دومین توله شیر از قاچاقچیان حیات وحش در سیستان و بلوچستان کشف شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر قاچاق و نگه داری یک توله شیر توسط فردی در زاهدان، نیروهای یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان به تحقیق در این رابطه مشغول شدند.

فرمانده یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: محیط بانان پس از مدتی تحقیقات نامحسوس از حضور توله شیر در منزل مظنون مطمئن شده و سپس موضوع را با مقام قضایی در میان گذاشتند.

حمید ریگی اظهار داشت: مامورین روز گذشته (پنجشنبه) پس از هماهنگی با دادستان و اخذ نیابت قضایی ورود به منزل به همراه مامورین نیروی انتظامی وارد خانه مظنون شدند.

در بازرسی از این خانه یک توله شیر کشف و ضبط و یک متهم در این رابطه بازداشت و به مراجع قضایی معرفی گردید.

تحقیقات اولیه نشان می دهد این متخلف توله شیر را از قاچاقچیان حیات وحش خریداری نموده و خودش نیز قصد داشته است آن را به قیمت چندین میلیون تومان به فروش برساند.

سه روز قبل نیز توله شیر دیگری از قاچاقچیان حیات وحش در سیستان و بلوچستان کشف شده بود. (لینک مرتبط)

هر دو توله شیر هم اکنون توسط کارشناسان محیط زیست تحت تیمار و مراقبت هستند و در صورت تایید سلامت به مراکز مجاز نگهداری حیوانات سپرده خواهد شد.

بر اساس ماده ۱۰ قانون شکار و صید هر کس مرتکب حمل، عرضه، صدور و فروش جانوران و حشی زنده یا کشته و یا اجزای آنها بدون کسب پروانه از سازمان محیط زیست شود به حبس از یک ماه تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف یک میلیون ریال محکوم خواهد شد.

همچنین متخلفین می بایست ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از صید و شکار گونه های جانوری غیر بومی مشمول کنوانسیون CITES به مبلغ ۲۰ یا ۳۰ میلیون ریال را (بر اساس ضمیمه ۱ یا ۲ کنوانسیون) به حساب دولت واریز نمایند.

+25
-43
  

20 دیدگاه

 1. شوکا می‌گوید:

  واقعا این چه جریمه ایه ؟ خودتون فکر میکنید بازدارنده باشه ؟
  ارزش این توله شیر چقدره ؟
  توله شیرها چی میشن ؟
  به عنوان ذخیره ژنتیکی باید حفظ بشن

  پر طرفدار Thumb up 26 Thumb down 8

 2. مجید NGO می‌گوید:

  این یکی سرحال تر از قبلی ست.
  کاش میشد باغ وحش نفرستادشون. باغ وحشای ایران فاجعه ست. زندان حیواناته.

  پر طرفدار Thumb up 32 Thumb down 4

 3. حمیدرضا احمدی می‌گوید:

  ورود هرگونه حیوان به کشورهای پیشرفته چه حیوان اهلی باشد یا از گونه های وحشی بسیار دشوار و تابع رعایت اصول قرنطینه و سختگیرانه میباشد.حفظ و نگهداری این توله ها در صورتی که سلامتی آنها راصددرصد بشود تضمین کرد برای باغ وحش بد نیست چون ارزش دیگری ندارند.اما برای اطمینان بیشتر بهتر است معدوم شوند و افرادی که اینها را وارد یا تکثیر میکنند به شدت مجازات شوند.

  داغ Thumb up 15 Thumb down 28

  • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

   جهت اطلاع آن افراد رقیق القلب و مهربانی که نظر مخالف میدهند عرض میکنم که این توله ها هیچگونه ارزش حفاظتی یا ژنتیکی برای ما ندارند زیرا اولا که بومی ایران نیستند و ثانیا از هر نژادی که باشند فرقی نمیکند آفریقایی ها و هندی ها خودشان دارند در این مورد کار میکنند.امکان زاد و ولد این توله ها در سیرک ها و باغ وحش های سایر کشورها خیلی زیاد است و بعضا کارگران توله ها را دزدیده و به باندهای قاچاق حیوانات میفروشند.احتمال سرقت از حیات وحش هم هست اما کمتر. با توجه به شرایط اسفناک باغ وحش های ایران و احتمال اشاعه ویروس های ناشناخته به گوشتخواران بومی ایران بهترین راه حل اینست که این توله ها خلاص شوند.

   داغ Thumb up 12 Thumb down 13

   • سعید حامی حقوق حیوانات می‌گوید:

    آقای احمدی که رقیق القلب نیستی و بی تفاوت هستی، شما فقط تو دنیای ژنتیک بسر میبرید. دوست گرامی این توله شیرها موجود زنده هستند و روبات نیستند. اگه طبق روال فکری شما پیش بریم باید از شما بپرسم که مگر در جهانیکه ۸ میلیارد نفر انسان دارد ، آیا وجود جنابعالی لازم است ؟!! آیا شما ارزش ژنتیکی و حفاظتی دارید؟؟!!!!!!!

    پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 0

    • حمیدرضا احمدی می‌گوید:

     به نکته خوبی اشاره کردید.از دید من هیچ انسان دوپایی ارزش ژنتیکی و حفاظتی ندارد. انسان یک نابود کننده است.مگر اینکه به طبیعت برگرده که امکانش نیست.البته بنده خودم شخصا شیفته حیوانات بخصوص توله های گوشتخواران از همه نوع هستم اما در بحث حفاظت نباید علاقمندی ما به حیوانات و حقوق آنها موجب غفلت از جنبه های علمی شود.باید بیشتر مطالعه کنیم

     موافقم / مخالفم Thumb up 1 Thumb down 1

 4. مینالیزا می‌گوید:

  اگر اشتباه نکنم به دلیل نزدیکی به مرزهای شرقی و نزدیکی به مرز پاکستان و نزدیکی آن به هندوستان شیر آسیایی وشاید هم توله های شیرهای باغ وحش باشد و غیر آسیایی، باری ،امیدوارم مسئول این پرونده فکر خوبی برای آن داشته باشد و مطالعات خوبی صورت بگیرد،نگهداری آن در بعضی از مکان های بدنام و کم جا و کوچک نباشد،همچنین اطلاعات بیشتری از آن به افکار عمومی ارائه دهند ،واقعا مشتاق دانستن اطلاعات هستیم ،در ضمن اسمی برای آن ها انتخاب نمایند تا توله یک و دو صدا نکنیم!

  پر طرفدار Thumb up 16 Thumb down 1

 5. ایمان می‌گوید:

  سپاس فراوان از محیط بانان عزیز
  خواهشمندم ما را آگاه نمایید که آیا این شیرها از نژاد شیر ایرانی یا هندی هستند یا خیر؟ و جنسیت این دو شیر چیست؟

  پر طرفدار Thumb up 11 Thumb down 0

 6. رضا ۱۳۹۴ می‌گوید:

  میتوان جنسیت و نژاد شیرها را مشخص کرد ؟

  پر طرفدار Thumb up 10 Thumb down 0

 7. آرش می‌گوید:

  خیلی حال گیریه همون یکی هم زیاده چه برسه به دوتا

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 2

 8. اشنا می‌گوید:

  حیونوای زندهی معصوم سرنوشتشون اگه توسط مامورای محیط زیست پیدا نشن چی میشه؟؟؟

  پر طرفدار Thumb up 5 Thumb down 1

 9. رضا می‌گوید:

  از چه زیر گونه ای هستند ؟

  هر چند با خرید و فروش حیوانات وحشی به شدت مخالفم ولی امیدوارم که این دو توله شیر از نژاد آسیایی باشند .

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 1

 10. دوستدار محیط زیست و حیات وحش ایران می‌گوید:

  به مراکز مجاز نگهداری حیوانات سپرده خواهد شد !! کدام مراکز مجاز ؟

  پر طرفدار Thumb up 7 Thumb down 0

 11. جواد می‌گوید:

  اینارو حتما از هند آوردن بعید نیست آسیایی باشن

  پر طرفدار Thumb up 8 Thumb down 0

 12. خورشید می‌گوید:

  در کمال ناباوری و البته شرمساری، امشب متوجه شدم که اولین قتلگاه قانونی حیوانات یا به اصطلاح قرق اختصاصی در کشور افتتاح شد…
  دیگه خبری از این خجالت آورتر ممکن نبود….!! بی اندازه برای خودم و تمام مدافعان و فعالان حقوق حیوانات متاسفم که در زمان حیات ما چنین اتفاق ننگ آوری رخ میده و به قتل و خونریزی حیات وحش رنجور و مصدوم و کم شمار این مملکت مجوز قانونی اختصاص می گیره و به این توحش لباس قانونی پوشونده میشه….
  دوستان باور کنید که انتظار برای حاکمیت کامل و جامع عقل و خرد و تدبیر و همینطور انسانیت و اخلاق و تمدن در حوزه ی مدیریت و محافظت محیط زیست و حیات وحش ایران انتظاری بسیار خوش بینانه و دور از دسترسه … بسیار…………..

  داغ Thumb up 8 Thumb down 16

 13. محسن 187 می‌گوید:

  اخرین بازماندها از شیر اسیایی در منطقه جنگلی گیر هندوستان زندگی میکنند به شدت از این منطقه وشیرهای موجود که حدودا پانصد قلاده میرسه محافظت میشه واحتمال این که شیرها از نژاد اسیایی باشد تقریبا صفر است

  پر طرفدار Thumb up 4 Thumb down 1

 14. جمشید از خوی می‌گوید:

  گونه این توله شیرهای بینوا اعلام شود، به ابهام تعدادی از کاربران محترم این درگاه پایان داده میشود.
  پیشنهاد میشود این توله شیرها برای ادامه زندگی، به جزیره کیش منتقل شوند.

  داغ Thumb up 3 Thumb down 6

 15. reza می‌گوید:

  دیده بان عزیز پیگیر موضوع جزیره آشوراده باش که دارن دوباره واگذار میشه.
  در ضمن در سفر آخری که به اونجا داشتم یکی از ارگانها برای کارکناش اقدام به ساخت ویلا کرده است.

  پر طرفدار Thumb up 6 Thumb down 0

 16. نیروانا می‌گوید:

  سالهاست گفته میشود که قراره نسل شیر اسیایی در ایران احیا بشود و عرصه ن هم در خوزستان در نظر گرفته شده گویا هندیها در مقابل دادن شیر درخواست یوز از ایران کرده بودند حال با توجه به این که این توله ها از همان سمت هند به ایران امده اند شاید از گونه اسیایی باشند در صورت این امر میتوان انهار ا به دشت ارژن یا خوزستان منتقل و استارت شروع این کار رازد

  داغ Thumb up 4 Thumb down 5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>