دو آهوی ماده بر اثر برخورد با خودرو در پناهگاه حیات وحش موته از بین رفتند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): متاسفانه در نخستین روز هفته جاری (شنبه شب) دو آهوی ماده بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده میانگذر پناهگاه حیات وحش موته اصفهان از بین رفتند.

فرمانده یگان محیط زیست استان اصفهان در این باره گفت: این حادثه در طول شب رخ داده و محیط بانان صبح روز بعد متوجه لاشه آهوها در کنار جاده شده اند.

مرتضی جمشیدیان اظهار داشت: خودروهای مربوطه نیز به دلیل عدم توقف پس از برخورد با آهوها شناسایی نشده اند.

اخطار: این گزارش حاوی تصاویر ناراحت کننده ای است.

تصویر: یکی از دو آهویی که شنبه شب هفته جاری بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده میانگذر موته تلف شد

عبور جاده آسفالته از میان پناهگاه حیات وحش موته این زیستگاه ارزشمند را به دو قسمت تقسیم نموده و ضمن ایجاد تلفات متعدد در حیات وحش بر اثر برخورد با خودروهای عبوری، ارتباط اکولوژیک مابین دو سمت جاده را تا حد زیادی قطع و کنترل منطقه را نیز برای محیط بانان مشکل نموده است.

از ابتدای تابستان سال جاری تاکنون ۱۰ آهو و ۳ کفتار راه راه بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در این محور تلف شده اند. بطور حتم موارد متعدد دیگری نیز از برخورد آهوان موته با خودروهای عبوری وجود داشته که حیوان بر اثر تصادف زخمی شده و پس از مدتی در گوشه ای از منطقه بر اثر جراحات وارده تلف شده است و لاشه تعدادی دیگر نیز توسط رانندگان خودروهای عبوری پس از تصادف برداشته شده است.

تصویر: یکی از دو آهویی که شنبه شب هفته جاری بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده میانگذر موته تلف شد

هفته گذشته استاندار اصفهان در جریان بازدید از پناهگاه حیات وحش موته از مسئولان دستگاه های متولی از جمله راه و شهرسازی خواست تا تمهیدات لازم برای ایمن سازی و کاهش خطرات جاده میانگذر پناهگاه حیات موته را بیاندیشند تا برخورد حیات وحش با خودرو و سایر آسیب های مربوط به جاده کاهش یابد که امیدواریم این دستورات هرچه سریعتر به مرحله اجرا درآید.

برای مشاهده اطلاعات بیشتر پیرامون مخاطرات جاده ای که از قلب پناهگاه حیات وحش موته می گذرد کلیک کنید.

0
-227
  

20 دیدگاه

 1. یا علی می‌گوید:

  متاسفانه به نظر می اید جاده و شکارچیان قصد از بین بردن کامل محیط زیست موته را دارند

  پر طرفدار Thumb up 35 Thumb down 23

 2. یکی از جنس طبیعت می‌گوید:

  آِیا میشود این جاده را که مانند تیری در قلب موته جا خوش کرده بیرون کشید ؟
  درد طبیعت نیمه جان این سرزمین را تازه میکند هرگاه کشتار این جاده تیتر خبرهای دیده بان میشود.
  ستیزه با محیط طبیعی تا کی براستی تا کی؟

  هر روز زخم شعر ماست که عمیقتر میشود … نوشته های تنیده در خون دوستان بیشتر میشود
  چند روز یکبار ناگهان با مرگ مظلوم Hهویی بی امان … افکار عاشقان طبیعت دچار جراحت نیشتر میشود

  این قائله را پایانی نیست

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 4

 3. reza می‌گوید:

  هیچ عملیاتی صورت نمیگیره چون مهم نیست برای مسئولین ، اگه مهم بود جاده نمی زدن یا جاده رو می بستن

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 4

 4. نیروانا می‌گوید:

  این جاده زیانبار و شوم را باید برچید

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 4

 5. زبل خان می‌گوید:

  ما ها هنوز نتونستیم افراد پشت میزی جامعه رو که به قول معروف تحصیل کرده هم هستند رو در مورد ارزش حفاظت از محیط زیست قانع کنیم، اونوفت میخواهیم در مورد افراد محلی و بومی فرهنگ سازی کنیم
  عزیزان کار از ریشه خرابه
  نسل حیات وحش ایران داره در اثر طاعون از بین میره اونوقت سازمان داره دنبال ۴ تا شکار چی متخلف میگرده
  سازمانی که نتونه واکسن مورد نیاز برای درمان حیات وحش رو تهیه کنه

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 5

  • kooshan می‌گوید:

   هموطن گرامی، زبل خان،
   صحبت شما بطور کلی در مورد توجه قرار نداشتن درخور و شایسته امر حفاظت از محیط زیست و حیات وحش در مدیریتهای مسئول کشور و نیز افکار عمومی صحیح است اما منصفانه خود ما جز اعتراض و مخالفت کلی و همیشگی بی نتیجه چه اقدام مثبتی انجام داده ایم، در کدام گردهم آیی و تجمع حمایت از محیط زیست شرکت داشته و یا امضای ما پای چند نامه و درخواست جدی در این رابطه هست، ممکن است بگوئید بستر و زمینه مناسب در این مورد بخوبی فراهم نیست که تا حدودی منطقی و قابل قبول است، بنابراین باید مناسب بودن شرایط را در بررسی موضوعات مختلف و در همه وقت و مثلأ در مورد اختیارات، امکانات و محدویتهای «س. ح. م. ز.» نیز در نظر گرفت، وقتی بودجه کافی برای تولید واکسن در داخل یا جهت تهیه و ورود آن از خارج تصویب و تخصیص پیدا نمی کند و من و شما هم این را می دانیم ، پس دیگر چه اعتراضی به «س. ح. م. ز.» است ؟ گرچه این گفته ها از حسن نیت و دلسوزی شماست اما چرا بطور اصولی و دقیق و مفصلتر نظر خود را مطرح نمی کنید و به کلی گویی و گفتار غیر مشخص و نادقیق اکتفا می کنید، هموطن گرامی شاید یکی از ایرادات ما ایرانیها این باشد که با کمترین زحمت و صرف وقت و با دو کلمه تلگرافی انتظار داریم مشکلات اساسی کشور حل شود و تصور می کنیم حل این مسائل ارزش وقت گذاشتن بیشتر را ندارد که لازم است این رویه را تغییر داده و اصلاح کنیم اما گفته اید :
   «عزیزان کار از ریشه خرابه، نسل حیات وحش ایران داره در اثر طاعون از بین میره اونوقت سازمان داره دنبال ۴ تا شکار چی متخلف میگرده
   سازمانی که نتونه واکسن مورد نیاز برای درمان حیات وحش رو تهیه کنه»
   خود شما هم اگر به اخبار دیده بان از اول امسال تابحال مراجعه کنید می بینید که این اظهارات شما صحت نداشته و تعداد شکارچیان غیرقانونی بسیار بیشتر است که بنابرعادت معمول چون قصد مخالفت با طرف را داریم، یک کفه را واقعی یا بزرگتر نشان داده و کفه دیگر را تا آنجا که ممکن است کوچک می کنیم، در باره واکسن قدری توضیح داده شد هم من و هم شما می دانیم که «س. ح. م. ز.» در کشور ما آنقدر توان و قدرت ندارد و در آن حد، نه از طرف مدیریتهای مسئول و نه از سوی عامه مردم، جدی گرفته نمی شود که بتواند آن «توانی» را که شما توقع دارید محقق کند، چرا چیزی را که عیان است نادیده می گیریم همه می دانیم که مشکلات کشور در همه زمینه ها و از جمله محیط زیست بیشتر و گسترده تر از آن است که با خواست یک نهاد و یا مدیر مربوطه حل شود همچنین می دانیم که موانع سر راه «س. ح. م. ز.» بسیار بزرگتر و بیشتر از اکثر وزارتخانه ها، دستگاهها و سایر نهادهای مشابه دولتی است، بایست پذیرفت این نحوه اعتراض و مخالفت علیرغم حسن نیت گوینده هیچ فایده و نتیجه مثبتی ندارد و بهتر است با انتقاد اصولی و منطقی جایگزین شود.
   همانطور که خود ما همواره کشورهای پیشرفته و توسعه یافته تر را در موارد مختلف مثال می زنیم و شرایط آنها را هم میدانیم و تجربه جهانی نیز نشان داده این امکان پذیر است و می توان با انتخاب مسیر مناسب پیشرفت و توسعه کشور و همزمان با حرکت در این مسیر بتدریج به حل مشکلات همت گماشت و در این راه انتقادات مستدل و منطقی و مدنی علاقمندان جهت اصلاح امور و رفع نقائص و کاستیها کاملأ مؤثر و مثبت خواهد بود.
   امید است همه بتوانیم با رعایت ملاحظات ضروری در ارتباط با گفتگو و بحث و انتقاد منصفانه، منطقی و مدنی، توان و امکانات خود را بر مسائل و مشکلات اصلی متمرکز کنیم.

   پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 5

 6. محمود می‌گوید:

  زبون بسته ها چه زجری کشیدند

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 6

 7. فرهاد می‌گوید:

  آهو در منطقه ما تقریبا نسلش منقرض شده البته اینجا جاده نزدن تا حالا دقت کردین چقدر حضرات کمک میکنن به انقراض حیوانات از شکارچی شکارکش و …….. از همه بیشتر

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 10

 8. داریوش می‌گوید:

  اگر جاده رو نمیتونن ببندن حداقل چند کلیومتر یه بار یه سرعتگیر بذارن تا راننده ها چشمشونو روی جاده تیز کنن من خودم رانندم در جاهایکه سرعتگیر باشه چشم از جاده بر نمیداریم و دور دستو نگاه میکنیم تا تو سرعتگیر نخوریم اینطوری جلوی کشتار تا حد زیادی گرفته میشه

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 9. علی می‌گوید:

  متاسفانه سازمان محیط زیست قدرت اجرای ندارد!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 10. علی می‌گوید:

  دیدبان یک سوال داشتم.اگر خودرو عبوری توقف کنه بعد برخورد یا شناسایی بشه علیه اش اقدامی صورت میگیره؟؟

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 11. طبیعت گرد می‌گوید:

  پناهگاه حیات وحش موته بیشتر زیانش رو اول از این جاده میبینه بعد شکارچی غیر مجاز….تا کی باید چوب این بی تدبیری رو خورد خدا میدونه

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 12. kooshan می‌گوید:

  بارها اخباری در باره تلفات این جاده در دیده بان اطلاع رسانی شده و همواره تقاضای حامیان حیات وحش کشور اتخاذ تمهیداتی مناسب لااقل در جهت کاهش خسارات وارده بوده که متأسفانه اقدامی تابحال انجام نشده است

  بهرحال عدم اقدام در این باره نمره منفی در کارنامه مدیران «س. ح. م. ز.» محسوب شده و در ارزیابی از عملکرد این نهاد در آینده نقطه ضعف تلقی می شود، بنابراین بهتر است تا فرصتی باقیست «س. ح. م. ز» با توان و امکانات مقدور خود تلاشهای ممکن را انجام داده و تدابیر لازم را در تعامل و هماهنگی با دستگاهها و نهادهای ذیربط، بعمل آورد.

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 2

 13. تیزبین می‌گوید:

  اگه لاین دیگه هم راه بیفته که داره میفته دیگه واقعآعبور وحوش از جاده غیر ممکن میشه و همین یه تهدید برای دوقسمت جدا شده ی منطقه است.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 14. عقاب تنهای کوهستان می‌گوید:

  جادهها در کشور ما نماد تخریب زیستگها های حیات وحشند .بارزترین شاهکار جاده در کشور گلستان و در استان لرستان جاده آبشار وارک که از منطقه شکار ممنوع هشتاد پهلو میگذرد.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 15. مهسا می‌گوید:

  لعنت بر بنیانگذاران و حامیان جاده های مرگ..

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 16. جواد می‌گوید:

  فقط میتونم بگم متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 17. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  س.م.ز باید با کمک راهداری مسیر جایگزین بسازه یا حداقل محدوده طردد حیوانات را با علائم هشدار دهنده و سرعت گیر و یا حداقل دو طرف جاده رو فنس کشی کنه به شرطی که برای عبور و مرور حیوانات زیرگذر مخصوص حیوانات بزنه تا جلوی این کشتار گرفته شه

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>