عاملین شکار یک کل وحشی در خوسف به همراه دو اسلحه قاچاق دستگیر شدند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز سه شنبه ۹۴/۱۰/۱ نیروهای یگان محیط زیست شهرستان خوسف در استان خراسان جنوبی حین گشت و کنترل و دوربین کشی در منطقه حفاظت شده آرک و کرنگ دو شکارچی متخلف را در فاصله حدودا دو کیلومتری مشاهده نمودند که در حال پوست کندن شکار بودند.

فرمانده یگان محیط زیست استان خراسان جنوبی در این باره گفت: محیط بانان موضوع را به مرکز اداره گزارش نموده و دو نیروی کمکی دیگر نیز عازم منطقه شدند.

مسعود مستقیم اظهار داشت: مامورین با اشرافی که نسبت به منطقه داشتند مسیرهای تردد احتمالی شکارچیان را مسدود نموده و به کمین نشستند.

متخلفین حین پایین آمدن از ارتفاعات در کمین مامورین گرفتار و پیش از هرگونه اقدامی جهت فرار و یا درگیری با محیط بانان خلع سلاح و بازداشت شدند.

در بازرسی از شکارچیان متخلف لاشه کامل یک وحشی، دو قبضه اسلحه شکاری کالیبر ۱۲ غیرمجاز (قاچاق)، ۲۰ عدد فشنگ چهارپاره (فشنگ غیرمجاز مخصوص شکار پستانداران بزرگ جثه)، ۸ عدد فشنگ ساچمه زنی و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

لاشه کل وحشی، دو اسلحه غیرمجاز، مهمات و ادوات شکار کشف شده از شکارچیان متخلف در منطقه آرک و گرنگ

رییس اداره محیط زیست شهرستان خوسف گفت: هر دو متهم سال گذشته به جرم شکار غیرمجاز کبک دستگیر و در دادگاه به تحمل دو سال حبس تعلیقی محکوم شده بودند.

مسعود روانان اظهار داشت: بنابراین با توجه به اینکه مدت دو سال حبس تعلیقی هنوز به اتمام نرسیده علاوه بر مجازات فعلی که در مورد شکار غیرمجاز کل وحشی و حمل اسلحه قاچاق صادر خواهند شد، دو سال حبس قبلی نیز به اجرا در خواهد آمد.

متخلفین پس از تنظیم صورتجلسه و تشکیل پرونده به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی و حمل اسلحه غیرمجاز به مراجع قضایی معرفی شدند.

بر اساس نرخ جدید بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه  ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک کل وحشی معادل یکصد میلیون ریال تعیین شده است که متهمین می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

همچنین متهمین در دادگاه به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی در منطقه حفاظت شده محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهند شد.

بر اساس بند الف ماده ۶ قانون «مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات غیرمجاز»مصوب ۱۳۹۰/۶/۷  هر کس بطور غیرمجاز سلاح شکاری و یا مهمات آن را خریداری، نگهداری و یا حمل نماید به حبس از ۹۱ روز تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف بیست میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین بر اساس ماده ۱۸ قانون فوق الذکر، کلیه سلاح، مهمات، اقلام و مواد کشف شده موضوع این قانون به موجب حکم دادگاه به نفع دولت (وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح) ضبط می شود.

+53
-100
  

11 دیدگاه

 1. کلارى می‌گوید:

  آخر شکار همینه

  پر طرفدار Thumb up 40 Thumb down 26

 2. مهراب از اراک می‌گوید:

  به امید روزی که این دو نفر آدم بشوند.

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 11

 3. محمد عاشق حیات وحش می‌گوید:

  تو این هوای یخ زده ،کجاست عشق تابستانی ای خراسانی میکشی به آسانی ؟

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 9

 4. کاسپین می‌گوید:

  با تشکر از محیطبانهای خوسف
  شکارکش = افرادی که با وجود محکومیت در دادگــاه باز هم شکار می کننــد
  شکارچی = به قوانین زیست محیطی احترام می گذارد و محکوم نمی شود

  پر طرفدار Thumb up 37 Thumb down 8

 5. رشید می‌گوید:

  لعنت برشکارکشان غیرمجاز

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 8

 6. kohgard می‌گوید:

  درود بر شرف و غیرت محیط بانای خراسون.
  حیف از این کل با این شاخ زیبا که به دست این شکارکشا نابود شد.
  چرا اینقدر فاصله گره های شاخ این کل زیاده و این حیوون چند سالشه؟؟

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 4

 7. شاهین می‌گوید:

  مصادره اسلحه شکاری و ابطال جواز حمل سلاح مد نظر قاضی محترم پرونده باشد.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 6

 8. پنجه طرلان می‌گوید:

  ترحم بر پلنگ تیز دندان ستم کاری بود بر گوسفندان
  ترحم بر مفت خور کلفت گردن جفا کاری بود بر جمع یاران
  آقای مفت خور مفت باز مفت دوست بسه دیگه یه راه دیگه واست علاقه ات به گوشت مفت پیدا کن

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>