دیگه برف در کوهها میبینی نه رودخونه ها رمقی دارن جای بسی درنگ داره این

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 17. نیروانا می‌گوید:

  اقای کلانتری در باره نحوه عملکرد در زمان وزارت کشاورزی خو دشان هم میتوانند نگرشی داشته باشند در ان زمان هم اراضی زیادی جهت ایجاد باغ وکشاورزی واگذار شد وبه تبع ان اجازه حفر چاههای عمیق صادر شد پروژه های تجهیز ونوسازی وایجاد شبکه های ابیاری وتوسعه کشت برنج در حوضه زاینده رود و…. اجراشد که تبعات زیست محیطی ان باید در نظر گرفته میشد

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 18. کامرانی می‌گوید:

  باسلام از دو طریق میشود آب دریاچه راحفظ کرد
  ۱- ازطریق شیارشیار کردت مناطق کم عمق یعنی حفر کانال حداقل ۳ متر بابیل مکانیکی سواربرکفی (یدک کش)
  ۲ – پوشاندن روی آب در نواحی عم عمق با پلاستیک حباب دار هرمتر مربع ۲۰۰۰ تومان
  باتوجه به نرم بودن بستر دریاجه برای ایجد کانال از تجهیزات دیگری هم میشود استفاده کرد .
  آب آمده باهزاران زحمت وهزینه های گزاف ازدست خواهد رفت اگر جلوی تبخیر گرفته نشود.
  اجرشما باخدا

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>