ظریف امروز برای توضیح در مورد حق آبه تالاب هامون در مجلس حاضر میشود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به گزارش ایرنا، جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی و با حضور ۲۰۷ نماینده آغاز شد.

بر اساس دستور هفتگی مجلس، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه قرار است در مورد حقابه تالاب هامون در استان سیستان و بلوچستان به سوال حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان پاسخ دهد.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، طبق قرارداد موسوم به ۱۳۵۱ حقابه ایران از رود هیرمند برابر ۲۶ مترمکعب در ثانیه در نظر گرفته شده و افغانستان تامین حقابه ایران را تضمین کرد. این قرارداد با یک معاهده در خصوص آب هیرمند و دو پروتکل در تاریخ ۲۲ اسفندماه ۱۳۵۱ توافق شد و به امضای طرفین رسید.

در تیرماه سال ۱۳۵۲ در اثر کودتا رژیم پادشاهی افغانستان سقوط کرده و به جمهوری تغییر یافت و در نهایت در خردادماه ۱۳۵۶ دولت جمهوری افغانستان نیز این معاهده را لازم الاجرا اعلام کرد.

در دوره طالبان مسیر رود هیرمند به روی ایران بسته شد اما پس از سقوط طالبان نیز با وجود تغییر حکومت در افغانستان هیرمند همچنان بسته نگه داشته شد. این در حالی است که منطقه سیستان ایران برای چندین سال متوالی با کمبود شدید منابع آب و وضعیت خشکسالی روبه رو است.

طی مذاکراتی که در طی سال های اخیر بین مقامات دو کشور صورت گرفته، دولت ایران خواستار اجرای دوباره قرارداد سال ۱۳۵۱ است که به درستی از سوی مقامات کشور افغانستان اجرا نمی شود و عملا دولت ایران حتی به حقوق مندرج در این معاهده نیز دست نمی یابد، درحالی که حجم آب پشت سد کجکی (سدی که روی رود هیرمند در افغانستان بسته شده) حدود ۱/۵ تا ۲/۵ میلیارد مترمکعب تخمین زده می شود.

+13
-2
  

4 دیدگاه

 1. سعید می‌گوید:

  تنها حرفم اینه که جناب ظریف بتونه در این مورد به توافق برسه

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 2. رشید می‌گوید:

  هر کاری اگر بدست کاردانش سپرده شود خود میداند چطور به انجامش برساند

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 3. عاشق طبیعت می‌گوید:

  باید آب راه هامون که از هیرمند سرچشمه گرفته به این تالاب برگردد تا به حالت نرمال برسد

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 4. شکارچی کویر می‌گوید:

  جالب اینجاست سد کجکی توسط متخصصان خود ایران طراحی و اجرا شده م سیمانش از ایران و مقداری از اون از کارخانه سیمان زابل میرفته
  از ماست که بر ماست

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>