هامون بعنوان دوازدهمین ذخیره گاه زیست کره ایران در یونسکو ثبت جهانی شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): پیشنهاد ثبت تالاب هامون به عنوان ذخیره گاه زیست کره جهانی در شورای هماهنگی انسان و کره مسکون یونسکو (MAB) به تصویب رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، سعید محمودی مدیر کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با اعلام این خبر گفت: پس از کشمکش های فراوان بالاخره تالاب های هامون در فهرست ذخیره گاه های زیستکره یونسکو ثبت شد.

محمودی افزود: از آنجا که وابستگی انسان و طبیعت در منطقه سیستان در جنوب شرق ایران در بالاترین حد خود قرار دارد، بسیار ضروری بود برای جلب نگاه و حمایت بین المللی، هامون در سطح اول مسایل محیط زیست جهانی قرارگیرد.

وی گفت: به این منظور سازمان حفاظت محیط زیست در سال گذشته نسبت به تهیه برنامه ای برای ثبت هامون در فهرست ذخیره گاههای یونسکو اقدام کرد و پس از جلسات فنی متعدد هیات ایرانی برای دفاع از برنامه پیشنهادی خود با همکاری استانداری سیستان و بلوچستان عازم کشور پرو و شرکت در کنگره جهانی یونسکو شد و پس از فراز و نشیب های طولانی و‌ کارشکنی برخی کشورها، بالاخره این اتفاق مهم به وقوع پیوست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان این موفقیت بزرگ در آستانه نوروز را به همه مردم ایران به خصوص مردم عزیز سیستان و بلوچستان تبریک گفت.

قرار گرفتن هامون در فهرست ذخیره گاه های زیست کره، الزاماتی را برای حفاظت جدی از آن ایجاد می کند.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، در حال حاضر ۵۵۴ ذخیره گاه زیستکره در ۱۰۷ کشور جهان تصویب شده و ایران از جمله کشورهای پیشگام و موثر در تحقق برنامه های انسان و کره مسکون سازمان یونسکو (MAB) محسوب می شود و به عنوان یکی از اعضای فعال کمیسیون ملی انسان و کره مسکون یونسکو به شمار می رود.

در ایران تا پیش از این یازده منطقه به عنوان ذخیره گاه زیستکره به اسامی ۱- توران ۲- کویر ۳- گلستان ۴- میانکاله ۵- ارژن و پریشان ۶- گنو ۷- حرا ۸- دنا ۹-ارسباران ، ۱۰- دریاچه ارومیه و ۱۱- تنگ صیاد به ثبت رسیده بوده است.

بنابراین با ثبت نهایی و پذیرش ذخیره گاه زیست کره تالاب هامون این تعداد در کشورمان به ۱۲ ذخیره گاه افزایش یافت. هامون سومین ذخیره گاهی  است که پس انقلاب در کشور ثبت جهانی شده است.

قرارداد ۱۳۵۱

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، طبق قرارداد موسوم به ۱۳۵۱ حقابه ایران از رود هیرمند برابر ۲۶ مترمکعب در ثانیه در نظر گرفته شده و افغانستان تامین حقابه ایران را تضمین کرد. این قرارداد با یک معاهده در خصوص آب هیرمند و دو پروتکل در تاریخ ۲۲ اسفندماه ۱۳۵۱ توافق شد و به امضای طرفین رسید.

در تیرماه سال ۱۳۵۲ در اثر کودتا رژیم پادشاهی افغانستان سقوط کرده و به جمهوری تغییر یافت و در نهایت در خردادماه ۱۳۵۶ دولت جمهوری افغانستان نیز این معاهده را لازم الاجرا اعلام کرد.

در دوره طالبان مسیر رود هیرمند به روی ایران بسته شد اما پس از سقوط طالبان نیز با وجود تغییر حکومت در افغانستان هیرمند همچنان بسته نگه داشته شد. این در حالی است که منطقه سیستان ایران برای چندین سال متوالی با کمبود شدید منابع آب و وضعیت خشکسالی روبه رو است.

طی مذاکراتی که در طی سال های اخیر بین مقامات دو کشور صورت گرفته، دولت ایران خواستار اجرای دوباره قرارداد سال ۱۳۵۱ است که به درستی از سوی مقامات کشور افغانستان اجرا نمی شود و عملا دولت ایران حتی به حقوق مندرج در این معاهده نیز دست نمی یابد، درحالی که حجم آب پشت سد کجکی (سدی که روی رود هیرمند در افغانستان بسته شده) حدود ۱/۵ تا ۲/۵ میلیارد مترمکعب تخمین زده می شود.

 

+26
0
  

5 دیدگاه

 1. مهسا می‌گوید:

  به سهم خودم از تدبیر سازمان برای ثبت جهانی هامون سپاسگزارم

  امیدوارم در آینده بیشتر شاهد اقدامات موثر و روبه جلو سازمان باشیم

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

 2. kooshan می‌گوید:

  کاری ارزشمند بوده و در جهت حفظ و نگهداری تالاب هامون مؤثر است و باید در اجرا و عمل هم پیگیری شود و اصولأ دستیابی به نتایج مثبت در زمینه حفظ طبیعت نیاز به تبادل نظر و همکاری و اقدامات هماهنگ و مشترک همه کشورها نیز دارد.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 3. مهرداد می‌گوید:

  انشاء الله این زمینه خوبی باشه برای پی گیری حق ابه این تالاب از افغانستان

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 4. علی رضا می‌گوید:

  آفرین
  تبریک

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 5. نادر شکوهی مافی می‌گوید:

  سلام
  چرا افغانستان حق آبه ما را نمی دهد . یعنی ما اینقدر ضعیف و بدبختیم که افغانستان هم برایمان شاخ و شونه می کشد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>