انتقال آب از خزر به سمنان پس از لحاظ نمودن مسائل محیط زیستی عملیاتی میشود

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): رییس جمهور که به استان سمنان سفر کرده است صبح امروز (سه شنبه ۹۵/۱/۳۱) در جمع مردم این استان به سخرانی پرداخت و به مسائل گوناگونی اشاره نمود.

دکتر روحانی در بخشی از سخنان خود با اشاره به مساله مهم آب برای استان سمنان و قرار گرفتن این استان در کنار کویر مرکزی با بارندگی کم تاکید کرد که این استان برای صنعت، کشاورزی و مصارف دیگر به آب نیازمند است و باید اقدامات موثر و لازم را در این خصوص انجام دهیم.

رییس جمهور با اشاره به طرح های کوتاه مدت و بلند مدت دولت برای تامین و رفع مشکل کم آب استان گفت: سدسازی یکی از طرح های کوتاه مدتی است که در این استان انجام خواهد شد و سد مشترک بین مازندران و سمنان با امکانات و اعتبارات دولتی ساخته خواهد شد.

وی گفت: باید نحوه استفاده از منابع آبی را بهینه و اصلاح کنیم و گردش آب و فعال شدن تصفیه فاضلاب برای مصارف کشاورزی از دیگر برنامه ها برای تامین آب مورد نیاز استان برشمرد.

رییس جمهور سپس به طرح بلند مدت انتقال آب دریای خزر به استان سمنان اشاره کرد و اظهار داشت: این طرح مباحث فراوانی را در رسانه ها بدنبال داشت اما دولت طی ماه های آخر سال گذشته محیط زیست را مکلف کرد که مطالعات و اشکالات این طرح را بررسی کند و تقریبا ۸۰ درصد از این مسایل انجام شده و ۲۰ درصد مابقی نیز طی هفته های آینده بررسی خواهد شد.

دکتر روحانی تاکید کرد: می توان آب را از دریای خزر به سمنان منتقل کرد و در عین حال همه مسائل محیط زیستی را مد نظر قرار داد تا مشکلی به وجود نیاید.

رییس جمهور با بیان اینکه انتقال آب خزر به سمنان و همچنین آب خلیج فارس و دریای عمان به یزد و کرمان با سرمایه و کمک بخش خصوصی انجام خواهد شد، گفت: دولت نیز در این مسیر کمک های لازم را از طریق صندوق توسعه خواهد داشت و این طرح ها حساب شده و با در نظر گرفتن مسائل محیط زیستی عملیاتی می شود.

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، اکثر طرفداران و کارشناسان محیط زیست با طرح انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان مخالف هستند و این طرح را به لحاظ محیطی زیستی و مالی مخرب و غیر قابل توجیه می دانند.

+15
-630
  

34 دیدگاه

 1. حامد می‌گوید:

  حجم نمک تولید شده فاجعه ای هست

  ضمن اینکه هرچه باشه کاسپین یک دریاچه هست گول عمق بالا رو نخوریم ممکن هست خشک بشه

  ضمن اینکه مشترک بین ۵ کشور و به اگر بقیه کشورها به فکر استفاده صنعتی کشاورزی یا صادرات این آب باشند زودتر خشک خواهد شد

  باید کشاورزی اصلاح و مدیرت بشه نباید صنایع آببر در استانهای کویری ساخته بشه ولو اینکه استان رییس جمهور یا وزیر باشه

  پر طرفدار Thumb up 39 Thumb down 2

  • مصطفی منافی می‌گوید:

   دوستان عزیز اگر مبحث افزایش میزان نمک در محل ثانویه حل و فصل بشه، این طرح میتونه طرح بسیار خوبی در زمینه بهبود کشاورزی منطقه و تلطیف هوای مجاور باشه.

   نگران خشک شدن دریا (دریاچه) خزر هم نباشید، چون دریاچه خزر سال های سال هست که از طریق کانال ولگا به آبهای آزاد متصل شده.

   برای دریافت اطلاعات میتونین سرچ کنین منم یک لینک براتون میذارم:

   http://vista.ir/article/280535/%DA%AF%D8%B0%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%84-%D9%88%D9%84%DA%AF%D8%A7-%D9%80-%D8%AF%D9%86%D8%9B-%D8%AD%D9%84%D9%82%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%B2%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7

   داغ Thumb up 17 Thumb down 25

   • میلاد می‌گوید:

    آب ولگا مناسب خزر نیست به لحاظ شوری و ساختاری به شدت توسط روسیه کنترل میشه با آب بند اتصال فقط برای کشتیرانی تجاری محدود هست و یکی از عوامل انقراض فیل ماهی و سایر ماهیان خاویاری و فک کاسپین همین اتصال نصفه نیمه به دریای آزاد هست

    سالانه ۲ میلیارد تن نمک سهم هر خانوار ۲۰۰ کیلو این فقط یک سال هست چطور میخواد حل و فصل بشه

    باید واقع بین باشیم کشورهای عربی امارات عربستان قطر و کویت و… خیلی بیشتر از از ما پول دارند اگر امکانپذیر در سطح وسیع آب شیرین کن نصب میکردند نمیکنند و محدود هست به خاطر معضل نمک آنها به آزاد دسترسی دارند ما دنبال آب دریاچه بسته هستیم!

    شیرین کردن آب فقط باید از آبهای آزاد جنوب محدود برای مصارف شرب و مصرفی باشه

    با تصفیه پساب و برگشت به چرخه کدام محصول کشاورزی هست به ازای هر مترمکعب آب ۱۲ هزار تومان سودده باشه؟!

    به خاطر مشتی گندم با هزینه سرسام آور تولید در سمنان که با قیمت نازل میشه از استرلیا وارد کرد اکوسیستم و طبیعت ناحیه معتدل کاسپین و جنگلهای چندین هزار ساله رو نابود کنیم!

    پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 1

   • kooshan می‌گوید:

    با تشکر از شما،
    علاقمندان دیگر هم که تمایل به پاسخگویی دارند بهتر است به همین ترتیب و بمانند بیشتر علاقمندان و نظردهندگان محترم استناد و استدلال کنند ، خوشبختانه در این خبر استفاده از مثبت و منفی بعوض ارائه دلیل کم تر شده است.

    داغ Thumb up 2 Thumb down 11

 2. DORNA می‌گوید:

  بود و نبود سازمان محیط زیست در مملکت ما تفاوتی هم دارد؟!
  دریاچه ارومیه که به قول قدیمها قوری بند زده شده حالا نوبت خزره؟!

  پر طرفدار Thumb up 30 Thumb down 4

  • امیر می‌گوید:

   کارهای غلط زیادی انجام شده بدون تحقیق و بررسی وسیع و عمیق . چندین سد احداث شده که میلیاردها دلار هزینه برده ولی تحقیق و بررسی پشت بیشتر آنها نبوده . امیدوارم این هم مثل آنها صرف بودجه و بدعر از آن نابودی منابع طبیعی و زیست محیطی به همراه نداشته باشد .آنچه که از شواهد امر معلوم است دریاچه خزر یک فقط یک دریاچه است نه چیزی بیشتر از اون و با برداشت بی رویه قطعا فاجعه برای نسل آینده در راه است.

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 3. حالا نوبت به خشک شدن دریای خزر هست؟!

  پر طرفدار Thumb up 28 Thumb down 1

 4. کاسپین می‌گوید:

  در اینجا دو سوال مطرح میشود :

  ۱ – با توجه به اینکه استان سمنان کلا کمتر از یک میلیون نفر جمعیت دارد ، این طرح با این همه هزینه چطور توجیه اقتصادی دارد ؟

  ۲ – سوال دوم اینست که چطور کسانی که به دولت قبلی برای اجرای این طرح و مسائل زیست محیطی ایراد میگرفتند و از دولت قبلی انتقاد می کردند حالا خود شده اند مدافع این طرح ؟

  پر طرفدار Thumb up 33 Thumb down 0

 5. kooshan می‌گوید:

  در اینگونه موضوعات تخصصی بدون دانش لازم و مراجعه به اطلاعات و مستندات ضروری نمی توان اظهار نظر کرد و لازم است صاحب نظران و کارشناسان در این مورد وارد بحث و گفتگو شوند. و چنانچه علاقمندان غیرمتخصص ولی دارای اطلاعات عمومی و پایه کافی تمایل به اظهار نظر دارند لازم است با جستجو در منابع و مآخذ و رسانه های موجود، ابتدا نظرات یا انتقادات متخصصین را در این مورد مطالعه کنند و آنگاه با دقت در آرای کارشناسی مختلف در این رابطه و بررسی منطقی آنها با توجه به اطلاعات و دانش قبلی خود، می توان به یک جمع بندی نسبتأ قابل قبول و قانع کننده رسید.

  داغ Thumb up 7 Thumb down 19

 6. کاکتوس می‌گوید:

  این حجم عظیم از پسماندهای نمکی حاصله از تصفیه‌ی آب را می‌خواهیم چه کنیم!¡!?؟

  و بازم سوالی دیگر ما بیش از دوبرابر حدی که باید روی رودخانه ها سد میزدیم، سد زده ایم دیگر گنجایش ندارد این پیمانکاران امروز طرح‌های انتقال آب از یک حوزه به یک حوزه‌ی دیگر را میبرند فردا که این هم تَه کشید میخواهند چه کار کنند!¡!?؟

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 0

 7. مسعود شهرابی می‌گوید:

  اینکه گفته بشه هشتاد درصد از مباحث و مسایل زیست محیطی پیرامون انتقال آب خزر حل شده اصلا صحیح نیست و اگه قرار باشه ارزیابیهای زیست محیطی به درستی و از سر صداقت و خیرخواهی برای کشور انجام بشه به طور کلی این طرح منتفی میشه! د
  ولت اگه نگاه بلند مدت داشته باشه و نگاهش کوتاه مدت نباشه قطعا از این طرح حتی حرف هم نمیزنه
  اخیرا دکتر آخانی با خطاب قرار دادن ریاست جمهوری نسبت به عدم اجرای چنین طرحی که میراث دولت قبل هست تاکید کرده و از دولت عدم اجرای چنین طرح اشتباهی رو درخواست کردن
  امیدوارم این صحبتهای ریاست جمهوری صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و اجرایی نشه؛ البته این طرح در حال حاضر با توجه به عدم بازدهی مناسب نباید خیلی مورد توجه بخش خصوصی باشه و البته در حال حاضر بخش دولتی هم به علت نبود بودجه کافی قادر به اجرای چنین طرحی نخواهد بود انشا ا…
  امیدوارم دولت همچنان که شعارهای زیست محیطی سر میده در عمل هم به مسایل و مشگلات زیست محیطی پایبند باشه

  پر طرفدار Thumb up 24 Thumb down 1

 8. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  همانطور که جناب کوشان تذکر دادند بنده تخصص این مسایل را ندارم اما دو چیز را میدانم که اولا کشورهای همجوار دریای مازندران اجازه چنین کاری را نخواهند داد
  و دوما اینکه اینگونه طرحها در زمره پروژه های بلند پروازانه محسوب میشوند که اصطلاحا میگویند megaproject
  از خصوصیات اینگونه طرحها سرمایه گذاری هنگفت و طولانی شدن زمان اجرا و بهره وری است.
  وقتی مسولین مملکت ما برای جور کردن دخل و خرج به فکر دو نرخی کردن بنزین و اقدامات روزمرگی هستند چطور میشود این حرفها را باور کرد؟

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 3

 9. مجید می‌گوید:

  ظاهرا لابی پروژه های آبی قوی تر از این حرفاست

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 0

 10. نیما می‌گوید:

  موافق نیستم

  داغ Thumb up 7 Thumb down 9

 11. حامد می‌گوید:

  http://ghanoondaily.ir/news/detail/833

  چرخش عجیب محیط‌زیست درباره انتقال آب خزر به سمنان

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 12. مهدی می‌گوید:

  اقای روحانی با توجه به وضعیت اقتصادی و بحران های محیط زیستی کشور بهتر نیست بجای تحمیل این هزینه گزاف به فکر اصلاح یا تغییر رویکردهای مدیریتی در مبحث آب باشیم؟

  همه بحران های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و محیط زیستی کشور غالبا در نتیجه سوی مدیریت از طرف افراد نالایق و سودجو ایجاد شده است. پس لطفا بجای اصلاح جواب مسئله، صورت مسئله را پاک نکنید.

  این یعنی منطق و این یعنی کار درست. آقای رئیس جمهور فراموش نکنید که بهترین راه، همیشه نزدیک ترین راه نیست.

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 0

 13. امیر علی می‌گوید:

  طرح به شدت نفرت انگیز
  مازندران همین الانش با تنش شدید آبی مواجه شده
  فیروزکوه و خطیر کوه و شهمیرزاد رو جدا کردن فقط بخاطر اینکه راحت تر آبش رو ببرن
  الان سمنان کجا و مازندران کجا
  سرمایه گذار رو نمیزارن بیاد سرمایه گذاری کنن بخاطر مشکلات زیست محیطی بعد میان یه همچین پروژه ای رو تو سمنان اجرا میکنن
  حرف از سد سازی میزنن .. امروز با یه حالت منت گذاشتن حرف از دادن حق آبه به مازندران میزد آقای روحانی
  امسال کشاورزهای جویبار نتونستن برنج کاشت کنن
  مازندران رو دارن تبدیل به کویر میکنن درخت های شهمیرزاد داره خشک میشه .. آخه چقد دیگه
  یعنی یه کویر رو دارن آباد میکنن … از مازندران دارن همینجور آدم میرن سمنان واسه کار
  خوب نامردا همینجوری دارین بزرگش میکنین نمیگین آب خزر تموم شد چه میکنین
  شما رو بخدا انقد منفعت طلبانه نداشته باشین نسبت به شهر و استانتون
  از اون سمت خوزستان هم به همین شکل … بسه بسه بسه ……

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 14. پرنده مهاجر می‌گوید:

  این طرح انقدر خنده داره که فقط میتونم بخندم. این کار دستبردن در نظام طبیعت واکوسیستم موجود میباشد. بهتره در کار خدا دخالت نکرد. سد گتوند را فراموش نکنید.

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 0

 15. میش مرغ می‌گوید:

  خیلی جالبه که هیچ طرحی در مورد استفاده از منبع عظیم انرژی خورشیدی در کشور پیشنهاد نمی شود در شرایطی که در تمام دنیا به سرعت فراگیر شده!

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 0

 16. نیروانا می‌گوید:

  اینکه گفته شده بیست درصد باقیمانده طی هفته های اینده انجام خواهد شد عجیب به نظر میرسد !

  با اینحساب هشتاد درصد آن سالهاست در حال مطالعه بوده و ناگهان بیست درصد یعنی یکچهارم آن مقدار قبلی در طی چند هفته انجام خواهد شد با روند کارهای عمرانی که بعضا ربع قرن است ادامه دارد همسانی ندارد

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 17. محمد ابراهیمی می‌گوید:

  فکر نمیکنم این طرح به صلاح کشور باشه
  احتمالا علاوه بر غیر اقتصادی و پر اشکال بودن از بعد فنی، با توجه به تاثیراتی که روی خزر خواهد گذاشت از نظر ژئوپولیتیک و دیپلماسی منطقه ای هم برای ایران بسیار پرماجرا و حساسیت بر انگیز خواهد بود

  حداقل تاثیرش روی خزر شورتر شدن آب و حتی احتمالا کاهش سطح خواهد بود که بدلیل متغیر بودن دوره ای ارتفاع آب خزر ، این مساله در دوره های کاهش سطح آب موجب بروز حسسیت های منطقه ای میشه

  باید اطمینان داشت که با این وضعیت مصرف حتی میتونیم خزر رو هم بخشکونیم، وضعیت ما شده مثل کسی که ماشینش داره با سه سیلندر کار میکنه و ریپ میزنه ولی بجای تعمیرش همش گاز شدید مداوم میده به ماشین که خاموش نشه و داره باهاش مسافرکشی میکنه!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 0

 18. جمشید از خوی می‌گوید:

  کاربر گرامی:
  DORNA:
  منظور از اصطلاح قدیمی ،”قوری بند زده “چیه؟!

  داغ Thumb up 2 Thumb down 4

 19. کاسپین می‌گوید:

  انتقال آب از یک دریاچه به کویر نمک زادگاه رئیس جمهور
  جایی که نه خاک درست و حسابی برای کشاورزی دارد و نه جمعیت آنچنانی
  هم رئیس جمهور فعلی و هم رئیس جمهور سابق هر دو زادگاهشان استان سمنان است
  آب باید از ارتفاع ۲۸- متر کمتر از سطح دریای آزاد به ارتفاع حدود ۳۰۰۰ + متری کوهای البرز رسیده و سپس به سمت استان سمنان که ارتفاعی حدود ۱۰۰۰ + متر از سطح دریای آزاد دارد برسد و هزینه بسیار زیادی دارد و هیچ توجیهی ندارد .
  استانی که کل جمعیتش کمتر از یک میلیون نفر است و بیشتر مساحتش را کویر نمک فرا گرفته و نمی شود در آن کشاورزی کرد
  تعداد زیادی از کارشناسان محیط زیست مخالفت خود را با این طرح غیر اقتصادی با نوشتن نامه به آقای رئیس جمهور اعلام کرده اند
  این طرح هزینه زیادی را بر بیت المال تحمیل می کند و از دولتی که وعده وعید زیادی در جهت حفظ محیط زیست داده بود انتظار
  می رفت جلوی اینچنین طرحهای مخرب و غیر اقتصادی را بگیرد
  چطور برای حدود ۵۰ کیلومتر خارج کردن جاده جنگل گلستان پول ندارید ولی برای کشیدن لوله تا ارتفاع حدود ۳۰۰۰ متری پول دارید ؟

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 0

  • داریوش2016 می‌گوید:

   باور کنید یه بچه دبستانی هم میفهمه این طرح چقدر هولناکه

   سد گتوند باید جلوی این طرح لنگ بندازه دیگه

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

   • kooshan می‌گوید:

    خود شما نیز به احتمال قوی قبول دارید که این اظهار نظر غیرمعقول که : «… یه بچه دبستانی هم میفهمه….» درست و منطقی نیست که متأسفانه در میان اقشار مختلف مردم هم زیاد رواج دارد و در موارد مختلف آن را بکار می برند معلوم است که نه تنها یک «بچه دبستانی» بلکه حتی یک «جوان»، «دانشجو» و حتی «متخصص غیر مرتبط» ممکن است فاقد صلاحیت و دانش لازم جهت بیان مطالبی باشد که نیاز به تخصص یا لااقل اطلاعات کافی از موضوع مورد بحث داشته باشد ضمن آنکه برای اظهار نظر یا فعالیت در مسائل و امور عمومی و اجتماعی حداقل سن مناسب بایستی «سن قانونی» درنظر گرفته شود.

    داغ Thumb up 2 Thumb down 7

 20. کاسپین می‌گوید:

  دوست عزیز جناب حامد
  از اطلاع رسانی شما بسیار متشکرم
  این اطلاع رسانی شما پاسخ محکم و دندان شکنی است برای افراد سفسطه گر و زیاده گو
  افرادی که با مبالغه گویی و سفسطه گری به مخربان محیط زیست کمک میکنند
  باز هم از شما سپاسگذارم

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 2

 21. جمشید از خوی می‌گوید:

  سابقه این نقل و انتقال به سالهای ۱۳۳۵ خورشیدی میرسد که ایده سبز کردن نواحی خشک و لم یزرع فلات مرکزی ایران مطرح شد و اگر درست در خاطر داشته باشم ماهنامه پربار و وزین” دانشمند “ آن سالها نخستین نوشتار دراین مورد را منتشر ساخت که موافقین و مخالفین معاصر خود را داشت.

  استان سمنان و شهر شاهرود در زمانه بحث های داغ نقل و انتقال پایتخت یکی از نامزد های هشتگانه انتقال قدرت سیاسی فلات ایران بود.!

  از مزایای این انتقال نزدیکی به تهران و جمعیت کم آن بود،که هم اکنون هم یک مزیت است.

  در سالهای نخست آغاز بکار دولت مهر و قبل از حذف یارانه ها،افراد ی برخوردار از رانت اطلاعات اقتصادی و با استفاده از وام های کم بهره بانکها یا صندوق های قرض الحسنه با الگو برداری از گلخانه های مدرن احداث شده در اسپانیا و ترکیه بزرگترین گلخانه های جدید را با اولویت کشت میوه های لوکس وتشریفاتی نظیر” توت فرنگی “و گلهای بریده گرانقیمت نظیر “مرغ بهشتی “ و ”آنتوریم” (مار زبان) ، سود های عالی را نصیب سرمایه گذران خود کردند.مهندسی این گلخانه ها در کشور کم نظیراست.!

  این استان بلحاظ برخورداری از طبیعت کمتر دست کاری شده توسط انسان ایرانی! و برخورداری از چشم انداز های کم نظیر در فلات ایران، ظرفیت بالقوه ای در زمینه گردشگری طبیعت (اکوتوریسم) و گردشگری حیات وحش(سافاری) با ورود گردشگراز سرزمینهای ثروتمند را داراست البته با پیش شرط ایجاد و گسترش زیر ساختهاو اصل مدارا با مهمان .

  همچنین در زمینه کشت محصولات با نیاز آبی کم، نظیر انواع انگور، ارقام زردآلو در کنار صنایع جانبی نظیر کنسانتره یا برگه یا… با بسته بندی های به روز شده ، سنجد و بادام درختی، ظرفیت های خوبی دارد،که در همراهی توسعه سیستمهای آبیاری مدرن قابل توسعه است.

  این استان دارای پتانسیل های بی نظیر در زمینه سنگ نمای ساختمان و نیزسنگهای تزئینی است.
  در چشم انداز های وسیع ،سطح این پهنه دارای خاک سرخ فام وشور است که زراعت را در سطوح دیگر پر هزینه میکند.
  در ضمن مرور نوشتار دکتر سعید آخانی در این رابطه جای قابل توصیه است.

  داغ Thumb up 2 Thumb down 10

  • شعارگریز می‌گوید:

   جناب جمشیدخان سلام
   ضمن تشکر از اطلاعاتی که دراختیار قراردادین، چند نکته من باب یادآوری داشتم
   در خصوص پاراگراف اول مطالبتون با شما موافقم ولی این سو کلان به جیب مهندسا نمیره بلکه جیب همونایی که رانت اطلاعات اقتصادی و… پرمیشه که توی ایران چیز قدیمی نبوده و هنوز هم همانه!
   امادرخصوص پاراگراف سوم، باید عرض کنم وقتی توی ایران بهترین خاکها و آب و هوا روداریم که میشه بابرنامه ریزی اصولی هر محصول رو تو شرایط ایده آل بدون صرف هزینه های کلان گلخانه ای پرورش داد و صادر کرد چه نیازی به این کاره! بنظرمن فقط بالا بردن درآمد بدون درنظر گرفتن سلامت مصرف کنندگان اون محصولات، پایین آوردن سطح سلامت نسل بعدیه، چون محصولات گلخانه ای اولا همگی از بذور اصلاح ژنتیکی شده بدست میاد که سالهاست توی کشورهای پیشرفته منجمله فرانسه منسوخ شوده و مردم علیه ای محصولات تظاهرات میکنن و این مزارع رو باتراکتور شخم میزنن اونوقت بعد از این همه مدرک و سند مبنی بر سرطانزا بودن این محصولات، هنوز برای ثبت یک محصول تراریخته(اصلاح شده ژنتیکی نه اصلاح شده زراعی) توی ایران سر ودست میشکنن. در سال۸۳ که توی دانشگاه گیلان مقاله داشتم سر آزاد کردن یک رقم برنج تراریخته بین خانم ابتکار و آقای…..رییس موسسه….. اختلاف نظر بود خانم ابتکار نداشتن تاییدیه های لازم رو دلیل مخالفت اعلام میکردن درصورتیکه داشتن تاییدیه برای محصولات تراریخته مثل..این خانه از پای بست ویران است میباشد!
   بنظرمن گلخانه صرفا برای تولید و اصلاح انواع گلهای زینتی و گرانقیمت و بهبود صادرات این صنعت( که چیز جدیدی برای ایران نیست)ساخته و مورد استفاده قرار گیرد شاید زخم کهنه صادرات گل به هلند( که با درایت مسولان آن کشور،فلش واردکردن گل را به سمت صادرات حتی به سمت خود ایران چرخاند) و …. اندک التیامی پیدا کند و جان دوباره گیرد

   پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 22. جمشید از خوی می‌گوید:

  شعار گریز:
  کاربر گرامی از حسن دقت شما متشکرم.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

 23. امیر می‌گوید:

  آقای رئیس جمهور

  لحاظ نمودن مسائل محیط زیستی زمانی معنی پیدا می کند که طرح غیرکارشناسی و مخرب انتقال آب از خزر به سمنان
  کلا لغو و فراموش شود.
  بسیاری از دریاچه ها و تالابهای کشور در اثر اقدامات ناآگاهانه و غیرکارشناسی از این نوع خشک شده یا در معرض خطر است
  (مانند دریاچه ارومیه…)؛ آیا اکنون نوبت دریای خزر است که قربانی جهالت و ناآگاهی شود؟؟؟
  دولت محترم که برای طرحهای زیست محیطی مانند تغییر مسیر جاده ترانزیت؟؟! میان گذر پارک ملی گلستان که تاکنون خسارات و زیانهای فراوانی به دنبال داشته بودجه و اعتبار ندارد، چگونه است که برای اجرای اینگونه طرحهای مخرب بودجه دارد؟؟؟!!!
  واقعا متأسفم که در کشوری که میزبان کنوانسیون رامسر بوده است، چنین طرحهایی مطرح می شود و اینقدر اصرار برای اجرای آن وجود دارد!

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 24. arash می‌گوید:

  آره دیگه حالا نوبت دریای خزره اینم خشک کنین بعد از خلیج فارس آب ببرین پرش کنین، بابا جمع کنین این برنامه هاتونو، ما اگه عرضه دارین چهارتا سد درست حسابی بسازین، البته ن مثل سدهای خوزستان

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 25. کاسپین می‌گوید:

  آفرین بر آرش

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>