ثبت تصاویر شگفت انگیز از یک یوزپلنگ ماده به همراه ۳ توله اش در میاندشت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): در رخدادی کم نظیر، دوربین های تله ای نصب شده در پناهگاه حیات وحش میاندشت در استان خراسان شمالی در مهرماه سال جاری تصاویر شگفت انگیزی را از یک یوزپلنگ آسیایی ماده به همراه سه توله اش و یک یوزپلنگ نر تنها به ثبت رسانده اند.

حسین هراتی رئیس اداره محیط زیست شهرستان جاجرم در این باره گفت: این دوربین ها توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی و با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در نقاط مختلف پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو نصب شده است.

یکی از دوربین ها که بر روی یک آبشخور تعبیه شده است در روز شنبه ۹۴/۷/۱۸ ساعت ۸ صبح تصویر ۴ پوزپلنگ آسیایی را به ثبت رسانده است که به سمت آبشخور نزدیک می شدند.

این ۴ یوز که یک یوز ماده و سه توله امسالی (حدودا ۵ ماهه) بوده اند تا ساعت ۸:۳۰ در اطراف آبشخور حضور داشته و توله ها پس از نوشیدن آب به بازی و جست و خیز مشغول بوده اند که تمامی این صحنه ها توسط دوربین به ثبت رسیده است. (هفت تصویر زیر)

یکی دیگر از دوربین ها نیز که بر سر آبشخور دیگری نصب شده است در تاریخ ۹۴/۷/۲۰ ساعت ۱ بامداد و تاریخ ۹۴/۸/۱ ساعت ۷ صبح تصاویری از یک یوزپلنگ آسایی با جنسیت نر را به ثبت رسانده است که به تنهایی برای نوشیدن آب بر سر آبشخور حاضر شده است. (سه تصویر زیر)

با توجه به اینکه سال هاست هیچ یوز ماده و یا توله ای در زیستگاه های مرکزی ایران (زیستگاه های یوز در استان های یزد و اصفهان) مشاهده نشده، مشاهدات یوزپلنگ ماده به همراه سه توله و مشاهده همزمان یوزپلنگ نر نشانه ای بسیار ارزشمند و امیدوار کننده از پویایی جمعیت یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو است.

در واقع حفاظت صحیح از زیستگاه میاندشت و طعمه های موجود در آن می تواند اقدامی موثر در بقاء نسل یوزپلنگ آسیایی باشد و این موضوع ضرورت حمایت هرچه بیشتر از این زیستگاه ارزشمند را روشن می سازد.

+1494
0
  

59 دیدگاه

 1. اهورا می‌گوید:

  ای جاااااانم فدای تک تکتان

  بسیار بسیار خبر خوبیست

  دوووورود به محیط بانان گرامی

  ای خدای من توله ها رو ببین چه بامزه و دوست داشتنی هستند

  جاوید یوز پلنگ زیبای ایرانی

  پر طرفدار Thumb up 127 Thumb down 11

 2. داریوش می‌گوید:

  بعد از این همه خبر بد بالاخره یه خبر خوبم شنیدیم ایکاش خدا پشت و پناهشون باشه

  پر طرفدار Thumb up 100 Thumb down 7

 3. لیلا می‌گوید:

  باید از یوز ایرانی حمایت شود یوز ایرانی به نوعی وقار ملی را نشان میدهد حتی باید در تامین تغذیه تفکر شود تا نسلش منقرض نشود حتی آن شکارچی که کمر به انقراض این نژاد بسته باید اعدام شود

  پر طرفدار Thumb up 86 Thumb down 9

 4. محمدعلى الله قلى می‌گوید:

  زنده باد مأمورین دلسوز و با غیرت میاندشت که این سرزمین را براى همه ما حفظ کردند

  وضعیت مناسب این منطقه هیچ ارتباطى با پیرهن تیم ملى و دماغ هواپیما و دم خروس و جارو جنجال بیهوده نداره و فقط در نتیجه زحمت مأمورین این منطقه ست.

  پر طرفدار Thumb up 86 Thumb down 22

  • مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

   نه آقا
   مطمئن باشید تاثیر داشته که همین چند روز پیش لوکوموتیو ران تو مسیر سمنان تو شب دو تا حیوون رو روی ریل میبینه و حدس میزنه یوز باشند و همون موقع ترمز میگیره که قطار به حیوونا نخوره و جلوتر که میره میبینه دوتا یوز بودن /
   به گفته خودش هم دلیل این بوده که تو رسانه ها زیاد راجع به یوز شنیده بوده.

   پر طرفدار Thumb up 59 Thumb down 7

  • دکتر کمالی می‌گوید:

   بدون شک اگر به قول شما “دم خروس و جار و جنجال” نباشه نمیشه انتظار حمایت و توجه عموم مردم رو انتظار داشت.
   همه این تلاش ها در کنار هم لازمه دوست عزیز. محیط بان به تنهایی اگر دوربین و باتری براش ارسال نشه چطوری می تونه این تصاویر رو ثبت کنه و نتیجه زحماتش رو نشون من و شما بده؟ برای تامین این وسایل هم باید عموم مردم از این زیستگاه ها حمایت کنند
   خوبه که در همه ابعاد به مساله حفاظت توجه کنیم و نه این که با این شیوه بیان تلاش های انجام شده رو زیر سوال ببریم.

   پر طرفدار Thumb up 44 Thumb down 7

   • امین منصوری می‌گوید:

    جناب الله قلی در تلاش و زحمات محیط بانان هیچ شکی نیست، اما فرهنگسازی هم بی تاثیر نبوده و جایگاه خود را دارد.

    پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 7

    • داوود NL می‌گوید:

     من که نمیدونم جریان چیه ولی این دومین باریست که میبینم اینطور رک و پوستکنده از گروه انجمن یوز ایرانی انتقاد میکنید. و اینبار دیگر زبان کنایه را کنار گزاشته و به روشنی اقداماتی را زیر چکمه خرد میکنید.شاید تنها چیزی که من در زندگی یاد گرفتم این باشد که هم قطاران از هم پشتیبانی میکنند برای رسیدن به هدف مشترک. ولی خب این را هم بگم که شما خودتون درون گود هستید و ما از بیرن میگوییم که لنگش کن.

     پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 6

     • محمدعلى الله قلى می‌گوید:

      سلام خدمت دوستان عزیز و طبیعت دوست
      به باور من تبلیغات و آگاه سازى قطعا مهمه اما زمانیکه اصل قضیه که حفاظت مستقیم از گونه ها و زیستگاه در اولویت برقرار باشه که در میاندشت به لطف زحمات رییس منطقه و مأمورین محترم اینچنین بوده .

      اما دوستان، برخى از شما من رو متهم میکنید به عناد با عده اى مثلا انجمن یوز (که البته در این مورد منظور من پروژه یوز بود)

      من مشکل شخصى نه با این دوستان بلکه با هیچکس ندارم.
      اما در همین میاندشت آیا خبر دارید که مأمورین حتى یک موتور براى تعقیب متخلف ندارند؟

      چرا ۵۰ میلیون تومان پرداخت میشه که دوستان طرفدار یوز برن برزیل براى آگاه سازى مردم آن سوى سیاره زمین در مورد یوز و اینجا آسمان طبیعت خودمان بى ستاره مانده؟

      چرا معیشت مأمور ما هر روز دستخوش یک چالش جدیده اما تبلیغات عده اى که مسئول حفاظت از یوز هستند نه تبلیغات براى یوز، هوش از سر همه برده؟

      از توجه شما صمیمانه ممنونم

      پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 12

  • نوید قلیخانی می‌گوید:

   جناب آقای الله قلی این چند سال که به خیل عظیم افراد و ان جی او ها تازیدید کافی نیست؟ وقتی جواب نمی گیرید باید رویه را عوض کنید!! خوب نیست که یک مدتی به پروژه پلنگ گیر می دهید یک مدت به انجمن یوز، یک مدت به دفتر فلان و یک مدت به ارگان بهمان…
   لطفاً به سایت انجمن یوزپلنگ سر بزنید تا ببینید خودمان چطور نوشتیم. کسی گفته زحمات محیط بانان بی تاثیر بوده؟ یا اینکه همه کار را انجمن یوزپلنگ و بنده انجام داده ایم؟ اما آنچه مسلم و شفاف است این است که از سال ۸۹ که انجمن یوزپلنگ و همکاران دولتی و غیر دولتی اش شروع به پایش و برآورد جمعیت یوزپلنگ در ایران کرده است میزان اطلاعات از این گونه بین تمام اقشار جامعه افزایش پیدا کرده همین که ما امروز میفهمیم پویان چقدر جابجا می شود و تصویر همین یوزپلنگ ماده را از کودکی ثبت کردیم کمک شایانی به حفاظت می کند. البته بازهم محیط بانان و محیط‌زیست است که در خط مقدم قرار دارد. انجمن یوزپلنگ در تمام این مدت در حد توان خود کمک های مالی و فیزیکی به زیستگاه ها کرده است که البته گزارش تمام این اقدامات منتشر شده و موجود است.
   اینکه چرا به کسی پول داده اند که برود برزیل به نظرم اصلا ربطی به این موضوع ندارد چون محل بودجه جداگانه وجود داشته و دارد نمی توان بودجه فعالیت روابط عمومی و آموزش را برد در زیستگاه آبشخور ساخت
   البته تمام این روضه ها را شما نیک می دانید و بارها بحث کرده ایم اما جهت اطلاع عزیزان دیگر لازم بود توضیحاتی عرض کنم.
   بنده به عنوان مدیر برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ در انجمن یوزپلنگ ایرانی حاضرم اگر انتقاد و پیشنهادی دارید در جلسه ای مطرح کنید و بدون شک بنده می بایست پاسخگو باشم.

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 3

   • محمدعلى الله قلى می‌گوید:

    خیلى ممنون از پاسخ قانع کننده شما آقاى قلیخانى
    محیطبان در یکى از مهمترین زیستگاه هاى یوز که یکى از دو منطقه تولید این گونه در کل کشور هستش وسیله نقلیه نداره چون کمبود امکانات داریم بعد ۵٠ میلیون تومان بودجه ویژه ارسال کارشناس به جام جهانى در برزیل میشه. سوال مغرضانه اى کردم!
    لطفا حال که اصرار دارید بفرمایید خریدن مستثنیات در توران به کجا رسید؟
    باعث امیدواریست جمعیت یوز در حال کاهش است و نه افزایش
    قطعا از تجربه حفاظت از یوز باید براى پلنگ هم استفاده کرد.

    پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 8

    • نوید قلیخانی می‌گوید:

     من اصراری نداشتم بلکه از انتقاد استقبال کردم (البته انتقاد با سمپاشی متفاوت است).
     من باب بودجه ای که برای برزیل هزینه شده پاسخ دادم.
     من هم چون شما مشکلات و کاستی های مناطق را می دانم و تمام اقدامات ما در مناطق در جهت انگیزش و حمایت از محیط بانان بوده و هست، حتی اقدامات فیزیکی هم انجام داده ایم؛ متاسفانه همانطور که می دانید توان مالی یک سازمان مردم نهاد محدود است و محل بودجه ای ندارد.
     خرید مستثنیات توران هم در قدم های آخر است گرچه این هم مانند پروژه های مشابه به دلیل وجود بازیگران متعدد، به کندی پیش رفته است.
     بنده ادعایی نکردم که جمعیت یوزپلنگ را افزایش داده ایم لیکن در حیطه وظایف اصلی یک سازمان مردم نهاد، در جهت افزایش آگاهی و حساسیت جامعه نسبت به وضعیت این گونه در کشور معتقدم که بسیار مؤثر بوده ایم.
     مطمئنا از تجربه ها باید در ادامه کمک گرفت،نه اینکه تکرار کنیم.

     پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

     • محمدعلى الله قلى می‌گوید:

      آقاى قلیخانى عزیز
      آرزوى من و هر علاقمند به حفظ طبیعت در کشور احیا و بقاء گونه ها شامل یوزپلنگ است ولى ملاک موفقیت در این جهت فقط تبلیغات نیست بلکه افزایش جمعیت گونه و حفظ زیستگاه هاى آن است.
      آبشخور ساختن به نظر شما بى اهمیت است، خوب اینهم نظریه.
      من به خیل عظیم (؟) گروه ها گیر الکى میدم. این نظریه
      اما همه خوب میدانیم که بودجه هاى تکرار نشدنى داخلى و خارجى باید اول وارد زیستگاه شود نه هزینه سفرى سیاحتى در آن سوى کره زمین که هرطور حساب میکنم متوجه نمیشم چرا نفرى بیست و پنج میلیون تومان باید خرج شده باشه. دوستان در مدت اقامتشون هتل پنج ستاره هم استراحت کرده باشند بازهم اینقدر نباید شده باشه .
      یا بالاسرى گرفتن ١٠٠ میلیون تومانى فقط براى پر کردن فرم.
      بگذریم امید که سعادت آشنایى و زیارت شما از نزدیک قسمت من بشود تا بیشتر صحبت کنیم.
      ملاک موفق بودن پروژه حفاظتى براى گونه اى با حال زار و نزار مثل یوزپلنگ فقط در افزایش جمعیت گونه است و تمام. آیا چنین دستاوردى حاصل شده است؟
      توران همان توران ده سال پیش است؟
      پارک کویر و بافق چطور؟
      موفقیت شما درصورتیکه در مسیر حفظ یوز یا پلنگ یا خرس باشید آرزوى قلبى من است و لطفا شفاف سازى را با سم پاشى اشتباه نگیر.

      داغ Thumb up 7 Thumb down 5

 5. معین می‌گوید:

  از وقتی عکس یوز آسیایی روی لباس تیم ملی چاپ شد کمکم داشت نصلشون منقرض میشد
  بازم خداروشکر بادیدن این عکسها میفهمیم هنوز چندتایی تو ایران هست

  پر طرفدار Thumb up 46 Thumb down 6

 6. پرنده مهاجر می‌گوید:

  گربه سانان ایران همیشه پرچمشون بالاست

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 3

 7. مهدی می‌گوید:

  خبر بسیار خوبی بود به امید اینکه روزی در تمامی دشتهای ایران زیبا یوزپلنگ زیبای ایرانی رو ببینیم

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 4

 8. بهزاد می‌گوید:

  واقعا عالیه
  خدا رو شکر
  زنده باد یوز پلنگ ایرانی
  زنده باد محیط بانان ایران

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 4

 9. فرزاد می‌گوید:

  دروود فراوان بر محیط بانان عزیز

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 4

 10. یاشار از تبریز می‌گوید:

  شکر خدا … شکر خدا

  دست همه کسانی را که باعث این خبر خوب شدند را می بوسم. خدا یارتان باد

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 2

 11. رشید می‌گوید:

  پاینده باد گربه سانان باشکوه

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 4

 12. گرگعلی می‌گوید:

  دست و جیغ و هورااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا.:)

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 4

 13. سولماز می‌گوید:

  الهی . خوشگل های من . امیدوارم عمری طولانی داشته باشید . ممنون از تمام زحمات مسئولین

  پر طرفدار Thumb up 31 Thumb down 3

 14. سولماز می‌گوید:

  تو عکس دو م یوز نر بالای سرش دو نقطه نورانی است . مثل بالای گوش یوز . این چیه ؟

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 3

 15. reza می‌گوید:

  از دلبر و کوشکی چه خبر
  نکنه پروژه شکست خورده

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 3

 16. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  خوش خبر باشید

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 17. reza می‌گوید:

  جاده و اتویان های اطراف منطقه یعنی مرگ
  باید بسته شن یا با طوری حصار بکشتن

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 18. سوسن اکبری می‌گوید:

  خدا رو شکر

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 2

 19. مهسا می‌گوید:

  تصاویر بسیار زیبا و امیدوار کننده است

  آرزوی امنیت و سلامتی برای این توله های ناز و مادرشان دارم

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 2

 20. فرهاد می‌گوید:

  شکر

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 2

 21. عقاب تنهای کوهستان می‌گوید:

  چه زیبا و چه زیبا و چه زیبا…
  ایران سرزمین اهورایی
  واقعا پر از احساس و شعف شدیم
  دیدین بازی بچه گربه های تو حیاطم آدم خوشحال میکنه چه برسه به بازی یوزها…
  دسته همگی درد نکنه بدونه زحمات این عزیزان سنگ رو سنگ بند نمیشه درود بر شرفتون

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 2

 22. حسین خانی می‌گوید:

  با سلام
  در تارخ ۱ مهر ۱۳۹۴ در همین سایت خبری مبنی بر اینکه توله یوز پلنگ میاندشت مادر شد منتشر شد.
  پس می توان نتیجه گیری کرد که جمعیت بسیار پویایی از یوز ایرانی در این منطقه زادآوری می کنند و در آماری که تشکل یوز ایرانی منتشر می کند دال بر این است که جمعیت یوزهای نر در دیگر مناطق زندگی این حیوان بیشتر از ماده ها است .
  بنابراین باید مسیرهای مهاجرت این حیوان به دیگر مناطق حفاظت شده کنترل گردد و مورد حفاظت قرار گیرد تا بتوان این چرخه زادآوری را در دیگر مناطق نیز به چرخش در آورد.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

  • نوید قلیخانی می‌گوید:

   سلام دوست عزیز
   از نکته سنجی و دیدگاه درست شما خرسندم.
   لازم است توضیحاتی دهم: این ماده یوز همان ماده یوزی است که قبلاً خبردار شدید، این بار عکس های بهتر و بیشتری از این خانواده گرفته شده که برای سال های بعد بتوان میزان زادآوری را مورد پایش قرار داد.
   در مورد تعداد نرها در برخی زیستگاه ها، البته زیستگاه های جنوبی مانند استان یزد و اصفهان و کرمان را نتوانستیم با دوربین ها به خوبی پوشش بدهیم اما چند سالی است که از محیط بانان، گردشگران،کارشناسان و همچنین مردم محلی و همین دوربین گذاری ها هیچگونه گزارشی از زادآوری بدست نیامده است به همین خاطر فعلاً میتوانیم به همین اطلاعات اکتفا کنیم.

   پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

   • امیرحسین می‌گوید:

    خیل عظیم؟

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

   • حسین خانی می‌گوید:

    با سلام خدمت دوست عزیزم
    یوز ماده ای در آن تاریخ به همراه یک توله دیده شده بود ولی این ماده یوز ۳ توله دارد و نکته دوم اینکه توله یوز مشاهده شده در تاریخ ۱ مهر خیلی کوچک تر این توله ها بود.

    موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 23. احسان می‌گوید:

  خداروووووووووو شکر

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 24. کاسپین می‌گوید:

  اگر از طعمه های یوزپلنگ ( آهو و جبیر ) به خوبی حفاظت شود مسلما نسل یوزپلنگ هم حفظ خواهد شد

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 3

 25. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  چندین بار از این خانواده یوزپلنگ در این منطقه تصویربرداری شده. بهتر است این دوربین ها به سایر مناطق نیز برده و نصب شود.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 4

 26. امید می‌گوید:

  خدا را شکر
  دیده بان عزیز اشک شوق مرا درآوردی

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 27. alireza می‌گوید:

  چند وقت پیش هم در این منطقه از یوز ایرانی تصویر برداری شده بود///

  آیا این موارد یوزهای جدید هستن ؟؟؟؟

  دیده بان از سرنوشت پلنگی که به ارمنستان مهاجرت کرده بود خبری نداری؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 4

 28. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  ایا این همون خانواده چند ماه قبل بود یا که یه خانواده جدیده لطفا اطلاع بدید

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 29. داریوش می‌گوید:

  بازم دم محیطبانها گرم بر خلاف اشخاصی مشکوک در سازمان که به فکر قرقهای خصوصی هستن

  ما هر چی داریم از محیطبانها داریم خیلی تفاوت هست میان محیطبانها با کسی که ادعای همه چیز دانی و دلسوزی حیات وحش داره و خودش رو حیات وحش دوست جا زده اما در همه جا از شکار طرفداری میکنه

  امیدوارم شر امثال این از سر محیط زیست کم بشه

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 3

 30. داریوش می‌گوید:

  خبری هم بود که یک لوکوموتیوران با دیدن یوزها در مسیر ریل قطار رو متوقف کرده بود چرا این خبر رو نگذاشتید؟!

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 4

 31. ایمان می‌گوید:

  اکنون که با کوشش های شبانه روزی محیط بانان زحمتکش؛ ما شاهد این یوزپلنگ های باشکوه و زیبا هستیم، شایسته است در این منطقه؛ از حیواناتی مانند آهو، جبیر، خرگوش و دیگر جانورانی که خوراک یوزپلنگ هستند به بهترین شیوه پاسداری نمود، چرای دام همیشه پایش شود، شمار محیط بان در این مناطق افزایش داده شود و همه گونه امکانات مادی و معنوی را هم در اختیار این عزیزان گذاشته شود تا افزایش این گونه ارزشمند تداوم یابد و دیگر خطر انقراض از سر یوزپلنگ برداشته شود؛ به امید خداوند رحمان و بخشنده.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 32. مهرداد می‌گوید:

  از وقتی تلگرام راه افتاده دیگه تنبل شدیم..نمیایم اینجا

  داغ Thumb up 5 Thumb down 3

 33. رضا می‌گوید:

  با تشکر از این گروه که این صحنه ها را ثبت کردن و ثبت این تصاویر نشان دهنده تسلط دید کامل انجمن بر این حیوان دوست داشتنی هست.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 34. کلارى می‌گوید:

  درود بر أنجمن حمایت از یوز ایرانى و محیط بانان عزیز پارک ملى میاندشت.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 35. فاتح می‌گوید:

  این چندمین دفعه هست که یوز ماده با ۳تا توله توی میاندشت دیده میشه اما در انتهای گزارش نوشته شده سالها هست که هیچ یوز ماده و توله ایی در کویر مرکزی ایران دیده نشده..فکر کنم توی میاندشت وضع یوز پلنگ ها خوبه..خدا کنه طعمه به اندازه کافی داشته باشن..

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 36. امیر می‌گوید:

  چرا مابا این همه امکانات و تکنولوژی های پیشرفته حتی نتونستیم یک صحنه از شکار کردن یوز آسیایی رو ثبت کنیم؟

  آدم وقتی این دشت های وسیع رو می بینه میفهمه که چقد سخته شکار کردن واسه یوزپلنگای آسیایی، در ضمن من مطئنم که شکارام به دلیل کشتار گسترده حیات وحش توسط انسان، خیلی کمه تو این مناطق

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 37. امیر می‌گوید:

  خداااااااا قوت بده ایشالا
  بعد از مدتهاااااا خیلی خبر خوووبی بود
  از همه تون ممنون

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 38. کیانوش می‌گوید:

  تصاویر بسیار زیبا و امیدوارکننده هست!!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 39. علی می‌گوید:

  آخی… چقد نازن این موجودات خدا….

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 40. Bahman moodi می‌گوید:

  باسلام عکسهایتان بسیار عالی دست تون سبز

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 41. فرشید می‌گوید:

  عااااااااااااااااااااااااااااالیه این خیلی عالیه.
  چقدر نازن توله هااااااااا :)
  میاندشت سال ۱۳۵۲ به عنوان منطقه حفاظت شده اونوقت ما چیکار کردیم براش؟؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 42. جمشید از خوی می‌گوید:

  در فرور دین ماه امسال که از جاده میاندشت به طرف شاهرود مسافر بودیم بعد از گذر کاروانسرای میاندشت بنر های (معادل فارسی آنرا نمیدانم)بزرگی در جهت اعلان این گربه سان در مسیر پرتردد فوق نصب شده بود که باد قسمتی از بست های دار بست(استند) را کنده و اطلاع رسانی به عابران را عقیم گذاشته بود.!
  تابلو های هشدار که به فاصله ۲۰_۳۰ متری از پاشنه جاده نصب شده بودند بعلت بعد مسافت نامفهوم و گم و در افق دشت استتار شده بچشم میامدند.!!!
  پیشتر در مورد طراحی مجدد این تابلو های هشدار ،پیشنهاد داده بودم.
  با احتساب تعداد توله های شکار شده توسط دوربین تله که به ۴قلاده رسیده است احتمالا جمعیت این گربه سان مظلوم در حیات وحش به تعداد ۳۴ قلاده رسیده است،که اگر این جمعیت در قلمرو چین سوسیالیست یا هندوستان غنی از تجارب حفاظت از حیات وحش،یا ایالات متحده یا ایتالیا یا اسپانیا بود قطعا تیم شبانه روزی برای پایش و حفاظت از آن تشکیل میشد تا تجربه تلخ کشته شدن ۲قلاده توله یوز در این قلمرو در سال گذشته تکرار نمیشد.
  فقط وفقط این جمعیت محدود به خاطر وسعت پهنه ها ی زیست و غیر قابل دسترس بودن و عدم انتفاع از دیدگاه برخی هموطنان عزیز توانسته است از کوران طوفان غارت و کشتار نیمه جانی سالم بدر برده و لنگان لنگان به حیات خویش ادامه دهد.!!!

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 43. رستم ولی می‌گوید:

  هر نوع شکارکردن در ایران باید ممنوع و قدغن بشه، اگه حیوانات مورد تغذیه اینها مانند بزکوهی و… شکار بشن اینها یا از گرسنگی میمیرن یا به محدوده انسانها میان و به گله های گوسفندها حمله میکنن و اونوقت توسط ما آدمها کشته میشن.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>