ژاپن اعلام کرد گاز متان عامل اصلی گرمایش زمین است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اساس اعلام وزارت محیط زیست ژاپن، یافته های ماهواره تحقیقاتی ژاپن، علت اصلی گرم شدن زمین وجود گاز متان است.

این وزارتخانه اعلام کرد که در تلاش است تا اطلاعات بیشتر و دقیق تری در این زمینه بدست آورد تا بتوان مانع گرم شدن زمین شد.

بر اساس گزارش وزارت محیط زیست ژاپن، گاز متان در مزارع و برخی شهرهای دنیا از جمله در چین، پاکستان و برزیل بیشتر از حد مجاز است.

متان یک گاز گلخانه ای است که به عنوان سوخت بکار می رود و ماده اصلی گاز طبیعی است و از تجزیه مواد گیاهی در نواحی مردابی تشکیل می شود.

این گاز به خاطر توانایی جذب گرما به مقدار فراوان، اثر گلخانه ای بیشتری نسبت به «کربن دی اکسید» دارد.

یافته های این تحقیق را ماهواره «ایبوکی» به زمین فرستاد. این ماهواره در سال ۲۰۰۹ و با هدف جمع آوری اطلاعات در باره گازهای گلخانه ای به فضا پرتاب شد.

وزارت محیط زیست ژاپن با آنالیز اطلاعات ارسالی این ماهواره تحقیقاتی تا پایان سال ۲۰۱۲ میلادی کشف کرد که تراکم گاز متان در اطراف شهرهای «چگندو» و «چونگ چینگ» در چین و «لاهور» در شرق پاکستان و همچنین در جنوب برزیل جایی که مزارع بزرگی وجود دارد، بیشتر است.

بر اساس این تحقیقات عمده گاز متان از فعالیت های دامداری و دفن زباله ایجاد می شود و ۲۰ برابر بیشتر از دی اکسید کربن در گرم شدن زمین موثر است.

مهمترین منشأ انسانی گاز متان، گاوداری‌ها هستند چرا که این گاز در معد نشخوار کنندگان تولید می‌شود. پس می‌توان با کاهش مصرف گوشت قرمز انتشار گاز متان را کاهش داد.

اما مهمترین منشأ انتشار دی‌اکسید کربن، سوخت های فسیلی است که برای تولید انرژی و گرمایش سوزانده می‌شوند. برای کاهش انتشار دی‌اکسید کربن باید تولید و مصرف انرژی با منشأ این سوخت‌ها را کاهش داد. دولت‌ها باید سعی کنند انرژی‌های پاک مانند انرژی باد، زمین‌گرمایی، خورشیدی و… را جایگزین انرژی‌های سنتی کنند. مردم نیز باید از دولت‌هایشان چنین مطالبه‌ای را داشته باشند.

بیست و یکمین نشست بین المللی تغییرات آب و هوایی پاریس از دوشنبه این هفته تا ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر ماه) برگزار و پیش بینی می شود در مراسم آغازین آن ۱۴۷ نفر از رهبران جهان شرکت کنند.

هدف اصلی این نشست جلوگیری از افزایش دمای هوای کره زمین است.

به اعتقاد دانشمندان درصورتیکه روند تغییرات آب و هوایی کنترل نشود، دمای کره زمین تا پایان قرن ۲۱ بطور میانگین دو درجه افزایش خواهد یافت.

+9
-3
  

2 دیدگاه

  1. بچه اردک زشت می‌گوید:

    این کشفی که ژاپن کرده در مجله ای منتشر شده از سازمان فائو که در سال ۱۳۸۷ در خصوص این رویداد فقط ۱۸ درصد تاثیر در گرم شدن کره زمین را نشان داد:” کره زمین در زمان دایناسورها به اوج گرما رسیده بود چون گاز بوتان خارج شده از معده و فضولات یک دایناسور بزرگ معادل یک دامداری صنعتی بود و با افزایش گاز متان با سرعت بالا “باعث گرم شدن بیش از حد هوا و به دنبال طوفانها و خشکسالی و از بین رفتن گیاهان را پدید آورد و در انتها انقراض دایناسورها را در پی داشت واین موضوع امروز کره زمین را تهدید می کند

    پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

  2. ماردین می‌گوید:

    اگر این تحقیق درست باشد که به نظر این طور می رسد، متاسفانه همین چند روز پیش بود که چند مسئول دولتی از برنامه دولت جهت جایگزینی سوخت نفت با گاز طبیعی را اعلام نمودند و استدلال آنها این بود که گاز طبیعی پاک ترین سوخت فسیلی است؟!

    پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>