ظریف به نمایندگی از ایران توافقنامه مبارزه با تغییرات آب و هوایی را امضا کرد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): وزیر امور خارجه کشورمان امروز جمعه با حضور در مراسم امضای توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس که در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، به نمایندگی از طرف دولت جمهوری اسلامی ایران، این توافقنامه را به امضا رساند.

طبق آمار سازمان ملل، مراسم امضای توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس که در روز جمعه در مجمع عمومی سازمان ملل به امضای رهبران عالی ۱۷۱ کشور جهان رسید، رکورد جدیدی را در تاریخ امضای یک توافقنامه توسط بیشترین شمار کشورهای جهان در یک روز را به ثبت رساند.

رکورد بیشترین امضای یک توافقنامه در یک روز پیش از این متعلق به کنوانسیون ملل متحد در مورد حقوق دریاها بود که در سال ۱۹۸۲ به امضای رهبران ۱۱۹ کشور جهان در یک روز رسیده بود.

محمدجواد ظریف بعد از ظهر دیروز پنجشنبه در نشست موضوعی مجمع عمومی سازمان ملل درباره دستیابی به اهداف توسعه پایدار اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران مصمم به اجرای کامل و موثر دستور ۲۰۳۰ توسعه پایدار است.

ظریف اضافه کرد که دولت ایران برغم چالش ها و موانع بسیار از جمله محدودیت ها و تحریم های غیر منصفانه روندی انتقالی را برای دستیابی به اهداف تعیین شده توسعه پایدار آغاز کرده و رویکردی استراتژیک را در این زمینه در پیش گرفته است.

وی افزود: در راستای سیاست های ملی جمهوری اسلامی ایران، اولویت هایی را برای برخورد با موضوعات عمده ای همچون ریشه کن کردن فقر، مدیریت پایدار آب ها و سیستم تخلیه فاضلاب ها، منابع انرژی تجدید پذیر، مسکن، مبارزه با کویر زدایی و جنگل زدایی، بوجهی که هیچ فرد یا قشری از جامعه به فراموشی سپرده نشود، تعیین کرده است.

وزیر خارجه کشورمان بر این نکته نیز تاکید کرد که اجرای دستور ۲۰۳۰ مستلزم حمایت و همبستگی موثر تری از سوی جامعه جهانی است و سازمان ملل باید در این رابطه نقش حساس هماهنگ کننده را به منظور تقویبت همکاری های بین المللی در جهت توسعه پایدار به عهده بگیرد.

ظریف با اشاره به این که چالش ها و فرصت های مشترکی در تلاش های جمعی منطقه خاورمیانه برای دستیابی به صلح و ثبات وتوسعه وجود دارد افزود: جمهوری اسلامی ایران در همین بستر به تلاش برای تقویت همکاری های خود با کشور های منطقه ای و فرا منطقه ای و با هدف ایجاد چهارچوبی موثر برای دستیابی به اهداف توسعه پایدار در این منطقه ادامه خواهد داد.

ظریف در پایان تاکید کرد که در این راستا مهمترین اولویت تلاش های مشترک جهانی باید مقابله با افراط گرایی و خشونت باشد که خاورمیانه و ماورای آن را به ویرانی و آشوب کشانده است.

توافقنامه نهایی کنفرانس آب و هوایی سازمان ملل (COP21) آذرماه سال گذشته پس از دو هفته مذاکرات فشرده در پاریس به تایید نمایندگان ۱۹۵ کشور جهان رسید.

طبق این توافقنامه برای اولین بار تقریبا تمامی کشورهای جهان متعهد به کاهش گازهای آلاینده می شوند.

هدف از این توافق تغییر اقتصاد بر مبنای سوخت فسیلی جهان در چند دهه آینده و کُند کردن آهنگ گرم شدن زمین است. این توافقنامه تعهداتی را شامل اختصاص حدود یک صد میلیارد دلار برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین در بر می گیرد.

در این توافقنامه همچنین از کشورهای جهان خواسته شده تمام تلاش های خود را برای جلوگیری افزایش گرمای زمین و محدود کردن افزایش آن به دمایی کمتر از دو درجه سانتیگراد بکار گیرند.

+5
-30
  

2 دیدگاه

 1. kooshan می‌گوید:

  انصافأ دولت فعلی لااقل در نظر رویکرد خوبی در زمینه حفاظت محیط زیست داشته و پیگیری و نهایتأ امضای « توافقنامه تغییرات آب و هوایی پاریس» در این مورد اقدامی مثبت بوده اما این کافی نیست و نیاز به اقدامات عملی و مؤثر دارد که در این زمینه نمی توان همه انتظارات را متوجه «دولت» و «س. ح. م. ز.» دانست زیرا که اختیارات و حیطه مسئولیت دولت مشخص و معلوم است و کسب نتایج مثبت در این زمینه نیازمند تفاهم و توافق و همفکری و همکاری همه نهادها و مراجع سیاستگزار و مدیریتی کشور در پیگیری مفاد این توافقنامه و اقدامات اصولی ضروری جهت تحقق اهداف تعیین شده می باشد که در این مورد بایستی به آینده نگریست اما امید است چنین تفاهم و توافق ملی و همگانی تحقق پیدا کند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

 2. جمشید از خوی می‌گوید:

  از سال ۱۹۷۱ میلادی که نخستین گرد همائی زیست محیطی در مقیاس جهانی در استکهلم سوئد و با جایگاه معاونت این سمپوزیم از ایران ،رسمیت یافت تا کنون ،ذیل عهد نامه ها و توافقنامه های زیادی در زمینه وضعیت آب و هوای زمین و اتخاذ راه کارهای مختلف بهبود شاخص های مربوطه،تو شیح و امضاء شده ولی برونداد آنها محل مداقه و چالش است.
  مثلا کشور های ایالات متحده و جمهوری خلق چین و روسیه جزو ۱۰ کشور نخست در زمینه تولید گاز های گلخانه ای بوده ولی در زمینه تامین بودجه واتخاذ روشهای کاهش این گازها با احتیاط عمل میکنند.
  ایران در این رده بندی جزو کشورهای پیشرفته نبوده ولی جزو ۱۵کشور تولید کننده گازهای گلخانه ای در جهانست.!

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>