جلسه شورای عالی آب با تمرکز بر معضلات زهاب توسعه نیشکر خوزستان برگزار شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): جلسه شورای عالی آب عصر دیروز (چهارشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور (اسحاق جهانگیری) و با حضور رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور (محمدباقر نوبخت) ، رییس سازمان حفاظت محیط زیست (معصومه ابتکار)، وزیر جهاد کشاورزی (محمود حجتی)، وزیر نیرو (حمید چیت چیان)، رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه (عیسی کلانتری)، سرپرست استانداری خوزستان، رییس سازمان هواشناسی کشور و تعدادی از مدیران دستگاه های مرتبط برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به تخلیه زهاب های واحدهای هفت گانه شرکت کشت، صنعت و توسعه نیشکر خوزستان، گفت: این موضوع معضلاتی جدی برای محیط زیست، بخش کشاورزی و نیروهای مسلح ایجاد کرده که حتما باید برای حل این معضل راهکارهای عملیاتی پیدا شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به مطالعاتی که در سال های گذشته برای حل این معضل انجام شده، اظهار داشت: راهکارهایی نیز در سال های قبل برای حل این معضل تدوین شده اما به نظر می رسد هزینه اجرایی این راهکارها مناسب نیست. ضمن آنکه برخی دستگاه های اجرایی نیز دارای اختلاف نظر هستند و راهکارها از جامعیت کافی برخوردار نیستند.

وی افزود: باید مطالعات دقیقی صورت پذیرد و راهکار جدیدی در قالب یک طرح جامع و کامل برای حل این معضل پیدا شود.

دکتر جهانگیری با یادآوری اینکه چند موضوع در استان خوزستان در اولویت برنامه های دولت قرار دارد، خاطرنشان کرد: ساماندهی رودخانه کارون یکی از برنامه های جدی دولت است و قرار است در برنامه ششم از ورود پساب ها، فاضلاب ها و سایر آلاینده ها به این رودخانه جلوگیری شود تا وضعیت قابل قبولی برای ساکنین اطراف رودخانه مهیا گردد.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به طرح زیرکشت بردن ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی استان خوزستان گفت: برای اجرای این طرح نیز همواره تاکید شده است که باید ابعاد و زوایای مختلف طرح از ابتدا تا انتها دیده شود و برای زهاب های حاصل از اجرای این طرح نیز برنامه ریزی مناسب و دقیقی انجام شود.

وی از رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور خواست کارگروهی متشکل از وزرای نیرو و جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شود و موضوع پساب های حاصل از فعالیت شرکت کشت، صنعت و توسعه نیشکر خوزستان را مورد بررسی قرار دهند و با درنظر گرفتن مطالعات و راهکارهای گذشته، طرحی جامع در قالب یک برنامه کوتاه مدت و بلند مدت برای حل این معضل تدوین کنند به گونه ای که دغدغه های موجود نسبت به زهاب های حاصل از فعالیت این شرکت برطرف شود.

دکتر جهانگیری همچنین با یادآوری اینکه در تدوین این طرح باید همه مسائل از جمله ابعاد زیست محیطی و موضوعات مرتبط با طرح زیر کشت بردن اراضی کشاورزی نیز لحاظ شود، بر ضرورت جمع بندی موضوع و نهایی شدن آن ظرف دو ماه آینده تاکید کرد.

در این جلسه که وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، سرپرست استانداری خوزستان و رییس سازمان هواشناسی کشور نیز حضور داشتند، موضوع پساب های حاصل از فعالیت شرکت کشت، صنعت و توسعه نیشکر خوزستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دستگاه های حاضر گزارشی از مطالعات گذشته، راهکارها و گزینه های پیشنهادی ارائه کردند.

در این نشست همچنین دغدغه های ستاد کل نیروهای مسلح از تخلیه زهاب های شرکت کشت و صنعت نیشکر خوزستان مطرح گردید و نماینده این ستاد به ارائه گزارشی در خصوص مشکلاتی که زهاب های این شرکت برای نیروهای مسلح ایجاد کرده است، پرداخت.

در پایان این جلسه مقرر شد رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست موضوع پساب های حاصل از فعالیت شرکت کشت، صنعت و توسعه نیشکر خوزستان را مورد بررسی قرار دهند و با در نظر گرفتن مطالعات گذشته، اخذ نظرات جدید و نیز لحاظ پیوست های زیست محیطی، ظرف دو ماه طرحی جامع در قالب برنامه کوتاه مدت و بلند مدت برای حل این معضل تدوین و جهت تصویب نهایی به شورای عالی آب ارائه نمایند.

گفتنی است رییس سازمان هواشناسی کشور هم در این جلسه گزارشی از وضعیت بارندگی استان ها و وضعیت بهره برداری مخازن سدهای کشور از اول مهر تا ۱۹ خرداد سالجاری ارائه کرد و به تشریح پیش بینی دمای هوای کشور در فصل تابستان و میزان بارش های پاییز سال جاری پرداخت.

+5
0
  

1 دیدگاه

  1. بهزاد می‌گوید:

    چرا راجع به سد گتوند تصمیمی نگرفتند؟این همه اب شور پشت سد تکلیفش چی میشه؟

    پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>