روز جهانی پرندگان مهاجر / با کشتار و تجارت غیر قانونی پرندگان مهاجر مبارزه کنیم

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز جهانی پرندگان مهاجر، مناسبتی است که از سال ۲۰۰۶ توسط دو نهاد بین المللی فعال در زمینه حیات وحش یعنی کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی (CMS) و تفاهم نامه همکاری حفاظت از پرندگان مهاجر آبی آفریقا و اوراسیا (AEWA) برگزار می شود.

نامگذاری و برگزاری مراسم گوناگون در این روز به منظور جلب توجه همگان به موضوع حفاظت از پرندگان مهاجر و زیستگاه هایشان ترتیب داده شده است.

برنامه های مرتبط با این مناسبت هر ساله در روز دهم در ماه می میلادی مطابق با ۲۱ اردیبهشت ماه به طور هماهنگ در جهان به اجرا درمی آید.

شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر این چنین انتخاب شده است:

«با کشتار، صید و تجارت غیر قانونی پرندگان مهاجر مبارزه کنیم»


مهاجرت پرندگان یک معجزه طبیعی است. الگوهای مهاجرت متفاوتی برای پرندگان در سطح جهان وجود دارد اما عمدتا با شروع فصل سرما در نیمکره شمالی زمین، پرندگان زیستگاه های در حال یخ زدن خود را به قصد یافتن غذا ترک کرده و به عرض های جنوبی کره زمین و سرزمین هایی با اقلیم معتدل تر مهاجرت می کنند.با این حال برخی پرندگان نیز بر ای دستیابی به آب و هوای بهتر و غذای مناسب از جنوب آفریقا به عرض های شمالی تر مهاجرت می کنند.

مهاجرت پرندگان و اینکه آنها چگونه نقاط ثابتی در جهان و مسیر دستیابی به آن مناطق را با دقت شناسایی و تکرار می کنند.

استفاده از خورشید، ستارگان و میدان مغناطیسی زمین از جمله فرضیه هایی است که در مورد مسیر یابی پرندگان مهاجر در طول شب و روز مطرح می شود.

مهاجرت یک سفر طولانی و خطرناک برای پرندگان است که طیف وسیعی از خطرات انسانی و طبیعی آنها را در طول مهاجرت تهدید می کند.

پرندگان مهاجر در طول سفر خود از کشورهای گوناگونی با شرایط سیاسی، اجتماعی و قوانین محیط زیستی مختلف عبور می کنند. بنابراین نیاز است تا هماهنگی بین المللی بیشتری مابین دولت ها، سازمان های مردم نهاد، جوامع محلی و کلیه ذینفعان در زمینه حفاظت هرچه بیشتر از پرندگان مهاجر ایجاد شود.

بدین منظور مراسم روز جهانی پرندگان مهاجر با هدف آگاه سازی مردم و جلب توجه و حمایت دولت ها و ملت ها در حفاظت از پرندگان مهاجر همه ساله در نقاط مختلف جهان برگزار می شود.

کشور ما ایران در مرکز بسیاری از مسیرهای مهاجرت پرندگان در سراسر جهان واقع شده است و در حقیقت مرکزی در شاه راه اصلی مهاجرت هرساله پرندگان از شمال چین، قزاقستان، ترکمنستان، آذربایجان و ارمنستان در آسیا، شرق تا غرب سیبری، شمال اروپا تا کشورهای اسکاندیناوی واقع در شمال غرب اروپا به سمت جنوب تا آفریقا به شمار می رود که این امر ضرورت اجرای هر چه بهتر برنامه های حفاظتی در مورد پرندگان مهاجر در ایران را به همراه دارد.

همه ساله تعداد زیادی از پرندگان مهاجر در شمال و جنوب کشور به خصوص تالاب های استان های مازندران و خوزستان بصورت غیر قانونی صید و یا شکار می شوند که با توجه به حجم بالای تخلفات و وضعیت اجتماعی این نواحی نیازمند عزم ملی و دولتی برای جلوگیری از این اقدام است.

با توجه به شعار امسال روز جهانی پرندگان مهاجر، امیدواریم دولت جمهوری اسلامی ایران و مردم کشورمان به حفاظت از پرندگان مهاجر توجه بیشتری داشته و با تمام توان با کشتار، صید و تجارت غیر قانونی پرندگان مهاجر مبارزه کنیم

+53
-1
  

22 دیدگاه

 1. kooshan می‌گوید:

  اول این که لازم است دولت و «سازمان حفاظت محیط زیست» اگر تابحال به این «… دو نهاد بین المللی فعال در زمینه حیات وحش یعنی کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر وحشی (CMS) و تفاهم نامه همکاری حفاظت از پرندگان مهاجر آبی آفریقا و اوراسیا (AEWA) ….» ملحق نشده اند اینکار انجام شود و در صورت عضویت قبلی در بسط و گسترش همکاریهای متقابل بکوشند و دیگر آنکه بهتر است مراسم «.. روز جهانی پرندگان مهاجر…» در شمال و جنوب کشور که از نقاط و مقاصد اصلی پرندگان مهاجر است در وسعت بیشتر و با کیفیت بهتری برگزار شود و لازم است سازمانهای مردم نهاد و پایگاههای خبری و رسانه های فعال در این زمینه و نیز فعالین و علاقمندان این حوزه تلاشهای خود را در این ارتباط هماهنگ و متمرکز کنند.

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 1

 2. محمد احمدی می‌گوید:

  بدبخت پرنده هایی که برای آب و هوای بهتر تشریف میبرن فریدونکار و ……

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 4

  • اهورا می‌گوید:

   بدبخت پرنده هایی که به سوی ایران کوچ می کنند!!!

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 5

  • محمد ابراهیمی می‌گوید:

   وااااقعا، طوری باهاشون برخورد میشه که انگار حاوی بمب و دینامیتن و ابدا نباید پاشون به داخل کشور برسه…
   واقعا هم در این زمینه کار فرهنگی بسسسسیار کم و ناچیز بوده و هم برخورد مناسب و درخوری با قاتلین سودجوی این پرنده ها صورت نمیگیره
   هنوز که هنوزه در بازارهای رسمی و غیر رسمی خیلی راحت شکار میشن و در حاشیه شهرها و روستاها براحتی صید میشند و در برابر مامور قانون با چوب و چماق و اسلحه می ایستن
   از نظر فرهنگی هم تقریبا هیچ کار سازمان یافته و موثری من ندیدم، آیا لازم نیست حفظ و حراست از محیط زیست بعنوان یک درس در مدارس وجود داشته باشه یا حداقل بخشی از محتوای درسهای مختلف رو به این موضوع اختصاص بدن؟
   آیا لازم نیست اطلاع رسانی جدی تری در مورد این فاجعه و لزوم نخریدن گوشت این پرنده ها انجام بشه و …

   پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 3. دوستدار حیوانات می‌گوید:

  کاش کشورهای اروپایی و پیشرفته فکری به حال پرنده های مهاجر که به کشور ما وارد می شوند کنند و آنها را از دام شکارچیان بی رحم در شمال کشورمان نجات دهند، چون مسئولان محیط زیست کشور خودمان هیچ کار مؤثری نمی توانند انجام دهند و هر ساله در فریدونکنار و جاهای دیگر پرندگان با بی رحمی تمام قتل عام می شوند و مسئولان محیط زیست فقط تماشا می کنند!

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 5

 4. خورشید می‌گوید:

  لطفا پوسترش رو به طور وسیع در فریدونکنار و خوزستان پخش کنین!!!

  شاید وجدان پرنده خواران سیری ناپذیر یک سر سوزن بیدار بشه ….

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 6

  • مهرداد می‌گوید:

   از نظر بعضی ها دراین کشور کل حیوانات اعم از پرنده ، چرنده و …. بیشتر از این که یک موجود زنده با حق حیات باشن ، یک بسته غذایی به حساب میان …. این موجودات بی گناه هم برای به کمال رسیدن باید خورده بشن

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 5. اگر می خواهید تنها و تنها یک کار مثبت در طول زندگی خود انجام بدهید، گروه های کاری تشکیل بدهید و جلوی کشتار پرندگان در کشور را بگیرید!

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 7

  • kooshan می‌گوید:

   تعداد بیش از حد نیاز گروه های زیست محیطی خود مشکل آفرین است بایستی با درنظر داشتن روحیه کار جمعی و در اولویت قرار دادن کسب نتایج مثبت فارغ از نام و عنوان عوامل دست اندرکار به تعدادی معقول و منطقی و محدود اما کارآمد از گروه ها و تشکلهای مردم نهاد اکتفا کرد و بنظر میرسد در حال حاضر علاقمندان انفرادی و گروه های کاری در این مورد باندازه کافی در کشور وجود دارد و نمونه های آن در همان کانال تلگرامی خودتان و در گزارشاتی که در «دیده بان» و سایر پایگاههای خبری و سایتها و رسانه ها منتشر شده و می شود قابل مشاهده بوده که بهرحال در حد توان و نیروی خود تلاش می کنند و مشکل اصلی توان محدود آنها و عدم حمایت و همکاری از طرف بقیه دوستداران و علاقمندان است.

   داغ Thumb up 6 Thumb down 4

 6. arash می‌گوید:

  بیچاره پرنده ای که قصد صفر به ایران میکنه و دیگه هیچوقت برنمیگرده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 7. رشید می‌گوید:

  متاسفانه در کشور ما بدترین کشتار بیرحمانه با پرندگان مهاجر میشود واین ضعف دستگاههای اجرایی را میرساند …درهمه کشورها درفصل مهاجرت پرندگان بصورت قانونی بهره برداری و شکار مجاز انجام میشود ولی در کشورما فاجعه رخ میدهد هم در شمال هم در جنوب !!!واین صحیح نمیباشد.

  پر طرفدار Thumb up 22 Thumb down 0

 8. محمدعلى الله قلى می‌گوید:

  روز جهانى پرندگان مهاجر را به تمام طبیعت دوستان تبریک میگم.

  امیدوارم سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به حفاظت و پاسداشت پرندگان مهاجر و زیستگاه هاى شکننده و محدود باقیمانده کشور با جدیت بیشترى عمل نماید.

  تبریک ویژه این روز خدمت دوستان عزیز، دیده بان خستگى ناپذیر محیط زیست و حیات وحش ایران، رضا نیک فلک نازنین براى تلاش هاى بى وقفه و مستمرش براى حفاظت از پرندگان مهاجر خوزستان و خانم نغمه امینى بزرگوار در سرخرود و فریدونکنار مازندران.

  بدون کمترین تردید و مماشات «مبارزه با کشتار، صید و تجارت غیر قانونی پرندگان مهاجر ادامه خواهد داشت.»

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 4

 9. حمید می‌گوید:

  اینکه یک روز برای پرندگان مهاجر اختصاص داده شد، در جای خود با ارزش است ولی نکته قابل تامل در محتوای شعار وجود دارد،، کشتار ، صید و تجارت غیر قانونی! ممنوع .
  یعنی با کدام تبصره و برای کدام افراد و چه میزان، شکار و تجارت قانونی! در نظر گرفته شده است!؟
  نکته قابل تامل دیگر، اشاره بهمان میدان مغناطیسی است که در سایه توسعه روز افزون تکنولوژی و تداخل امواج مختلف، نه تنها سبب اختلال شدید در مسیریابی پرندگان، بلکه حتی در جانوران دریایی که بصورت گروهی زندگی میکنند گردیده بطوریکه کشتارهای دسته جمعی آنها در سواحل بیانگر همین مساله است، علاوه بر آن زنبورهای عسل که جزء لاینفک زندگی بشری هستند نیز از این تاثیر سوء در امان نمانده اند.
  آلودگی های آب دریاها، اقیانوس ها، تالابهاو… که علاوه بر پرندگان، سبب مرگ تعداد بیشماری از ماهیان، گیاهان دریایی و … می شود.
  نمیدانم موارد مذکور جزء شکار غیرقانونی است یا عدم وجود قانون متناسب با در نظر گرفتن شرایط صید و صیاد و یا عدم نظارت دقیق بدون وجود تبصره های متعدد جهت چشم پوشی قانون از افراد ….. بعناوین مختلف
  و یا……

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 4

 10. Danial می‌گوید:

  برنامه زمانی جشنواره فیلم سبز رو هم اعلام کنید لطفا

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

 11. قمشلو می‌گوید:

  موافقم

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 12. پرنده مهاجر می‌گوید:

  ببشترین کشتار پرندگان مهاجر در کشورهای حوزه دریای مدیترانه انجام میشه که در ایران هم نسبت به وسعت زیستگاه همچین کم نیست

  انشاله صید و شکار غیر قانونی برچیده و شکار کنترل شده و قانونی انجام بشه

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 13. جمشید از خوی می‌گوید:

  اگر پرندگان نبودند قطعا کره مسکون چیزی کم داشت.!
  پوستر انتخابی بسیار تامل برانگیز است و پیشنهاد میشود اداره کل پست کشور، قطعه تمبری از آن را منتشر کند.
  در حدود ۱۰ سال قبل برای نخستین بار موفق به مشاهده ” بوجانگای سیاه “بر روی درختان کونو کارپوس در محل خدمت شدم.
  نکته قابل ذکر اینکه این گونه بعد از حدود ۱۲۰ سال به ایران آمده بود.!
  پوشش پر آنها برنگ “مشکی _نفتی براق” بود که زیر نور آفتاب درخشش خاصی داشتند و ۲ پر کمانی در انتهای دم که هنگام پرواز به بیرون باز میشد.
  لذت مشاهده پرواز آنها یکی از تجربیات فراموش نشدنی من در دنیای پر رمز ورازو زیبای پرندگان بود که تکرار نشد. سال بعد ،۳ قطعه از آنها را رصد کردم.
  آنها در ابتدا ،۴ قطعه بودند.!!!

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 14. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  فریاد از فجایع
  خوزستان و فریدون کنار، …….

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 15. DORNA می‌گوید:

  همین الان تصویری دیدم از چندین جوجه زاغ در فومن که پاهایشان به هم بسته شده و آسیب شدید دیده… دیده بان به ایمیل فرستادم…

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 16. محسن رزاقی، ((سلام بر حامیان جانداران)) می‌گوید:

  به امید ممنوعیت کامل صید و شکار …..

  داغ Thumb up 7 Thumb down 16

 17. بام ایران می‌گوید:

  بهتره چند کنفرانس در زمانهای مختلف بالاخص زمان صید با حضور متخصصان امر در این زمینه در فریدونکنار برگذار بشه تا مردم با موضوع حفاظت از پرندگان مهاجر و اهمیت آن آشنا بشن . هرچه در تهران بشینیم و زیر باد کولر و اسپیلت سمیناهار بگیریم فایده نداره باید وارد گود شد و این موارد را بومی سازی کرد .

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>