تصاویر جدیدی از یک یوزپلنگ ماده و توله اش در میاندشت به ثبت رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): یکی از دوربین های تله ای بکار رفته در پناهگاه حیات وحش میاندشت در آبان ماه سال جاری تصویر جدیدی را از یک یوزپلنگ ماده به همراه یک توله به ثبت رسانده است.

حسین هراتی رئیس اداره محیط زیست شهرستان جاجرم در این باره گفت: بررسی این تصاویر توسط کارشناسانان انجمن یوزپلنگ ایرانی نشان می دهد که این مادر و توله خانواده ای متفاوت و جداگانه از خانواده چهار نفری هستند که تصاویر آنها در مهرماه سال جاری در این منطقه به ثبت رسیده است. (لینک مرتبط)

در واقع نتایج پایش های صورت گرفته اخیر نشان می دهد در محدوده پناهگاه حیات وحش میاندشت حداقل هفت یوزپلنگ شامل دو یوزپلنگ ماده بالغ، ۴ توله و یک نر بالغ زندگی می کنند.

با توجه به اینکه سال هاست هیچ یوز ماده و یا توله ای در زیستگاه های مرکزی ایران (زیستگاه های یوز در استان های یزد، کرمان و اصفهان) مشاهده نشده، مشاهدات اخیر در میاندشت نشانه ای بسیار ارزشمند و امیدوار کننده از پویایی جمعیت یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو است.

در واقع حفاظت صحیح از زیستگاه میاندشت و طعمه های موجود در آن می تواند اقدامی موثر در بقاء نسل یوزپلنگ آسیایی باشد و این موضوع ضرورت حمایت هرچه بیشتر از این زیستگاه ارزشمند را روشن می سازد.

+186
-1
  

29 دیدگاه

 1. اهورا می‌گوید:

  ای جانم فدای یوز پلنگ های ایران
  دیده بان این را هم باید می گفتید این یوز ماده همان ماده یوزی است که در سال ۹۱ با ۳ توله اش عکس برداری شد و همینطور در سال ۹۲ و در اصل یکی از توله ها که امسال با ۳ توله اش عکس برداری شد توله همین ماده یوز است و بهتر است بگوییم این ماده یوز دوباره زاد آوری کرده و اکنون این ۲ ماده یوز مادر و دختر هستند.

  پر طرفدار Thumb up 56 Thumb down 4

 2. جمشید از خوی می‌گوید:

  فرخنده خبری است.!
  ماده یوز و توله اش ،سر حال ، بنظر میرسند.
  امیدواریم نگهبانان وظیفه شناس ، برای حفاظت از قلمرو آنها باشیم.
  این اخبار و گزارشات قابل اتکا، مسئ,لیت همه حافظان حیات وحش جهان را فارغ از مرزو رنگ و جنس و نژاد سنگین تر میکند.

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 2

 3. داریوش می‌گوید:

  چرا یه دونه توله داره اکثر یوزهای ماده شش یا پنج یا چهار و در بدترین شرایط سه تا توله دارن

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 3

  • محمد عاشق حیات وحش می‌گوید:

   من هم از دیدن این یوز و یک توله نگران شدم بیشتر اینکه شادباش بگم و خوشحال باشم ، سوالات فراوانی در ذهن من ایجاد کرده است ، یک سوال از دیده بان دارم این هست که آیا تعداد تصاویر همین بوده و بقیه تکراری و تصاویر انتخاب شده است ،شاید توله ها در تصاویر مشخص نیستن ؟ البنه شاید ؟ این زیاد خبر مشعف کننده ای نیست ، آیا توله های دیگه تلف شدن یه حس دوگانه خوشحالی یا نگرانی توام با تردید ؟؟!

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 4. اشترانکوه - دریاچه گهر ازنا می‌گوید:

  ای جانم
  دیدن این گربه سان دوس داشتنی ایران زمین چقدر انرژی بخش و شادی آفرینه

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

 5. دوست طبیعت می‌گوید:

  امیدواریم توجه ویژه ای به این منطقه ارزشمند بشود (البته نه از جنس توجهات به آشوراده)

  از مردم فهیم و بزرگوار این منطقه که مطمئنن همکاری های لازم را با یگان های حفاطت انجام می دهند ممنونم

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 4

 6. رشید می‌گوید:

  زنده باد یوزهای باشکوه ایران

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 7. گرگعلی می‌گوید:

  پروردگار مهربانم سپاس از این نعمت بزرگت در این آب و خاک

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 8. گرگعلی می‌گوید:

  ای کاش محیط زیست و کشور این توان را داشتند که دور تا دور میاندشت رو فنس و حفاظ بکشن و با مدیریت صحیح یوز را در این ناحیه تا ابد حفظ می کردند.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 9. دوست می‌گوید:

  خدا رو شکر…

  دیده بان جا اخباری مبنی بر وجود یوز در پارک ملی کویر هست؟!
  عکس یا مشاهده ی رد پا و آثار علامت گذاری و.. ؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 10. چغوک می‌گوید:

  دو یوزپلنگ ماده ، ۴ توله و یک نر

  اصلا نشانه ی امیدوار کننده ای نیست ؛ با توجه به عدم مشاهده ی زاد آوری یوز در مرکز ایران ، به نظر می رسد که یوز ایرانی در واقع حیوانی منقرض شده است . چنین جمعیت کوچکی اگر در اثر عوامل انسانی از بین نروند ، در اثر نداشتن تنوع ژنتیکی از بین خواهند رفت .
  جمعیت یوزپلنگ آفریقایی در بدبینانه ترین حالت بالغ بر ۵۰۰۰ قلاده است و به خاطر عدم تنوع ژنتیکی ، زیست شناسان عقیده دارند که این جانور در مسیر انقراض قرار گرفته ؛ ما چگونه خواهیم توانست با حداکثر ۳۰ یا ۴۰ قلاده یوز ایرانی ، این حیوان را از مرز انقراض دور کنیم ؟!

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

  • مسعود می‌گوید:

   با سلام
   جمعیت فعلی یوز آفریقایی طی دهه گذشته از احیای نسل از تعداد محدودی یوز باقیمانده (کمتر از صد قلاده) ایجاد شده که علت عدم تنوع ژنتیکی این زیر گونه هم همین عامل است.

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

  • میثم می‌گوید:

   به نظر من همین تعداد یوز باقی مانده هم تنوع ژنتیکی خوبی دارند. چونکه زیستگاهها کامل از هم جدا موندن
   مشکل اینجاست که کریدر مهاجرت بین زیستگاهها وجود ندارد تا تبادل ژنتیکی صورت بگیره یا باید این کریدرها درست بشه یا اینکه محیط زیست برنامه زنده گیری و انتقال بین زیستگاها را اجرا کنه
   به عنوان مثال میشه یکی از این ماده ها رو به کویر انتقال داد. یا انتقال یکی از نرهای نایبندان به میاندشت و…

   پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

   • علی می‌گوید:

    ای کاش سازمان ح م ز یا از نظرات موثر ونجات دهنده دوستان استفاده میکرد یا از کارشناسان واقعی (مطمءن هستم کارشناسان واقعی از پیشنهادهای سازنده دوستداران حیات وحش حتما استفاده خواهند کرد)ولی هرجا که برای پیشرفت حیات وحش و نجات انان از انقراض و بی توجهی به حیات .هزینه ای باید بشود هیچ گاه عملی نشده !!!!!….

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 11. ایمان می‌گوید:

  خدا را سپاس به سبب این خبر فرخنده و مبارک
  سپاس از محیط بانان عزیز و زحمتکش پناهگاه حیات وحش میاندشت
  از همه مسئولین خواهشمندم از پناهگاه حیات وحش میاندشت با همه توان حراست و پاسداری کنند تا به امید خدا؛ روزی برسد تا یوزپلنگ ایرانی از خطر انقراض رهایی یابد.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 12. داریوش می‌گوید:

  هنوز این برام سواله چرا یه دونه توله داره شاید توله های دیگش توسط سگ گله یا تصادف از بین رفتن نمیدونم شایدم یه عده از خدا بی خبر زنده گیری کردن چرا مناطق دیگه یوز ماده یا توله یوز هنوز ثبت نشده نمیدونم اما یه حسی بهم میگه تو مناطقی مثل دره انجیر یا بافق یا جاهای دیگه داره یوزهای ماده زنده گیری میشه ایکاش تو این مساله ی حساس فساد وجود نداشته باشه که باید فاتحه ی یوز ایرانی رو خوند

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 13. مهران می‌گوید:

  سلام، ای کاش انجمن یوزپلنگ ایرانی در کنار فعالیت های صرفا تبلیغاتی و پایش از طریق دوربین های تله ایی… در امر حفاظت و بهینه سازی زیستگاه ها ( ازطریق اقدامات کوچک و کم هزینه و شناسایی و رفع تهدیدات و حضور در روستاها و فرهنگ سازی مناطق حاشیه ایی زیستگاه ها هم وارد میشد، متاسفانه عمده فعالیت های انجمن به دوربین گذاری وامور تبلیغاتی و چاپ مقاله و… می گذرد ( کسی در تاثیر امور تبلیغاتی و یا پایش جمعیت از طریق دوربین های تله ایی در امر حفاظت شکی ندارد) اما یوز پلنگ را چاپ مقاله و دوربین تله ایی حفظ نمیکند!!!! بلکه کیفیت زیستگاه و رفع تهدیدات و حفاظت آن را نگه خواهد داشت. یوز پلنگ نیاز به اقدامات عملی تر دارد

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 4

  • دوست عزیز از شما دعوت می کنیم به دفتر انجمن تشریف بیارید و از نزدیک با فعالیت های جاری و گذشته انجمن آشنا بشید.
   - کار یک موسسه مردمی غیرانتفاعی این قدرها هم راحت نیست که شما اینجا بنشینید و ایده پردازی کنید. به صورت رسمی از شخص شما دعوت می کنیم که به ما ملحق بشید و کمک کنید تا اقدامات عملی تر انجام دهیم. (طبق خواسته خودتان)
   - بهینه سازی زیستگاه ها کار یک موسسه مردمی نیست. یک کار حکومتی است. ولی دلیلی نیست که برای آن هیچ کاری نکنیم. کارگروه مشکلات جاده ها با حضور وزارت راه و سازمان محیط زیست راه با پیگیری انجمن تشکیل شده و گزارش جلسات آن روی سایت انجمن وجود دارد. هر چند متاسفانه کند پیش می رود.
   - آموزش جوامع محلی از ابتدای شکل گیری انجمن همواره وجود داشته و هنوز هم دنبال میشه (در حال حاضر پروژه ساغند در حال انجامه) اما اگر آشنایی داشته باشید این فعالیت ها زمان بر هست و به سرعت نتیجه نمیده. انتظار نداشته باشید که هر روز گزارش پیشرفت کارهایی اینچنینی رو از انجمن بشنوید.
   - اگر بهسازی آبشخورها و تامین آب در فصل گرما با کمک های مردمی در کنار فعالیت های محیط بانان زحمتکش میاندشت نبود اکنون این عکس ها به دست نمی آمد.
   - دوست عزیز اگر دوربین گذاری ها در میاندشت انجام نمیشد الان نمی دونستیم که تعداد قابل ملاحظه ای یوزپلنگ اونجا هست که نیاز به حفاظت دارند. وقتی نمی دونیم چی داریم و کجا؟ چطور می تونیم از اون محافظت کنیم؟ اتفاقا دوربین گذاری بسیار مهمه و از نخستین گام های حفاظت.
   منتظر حضور شما هستیم…

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 14. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  از س.ح.م.ز استدعا داریم با توجه به این تصاویر زیبا برای یوزپلنگان آبشخورهای خوب تهیه کنند تا در تیر رس شکارگران نامرد نباشند و کاری کنند که حداقل طعمه های یوز افزایش داشته باشه

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 15. بچه اردک زشت می‌گوید:

  چرا دولت مسعولیت حفاضت محیط زیست را به افرادی دلسوز و حیوان دوست نمی دهد این حفاضت بخشی جزو کار محسوب می شود و بخش زیادی عشق به حیوانات پس اگر عاشق نباشی جزو یک کار ببینید دچار بی رقبتی و گریز از وضایف و دستور العملها می شوید این جمله در دنیا امروز به اثبات رسیده وما امروز شاهد این جریان در ایران هستیم …

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 16. کلارى می‌گوید:

  درود به همه زحمتکشان که در این راه قدم بر مى دارند ، بگذاریم نسل هاى آینده از ما به نیکى یاد کنند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 17. مسافر زمین می‌گوید:

  امیدوارم این موجود زیبا هیچ وقت منقرض نشود.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 18. reza می‌گوید:

  جاده جاده و بازهم جاده ها یا باید از محدوده خارج و یا باید فنس کشی و برای عبور حیوانات تونل و پل تعبیه بشه

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 19. kooshan می‌گوید:

  امید است در آینده نه چندان دور شاهد جمعیت مناسبی از این گربه سان ارزشمند در کشور باشیم و در اینجا بد نیست به خبر امیدوار کننده ای در باره پلنگ نیز اشاره کرد :
  « اجرای برنامه ملی حفاظت پلنگ ازسال ۹۵/ افزایش جریمه شکار پلنگ از ۵ میلیون به ۸۰ میلیون تومان/ تلف شدن ۱۶۶پلنگ در ۸ سال گذشته
  مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: کار تدوین برنامه ملی عملیاتی حفاظت از پلنگ به پایان رسیده و از ابتدای سال ۹۵ به مدت ۵ سال اجرایی می شود.
  ………. وی اظهار کرد: بر این اساس اقدام به جمع آوری اطلاعات در مورد این گونه حفاظت شده از ادارات کل استان های کشور کردیم که این آمارها نشان داد در ۸ سال گذشته ۱۶۶ قلاده پلنگ در کشور تلف شده که عمدتا در استان های فارس، گلستان، کرمان، زنجان، ایلام، خراسان رضوی و خراسان شمالی بوده اند.به گفته وی برخی از این کشفیات در قالب پوست پلنگ بوده است.
  تیموری با بیان اینکه عمده علت تلفات این پلنگ ها تصادفات جاده ای، شکارچیان متخلف و دامداران بوده است گفت: کاهش طعمه و کم شدن وسعت زیستگاه های مطلوب از دیگر تهدیدات حیات پلنگ ها است که سازمان محیط زیست را بر آن داشت تا اقدام به تهیه و تدوین برنامه ای جامع برای حفاظت از این گربه سان ارزشمند کند.
  ………. وی ادامه داد: پلنگ گونه ای چتری است به این معنا که چون پراکنش آن زیاد است، اجرای برنامه حفاظتی می تواند منجر به حفاظت از سایر گونه ها مانند خرس قهوه ای و یا کفتار که در زیستگاه پلنگ زیست می کنند، شود.
  تیموری افزود: در این برنامه علاوه بر توجه به برنامه حفاظت به روش های مختلف به بحث بیمه پلنگ نیز پرداخته شده است، در این بحث دو محور مد نظر قرار گرفت یکی بیمه شدن گونه پلنگ و دیگری بیمه کردن خسارات ناشی از عملکرد پلنگ، به عنوان مثال خسارت پلنگ به دامداران و کشاورزان مد نظر قرار گرفت که در این راستا با چند شرکت بیمه وارد مذاکره شدیم و تا پایان سال کار بیمه ها نیز به نهایی می شود.
  ……… تیموری افزود: از آنجا که پلنگ گونه ای حمایتی است، بر اساس ماده ۱۰ قانون شکار و صید، قاضی می تواند شخص متخلف را از ۳ ماه تا ۳سال زندانی کند.
  وی به دیگر اقدامات سازمان محیط زیست با هدف حفاظت از پلنگ اشاره کرد و گفت: تا سال گذشته زمانی که فرد متخلف جریمه خود را پرداخت می کرد روسای ادارات کل محیط زیست استان ها می توانستند با ارسال نامه ای به دستگاه قضایی استان از زندانی شدن فرد متخلف جلوگیری کنند مبنی بر اینکه فرد جریمه را پرداخت کرده و دیگر شکایتی نداریم که به این صورت تبرئه می شد.
  وی ادامه داد: اما از سال گذشته رییس سازمان محیط زیست این اختیار را از روسای ادارات کل استانی گرفته و تصمیم گیری در این زمینه را به کمیته ای در سازمان مرکزی واگذار کرده است، بنابراین در صورت بروز چنین مساله ای دیگر رییس استانی قادر به تصمیم گیری نیست و موضوع باید در این کمیته خاص مطرح، بررسی و تصمیم گیری شود……….»
  http://www.doe.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=NEWS&CategoryID=7fb271f5-f2fe-4a98-a24a-83889b582c66&WebPartID=d1d80beb-cefb-4c89-8b0e-a654056723fc&ID=debc9bf7-f939-4e0e-b0b7-95d386d4ec0b

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

  • حسنعای منصور می‌گوید:

   محیط زیست که نابود شده بود چی شده؟

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

   • kooshan می‌گوید:

    هموطن گرامی، حسنعای منصور،
    اگر قدری توضیح دهید که منظور از «محیط زیست که نابود شده بود چی شده؟» چه بوده و ارتباط آن با آنچه گفته شده چیست؟ برای اطلاع و آگاهی سایر علاقمندان و نظردهندگان بسیار مفید است.

    موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

    • حسنعلی منصور می‌گوید:

     به نظر نمیرسه از الان برای پروژه سال آینده ابراز امیدواری کرد چون پروژه دریاچه ارومیه هم با همین اب تاب شروع شده ولی همه منتظر بارندگی هستند و بس و به قول شما س ح م ز که بازم به قول شما کارمندانی دارد وقت اداری بازی کامپیوتری میکنن و کسی قادر به کنترلشون نیست میخواد پروژه اجرا کنه؟ بره اول مشکل کارمنداش حل کنه بهتر نیست؟

     موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 20. شوکا می‌گوید:

  درود بر محیط بانان فهیم خراسان رضوی خصوصا میاندشت ایشالا که هر چی میخواین بش دست پیدا کنین
  فقط امیدوارم یوز ایرانی حفظ بشه
  دیده بان راستی چه خبر از کوشکی و دلبر هنوز نتونستن بچه دارشون کنن

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 21. DORNA می‌گوید:

  پلنگی که نشنال ژئوگرافیک را سورپرایز کرد:

  tabnakbato.ir/fa/news/19381/%D9%BE%D9%84%D9%86%DA%AF%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B9%DA%A9%D8%A7%D8%B3-%D9%86%D8%B4%D9%86%D8%A7%D9%84%E2%80%8C%D8%AC%D8%A6%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9-%D8%B1%D8%A7-%D8%B3%D9%88%D8%B1%D9%BE%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B2-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>