تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به آبان ۱۳۹۴ بیش از یک متر افزایش یافت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز هفدهم اردیبهشت سال جاری به ۱۲۷۱٫۱۰ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۱۰۶ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه سال ۱۳۹۴ و سه سانتی متر نسبت به روز یازدهم اردیبهشت افزایش نشان می دهد.

همچنین تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به روز مشابه در دو سال قبل (هفدهم اردیبهشت ۹۳ و ۹۴) ۴۰ و ۴۳ سانتی متر افزایش نشان می دهد.

تراز روز هفدهم اردیبهشت بالاترین تراز سطح آب دریاچه ارومیه طی دو سال اخیر (از فرورین ۹۳ تا فروردین ۹۵) بوده است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

در تصویر فوق تفاوت عمق و پهنه آبی دریاچه ارومیه در روزهای یازدهم اردیبهشت ۹۵ و هفتم آذر ۹۴ به وضوح مشخص است

مقایسه دو عکس هوایی از دریاچه ارومیه در تصویر فوق نشان می دهد که در روز هفتم آذر سال ۱۳۹۴ بخش جنوبی دریاچه ارومیه کاملا خشک و بخش شمالی آن بسیار کم آب بوده است اما در روز یازدهم اردیبهشت سال جاری علاوه بر پر آب شدن بخش شمالی دریاچه، بخش جنوبی نیز تا حد زیادی آبگیری شده است.

+1611
-1410
  

7 دیدگاه

 1. محمد عاشق حیات وحش می‌گوید:

  اگه خدا و مسولین بخان انگار داره دریاچه دوباره زنده میشه

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 4

 2. امیر امینی می‌گوید:

  خبر توجه هنر پیشه معروف آمریکایی بسیار مسرت بخش بود.
  جای تامل اینجاست که هنرپیشگان ایرانی برای ارومیه چه کردند؟
  آیا اطلاعی از شرایط دریاچه و اهمیت موضوع دارند؟

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 3

  • محمد ابراهیمی می‌گوید:

   متاسفانه اکثر هنرمندان ایرانی فقط به دنبال ژست گرفتن های مختلف جلوی دوربین و به رخ کشیدن خودشون هستند
   چه خوبه انسانها بتونن از شهرتشون در جهت بهبود و اصلاح استفاده کنند، حالا چه در جهت رفع مشکلات اجتماعی باشه، یا مشکلات اقتصادی یا محیط زیست و …
   البته این مسئولیت فقط بر گردن هنرمندها نیست و در کل تمام افراد مشهور رو شامل میشه مثل ورزشکارها و …

   پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 3. جمشید از خوی می‌گوید:

  طبیعت مادر انسانست و احترام به ساحت آن محدود به جغرافیا، نژاد، رنگ پوست و اقلیم و…نبوده و نیست.!!!

  در اخبار متاخر تلاش برخی از اهالی هنر در خصوص حفاظت از گونه های شاخص نظیر پلنگ ایرانی یا زاغ بور شایسته قدر دانیست ولی باید قبول کرد که بالاخره حفاظت از محیط زیست دارد به دغدغه ذهنی اغلب آحاد این فلات بدل میگردد.

  اهتمام به حفاظت از آنچه که تنها کره مسکون نام یافته حداقل کاریست که آحاد بشر میتوانند انجام دهند.!

  مقوله بیکران حفاظت از محیط زیست از دهه ۱۹۷۰ میلادی ، بعنوان یکی از مسائل مهم توسعه جوامع ساکن جهان صنعتی و مآلا توسعه پایدار لحاظ شده است که شور بختانه همانند خیلی از شاخصه های ارتقاء و بهبود کیفیت زندگی،چند صباحی است که به ساحل سرزمین های در حال توسعه قدم گذاشته است.

  اگر به محیط زیست احترام درخور و شأن آن نگذاریم، رسیدن به توسعه پایداردر این فلات، خیالی خام، بیش نخواهد بود.!

  من روز های خوشی را برای این در یاچه آرزو دارم.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 4. نیروانا می‌گوید:

  بحث انتقال اب از رود ارس یا از دریای کاسپبن به نتیجه رسید میتوان با انتقال آب از این دریا شوری آب این دریاچه را تا حد تحمل انواع ماهی پایین آورد واز این پهنه چند هزار کیلومتر مربعی برای تولید آبزیان استفاده کرد

  داغ Thumb up 2 Thumb down 5

 5. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  به عدد سطح تراز بنگرید حدود ۷ متر نسبت به سال ۱۳۷۴ پایینتر است . در طی ۱۰ سال ۸ متر سطح ان کاهش داشته و حالا ۱متر بالا امده به بوق و کرنا کرده اند . از سال ۹۴ که شگفتی خلق میکردند و ان کاهش پیدا میکرد انقدر هشدار دادند کسی گوشش بدهکار نبود گفتند با خاکریزی و احداث جاده موجب اسیب به دریاچه میشوید کسی گوش نکرد چنین طرحهایی در کشورهای دیگر با احداث پل اجرا میشود و ضمن ایجاد جاذبه گردشگری بدون اسیب به محیط زیست طرح ترانزیتی اجرا میکنند . همیشه باید به تب راضی باشیم . فقط ۱متر از ۸ متر جبران شده انهم ممکن است در تابستان دوباره کاهش پیدا کند . حکایت گزارش افزایش تعداد درختان در کشور است انقدر به جنگلها اسیب رسانده اند که اگر درختی کاشته شود به چشم مسولان میاید و امار افزایش جنگل ارایه میدهند . پرسش من اینست که پس اینهمه ویلا سازی و جنگل خواری در کجا صورت میگیرد که مسولان انرا نمیبینند افتهی که موجب از بین رفتن جنگلهای بلوط زاگرس شده چگونه جران شده که امار جنگل کشورمان بالا رفته است . چند اصله درخت بلوط کاشته شده تا جبران خسارت چند هزار هکتاری را بنماید ایا کسی هست پاسخ بدهد ؟

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 4

  • حمید می‌گوید:

   با نظر شما موافقم و میخوام اضافه کنم که طبیعت با دارا بودن عناصر قوی،بار دیگر ثابت کرد که اگر این انسان به اصطلاح فکور! مجال دهد قادر به جبران رویدادهای طبیعی،حتی بظاهر ناگوار میباشد. اگه همین انسان نیاد برا درست کردن ابرو،چشمشو کور کنه
   در واقع طبیعت مدام با زبان بی زبانی به همین بشر مداخله گر در امور طبیعت،،برتر شو از بر خورشید….،، رو متذکر میشه!
   امید که گوش شنوا و چشم عبرت بین…..

   پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>