توله یوزپلنگ بدون مادر شانس زیادی برای زنده ماندن در طبیعت ندارد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بعد از حادثه مرگ یک یوزپلنگ ماده بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در جاده سمنان – مشهد در چهارشنبه شب، صبح امروز با تلاش محیط بانان و جمعی از مردم شهرستان شاهرود، سرانجام توله همراه یوز مادر کشته شده مشاهده گردید.

این توله یوزپلنگ حدودا ده ماهه تقریبا هیچ شانسی برای بقا در طبیعت ندارد و بدون حمایت مادر خود قادر به شکار و دفاع از خود نیست.

در صورتیکه این توله به حال خود رها شود قطعا دوام نخواهد آورد. به خصوص که محدوده مشاهده این توله به دلیل آنکه مابین دو منطقه حفاظت شده توران و میادشت است، به لحاظ منابع آب ، غذا و امنیت فقیر تر از دو منطقه مذکور است.

توله یوزپلنگی که مادرش دو روز قبل بر اثر در تصادف جاده ای در جاده سمنان – مشهد از بین رفت / عکس: حامد ابوالقاسمی

در حال حاضر تلاش نیروهای حاضر در منطقه، معطوف به این است که توله یوز به دنبال بوی مادرش به جاده نزدیک نشده و از طرف خودروهای عبوری مورد تهدید قرار نگیرد.

بهترین راه ممکن، زنده گیری و مراقبت موقت از این توله یوز تا رسیدن به شرایط جسمانی و رشد مطلوب و رهاسازی آن در نقطه ای امن و غنی تر به لحاظ آب و غذا می باشد اما زنده گیری این توله یوز نیز اقدام راحتی نیست چراکه تعقیب آن برای بیهوش سازی و یا زنده گیری خطرات زیادی را بر اثر دوندگی و استرس زیاد متوجه توله یوز می کند.

 

+6
-45
  

19 دیدگاه

 1. حبیب سینائی می‌گوید:

  آیا بیهوشی از طریق غذا امکان پذیر است؟

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

  • DORNA می‌گوید:

   همین چند سال پیش پس از محصور کردن کوشکی و دلبر می گفتند آنها را پس از اینکه به رشد کافی برسند و از عهده شکار برآیند در طبیعت رها خواهند کرد راستی هیچکس از دلبر و کوشکی خبر دارد؟!

   داغ Thumb up 5 Thumb down 5

 2. سولماز می‌گوید:

  خدا رو شکر مثل اینکه مثل همیشه کاری هم نمی تونیم بکنیم . نشستیم ببینیم خودش چکار می کنه !

  پر طرفدار Thumb up 18 Thumb down 3

 3. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  امسال باران بارید چقدر هم بارید من و بچه ام شاد بودیم . گفتم بی آبی تمام شد دیگر آب خواهیم داشت لازم نیست زیاد راه برویم.
  گفتم آب که باشد علف ها رشد میکنند و حیوانات دیگر میخورند و بچه میاورند آنها که زیاد شوند ما هم سیر خواهیم شد . این سالها آب نبود و من باید راه زیادی میرفتم تا بتوانم سیر شوم . تو نبودی اما برای من و دیگر خانواده ات خیلی سخت گذشت .
  توله ی زیبای من تو عشق منی و من شادم . امسال حسابی سیر میشوی و رشد خواهی کرد .
  خیلی چیزها هست که باید بتو یاد بدهم همیشه اینطور نیست بعضی سالها آب نیست شکاری هم نخواهی یافت باید یاد بگیری کیلومترها برای زنده ماندن راه بروی باید بیاموزی پنهان شوی باید بدانی از چه چیزهایی بترسی و کجاها نروی من تجربه دارم همه چیز را بتو یاد خواهم داد . تو عشق منی .
  اینها را به زیبای یکی یکدانه ام یگویم اما بدنم درد میکند بیحرکت مانده ام . این دیگر چیست مادرم بمن یاد نداده بود نگفت که رد شدن از این خط سیاه مرگبار است بیچاره ات میکند . کاش انقدر زنده بمانم تا اینرا به بچه ام بگویم .
  مواظب این خط سیاه باش .
  آب را خواهی یافت از تشنگی نخواهی مرد . بالاخره شکاری میابی و سیر میشوی اما این خط سیاه درمانی ندارد .
  توله نازنینم زنده بمان . دلم برای چشمان زیبایت تنگ میشود . این درد جانم را میگیرد چشمانم بسته میشود دیگر چیزی نمیبینم نمیخوام تنهایت بگذارم . عزیز دلم زیبای من حتی نمیتوانم برایت اشک بریزم .

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 5

 4. مهراب از اراک می‌گوید:

  بوسیله بوی لاشه مادر و تله گذاری میتوان این حیوان را به دام انداخت.

  انشالله هرچی میشه خیر باشه و این یوز زیبا و یتیم بنواند در آینده بالغ شود.

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 1

  • رضا1394 می‌گوید:

   با بوی لاشه مادر و همچنین غذا و تله مناسب می توان این یوز را گرفت

   با توجه به تلفات بالا و تعداد اندک یوز برای حفظ و تکثیر، ایجاد یک سایت محصور در کنار زیستگاههای طبیعی با استفاده از این گونه موارد الزامی می باشد.

   پر طرفدار Thumb up 17 Thumb down 1

 5. DORNA می‌گوید:

  راست می گویند کوشکی و دلبر فقط دو تا موش آزمایشگاهی هستند سه تا
  باشند بهتره برای روند آزمون و خطاها…

  داغ Thumb up 6 Thumb down 7

 6. kooshan می‌گوید:

  بهرحال با دقت و بررسی و ضمنأ سریع باید تصمیم گرفته و عمل کرد و اگر مراقبت بیشتر و طولانی تر ممکن نبوده و زیاد مؤثر هم نیست و ضمنأ شانس بقای این توله تنها بعلت گرسنگی و تشنگی، عبور مجدد از جاده ها، تهدید وحوش دیگر، عدم آمادگی جهت زیست مستقل و …. کم و پائین ارزیابی می شود ، که مشابه آن در گذشته وبا از بین رفتن توله های مادر از دست داده روی داده است ، در این صورت زنده گیری ناگزیر آن در صورتی که مهارت و توان و امکانات آن موجود باشد ، ارجحیت دارد و احتمال دارد همانطور که اشاره شده حتی در شرایط موجود هم بتوان محل نگهداری مناسبی برایش تهیه یا پیدا کرد.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 3

  • kooshan می‌گوید:

   یک نکته قابل اشاره دیگر گویا و معنی دار بودن تصویر گرفته شده است که به وقت مناسب خود و در صورت امکان ارائه با کیفیت بهتر همراه با شرحی مختصر و موجز قابلیت انتشار وسیع تر داشته و از جهات ملی و بین المللی مؤثر و تأثیر گذار است و بطور مثال هر ساله چندین تصویر برتر از سوی نشنال ژئوگرافیک انتخاب شده و انتشار می یابند.

   موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 2

 7. اهورا می‌گوید:

  تنها راه اینه که توله یوز زنده گیری شود و به جایی که پیشین کوشکی چند سال در آنجا بود فرستاده شود تا بزرگ شود و بعد فکری برایش کرد…
  توروخدا نگذارید این هم از دست برود مگه ما روی هم رفته چند تا یوز پلنگ داریم؟!!!!

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

 8. احسان می‌گوید:

  اگه به متخصص این کار بسپارن خودشون می دونن چکار کنن حالا چه ایرانی باشه چه خارجی .نه اینکه بدن به دست یه عده خودنما اونقدر بیهوشی به حیوون تزریق کنن که بمیره

  موافقم / مخالفم Thumb up 3 Thumb down 1

 9. یاشار می‌گوید:

  آقای هومن جوکار کجاست؟؟ اون همکار بین المللی پروژه یوز که از قضا مدتی است در ایران است الان کجاست؟؟

  خانم ابتکار کجاست؟؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 10. شاهین بحـــری می‌گوید:

  آقا اینهمه قاچاق چی و انواع صیاد و خلافکار بالقوه و بالفعل داریم که با خلاقیت های بی حد و اندازه شون افتادن به جون طبیعت و حیوانات بیگناه کشور …. حالا نمیشه یک بارهم از این خلاقیت و هوش در جهت مثبت و ضربه نزدن به حیات وحش استفاده کنن و کمک کنن به حیوون بیگناه

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 11. جمشید از خوی می‌گوید:

  باز جای شکرش باقیست که حداقل سرنوشت این توله ابهام کمتری دارد.!
  واقعا برای حیات وحش مظلوم،رها ونگران این فلات متاسفم.!!!

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 3

 12. این یوزپلنگ سه تا توله داشته، اون دو تای دیگه کجان؟!

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 3

 13. arash می‌گوید:

  من نمیدونم پروژه ی یوز داره چیکار میکنه؟؟؟؟؟؟؟ این توله ی بیچاره سرنوشش چی میشه؟؟؟؟ اگه خودتون نمیتونید کاری کنید خب از متخصصین خارجی استفاده کنید به خدا ارزششو داره!!! مگه ما نمیگیم مسلمانیم؟؟ خب اینم جون داره باید زندگی کنه

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 14. محمود می‌گوید:

  نمیتونیم از چنتا یوزپلنگ موجود حفاظت کنیم اون وقت میخایم نسل شیر و ببر مازندران رو احیا کنیم

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 15. فاتح می‌گوید:

  باید این توله بوز پلنگ رو به وسیله طعمه بیهوش کنن..یعنی به مواد بیهوش کننده به یه طعمه بزنن و بندازن در همون محدوده

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>