پیش نویس لایحه قانون حمایت از محیط بانان تقدیم معاون اول رییس جمهور شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: متن این پیش نویس پس از طی کردن مراحل رسیدگی در دولت برای تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم می شود.

محمد مجابی در گفت و گو با ایرنا افزود: این لایحه برای حمایت بیشتر از محیط بانان تهیه و برای بررسی و طی کردن روند تصویب در دولت و مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه) تقدیم معاون اول رییس جمهوری شد.

وی افزود: همچنین در جلسه ای که با کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی داشتیم پیگیری با جدیت و فوریت این لایحه در مجلس شورای اسلامی مطرح و مورد تاکید قرار گرفت.

مجابی گفت: در این لایحه مباحث متعددی از جمله معاضدت های قضایی از محیط بانان، اشد مجازات برای متخلفانی که به محیط بانان شلیک می کنند، فوریت برای رسیدگی در دادگاه ها و دادسرها نسبت به پرونده هایی که منجر به آسیب دیدگی برای محیط بانان شده، هزینه درمان محیط بانان و مباحث متعددی در رابطه با از رده خارج شدن سلاح های شکاری از حوزه شکار مطرح شده است.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: هر چند اکنون نیز محیط بانان تحت حمایت هستند اما قطعا با تصویب این لایحه حمایت ها بیشتر خواهد شد.

انتظار برای تصویب لوایح پنجگانه در مجلس

مجابی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست ۶ لایحه را به مجلس نهم شورای اسلامی تقدیم کرده بود تا مورد تصویب قرار گیرد که در این میان فقط لایحه ارزیابی زیست محیطی در صحن علنی مجلس مطرح و مورد تصویب قرار نگرفت.

وی اظهار کرد: با تعیین مهلت قانونی پیش بینی شده مجددا لایحه ارزیابی زیست محیطی برای تصویب به مجلس دهم تقدیم می شود.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: علاوه بر این تقاضا کردیم لوایح پنجگانه ای که در دستور کار مجلس دهم قرار دارد نیز هر چه زودتر مورد بررسی و تصویب قرار گیرد که لایحه هوای پاک، حفاظت از تالاب ها و خاک از مهمترین این لوایح هستند.

وی گفت: مجلس دهم شورای اسلامی اعلام آمادگی کرده تا در مورد مباحث محیط زیستی و اصلاح قوانین در این حوزه همکاری لازم را داشته باشند.

+80
0
  

13 دیدگاه

 1. DORNA می‌گوید:

  زحمت کشیدند خسته نباشند واقعا !
  وقت بود حالا چه عجله ای داشتند !

  هربار محیطبان شریفی هدف گلوله شکارچیان قرار می گیرد حضرات مدیران، گرد و خاکی می فرمایند و وعده هایی می دهند و بعد همه چیز فراموش می شود تا فاجعه بعدی رقم بخورد…

  پر طرفدار Thumb up 42 Thumb down 32

 2. محیط بان می‌گوید:

  حالا متن لایحه را کی نوشته
  کسانی ده ها سال است اصلا محیط بانان را فراموش کرده اند

  الان با کمک و مشورت محیط بانان این لایحه را نوشتن ؟؟؟؟؟؟

  داغ Thumb up 22 Thumb down 21

 3. رشید می‌گوید:

  باور کردنی نیست که سازمان ح م ز این همه شاخ و برگ دارد ولی اصلی ترین سرشاخه این سازمان که محیط بانان هستند فراموش شده بودند !!!!

  پر طرفدار Thumb up 29 Thumb down 21

 4. عظیم می‌گوید:

  سلام هر چند این کامنت شاید به مذاق خیلی از همکاران محیطبان خوش نیاد ولی در بیشتر شهرستان کارشناسان و حتی رییس ادارات هم کار اجرایی انجام می دهند ولی حتی اسمی ازشان برده نمی شود بدون حتی گرفتن سختی شرایط کار

  داغ Thumb up 9 Thumb down 17

 5. حبیب سینائی می‌گوید:

  پیشنهاد میکنم
  متن پیش نویس توسط آقای کهرم تنظیم شود!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  داغ Thumb up 10 Thumb down 14

 6. شاهین می‌گوید:

  با این لایحه ای که دولت داده خیلی اتفاق خاصی نمی افته!
  مصونیت قضایی محیط بانان بایستی مورد توجه جدی قرار می گرفت و از سوی دیگر ترمیم وضعیت حقوقی و تغییر وضعیت استخدامی نیروهای محیط بان که بصورت شرکتی و قراردادی هستند به رسمی و پیمانی مورد توجه جدی قرار داده می شد.
  در خصوص اسلحه های شکاری قانون مصادره اسلحه متخلفین و ابطال جواز حمل بایستی مورد توجه جدی می بود که خواست فعالین زیست محیطی است

  داغ Thumb up 8 Thumb down 9

  • kooshan می‌گوید:

   این یک لایحه قضایی است و اگر اشتباه نباشد موضوعی سه جانبه بوده و علاوه بر تصویب مجلس نیازمند بررسی و جلب نظر موافق قوه قضائیه نیز هست و طبعأ رسیدگی به مشکلات رفاهی هم گرچه ضروری است ولی باید از روال خاص خود پیگیری شود ضمن آنکه هرچند موارد گنجانیده شده در این لایحه فهرست وار ذکر شده اما معاضدت و حمایت قضایی یا بقول شما «مصونیت قضایی» محیط بانان و نیز توقیف سلاح متخلفین و ابطال جواز سلاح و موارد دیگری هم که در خبر آمده در آن پیش بینی شده است که امید است با توجه به تعامل فیمابین در آینده نزدیک تصویب و اجرا شود.

   داغ Thumb up 3 Thumb down 5

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   احسنت با نظرتان بسیار موافقم…

   موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 3

  • محسن رزاقی می‌گوید:

   احسنت با نظرتان بسیار موافقم جناب شاهین….

   موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 1

 7. محیط بان می‌گوید:

  خوبه که نمایندگان محیط بانان نیز در تدوین لوایح حمایتی از حقوق محیط بانان هم در جلساتشان حضور داشته باشند چه اشکال داره؟

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 8. یوسفی بگوم کلوسی می‌گوید:

  واقعا رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خسته نباشه چون دو موقعیت برای رسوندن فریاد خاموش محیط زیست های کشور و محیز زیست کشور داشت یکی دو سال پیش در حضوررهبر معظم انقلاب هفته منابع طبیعی و یکی در مجلس همین ماه که به نظر خانم ابتکار همه چیز عالیه یا به قول اون بنده خدا همه چی آرومه….

  پر طرفدار Thumb up 3 Thumb down 0

 9. احمد شجاعی رفسنجان می‌گوید:

  به سلامتی انشااله وضعیت معیشت راهم تحت تأثیر بذاره

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 10. محیط بان می‌گوید:

  محیط با ن باید شهید بشه محیط بان باید نقص عضو بشه محیط بان دور از خانواده باشه اونوقت بحث حقوق که میشه کارشناس باید سی و پنج درصد افزایش حقوق داشته باشه.

  موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 0

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>