هر نوع ساخت وساز در پارک‌ ملی پابند خلاف قانون است

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): نماینده مردم ساری در مجلس با بیان اینکه هر نوع ساخت وساز در پارک‌های ملی خلاف قانون است، گفت: محیط زیست نباید تنها با احداث جاده در پارک‌های ملی مخالفت کند بلکه باید از با اعمال قانون مانع از راه اندازی این پروژه ها شود.

سید رمضان شجاعی کیاسری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از احداث جاده در پارک ملی پابند در استان مازندران، افزود: بر اساس قانون هیچ دستگاه و سازمانی نمی‌تواند اقدام به عبور جاده از پارک‌های ملی کرده و عملیات اجرایی داشته باشد مگر اینکه به تصویب هیات دولت برسد.

نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هر نوع ساخت و ساز در پارک های ملی خلاف قانون است و بدون شک باید با متخلفان برخورد قاطعی صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، تصریح کرد: عبور جاده از پارک ملی به عنوان اکوسیستم‌های خاص آسیب جدی به منابع طبیعی وارد می کند درحالی که نباید به چنین فضاهایی که تحت حفاظت قرار دارد دست اندازی شود.

شجاعی با بیان اینکه متاسفانه در مواردی شاهد بی توجهی ها به حفظ اکوسیستم پارک های ملی در سطح کشور هستیم، ادامه داد: این در حالی است که در کشورهای پیشرفته هیچ گاه فضای سبز را برای احداث جاده تخریب نکرده بلکه همواره در صدد حفظ آن تلاش می‌کنند.

وی با بیان اینکه محیط زیست باید با استفاده از اهرم‌های فشار همچون اعمال قانون با متخلفان تخریب پارک های ملی برخورد کند، یادآور شد: محیط زیست نباید تنها با احداث جاده در بین پارک های ملی مخالفت کند بلکه باید با اعمال قانون مانع از راه اندازی پروژه‌هایی همچون راه سازی در پارک ملی پابند در مازندارن شود.

شجاعی کیاسری تاکید کرد: محیط زیست ابزارهای لازم برای جلوگیری از چنین تخلفاتی را در اختیار دارد همانگونه که این سازمان مانع از ادامه اجرای پروژه تهران – شمال شده می تواند نسبت به این خودسری ها نیز واکنش نشان دهد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، گفت: محیط زیست دارای ابزارهای بازدارنده است و نیروهای حراست و انتظامی این سازمان می توانند به شکل جدی تری نسبت به بروز تخلفات زیست محیطی ورود جدی داشته باشد.

+115
0
  

9 دیدگاه

 1. رشید می‌گوید:

  دیده بان عزیز
  پیگیری های شما و اطلاع رسانی هایتان و همچنین تلاش دوستداران محیط زیست میتواند بسیاری از تخلفات و دست درازی های زیست محیطی را از بین ببرید.
  درپناه حق باشید

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 2. کاسپین می‌گوید:

  بعد از مدتی میگویند ارزیابیهای زیست محیطی انجام شده و به تصویب هیات دولت می رسانند
  طرح و پروژه ای بدتر از انتقال آب دریاچه خزر به استان سمنان نبود ولی سازمان محیط زیست با آن موافقت کرد
  سازمان محیط زیست زیر مجموعه دولت است

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 3. فعال محیط زیست می‌گوید:

  درود بر نماینده محترم

  شما نمایندگان مجلس شورای اسلامی که در واقع نماینده مردم هستید باید با جلوی اینگونه اقدامات غیر قانونی بخصوص در استان خود را بگیرید و در صورت ادامه این روند غیر قانونی با ابزاری که در مجلس در اختیار دارید ازجمله استیضاح ، تحقیق و تفحص و غیره وزیر مربوطه را به تمکین به قانون مجبور نمایید.

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 4. محمدی می‌گوید:

  سلام
  کسی دم از محیط زیست میزنه که جهت احداث پتروشیمی و سیمان در منطقه جنگلی کیاسر به آب و آتیش نزده باشه، برید تبلیغات انتخاباتی ایشون رو ببینید، از افتخاراتش پیگیری جهت احداث جاده جنگلی در بخش کیاسر هست

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 5. مرتضی y می‌گوید:

  جناب آقای شجاعی که داعیه ی حفظ محیط زیست رو دارید ،حتما یه نگاهی به انتقال خط لوله گاز کیاسر بکنید ،شاید دلتون واسه طبیعت بسوزه

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 2

 6. یاسر می‌گوید:

  جتاب آقای شجاعی این جاده نیست بلکه قتلگاهی می باشد.
  اگر واقعا شما نماینده ها معتقد به حرف خود هستید پس خواهشن با تمام قدرت در مقابل احداث این جاده ایستادگی کنید
  شما نماینده ها ابزار لازم برای این کار دارید، حتی اگر لازم است از شما خواهش می کنیم این مسئله را در جلسه مجلس نیز مطرح کنید
  حتی اگر لازم است پای جناب آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی را به مجلس باز کنید تا به خواست مردم و عاشقان محیط زیست پاسخ گو باشند و مانع از احداث این قتلگاه شوند.

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 7. kooshan می‌گوید:

  اظهارات کلی درمطلوبیت حفاظت از محیط زیست و وجوه مختلف آن مثل حفظ و نگهداری پارکهای ملی و نظایر آن مثبت بوده و بطور معمول کمتر کسی هم با این نقطه نظرات مقبول مخالفت می کند اما این تنها قدم اول است و در صورتی که بطور مشخص و در مورد مشکلات معین و در مرحله عمل تعقیب و پیگیری شود آنگاه نتیجه بخش خواهد بود و اصولأ موافقت و مخالفت کلی با یک موضوع چندان قابل سنجش یا داوری نیست ضمن اینکه دلایل هم مهم هستند و اعتراض ها یا تأئیدها لازم است مستدل و منطقی باشندو چه بسا برخی مخالفت و موافقت های کلی و نامعین جهت اصلاح اشتباهات احتمالی و بجریان افتادن امور در کانال درست خود نبوده و فقط بر مبنای مصلحت ها و منافع خاص شخصی یا گروهی بیان شوند که در اینگونه موارد معمولأ به اظهار موافقت و مخالفت یا اعتراض کلی اکتفا شده و راهکار و راه حل روشن و معینی نیز ارائه نمی شود، بنابراین در مورد عملکرد مدیریتهای مختلف قانونی کشور بایستی دیدگاه وعملکرد دستگاه و نهادهای مسئول و ذیصلاح در ارتباط با مسائل و مشکلات معین حوزه محیط زیست مورد ارزیابی مشخص و معتبر و منصفانه قرار گیرد.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

 8. شاهین می‌گوید:

  برای جلوگیری از این تخلف آشکار ما نیاز به یک تشکل منسجم کشوری از سمنهای زیست محیطی داریم تا جلو این کار گرفته شود

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

 9. reza می‌گوید:

  تمامی سد ها و جاده ها که ساخته میسه همه به قصد نابودی محیط زیست است.

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>