یک یوزپلنگ ماده در حاشیه پارک ملی توران بر اثر برخورد با خودرو از بین رفت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): متاسفانه چهارشنبه شب مورخ ٩۵/٢/٢٢ در جاده سمنان – مشهد محدوده عباس آباد پارک ملی توران یک یوزپلنگ ماده در اثر برخورد با خودروهای عبوری تلف شده است.

بر اساس گزارش های رسیده تاکنون توله ای در محل حادثه مشاهده نشده است.

بر اساس بررسی کارشناسان انجمن یوزپلنگ ایرانى، یوز ماده اى که چهارشنبه شب یر اثر تصادف جاده در حاشیه پارک ملى توران کشته شد، همان یوزپلنگی است که سال ۱۳۹۱ تصویرش در پناهگاه حیات وحش میاندشت به همراه سه توله، توسط دوربین های انجمن ثبت شده بود.

سرنوشت این یوزپلنگ از سال ۹۲ به بعد مشخص نبود تا اینکه در سال گذشته مجددا به همراه یک توله در دام دوربین هاى تله اى افتاد و نشان داد یک مادر موفق است.

به احتمال زیاد توله پارسالى این یوز که هنوز به سن استقلال نرسیده، هنگام تصادف همراهش بوده است و براى بقا مشکلات زیادى خواهد داشت.

گشت زنى و بررسی محل تصادف براى پیدا کردن توله یا توله هاى احتمالى ادامه دارد.

0
-599
  

31 دیدگاه

 1. بنده خدا می‌گوید:

  مقصر کیست؟

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 2. پلنگ دشتستان می‌گوید:

  واقعا خبر تلخی بود

  پر طرفدار Thumb up 20 Thumb down 3

 3. رضا می‌گوید:

  چه خبر بدی

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 2

 4. لاله می‌گوید:

  یوزپلنگی که پارسال مشاهده شد، به تازگی برای اولین بار مادر شده بود و خودش توله آن یوزپلنگی است که در سال ۹۱ مشاهده شده بود. اگر این همان یوز مادر پارسال باشد، خیلی جوان است و ضایعه بسیار بزرگی برای جمعیت یوزپلنگ کشور است. واقعا خبر بسیار تاثرانگیزی است. در سایتهای خبری دیروز خبر را شنیدم و امیدوارم بودم اشتباه باشد تا اینکه اینجا هم خبر را دیدم.
  از صمیم قلب برای حیات وحش بی دفاع و مظلوممان متاسفم

  پر طرفدار Thumb up 27 Thumb down 2

 5. اهورا می‌گوید:

  خااااااااااک بر سرموووون

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 6. اهورا می‌گوید:

  مسوولان ایران دست آورد شما برای زیست بوم ایران در این چند سال چی بوده ؟؟؟؟ میشه یه توضیح به ما بدهید؟؟؟
  جز نابودی زیست بوم ایران چی به جا گذاشتید؟؟؟؟
  ما همه نادان و کودن و نا آگاه شما که دانا و کارشناس هستید برای ما شفاف سازی کنید؟!!!!
  جاده سازی در زیستگاه های جانوری آیا چیزی جز تکه تکه کردن زیستگاه ها و برخورد گونه های جانوری با ماشین و مرگ آن ها نیست؟!!! آیا هموار کردن پای شکارچیان غیر مجاز به آن زیستگاه ها نیبست؟!!!! اگر منطقه ای جز ماطق ۴ گانه است راه سازی و ساخت بزرگراه برای چیست؟!!!! باید حتما از درون منطقه نگاه بانی شده جاده ساخنه شود؟!!!!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

  • رضا1394 می‌گوید:

   الان چند سال از طرح حفاظت از یوز می گذرد. سوال این است تعداد یوزها چند تا بوده و الان چندتا می باشد؟ در اوایل قرن بیستم در کشور هند با امکانات آن موقع و با مشکلات فراوان آنجا، ۱۵ شیر باقی مانده را حفظ کرده و امروز به بیش از ۵۰۰ قلاده افزایش داده اند.

   پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 1

 7. محسن 187 می‌گوید:

  ما لیاقت داشتن این موجودات زیبای خداوند را نداریم

  برای هزاران پروژه بی مصرف بودجه موجود است ولی برای در امان داشتن این مخلوقات بی همتای خداوند اندر خم یک کوچه ایم

  تا نسل یوز منقرض نشه کسی به فکر نمی افته

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 8. داریوش می‌گوید:

  تبریک به خانم ابتکار که اینهمه پول از مجامع بین المللی میگیرن حاضر نیستن یه زیر گذر یا رو گذر در این منطقه ی نفرین شده درس کنن

  پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 9. گرگعلی می‌گوید:

  و بازهم بی تفاوتی مسولین راهداری و محیط زیست و … در نهایت سرنوشت یوزها در استان یزد در انتظار یوزهای شمالی است و تا چند سال دیگه زادآوری در شمال هم متوقف خواهد شد جناب مهندس جوکار دیگه آخر خطه اگر امروز کاری نکنی فردا فرصت تموم میشه.

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 0

 10. علی می‌گوید:

  آینده گان در مورد ما و مسئولین چه خواهند گفت؟

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 11. علی می‌گوید:

  چرا فنس کشی نمیکنید ؟

  تا کی باید شاهد چنین اخبار تلخی باشیم

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 2

 12. kooshan می‌گوید:

  اول بد نیست که به نکته ای که معمولأ با انتشار این دست اخبار ناراحت کننده بکرات مطرح می شود اشاره ای کرد و آن این است که بهرحال از نظر منطقی همه بتناسب موقعیت خود در این حوادث مسئولند و فرضأ من نوعی که ممکن است چند روز یک بار چند جمله ای در فضای مجازی بنویسم طبعأ این عمل رافع تمام وظایف نیست شکی نیست که فهم اهمیت و ارزش حفاظت از طبیعت و حیات وحش و درک زیانهای بزرگ وارد شده از اینگونه رخدادهای نسبتأ قابل پیشگیری و نگرانیهای دلسوزانه ناشی از این رخدادهای تأسف آور خود با ارزش و حائز اهمیت بوده اما این قدم اول است و اگر با اقدامات مثبت دیگر همراه نباشد، که معمولأ هم بدلایل مختلف و شرایط واقعی و موجود در کشور در محدوده همین اظهار نظرات بوده و فراتر نمیرود ، صرفأ در همان حد خود ارزشمند است و نمی توان گفت دستگاههای و وزارتخانه های ذیربط و «س. ح. م. ز» و حتی خود فعالین و علاقمندان حیات وحش همه آنچه را که باید انجام داده اند و حال می ماند اینکه دنبال مقصر یا مقصرین احتمالی بگردیم و معلوم است در حال حاضر فهرست مقصرین احتمالی کوتاه نخواهد بود چرا که در ارتباط با ایمن کردن تردد حیات وحش طی چند دهه گذشته توجه درخور رسمی و عمومی در سطح کشور وجود نداشته و کار قابل ذکری هم انجام نشده است و اصولأ در شرایط فعلی کشور ما که کمبودها و نقائص و کاستیها زیاد و موفقیتها کمتر بوده بهتر این است بحث مقصر یابی را لااقل بطور موقت و تا رسیدن به شرایطی بهتر از امروز ، کنار گذاشت.
  روشن است که کاهش آمار تلفات جاده ای وحوش تنها با اعلام و اظهارات مسئولین و اظهار نگرانی معترضانه برخی علاقمندان گرچه صادقانه و همراه با حسن نیت هم باشد، بدست نخواهد آمد و بقول معروف : « نابرده رنج گنج میسر نشود/ گنج آن برد جان برادر که کار کرد»، اگر در این مورد خاص یعنی «تردد ایمن حیات وحش» برخی کشورها به موفقیتهایی دست یافته اند به پشتوانه توجه عمومی و تلاشهای متمادی طی سالیانی چند و با بها دادن به موضوع و صرف هزینه و سرمایه گذاری لازم بوده است و آنها دفعتأ و بی مقدمه به این نتایج مثبت نرسیده اند در حالیکه چند دهه است که با رشد جمعیت و خودروها و جاده کشی ها در درون و مجاور زیستگاههای کشور بطور مرتب حیات وحش تلفات و خسارات بعضأ غیر قابل جبران می دهد و مسئولین ذیربط و بطور عمده «س. ح. م. ز.» نیز نهایتأ وعده هایی داده و علاقمندانی نیز همواره معترض وضعیت بوده اند اما نتایج ملموس و قابل اعتنایی حاصل نشده است.
  اگر واقعأ تمایل و عزمی جدی در این زمینه وجود داشته باشد لازم است همزمان با تلاشهای صورت گرفته در جهت پیشرفت و توسعه کشور امر حفاظت از طبیعت و حیات وحش و لاجرم موضوع « تردد تا حد امکان ایمن» وحوش در این رفت و آمد بیشمار خودروها در سطح ملی و همگانی مدنظر قرار گیرد و اما در مورد این خبر و اتفاق روی داده باید گفت که تابحال وعده ها و اعلام نظرات دولت و «س. ح. م. ز» مبنی بر توجه مناسب به مشکلات زیست محیطی و حفاظت بیشتر و بهتر از طبیعت و حیات وحش کشور بوده است و در اخبار این حادثه از قول مسئولین مربوط در «س. ح. م.ز» نقل شده که اخیرأ در این مورد با چند دستگاه و نهاد مثل وزارت راه و شهرسازی و پلیس راهور و دیگر مراجع مربوط تبادل نظرات و گفتگوهایی صورت گرفته تا در این جاده که امسال و تا امروز ظاهرأ جان دو یوز را گرفته، تدابیری در زمینه کاهش تلفات وحوش اتخاذ شود که یک جلسه و نشست هم قرار بوده در هفته ای برگزار شود که مرگ این یوز در آن رقم خورد که بهرجهت امید آن است که با پیگیری اقدامات قبلی بزودی شاهد اقدامات ملموس و نتایج قابل قبولی در این زمینه و سپس در ارتباط با دیگر جاده های مهم دیگر نظیر میان گذر «پارک ملی گلستان» نیز باشیم.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 9

 13. رضا1394 می‌گوید:

  تعداد یوز پلنگها به ویژه جنسیت ماده آنقدر کم و شکننده است که با از بین رفتن یکی از آنها حتی انقراض احتمالی آنها نیز وجود دارد.
  چند سال از طرح حفاظت از یوز آسیایی می گذرد به جز کارهای فرهنگی و آموزشی نتیجه این طرح چه بوده است؟
  تنها در هر سال شاهد کشته شدن چند یوز توسط دامداران و سگهای آنها یا بر اثر تصادف هستیم. بایستی یک اقدام عملی کرد (البته اگر دیر نشده باشد) وگرنه نخواهیم توانست این گونه را نگه بداریم.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 14. DORNA می‌گوید:

  دی ماه سال ۹۴ که یک یوزپلنگ ماده و توله اش در همین محور به فاصله کمی از هم تصادف کردند آقای هومن جوکار کلی وعده و وعید دادند از جلسات با وزارت راه و پل روگذر و زیرگذر برای حیوانات و… دیروز دوباره خوندم در سایت تابناک که ایشون همین حرفها رو تکرار کردند نمی دونم واقعا ما رو چی فرض کردند… نشسته اند یوزپلنگ های مرده رو می شمرند، کالبدشکافی می کنند و پوست می کنند و تاکسیدرمی می کنند اسم پروژه رو هم گذاشتند حفاظت و احیای یوزپلنگ ایرانی… اون منطقه هم که بیشترین آمار تلفات یوز را دارد نه در این چند سال برای عبور حیوان ایمن سازی شد نه پل روگذر و زیرگذری احداث شد، نه سرعتگیر، نه دوربین ثبت تخلف، نه تابلوهای هشدار دهنده مناسب کافی … یکی هم نیست بگه بودجه و اعتبارات داخلی و خارجی پروژه حفاظت از یوزپلنگ بالاخره صرف چی شد؟!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 2

 15. جمشید از خوی می‌گوید:

  این خبر در روز نخست هفته خوشایند نبود.
  نوعا دانش آمار،یکی از کاربردی ترین شاخه های ریاضی در پهنه این فلات ،به نظر میرسد ،هنوز، کودک است و اغلب اوقات در منابع درون وبرون مرزی ،به آمار ارائه شده توسط بنگاه های ذیربط در ایالات متحده مراجعه میشود.!
  در حدود ۵۰ سال قبل،جمعیت عقاب کله طاس(کچل)نماد این سرزمین تنها ۴۱۷ بهله(بال)سر شماری شده بود ولی در سال ۲۰۰۶این جمعیت به ۶۰۰۰ بهله(بله،درست خواندید)!!!رسید که با مشاهده نزاع جنس های نر بر سر قلمرو،در آن زمان تشخیص داده شد، تعدادی از آنها را شکار کنند.
  باید دید کجای پروژه حفاظت و تکثیر این گربه سان در آستانه انقراض، لنگ میزده که ،علیرغم جارو جنجالهای رسانه ای مکتوب و غیر مکتوب داخله و خارجه، نافرجام مانده است.!
  از شاخص ترین مهمانان گربه سان،در پارک پردیسان هم بخاری بلند نشده است.!
  امید وارم حدس پارسال بنده در خصوص این گربه سان نجیب حیات وحش،مقرون به صحت نباشد.!
  چند روز قبل در کوتاه گزارش، برنامه مکعب از شبکه خبر سیما،گزارش تکثیر موفقیت آمیز یوز آفریقائی در اسارت با ۴توله سالم وسرحال پخش شد،که معمول این گونه گزارشات پخش شده،نام و مکان باغ وحش مذکور محرمانه بود و شنونده علاقمند را در خماری رها کرد.!

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 16. رشید می‌گوید:

  سالی که نکوست از بهارش پیداست!!!

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 17. میر شکار می‌گوید:

  واقعا زدن چندتا سرعت گیر انقدر سخته و نصب تابلوهای هشدار دهنده و یا حتی دوربین ثبت تخلف بالای سرعت غیر مجاز همه اینها برای سرعت زیاده که فرصت و از دو طرف میگیره
  دوستانی که تو اون منطقه هستن راحت میتونن با نا هموار کردن جاده به هر شکل ممکن از سرعت خودروهای عبوری بکاهند که واقعا همه این برخوردها بخاطر سرعت هستش

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

  • اهورا می‌گوید:

   زدن سرعت گیر و تابلو های هشدار دهنده!!!!!!!!!!!
   هنگامی که برخی مردم تو رووووووووز روشن به چراغ راهنمایی به آن بزرگی و تابلو ها بی تفاوت هستند انتظار داری در بیابان بی در و پیکر آن هم در شب به تابلو هشدار دهنده نگاه کنند؟!!! به دیدگاه تو چند نفر این کار را انجام می دهند؟!!!!

   موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 18. سلمان می‌گوید:

  حالا بازم بگید بد شانسی بوده !

  خب چه آدم دانشمندی جاده رو از پارک ملی عبور داده آفرین به افتخارش .

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 19. محمد جعفری می‌گوید:

  متاسفانه چه بخواهیم و چه نخواهیم همه‌ی این موجودات دوست داشتنی را تا ۱۰۰ سال دیگه از دست می دیم و با کنترل فقط میشه این انقراض رو به تعویق انداخت تو جهان انسانهای هوشمند موجودات وحشی جایگاهی نخواهند داشت.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 20. خورشید می‌گوید:

  افسوس که این مزرعه را آب ببرده…
  دهقان مصیبت زده را خواب ببرده…..

  دیگه واقعا نمی دونم در چنین مواقعی چه باید گفت…
  خسارات طبیعی و حتی تصادفاتی از این دست در تمام جهان باعث مرگ و میر حیات وحش میشن!
  اما در هیچ جای دنیا تعداد افراد هیچ گونه ای به اندازه ی یوز آسیایی انگشت شمار و شکننده نیست….
  دولت چین هر روزه باید شکم بیش از یک میلیارد انسان رو سیر کنه! و در عین حال با نهایت تلاش و قاطعیت از گونه های منحصر به فرد حیات وحش کشورش مراقبت و حمایت می کنه….
  مقایسه بفرمایید با اوضاع طبیعت این ماتم سرا….

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 1

 21. خورشید می‌گوید:

  راستی!
  خیلی دلم می خواد ببینم این افرادی که به اظهار تاسف دیگران درباره ی این خبر منفی میدن چه شکلی هستن!!
  و توی مغزشون چی میگذره….

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 22. کاسپین می‌گوید:

  از رئیس جمهور محترم انتظار داریم همانطور که برای انتقال آب از دریاچه خزر به سمنان هزینه گزافی میخواهند انجام دهند
  برای این ۵۰ قلاده باقیمانده یوزپلنگ ایرانی هم برنامه ای اعلام و اجرا کنند
  از دولت تدبیر و امید بیشتر از اینها انتظار میرفت

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 3

 23. داریوش2016 می‌گوید:

  ادامه نسل یوز ایرانی در طبیعت محاله و صد در صد منقرض میشن تنها راه تکثیر در محیطهای فنس کشی شده هست هیج راه دیگه ای نیست

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 24. arash می‌گوید:

  همه ی مردم میدونن این جاده تو زیستگاه یوز رد میشه ولی نمیدونم چرا یک ذره احتیاط نمیکنن واقعا متاسفم.

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 25. عاشق طبیعت می‌گوید:

  آقا سرعت گیر کاری نداره اینها ارزش قائل نیستند برای حیوانات وگرنه در راه روستای ۵خانواری بیست تا سرعتگیر احداث میکنن

  با این سرعت های نجومی فاتحه حیات وحش خونده است

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>