سخنگوی قوه قضاییه: در مورد محیطبانان و جنگلبانان خلاء قانونی و قضایی نداریم

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): حجت الاسلام و المسلمین محسنی‌اژه‌ای بعد از ظهر امروز در نود و هشتمین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه درباره مسانل مختلفی ازجمله پرونده رییس جمهور سابق، آخرین اقدام ها در خصوص فیش های حقوقی نامتعارف، رسیدگی به پرونده مدیر عامل بانک رفاه در دادسرا، آخرین وضعیت پرونده بابک زنجانی، مقصرین واژگونی اتوبوس حامل سربازان و شهادت محیط بان سخن گفته و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

در بخشی از این نشست خبری در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به شهادت تعدادی از محیط بانان برخی معتقدند که در حمایت از این افراد دچار نقص قانونی هستیم، آیا از نظر قوه قضاییه ضرورتی برای تدوین قانون در رابطه با حمایت از محیط بانان وجود دارد ؟ گفت:‌ از نظر قانونی و قضایی در مورد محیطبانان خلعی نداریم اما اگر از نظر محیط زیست احساس می شود که یاید حمایت از این افراد به عمل آید به فرض اگر آن‌ها معتقدند تعداد محیط بانان کم است و نیز حقوق‌شان باید زیاد شود و یا تجهیزات کاملتری داشته باشند و اسلحه های بهتری در اختیارشان قرار گیرد و جلیقه های ضد گلوله داشته باشند که با هر گلوله ای آسیب جدی نبیند و … نیاز است که دولت در این رابطه اقدام کند.

اما از نظر قانونی و قضایی ما کمبودی نداریم. در عین حال که تخصص من نیست و اگر متولیان احساس می‌کنند نیاز به کار قضایی است به قوه قضاییه پیشنهاد کنند که ما هم از آن استقبال می‌کنیم.

+51
-92
  

20 دیدگاه

 1. مسعود شهرابی می‌گوید:

  این مورد بیش از هر چیز نیاز به پیگیری سازمان ح م ز داره و البته سازمان باید با وزارت دادگستری برای رسیدن به قانونی محکم و همه جانبه نگر در حفاظت و حمایت قضایی از محیط بانان وارد مذاکره بشه

  آقای اژه ای امروز نسبت به تشکیل دادگاه های ویژه مسائل زیست محیطی ابراز تردید کرده و تشکیل چنین دادگاه هایی رو لازم ندونسته بودند!

  پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 6

 2. میش مرغ می‌گوید:

  پس چرا محیط بان ترس از شلیک دارد ؟ محیط بانهایی که در زندان هستند چی؟

  چند روز پیش هم دوستان مطلب زده بودند که در فلان کشور محیط بان أسلحه ندارد و غیره… حداقل در أمریکا تمام پارک رنجرها ، مسلح هستند و شوکر ، اسپری فلفل و دستبند همراهشان هست و در بسیاری از مناطق کالیفورنیا شما حتی حق روشن کردن ذغال در پارکهای جنگلی را ندارید!! و به راحتی دستگیر و جریمه میشوید و کوچکترین درگیری در سوابق شما ثبت میشود ، چه برسه به اینکه بخوای أسلحه سمتشان بگیری!!!! باید مرگ رو به جون بخری!!!!!

  پر طرفدار Thumb up 14 Thumb down 11

 3. عثمان می‌گوید:

  مگه اینکه قوانینو اصلاح کنید تا دیگه شکارچی و شکاربان رودرروی هم نباشند و بتونن در کنار هم با تخلفات زیست محیطی و شکار غیر مجاز مقابله کنن

  پر طرفدار Thumb up 19 Thumb down 10

 4. رشید می‌گوید:

  متاسفانه در سازمان ح م ز درامر حفاظت بسیار خلع احساس میشود و حالا که کار به اینجا رسیده که مدعی هستند اگر سازمان احساس میکند …………. تا تنور داغ است باید رفع نیاز شود پس خواهشا سازمان ح م ز برای حفاظت بهتر و امنیت محیط بانان هر اقدامی لازم میداند انجام دهد از حقوق محیط بانان تا استخدام و بروز کردن ابزار !!!!!

  داغ Thumb up 11 Thumb down 10

 5. DORNA می‌گوید:

  خلاء قانونی… خلع به معنی سلب کردن است، خلاء به معنی نقص، کمبود…

  اگر خلاء قانونی نیست چرا محیطبان به خاطر انجام وظیفه و شلیک در تعقیب و گریز، چنانچه باعث مرگ شکارچی شود محکوم به اعدام می شود؟! هیچ جای دنیا مامور دولت و قانون که متخلفی را تعقیب می کند در صورت شلیک به متخلف محکوم به اعدام نمی شود…

  داغ Thumb up 12 Thumb down 11

  • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

   ممنون از توجه شما اما به طور ناخواسته همان خلع درست است!!!یعنی همه در تقابل با نابودی و کشتار حیات وحش خلع سلاح شده اند!!!!!البته بیسوادی جای نگرانی نیست چون اینجا که مدرسه نیست ما میتوانیم سواد ابتدایی نداشته باشیم اما اظهار نظر کنیم و دیگران را حتی تحقیر هم بکنیم مثل آن “”بنده خدا ” که میگوید توصعه یا توجیح یا……..

   داغ Thumb up 4 Thumb down 13

 6. داریوش2016 می‌گوید:

  اگر خلا قانونی نداریم پس چرا محیطبانها از ترس اعدام شدن جرات شلیک به شکارچی ها رو ندارن ؟

  داغ Thumb up 11 Thumb down 12

 7. علی می‌گوید:

  آقای اژه ای اول حکم صادر کردند و فرمودند از نظر قانونی و قضایی کمبودی نداریم! در عین حال میفرمایند در تخصص من نیست و اگر متولیان احساس میکنند نیاز به کار قضایست به قوه قضاییه پیشنهاد دهند و ما از آن استقبال میکنیم!! خدایا شکرت

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 8

 8. بهزاد می‌گوید:

  ایشان گفتند خلاء قانونی نداریم .ولی مواقعی که در گیری پیش میاد و شکارچی مجروح با کشته میشه مثل مواردی که شکارچی کشته میشه محیط بان به اعدام محکوم میشه که چند مورد پیش امد و محیطبانها بعد از شش هفت سال رضایت خانواده مقتول را گرفتند و ازاد شدند. ایا از این ببعد نیز قانون به همین شکل اجرا میشود یا محیط بان حق شلیک دارد این مسئله واضح گفته نشد لطفا کسانی که اطلاع دارن توضیح بدهند.

  داغ Thumb up 10 Thumb down 12

 9. محمد کریمی می‌گوید:

  قانون بکار گیری سلاح برای تمام ضابطین قضایی یکی است، لذا اگر خلای هست برای همه است.
  اگر تصور می کنید فقط محیط بانان اند که به زندان میروند یا اعدام می شوند، کاملا اشتباه می کنید.
  بند نظام در تمام زندان ها، متاسفانه یکی از پر رفت و آمد ترین بندهاست، این هم به این خاطر است که ضابطین نوک پیکان مبارزه با متخلفین اند.
  رکورد دار بیشترین تعداد شهید و کشته و زخمی و اعدامی و زندانی را ضابطین نیروی انتظامی دارند.

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   شما تعداد را هم در نظر بگیرید. (نسبت و تناسب)
   تعداد افراد نظامی از موهای سرمان هم تجاوز میکند واضح است که تعداد زندانیهایشان هم بیشتر میشود. تعداد محیط بانان در کل کشور چقدر است؟
   انگشت شمار.
   با این نارسایی های نیروی انسانی که در این بخش مشهود است پس طبیعیست که تعداد زندانیهایشان هم کمتر باشد. 

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

 10. سهراب... می‌گوید:

  درست میفرمایند خلاء قانونی وجود ندارد، اما سوال بنده اینجاست که آیا محلی که محیط بان در آن فعالیت میکند با محل فعالیت ما بقی ضابطین دادگستری یکسان است؟!
  محیط بان هم با جرم روبروست، هم با مجرم، و عموم جرم هایی که در منطقه فعالیت این عزیزان صورت میگیرد به وسیله اسلحه هست، ضمناً تفاوت دیگری که با بقیه نیرو های امنیتی دارند این است که تمام تلاش این عزیزان در مرحله جلوگیری و مانع شدن از ارتکاب جرم صورت میگیرد، نه بعد از ارتکاب جرم، به همین دلیل معمولاً بین آن ها و متخلفین درگیری بوجود میاید، که البته طرف مقابل جرمی غیر از شکار غیر مجاز و امثالهم ندارد تا بتوان مثلاً به عنوان محارب و یا تروریست به راحتی در مقابلش از اسلحه استفاده کرد.

  پر طرفدار Thumb up 12 Thumb down 5

 11. محیط بان می‌گوید:

  اقای اژه ای خلع قضایی و قانونی هست شما بی خبرید اگر امکانش هست با یک محیط بان روبرو و از نزدیک چهره به چهره گفتگو کنید اون هم در حضور هیچ مسول محیط زیستی چون اونها زیر آبی میرن و فقط توجیه بی مورد میکنن.

  داغ Thumb up 6 Thumb down 4

 12. سهراب... می‌گوید:

  یک مورد هست که واقعاً بی انصافی در حد اعلاء هست، محیط بانان شهید در قطعه شهدا دفن می شوند اما نامی از این عزیزان در بنیاد شهید ثبت نمی شود و بنابراین امکان استفاده از تسهیلات این بنیاد را نیز ندارند، جناب حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای، آیا این خلاء نیست؟! این همه اجحاف در حق کسانیکه در راه حمایت از حیات وحش و محیط زیست جان نثاری میکنند اگر خلاء نیست، پس چیست؟!

  پر طرفدار Thumb up 13 Thumb down 3

 13. چشم انتظار می‌گوید:

  سلام من یک محیط بانم سال ۹۲ سه نفر مشکوک به شکارچی متخلف دسگیر کردیم در منطقه شکارممنوع از اسم منطقه و شهرستان محل دستگیری چیزی نمی گم بخاطر امنیت جانم چون در نهایت داخل وسیله نقلیه شان نزدیک به یک تن (۱۰۰۰ کیلوگرم) انواع مواد مخدر کشف شد تحویل پاسگاه انتظامی محل دادیم و فقط ازما مامورین محیط زیست که سه نفر بودیم بعد از چندین بار که خودمان با مسولین نیروی انتظامی تماس وگرفتیم با یک لوح تقدیر خالی تقدیر به عمل آمد و اسم ما را در گرفتن حق الکشف هم ننوشتند و گفتند فراموش کردیم آقای اژه ای این کار ظلم نیست ما جانمان در خطر بود و اینجوری از ما تقدیر کردند

  داغ Thumb up 7 Thumb down 7

 14. محسن رزاقی می‌گوید:

  حمایت قانون از محیط بان کم است.
  با این حرفی که گفتید مظلومیت و قربت این ایثار گران را بیشتر حس میکنم.
  قوانین باید بازنگری شود و مشکلات این عزیزان حل شود.

  والسلام

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 1

 15. دلسوز می‌گوید:

  بی عدالتی و سلیقه ای عمل کردن در محیط زیست زیاده

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

 16. شاهین می‌گوید:

  به نظر میرسه خلاء قانونی در این زمینه وجود داره در غیر اینصورت اینقدر راحت محیط بانان شهید نمی شدند و از سوی دیگر قانون برای استفاده از سلاح از محیط بانان حمایت می کرد. ضمن اینکه برخوردهای ضعیف با متخلفین محیط زیست باعث گستاخ شدن آنها شده است!

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 2

 17. محسن رزاقی می‌گوید:

  وای از این روزی که چشم مسولین این همه خلأ و کمبود را نمیبیند.
  آن هم مسولینی که همه چشمهای انتظار بسوی آنهاست.

  از این زخم و غم قلبم به خدا پناه میبرم….

  خداوندا محیط بانان عزیزم را یاری فرما.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>