به مناسبت روز جهانی ببر ( International tiger day 2016 )

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بیست و نهم جولای (۸ مرداد) به عنوان روز جهانی ببر نامگذاری شده است. این روز هم به عنوان یک جشن جهانی و هم به منظور افزایش آگاهی عمومی نسبت به اهمیت حفظ این گربه سان زیبا تعیین شده است.

در حال حاضر بیش از هر زمانی ببرها در سراسر جهان به انقراض نزدیک شده اند، بیش از ۹۷ درصد جمعیت ببر در دنیا از بین رفته است و بسیاری از زیرگونه های ببر منقرض شده اند!

جمعیت ببرهای سراسر جهان از ۱۰۰,۰۰۰ عدد در سال ۱۹۱۳ به ۳,۲۷۴ عدد در سال ۲۰۱۳ و به ۳۰۰۰ عدد در سال ۲۰۱۴ کاهش یافته است.

با تلاش دولت ها و سازمان های فعال  در زمحینه فاظت از محیط زیست، جمعیت ببر در جهان به حدود ۳۹۰۰ عدد در سال جاری رسیده است اما همچنان خطرات زیادی نسل ببرها را تهدید می کند.

تعداد باقیمانده ببر در کشورهای مختلف:

در حال حاضر بیشترین جمعیت ببر به ترتیب در کشورهای هندوستان (۲۲۲۶) ، روسیه (۴۳۳) ، اندونزی (۳۷۱) ، مالزی (۲۵۰) ، نپال (۱۹۸) ، تایلند (۱۸۹) ، بنگلادش (۱۰۶) و بوتان (۱۰۳) زندگی می کند.

از تعداد ببرهای باقیمانده در میانمار اطلاعاتی وجود ندارد اما تا سال ۲۰۱۰ تعداد ۸۵ ببر در این کشور زندگی میکرده اند.

چگونه این اتفاق افتاد؟

از بین رفتن زیستگاه:

۹۳ درصد از زیستگاه های طبیعی ببر با توجه به گسترش شهرها و جوامع انسانی، افزایش جمعیت و نیاز به تامین غذا از جمله گسترش فعالیت های کشاورزی از بین رفته است.

ببر نیاز به زیستگاه های وسیع و پیوسته دارد و کمتر می تواند در زیستگاه های جزیره ای، پراکنده و کوچک زندگی کند. علاوه بر اینکه زیستگاه های کوچک، خطر تقابل با انسان و شکار غیر قانونی ببرها را افزایش می دهد.

تعارض انسان و حیات وحش:

سالهاست انسان و ببر در حال رقابت برای فضای زندگی هستند و هم اکنون نیز درگیری ببرها و انسان ها باقی مانده نسب ببرها را نیز به خطر انداخته است.

همزمان که جنگل ها کوچک می شوند، طعمه ببر نیز کمیاب شده و ببر مجبور به شکار دام اهلی می شود که بسیاری از جوامع محلی برای امرار معاش به آنها وابستگی دارند.

بنابراین در اقدامی تلافی جویانه ببرها کشته شده و یا به دام می افتند. همچنین وابستگی جوامع محلی به جنگل برای تامین سوخت، غذا و چوب نیز خطر تقابل ببر و انسان و کشته شدن ببرها را افزایش می دهد.

شکار غیر قانونی، بازار سیاه پوست و اعضای بدن، از دیگر عوامل کشتار ببرها توسط انسان به شمار می رود.

تغییرات آب و هوا:

کشور هند بیشترین جمعیت ببرهای جهان را در خود جای داده است. یکی از بزرگترین جمعیت های ببر در جهان در منطقه ای به نام Sundarbans زندگی می کنند. منطقه ای پوشیده از جنگل های حرای بزرگ در ساحل شمالی اقیانوس هند که مابین کشورهای هند و بنگلادش مشترک است.

افزایش سطح آب دریا به دلیل تغییرات آب و هوایی، تهدیدی برای از بین بردن این جنگل ها و نابودی آخرین زیستگاه باقی مانده از جمعیت پویای ببر به شمار می رود.

تصویر: نمایی از پارک ملی Sundarbans مابین دو کشور هند و بنگلادش به عنوان بهترین زیستگاه ببر در جهان

………………………………………….تصویر یک ببر در پارک ملی Sundarbans

مطالعات نشان می دهد اگر تلاشی برای کاهش سطح آب دریا صورت نگیرد، افزایش آب در سال ۲۰۷۰ به حدود به یک پا می رسد و می تواند تقریبا تمام زیستگاه ببر در منطقه Sundarbans  را از بین ببرد.

گونه های باقیمانده ببر در جهان:

ببر سیبری (Siberian Tigers) که به عنوان ببر آمور یا ببر شمال شرق چین نیز شناخته می شود ، ببر بنگال (Bengal tigers) ، ببر هندوچین (Indochinese tigers) ، ببر مالایا (Malayan tigers) ، ببر سوماترایی (Sumatran tigers) و ببر جنوب چین (South China tigers)

گونه های منقرض شده ببر:

ببر بالی (Bali tigers) ، ببر خزر (Caspian tigers) و ببر جاوان (javan tigers)

دلایل انقراض ببر خزر چه بود؟

از بین رفتن جنگل های جلگه ای شمال ایران به جهت بهره برداری از چوب و نغییر کاربری جنگل های جلگه ای به زمین های کشاورزی (لینک مرتبط) یکی از دلایل مهم انقراض نسل ببر مازندران بود.

تصویر ماهواره ای از جنگل سیسنگان به عنوان یک لکه کوچک باقیمانده از جنگل های جلگه ای شمال ایران

پس از نابودی و تبدیل جنگل های جلگه ای به زمین های زراعی، تقابل انسان و ببر و به دنبال آن کشتار ببرها افزایش یافت. گروهی از ببرها نیز به جنگل های کوهستانی پناه بردند اما زندگی در جنگل های کوهستانی و شکار در این جنگل های پر شیب و مرتفع برای ببرها بسیار مشکل بود.

شکار بی رویه از دیگر عوامل مهم نابودی ببر مازندران بود. در آن زمان شکارچیان محلی علاقه بسیار زیادی به شکار ببر داشته و شکار ببر نوعی افتخار محسوب میگردید. ببرهای زیادی توسط شکارچیان کشته وشده یا توسط بومیان بوسیله تله به دام افتادند.

جزیره ای شدن و قطع ارتباط مابین زیستگاه های جنگلی، ببرهای نر و ماده که به قلمرو بسیار وسیعی نیاز دارند را از یکدیگر جدا کرده و امکان جفت یابی و جفتگیری ببرها در شمال ایران بسیار کاهش یافت.

سرگذشت ببر خزر (ببر مازندران) چه بود؟

تصویر فوق یکی از آخرین تصاویر موجود و آخرین گزارش مستند از وجود ببر مازندران در کشور است. در سال ۱۳۳۲ سروان «احمد هنرور» در سفر به مینو دشت و کلاله، در مسیر روستای آق قمیش متوجه حضور یک ببر بزرگ در بیشه زار شد و بلافاصله با شلیک گلوله این حیوان زیبا را از پای درآورد.

او با همراهان خود در کنار لاشه ببر عکس یادگاری میگیرند. پس از آن دیگر هیچ کس نتوانست از ببر در کشور ایران عکسی بگیرد.

به احتمال زیاد پس از این زمان نیز ببرهای دیگری در شمال ایران زندگی میکردند که در طول زمان ازبین رفته اند.

+96
-13
  

17 دیدگاه

 1. شوکا می‌گوید:

  امیدوارم کشورای دیگه بتونن به ببر کمک کنن و مثل ما حسرت نخورن
  حسرت دیدن ببر مازندران

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 1

 2. نیما می‌گوید:

  مطلب ذیل به نقل از ویکی پدیا در مورد زیان قاجاریه به محیط زیست و نابودی ببر
  مازندران
  شکارهای میانکاله ویرایش
  میانکاله در گذشته از طبیعتی بسیار باشکوه‌تر و غنی‌تر از امروز برخوردار بود و علاوه بر پرندگان پرشمار یکی از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگ ایران از جمله ببر خزر نیز به شمار می‌رفت. ظل‌السلطان پسر ارشد ناصرالدین‌شاه تنها در یکی از قشون‌کشی‌های خود به میانکاله برای سرکوب دزدان و راهزنان که در این منطقه و جزایر آشوراده پناه گرفته بودند از شکار ۳۵ ببر، ۱۸ پلنگ، ۱۵۰ مرال (گوزن بزرگ)، هزار قرقاول، ۶۲ گاو و گاومیش وحشی و تعداد زیادی شوکا (گوزن کوچک) خبر می‌دهد؛ جالب این‌که او در این آمار حیواناتی که پس از اصابت تیر زخمی شده و گریخته‌اند را به حساب نیاورده است.[۹][۱۰] امروزه مدت‌هاست که نسل تمامی این جانداران به جز قرقاول منقرض شده و یکی از دلایل آن نیز همین کشتار عجیب ظل‌السلطان و سپاهیانش بوده است.

  پر طرفدار Thumb up 15 Thumb down 1

 3. اهورا می‌گوید:

  به امید جاودانگی زیباترین و شکوهمند ترین گربه سان جهان
  ما که باید در حسرت دیدن ببر کاسپین در ایران باشیم!!!!

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 4. رضا ۱۳۹۴ می‌گوید:

  هنوز برخی افراد ادعا می کنند در جنگلهای شمال ببر دیده اند. امیدوارم هنوز چند قلاده از این گربه با شکوه باقی مانده باشد.

  پر طرفدار Thumb up 23 Thumb down 2

 5. چهاردانگه می‌گوید:

  کاش میشد ببر مازندران را در میانکاله یا سمسکنده ی ساری یا سیسنگان احیا کرد
  حتی اگه تو شرایط نیمه اسارت هم باشن باز یه گام مثبته

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

  • عماد می‌گوید:

   پارک ملی بوجاق و پناهگاه حیات وحش چوکام هم برای ببر کاسپین مناسب هستند
   تالاب عینک رشت که الان به خاطر سنبل آبی و تجاوز به حریم و ساخت ساز غیرمجاز در حال نابودی هست روزگاری زیستگاه ببر کاسپین بود!

   پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 6. مهرداد می‌گوید:

  خدایا نرسون روزی رو که با حسرت از برخی گونه های باقیمانده حرف بزنیم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 7. سعید می‌گوید:

  ببر کاسپین در باغ وحش ها هنوز وجود داره؟
  یا ذخیره ای از سلول های بنیادی یا اسپرم این حیوان؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 0

  • DORNA می‌گوید:

   این ببر برای همیشه منقرض شده و کمترین اثری جزو تصویر از آن باقی نمانده…

   داغ Thumb up 5 Thumb down 7

   • رشید می‌گوید:

    از دوستانی که در این سایت از مشهد مقدس میباشند اگر سءوال فرمایید خواهید دید حدود ۱۰ببر در باغ وحش مشهد دارند .واقعا چه ابهتی دارد .حیف که در ایران زیستگاهی برایش فراهم نمیکنند تا آزادانه زندگی کنند

    پر طرفدار Thumb up 9 Thumb down 0

 8. داریوش می‌گوید:

  اشکم در میاد وقتی یاد ببر مازندران میوفتم

  ایکاش یوز پلنگمون رو حفظ کنیم

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 9. عاشق طبیعت می‌گوید:

  شاید هنوز زیست می کند ببر درمازندران منهم زیاد شنیدم کشور درآمارسنجی ضعیف است

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

 10. جمشید از خوی می‌گوید:

  گزیده است یاد داشت های به اشتراک گذاشته شده حداقل مستند و حاوی نکته یا نکات جدیدی برای کاربران و دنبال کنندگان این درگاه رسمی محیط زیست کشور باشد، که در اغلب اوقات با ادبیات بسیار سطحی یا جملات و تعاریف سبک مواجه هستیم که یه جز صفحه فرسائی فاقد بار دیگری است.!
  شخم زدن گذشته آنهم با دادن اطلاعات بسیار غلط، گرهی از مشکلات حال حاضر باز نمیکند.
  ما در کجای ایران گاو و گاو میش وحشی داشتیم یا داریم که نسل آن بر افتاده است.!
  آیا نسل شوکا یا مرال یا پلنگ در مناطق ذکر شده منقرض شده است.!!!کمی فکر کردن،بعد نوشتن، بد نیست.!
  هندوستان یا چین یا روسیه دارای غنای حیات وحش فوق العاده ای هستند که از این حیث شبه قاره هند دارای جایگاه احترام برانگیزی است چرا که با وجود دارا بودن جمعیتی، ۱۶ برابر ایران و با مساحت ۲برابر، با وجود فقر گسترده،رعایت حریم زیست و حقوق حیوانات در مناطق دارای تعارض زیستی،حدافل است،بنابر این حیوانات ارزشمند و حساس به اقلیم زیست نظیر کرگدن یا شیر آسیائی یا ببر بنگال در آن احساس امنیت کرده ،به زاد و ولد میپردازند ولی در ایران حتی سار یا گنجشک ساکن شهرها از شر برخی هموطنان در امان نیستند،حال در این آشفته بازار ما بدنبال رد پائی از ببر خزری میگردیم که کارنامه قابل دفاعی از احیای نسل یوز پلنگ آسیائی بجا نگذاشته ایم.
  میتوانید این دیدگاه را ادامه دهید،….

  موافقم / مخالفم Thumb up 0 Thumb down 1

 11. نیروانا می‌گوید:

  زیستگاه ببر کاسپین طیف بسیار متفاوتی از کوهستانهای مرتفع پامیر وتیان شان تا نواحی هموار صحرای تکله مکان در چین وبیشه زارهای حاشیه رودهای جیحون وسیحون در ورارودان ( ماورا لنهر ) بوده است همینطور زمانی در کوههای قفقاز وشرق ترکیه هم زیست داشته است اخیرا هم اجتماعی از ببرها در نواحی مرتفع هیمالیا در کشور بوتان مشاهده شده است حال باید نتیجه گرفت که بااین وسعت زیاد زیستگاه و تطابق پذیری بالا میتوان گفت منقرض شده است در همین ایران فقط به دنبال این هستند که نسل ببر را در شبه جزیره میانکاله چون زمانی زیستگاه ببر بوده است احیا کنند در صورتی که مناطق بسیار مستعد وزیادی در تمام مناطق کشور وجود دارد که میتوان اینکار راکرد در جنگلهای ارس شمال خراسان در جنگلهای گلشتان وبقیه نقاط شمال یا کوههای زاگرس ببر را با موفقیت از اسیا یعنی موطن اصلیش به قاره افریقا ونیمکره جنوبی در زیستگاههای نیمه محصور کشور افریقای جنوبی هم معرفی کردهاند

  موافقم / مخالفم Thumb up 2 Thumb down 0

 12. شکارچی سینه سوخته می‌گوید:

  پوست ببر شکار شده توسط سروان هنرور در موزه داراباد جهت بازدید علاقه مندان موجوده و شاید روزی بشه از اون به عنوان ذخیره ژنتیکی حیوان استفاده و اون رو احیا کرد . به امید اون روز…

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 13. داریوش 2016 می‌گوید:

  یوزپلنگ داره منقرض میشه شما به فکر احیای ببرید؟ هیچ راهی جز تکثیر در اسارت نمونده برای یوزپلنگ

  داغ Thumb up 2 Thumb down 6

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>