یک یوزپلنگ آسیایی در منطقه حفاظت شده توران از بین رفت ، صدایش را در نیاوردند

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بر اساس اطلاعات موثق دریافتى توسط خبرنگار دیده بان، چند روز قبل (حدود یک هفته قبل) یک یوزپلنگ آسیایی نر در منطقه حفاظت شده توران از بین رفته است.

لاشه این یوزپلنگ بالغ در فاصله نزدیکى از جاده تهران – مشهد مشاهده شده و احتمالا بر اثر برخورد با خودرو تلف شده است.

سازمان حفاظت محیط زیست و پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایى از اطلاع رسانى در این خصوص خوددارى کرده و سعى نموده اند این موضوع را مخفى نگه دارند.

بطور حتم تاکنون کالبدگشایی و تعیین علت مرگ این یوزپلنگ انجام شده است اما در راستای سیاست مخفی کاری و عدم شفافیت، این موضوع اطلاع رسانی نشده است.

لاشه یوزپلنگ نری که چند روز قبل در منطقه حفاظت شده توران احتمالا بر اثر برخورد با خودرو تلف شده است

نکته قابل تامل اینجاست که مسئولان پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایى به منظور ارائه اطلاعات نادرست و غیر واقعى درخصوص زادآورى و آخرین وضعیت یوزپلنگ آسیایى، تعداد زیادى از خبرنگاران را به پردیسان دعوت میکنند اما رخداد مهمى چون مرگ یک یوزپلنگ را از مردم و رسانه ها مخفى نگه میدارند.

متاسفانه کلیه زیستگاه هاى مرکزى ایران در استان های یزد، اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی و رضوی بیش از سه سال است که از وجود یوزپلنگ ماده تهى شده و عملا زادآورى یوز در این مناطق متوقف شده است.

در شرایطى که تنها دو زیستگاه در کشور (توران و میاندشت) جمعیت زادآور اما شکننده اى از یوز را در خود جاى داده است، در یکى از این دو زیستگاه یعنى مجموعه حفاظتی توران طی ۱۴ ماه گذشته سه یوزپلنگ بر اثر تصادف جاده اى تلف شده اند.

طی چند سال اخیر حداقل شش یوزپلنگ نر، ماده و توله بر اثر برخورد با خودرو در حاشیه منطقه حفاظت شده توران و سه یوز نیز بر اثر حمله سگهای گله در این منطقه از بین رفته اند اما تاکنون هیچ اقدام موثری برای ایمن سازی این قسمت از جاده تهران – مشهد (در محدوده عباس آباد) که از حاشیه منطقه حفاظت شده توران عبور می کند و همچنین جمع آوری آغل گوسفندان و خروج سگ های گله از این منطقه صورت نگرفته است.

هم اکنون تمامی برنامه های حفاظتی کوتاه مدت و بلند مدت در خصوص یوزپلنگ به پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی معطوف می شود اما به درستی مشخص نیست این پروژه ی ناموفق چه اقدامات عملی و اجرایی برای حفظ این گونه ارزشمند انجام داده است و برنامه های این پروژه چه دستاوردی به همراه داشته است.

یکی از محورهای اصلی پروژه های ملی محیط زیستی، صداقت و شفافیت با مردم و علاقه مندان به طبیعت است. بطور یقین مخفی نمودن حوادث و رخدادهای تلخ و بزرگنمایی دستاوردهای پروژه، هیچ دلیلی به غیر از سرپوش گذاشتن بر سوء مدیریت و کم کاری های صورت گرفته در آن پروژه ندارد.

+1600
-178
  

57 دیدگاه

 1. شوکا می‌گوید:

  دیده بان ممنون که وظیفه رسانه ایت رو ادا میکنی و چیزی رو از مردم پنهان نمیکنی ممنونم

  و یک سؤال از س م ح ز . و پروژه یوزپلنگ : شما برای توران چه کرده اید ؟؟!!! اگر کفایت ندارید کنار بروید

  پر طرفدار Thumb up 79 Thumb down 10

 2. یاشار از تبریز می‌گوید:

  فاجعه واقعی

  پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 3

 3. امیر می‌گوید:

  پنج سال دیگه که یوز پلنگ آسیایی مثل شیر و ببر توایران منقرض بشه افسوس این روزا رو میخوریم که چرا با بی کفایتی مدیران ناکارآمد موجب نابودی کامل این حیوان باشکوه شدیم.

  پر طرفدار Thumb up 61 Thumb down 5

  • چغوک می‌گوید:

   همین الان هم یوز آسیایی را باید حیوانی منقرض شده بنامیم

   این تعداد کم مشاهده ی زادآوری یعنی قرار گرفتن در شیب تند انقراض

   متاسفانه زمانی که این حیوان برای همیشه از طبیعت ایران خداحافظی کند ، هیچ کدام از مسئولان کنونی سازمان حفاظت محیط زیست بر مسند امر نیستند که جوابگو باشند

   خیلی خوب است که خانم ابتکار به جای سفرهای بی حاصل خارجی و سخن گفتن در مورد امور غیر تخصصی با حوزه ی مسئولیتشان، کمی به فکر محیط زیست ایران باشند ؛ یعنی همان جایی که مسئولیتش را بر عهده گرفته اند !!!

   از دوستان کسی می تواند توضیح دهد که خانم ابتکار در مدت ۲ و نیم سال مسئولیتشان در سازمان حفاظت از محیط زیست دقیقا چه کاری انجام داده اند ؟!!

   پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 2

   • وحید.ب می‌گوید:

    جناب چغوک
    سلام و ارادت بنده را بپذیرید
    خانه از پای بست ویران است در این مورد خاص متاسفانه همشیره در بند نقش ایوان هم نیست
    چون فهمیده که فایده ای ندارد

    پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 5

   • kooshan می‌گوید:

    جناب چغوک :
    گرچه شما با تجربه و آگاه و مطلع هستید اما این نظرتان بیشتر شبیه خطابه است تا انتقاد، فرض کنید خانم ابتکار نه! کسی دیگر مسئولیت «س. ح. م. ز.» را بعهده دارد حالا اگر بفرض یوزپلنگی قصد عبور از جاده را داشت و خودرویی او را زیر گرفت چه باید کرد ؟ یقه هر که را زورمان رسید بگیریم؟ خودتان می بینید که در شهرها برخی رانندگان حتی اجازه عبور به عابر پیاده را نمی دهند ، مشکل اصلی این جاده است، باید دید چه برنامه و طرح و نقشه و نظری برای آن وجود دارد بایستی بر آن تمرکز کرد تا وقتی راه حلی قابل قبول بمرحله اجرا درآید.

    موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

    • محمد ابراهیمی می‌گوید:

     بنظر اینجانب یکی از مشکلات بزرگ در کشور ما همینه که مسئولان فقط به مخالفت سطحی و در حدی که منافعشون به خطر نیفته اکتفا میکنند، واقعا چرا هیچوقت ندیدیم مسئولی به معنای واقعی افشاگری کنه، یا اینکه سفت و سخت در مقابل یک تصمیم نادرست دستگاه دیگه بایسته و مسئولیتش رو هم بپذیره… چرا همیشه فقط دورادور و سربسته در مورد مشکلات و مسائل حرف زدن

     این اخلاق نه با انسانیت و نه با اسلام همسو هستش و در واقع یک راه حل میانه و محافظه کارانه است

     هر وقت کوچکترین مشکلی در حوزه مسئولیت مدیری رخ بده قطعا اون مدیر در قبالش مسئول هست و باید جواب بده، حداقلش اینه که مسببان اون موضوع از انتقادش در امان نباشند…

     موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 4. همیار می‌گوید:

  مقصر ما هستیم که قدمی برای این محیط زیست برنمیداریم و منتظریم دیگران دلسوز ما باشند.

  پر طرفدار Thumb up 43 Thumb down 3

 5. Hessam می‌گوید:

  وووووواااااااااای چه حسرتی خوردم

  یکی دیگه هم رفت

  خاک بر سرمون با اون سیاست حفاظتیمون

  پر طرفدار Thumb up 34 Thumb down 3

 6. پرهام می‌گوید:

  پیشاپیش انقراض یوز آسیایی و سپس کلیه جانوران در معرض انقراض را به مسئولین سازمان حفاظت محیط زیست و شکارچیان محترم تبریک و تهنیت میگویم

  با این بی کفایتی ها بروید استعفا دهید

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 12

 7. احسان می‌گوید:

  وقتی این صحنه ها رو می بینم، به عنوان یه انسان می خوام از شرمندگی بمیرم…

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 4

 8. DORNA می‌گوید:

  ماه پشت ابر پنهان نمی مونه، دریافت حمایتهای داخلی و خارجی در صورتی به ثمر می نشیند که افراد دغدغه بقای حیات وحش زخم خورده این سرزمین را داشته باشند اما قبلا هم ثابت شده دست اندرکاران این مجموعه تنها نگرانی شان حفظ سمت و موقعیت است، امیدوارم یک پرونده سیاه از خودشان باقی نگذارند.
  باید خیلی پیش از اینها جلساتی با وزارت راه برگزار می شد و بخش عظیمی از بودجه حفاظت از یوز پلنگ صرف ایمن سازی جاده ها می شد.

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 2

 9. یاشار از تبریز می‌گوید:

  خانم ابتکار……… یه کار جدی بکنید.
  لطفا چند کارشناس مجرب خارجی و کاربلد برای احیای نسل یوز دعوت کنید. دیگری امیدی نمانده… تو رو خدا کاری کنید.

  پر طرفدار Thumb up 21 Thumb down 6

  • دوستتدار محیط زیست می‌گوید:

   دوست گرامی، همین الان که من و شما اینجا داریم خودمون تو اینترنت نشون میدیم مشاور خارجی پروژه اقای استفان استروفسکی در منطقه توران هستند و ظرف ده روز اخیر نیز در مناطق یزد بوده اند.

   دیده بان از اینکه همراه با همون خبرنگاران که خودشون فرمودند اجازه ورود به سایت یوزها در پردیسان بهشون داده نشد شروع کردن شیطنت.

   اگه راست میگی چرا خبر مرگ پلنگی که وقت عکس گرفتن لحظه به لحظه گزارش میدادی رو کار نکردی؟!

   متاسفانه در همه بخش ها کارها مغرضانه ست.

   پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 13

   • kooshan می‌گوید:

    دوستدار محیط زیست، هموطن گرامی،
    چرا شما هم صریح صحبت نمی کنید؟ منظور از عبارت « اگه راست میگی چرا خبر مرگ پلنگی که وقت عکس گرفتن لحظه به لحظه گزارش میدادی رو کار نکردی؟!» چیست؟ ماجرا و زمان و مکان آن چه بوده است؟ بهتر هست واضح و روشن توضیح دهید و وظیفه شما نیز اگر «دوستدار محیط زیست» هستید همین است، علاقمندان محیط زیست هم حتمأ و بایستی در جریان واقعیات باشند.
    دیده بان محترم شما نیز باید در این مورد شفاف سازی کنید همانطور که خودتان تأکید کرده اید و از دیگران این توقع را دارید.

    داغ Thumb up 8 Thumb down 6

    • دوست می‌گوید:

     واضح توضیح بدیم دیده بان حذف میکنه

     پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

     • kooshan می‌گوید:

      جناب دوست یا همان دوستدار قبلی،
      می توان امیدوار بود  که امکان وقوع این امر در حد صفر باشد و لازم به دقت است که در هر حال قصد و غرض نهایی نباید «یقه گیری» و  «مقصریابی» باشد که نه مفید و نه منطقی است، مهم این است که همواره مسیر اصلی حرکت بر اساس بینش و آگاهی و احساس مسئولیت و وجدان و وظیفه باشد حالا اگر اشتباهی هم رخ داد که در این مواقع معمولأ فاحش و غیرقابل جبران نیست ، اصلاح آن آسان و موجب رضایت و مباهات و نیز نشانه صداقت و شجاعت است، شاید این وضعی ایده آل باشد ولی بایستی کوشید هرچه بیشتر به آن نزدیک شد.
      در این مورد خاص اگر هم پنهان کاری صورت گرفته _ که فعلأ در حد حدس و گمان است_  بهتر بود ضمن مراجعه به پایگاههای خبری مربوط به  «س. ح. م. ز.»  و نیز « وب سایت رسمی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» ابتدا از عدم انتشار خبر مطمئن شده و سپس در تماس و ارتباطی با دست اندرکاران ذیربط یا دردسترس این دو نهاد و مؤسسه ضمن بیان یا ارائه شواهد موجود خواستار دریافت توضیحات احتمالی پیرامون صحت و سقم خبر شد و آنگاه در صورت عدم پاسخگویی یا امتناع از بررسی و پیگیری و ارائه توضیح یا پاسخ قانع کننده، ضمن شرح مختصر تلاشهای مذکور نسبت به احتمال عدم شفافیت در این مورد اطلاع رسانی می شد، بعلاوه نکته قابل اشاره این است که در اینجا صحبت از عدم اعتماد به خبر منتشره  یا صحت نداشتن این ظن و گمان نبوده و بحث بر سر روال صحیح کار است و البته فعلأ ملاکی معتبر و قانع کننده برای مخاطبین جهت سنجش و تشخیص هم در دست نبوده و روش کسب خبر نیز معلوم نیست و همچنین تقدم و تأخر انتشار این خبر در  «دیده بان»  و « وب سایت رسمی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» بر مخاطب روشن نشده است و باید توجه داشت که در گذشته هم پیش آمده که پورتال «س. ح. م. ز.» بعضأ اخباری را با تقدم یا تأخیر منتشر کند که گفتگو در باره اینها ،  بحث دیگری است.
      روشن است که خارج از روال گفته شده عمل کردن، قضیه را مبدل به همان ماجرای آشنای «مچ گرفتن یا یقه گیری» خواهد کرد  که منطقی،  مدنی و موجه نیست و بفرض اینکه بنابر اقتضا و مصلحت عمومی این چنین رویه ای در موقعیتی معین لازم باشد در اینگونه موارد بایستی اطلاعات بدست آمده نخست و بفوریت و قبل از انتشار در اختیار مقامات بالاتر دستگاه یا نهاد ذیربط و یا مرتبط با موضوع  جهت اطلاع و پیگیری و اقدام اداری یا قانونی مقتضی قرار گرفته و سپس طبق مقررات منتشر شود.
      نکته پایانی و حائز اهمیت این است که بجای صرف انرژی در مناقشات و جدلهای منفی و غیرسودمند این چنینی و دسته بندیهای موافق و مخالف ناشی از آن ،  در آینده شاهد تمرکز توان و نیرو و امکانات  بر راه حلها و  اقدامات پیشگیرانه جهت رفع یا کاهش سوانح جاده ای باشیم که تاکنون برای حیات وحش کشور بسیار خسارت بار بوده است و بحث و گفتگوهای منضبط و مستدل احتمالی نیز در راستای این جهت مثبت و سازنده باشد.

      پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 3

 10. اهورا می‌گوید:

  جاده سازی در زیستگاه حیات وحش و تکه تکه زیستگاه ها پیامدهاش یعنی این تصاویر دردناک….

  به این مسوولان باید گفت ما را حالی کنید چرا باید در زیستگاه های ۴ گانه جاده سازی کرد؟!!!!!!!!!!!

  کشته شدن حتا یک یوزپلنگ ایرانی یعنی برابر است به تاریخ پیوستن اینگونه مهم جانوری در آینده نه چندان دور

  بنده از این سایت می روم چون گفته های ما پشیزی برای مسوولان ارزش ندارد. گلویمان پاره شد موهایمان سپید شد از بس حرص و جوش خوردیم برای طبیعتی که دارد در آتش بی مسوولیتی مسولان می سوزد و خاکستر می شود. حیات وحش ایران که جلوی چشمان مسوولان جان می دهند و دریغ از….

  زمانی که فریاد های ما فریاد رسی ندارد پس آدمی تا کی باید جوش بخورد چقدر توانش را دارد برای گوش هایی که شنوا نیستند برای چشمانی که بینا نیستند…….!!!!
  بدرود.

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 3

  • محمد عاشق حیات وحش می‌گوید:

   من با جناب اهورا کاملا موافقم
   این اولین بار نیست و مطمئن هستم آخرین بارهم نیست
   چقدر حرص و جوش بخوریم ، شکایت پیش چه کسی ببریم ، چقدر بغض فرو خورده و چقدر مشت گره کرده پس کی میخواد یه اتفاقی بیفته ؟
   از کجا شروع کنیم ، همه چی رو بارها گفتیم ، بارها شده گفتم ولش کن صدای ما به جایی نمیرسه یه مدت به این سایت سر نمیزنم و قهر می کنم ، اما این دل عاشق حیات وحش و این حیوون های دوست داشتنی است
   وقتی چشمم به پروفایل گوشی و کامپیوتر عکس یوز و کل و بره آهو و.. میفته دلم به طپش میفته نمی نونم بگذرم و باز دلتنگشون میشم بیام حرفام رو اینجا بزنم و از آرزوهام بگم!
   خیلی غمگینم ،میدونم اهورا چه حسی داره امیدوارم تجدید نظر بکنه و برگرده که به هم دلداری بدیم!

   پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

  • reza می‌گوید:

   بعد از اینکه یوزها مردن ویلا بسازن

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 11. مجید (حیوانات نگینهای آفرینشند) می‌گوید:

  همه چیزمون به همه چیزمون میاد.
  متاسفم واقعا متاسف :(

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 3

 12. مهدی می‌گوید:

  متاسفانه هیچگاه سازمان محیط زیست که وظیفه اصلی خودش پرورش و تکثیر گونه های وحشی رو که بوده به خوبی انجام نداده و به جای فرهنگسازی و کمک از شکارچیان همیشه کارش مقابله بوده سازمانی که پایه و اساسش با افراد بی سواد پایه گذاری شده بیشتر از این هم نمیشه ازش توقع داشت تا زمانی هم کار به صورت اصولی و علمی و از جهت دیگه ای هم دلسوزی در کار نباشه شاهد بدترش هم خواهیم بود

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 13. میثم می‌گوید:

  ,متاسفانه مدیرهای ما فقط به درد جلوی دوربین نشستن و عکس گرفتن می خورند.

  این گونه ٫ نادرترین گربه سان دنیاست و اگر در هر کجای دنیا بود نمی گذاشتند که حتی پشه هم وارد محیط زندگیش بشه چه برسه به ماشین و سگ و…. انوقت در کشور ما هر چند ماه یکی از اینها از بین میروند.

  واقعا من میخوام بدونم پروژه حفاظت از یوز غیر از برگزاری نمایشگاه و تور چه کار مفیدی انجام داده؟!

  ما هنوز نمیدانیم چه تعداد یوز باقی موندن، خدایی آدم دق میکنه با این همه سوء مدیریت. فقط دوست دارند که هی به هم دکتر و مهندس و کارشناس ببندند.!!!!!

  اگر بلد نیستین اجازه بدید سازمانهای بین المللی این کار رو به عهده بگیرند.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 2

  • دوستتدار محیط زیست می‌گوید:

   دوست عزیز
   فکر کنم شما پروژه یوز را با انجمن یوزپلنگ اشتباه گرفته اید.
   چون ما از پروژه یوز برگزاری تور ندیدیم راستش.
   البته که الان توجه به این مسائل حاشیه ای بیش نیست.

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 14. حامد قدرت می‌گوید:

  اخه برای چی منفی میدین؟؟؟ مگه دروغ میگه؟ عین واقعیته. پول پروژه کجاست؟ چیکار کردن با بودجه؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 4

 15. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  هر جانداری که بدلیل غیر طبیعی از بین میرود موجب ناراحتی برای دوستداران میشود .

  اگر آن حیوان یک یوز یا پلنگ یا کفتار و حیواناتی که میدانیم تعداد کمی از آنها باقی مانده و در خطر نابودی نسل هستند این غم را دو چندان میکند

  چرا سازمان محیط زیست اقدامی برای امنیت این قسمت از جاده ها که در کنار زیستگاههای حیوانات و مناطق حفاظت شده یا پارکهای ملی قرار دارند نمیکند مورد پرسش است

  دست کم میتوانند در ابتدای ورود ای مناطق پاسگاههایی برای هشدار به رانندگان ایجاد کنند و در طول مسیر کنترل بیشتری بر سرعت خودروها داشته باشند شاید کمی بر حفظ جان حیوانات که عبور میکنند موثر باشد

  دیده با محترم میتوانید گزارشی از وضعیت طاعون در مناطقی که حیوانات بان مبتلا شده بودند بدهید که آیا این بلا رفع شد یا ادامه دارد ؟

  دیگر اینکه بعد از سالیان سال دو یوز کوشکی و دلبر در کنار هم قرار گرفتند آیا گزارشی از این دو میتوانید ارایه دهید . آیا امیدی به تولید نسل ایندو وجود دارد ؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 16. رشید می‌گوید:

  س ح م ز باید درجه ای که چندین سال پیش ازش گرفته اند را پس بگیرد و بشود همان شکاربانی قدیم و از افراد دلسوز ی که مردم میشناسند برای ریاست کمک بگیرد .والا فاتحه حیات وحش خونده ست .والسلام!!!!

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 17. kooshan می‌گوید:

  جای تأسف دارد، عجالتأ_  و قبل از جستجو در آرشیو خبرهای پورتال  «س. ح. م. ز.» و در ساعت ۷ بعدازظهر سه شنبه _ می توان گفت این خبر در  « وب سایت رسمی پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» اما بدون ذکر تاریخ و جزئیات مشخص منتشر شده است، البته  تأکید دیده بان بر شفافیت سازی بخصوص در پروژه مهمی چون «حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» کاملأ درست و منطقی است و در صورت وجود   فرصت جهت انتشار بموقع نظرات بیشتر می توان در باره این خبر و سایر نکات مطرح شده در آن بحث و گفتگو کرد، ضمن اینکه متأسفانه خبر ناگوار دیگری هم در پورتال  «س. ح. م. ز.» آمده است :
  « نزاع بر سر بقا ، ماده پلنگ مجهز به ردیاب ماهواره ای را در تنها پارک ملی خراسان رضوی تلف کرد»

  doe.ir/Portal/Home/ShowPage.aspx?Object=NEWS&ID=ac4e37f0-bd8e-48f1-90dd-57ade42f2f7f&CategoryID=7fb271f5-f2fe-4a98-a24a-83889b582c66&WebPartID=318502d2-49a1-4838-b2dd-a58c6d22a884

  داغ Thumb up 6 Thumb down 4

 18. محمدعلى الله قلى می‌گوید:

  طبیعت ایران به دستان شایسته اى سپرده نشده است

  باید هم این خبر را مخفى میکردند زمانیکه با وجود اینهمه تبلیغات خروجى و عملکردشان جز این اخبار نیست

  فعالیت فیلدمن هاى پروژه یوز محدود شده به باد دادن بودجه پروژه حفاظتى با انجام سرشمارى هاى تکرارى و واهى و آموزش و بازى با کودکان شیرخواره براى نجات یوزپلنگ.

  البته اگر از تلاش هاى شبانه روزى ایشان براى فروش قوچ و کل هاى صد هزار دلارى با القاء توجیهات نخ نما فاکتور بگیریم

  یک گروه پلنگ میکشن این طرف یوزپلنگ

  حتما اینها همه دستاورد علمیست..

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 4

 19. حمید رضا می‌گوید:

  از دو میلیون دلار کمک جهانی و ۶۰۰ میلیون تومان همیاری مردم ایران حتی یک ریالش صرف بازسازی زیست گاه یوز و حفاظت از مناطق زندگی و شکار آن نشد و کمی از این پول صرف تبلیغات و چند تا عکس روی پیراهن تیم ملی و بقیه را مسولین طبق معمول زدن بر زخم زندگی .

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 4

 20. مسعود شهرابی می‌گوید:

  آخ کیف میکنم دیده بان عزیز با یه خبر داغ این مسئول نماها رو نقره داغ میکنه

  واقعا تاسف بار هست که یه یوزپلنگ با ارزش تلف بشه و مسئولین مخفی کاری کنن

  پروژه یوزپلنگ ایرانی برای یه عده پول و درآمد و اعتبار به همراه داشته و این عده به هیچ وجه حاضر به شفاف سازی نبوده و واقعیتها رو بیان نمیکنند، یعنی پروژه حفاظت از یوز برای ایمن سازی این جاده چه کار درستی انجام داده، بالاخره مبالغ مناسبی در داخل و خارج کشور برای حفاظت از یوز جمع آوری میشه، دقیقا این درآمدها صرف چه اموری میشه؟

  سکوت از سوی مسئولان در مقابل کشته شدن یوز و ایجاد جنجال و دروغگویی نسبت به جمعیت یوز در کشور فقط نشانه بی کفایتی و بی لیاقتی مسئولان هست

  شخصا نسبت به خانم ابتکار اعتماد و امید زیادی دارم، امیدوارم خانم ابتکار پیگیری جدی کنن

  وضعیت یوز در کشور ما همچنان در مرز انقراض هست، دروغگویی از سوی مسئولان و عدم اطلاع رسانی از سوی مسئولان علاوه بر اینکه وضعیت یوز رو بدتر میکنه، نشانه این هست که عده ای از مسئولان که ادعای زیادی هم دارند بیشتر از اینکه نگران و پیگیر وضعیت یوز در کشور باشند نگران وضعیت جیب خود هستند

  دمت گرم دیده بان، هر چند که این خبر خیلی ناراحت کننده بود

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 5

 21. میشو می‌گوید:

  قلبم درد گرفت

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 3

 22. ALF می‌گوید:

  سئوالهای بی جواب دیگه ای هم هست که سالهاست این حضرات بی جواب گذاشتن و صداشو در نمیارن!

  کی میدونه بعد از صرف پروژه های چند صد هزار دلاری در سالهای اخیر خروجی پروژه های “باصطلاح” حفاظتی چی بوده؟! چند تا یوز اصلا باقی مونده و ظرفیت زیستگاههای موجود چه تغییری کرده؟!!

  با افرادی که عناوین درشت یدک میکشن و عملا کاری انجام نمیدن، دور از انتظار و بعید نیست دست به دست شدن “آخرین یوزپلنگ آسیایی” ، مثل درنای سیبری !

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 23. reza می‌گوید:

  جاده ها باید فنس کشی بشه

  مگه به شما پول برا محافظت نمیدن ؟ پس چکار می کنید این پولو ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 24. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  سازمان محیط زیست و این پروژه های موسوم به حفاظت چون زورشون به دستگاههای اجرایی و مافیای کثیف پول نمیرسد مجبورند برای حفظ موقعیت خود سکوت اختیار کنند یا شرایط را خوب جلوه دهند.

  البته این قصور نابخشودنی است اما کنار رفتن این و آمدن یکی دیگر فرقی نمیکند.

  طرفداران محیط زیست باید یا حرص و جوش بخورند یا بزنند به سیم آخر و یقه وزارت راه و بخصوص و بخصوص وزارت صنایع و معادن را بگیرند.

  من خودم هربار که به ولایت میروم شاهد یک لکه جدید و نحس از تخریب کوهها برای استخراج سنگ هستم آنهم در همجواری منطقه حفاظت شده!

  صدای انفجار آرامش را از طبیعت گرفته. سودجویان فاسد کوههارا یکی پس از دیگری تخریب و رها میکنند به دنبال مرغوبترین سنگها هستند طمع آنها سیری ناپذیر است بازهم بگم؟

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 25. 270Zkk می‌گوید:

  جز تاسف خوردن به حال اسف بار محیط زیست کشور چیزی نمیتوان گفت

  تا رابطه ها جایگزین ضابطه ها توی محیط زیست هست کاری نمیشه کرد

  دوستان س ح م ز مثل یه انسان دم مرگه، خودش رو نمیتونه جمع کنه وای به حال وضعیت نابه سامان محیط طبیعی

  مرگ پشت سر یوزها و پلنگ ها و کل و بزها و…..، شکار بی رویه و نابودی نسل حیات وحش

  بابا بیایین راحت بگین کار ما نیست تا شاید خود مردم بتونن بهتر از شما این اوضاع رو جمش کنن، فقط حرف و پنهان کاری و دروغ…..

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 26. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران))ح می‌گوید:

  به همین راحتی؟؟؟؟!!!!!!!!!!
  پروژه ای که این همه براش خون دل میخوریم!!!
  یه ملت چشمشون به این چند تا دو نه یوز هست، آخه مگه تعدادشون از انگشتان دست تجاوز میکنه که به این سادگی بخواهیم از دست بدیمشون؟؟!!!
  باور بفرمایید اگر برای هر کدومشون یه نگهبان بگذاریم کار زیادی نکردیم، آخه یه ردیاب مگه چقدر خرج داره؟؟!!! اون وقت به همین سادگی از دست بدیمشون؟؟!!!
  چه خبره؟؟!!! این همه جاده مرگ تو این مناطق حساس، جناب مسول چه جوابی دارید؟؟!!!
  مثلث نابودی حیات وحش:
  ۱تخریب زیستگاه ها، ۲شکار، ۳ تلفات جاده ای
  جنابان مسول تقاضا دارم بیشتر توجه بفرمایید!!!…

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 4

 27. گرگعلی می‌گوید:

  جناب مهندس جوکار لطفا توضیح

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 28. شفایی می‌گوید:

  متاسفانه کلیه زیستگاه هاى مرکزى ایران در استان های یزد، اصفهان، کرمان، خراسان جنوبی و رضوی بیش از سه سال است که از وجود یوزپلنگ ماده تهى شده و عملا زادآورى یوز در این مناطق متوقف شده است.

  چرا؟ میشه یکی توضیح بده؟

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 29. النا می‌گوید:

  واقعا شرم نمیکنند؟! تا کی مخفی کاری؟

  این پروژه دقیقا چکار دارد میکند ؟!

  آیا تصور میکنند که برای نجات حیوانات در حال انقراض انتشار آلبوم های عکس کافیست؟!!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 2

 30. فاتح می‌گوید:

  بیشتر از ۱۰ سال هست که این پروزه یوزپلنگ آسیایی راه افتاده اما تا الان هیچ دستاوردی نداشتن و هیچ کاری نکردن و فقط حرف زدن

  واقعا دوست دارم بدونم با اون پولهایی که سازمان ملل قرار بود بده و با کمکهای مردمی چیکار کردن؟

  وضعیت یوز مشخصه نهایتا تا ۵ سال دیگه منقرض میشه..

  پلنگ هم مثل ببر مازندران میشه..

  اگر یوزها دست هندوستان بودن مسلما حفظ میشدن

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 3

 31. گرگعلی می‌گوید:

  مسولین محترم پروژه و مسئولین محیط زیست سمنان مخفی کاری برای چی آخه ؟

  برادران من تصادف جاده ای مگر تقصیر شماست ؟

  اتفاقی است در سطح کلان کشوری و هیچ وقت مقام شما به خطر نمیفتد

  خواهشن در این اخبار مهم دست از مخفی کاری وردارید چون کاری است بی مورد

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 32. شاهین می‌گوید:

  واقعاً جای تاسف داره!!!
  خبر ناگوار و دردناکی از آخرین بازمانده یوزهای کشور دادید شدیداً افسرده شدم!
  قطعاً پروژه حفاظت از یوزپلنگ ایرانی و سازمان محیط زیست بایستی پاسخگوی چرایی این اتفاق تلخ باشند.
  اما شاید در نگاهی کلی تر بایستی مجموعه حاکمیت را مقصر وضعیت اسفبار محیط زیست کشور و از جمله حیات وحش منحصر به فرد ایران دانست!
  قوای سه گانه کشور چشم و گوش خود را بر روی معضلات زیست محیطی کشور بسته اند!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 33. کیان می‌گوید:

  این تنها یک یوز نبود که از بین رفت این نمایانگر ویرانی این کشور بدست آدم های کار نا بلد هست و تمام

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 34. منا می‌گوید:

  افسوس و صد افسوس!؟؟؟

  طی ۱۴ ماه گذشته سه یوزپلنگ بر اثر تصادف جاده اى تلف شده اند

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 35. محسن رزاقی می‌گوید:

  باسلام و احترام:

  بنده همیشه خواهان یک قسمت اختصاصی اخبار جهت شفاف سازی پولهایی که مقرر شده که جهت حیات وحش و محیط زیست خرج شود بودم و هستم.
  مگر مقام معظم رهبری نفرمودند نظارت مردمی،
  پس چطور نظارت مردمی صورت بگیرد، لطفا کمی به سهولت این نظارت مردمی کمک کنید. آیا باید مردم تو کوه و بیابون و این اداره و اون اداره و ارگان راه بیفتن و دنبال مشکل بگردند. کار بجایی رسید که ما باارزش ترین گونه هامون رو از دست دادیم.
  لطفا انایت بفرمایید.
  سپاس گذارم..

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 36. شیرین صمدیه می‌گوید:

  سلام خدا قوت مخفی نمودن چنین حوادث و روخدادهای از مردم دردی را درمان نمیکند چرا که اطلاع رسانی حتی مردم را به کمک مسولین هدایت میکند به جای این همه نصب دوربین در جاده ها به ایمن سازی جاده تهران مشهد برسید نیروی جوام وعلاقمند به محیط زیست از منطقه خراسان رضوی استخدام کنید

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 37. نیروانا می‌گوید:

  سازمان حفاظت از محیط زیست میتواند با همکاری وکمک تشکلهای داخلی وبین المللی و کارشناسان خبره گربه سانان از ایران و خارج از کشور به جای محافظت بسیار سخت از صدها هزار هکتا ر عرصه که هیچگاه از گله وسگ گله وعبور جاده ومعدنکاری وغیره خالی نمیشود این عرصه ها را به صورت زونهای الویت بندی شده از نظر حفاظت دراورده وبه عنوان مثال در یک محدوده چند هزار هکتاری ایده ال از نظر پوشش گیاهی ووجود طعمه وامنیت به ازدیاد وتکثیر وتحقیقات بر روی این گونه بپردازد

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 38. امیر می‌گوید:

  یه جمله خیلی قشتگ تو اینستاگرام یکی ازفوتبالیست های معروف کشورمون دیدم که بنظرم خیلی جالب بود. جمله این بود:«اگه نمیتونی خدمت کنی بروکنارو خیانت نکن»

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 39. بولوت می‌گوید:

  آقا مهدی عزیز این حیات وحش و زیستگاههاش رو نیروهای قدیمی و بی سواد سازمان تا کنون حفاظت کرده و به اینجا رسانده اند شما حتما خبر ندارید محیط بانهای باسوادی که در چند سال اخیر استخدام شده اند توان و انگیزه کاری ندارند و با بازنشسته شدن محیطبانان قدیمی مناطق داره از بین میره نمونه اش منطقه حفاظت شده ارسباران که تا چند سال قبل که نیروهای قدیمی بودند بیش از ۱۵۰۰ راس کل و بز داشت الآن با حفاظت محیط بانان باسواد شده ۴۰۰ راس

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 40. کاسپین می‌گوید:

  چشم خانم ابتکار روشن

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 41. مهسا می‌گوید:

  عرضه حفاظت از محیط زیست و حیات وحش مان را نداریم . متاسفانه یک مشت حرافیم ..

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 42. قاسم می‌گوید:

  خوب پیش میاد خطر مرگ برای هر موجودی هست

  داغ Thumb up 1 Thumb down 6

 43. قاسم می‌گوید:

  متسفانه مجریان پرو‍‍ژه یوز حتی سر UN را هم کلاه گذاشتن و با تمدید چندین ساله پروژه مبالغ بسیاری از نهاد مذکور دریافت کرده و هیچ کنترل و نظارتی در ایران بر عملکرد ایشان نیست پس یقینا خود محیط زیست هم با آنها هم کاسه است.

  این پروژه هیچ عملکردی نداشته و فقط گزارشات واهی ارایه می نماید.

  جالبه که این پروژ کلی مبالغ هم تحت عنوان حفاظت از یوز از کارخانه ها می گیرد.

  از خدا بترسید اعتبارات تحویلی به شما با بیت المال هیچ فرقی ندارد.

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 1

 44. خورشید می‌گوید:

  بدتر از این نمی شد…..
  لعنت به این شانس!!!
  لعنت به این جاده ها….

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>