افغان‌ها در صورتیکه از ایران توقع حمایت دارند باید به حقابه کشور ما توجه کنند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): وزیر امور خارجه با بیان اینکه بحث حقابه جزئی از بسته همکاری ایران با افغانستان خواهد بود، گفت: اگر افغان‌ها توقع دارند که ایران سیاست‌ حمایتی خود را ادامه دهد و نسبت به رسیدگی به وضع مهاجران افغان و توسعه این کشور جدی باشد، ضرورت دارد که به موضوع حقابه ایران توجه کنند.

به گزارش خانه ملت، محمدجواد ظریف در نشست علنی امروز (دوشنبه ۴ آبان) مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان درخصوص حقابه هامون از سوی افغانستان گفت: وزارت خارجه حمایت خود از حقوق مردم ایران بخصوص مرزنشینان را همواره در برنامه کاری خود قرار داده است.

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه با تشکر از نمایندگان مجلس ادامه داد: امنیت و اقتدار ما مرهون تلاش‌های ایثارگران است و وظیفه می‌دانم از شهریاری و سایر نمایندگان که نسبت به حقوق مردم حساسیت دارند، تشکر فراوان کنم.

وی افزود: وزارت امور خارجه معتقد است که موضوع حقابه جمهوری اسلامی ایران در هامون، هیرمند و حریر رود به‌عنوان یکی از موضوعات اساسی در روابط ایران با افغانستان باید پیگیری شود و این موضوع در ملاقات رئیس جمهور با روسای جمهور سابق و کنونی افغانستان و همچنین در ملاقات‌های بنده با دبیر شورای امنیت ملی افغانستان، وزیر خارجه، رئیس اجرایی و مقامات افغان همواره پیگیری شده و امروز موضوع حقابه و رساندن آب به ایران هم در هیرمند، هم در هامون و هم در حریر رود به‌عنوان یکی از مطالباتی است که در مذاکره با افغانستان پیگیری می‌شود.

وی تاکید کرد: وزارت امور خارجه در حال حاضر اصرار دارد دولت افغانستان تعهد خود را بر اساس قرارداد ۱۳۵۱ اجرا کند.

ظریف با انتقاد از اینکه دولت افغانستان در مورد آب معمولی رودخانه به تعهدات خود به اندازه کافی پایبند نیست، گفت: آنچه گاها سبب افزایش میزان آب می‌شود به دلیل جاری شدن سیلاب‌ها است و به آب رودخانه ارتباطی ندارد.

وی تاکید کرد: وزارت امور خارجه همواره این موضوع را پیگیری کرده، لذا دغدغه و نکات مطرح شده از سوی نماینده سیستان قابل تائید است. موضوع حق آبه سیستان نه تنها سیاسی نیست بلکه موضوع مشترک نمایندگان استان سیستان و بلوچستان است.

وزیر امور خارجه یادآور شد: نمایندگان مردم خراسان شمالی، خراسان رضوی و خراسان جنوبی نیز در خصوص حق آبه رودخانه هیرمند مشکلاتی دارند که از سوی وزارت امور خارجه در حال پیگیری است.

ظریف تاکید کرد: حق آبه کشور ما در سه محیط آبی هامون، حریر رود و هیرمند و البته توسعه شرق کشور از اولویت‌های وزارت امور خارجه است.

در حقیقت یکی از موضوعات مذاکره با دولت افغانستان حق آبه مردم سیستان بوده که نیاز است دولت افغانستان نیازهای مردم ایران و مرزنشینان را به خصوص در شرایط خشکسالی کشور برطرف کنند.

ظریف یادآور شد: دولت ایران برنامه‌هایی برای تامین آب سیستان و بلوچستان دارد که از سوی سایر وزارتخانه‌ها از جمله وزارت نیرو اجرا خواهد شد.

قرارداد ۱۳۵۱

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، طبق قرارداد موسوم به ۱۳۵۱ حقابه ایران از رود هیرمند برابر ۲۶ مترمکعب در ثانیه در نظر گرفته شده و افغانستان تامین حقابه ایران را تضمین کرد. این قرارداد با یک معاهده در خصوص آب هیرمند و دو پروتکل در تاریخ ۲۲ اسفندماه ۱۳۵۱ توافق شد و به امضای طرفین رسید.

در تیرماه سال ۱۳۵۲ در اثر کودتا رژیم پادشاهی افغانستان سقوط کرده و به جمهوری تغییر یافت و در نهایت در خردادماه ۱۳۵۶ دولت جمهوری افغانستان نیز این معاهده را لازم الاجرا اعلام کرد.

در دوره طالبان مسیر رود هیرمند به روی ایران بسته شد اما پس از سقوط طالبان نیز با وجود تغییر حکومت در افغانستان هیرمند همچنان بسته نگه داشته شد. این در حالی است که منطقه سیستان ایران برای چندین سال متوالی با کمبود شدید منابع آب و وضعیت خشکسالی روبه رو است.

طی مذاکراتی که در طی سال های اخیر بین مقامات دو کشور صورت گرفته، دولت ایران خواستار اجرای دوباره قرارداد سال ۱۳۵۱ است که به درستی از سوی مقامات کشور افغانستان اجرا نمی شود و عملا دولت ایران حتی به حقوق مندرج در این معاهده نیز دست نمی یابد، درحالی که حجم آب پشت سد کجکی (سدی که روی رود هیرمند در افغانستان بسته شده) حدود ۱/۵ تا ۲/۵ میلیارد مترمکعب تخمین زده می شود.

+133
0
  

12 دیدگاه

 1. پرنده مهاجر می‌گوید:

  کار بجایی رسیده افغانها هم دارن حقمونو میخورن واقعا تاسف میخورم بحال منابع ملی و وضع محیط زیست مملکتم

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 7

  • حسین می‌گوید:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   این حرف ها رو با ادبیات بهتری هم می شد زد اما آیا شما از وضعیت معیشتی افغانستان اطلاع دارید می دانید مردم آن مناطق چه نیاز مبرمی به این آب دارند از طرفی آیا کشور ایران حق آبه اروند رود رو به کشور عراق در این چند ساله داده، می دانید مردم بصره در عراق این چند ساله چقدر با خشکسالی دست و پنجه نرم کردن. امام علی (ع) فرمود هر چه برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند. (ممنون بابت انتشار نظرم)

   داغ Thumb up 8 Thumb down 18

   • علی می‌گوید:

    دوست گرامی شما پیش از اینکه درباره ادبیات دیگران اندرزی دهید لطفاً کمی در بیانات خود دقت کنید
    اول اینکه با نظر جنابعالی در مورد وضعیت معیشتی مردم افغانستان موافقم اما این مسأله چه ارتباطی با وضعیت کاملا بحرانی مرزنشینان عزیز کشورمان داره!؟
    آیا شما که دلنگران آن ور مرز هستید آگاه به وضع مردم شهرهای حاشیه دریاچه خشک شده هامون مانند زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون هستید؟
    دوم اینکه قرارداد سال ۱۳۵۱ یک قرارداد بین المللی است و کشورها متعهد به اجرای آن…
    درخصوص آب اروند که واقعاً متاسفم از نگارش این متن ، چرا که اصلاً اروند رود از محل برخورد رودخانه کارون با شط العرب (ترکیب دجله و فرات) در بندر خرمشهر تشکیل می شود و جالبه که بدانید شهر بصره عراق دست کم ۳۰ کیلومتر در بالا دست این محل هست حال چطور مردم شهر در حاشیه رود دجله و فرات با خشکسالی آن هم بواسطه آب کارون من که متوجه نشدم!! کافیه نگاهی به نقشه بیاندازید.

    پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 1

  • فاتح می‌گوید:

   انقدر داریم بد و ضغیف عمل میکنیم که افغانی ها دارن حق ایران رو پایمال میکنن…اون مناطق از بی ابی خیلی ضربه میخورن..ظریف باید پیگیری کنه.گرفتن حق اب از افغانها سخت تر از ماجرای انرزی هسته ای نیست فقط بهش اولویت داد و رسیدگی کرد و نباید فراموش بشه

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 2. دوست می‌گوید:

  امیدوارم زودتر موعد وفای به عهد افغان ها برسه

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 3. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  باید افغانهارو تحت فشار گذاشت و این کاریه که ایران خیلی راحت میتونه انجام بده

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 3

 4. kooshan می‌گوید:

  دولت و وزارت امور خارجه باید تلاشهای جدی و ممکن در این رابطه را انجام دهند اما نباید این مهم را نادیده گرفت که نتایج قابل دستیابی در اینگونه موارد بستگی مستقیم با جایگاه کشور ما در سطح منطقه و جهان دارد و هر اندازه موقعیت کشور ما در مقیاس ملی و بین المللی مستحکم تر و قویتر باشد ، نتایج بدست آمده نیز مطلوب تر خواهد بود و این نیز خود به درجه پیشرفت و توسعه کشور مرتبط است که ضروری است مدنظر مسئولین و مدیریتهای مختلف کشور و همچنین مردم قرار گیرد .

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 5. ایمان می‌گوید:

  این موضوع با احساس برتری درست نخواهد شد . صرفا با تعامل دوطرفه قابل پی گیری است.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 6. مهاجر می‌گوید:

  بعضی ها چنان نظر میدن انگار مقصر مهاجرین هست دولت به فکر مهاجر نیست چه برسه بخواد در این مورد کمک کنه
  بعدم شماهایی که میگید حقمون رو میخورن اگه از قانون حرف میزنید یه مهاجر بعد از ۱۵ سال تابعیت اون کشور رو میگیره

  داغ Thumb up 3 Thumb down 8

 7. سعید می‌گوید:

  اگر من درست حساب کرده باشم با توجه به حقابه ۲۶ متر مکعب در ثانیه کل حق ابه ایران در طول سال برابر رقمی در حدود ۸۲۰ (هشتصد و بیست) میلیون متر مکعب آب میشود که با توجه به حجم ۱٫۵ الی ۲٫۵ میلیارد متر مکعبی ذخیره سد کجکی براحتی قابل تامین است.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 8. kooshan می‌گوید:

  در ارتباط با نظرات داده شده پیرامون این خبر می توان گفت : از حدود چهل سال پیش تابحال بعلت مداخلات قدرتهای جهانی و نیز بالا گرفتن اختلافات و درگیریهای خصمانه میان گروههای متعدد در این کشور و ظهور و گسترش افراطی گری، این کشور همسایه دچار هرج و مرج و بی ثباتی شده و از آن زمان کشور ما برای سالهای طولانی پذیرای مهاجران افغانی بوده و ظاهرأ طبق روال معمول بدلایلی کمک بین المللی چندانی هم در این رابطه دریافت نکرده، واقعیت این است که جنگ و بی ثباتی هم برای مردم افغانستان و هم سایر کشورهای منطقه از جمله ایران تبعات منفی بسیاری داشته که آوارگی مردم افغانستان و نیز هزینه های تحمیل شده به کشور ما در این زمره قرار میگیرند، ورود یا ترانزیت حجم عظیم مواد مخدر، قاچاق اسلحه، بی ثباتی در مرزهای شرقی و… هم از دیگر عوارض منفی منازعات بیهوده و خسارت بار در این کشور بوده است، امید میرود با پرهیز از افراط و تندروی از طرف اقشار مختلف مردم افغانستان و تعامل و گفتگوهای مثبت و مسالمت جویانه بین شهروندان این کشور و با حمایت نهادهای بین المللی ذیربط و مسئول، هرچه زودتر صلح و آرامش به این کشور بازگشته و زمینه مساعد برای بازگشت شهروندان این کشور به وطن خود فراهم شود که تبعأ خواسته قریب باتفاق خود آنها هم هست . اما آنچه که از این خبر دیده بان استنباط می شود برخورد نه چندان دوستانه مقامات رسمی این کشور در رابطه با حقابه دریاچه هامون است چرا که عدم اقدام مثبت دولت افغانستان در این مورد و تعلل طولانی مدت در این رابطه جای سؤال داشته و با مقتضیات حسن همجواری میان دو کشور سازگار نیست بخصوص که حجم آب مورد تقاضای ایران که در قرارداد تصریح هم شده بنظر در سطحی نیست که مشکلی برای همسایگان افغانی ایجاد کند و باید توجه داشت که مناسبات دوستانه و رعایت حسن همجواری میان کشورهای همسایه امری مثبت و سازنده است که باید متقابلأ مدنظر طرفین قرار گیرد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 9. عاشق طبیعت می‌گوید:

  باید حق آبه خود را از افغانها بگیریم جلوگیری آب رودخانه ها توسط افغانها نقض اکوسیستم درطبیعت میباشد

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>