بر اثر حمله پلنگ یک گاو اهلی در مناطق جنگلی حاشیه پارک ملی پابند از بین رفت

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): روز شنبه ۱۳۹۵/۳/۱۵ یکى از دامداران روستاى کلارودبارد در حوزه شهرستان نکا و واقع در مناطق جنگلى حاشیه پارک ملى پابند با نیروهاى محیط زیست این پارک تماس گرفته و اعلام نمود که گاو اهلى متعلق به وى توسط پلنگ شکار شده است.

…………………..حضور کارشناسان محیط زیست جهت بررسی گزارش حمله پلنگ به گاو اهلی

رییس پارک ملی پابند در این باره گفت: به دنبال این گزارش اکیپى از کارشناسان محیط زیست پارک ملى پابند عازم روستاى مذکور شده و با راهنمایى دامدار، به محل مورد نظر در عمق جنگل رفته و لاشه گاو را مشاهده نمودند.

مهندس علی کلانه اظهار داشت: کارشناسان طبق بررسى هاى صورت گرفته و بر اساس علائم بجا مانده ازجمله فرو رفتن دندان هاى نیش پلنگ در گردن گاو، آثار و نمایه هاى اطراف لاشه و غیره، بروز حمله پلنگ به گاو را قطعى دانستند.

…………………..گاو اهلی تلف شده بر اثر حمله پلنگ در مناطق جنگلی اطراف پارک ملی پابند

بنابراین در این رابطه گزارشى تنظیم و جهت تصمیم گیرى به اداره کل حفاظت محیط زیست مازنداران ارسال گردید.

محدوده اى که گاو در آنجا مورد حمله پلنگ قرار گرفته، در عمق جنگل و در محدوده ى قرق منابع طبیعى واقع شده است که ورود دام اهلى به این بخش از جنگل ممنوع و غیر قانونى مى باشد.

متاسفانه على رغم محدودیت ها و ممنوعیت ورود دام اهلى، دامداران این مناطق گاوهاى خود را به منظور چرا روانه جنگل میکنند. این گاوها به اعماق جنگل و حتى مناطق قرق وارد شده و گاها چندین شبانه روز در جنگل  بسر برده و به روستا بازنمی گردند.

حضور گاو در جنگل به دلیل تغذیه این حیوان از نهال هاى نورس درختان و درختچه هاى جنگلى، زادآورى جنگل را دچار اختلال نموده و جنگل هاى پیر پس از گذشت مدتى دچار بیمارى و پوسیدگی شده و نهایتا از بین مى روند.

اینگونه دامداران سنتى و ساکن در حاشیه جنگل معمولا به لحاظ اقتصادى اقراد ضعیفى هستند و از دست دادن یک گاو خسارت بزرگى براى آنان به شمار مى رود.

…………………………………..آثار دندان های پلنگ بر روی گردن گاو اهلی شکار شده

در بسیارى از موارد دامداران زیاندیده پس از بروز حوادث مشابه در صدد کشتن پلنگ و یا سایر جانوران مهاجم برآمده و با کمین بر روى لاشه حیوان با اسلحه و یا ریختن سم در لاشه باعث مرگ پلنگ و سایر گوشتخوارانى میشوند که از لاشه تغذیه مى کنند.

…………………………………..آثار دندان های پلنگ بر روی گردن گاو اهلی شکار شده

با این وجود، اقدام این دامدار زیاندیده در خوددارى از اقدامات خودسرانه و اطلاع رسانى به محیط زیست ارزشمند بوده و امید می رود خسارت وارده به وى  هر چه زودتر از طرف سازمان حفاظت محیط زیست جبران شود.

طی تماس با آقای «محمدرضا آقاملایی» دامدار زیاندیده ای که تیرماه سال گذشته دو گاو خود را در پارک ملی پابند بر اثر حمله پلنگ از دست داده و نهایت همکاری را با محیط زیست در این رابطه داشت، اظهار داشتند که هنوز ریالی از خسارت وارده به ایشان جبران نشده است.

………………………نمایی از منطقه جنگلی که گاو اهلی در آن توسط پلنگ شکار شده است

سازمان حفاظت محیط زیست در تاریخ ۲۶ اسفند ماه ۱۳۹۴ از صدور بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی توسط «شرکت بیمه ما»  وابسته به بانک ملت خبر داد.

بر اساس جزئیات اعلام شده از این بیمه نامه، در صورتیکه حمله پلنگ به دو گاو اهلی در روستای دلی خمسیر شهرستان بویراحمد توسط کارشناسان محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد تایید شود، خسارات وارده به دامدار زیان دیده بر اساس ضوابط مندرج در بیمه نامه قابل پرداخت می باشد.

+171
-3
  

19 دیدگاه

 1. morteza می‌گوید:

  حالا حیوان به حیوان حمله میکنه خیلی سخت نیست – دنیای حیوانات هست و راز بقا .
  امان از دست حیوانهای انسان نما

  پر طرفدار Thumb up 48 Thumb down 31

  • بردیا می‌گوید:

   إنسان حیوان نما که از حیوان هم بد تره،بیچاره حیوونا کارى به محیط زیست نداشتن که کره زمین رو به نابودى بکشونن،ما ادما داریم باعث نابودى محیط زیست خودمونم مى شیم با این فناورى و دانشمون

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 2. رشید می‌گوید:

  چه جنگل زیبایی

  پر طرفدار Thumb up 57 Thumb down 6

 3. رضا1394 می‌گوید:

  اگر چه رها کردن دام در وسط منطقه غیرمجاز و دارای وحوشی چون پلنگ و خرس و گرگ نادرست می باشد ولی امیدوارم به این شخص خسارت پرداخت شود.

  چرای دام ها یکی از اصلی ترین دلایل نابودی جنگلها و وحوش با ارزش به ثمن بخس می باشد و با شناسایی دامداران و دیگر بهره برداران حاشیه نشین جنگلها و ساماندهی و آموزش و ایجاد دامداری صنعتی و یا تغییر معیشت آنان می بایست جلوی نابودی جنگلهای باقیمانده را گرفت.

  پر طرفدار Thumb up 50 Thumb down 3

 4. reza می‌گوید:

  حیف اگر این جنگل زیبا با جاده از بین بره

  پر طرفدار Thumb up 36 Thumb down 3

 5. مینالیزا می‌گوید:

  از این فرصت استفاده کرده و با دوربین هوشمند در صورت موجود بودن میتوان تصاویر خوبی از این لاشه گاو در هنگامی که پلنگ برای تغذیه برمی گرده گرفت ،شاید پلنگ ماده ای با توله هایش باشه و شاید یک پلنگ نر باقدرت و باشکوه، شاید هم یک پلنگ پیر و فرتوت ! ،امیدوارم این فرصت را مغتنم شمرده و با نصب دوربین های خوب و مجهز تصاویر بکر از پناهگاه پابند در عمق جنگل گرفت ،البته پول این دامدار سنتی سهل انگار را هم با گرفتن تعهد به آن پرداخت کنند

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 1

 6. پرآو می‌گوید:

  کار این دامدار هر چقدر هم که اشتباه بوده ولی نباید در پرداخت خسارت به ایشان کوتاهی کرد.
  از تصاویر مشخصه که از وضعیت مالی خوبی برخوردار نیستند و این گاو شاید قسمت اعظم دارایی خانواده ایشان بوده باشه.
  به همان اندازه که حیات وحش و محیط زیست برای ما مهم و دارای اهمیت فوق العادس باید حفظ شرافت هموطنان عزیزمون هم مهم باشه.
  دیدن فقر احتمالی این هم وطن فک نکنم برای هیچ کدام از ما خوشایند باشه.

  پر طرفدار Thumb up 25 Thumb down 1

 7. سلام دوستان
  باید به دامداران خسارت پرداخت شود، زیرا هنوز این اصل – رها نکردن گاو ها در جنگل – جا نیفتاده و این کار بیشک وقت می بَرَد؛ پس باید وضعیت هر منطقه را دقیق دریافت و از برخورد های دُگم خودداری کرد.
  زمان می خواهد تا این فرهنگ جا افتد؛ یعنی نمی توان انتظار داشت مردم که در هزاره ها عادت به کاری کرده اند، ناگهان بطور کامل تَرک کنند.
  حتمن باید خسارات پرداخت شود، و هم نباید اجازه داده شود تا شرکت های بیمه پشت “قانون” برای خلافکاری و حق کشی مخفی شوند.
  پیروز و شاد باشید

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 0

 8. خورشید می‌گوید:

  وقتی یک عزم جدی و واقعی برای رفع مشکلات وجود نداره!
  وقتی هیچ وعده ای سر وقت انجام نمیشه!!
  وقتی وعده ها و تصمیمات زیست محیطی بیشتر جنبه ی رسانه ای و تبلیغاتی دارن تا عملی!!!
  وقتی دامدار بیچاره با وجود همکاری با سازمان و آسیب نرسوندن به گونه ی ارزشمندی مثل پلنگ که مثل خیلی ها می تونست راحت نابودش کنه، بعد از یک سال هنوز هیچ خسارتی دریافت نکرده….
  انصافا چطور انتظار فرهنگ سازی و حمایت داریم از حاشیه نشینان مناطق زیست حیات وحش…؟؟!!

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 1

 9. بهپور قربانی می‌گوید:

  پلنگ جون گوشت بشه به تنت
  خودش وارد خونت شده
  هر پلنگی واسه خودش قلمرو داره ….خاهشن سازمان خسارت دامدارو سریع بده
  خیلی بهتره مردم میفهمن که یه نهادی هست واسه خسارت کار انتقامی خیلی کم میشه…

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 5

 10. احسان می‌گوید:

  به نظر من بازم باید خسارت این دامدار عزیز جبران بشه تا یه جور فرهنگ سازی و نمونه بشه برای بقیه دامداران

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 11. بهزاد می‌گوید:

  بی صبرانه منتظر ثبت تصاویری از پلنگ توسط دوربین تله ای هستیم

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 12. پلنگ ایرانی می‌گوید:

  خدا کنه دوربین تله ای تصاویر زیبای رو ثبت کنه
  سازمان باید خسارت دامداران رو پرداخت کنه تا عواقب تلخی در انتظار پلنگ ایرانی نباشه

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 13. پلنگ هرمزگان می‌گوید:

  چه زمانی دامداری سنتی که مخرب جنگلها و مراتع میباشد جای خود را به دامداری صنعتی میدهد ؟

  چرا مسولان اقدامی نمیکنند ؟!

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 14. kooshan می‌گوید:

  به یک مورد مستند از عدم پرداخت یا عدم پرداخت بموقع خسارت به دامدار زیان دیده آقای «محمدرضا آقاملایی» در خبر «دیده بان» اشاره شده و موارد دیگری در این خصوص نیز در رسانه های عمومی کم و بیش اطلاع رسانی شده که ظاهرأ علت اصلی از سوی « س. ح. م. ز.» و ادارات حفاظت از محیط زیست ، عدم پیش بینی و نبود بودجه جهت جبران خسارت و در مواردی نیز عدم رعایت موارد ایمنی توسط دامداران بویژه در مورد «گرگها» اعلام شده، ضمن اینکه فقدان آمار و اطلاعات دقیق و صحیح و نیز عدم اطلاع رسانی شفاف در این رابطه مزید بر علت است و مانع یک ارزیابی و اظهار نظر نسبتأ درست و منصفانه در این زمینه می شود، البته امید است با اجرای «بیمه نامه جامع پلنگ ایرانی» مشکلات فعلی بر سر راه دامداران زیان دیده در کوتاه مدت تا حدود زیادی و بطور نسبی رفع شود و این روند در مسیر پیشرفت و توسعه پایدار و در یک روال ثابت و تثبیت شده بطور مداوم بهبود یابد ضمن آنکه در این راستا، بتدریج و با منظم و ضابطه مند شدن مستمر بهره برداریهای اقتصادی در مناطق مختلف کشور و نیز ارتقای فرهنگ عمومی و محیط زیستی در کل کشور و بخصوص در جوامع محلی مشکلات موجود کاهش بیشتری پیدا کند.

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 15. داریوش می‌گوید:

  پس از افزایش جرایم مبالغ زیادی نصیب سازمان محیط زیست شده که میتونن از این منابع مالی خسارات وارده به دامداران رو جبران کنن البته به قول یکی از دوستان با گرفتن تعهد که دیگه دامهاشون وارد مناطق منوعه نشن

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 5

 16. محیطبان همه کاره می‌گوید:

  دوست عزیز با سلام،کدوم جرایم زیست محیطی ما بعد از یکسال زحمت شبانه روزی هنوز موفق به گرفتن حق الکشفمان نشدیم امیدوارم که دیده بان یه تحقیق در این خصوص بکنه و مطلبی بنویسه که حق الکشف محیط بانا کجا رفت.درسته که جریمه زیاد شده اما پولی در کار نیست و ماهم کم کم ناامید شدیم.

  داغ Thumb up 4 Thumb down 2

 17. شاهین می‌گوید:

  حیف از این منطقه زیبا نیست می خوان جاده بکشن

  امیدوارم نتیجه منفی این تصمیم رو در زنگیشون ببینن

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>