تراز آب دریاچه ارومیه در تاریخ ۹۴/۷/۱۰ به پایین ترین سطح در ۲۰سال گذشته رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): تراز سطح آب دریاچه ارومیه در تاریخ ۱۳۹۴/۷/۱۰ به ۱۲۷۰٫۰۶ از سطح دریا رسید که این تراز پایین ترین سطح درطول ۲۰ سال گذشته بوده است.

این در حالی است که تراز اکولوژیک سطح آب دریاچه ۱۲۷۴٫۱ متر از سطح دریا می باشد.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

نمودار زیر تراز سطح آب دریاچه ارومیه را در روز دهم مهرماه از سال ۱۳۷۴ تا ۱۳۹۳ همه ساله نشان می دهد.

نمودار فوق گویای این است که تراز سطح آب دریاچه از سال ۱۳۷۴ رو به کاهش نهاده است اما تا سال ۱۳۸۰ هنوز از تراز اکولوژیک دریاچه (۱۲۷۴٫۱۰) پایین تر نبوده است.

این افت از سال ۱۳۸۰ به بعد تقریبا همه ساله ادامه داشته و تراز دریاچه در ۱۰ مهر ۱۳۹۳ به ۱۲۷۰٫۱۱ و در ۱۰ مهر ۱۳۹۴ نیز به پایین ترین سطح خود در ۲۰ سال گذشته یعنی ۱۲۷۰/۰۶ (حدود ۴ متر پایین تر از تراز اکوژیک) رسیده است.

+4
-111
  

18 دیدگاه

 1. مجید NGO می‌گوید:

  چی کار میشه کرد؟ خشکسالی و تدابیر غلط دست از سر کشور ما بر نمیداره. از خدا میخوایم خودش کمک کنه!

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 6

 2. مجید می‌گوید:

  دریاچه نفسهای آخرش را می کشد و بزودی تبدیل به شوره زار خواهد شد
  دیگر نه اثری از فلامینگوها دیده می شود نه از کسانی که برای استفاده از خواص درمانی آب و گل و لای دریاچه به این منطقه مسافرت می کردند
  همان بلایی که سر دریاچه آرال آمد حالا سر دریاچه ارومیه دارد می آید
  اما طبیعت انتقام خواهد گرفت و بزودی توفانهایی از نمک باعث خشک شدن باغهایی خواهد شد که از آب رودخانه های منتهی به دریاچه برای آبیاری آنها استفاده می شود

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 2

 3. علی می‌گوید:

  اون موقعی که برروی رودخانه های سد می زدند و یا بزرگراه روی دریاچه احداث می کردند محیط زیست کجا بود؟

  چرا به وظایف قانونی خود عمل نکرده است؟

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 0

 4. رشید می‌گوید:

  ۲سال است این همه سروصدا برای احیای این دریاچه به پا شده .این به آن معناست همه فقط در حد حرف بوده و از عمل خبری نیست …………..

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

 5. میثم می‌گوید:

  بی صبرانه منتظر خشم طبیعت و توفانهای نمکی هستم
  امیدوارم چنان باغات و زمین های کشاورزی نمک پاشی بشه که تا سالها هیج گیاهی درش رشد نکنه
  اونوقت ببینم چاه های غیر مجاز و سدهای کارشناسی نشده به چه دردشون میخوره

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 1

  • علی می‌گوید:

   ما هم داریم تموم شدن آب دریاچه رو میبینیم
   اتفاقا منم از اونایی ام که اعتقاد دارن ما آدما باید نتیجه بی عقلی هامونو ببینیم ولی بهتر نیس به جای این حرفا به احیاش کمک کنیم؟
   قبل از اینکه باغ ها و زمین ها شور و خشک بشن
   این ماها هستیم که گرفتار انواع بیماری ها و … میشیم!
   منطقه غیر قابل سکونت میشه!
   خیلی درد آوره! انشا الله هیچوقت هیچکسی اون روزو نبینه

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 6. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  من یه مصاحبه صوتی با یک کشاورز ارومیه ای شنیدم که واقعا امیدوارکننده بود.
  میگفت تمام چاههای غیرمجاز رو دارند پر میکنند البته قبلش زمینهایی که از این چاها تغذیه میشن رو به سیستم آبیاری قطره ای مجهز میکنند. باید امیدوار باشیم و نتیجه رو پنج سال بعد ببینیم.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 8

 7. امیر از شیخ زنگى می‌گوید:

  من موندم کار محیط زیست چیه ؟ یا جنگل میسوزه یا مردم جنوب خاک میخورن یا اب دریاچه خشک میشه یا طاعون میوفته به جون حیوونا یا پلنگ به دلیل نا معلوم میمیره اخه شما که نمیتونین نکنین بگید نمیتونیم

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

  • عاطی می‌گوید:

   البته جنگل ها اصلا به محیط زیست ربط نداره و تحت نظارت سازمان جنگل هاست که ماشاالله اینقدر فعاله هیچکی از وجودش خبر نداره :/

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 8. مجید می‌گوید:

  جناب رشید
  اگر واقعا قبول کنند که با خشک شدن دریاچه ، باغها هم خواهد خشکید فقط کافیه که نصفی از سدهایی که روی رودخانه های منتهی به دریاچه زده شده را باز کنند تا آب به دریاچه برسد . بقیه کارها فقط در حد شعار بوده و اکثرا عملی نیست مثل : انتقال آب از ارس و دریای خزر
  اگر یک واقعیت را قبول کنیم نیاز به این همه کاغذبازی و دنگ و فنگ نیست .
  احداث سد روی رودخانه = خشکیدن دریاچه
  خشکیدن دریاچه = توفان نمک و خشکیدن باغات و کشاورزی منطقه
  راه حل = باز کردن سدها و نجات دریاچه و کشاورزی منطقه

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 0

 9. سید حسین می‌گوید:

  خود کرده را تدبیر نیست
  اینا کسی نیستن بتونن دریاچه ارومیه رو احیا کنن . چون دستهای سودجو و کوته فکری با اعمال ضد طبیعت کارو به اینجا کشوندن
  چنان بلایی سرش آوردن که به این نون و ماستا اصلاح شدنی نیست
  غبطه ای بزرگ بر دل طبیعت دوستان باقی …………

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 10. طبیعت گرد می‌گوید:

  از این هم پایین تر میاد…خیالتون راحت….بی تدبیری چه به روز این دریاچه آورد

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 11. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  اکو سیستم طبیعی یا به طور طبیعی تخریب میشوند در طولانی مدت، یا به وسیله دخالت انسان در کوتاه مدت. در هر ۲ حالت وقتی هم نابود شد دیگر برنمیگردد صدها هزار سال پیش تمام کویر مرکزی ایران دریاچه بزرگی بوده آیا انسان میتواند دوباره آن را احیا کند؟
  اگر جنگلهای شمال و غرب را نابود کنیم دیگر زنده نمیشوند حتی اگر به تعداد درختان نابود شده درخت بکاریم ، یک عرصه مصنوعی میشود نه طبیعی
  در خبرها شنیدم که پروژه آبگیری دریاچه (شوره زار) ارومیه کلید خورده و از قضا قراره آب شیرین و گوارا و خنک هم بریزن توش!!!!!!
  حاضرم رو به قبله بایستم و قسم بخورم که این شوره زار دیگر دریاچه نمیشه آنهم به دست ایرانی که نابود کنندگان خوبی هستیم نه سازنده !! و هرگونه صرف هزینه برای برگرداندن آن به شرایط قبلی بی فایده و خیانت است.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 12. kooshan می‌گوید:

  باید پذیرفت که وجود بسیاری مشکلات در کشور و از جمله معضلات زیست محیطی نظیر خشک شدن دریاچه ارومیه و… و حاد شدن  آنها بعلت نبود سطح مناسبی از پیشرفت و توسعه در کشور و طبعأ فقدان دیدگاهی درست در ارتباط با آن در کل کشور بوده است. متأسفانه بعللی مثل وجود وضعیتهای خاصی چون منازعات خصمانه سیاسی – که در آنها سرنوشت کل کشور مورد غفلت قرار می گرفت -، جنگ، تنش در روابط خارجی و نظایر اینها  فرصت پرداختن به موضوع مهم پیشرفت و توسعه پایدار مهیا نبوده و در میان مسئولین و مدیریتهای مختلف کشور و نیز در میان اقشار مختلف مردم تصور و درک درستی نیز در این رابطه وجود نداشته است، بهتر است ابتدا خود را از تفکرات ناصحیح گذشته رهانید و آنگاه در صدد چاره جویی بود باید اذعان کرد که اصلاح تفکرات رسوب کرده و نادرست کاری بسیار مشکل است چرا که در تداوم خود به عادات ذهنی مبدل شده اند که ناخودآگاه در هر مسئله ای خود را بر اندیشه ها تحمیل می کنند، تکرار بی هدف و همیشگی مشکلات موجود و بدنبال مقصری بودن که بتوان همه مشکلات را بگردن آن انداخت و نیز تلاش افراطی و بیش از حد جهت اثبات درستی نظرات شخصی خود گرچه جنبه هایی از واقعیت را هم منعکس کنند، بدون اندیشیدن به اینکه حالا چه باید کرد تا ضرر و خسارت بیشتر نشود، از نمودهای این طرز تفکرند.
  برای تغییر این روند ناصواب مدیریتهای مختلف و مسئول کشور از جمله دولت لازم است با هرچه بیشتر فراهم کردن فضای آرامش و ثبات و امنیت و برنامه  ریزی جهت انجام اقدامات اساسی در مسیر توسعه پایدار بکوشند که این امر مستلزم اصلاحاتی در روند اداره امور در حوزه های داخلی و خارجی و با اولویت دادن به تأمین منافع ملی و کلان کشور است طبعأ با حرکت در این مسیر درست، بستر و مقدمات لازم برای تغییرات ضروری در افکار عمومی از طریق تبادلات فرهنگی با ملل دیگر و سنجش داشته های فرهنگی خود با ملل دیگر و تأکید بر جنبه های مثبت و تأمل در نقاط ضعف و منفی و تلاش جهت تغییر و اصلاح آنها فراهم می شود. باید این ذهنیت در افکار عمومی شکل گیرد که هر آنچه در کشور روی دهد بر زندگی همگان تأثیر داشته و تبعات اهمال کاریها و خطاها و اشتباهات احتمالی گریبان همه را خواهد گرفت، در این حالت مسئله اصلی این خواهد بود که  «حال باید چه کرد» تا ضمن پیشرفت و توسعه کشور و تأمین رفاه و امنیت مردم نخست مانع تخریبهای بیشتر در کشور شد و آنگاه اندیشید که برای جبران گذشته چه اقداماتی ممکن و مقدور است.
  بهتر است علاقمندان محیط زیست کشور با توجه به این نکات مهم در مورد اخبار گوناگون حوزه محیط زیست کشور و جلوه های متنوع آن اظهار نظر کنند و به نظرات کارشناسان توجه و دقت بیشتری نشان داده و پیرامون آنها بحث و گفتگو کنند ، در همین خبر مورد بحث یعنی خشک شدن دریاچه ارومیه بایستی از هر اقدام و حرکت مثبت و سازنده در جهت احیای آن تلاش کرد و در این رابطه از همه توان کارشناسی و فنی داخلی و همچنین خارجی بهره برد، بد نیست اشاره کرد که حتی اگر جبران برخی تخریبهای گذشته موجب برگشت حالت طبیعی نشود، باز هم احیای مصنوعی و بررسی و مطالعه شده وضعیت گذشته اگر مقدور و مفید و موجه باشد قدمی بجلو بوده و حداقل می توان گفت که ضرری ندارد بعلاوه اینکه با گذشت زمان و دستیابی به سطوح بالاتری از پیشرفت و توسعه و بکار بستن فناوریهای جدید شاید اعاده وضع طبیعی گذشته هم امکان پذیر شود.

  داغ Thumb up 7 Thumb down 7

  • مرغ حق می‌گوید:

   اینجور راهکارهای طولانی میدین که آبش تصاعدی داره میره پایین!!! {البته بهتر بگم رطوبت چون دیگه آبی نیست}
   به عمل کار بر اید نه سخن

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 13. عقاب تنهای کوهستان می‌گوید:

  دریاچه ارومیه دیگه چیه ؟ کجاست؟
  چرا تا حالا اسمشو نشیدم .منظورتون کویر ارومیه است؟؟؟
  به امید خدا تا چند ساله آینده ارومیه قطب صادر کننده نمک در خاورمیانه تبدیل میشه .و باعث شکوفایی اقتصاد این مرز بوم میشه .
  برادر دو قلو دریاچه ارومیه در ترکیه داره برا خودش زندگیشو میکنه و کلی هم سر سامون گرفته ولی ماله ما معتاد شد و خشکید؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>