تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز دوم خرداد به بالاترین سطح در سه سال اخیر رسید

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال ادامه بارش برف و باران در شمال غرب کشور و انتقال آب بر اساس مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه، تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز دوم خردادماه سال جاری به ۱۲۷۱٫۱۵ متر از سطح دریا رسید.

این تراز ۱۱۱ سانتی متر نسبت به پایین ترین سطح تراز دریاچه در روز دوم آبان ماه سال ۱۳۹۴ و دو سانتی متر نسبت به روز بیست و چهارم اردیبهشت افزایش نشان می دهد.

همچنین تراز سطح آب دریاچه ارومیه نسبت به روز مشابه در دو سال قبل (دوم خردادماه ۹۳ و ۹۴) به ترتیب ۴۷ و ۵۶ سانتی متر افزایش نشان می دهد.

این در حالی است که میزان بارش ها در حوزه دریاچه ارومیه در سال آبی جاری نسبت به سال گذشته ۱۴ سانتی متر کاهش یافته است اما تراز سطح آب دریاچه همواره طی ماه های اخیر در مقایسه با روزهای مشابه در سال گذشته بالاتر بوده است که این نشان از نتیجه بخش بودن اقدامات ستاد احیا دریاچه ارومیه در زمینه های گوناگون به خصوص طرح های انتقال آب و دریافت حق آبه دریاچه دریاچه دارد.

تراز روز دوم خرداد ۱۳۹۵ بالاترین تراز سطح آب دریاچه ارومیه طی سه سال اخیر (از فرورین ۹۲ تا فروردین ۹۵) بوده است.

همانطور که در نمودار زیر مشخص است از ابتدای سال ۱۳۹۲ تاکنون تنها یک روز در تاریخ ۱۳۹۲/۱/۴ تراز سطح آب دریاچه ارومیه به ۱۲۷۱/۱۵ متر از سطح دریا رسیده است و در بقیه زمان ها تا دوم خرداد ۱۳۹۵ تراز سطح آب دریاچه همواره پایین تر از این عدد بوده است.

البته همانطور که در نمودار فوق نیز مشخص است تراز سطح آب دریاچه ارومیه در سال های اخیر همواره از اواخر خردادماه به دلیل افزایش دمای هوا و کاهش بارندگی ها رو به کاهش نهاده و مجددا از اواخر آبان ماه سیر صعودی نشان می دهد.

به نظر می رسد در سال جاری نیز از روزهای آینده تراز سطح آب دریاچه به تدریج کاهش یابد.

+321
-1020
  

2 دیدگاه

 1. رشید می‌گوید:

  ای کاش به سدهای دیگر هم اهمیت بدهند

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 2

 2. جمشید از خوی می‌گوید:

  همزمان با افزایش میزان آب تخصیص یافته به پیکر نحیف این پهنه آبی،گزارشات از زاد آوری جمعیت قوچ ومیش ارمنی موجود در جزایر ۴گانه این دریاچه خبر میدهد.
  گزیده تر آنکه دیده بان محترم گزارشی در این خصوص برای بازدید کنندگان و علاقمندان در این درگاه قرار دهد.

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>